Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от LZ1ZJ » 02 фев 2019, 03:11

Митко, за какво радио става дума? Да не спамим темата на Любо! Имам неприятни спомени от открити от мен теми и затова се въздържам да открия тази.Общо взето това място като форум стана доста неприятно и определено избягвам да чета и пиша тук!
Знам го този сайт, но мисля,че се има пред вид малко по-различна работа.Темата е доста сериозна, мисля,че не става дума само за "PING".



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от LZ3NY » 02 фев 2019, 09:32

Здравей Слави
Модераторите са свободни по всяко време да разделят темата. Т.е. моля да я разделят.
А за въпроса ти, ползвах го със старото ми радио IC746pro. Ако радиото не се поддържа директно от софтуера, може да се пусне през сървъра на HRD. След като подкарах локално N1MM да предава CW на дистанционното радио, смятам че човек може и контест да играе през тази технология. Единствения му недостатък, поне преди 4-5 години, когато се забавлявах с този софтуер е, че не можеш да си включиш дистанционно CW маймунка. При мен интереса към продукта спадна най-вече поради липса на време да го доразцъкам. Тогава не успях да подкарам външното копче ic-rc28.
73! Митко


Value has a value only if its value is valued.

LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от LZ6AJ » 02 фев 2019, 14:12

LZ5PL написа:
01 фев 2019, 12:51
Бих искал да коментирам едно от ограничаващите условия - забраната за „участие в турнира с помощта на изнесена радиостанция (Remote-Station)“.
...
Пламене, здравей !

дистанционното управление на радиостанцията определено е помощно техническо средство ...
(без значение по какъв канал е изпълнено - телефонен, релеен, УКВ, wi-fi или web)
в този смисъл съм съгласен с теб.

но в случая на конкретните условия, операторите трябва да са там, където са приемниците и предавателите им.
надявам се, че нямаш проблем с транспорта до изнесения си QTH.
LZ5PL написа:
01 фев 2019, 12:51
... Разбира се QTH на станцията трябва да е деклариран според реалното място на инсталирането ...
ето я тънката червена линия ...

определено, условията подлежат на обсъждане и преразглеждане, най-малкото защото желанието ми е турнира да се развива повече кото либерален и съвременен, а не консервативен и ретро.

недоволни винаги ще има, не се наемам да угодя на всички. важното е да няма противопоставяне и произтичащите от него вредни за хобито последствия.

успех !


73,
Любо

LZ5PL
Мнения: 73
Регистриран на: 03 сеп 2006, 14:54
Местоположение: София

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от LZ5PL » 02 фев 2019, 23:15

надявам се, че нямаш проблем с транспорта до изнесения си QTH.
С транспорта нямам проблем, проблемът е с помещението. Къща от истинска каменна зидария - няма стопляне ! :)
През лятото е приятно, но от октомври до април ... На CQWW през ноември работих с якето и две духалки от двете ми страни.
Абе направо трябваше да се обявя като /р :D , все едно си бях на открито.

Шегата настрана, сега благоустроявам и условията ще станат приемливи, а дистанционното управление вероятно ще го пусна за да се забавлявам през седмицата от София.
Знам че има различни виждания по въпроса затова ми е интересно да чуя кой какво мисли. Доколкото си спомням японците не приемаха такива станции за контести. От друга страна някои от големите финландски контест станции май бяха такива. Разбира се организаторите имат право да задават условията както смятат за правилно.


Истинското радио свети в тъмното

LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от LZ6AJ » 06 фев 2019, 09:02

здраве желая !

първи вариант на N1MM+ частично адаптиран към условията на турнира е вече наличен - V1.0.7523.0

име в менюто : LZBALCHIK

заявени и изпълнени специфики :
1. при запис на първо QSO на нов вид работа, в INFO прозореца тръгва таймер, показващ обратно броене - от 05:00 до 00:00;
2. постоянни условни стойности на точките за проведените връзки - 3т. за S&P и 2т. за RUN;
3. при изпълнение на процедура генериране на кабрило файла - напомнителен прозорец за вписване на QTH / двубуквено съкращение на областта.

забелязани бъгове, за които вече е сигнализирано :
=== съществени, т.е. неотговарящи на условията на турнира ===
1. неправилен ресет на брояча, при преждевременна смяна на вида работа ... като при това, започва от произволни стойности, най-често по-големи от 05:00;
2. неправилно оцветяване на повиквателния знак в синьо, при преждевременно сменен вид работа;
(би следвало да е в сиво, също като при QSO преди 30-мин за един и същи вид работа)
3. начисляване на точки, при преждевременна смяна на вида работа;

=== несъществени, т.е. козметични ===
1. име на брояч прозореца '5 Min Band Timer', би следвало да е '5 Min Mode Timer';
2. фон на брояча - бледозелен без промяна, би следвало да е бледо червен по време на броене и бледо зелен при достигане на нула.

моля, сигнализирайте при забелязване на други нередности (бъгове).

напомням, че заявения резултат при получаването на дневниците е условен и няма да бъде взет под внимание. преизчисляването му е отговорност на организатора. взависимост от броя хартиени логове и времето, необходимо за тяхното въвеждане. надявам се до няколко дни след турнира, да бъде изготвена и обявена листата по точка 10.d. и всеки от участниците да получи лога си в личен е-мейл, с подробно описан заявен резултат... примерно в следния формат :
LZ1XYZ.LOG
(1.74 KиБ) Свален 605 пъти

успешен ден на всички !
Последна промяна от LZ6AJ на 06 фев 2019, 13:25, променено общо 6 пъти.


73,
Любо

LZ5EE
Мнения: 223
Регистриран на: 09 фев 2012, 14:24
Местоположение: София
Контакти:

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от LZ5EE » 06 фев 2019, 12:54

Браво Любо, браво Славов!
Доказа че частната инициатива не случайно е във възход по света, за разлика от държавната такава.
Искрени поздравления за това което правиш.
Надявам се, да оценим това, и наградите за 73-то и 88-о място да бъдат раздадени.



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от lz2be » 06 фев 2019, 15:46

Здравей Любо,
виждам, че си подобрил част от условията за състезанието.
Предлагам ти да промениш времето за провеждане на 13:00-16:00 UTC.
В записите на българските скимъри в RBN по време на "В.Левски" от миналата неделя ясно се вижда, че всички са се чували отлично по това време, а след 16:30 UTC прохождението рязко се влоши.
В условията времето е 15:00-18:00 UTC, т.е. през половината състезание няма да се чуваме.
При такава промяна таблицата с 1, 2 и 3 точковите зони става безполезна и може да оттпадне.
Бих предложил да отпадне и разликата в точките за връзки за Run и S&P, защото ако всички тръгнат само да търсят не знам кого ще намерят :)
Не ми харесва и задължението да се стои по 5 мин на един вид работа, но ти си организатора и си решаваш какви да са условията.
73 Боян



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от LZ6AJ » 06 фев 2019, 23:58

давай, Бояне !
както си я подкарал, останаха има/няма още 3-4 неща за промяна и махане ... и спокойно можем да се прехвърлим на по 2 точки след 2 седмици. :lol:
сега сериозно - мерси за мнението ! предлагам ти да се поразровиш за разликите между началото на февруари и края на март/началото на април ... не сме на Екватора, все пак ... а периода е почти две луни около равноденствието - не е малко, сам ще се увериш.
за останалото - аз също следя суровите данни, кой как се чува ...

виж, никого не обвинявам за стари навици, но те са лошо нещо. и като се засегнат, става болезнено. сякаш и конкретния случай е такъв.
пипнеш ли предимството на някого, което той си има и му се радва от години, все едно че му нарушаваш справедливостта.
какво да се прави ? не мисля, че заради навиците на някого трябва да забравим за справедливостта.

долу горе, същата картина чета и в един друг рефлектор ... как един черногорец и един босненец ритат винаги, когато се заговори за това, че са единствени станции-множители в контести, в които DXCC е множител. нищо лично ... просто аналогия някаква 8)


@всички, които се интересуват
получих уверение от N1MM+, че някои от бъговете са вече отстранени (ще се появят при пускането на следващата версия), по други се дискутира дали и как да се процедира, за останалите имам отговор "защо няма да бъдат променени ?".

Въпрос относно преждевременния рестарт на брояча и възможността за провеждане на редовни QSO в "забранения период".
Отговор: брояча е само информационно поле, задължение на оператора е да следи за смяна на вида работа. (аналогично както при смяна на банд в останалите контести). нарушенията се установяват на етап проверка.

Въпрос относно фона на брояча.
Отговор: такива цветове са вече възприети за останалите контести, би било проблем и неудобство ако се сменят за всички заради един.

Въпрос относно името на брояча.
Отговор - за сега липсва такъв, въпроса е зададен повторно.


73,
Любо

LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от LZ6AJ » 07 фев 2019, 07:47

добро утро !

Въпрос относно името на брояча.
Отговор - направено, ще се появи при активиране на следващата версия на N1MM+.

успешен ден на всички !


73,
Любо

lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от lz2be » 07 фев 2019, 10:39

LZ6AJ написа:
06 фев 2019, 23:58
виж, никого не обвинявам за стари навици, но те са лошо нещо. и като се засегнат, става болезнено. сякаш и конкретния случай е такъв.
пипнеш ли предимството на някого, което той си има и му се радва от години, все едно че му нарушаваш справедливостта.
какво да се прави ? не мисля, че заради навиците на някого трябва да забравим за справедливостта.
Какви предимства и каква справедливост бе Любо? Я виж миналата година на CW шампионата кой как се е чувал и ми обясни тия глупости с 5т/7т за CQ/SP, зони с 1,2 и 3 точки, залези/изгреви и т.н.
cw18.jpg
cw18.jpg (28.51 KиБ) Видяна 48150 пъти
Къде виждаш разлика в сигналите преди/след залез слънце? Къде виждаш разлика м/у Пд, Рз, Вд и Балчик? Къде виждаш справедливост като ще ми начисляваш 80% от точките на стн от Вд, Сс и т.н.?
Вътрешните състезания са се играли по тези правила отпреди аз да стана радиолюбител, а ти се намери да ги обявиш за нещо лошо. Кое им е лошото, това че не си участвал в такова състезание ли?
Ако зора ти е да не се класирам направо напиши в условията, че не трябва да участвам или че ще ме класираш след 10-то място.
73 Боян



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от LZ6AJ » 07 фев 2019, 11:18

Бояне,
За пореден път те съветвам, да не излизаш от равновесие.
Правилата са за всички, нито „ЗА” някого, нито „ПРОТИВ” някого.
Турнира е частен и затова не бива да се сравнява с който и да е друг вътрешен контест, аз поне не го сравнявам и не хуля условията на другите. Останалото, което ти квалифицираш като глупости, не мина през пердето ми. За участията и класациите ми, ако не помниш - питай Бойчо например. Едва ли тук е мястото да си ги мерим.

Откак съм обявил турнира, на всеки стана ясно, че това не са твоите условия и това не е твоя контест... „твои”, в смисъла на ентусиазъм. На твое място бих млъкнал, а не да облъчвам като латерна.

Всеки е добре дошъл, същевременно участието за никого не е задължително !

Голяма драма, голямо чудо ...


73,
Любо

lz3bb
Мнения: 77
Регистриран на: 28 окт 2015, 19:57

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от lz3bb » 11 фев 2019, 22:37

Здравейте на всички!
Дискусията нещо замря. Много се споменава Видин, било то скимъри. местоположение и т.н.
С интерес наблюдавам и чета. Радвам се, че старопрестолен град е обект на Вашето внимание.
Някой направи ли си труда да види, колко станции активно участват в периметъра от 300 км от
цитираната локация. Те се падат в периметъра отвъд Стара Загора. И колко са? Концентрацията на активно участващи е Пловдив, София и Казанлък/Карлово/.
Трудно ми е да възприема ограничението за 5 мин, на вид работа. Мотива не ми е ясен.
Въпреки всичко мисля да участвам.
РР Ако на някой, дестинацията не му е удобна, ще стана домакин с най-голямо удоволствие :D :D , ол инклузив. Също мога и да предложа
remote, като посредник, ама то май го забраниха :D :D
И все пак участвам!
73!



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от lz2be » 11 фев 2019, 23:05

Здравей Пламене,
ами замря дискусията, щото Любо не дава да му противореча :)
Направих си експеримент - първите 3 часа от лога ми във "Васил Левски" ги сметнах приблизително според условията. Веднъж като участник от Разград, после от Видин, Добрич и Бургас. Картинката със скимъра беше, за да се види, че всички сме се чували горе-долу с еднаква сила и каквото пише в моя лог най-вероятно ще го пише и в твоя и в другите.
Цитирам по памет - ако резултатът за Рз е 100%, то резултатът от Видин е 106%, Бс 110% и Добрич към 113%. При положение, че съм направил 281 връзки всеки може да си сметне колко още трябва да направя, за да компенсирам разликата спрямо колегите.
За да докарам резултат като от Видин например трябваше да направя 298 връзки, т.е. 17 повече. Ти също участва и можеш сам да прецениш дали това е реално.
73 Боян



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от LZ6AJ » 13 фев 2019, 21:55

здраве желая !

от снощи е в действие версия V1.0.7532.0 на N1MM+
споменатите неточности са отстранени. брояча за задължителен престой на новоизбрания вид работа се активира след запис на първото QSO, проведено на този вид работа. взависимост от текущата стойност на секундите в момента на въвеждането на тази първа връзка, началното показание на брояча може да варира, както следва :

- най-малко 05:00, ако връзката е въведена при текущо показание на часовника на логгера ви hh:mm:59

- най-много 05:59, ако връзката е въведена при текущо показание на часовника на логгера ви hh:mm:00

въпросната надбавка се налага поради факта, че времената в кабрило не съдържат секунди, а крос-чека ще проверява за пълни 5 минути престой на дадения вид работа ... в случай на преминаване на другия вид работа преди изтичане на този период, брояча не се променя, обратното броене продължава.
в предния пост описах отговора на авторите на молбата ми, фона да се променя като светофар - червен по време на обратно броене и зелен, от момента в който стане нула ... ето и превода на текста :
"брояча е само информация на екрана, в помощ на оператора. същия не следи за нарушения, както и не изземва фунциите на организатора по налагане на санкции при нарушаване на условията".

за нагледност, посочвам основните реквизити, споменати в текста по-горе. така най-лесно се разбира защо сбора от секундите на часовника и секундите на таймера винаги ще е 60.
N1MM_v1.0.7532.0.jpg


73,
Любо

LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от LZ6AJ » 21 мар 2019, 08:50

ЧЕСТИТА ПЪРВА ПРОЛЕТ !

срока по т.12а от условията изтече вчера следобяд.
регистрирани две намерения за участие от област, различна от тази по местоживеене :
LZ1KDP - QTH в София област или област Перник
LZ5EE - с.Врабча, обл.Перник

желая успех на всички участници !


73,
Любо

lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от lz1fy » 21 мар 2019, 22:04

Хайде момци!
Включете се в ПЪРВИЯ ЧАСТЕН, HF, МЕСТЕН, НАШЕНСКИ КОНТРЕСТ!
Ще работя само на CW скорост 36-38, който приел-приел!

Успех на всички!

Павел



LZ5PL
Мнения: 73
Регистриран на: 03 сеп 2006, 14:54
Местоположение: София

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от LZ5PL » 24 мар 2019, 20:45

Колеги, дайте малко обратна информация какво стана със състезанието ? Инициативата ми изглеждаше интересна, но за съжаление нямам антена за 80 м в София и не можах да се пусна, даже и на слушане.


Истинското радио свети в тъмното

lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от lz1fy » 24 мар 2019, 22:32

Любо,
според нас добре се получи!
Ако искаш си записвай.....!
Това с 300-те километра го махни.
Не става на територия с диагонали 600-700 км. да
правиш зони на 300 км. при положения, че с 6 и7-ма зона
на руснаците по същото време нямам проблеми, а със
Самоков изобщо не можем да се чуем!
5-те минути да си останат....много е готино и работи
на N1ММ....!
4-те часа за логовете също е супер....
За RUN и S&P ти да му мислиш при сметките, но има резон....!

Поздравления от екипа наLZKAA: LZ1FY, LZ3TL, LZ1RF, LZ5EE.....

Поздрави
Павел



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от LZ6AJ » 26 мар 2019, 10:11

здраве желая !
дотук 41 лога ... има още неизпратени.


73,
Любо

lz2xa
Мнения: 126
Регистриран на: 31 авг 2006, 11:31
Контакти:

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от lz2xa » 26 мар 2019, 11:36

Имаше един изпратен тук в този пост. Сметнах за некоректно да се пускат публично преди изтичане срока.
Затова го забърсах. Дано да се е сетил и на теб да го прати :)


_______
73 Valyo

LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от LZ6AJ » 26 мар 2019, 13:05

няма проблем, лога на Павел LZ1FY бе един от първите получени ...
иначе съм съгласен с теб, съгласно условията имам право да ги огласявам, но не мисля да го правя преди да обявя поне предварителните резултати.
ако няма помяна, доста връзки ще отпаднат на кореспондентите на LZ2KW ... мяркам също получен номер "011" от LZ1KTR ... и т.н.


73,
Любо

lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от lz1fy » 26 мар 2019, 13:10

lz2xa написа:
26 мар 2019, 11:36
Имаше един изпратен тук в този пост. Сметнах за некоректно да се пускат публично преди изтичане срока.
Затова го забърсах. Дано да се е сетил и на теб да го прати :)
Лога който си забърсал беше мой.
Публикувах го доста след крайния срок
за изпращане на логовете, който за този контест
е само 4 часа и за да се ориентира колегата LZ5PL,
който се интересуваше как е протекъл контеста.
А иначе го изпратих на организатора 40мин. след
края на контеста.
Сега вече можеш да бъдеш спокоен и дано "забърсването"
не ти е хоби за развлечение.

Павел, LZ1FY



LZ5EE
Мнения: 223
Регистриран на: 09 фев 2012, 14:24
Местоположение: София
Контакти:

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от LZ5EE » 26 мар 2019, 13:59

Струва ми се, че с този брой участници би било по-интересно 30-те минути да станат на 20.
Тръгнах на CW, но от скука прескочих на SSB. Предполагам, на участниците само на SSB им е било още по-скучно...
То това е валидно и за останалите вътрешни.



lz1qz
Мнения: 134
Регистриран на: 29 апр 2008, 00:19

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от lz1qz » 26 мар 2019, 21:57

И аз да сложа 5 стотинки,
Реших да работя само на CQ CW за да видя какво ще се получи като краен резултат почти удържах. Радвам се че доста станции от региона взеха участие.Общо 31 станциис които съм работил Работна точка KN32KM с Сан Стефано Община Карнобат по близо до Ямбол 37км Сливен 50км.отколкото до Бургас 63км. но в Бургаска област.
Прохождението беше доста различно в началото всички се чуваха добре към края вече си беше мъка.
Състезанието вече е история до скоро чуване в следващото.
Кольо lz1qz



lz2ao
Мнения: 19
Регистриран на: 30 ное 2010, 14:10
Местоположение: KN33GT

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от lz2ao » 04 апр 2019, 18:37

Здравейте,LZ6AJ
Резултати има ли от contest БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ,предвид четири часовия срок за изпращане на отчетите?
Евентуално са излезли още час след полунощ?
73's



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от LZ6AJ » 04 апр 2019, 20:09

Огняне, здраве желая!
Кросчека е готов, не точно час след полунощ... за окончателните резултати искам да прослушам СДР записа, който чакам по пощата.
Надявам се, преди първия вътрешен шампионат, да обявя класациите.
Дано съм успял да задоволят любопитството ти на наблюдател!... :)


73,
Любо

lz3bb
Мнения: 77
Регистриран на: 28 окт 2015, 19:57

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от lz3bb » 04 апр 2019, 21:54

Със сигурност много чакат резултатите, :D :D Има и такива предварителни, в някои състезания де. После акцента ще бъде върху републиканските. Интереса ще се загуби. Коментарите също. Така че, show mast go on. Надявам се, че се разбира за какво става дума. Бъдете здрави и повече активност.
Поздрави!
Пламен



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от LZ6AJ » 04 апр 2019, 23:21

Пламене, здрасти !
не зная, какво имаш предвид под "предварителни"... ако става дума за заявени резултати, нарочно не съм споменавал нищо по въпроса в условията, с което да съм поел ангажимент. да, има контести, които обявават класации според заявени резултати, но те едва ли се отчитат до 1 месец след провеждането им. в конкретния случай - не виждам смисъл в рамките на 20-тина дни да се пуска повече от една класация.
но не е проблем, направих един .pdf :

claimed_standings.pdf
(42.74 KиБ) Свален 650 пъти

... само чееее, щом обявявам подобна класация публично, вече съм ДЛЪЖЕН да изпратя до всеки участник от четирите категории подробна разбивка как се получава неговия резултат. за да може всеки да свери и естествено да оспори, в случай на разминаване. тъй че утре, след работа, участниците да очакват мейли по темата.


73,
Любо

LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от LZ6AJ » 12 апр 2019, 23:30

окончателните резултати и малко обща статистика ...
UBN-файловете изпратих до всички участници, по-рано днес ...
има желания за разбивки и графики, скоро и те ще се появят.

final_standings.pdf
(56.21 KиБ) Свален 681 пъти

gen_stat_01.jpg

на победителите - честито и да почерпят !

на фона на задоволителния среден UBN от 92,8%, с удоволствие поздравявам Иван LZ1IA за блестящата работа и напълно "чист дневник".

п.п. - и успех на всички утре, в шампионата !


73,
Любо

LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от LZ6AJ » 13 апр 2019, 10:04

и графичното представяне на хода на крайните резултати за топ-6 от всяка категория :
(топ-3 за клубни, поради липса на участници)

club_mixed_01.jpg
club_mixed_01.jpg (20.94 KиБ) Видяна 46148 пъти

prive_mixed_01.jpg
prive_mixed_01.jpg (24.3 KиБ) Видяна 46148 пъти

prive_cw_01.jpg
prive_cw_01.jpg (22.47 KиБ) Видяна 46148 пъти

prive_ssb_01.jpg
prive_ssb_01.jpg (27.27 KиБ) Видяна 46148 пъти

въпреки наслагването на графиките една върху друга, ясно се вижда как всяко спиране за няколко минути отнема поне по-едно място в класацията ... как Стефан LZ5XQ, на три пъти е бил на топа, а двете му паузи в края го пращат на 3-то място. подобен е случая и на Павел LZ1FY, след пауза в средата на турнира.

а Пламен LZ3FM - да не прекалява с бирата ... и да не се надява, че Мариан LZ7DX ще пропусне следващия път :D

...

като цяло, според мен - доволна динамика, въпреки че доста възможни участници нарочно останаха в редиците на наблюдателите. от участниците - всички (с изключение на двама) са били напълно открити, даже необичайно за тях - повече са викали, отколкото търсили. няма лошо ! ... явно това им липсва в останалите контести, или пък имат нужда от подобрение като RUN-ери.

подготвям въпросника и до няколко дни ще го пратя лично до всеки участвал.


73,
Любо

LZ1PM
Мнения: 104
Регистриран на: 01 юли 2015, 16:56

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от LZ1PM » 18 апр 2019, 23:13

Любо LZ6AJ,
Сертификата за класирането на LZ1KPO в BWF contest e получен.Благодаря!
Поздравления за перфектната организация и отчитане.
Смятам че се получи много хубаво и различно състезание.
73 Иван LZ1PM, oператор от отбора на LZ1KPO.



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от LZ6AJ » 20 апр 2019, 13:54

благодаря, Ванко LZ1PM !
радвам се, че идеята работи ... и като гледам идващите резултати от допитването - то да речем, сме в девятката на мишената (условно, разбира се) :)
съществен брой участници още не са изпратили мнението си ... надявам се, че ще го направят и тогава ще обобщя резултатите, ще ги съобщя на всички и ще мисля за евентуално пипане на условията, според желанията на болшинството ... демокрация !
...
плаките са поръчани ... като пипна и одобря първия прото-екземпляр, до месец след това ще излязат и останалите. има малки съмнения за контраста на гравираното лого върху чистия кристал ... но има време и за корекции в дизайна, ако се наложат ... август е поставения срок, най-вече свързан с моето пребиваване в БГ (живот и здраве).
...
отделно от това, въпреки че не съм го споменал в условията, реших извънредно да издам още един сертификат за "най-чист дневник". смятам, че НЕ е редно 100% UBN да остане НЕзабелязан и НЕотбелязан :

BWF_2019_cleanest_log.jpg

още веднъж - ЧЕСТИТО НА ПОБЕДИТЕЛИТЕ И РЕСПЕКТ КЪМ РАБОТАТА НА ИВАН LZ1IA !


73,
Любо

lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от lz1fy » 20 апр 2019, 18:19

ПОЗДРАВЛЕНИЯ ВАНКА !
Той е моят учител по CW през миналия век (1970/71)!
РЕСПЕКТ!

73's
Павел



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от LZ6AJ » 14 яну 2020, 00:00

здраве желая !

актуална версия на условията за второто издание, планирано за 14.03.2020г.
(точно след 60 дни)

BWF_2020_Rules_v03.pdf
(361.87 KиБ) Свален 676 пъти

надявам се, че утре ще успея да я разпространя и лично до всички, с чиито е-мейл адреси разполагам (около 200 LZ-колеги)


73,
Любо

lz2uw
Мнения: 32
Регистриран на: 04 ное 2010, 08:08

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от lz2uw » 14 яну 2020, 18:18

Супер контест ,дано тази година съм на линия.



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от LZ6AJ » 16 яну 2020, 07:41

АЛЕЛУЯ !

най-накрая успях да поканя всеки, с чийто е-адрес разполагам.
не бивало повече от 25 е-мейла наведнъж, пък не можело повече от 100 на ден ... и т.н. ограничения.
"свържете се с администратора" - няма линк ...
зов за помощ - 3 дни без отговор ...
позната красота ...
и тъй, за три дни, на порции - успях :D

здраве желая !
и успешен четвъртък ...


73,
Любо

LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от LZ6AJ » 08 фев 2020, 23:16

здраве желая !

и тъй, независимо от представените аргументи, всички отправени предложения за подобрение на N1MM+ по отношение на LZBALCHIK бяха отхвърлени. с други думи, който смята да участва в турнира, ползвайки този логер, ще се наслаждава на миналогодишните му възможности.

най-важни, според мен (за които най-настоятелно молих екипа) бяха изписването на пълния предаден номер в клетката на реда на текущото QSO (в това число показване на пълния стринг, независимо от необходимия брой нули и автоматичното разделяне на двете тройки с поне един празен символ),

N1MM_sent_exchange_view.jpg

както и определяне на DUPE-периода в диалогов режим, при отварянето на всеки нов лог, по условията на този турнир - като произволно число в минути, или като предоставена възможност за избор (стандартна уиндоус форма) 10, 15, 20, 30, 40, 60 минути и т.н. според преценката на автора.

...

отделно, докато течеше кореспонденцията ми с отговорника за конкретната разработка Николай NA3M, възникна следното недоразумение :
- списъка с поддържани контести на пуснатата в действие версия 1.0.8095 на N1MM+ е орязан (разработчик е Лари K8UT) ... в това число и LZBALCHIK, независимо че по същото време тече кореспонденция между дивелъпъра и организатора. нещо като "лявата ръка не знае какви ги върши дясната";
- реагирах незабавно с писмо до Том Уогнър N1MM, Ник NA3M и Лари K8UT - с молба да си общуват, а ако това е окончателното им решение, да споделят "какви са критериите за OBSOLETE (извън употреба) контест и кой ги определя ?";
- седмица мълчание, след което конфузията изчистена с няколко писма между мен и Лари K8UT.

в резултат на описаното по-горе, моля имайте предвид, че три поредни версии на N1MM+ НЕ ПОДДЪРЖАТ "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ".
това са :
- версия 1.0.8095 от 21.01.2020;
- версия 1.0.8101 от 22.01.2020;
- версия 1.0.8116 от 28.01.2020.

от следващата (за сега последна) версия 1.0.8131 от 04.02.2020, турнира "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ" е отново в менюто на поддържаните от N1MM+ контести, пак със старото си име LZBALCHIK.

въпреки полученото уверение, че не би следвало да има каквито и да е изменения в модулите, касаещи конкретно този контест, препоръчвам на всеки, който възнамерява да участва в турнира, опирайки се на помощта на N1MM+, да изпробва нейното функциониране преди деня на турнира ... а като най-сигурна мярка, препоръчвам инсталирането на някоя по-стара версия, датираща от 2019 г.

хубави почивни дни ...
и още веднъж - извинения за причиненото неудобство !
Последна промяна от LZ6AJ на 11 фев 2020, 20:54, променено общо 2 пъти.


73,
Любо

lz2fv
Мнения: 174
Регистриран на: 21 мар 2009, 17:21

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от lz2fv » 09 фев 2020, 10:27

Всеки инженер трябва да има сърце на програмист...в буркан, на бюрото си.



lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от lz2ht » 10 фев 2020, 08:26

Да разбирам ли, че само N1MM поддържа този контест?
Нямам никакво намерение да се заяждам, просто питам


Иван LZFF Coordinator

LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от LZ6AJ » 10 фев 2020, 10:07

Иване, здраве желая !

1. по отношение на воденето на дневника - всяка програма, която може да поддържа вътрешен LZ-контест, е подходяща;
2. по отношение на 5-минутния задължителен престой на даден вид работа - Да, само N1MM+ и то версии след 1.0.7583.0 включително;
(с изключение на описаните по-горе три поредни, от края на Януари 2020г.)
3. по отношение на текущия резултат - няма такава.

ето статистика на дневниците, получени след миналото издание:
--------------------------------------------------------
N1MM+ 1.0.7583.0 - 27 участника
N1MM+ по-стари версии - 10
N1MM класик - 2
TR4W (модифицирана за LZ) - 1
TRX-Manager - 1
Paper Log - 1
--------------------------------------------------------
ОБЩО: 42 участника

успешна седмица !


73,
Любо

lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от lz2ht » 10 фев 2020, 22:55

Благодаря за информацията. Значи може да опитам да адаптирам и за DXLog ако не са ми се изгладили съвсем гънките :lol:


Иван LZFF Coordinator

lz5db
Мнения: 17
Регистриран на: 08 авг 2018, 18:25

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от lz5db » 11 фев 2020, 15:46

Здравей, Любо!

Реших да направя описание на LZBALCHIK в DXLog, но възникнаха някои въпроси. Сега видях, че LZ2HT ме е изпреварил с идеята.

7. Точкуване

a) В контест конфигурацията няма информация дали DXLog е в RUN или S/P режим, но мога да поискам от разработчиците да добавят такава променлива.
Лично мнение: Ако работиш само RUN или само S/P, нямаш шанс за спечелване на такъв тип състезание. Според мен, няма как да се разделят по важност или по трудност. Ако никой не вика CQ, няма как да направиш връзка на търсене. Такова условие може единствено да понижи активността на банда. По-интересно би било, ако има ограничение от 1 QSO на CQ честота.

b) За да е възможно точкуването, за всяка една област трябва да се направи описание с областите, които влизат в Зони 1, 2 и 3.
По време на контеста, как се разбира кореспондента в коя област е? Според мен, областта трябва да се предава с обмена /напр. 001 000 SF/. Ако не е така, логера /и участника/ няма информация колко точки има от съответната област. Друг начин е да се предава с общото повикване: TEST LZ0AAA SF

c) ... спрямо залеза на Слънцето... Сега се зачетох и тук ентусиазма ми за правене на това контест описание залезе.

Зная, че е частен контест и правилата на играта не се коментират, а се спазват. Но все пак се замисли за следното:

Каква трябва да бъде стратегията за спечелване на състезанието?
1. При 20 участници работиш всичко възможно, за предпочитане НЕ викайки CQ. Ако не си в Зона 3 спрямо основния контингент, няма смисъл да хабиш тока.
2. При 200 участници, нямаш възможност да изработиш всички, а трябва да си подбираш тези, които (зона) и както (RUN или S/P) ти носят най-много точки. Но как да разбереш кои са те???

Без значение броя участници, ако си към центъра на България, нямаш никакви шансове в това състезание. Според теб не е ли така?

Поздрави,
'Милен



lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от lz2ht » 11 фев 2020, 19:09

lz5db написа:
11 фев 2020, 15:46
Реших да направя описание на LZBALCHIK в DXLog, но възникнаха някои въпроси. Сега видях, че LZ2HT ме е изпреварил с идеята.
Здравей, Милене!
Относно точкуването в условията на състезанието е описано, че проверяващия се заема с тази задача, така че това не е проблем за състезателите или евентуалния програмист на модула за контеста :wink:
Ако имаш идея как да стане номера с отброяването на 5-те минути оставане на същия вид работа - действай. Аз мислех да прегледам някой контест с подобно условие (доколкото помня има такива) и от там copy-paste и малко стъкмистика да го включа :)
Отворен съм да споделяме идеи и опит


Иван LZFF Coordinator

LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от LZ6AJ » 11 фев 2020, 20:34

здраве желая !

Момци,

похвално е, че сте се заели да моделирате DxLog според условията. той е хубава среда, дано Краси K1LZ продължи доброто дело, с което се захвана преди година и половина. имах привилегията да коментирам идеята си за този турнир още в зародиш и с Кресо (R.I.P), въпреки че на WRTC-2018 ентусиазма му беше вече натоварен от кахъри.

бъдете уверени :
- че нарочени и запазени места в класацията на "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ" няма;
- че целта на условията на турнира е да провокира и задоволи колкото се може повече разнородни потребности у различните участници - от правене на връзки / "чесане на краста" в RUN-режим, изграждане и изпробване на различни стратегии и усъвършенстване операторско майсторство, като всичко се гради на основата на колегиалността и спортсменското отношение;
- че справедливия, според моите джурканици модел, би проработил при повече от 52-53 участника през целия период на турнира, от които поне 36% са в MIXED категориите;
- че се надявам, облъчванията и призивите за бойкот и този път да не свършат работа.

отговорите на всички останали въпроси до момента, намирам в условията на контеста и в предходните постове в този раздел на форума.

хубава вечер !


73,
Любо

lz5db
Мнения: 17
Регистриран на: 08 авг 2018, 18:25

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от lz5db » 11 фев 2020, 23:20

Здравей, Любо!

Споделям мнение като участник в първото издание на състезанието и като потенциален участник във второто.
Зададох няколко въпроса, а ти отговаряш с общи приказки.

Уверяваш ни, че:

> нарочени и запазени места в класацията на "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ" няма
Аз те уверявам, че при тези условия, участници от следните области: GA, HA, KA, LV, PA, PD, PL, SL, SZ, VT, YA
нямат никакъв шанс за класиране в челната тройка.

> целта на условията на турнира е да провокира и задоволи колкото се може повече разнородни потребности у различните участници...
Как ще ги задоволи, като няма категории по мощност и равнопоставеност в точкуването RUN / S&P? Не е ли по-справедливо киловатите да дават 1 точка, 100-ватовите - 2, а QRP - 3 точки? Тъкмо да е пълна кашата.

> ... от правене на връзки / "чесане на краста" в RUN-режим
За това не е необходимо да има състезание.

> изграждане и изпробване на различни стратегии
Извинявай, но това са глупости. Работя със 100 вата от SZ. Изгради ми стратегия, с която да направя повече точки от участник с киловат от SS.
Не мога да си обясня логиката ти със зонирането. Знаеш ли как се чува Стара Загора от Казанлък? На 30км сме, но Средна гора пречи на приземната вълна, а малко да падне мартенското слънце, йоносферата вече не отразява сигнали на такива големи ъгли.

> усъвършенстване операторско майсторство, като всичко се гради на основата на колегиалността и спортсменското отношение;
С тези ограничения - 5 мин престой на вид работа и различното точкуване на RUN и S/P мога да те уверя, че чрез този контест нито някой ще стане по-добър оператор, нито по-честен играч.

> че се надявам, облъчванията и призивите за бойкот и този път да не свършат работа
Доколкото зная, само Боян е обявил бойкот на това състезание и то по кристално ясни причини. А доколкото го познавам, ако трябва да се вслушаш в нечие мнение и доводи, то това са неговите.

> отговорите на всички останали въпроси до момента, намирам в условията на контеста и в предходните постове в този раздел на форума
Не намирам отговор на един основен въпрос: Искам да работя 3-точкови DX-и, а не 1-точков пълнеж. По време на състезанието, как да разбера кой-колко точки ми носи? Има ли състезание, в което НЯМА яснота за получаваните точки ПРЕДИ логване на връзката?

73'Милен



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от LZ6AJ » 11 фев 2020, 23:43

моля, не бъркайте бай Пешо с Черния Петър !

Боян не е призовавал към бойкот, поне не и публично ...
а ако не помните, четете - написаното си стои 8)


73,
Любо

lz5db
Мнения: 17
Регистриран на: 08 авг 2018, 18:25

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от lz5db » 12 фев 2020, 10:28

Здравей, Любо!

Има ли причина да не ми отговаряш на въпросите? Ако ги смяташ за несъществени, поне го кажи.
Не се съмнявам, че ме разбираш какво питам и защо.

И отново: Как се разбира в ефир коя станция от коя област работи, за да могат да се ползват таблиците LZ - district range matrix и QSO - credit matrix по време на състезанието и операторът да преценява с кои станции да работи приоритетно?
Вместо да ми отговаряш като политик, измисли начин това да стане. Вече ти предложих два.

Да, Боян не е призовавал към бойкот. Просто е обявил публично, че няма да участва в това състезание, заради несправедливите му условия.

73'Милен



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от LZ6AJ » 12 фев 2020, 19:23

Милене, здраве желая !
lz5db написа:
17 яну 2019, 21:11
...
аз се чувствам морално задължен да съм активно против осъществяването на тази породия.
Очаквам BFRA да се намеси, като прикани всички потенциални LZ-участници за НЕ-участие и се обърне към разработчиците на по-популярните контест програми (N1MM/NA3M, DXLog/9A5K, WinTest/F5MZN, WriteLog/W5XD, ...)
да НЕ включват <РЕПУБЛИКАНСКИ КВ-ТУРНИР „БАЛЧИК–ВЪЛНИ–ПРИЯТЕЛИ“> в поддържаните контести...
lz5db написа:
18 яну 2019, 19:34
...
Наистина нямам време да се занимавам с твоите творения...
lz5db написа:
11 фев 2020, 23:20
...
Аз те уверявам, че при тези условия, участници от следните области: GA, HA, KA, LV, PA, PD, PL, SL, SZ, VT, YA
нямат никакъв шанс за класиране в челната тройка...
след подобни призиви и лъчения, дали пък няма причина да не ти отговарям ?

и въпреки това, явно не си гледал подробно класирането от първото издание :
- Мариян LZ7DX от коя област е ? на кое место е ?
- Спас LZ3SD от коя област е ? на кое място е ?

както и да е, пропуснал си...
обсъждането на условията на турнира приключи преди повече от година, тазгодишните промени не съм поставял на обсъждане.
независимо от това, всеки има право на коментар - в това число и ти, разбира се ...
смятам за напълно нормално, ако нещо в хобито не ти е по мярка, или не ти харесва, да не му обръщаш внимание. така поне няма да пречиш на останалите, които се забавляват ...
lz5db написа:
12 фев 2020, 10:28
...
И отново: Как се разбира в ефир коя станция от коя област работи, за да могат да се ползват таблиците LZ - district range matrix и QSO - credit matrix по време на състезанието и операторът да преценява с кои станции да работи приоритетно?
Вместо да ми отговаряш като политик, измисли начин това да стане. Вече ти предложих два...
и сто пъти да ме питаш, с подобен менторски тон, все тая ...
- защо трябва дадени станции да се работят избирателно и приоритетно ?
- защо трябва да е известен текущия резултат на конкуренцията ?
- защо трябва да е известен собствения текущ резултат ?
- историята на българските вътрешни контести показва, че голяма част от ресурса на дадени участници отива за щуротии, а не по отношение на фактическото им представяне ...
- имаш ли информация, че някой е останал недоволен от отчитането на първото издание ? ... гафове в изчисленията ? ... неизпълнени ангажименти ? ... неспазени срокове ?
и т.н.

ако нещо по условията на турнира не ти е ясно, тук е мястото ...
ако имаш нужда от лично противопоставяне, съветвам те да не го правиш на публични места, особено вечер.
ще се радвам, ако участваш и съгласно условията на турнира постигнеш най-висок зачетен резултат в своята категория. белким тогава спреш с бисквитките преди следващото издание.

дай Боже всекиму ... успех !


73,
Любо

lz5db
Мнения: 17
Регистриран на: 08 авг 2018, 18:25

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от lz5db » 12 фев 2020, 23:55

Любо,

Цитатите, които показваш, са от преди година. Да ти припомня - в условията на състезанието ти беше изрично позволил remote RX и self-spotting. Аз бях против това и доста подробно обясних защо. Няма нужда да преговаряме цялата тема. В крайна сметка ти коригира условията и аз не само, че не бях против състезанието, а дори взех активно участие в него (изпратих checklog със 183 QSOs).

LZ3FM и LZ7DX са много добър пример за несправедливостта на точкуването.
Мариан има 8 зачетени връзки повече от Пламен, но е на второ място, с 2 точки по-малко. Ще кажеш, че не е работил оптимално? Има по-малко S/P връзки? Не съм виждал отчетите им, но виждам класацията. Има 16 инициала, които носят на LZ3FM с 1 точка повече, отколкото на LZ7DX, срещу 7, които носят с 1 точка по-малко. Иначе казано, при еднаква оперативност, LZ7DX губи шансовете си спрямо LZ3FM още в първите 30 минути.

Кои са обичайно най-активните региони? SF, PD и SZ? Виж колко станции са били активни от PD и SZ миналата година.
LZ5IY SZ
LZ7DX SZ
LZ3SD PD
и 4 checklog-а: LZ1NG, LZ1KTR, LZ1YE, LZ5DB
Защо ли са толкова малко? Вероятно не е заради справедливите условия. Или пък е?
обсъждането на условията на турнира приключи преди повече от година, тазгодишните промени не съм поставял на обсъждане.
независимо от това, всеки има право на коментар - в това число и ти, разбира се ...
смятам за напълно нормално, ако нещо в хобито не ти е по мярка, или не ти харесва, да не му обръщаш внимание. така поне няма да пречиш на останалите, които се забавляват ...
По подобен начин си отговорил преди година и на LZ2BE...
... а само преди един ден бях ЗА това състезание и дори исках да му направя описание в DXLog.

Винаги ми е било чудно как много умен човек е способен да направи много голяма глупост и после да си я защитава и затвърждава, само и само да не му се накърни егото.
- защо трябва дадени станции да се работят избирателно и приоритетно ?
Смятам, че е обидно за четящите форума да обяснявам защо.
Нямаше да е от значение, ако организаторът не беше решил да точкува различно участниците. Няма да е от значение и ако броя участници не е повече от миналогодишния. Да, ти много се стараеш да няма значение.
- защо трябва да е известен текущия резултат на конкуренцията ?
Не трябва. Никой не го е искал.
- защо трябва да е известен собствения текущ резултат ?
Нормално е да се знае, но не е задължително.
- историята на българските вътрешни контести показва, че голяма част от ресурса на дадени участници отива за щуротии, а не по отношение на фактическото им представяне ...
Правилно. Времето, което можех да ти отделя, изтече.



lz2sx
Мнения: 116
Регистриран на: 05 сеп 2008, 08:47

Re: Републикански КВ-турнир "БАЛЧИК-ВЪЛНИ-ПРИЯТЕЛИ"

Мнение от lz2sx » 13 фев 2020, 11:20

Здравейте,

С риск да се окажа между искрите на хвърчащите словесни потоци от една или друга страна, ми се струва, че споделянето на мнения е немаловажно занятие с една едничка цел- да се опитаме да открием какво е водещия мотив при вземането на едно или друго решение.Когато се намесват понятия като "его", ми се струва, че е редно да уточним дали влагаме едно и също съдържание на свързани слова като "съзнание,подсъзнание, ум, разум, тяло, Душа и/или Дух". Спирам до тук, понеже това е редно да се разисква в тесен кръг с хора влагащи в изброеното, едно и също съдържание.

1.Self-spoting

Коя е причината той да се забранява? Защото някой така е решил или същия води до определени предимства на този който го осъществява?


-Всеки от нас /контестмените/ когато условията го позволяват при работа на CW и участието ни е свързано с постигането на най-висок резултат за нас, използва възможностите на съвременните технологии в частност клъстери, RBN или други подобни "подсказвачки"за да му се "пълни" бандмапа със станции, с които той трябва да осъществи радиовръзка в определена последователност. За тази цел разработчиците на програмите с които се работи са решили да оцветяват различните р/станции в бандмапа с определени цветове- червено, зелено, синьо, сиво и т.н. И в
зависимост от цвета на станцията контестмена избира коя р/връзка да осъществи с приоритет.


-Когато сме решили да се поразвлечем и целта ни е да си доставим максимално удоволствие от работата на CQ / има и такива съратници по хоби, един от тях съм понякога и аз /. За тях е важно да има пайлап, който редовно да ги вИка.За тази цел трябва "подсказвачките" да ни "виждат" редовно т.е да ни чуват прилично. Да, ама не всеки разполага със усилватели или високо поставени антени, а как да обявим на останалите р/станции че сме на еди коя си честота? Колко варианта има според вас?


- Тези състезания /според мен/ са насочени, всеки от нас да намери начин да осъществи това към което се стреми към настоящия етап на своето развитие. Един към призово класиране, друг да провери кой е по-добър "Иван или Петкан", трети да тества апаратурата си, новата програма или антена,която е инсталирал, а защо не и усилвателя който собственоръчно е построил или закупил. Т.е. всеки е с различни мотиви за участие, а събитието е самото състезание.

Ще се радвам, ако някой ми даде задоволително обяснение защо забраната за Self-spoting-a, е толкова важен елемент, че дори организаторите изрично го изписват в условията т.е. ако се наруши да има кого да накажат, обявявайки на останалите "Видите ли колко точно мерим и наказваме според постъпките", при условие, че появата ТИ в бандмапа е изключително необходимо И хвърлят /понякога/ такъв ресурс- за НИЩО / според мен/. Понеже не са в състояние да го контролират.


2. Точкуване

В основните LZ състезания на КВ, няма голям елемент на "изненада". Т.е. да не знаеш как се "движиш"
със съперника ти за призово класиране. Когато знаеш количество р/връзки, които е направил той, лесно може да се сравниш с него. Когато обаче програмата ти, с която водиш своя дневник не позволява да го изчисли има едно неведение и елемент на интрига, кой ще "вземе" титлата. Почти същото като с "триенето" на лотарийното билетче...И задачата която стои пред теб е една единствена, да събереш всички р/станции, "желаещи" да работят с теб. Защото има и такива, "предупредени" да не осъществяват с определен участник в състезанието р/връзки- понеже е конкурент на някого си. Смешно, тъжно и трагично, но ... съществува.


3. Участие в състезанието

Всеки сам взема решение да участва или не в дадено мероприятие. Понякога по различни извънредни стечения на обстоятелствата не сме в състояние да подкрепим със своето участие определено състезание.
За мен, въпреки че бях планирал не успях да участвам във "Васил Левски 2020". В този контест също има елемент на изненада, затова ми и харесва.
От къде може да съдим за мотивите или причините за неучастие на определени състезатели в даден контест? Като ги запитаме директно и Те ни дадат този отговор.Всичко останало е в сферата на догадките, а това смея да ви уверя не е здравословно от чисто човешка точка.

Няма как да забравя думите на моите учители по хоби, хората от които съм се учил, че за "радиовръзката са необходими двама души, също като при любовта". Но и в думата любов всеки влага свой собствен смисъл и тълкование. И затова е важно да уточним един и същи понятиен апарат ли ползваме за смисъла и съдържанието на дадената дума.

73



Отговори