Предусилвател - въпрос за ремонта му

Схеми, софтуер, радиостанции и модификации за тях.
LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Предусилвател - въпрос за ремонта му

Мнение от LZ1NY » 29 мар 2018, 11:30

Предусилвателят за 144МХц http://www.ha8et.hu/PDF/Fig_5_EXTRA_2_SCH_REV_5.PDF
с ATF-53189 pHEMT от известно време престана да усилва....

Отворих кутията и измерих постоянно токовия режим на транзистора, токът на покой си е точно 135 мА, както препоръчва автора и се регулира с помощтта на тримера.

Възможно ли е така да дефектира този транзистор, че да не усилва по ВЧ ... а пък постояннотоковият режим да е ОК?
... или да търся другаде дефекта.

Благодаря на "знаещите" за отговора предварително!

П.С. Вече съм поръчал и резеврни транзистори... само да видя къде е проблемът преди да пристигнат


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Предусилвател - въпрос за ремонта му

Мнение от LZ6AJ » 30 мар 2018, 00:06

Вики, здравей !

не съм имал подобен случай с ВЧ-FET ...
с биполярен - доста такива, на които работната честота е близка с граничната по каталог. но не спират да усилват, а усилването нелинейно намалява и топлят здраво ... при теб, щом няма повишена консумация, щом мериш и регулираш 135 mV върху R6, значи транзисторът не се задъхва, а по-скоро гейтът му е на земя по ВЧ.
- щракащо реле ?
- цели целенички C1 и C2 ?

73,
Любо


73,
Любо

LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: Предусилвател - въпрос за ремонта му

Мнение от LZ1NY » 30 мар 2018, 10:27

Намери се!

Ефектите бяха: постоянно токово всичко изглеждаше ОК- преднапрежението регулира дрейновия ток ОК. S21 си беше хубава картинка, само дето беше 40 дБ по-надолу от това, което би трябвало. Релета и жици бяха проверени....
Решението се оказа като в ТВ рекламите на прах за пране- Бързо, лесно, евтино :-)
Любо си е насочил вниманието към по-малоценните елементи, така се и оказа, но проблемът излезе след транзистора... оказа се, че R8 e "пораснал" по някакъв начин до над 100кОм.... е чак такъв атенюатор не ми трябва :-)
29542906_10215280471626913_8098706350866107888_n.jpg
(52.13 KиБ) Все още не е свален
Още една "чавка" в списъка с подготвителните работи за УКВ сезона е поставена.

73


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Предусилвател - въпрос за ремонта му

Мнение от LZ6AJ » 30 мар 2018, 12:02

Радвам се, че всичко е отново в строя !
Цитираната стойност на R8 не е странна ... всеки пукнат резистор, който е бил добре запоен докато е бил здрав, показва около 252 К ... без значение на оригиналния му номинал.
73,
Любо


73,
Любо

LZ5HP
Мнения: 22
Регистриран на: 17 авг 2012, 13:15

Re: Предусилвател - въпрос за ремонта му

Мнение от LZ5HP » 30 мар 2018, 18:43

LZ1NY написа:... оказа се, че R8 e "пораснал" по някакъв начин до над 100кОм.... е чак такъв атенюатор не ми трябва :-)
73
Това може да стане много лесно, ако си подал голяма мощност на изхода на предусилвателя . Причината може да е повредено реле, неправилна комутация на релето (по време) и други подобни, мисля че не е лошо да провериш.



lz2fo
Мнения: 109
Регистриран на: 25 юни 2007, 10:38
Местоположение: VIDIN

Re: Предусилвател - въпрос за ремонта му

Мнение от lz2fo » 31 мар 2018, 08:11

Викторе ,здравей,
Онзи ден след твоята молба за помощ исках да те насоча, дойде обаче гости и се отплеснахме по други работи и така два дена ....Знаеш че работя с такива транзистори отдавна. Опита ми подсказа, и си казах ако е вярно че режима(постояннотоковия) е ОК то тогава нещо в променливата става.. Щях да те насоча към лентовия филтър ,но резултата от щателната проверка е малко по - напреде в схемата в атенюатора. Аз работя с ATF54143 собствена изработка и колегата е прав че може и да е станало връщане нa висока отзад и резистора да е пукнал ,но по-ми се струва че това е технологичен проблем от залепване и т.н. ,на резистора дошло му е да умре....С моя вече над 6 години работа, нямам проблеми ,имам си и резервни,а знаеш как се експлоатира тук при мен денем и нощем, зиме и лято ,той стой горе на антената, в дъж,пек,студ бури и други, и си работи...(да не дърпам злото за опашката) за сега.Убедил съм се че без сериозно превключване нещата стават опасни...Прегледай това и тогава слагай "човка"...Не зная дали ползваш "секвенсър" но без него няма гаранция. Аз даже съм обърнал превключването да е със заземена антена когато радиото ми не е пуснато ,само ако е включено и то на нужния банд и съм на приемане ,и секвенсера е разрешил след зададеното му време и ред ,тогава антената се включва към усилвателя ...
УСПЕХИ В НОВИЯ СЕЗОН.
LZ2FO Цецо



Отговори