Нови играчки ...

Схеми, софтуер, радиостанции и модификации за тях.
LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Нови играчки ...

Мнение от LZ6AJ » 21 апр 2017, 23:18

LZ1ZJ написа:...аз към Миларата да ме спонсорира с новия Ицом... :wink:
Слави, здравей !

600S ли имаш предвид ?
дано ти върже зара ... (crossed fingers)

чета днес в "CQ-contest", че транзисторните "играчки" на пазара се увеличили ...

http://www.elecraft.com/KPA1500/KPA1500.htm
за сега от 6000 щ.д.

http://www.flexradio.com/amateur-produc ... genius-xl/
за сега от 7000 щ.д.

познатият вече :
http://www.spetlc.com/en/features-3kfa.html
трайно под 3500 €

73,
Любо

п.с. не видях подобна тема в раздела, а не искам да преча на организацията за присъствения турнир "Милара" ... затова пиша на нов ред.


73,
Любо

LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Нови играчки ...

Мнение от LZ1ZJ » 21 апр 2017, 23:48

хе-хе-хе... не, не АЦОМ, а ИЦОМ... те там са любители на последните.... ицом 7610 имах пред вид....
А колкото до това, явно доста са изпосталяли, щом излизат на пазара с това.Преди няколко години някой ги подбъзикваше в техния рефлектор за по-мощно стъпало от КПА-500.Те тогава са изрепчиха и казаха, че друго стъпало не влиза в плановете им.... :lol:
Но явно са променили ПРОИЗВОДСТВЕНАТА програма.И тъй като съм имал КПА-500 в среднодалечното минало... ще се въздържа от коментар.Явно таргета са експедициите.Не казват нищо засега, с какви транзистори е и т.н..... :roll:
Родното гледайте, и не се занимавайте с глупости....! :mrgreen:
А пък лично аз, като по-прост и дърт, спечелвайки от ТОТО-то ще си заменя АКОМ-а 1000 с АКОМ 2000А, стар съм вече за транзисторни стъпала, ламБите си знайм ний.... :mrgreen:



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Нови играчки ...

Мнение от LZ6AJ » 22 апр 2017, 15:45

LZ1ZJ написа:...Явно таргета са експедициите.Не казват нищо засега, с какви транзистори е и т.н..... :roll:
Родното гледайте, и не се занимавайте с глупости...
ако визираш крайните транзистори - 2 x 1 KW ... LDMOS технология ... конструирани за бърза и лесна подмяна в домашни условия.
относно таргета - не бих се съгласил, че ако ще е за експедиции, външното захранване в отделна кутия е най-доброто ршение ...

относно "Родното ..." - бих се съгласил веднага и напълно ... но при условие, че и ламбите бяха нашенски ! 8)

73,
Любо


73,
Любо

LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Нови играчки ...

Мнение от LZ1ZJ » 22 апр 2017, 17:42

LZ6AJ написа:ако визираш крайните транзистори - 2 x 1 KW ... LDMOS технология ... конструирани за бърза и лесна подмяна в домашни условия.
относно таргета - не бих се съгласил, че ако ще е за експедиции, външното захранване в отделна кутия е най-доброто ршение ...

относно "Родното ..." - бих се съгласил веднага и напълно ... но при условие, че и ламбите бяха нашенски ! 8)

73,
Любо

Що бе Любо, така има повече комбинации за наместване на багажа на експедицията.
http://www.elecraft.com/KPA1500/kpa1500 ... rgb_hi.jpg

Влади, говорим за току-що анонсирания KPA-1500 на ELECRAFT, не за стария KPA-500.... ама дай му поне 1000 линейни вата де... ти много го резна! :mrgreen:
Според думите на LZ1JK, LDMOS транзисторите държат до 50:1 КСВ.... и най-големия проблем е охлаждането.
Но тъй като не възнамерявам в скоро време да ходя на експедиция спонсорирана от мен самия, това уредче ми е безинтересно.
Естествено, че много по-интересно ми е АСОМ 1200S, па макар и 1200 вата.... :wink: Най-малкото, че ФАБРИКАТА се намира на 800м.от мен... :lol:

Но "БОГОВЕТЕ" със сигурност са полудели....6000 долара!! Не знам де, те си знаят! :roll: :wink:

Ох Влади, сега видях, че ме питаш за конкретна информация за КПА-500.Не е лошо общо взето стъпалото, малко компактно, дава си точно 600 вата, атакува се с около 30, пълен синхрон с К3.Шумно е като завият вентилаторите, те бяха доколкото си спомням с 4 скорости.
Транзисторите са VRF2933.Цената на която го взех като кит 2012г, беше 1900 долара.При мен стъпалото работи безметежно от м.май до октомври, докато транзисторите дадоха фира.Интересното беше, че стъпалото беше включено, но на STBY, аз си четях нещо в интернет, радиото си шумолеше... Приспа ми се и си легнах, като изключих всичко,антени, захранване...На другата сутрин, включвам, няма никой. Борето премери транзисторите, бяха си отишли.... от какво, така и не се разбра.Пик на мрежата ли е имало, статика определено нямаше... не знам.Пратиха друга платка елекрафтовците, веднагически, ноооооо, доверието го нямаше и веднагически беше продадено в e-bay.
Това е горчивия ми опит с това стъпало и може би такъв ми бил късмета. :lol:И платката, която пратиха беше с някакъв проблем, кондензатор във филтрите, но Борето го взе от моята старата и го сложи на новата.
Според мен най-точна информация може да даде LZ3CB,LZ2AB,LZ1ZM където на PACTOR & WINMOR BBS-a в Бургас,се трудят вече доста години няколко, не съм съвсем сигурен колко точно, КПА-500.Не съм чувал за проблеми с тях! :D



LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Нови играчки ...

Мнение от LZ1ZJ » 22 апр 2017, 20:24

lz3sf написа:Здравейте,
Към Любо,
Сори Любо.. моя грешка че не съм обърнал внимание какво си писал в началото - КПА-1500. Слави беше споделил за КПА-500 и аз останах с впечатление че онази цена е за него... не че и $1900 за КПА-500 е малко пари.

Към Слави,
Мерси за инфото, беше ми интересно. Ясно е че винаги може да се случи нещо такова, като при теб и да излезе лошо има някъде, за някой, но пък парен каша духа. Лично за мен са безбожно много пари за капризна транзосторна играчка, особено за стационарна работа.

Експедицийте са друга вода.


Поздрави,
Влади
Влади, така е, не са малко пари, но трудно в домашни условия, човек може да направи подобно нещо.Плюй в пазвата, че хобито не ни е яхтсменство или лов! :lol:
Не, при мен не се установи какво е станало, нямаше статика, ако са поддатливи на статика Тодор, LZ3CB, трябва да е изпищял ТРИЖДИ!!!
При него КПА-500 са 24ч "рейди".Според мен, в моят случай предполагам е имало някакъв ПИК на захранващото напрежение и е станала белята.Никъде юнаците по захранващите вериги, не са сложили варистори, които струват стотинки.Напрежението се е вдигнало и транзисторите са изплякали.Макар, че и това не е сигурно, защото захранването на КПА-500 е класическо, не е импулсно.Такъв ми бил късмета..... :wink:
Напротив, най-съвременните транзисторни стъпала изобщо не са капризни, но за сметка на това много скъпи.Прочети в е-хама ревютата.Ако са капризни и често дефектиращи народът да е изкукуригал.Много малко са негативните отзиви за ACOM 600S,KPA-500, SPE EXPERT във всичките им разновидности. Единствения проблем, според мен е шумът който вдигат... освен ACOM 600S, който е тих.



lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Нови играчки ...

Мнение от lz1yq » 22 апр 2017, 20:32

Шуми ти главата :lol:



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Нови играчки ...

Мнение от LZ6AJ » 22 апр 2017, 21:06

няма проблем, Влади, случва се ... стана ми ясно, че има разминаване.
впрочем, ако не бях се омотал и аз - едва ли щях да отворя тема КВ-усилватели на мощност.
може би ще прозвучи като оправдание, но дупликата на Слави бе съвсем уместна ... нищо, че като стане дума за спонсорство от Милара, повечето биха направили препратка към изделията на ACOM ... поне в моя случай - това е диагнозата :lol:
но казана дума ... отворена тема !

първо благодаря на Слави, че споделя опит ...

освен това, смея да напиша нещо, може би всеизвестно и в този смисъл излишно :
- и в трите предлагани версии, SPE предоставят усилвател с включена в себе си SO2R комутация ... най-скъпия вариант е около 5К € ... 2KW, тежащ 25 кг, за когото производителят вече не смята вакуумните релета като допълнителна опция (до преди година търсеше +400 €);
- на задния панел на FLEX POWER GENIUS XL се вижда нещо подобно - два входа и два изхода ... може би малко по-удобно за мултиплексиране в Мulti-Op режими;
- ЕLECRAFT KPA-1500 е класическа конфигурация - един вход и две антени ... потребителите да му мислят за комутацията, в случай че не им се дават още веднъж едни 6К usd (която сума, поне за сега се анонсира като първоначална) и който пейзаж пак ще иска HP-комутация;

всеки може да е прав за себе си, но със сигурност са си направили сметките, щом са стигнали до индустриализация на проектите си ?!

за нас - колкото повече избор, толкова повече познание ... и по-незадоволени потребности :lol:

Слави,
разликата между 1200 и 1500 Вт е 1 дБ ... тъй че - аз съм за транзисторите !
и цената на 1200S е много прилична ... дали е спрян от производство - не зная ... виждам, че не се предлага от дистрибутора в района на BeNeLux.

сякаш не ме вълнуват внушенията, че транзисторните стъпала не понасяли лошо КСВ толкова, колкото металокерамичните лампи ... може и да има нещо вярно, но не е съвсем ... а и за всичко си има софт в днешно време.
от собствен опит - въздушният поток е "тънкото място" ... без да се влошава КСВ-то, след продължителен TX, токът през транзисторите от 40А става 38, след това - не надвишава 35А ... току виж, при достигане на +72°C транзисторното стъпало минало в "HALF OUT" ...
при лампите пък - всеки шътдаун коства 2-3 минути отдих, съпътстван с благословии ...

няма пълно щастие !

73,
Любо


73,
Любо

LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Нови играчки ...

Мнение от LZ1ZJ » 22 апр 2017, 22:32

Любо, 1200S вече е в производство, не знам първите 10-20 бройки дали са експедирани към дистрибуторите вече.Просто бях много зает и не съм бил до Васко да взема едно стъпало за тестване.Да, цената му е повече от приемлива и това гарнирано с тяхното безкомпромисно качество, прави този продукт просто без алтернатива.
Аз 10 години ползвам техни продукти, първо 1010, около 5 години и 1000 от ноември 2012 досега... след като продадох онова злополучно КПА-500.... ЕДИН МЕСЕЦ бях със стария боец 3хГУ-50 и с него работих Кермадеците ZL8X на почти всички банди...
Отплеснах се....., та искам да кажа, че с тези две стъпала не съм имал никога, при никакви обстоятелства някакви проблеми.
Единствения им недостатък, е че трябва да въртиш копчета и пренастройваш... и подгрева 180 секунди....
Лампите... намират се, всеки притежал на подобно стъпало в България се е запасил, да не кажа презапасил.
За близо 5 години работа, в т.ч. и на RTTY не съм го жалил, по скоро съм жалел антената, хекс бийма,че има едни въженца/изолатори, между елементите, които могат да пострадат при влажно/дъждовно време... :wink:
Но общо-взето, щото това беше темата, това КПА-1500, малко ми простее и глупавее, спрямо АКОМ и италианските..... ма нищо, те са си националисти и доста богати, мамка им.... :lol:



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Нови играчки ...

Мнение от LZ6AJ » 23 апр 2017, 01:19

Слави,
радвам се за това, което казваш - че 1200S е вече в производство ! ... желая му успех и добри отзиви (yes)

що се отнася до ELECRAFT - и да не стигнат планираните цели с KPA-1500 - има откъде да преливат, да не ги мислим ... не се съмнявам, че да си в средата на потреблението (като локация), е много съществено предимство ...

за това, че "простее и глупавее" - не слагам етикети ... за всеки влак си има пътници, без значение на класата и цените на билетите !

но като че ли - автоматични усилватели от този клас са отдавна на пазара, никак не лоши според отзивите за тях, почти наполовина по-евтини ... и въпреки това - остават недотам забелязани като такива. имам предвид италианската серия "Атлантик" :

http://www.gbhs.it/Products.html

като цяло, около Милано - не зная колко са добри в макароните и пиците, но софта им за управление на подобни играчни дрънка доволно добре.

73,
Любо


73,
Любо

LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Нови играчки ...

Мнение от LZ3NY » 23 апр 2017, 09:46

Здравейте
Според мен няма по-добро нещо от това фабриката да ти е под носа. А и сервиза, ако потрябва. Аз лично залагам на Acom.
Може да звучи смешно, но преди петнадесетина години се бях обърнал в най-големия спонсор на Pulsator. Всеки месец купувах поредния 2SC2694 за УКВ стъпалото ми :) От тогава съм решил, че по-добро от ламбите няма до момента и залагам на класиката. Верно е че след това излезе BLF578XR http://www.nxp.com/video/nxps-unbreakab ... TRANSISTOR :lol:

73!


Value has a value only if its value is valued.

LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Нови играчки ...

Мнение от LZ1ZJ » 23 апр 2017, 10:25

Любо, поразгледай му схемата /на КПА-500/ и тогава ще разбереш защо използвам тези, както се изразяваш "етикети".Предполагам, че на 1500 не са отишли много "фаруей", освен с транзисторите.
Италианците са добри инженери. Kолко продукти за нас произвеждат, в т.ч.и трансивер? Незаслужено, малко забелязваното SDR QRP, ELAD FDM DUO,което не отстъпва според мен на прехваления руски SUN SDR-PRO2, но е на двойно по-ниска цена.Руснаците все ДОДЕЛВАТ нещо в софтуера....
https://www.youtube.com/watch?v=hoBv5ZYwsZA
Засега лично аз не смятам да се ъпгрейдвам от към усилвател, но знае ли човек!? :wink:



lz1zm
Мнения: 52
Регистриран на: 28 юни 2013, 17:46

Re: Нови играчки ...

Мнение от lz1zm » 25 апр 2017, 23:36

За KPA-500 при LZ3CB BBS-a... Радиата са 5, но стъпалото е само едно. Вярно, не е изключвано с години, освен когато спре тока... Мисля, че 2012 година го сложихме. Но е вярно и че работи само на една единствена честота - 14212,5. Така че не знам колко е удачно да се ползва за пример.
Удобно е - има си софтуер и става за дистанционен контрол. Оставено е на 500 вати и толкоз... почти забравено...
Иначе на всяко радио си има коаксиален протектор, мисля че бяха на Polyphaser, така че за статики и др. не се мисли.

73!



lz1zm
Мнения: 52
Регистриран на: 28 юни 2013, 17:46

Re: Нови играчки ...

Мнение от lz1zm » 25 апр 2017, 23:39

14112,5



LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Нови играчки ...

Мнение от LZ1ZJ » 26 апр 2017, 09:35

lz1zm написа: Така че не знам колко е удачно да се ползва за пример.
73!
Ам чи тогава и моя случай с КПА-500 не е удачно да се ползва за пример? :wink:



lz3yy
Мнения: 220
Регистриран на: 28 окт 2006, 21:03

Re: Нови играчки ...

Мнение от lz3yy » 26 апр 2017, 12:06

Някой има ли практически опит от работата на Expert стъпало в контест в режим SO2R. Ако правилно съм разбрал, може да се атакува с два трансивъра на различни обхвати. Това е доста гаден режим, понеже трябва да превключи антените и настройките​ на тунера.Та за един контест не съм сигурен дали ще издържи.



lz1zm
Мнения: 52
Регистриран на: 28 юни 2013, 17:46

Re: Нови играчки ...

Мнение от lz1zm » 26 апр 2017, 13:21

Насе, ще ми се ти кажа: "стой далеч". Стой далеч, защото ще стъпиш накриво. На първо четене нещата изглеждат доста лъскави и добри. И аз се заглеждах по 1.3К. Даже сменихме по някой друг е-мейл. И като ги запитах как стоят нещата с RTTY, отговорът беше, че стъпалото си саморегулирало мощността, но след 15 секунда само отивало на 800 вата. Сигурно ще кажеш, че 800 вата са достатъчни... Често говорим с Минчо/LZ1ZU/DL1LZ и ми обяснява, че това чудо доста е наводнило из Германия и имали няколко из техния клуб. И ми обяснява как на някакъв RTTY контест, едно точно такова "като запекна на 400 вата и край - до края не можах да го накарам да вдигне повече". А не е човек дето няма да се сети да погледне поне КСВ-то. Предложих да им изпратя моите 3 ГУ-50-та.... И май имат чести дефекти с вентилатори и прочее...

Но ето ти малко повече от ревютата в eham:

HS0ZIA:
Very good performance through several contests at MID power setting.
Точно, както го писах: Mid power settings е 800 вата.


VK4SX:
RF OVER DRIVE WILL KILL IT DEAD, VERY VERY QUICKLY, if you have an exciter with NO working ALC connection, and apply 17w DRIVE, I would expect the LDMOS device to die, 17w rf drive with ALC, YES ok, NO ALC, NO WORKY AMP,


Горното е за SPE 1.3K. Ето и нещо за Асом 600:
DL1MRD
Yes it is “only” 600 Watts, but that’s CONTINUOUS carrier without limitation.

И въпреки, че Слави обяснява, че "италианците са добри инженери" - стой далеч! На тия добри "инженери" им сърбам попарата от 2010 година, включително и сега....

73 и умната! Или русата или както падне...!



LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Нови играчки ...

Мнение от LZ1ZJ » 26 апр 2017, 14:16

А бе с други думи, всички пътища водят към АСОМ 2000А :D :lol:



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Нови играчки ...

Мнение от LZ3NY » 26 апр 2017, 14:44

LZ1ZJ написа:А бе с други думи, всички пътища водят към АСОМ 2000А :D :lol:
PI4CC играят над десет години, с шест Acom 1000. До сега са сменили само един диод, на едно от стъпалата. Никакви други проблеми не са имали с тях.

73!


Value has a value only if its value is valued.

LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Нови играчки ...

Мнение от LZ1ZJ » 26 апр 2017, 15:14

Аз също вече пета година не съм имал никакъв проблем, ама нещо ми дотегна да се зверя по таблицата при смяна на банд, даже и мод CW/RTTY/SSB....
Виж ква шарена съм я докарал... :lol:
Прикачени файлове
ACOM.xlsx
(14.31 KиБ) Свален 505 пъти



lz1zm
Мнения: 52
Регистриран на: 28 юни 2013, 17:46

Re: Нови играчки ...

Мнение от lz1zm » 26 апр 2017, 16:13

Acom 1200 ???



LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Нови играчки ...

Мнение от LZ1ZJ » 26 апр 2017, 16:19

:roll: :wink:



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Нови играчки ...

Мнение от LZ6AJ » 26 апр 2017, 19:35

LZ3YY написа:Някой има ли практически опит от работата на Expert стъпало в контест в режим SO2R. Ако правилно съм разбрал, може да се атакува с два трансивъра на различни обхвати. Това е доста гаден режим, понеже трябва да превключи антените и настройките​ на тунера.Та за един контест не съм сигурен дали ще издържи.
Наско, здравей !
имам опит с SPE-1K в цял един WAEDC-CW в някое от изданията преди 2015 ...
наех го от подобно любопитство, въпреки че този контест най-малко подхожда за SO2R - нямаше как - това беше близката възможност, когато стъпалото беше свободно.
и така - 36 часа изкарах без никакви ядове (изключване, автоматично намаление на мощността и т.н.), голяма част от които нарочно в режим "dueling CQ" ... наистина, като го натисна, вятърът ми идваше в повече, даже и слушалките не помагат ... сиреч - добре би било, да не е физически в шака и на масата, а само дисплеят му да е видим през стъкло или чрез камера ... :D
комутацията на антените и тунерите е направена надеждно (yes) ... поне на този екземпляр.
на всички контест банди изнасяше реални 1000W ... а на 40м - до около 1100W.
...
сега за недостатъците, според мен :
точно този модел (първи от поредицата) е проектиран за 4 TX антени (вероятно 3 отделни за ниските банди и един трибандер за високите).
може би, но не и за SO2R в такъв случай ! :(
входът му за слушащото радио е само един ... в смисъл - ако приемните ти антени са различни за всеки банд - нещата са лесно осъществими. в моя случай обаче - не става ... с този клубния 'Mosley-multibaner', подобна вътрешна комутация е напълно излишна, т.е. всичко трябва да се повтори след стъпалото още веднъж HP и чак тогава през триплексер.
...
относно цифровите режими - нямам опит, но познавам четирима колеги от клуба, в който ходя ... имат усилватели от тази фамилия и са фенове на цифрите - ако искаш, мога да подпитам как се държат в 100% duty cycle.
има и такива, които не се разделят с Акомите си ... има и един, който чувам се ослушвал за Acom сплитер-комбайнер ... всеки луд с номера си :lol:

73,
Любо

п.с. - преди време разбрах от Тинко LZ3DB, че MW5R продавал неговото SPE-2K. със сигурност от там може да се почерпи повече опит. този модел е с 6 антенни изхода, което е по-добрия вариант и може би е изчистен по отношение на RX в режим SO2R.


73,
Любо

lz3yy
Мнения: 220
Регистриран на: 28 окт 2006, 21:03

Re: Нови играчки ...

Мнение от lz3yy » 27 апр 2017, 06:54

Благодаря за мненията и споделения опит.
Мисля в посока трансформация на станцията в Хай пауър.
Но поне още 1 година ще трябва да се работи по антените и
тогава ще им дойде реда на стъпалата :D
Наско



LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Нови играчки ...

Мнение от LZ1ZJ » 02 май 2017, 10:40

Хм, не знам колко са верни "партенките" по форумите, че възкресяват стар проект с древните ARF463 A/B....16 броя?! :roll: :shock:
http://www.n6ie.com/Elecraft.html
Ауууу, тъкмо се бях притеснил, .....НЕ, не са верни: :mrgreen: :lol:
N6KR написа:The new amp is far smaller and lighter, has new LDMOS output devices, expanded display capability, additional rig/control interfaces including Ethernet, a separate power supply, much faster MCU with a lot more memory, more versatile fan control, redesigned cabinet that's RF-tight at all edges, and more monitoring/safety features.

It also benefits from our many years of experience building K-line amps and ATUs.

Wayne
N6KR



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Нови играчки ...

Мнение от LZ6AJ » 24 дек 2017, 21:31

здраве желая !
още една нова добавка към "хам-играчките" :lol:

http://rf-kit.de/en/

един вход и два изхода ... разбира се, че има с какво още да се "накичи" като комутация
но пък 1000 лв. си е напълно поносима цена, без значение на всичко останало.

Весела Коледна вечер !
73,
Любо


73,
Любо

lz4ae
Мнения: 44
Регистриран на: 12 окт 2011, 18:35

Re: Нови играчки ...

Мнение от lz4ae » 25 дек 2017, 20:37

Честита коледа!
Любо, за съжаление цените са съвсем други:

We do sell the Kit in two versions:
- RF2K+ Kit without Tuner 2456,-€
- RF2K+ Kit with Tuner 2726,-€
- 13dB or 3dB attenuator 22,-€
- International shipping to Bulgaria 130,-€
Single components are not for sale.

и реално срока за доставка е 4 месеца
73! Ангел



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Нови играчки ...

Мнение от LZ6AJ » 25 дек 2017, 20:48

Честито Рождество !

мерси Ачо,
цената на цялото стъпало не се споменава никъде в сайта им - само за крайния HF-модул.

http://rf-kit.de/en/Products.php

освен цена за модула, най-долу на страницата посочват, че първите доставки ще извършат на изложението във Фридрихсхафен, което е доста по-късно от 4 месеца. явно производството им вече върви, а информацията на сайта НЕ е актуална.

при цените, които ти споделяш, нещата изглеждат къде къде по-реални :D


73,
Любо


73,
Любо

lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Нови играчки ...

Мнение от lz2be » 26 дек 2017, 18:28

Любо, цената е без ДДС :)
Весели празници!
73 Боян



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Нови играчки ...

Мнение от LZ6AJ » 26 дек 2017, 19:01

да, Боби
и 40 евра за распбъри 3 ... минава половината на 6К €
но само половината :lol:

гледам, че и Ранко рекламира друга нова играчка на FlexRadio:

https://www.youtube.com/watch?v=U-W0h2Sh_XY

и там тече събиране на резервации.

няма лошо, нови LDMOS-хоризонти ... чакаме отзиви

73,
Любо


73,
Любо

lz2fv
Мнения: 174
Регистриран на: 21 мар 2009, 17:21

Re: Нови играчки ...

Мнение от lz2fv » 26 дек 2017, 19:34

Да управляваш нещо, което струва 3к с расбери...звучи ми като виц!



lz5vk
Мнения: 121
Регистриран на: 05 мар 2007, 21:44
Местоположение: Sofia

Re: Нови играчки ...

Мнение от lz5vk » 26 дек 2017, 22:51

Всъщност малинката служи само за управление на дисплея. Важните задачи се поемат от ардуино, чийто код май не е много наличен... :)


73!
Веско
LZ5VK.

LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Нови играчки ...

Мнение от LZ6AJ » 26 дек 2017, 23:05

lz5vk написа:Всъщност малинката служи само за управление на дисплея. Важните задачи се поемат от ардуино, чийто код май не е много наличен... :)
Мисля, че е обратното, но не споря ....
73


73,
Любо

LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Нови играчки ...

Мнение от LZ3NY » 26 дек 2017, 23:57

Интересен проект, на който попаднах преди време. С кода :lol:
http://www.qsl.net/on7eq/projects/arduino_sspa.htm
https://www.youtube.com/watch?v=0fD5piBHD0o

73!


Value has a value only if its value is valued.

LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Нови играчки ...

Мнение от LZ6AJ » 27 дек 2017, 11:54

един систематизиран разказ, който дава отговори на много въпроси :

https://www.youtube.com/watch?v=fiPWMfQVCA0

действително распбърито не управлява пряко HF-хардуера, а служи за :
- програмиране на ардуиното при първи старт (FTDI);
- управление на дисплея;
- връзка с външния свят (в т.ч. и радиото, при избран TCP/IP режим);
- пренос от интернет на нови версии софтуер (SD карта).

73,
Любо


73,
Любо

lz2fv
Мнения: 174
Регистриран на: 21 мар 2009, 17:21

Re: Нови играчки ...

Мнение от lz2fv » 28 дек 2017, 11:58

lz2fv написа:Да управляваш нещо, което струва 3к с расбери...звучи ми като виц!
lz3sf написа: Какво му е на расберито?
Ммда, не просто виц, а тъп виц!
Малинката е прекрасно творение, но по същество е едноплатков компютър, предназначен за експериментални цели и обучение. Наред с всичките си предимства има доста недостатъци, дето я правят неприложима за сериозни цели. Например:
- задължително работи с SD карта. Колко е надеждна работата с тази карта при black-out е божа работа. Аз имам около 10 броя, дето са дали фира...
- тъй като е компютър, обикновено работи под някаква Linux дистрибуция. Това улеснява писането на софтуер, но прави цялата система много тежка и безмислено сложна. Ардуиното е друга бира, това е контролер...
- относно надеждността и устойчивостта на малинката - сигурно сте чували, че като я снимаш с GSM просто спира...както се казва "без коментар".

Нямам логично обяснение защо германците са решили да ползват тази малинка за решаване на една толкова примитивна задача, при положение, че така или иначе ползват контролер, пък бил той и ардуино. Според Любо в случая тази малинка се ползва само за HMI (човеко-машинен интерфейс) и връзка с външния свят. Звучи ми нелогично да вържеш малинката с ардуиното по сериен канал при наличието на TCP/IP. Самата конфигурация TFT + PI3 едва ли е много по-евтина от стандартен HMI панел. Например MT8071iE1 на Weintek си има всичко и работи прекрасно с ардуино по MODBUS TCP/IP. Освен това отговаря на много индустриални стандарти и има безплатен редактор, на който можеш да си направиш разкошни визуализации.

Не допускам, че германците не ги знаят тия работи. Явно има някаква причина да ползват такава конфигурация, и причината ми убягва на този етап...


Весело посрещане на Новата година!
Последна промяна от lz2fv на 28 дек 2017, 18:32, променено общо 1 път.



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Нови играчки ...

Мнение от LZ6AJ » 28 дек 2017, 13:03

логично, Цецо, даже много ... респект !

уточнявам, че аз не познавам тази архитектура, скоро я мярнах по повод едни писания в CQ-contest рефлектора относно SS усилватели за ползване в М/M контест станции и затова реших да я причисля към играчките. в последствие стана ясно, че информацията не е нова, а сайта им е колкото оскъден, толкова и неточен ... да не кажа подвеждащ.
гледайки презентацията на този янки и четейки офертата на германците ... чисто от страната на потребителя - радиолюбителят, който трябва да извади едни "излишни" пари за нещо ... според него нужно му ... което, според досегашните публикации е почти наполовина по-евтино от събратята си на пазара :
1. при съществуването на такава преднина в цената, защо ще ми оставят на мен да си купувам распбърито ? ... 35 евра ли ще оправят нещата ? (едва ли девиацията в цената му на дребно е по-различна от 10 евра или 25%, в различните страни по света)
2. с вентилаторите ? - същата работа ...
едва ли на някой ще му направи впечатление, че цената на играчката от 3100, станала 3200 ... или даже 3500 €.
споменатите 8 часа за сглобяване и настройка не са малко като обзаведен лабораторен труд, ноооооо пък :
1. гаранция - Франция ?!?!
2. отговорност за странични емисии - носи единствено потребителя ?!?!
те що е ?
...
и дали това не е отговорът на въпроса : "търсим начин да помогнем на потребителя, като му продаваме нещо, за функционалността и качеството на което не носим отговорност ... тъй като малинката и вентилаторите ще са винаги тънкото място ... но няма да спираме да му даваме надежда, че новата версия на софта ще подобри нещата - която версия скоро ще бъде публикувана на сайта ... колко скоро ? - търпение !".

и пак, погледнато от ъгъла на джоба - 3К може да са двойно по-малко от 6К ... но са си 3К ... а не 100-150лв., към колкото апропо вече отива цената на един корав LDMOS.

дали пък скоро няма да прочетем обява: "сглобявам и настройвам RF-KIT стъпала с материали на клиента ..." :lol:

73,
Любо


73,
Любо

lz2fv
Мнения: 174
Регистриран на: 21 мар 2009, 17:21

Re: Нови играчки ...

Мнение от lz2fv » 28 дек 2017, 13:18

Не съм навлизал в подробности, но тук става дума за мощност от порядъка на 1kW. Колко струва един Acom с такава мощност и на лампа?
Щото съм сигурен, че в Acom-a няма малинки и вентилатора е монтиран от производителя...
73!



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Нови играчки ...

Мнение от lz2be » 28 дек 2017, 14:25

lz2fv написа:Не съм навлизал в подробности, но тук става дума за мощност от порядъка на 1kW. Колко струва един Acom с такава мощност и на лампа?
Щото съм сигурен, че в Acom-a няма малинки и вентилатора е монтиран от производителя...
Става дума за 2к5+, въпреки че има и 1к версия. Когато ти го продадат като кит отговорността с каква мощност работиш е твоя, а не на производителя. Кит е и защото купувача трябва сам да си купи малинката и 3-те вентилатора, без тях не е готово изделие нали :)
Фактът, че се чака 4 месеца, а партиди от десетки бройки излизат на всеки 2-3 седмици означава сериозно търсене и предполагам, че е по-голямо от това на ом-ите.
Относно монтажа на вентилаторите - хората са написали, че червената жичка е плюс, а черната минус и да не се плашиш сам да си ги монтираш.
LZ6AJ написа: уточнявам, че аз не познавам тази архитектура, скоро я мярнах по повод едни писания в CQ-contest рефлектора относно SS усилватели за ползване в М/M контест станции и затова реших да я причисля към играчките.
Любо, ако видиш списъка на юзърите ще се убедиш, че не е играчка :)
73 Боян



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Нови играчки ...

Мнение от LZ6AJ » 28 дек 2017, 19:55

LZ2BE написа: ... Любо, ако видиш списъка на юзърите ще се убедиш, че не е играчка :) ...
сигурно Боби, не споря че нещата са реални ... бъдещето ще покаже колко са истински.

за мен всичко, което се купува за хоби е играчка, без значение на цената.
като реша, че е целесъобразно, т.е. че ми трябва и че мога да си го позволя, със сигурност бих се наредил на опашката ... но не и защото списъкът пред мен бил пълен със солидни и уважавани от мен юзъри. това НЕ е моят подход, това е ... всички знаем как се нарича. 8)

дано всички наредени на опашката за играчки останат доволни ... и на тази на Райнхард, и на Ранко и т.н. ! ... че и ние да получим по-правдиви отзиви ... щото негативните емоции са много по-лош съветник от позитивните.
успех !

73,
Любо


73,
Любо

LZ1HD
Мнения: 21
Регистриран на: 29 май 2008, 11:32

Re: Нови играчки ...

Мнение от LZ1HD » 28 дек 2017, 21:52

Здравейте,

Виждам доста интересни неща около този кит. Например в началото се е казвал RF2K5 след това е станал RF2K+Kit защо ли ? Въпреки киловатите за които се говори IMD3>= 30 dBc са гарантирани при 1,5 KW. То е нормално да бъде така при 50 V захранване и изходен трансформатор 1:16. Явно при закупуване на кита не получаваш печатни инструкции за сглобяване и настройка, трябва да търсиш такива в яху форума, само че аз не успях там да намеря принципна схема и данни за компонентите. Има инструкции как са направени връзките между отделните платки, но какво се случва ако дефектира някой SMD кондензатор ? Обясненията че не ти дават вентилатори, защото не знаели дали ще работиш на RTTY или на SSB звучат странно.
Освен RF-kit поне още двама германци предлагат усилвател с LDMOS транзистори - DG8DP и DJ0ABR. Те наистина са китове за сглобяване.

73 Веско



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Нови играчки ...

Мнение от lz2be » 28 дек 2017, 22:47

Здравейте,
инструкции имат публикувани в яху групата. Схеми не съм виждал, но такива няма и при покупката и на други усилватели. Все пак го купуваш да работиш с него, не да го ремонтираш :) Случвало ми се е да ми се повреди усилвател, но като пиша на производителя винаги съм получавал схеми, снимки и подробни инструкции как да го оправя.
LDMOS стъпала има и руски, като това например https://eb104.ru/internet-magazin/usili ... -2-pcs-1-8 което е дори с водно охлаждане.
Явно и с HF стъпалата ще стане както с HiFi - ламповите ще останат само за най-коравите им фенове, които ще обясняват как бил някакси по-пробивен сигнала с тях :)
73 Боян



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Нови играчки ...

Мнение от LZ3NY » 29 дек 2017, 08:52

Здравейте
Преди много години, един американец ми каза, че иска да си купи Acom. Попитах го, "за какво ти е Acom, като фабриката е на другия край на света?". Няма нищо по-добро от това фабриката (и сервиза) да ти е на съседната улица. И да знаеш, че ще я има и утре.

Кой ли не продава китове днес. Купих един кит за 144MHz. Дори и не ми се смятат допълнителните разходи около него, докато стане готово изделие. Сигурно съм "купил" поне две готови УКВ стъпала, ама не ми ги дават. :lol: Истината е, че ако не го бе подхванал да го събере професионалист в България, още щеше да се мотае на чарколя из разни кашони и надали щеше да стане нещо от него. Не може да тръгнеш да събираш RF джаджа и да няма с какво да я настроиш/измериш накрая.

Споделям опит. Избора го оставям на вас.

73! Митко
LZ3NY


Value has a value only if its value is valued.

lz1hst
Мнения: 62
Регистриран на: 29 сеп 2010, 13:10

Re: Нови играчки ...

Мнение от lz1hst » 29 дек 2017, 11:35

Апропо , телефоните не boot-ват от SD картата,за това работят някак. А дали работят по-добре от обикновен телефон с шайба дето не буутва от никъде, това е много друг въпрос.

73 de LZ1HST
/Колегата Хуморист/



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Нови играчки ...

Мнение от LZ6AJ » 29 дек 2017, 14:08

LZ3NY написа:... Кой ли не продава китове днес. Купих един кит за 144MHz. Дори и не ми се смятат допълнителните разходи около него, докато стане готово изделие. Сигурно съм "купил" поне две готови УКВ стъпала, ама не ми ги дават. :lol: Истината е, че ако не го бе подхванал да го събере професионалист в България, още щеше да се мотае на чарколя из разни кашони и надали щеше да стане нещо от него. ...
така е, Митаци, радвам се че споделяш ...

една фабрика, на пъпа на Европа, бълва тонове стъпала годишно с максимална мощност над 2KW, предлага всички видове сертификати ... Телеком-ите продължават да одобряват моделите за внос и в същото време държат допустимата мощност 1,5 KW.
ето сега - още едни момци, които си решават проблема по китайски, бягайки от контрол под прикритието "кит". нямам нищо против маниера на тигъра, но се замислям - какво ли ще е по бандовете след 5 години, да речем ? ... и как например аз и Влади ще се натискаме да сме LP, а Румен и унгарския му "приятел" - QRP ?

колко тона китове като този, ще ръсят бози и колко други ще стоят, чакайки някой като Веско LZ1HD, Ачо LZ4AE и десетки други майстори в занаята ?
да не би 8) Дъф Тими 8) да няма достатъчно, за да си купи готово изделие с гарантирани и одобрени качества, а ?
всички знаем, че има ... но щом на пазара има две за лев, как да не се нареди и на тази опашка ? ...
и дали като осъзнае, че е трябвало да си купи две за два лева, без да чака на опашка, вече няма да е фатално късно ?
с риск да обидя някого, споделям една редица, която ми е в главата, докато пиша това :
"радиолюбители - резервации - изпълнители немци - изпълнители руснаци - изпълнители черногорци - изпълнители другостранци - оркестранти филипинци ... и на върха - холандци". а щом художникът е от Ниската земя - картината може и да не е шедьовър, но със сигурност си струва приказките !
...
пък дали распбърито ще бутва от SD-картата или ще я ползват само за сингъл пренос на нови версии, си е тяхна работа.
споделеното от Веско - "... беше 2K5, стана 2К+ ...", може и да му звучи странно, но със сигурност не е случайно.
и след него, разяснението на Боян - " ... имаш разрешение за толкоз, ти отговаряш колко натискаш газта ... ".
не, че траф 1:16 не би бил по мярка за 2,5К ... че даже и над 25% запас има ... но дали трябва да се декларира, или въпросът е "да ги има под капака" ... пък какво пишело на етикета ... кой ти гледа, нали е кит ... в момента на продажбата няма и толкоз. продавачът е сух :lol:

73,
Любо


73,
Любо

lz2fv
Мнения: 174
Регистриран на: 21 мар 2009, 17:21

Re: Нови играчки ...

Мнение от lz2fv » 30 дек 2017, 18:37

lz2be написа:Става дума за 2к5+, въпреки че има и 1к версия.
Това съм го пропуснал явно...sorry! Явно целта е да се избягнат рестрикциите при готовите изделия, като се спестят и известно количество разходи за сертификации. Според мен няма лошо, въпросът е дали това, което получаваш си струва икономията...Разгледах по-подробно сайта им и ако пак не съм пропуснал нещо нещата изглеждат добре ако се абстрахираме от цената...Иначе забележките ми към малинката и визуализацията си остават и нямам логично обяснение за тях.
lz3sf написа:Това че е задължително да бутва от SD карта, при положение че е линукс - няма как да го бъде, просто може да си бутваш от каквото си искаш, включително и по мрежата.
Влади, прочети пак какво съм написал...малинката (от 3 нагоре) може да бутне от всичко, но за да работи трябва да има и файлова система. Варианта да си окачиш стъпалото към външен сървър, от който да бутва малинката и да получава от него NFS даже не е виц...Иначе ВСИЧКИ ползватели на малинката си знаят за проблема с крашването на SD-картите и даже правят всевъзможни гяволии да го избегнат ама...това е учебна развойна среда, толкова!
lz3sf написа: А че е линукс, има много повече положителни страни от колкото отрицателни. Мощността на процесора, като за такива цели си е напълно достатъчна и не мога да разбера кое толкова е големия проблем на едноплатковия компютър.
Проблемът на еноплатковия компютър е, че не е контролер. Това е проблем на всички компютри, но на този си личи максимално...Цитат:
"If you want to have your PA running 24/7 then you should have it rebooting every day."
Познай от къде е....
Янките имат един израз "той не е толкова умен, че да прави нещата прости". Не смятам DL7NB за глупав и за това съм в недоумение.

lz3sf написа: В крайна сметка подобни устройства са и телефоните...
Ами не са подобни устройства...подобни са смартфоните и затова никога не забиват...

Весело посрещане на Нова Година!



lz1hst
Мнения: 62
Регистриран на: 29 сеп 2010, 13:10

Re: Нови играчки ...

Мнение от lz1hst » 31 дек 2017, 12:32

"Много автомати - слаби резултати " беше казал някой.
Пожелавам на всички много здраве и силни резултати през 2018 !

73 de LZ1HST
/Колегата Хуморист/



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Нови играчки ...

Мнение от LZ6AJ » 28 сеп 2019, 10:22

и още една играчка на близкия хоризонт ...

http://www.icom.co.jp/world/news/190902 ... W2_pre.pdf

в Европа се очаква през декември 2019, резервациите са в ход.

здраве желая !
и хубави почивни дни ...


73,
Любо

Отговори