Приемни антени

Предавателни и приемни антени, фидери и други компоненти на антенно-фидерните системи
lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: CQ WW 160 CW

Мнение от lz1yq » 31 яну 2017, 13:16

Здсравейте, опитахме се да направим добър резултат, за съжаление не ни достигна малко време и място.......
Първо вдигнахме 40м вертикал, 16м мачта от Р140 + 22м файброглас на Спайдербим + 3м жичка да виси. три дена издържа, за съжаление непрекъснатия валеж от мокър сняг направи невъзможното, счупи се мачтата от Р140 на второто коляно от горе на доло. Цяло щастие че файброгласа остана жив. На другия ден закарахме друга мачта малко по къса но с по голям диаметър на върха и го вдигнахме наново. Ади S55M с помоща на антена анализатора подстрои антената перфектно с КСВ 1.1 с широчина на лентата около 80кхз.Естествено захранването с обикновен кабел дълъг около 200м би довел до голяма загуба на мощност, затова Краси K1LZ закупи 5/8 хардлайн, 6 човека едвам го изпънаха в снега. Същата вечер Краси K1LZ направи около 120 японеца и около 60 американеца, следващата вечер упражнението се повтори като не сме използвали приемни антени..... . После изпънахме 8 вертикала в диаметър 100м с настройката ни отне три дена, за един ден опънахме два бевърича по 320м в посоки към янките и япония. Роботят перфектно, естествено в посоките към япония и САЩ бевъричите превъзхождаха вертикалите с около 5дб, но бяха мааалко по шумни. Лошото е че със всеки ден кондишъна се скапваше към янките но все пак имахме надежда че ще се подобри. LZ1AQ постави и неговите лупове.LZ4AE докара вълшебни кутийки, с тях всяко радио имаше възможност да си избира RX антена независимо коя, даже можеше да си избираш две антени в различни посоки едновременно което е голям плюс за рън радиото. Имахме доста добра база за сравнение по отношение RX антени. Чакахме с нетърпение да почне контеста. Кондишъна ни изигра лоша шега и нямахме шанс за повече янки и бяхме доста разочаровани, но си оправихме настроението с две пекани прасенца и три шарана по 3 кила :D , за питиета няма да коментирам че някой може да пусне донос за непристойно поведение към непълнолетните малчугани които бяха с нас :lol: .
Всичко това се случваше с много работа при бих казал екстремални условия: сняг около 40см , леден дъжд и много студ. Но когато имаш добър екип в лицето на: LZ1CNN, LZ1JZ, LZ1UK, LZ1INI, LZ5ZM, LZ1SDR, S55M, K1LZ, LZ4AE, LZ1NK, DL/LZ3ND, LZ1RGT, LZ1ND, Борето и Къната от Милара всичко беше наред. Приятната обстановка и гостите LZ3CB, LZ1AQ, LZ1KU бяха достатъчни да забравим неволите. Не успяхме да пуснем и допълнително Инбанд радио да помага поради близост на приемните антени. За съжаление последната вечер установихме че луповете на LZ1AQ работят перфектно и второто радио можеше да слуша когато Ръна работи. Но вече нямаше и какво да се прави, бамп мапа беше празен......
Много се зарадвахме че чухме доста LZ станции, най силно се чуваше LZ3ZZ, но той ни беше близичко. LZ7A , браво на екипа и добрия резултат. По някое време се чух с Тони LZ5EE, той също потвърди че янките ги няма. Е ,надяваме се че следващия път ще е различно ,и при нас ще изгрее слънцето....... :D
Важното обаче е че колективния дух е здрав, приятно си изкарахме и чакаме следващото изпитание с нетърпение.



N2WQ
Мнения: 37
Регистриран на: 01 мар 2010, 21:57

Re: CQ WW 160 CW

Мнение от N2WQ » 01 фев 2017, 01:49

Тези кутийки дето LZ4AE е докарал ме заинтригуваха, защото аз също искам двете радиа да могат да ползват която и да е RX антена. Можели малко повече подробности?

Аз също имам антените на Чавдар, но не мога да ги сравня с вертикали- нито 4, нито 8; как чуваха в сравнение с 8-те вертикала?

Радо N2WQ



2zg
Мнения: 49
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:25

Re: CQ WW 160 CW

Мнение от 2zg » 01 фев 2017, 05:59

Мен също ме заинтригуваха "вълшебните кутийки" на LZ4AE !

Владо,lz2zg



lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: CQ WW 160 CW

Мнение от lz1yq » 01 фев 2017, 09:13

Относно кутийките на Ачо, той е човека който може да дава подробности, аз съм изключително доволен. Дават големи възможности:
1. избор на всяка една от RX антените
2 .включване на две RX антени в различни или еднакви посоки
3. интерлог на всяко включено радио към интерфейса така че когато едното радио работи не позволява другото да излъчва в същото време
4. когато едното работи има възможност другото да слуша с RX антената.
За LZ1AQ: антените имат голямо подтискане на сигналите в различните посоки спрямо избраната такава. Пример, станцията която се чува в дадена посока със сила 599, когато изместиш посоката с 90градуса се чува на 569, ако е на 180градуса се чува на 559.
При достатъчно отдалечаване на луповете от основната антена спокойно могат да се ползват и тогава когато РЪН станцията излъчва без никакъв проблем от второто радио. С една дума вършат чудесна работа.
Ако трябва да правя класация на RX антените по 10 балната система :
1. Бевърич 320м в дадената посока - 10т
2. 8 вертикала на W8JI - 9т
3. LZ1AQ LOOPS - 8т.
Все пак това е лично мое мнение и не искам да се ангажирате прекалено много с него. Всичко зависи и от много други фактори и условия.

73! LZ1YQ



lz2fv
Мнения: 174
Регистриран на: 21 мар 2009, 17:21

Re: CQ WW 160 CW

Мнение от lz2fv » 01 фев 2017, 09:53

Крис, благодаря за инфото. Прочетох и че сте имали IC7800 и IC781. Интересува ме дали сте използвали преселектори и евентуално усилватели за бевъриджите и какво е показало сравнението м/у двете изделия на Icom?

73!



lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: CQ WW 160 CW

Мнение от lz1yq » 01 фев 2017, 10:04

Здравей Цецо, не сме ползвали нито преселектори нито предусилватени на радиата. На бевъричите нямаше предусилватели, сигналите бяха достатъчно силни. Разлика между двете радиа ..... на мен лично сигналите по ми харесваха на IC-781, като че ли бяха по "мазни".

73! LZ1YQ



lz4ae
Мнения: 44
Регистриран на: 12 окт 2011, 18:35

Re: CQ WW 160 CW

Мнение от lz4ae » 02 фев 2017, 19:54

Здравейте,
кутийките са две, защото са част от по-голям проект, така е по гъвкава системата и общо взето са малко експериментални.
Първата симулира работата на 2S1 на Аком, с тази разлика, че винаги се приема с приемната антена на радията.
http://media.snimka.bg/s1/5763/037770048-big.jpg?r=0
Когато слушаме с предавателната антена, и едно от радията мине на предаване другото автоматично се превключва на приемна антена от входовете A и B.
Втората кутийка комутира 4 приемни антени към първата.
http://media.snimka.bg/s1/5763/037770050-big.jpg?r=0
и управлението и (2 броя):
http://media.snimka.bg/s1/5763/037770049-big.jpg?r=0
Позволява избирането на две антени едновременно, което се оказа много полезно.
https://www.dropbox.com/s/xxsfjcx50wamu ... o.mp4?dl=0
малко снимки( по-добре е око да види):
http://media.snimka.bg/s1/5763/037770051-big.jpg?r=0
http://media.snimka.bg/s1/5763/037770052-big.jpg?r=0
http://media.snimka.bg/s1/5763/037770053-big.jpg?r=0
и файла за програмиране на процесорчетата: https://www.dropbox.com/s/5hj9qzjxw343o ... L.HEX?dl=0
Сплитерите имат по 9 навивки с две или три жици леко усукани на ферити : https://store.comet.bg/Catalogue/Product/29912/
Много трудно обяснявам, но ако има въпроси ще се постарая!
73! LZ4AE



Sergey LZ1AO
Мнения: 104
Регистриран на: 28 фев 2016, 18:45
Местоположение: София

Re: CQ WW 160 CW

Мнение от Sergey LZ1AO » 03 фев 2017, 12:25

Схемата на сплитерите вече я има във втория линк. Синфазен делител на 2 + трансформатор 1:2.25. Няма особени проблеми с ферит К2006, използувал съм го точно в подобни схема. Ако има възможност за избор обаче, бих препоръчал NiZn ферит, а не MgZn.
Не се хвърляйте на ферити с големи размери. При попадане на мощност на входа, не дай Боже, по-малките ферити ще се наситят по-бързо и има надежда за отърваване от големи повреди. Аз слагам серийно на изходите лампа с нажежаема жичка и след нея паралелни диоди към земя, обикновено по 3 броя серийно в двете посоки.Не струва нищо на практика, а пази добре. Светенето на лампата действува отрезвяващо на хора, склонни да поекспериментират с антените при Multi-two. :) Както е направено в цитираната схема, само с два диода на антената, е ненадеждно.
Има и друго. Позицията на LZ7A е само на няколко километра от предавателите в Костинброд. Ежедневно излъчват някаква религиозна програма на КВ, сигнала от там при нас е зверски силен. Само с два диода, "веселбата" беше пълна, особено весело беше на 7MHz без външен лентов филтър. :)

73! LZ1AO



Sergey LZ1AO
Мнения: 104
Регистриран на: 28 фев 2016, 18:45
Местоположение: София

Re: CQ WW 160 CW

Мнение от Sergey LZ1AO » 03 фев 2017, 17:58

Влади,

Благодаря за таблицата.
Не съм ги разследвал тези K2006 и другите ферити на Kashke как работят нагоре, та най-вероятно си прав. Просто си запълних дефицита тогава, имаше ги наблизо, в Комет. Не се съмнявам в качеството на феритите, Kashke беше част от RFT навремето и феритите им са чудесни по традиция, просто аз не съм ги ползувал много. Вероятно Чавдар, LZ1AQ може да разкаже повече за тях, той ги използува в усилвателите си.

Аз имам опит с феритите на Siemens, сега EPCOS/TDK и тези на Phillips, сега Ferroxcube, не знам много за Fairrite. Впрочем, повечето от българските ферити имат точни сименсови еквиваленти, възможно е даже някои от партидите да са правени с оригинален материал от Сименс. Изключение са Ферит 125, един неудачен опит за правене на еквивалент на материала 4C6 на Ferroxcube от началото на 80-те години и Ферит 300, за който имам смътен спомен, че го разработиха специално то ли за суматори на мощност в КВ диапазона, то ли за феровариометри ? Отдаааавна беше, едно ли беше... :)

Моите делители за LZ7A са различни, те са 1 към 4, само с трансформатори с линии. Всъщност класика, нищо особено. Не обичам конвенционални трансформатори в широколентови схеми, като например този 1:2.25, който се налага при деление 1 към 2. Работят и те някак, но неминуемо искат компенсация и някакво баене около тях.
Използувам 50 и 100 омови линии. Петдесет омовата е 0.8mm PTFE коаксиален кабел. Купих преди време за жълти стотинки 50 метра, та сега го оползотворявам. Сто омовата са слепени един за друг, без усукване, проводници ПЕЛКЕ 0.20. Перфектна е, LZ1IA преди повече от 30 години пръв я направи и документира заради трансформаторите 200 към 50 Ома, които се ползуваха на много места. Когато свърша макарата с ПЕЛКЕ-то, ще мисля за нещо друго. Идва ми наум, че в UTP кабелите има готови усукани двойки, LZ1AQ отдавна се възползува от тях, но са някак големи по размер за конкретния случай.

Сега се упражнявам да събера четири такива делителя и релеен матричен комутатор 4X4. Два такива комутатора са достатъчни при нас, по един на всеки run. Мислех да е готово за RTTY тура на WPX, но май няма да стане. Засега сме го докарали до възможност за избор на алтернативна приемна антена, но това явно не е достатъчно.

В последно време съм се запалил на тема приемна антена с електрически управляема диаграма. Имам май подходящ кандидат, две ортогонално разположени Adcock антени. И това е от серията Lost Art. Измислено е през 1919, масово ползувано до края на 50-те в авиацията и после .... забравено. Най-простия вариант, плавно въртяща се осморка е относително лесно да се направи, дори и аналогово. Принципно, възможно е и едновременно формиране на повече от една диаграма. Например всеки оператор (работно място) си прави диаграмата такава, каквато иска, независимо от това какво са направили другите. Компютърният модел показва добри резултати, MMANA и NEC2 са единодушни. Като се оправи времето, ще трябва да го опитам и на полето. Луд умора няма. :mrgreen:
Както ми каза Чавдар вчера, тъй като не сме специалисти точно по антени, откриваме наново топлата вода и се кефим. Чав, сигурно ти досадих вчера с щуравите ми идеи и въпроси...
Това му е хубавото на нашето хоби - можеш да намериш как да си убиваш времето или в какво да си блъскаш главата винаги...

73! Сергей



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: CQ WW 160 CW

Мнение от lz1fy » 03 фев 2017, 21:19

Гониометрическое антенное устройство.doc
А ето тук който иска да се забавлява!
(47 KиБ) Свален 515 пъти
00943960-Bellini-Tosi.jpg
Серго,
има нещо и от 1909г. !
(51.22 KиБ) Все още не е свален
Прикачени файлове
Това го бях чертал преди 1 година. <br />За 160М двата триъгилника трябва да са с остри ъгли при<br />основата по 30 градуса....другото се смята!
Това го бях чертал преди 1 година.
За 160М двата триъгилника трябва да са с остри ъгли при
основата по 30 градуса....другото се смята!



lz4ae
Мнения: 44
Регистриран на: 12 окт 2011, 18:35

Re: CQ WW 160 CW

Мнение от lz4ae » 04 фев 2017, 23:14

За конкретното приложение К2006 работи отлично даже и над 30 MHz, а ненадеждната защита си свърши работа на TC0A, TC3A последно LZ5R.
И макар и с много по-сложна комутация ( не винаги антената минава директно през сплитер ограничител) в TA единия бевъридж минава на не повече от 5 метра от вертикала за 160м, захранван от OM3500.
Пропуснал съм да нарисувам и 2-3 ома серийни резистори на входа, но на снимката на платката се виждат.
73! LZ4AE



Sergey LZ1AO
Мнения: 104
Регистриран на: 28 фев 2016, 18:45
Местоположение: София

Re: CQ WW 160 CW

Мнение от Sergey LZ1AO » 06 фев 2017, 12:23

LZ4AE,

Не го вземай навътре :) Аз имам винаги не едно, а две на ум за наводките между антените. Професионално изкривяване може би. Сърбал съм я тая попара, когато правихме преди близо 30 години 400W дуплексна КВ радиостанция, която се искаше да работи при 10% разстройка между TX и RX и разстояние 4 метра между някои от антените. Мерил съм близо 100W , наведени от предавателя в приемника. А аз му бях отговорен конструктор на този приемник - Р55П, та нямаше къде да мърдам, а трябваше да го направя да работи. Е, оттогава си слагам лампите, разрядниците и а други неща, по евтини са от поправка на изгоряло радио. Ти както искаш, твоя работа.

73! Сергей

P.S. Искам да помоля модератора, и аз като LZ3SF, да премести това за антените някъде отделно. Предмета на разговора е интересен, но май самия разговор не е за тук.



Sergey LZ1AO
Мнения: 104
Регистриран на: 28 фев 2016, 18:45
Местоположение: София

Re: CQ WW 160 CW

Мнение от Sergey LZ1AO » 16 фев 2017, 14:19

Влади,

Имаш ли наблюдения как се отразява на практика височината, на която са сложени над земята рамките ?
Имам предвид при реална работа, компютърния модел е ясен.
Може би ще намеря място в двора за 3 такива, като базови антени в една по-сложна система с управляема диаграма. Проблема ми е,
че няма как да ги сложа на еднаква височина, поне една трябва да вдигна така, че долната жица да е на 3m над земята, за да могат бабите спокойно да минават :) . Мисля, че са подходящи за проби, най малкото защото мога да ги оставя пасивни, без усилватели като начало.

73 Сергей



LZ1ZD
Мнения: 139
Регистриран на: 09 апр 2010, 11:09

Re: CQ WW 160 CW

Мнение от LZ1ZD » 18 фев 2017, 12:37

момчета опитайте КАЗ антена и по специално супер КАЗ тя не е много известна но върши перфекна работа.
http://www.durenberger.com/documents/DKAZREPORT.pdf
ако има място фазнете две в посоката и няма да съжалявате.
Краси



LZ1ZD
Мнения: 139
Регистриран на: 09 апр 2010, 11:09

Re: CQ WW 160 CW

Мнение от LZ1ZD » 18 фев 2017, 13:00




LZ1ZD
Мнения: 139
Регистриран на: 09 апр 2010, 11:09

Re: CQ WW 160 CW

Мнение от LZ1ZD » 18 фев 2017, 17:10

Влади четенето в интернет и практиката са две различни работи.
Не знам какво си въртял ,но в суперКАЗ има 80метра жица.



LZ1ZD
Мнения: 139
Регистриран на: 09 апр 2010, 11:09

Re: CQ WW 160 CW

Мнение от LZ1ZD » 19 фев 2017, 00:29

Какво да ти кажа Влади ,
фазирай два бевериджа под килима и бъди щастлив.



Sergey LZ1AO
Мнения: 104
Регистриран на: 28 фев 2016, 18:45
Местоположение: София

Re: CQ WW 160 CW

Мнение от Sergey LZ1AO » 20 фев 2017, 14:27

Влади,

Благодаря за информацията. Използуваме от известно време CC loop на LZ1AQ и когато предавателната антена не се разстройва нулата на loop-a никаква я няма. И при нас разстройваме, оказа се че късо на края на кабела на предавателната антена върши работа в нашия конкретен случай, просто извадихме късмет. Чавдар се канeше да пише по-подробно по въпроса на сайта си. Видях материала му в проект, но не знам дали го е публикувал вече.

Зададох въпроса си за рамките, защото базовата антена в една многоелементна система може да е принципно всякаква. Аз лично нямам никакъв опит с пасивни рамки. Ще направя три в двора, когато се оправи времето и ще видя какво ще стане. Нямам засега предавателна антени за 1.8, така че, надявам се да се отърва лесно :)

Аз се опитвам да направя Adcock, писах по-горе за това. Малко по подробно, първия работен вариант е с вертикални диполи, с опорен канал на 90 градуса, формиран без или със допълнителна антена изглежда обещаващ. Ще позволява превключване в 8 посоки, възможно е и допълнително да се добави плавно въртене в рамките на плюс/минус 22.5 градуса. Недостатъка е, че ще трябват 4 усилвателя. Въртенето на 90 градуса на опорния канал няма да е проблем, направих вече за проба дефазатор от 4 ред, от 1.5 до 8MHz грешката е под 3 градуса, което е напълно достатъчно. Амплитудата на този канал е по-важно може и да се наложи да е различно по обхватите, но това не е проблем.
Засега като размери си я представям с 4 дипола ( или рамки ) всеки 2x2м , разположени в квадрат със страна 10m, и евентуално един (опорен канал, който е опция) дипол в средата. Всеки дипол ще има усилвател, разположен директно на него. Диаграмата е кардиоида, с чиста вертикална поляризация, с нула в зенита. Нещо като антена за радиозасичане, но по-голяма :) С натоварени рамки вместо диполи може и да избягам от усилвателите, примамливо е....

Искам да го опитам първо аналогово, и ако е полезно, ще му добавя двуканален SDR и съответна адаптивна обработка. Използувам от много време един вече древен софтуер, Elanix System View, който позволява лесна отработка на DSP алгоритми. С него и ще стартирам, пък после ще мисля за пренасяне на PC или DSP, Правил съм SDR по същата методология преди 8 години, получи се много добре. Алгоритмите за адаптивно за шумоподтискане и/или адаптивен IQ баланс и адаптация на диаграмата на антени са от един дол дренки, така че няма да ми е съвсем ново :)

Интересен вариант може да се получи, ако 1/2 от adcock-a се разположи нависоко. Ще изглежда като 3 елемента късо яги. Двата крайни елемента могат да се захранят с една кръстосана линия, т.е на 180 градуса спрямо друг, или всеки да има отделен усилвател, а дефазирането и сумирането да е след това. Средният елемент е опорния канал и се дефазира на 90 градуса. Ако игнорираме за момент този среден елемент, другите два са всъщност класическа W8JK, с характерната и диаграма във вид на осморка с дълбоки нула настрана. С добавянето на средния елемент я правим еднопосочна. Обръщането напред-назад става лесно, за другите посоки -трябва да се върти като Яги. По размер не е голямо, например 4 метра елементи, 4 метра носеща, горе-долу като 3 елементно яги за 28MHz. Ще се получи преобладаваща, но не чиста, хоризонтална поляризация. Както W8JK и тази антена ще има нула в зенита и към земята.

73! Сергей

Влади, ако ни преместят някъде - добре, ако не, да продължим тук. Не е проблем да продължим с лични съобщения, но мисля че, и други могат да научат нещо или да ни покритикуват, ако нещата са публични. Аз цял живот се занимавам професионално с конструиране и на КВ апаратура, но в областта на антените не смятам че съм професионалист. С удоволствие бих изслушал други мнения. Това за антените под килима, не намерих полезност в него... :)



N2WQ
Мнения: 37
Регистриран на: 01 мар 2010, 21:57

Re: CQ WW 160 CW

Мнение от N2WQ » 20 фев 2017, 15:19

Тези дискусии са изключително интересни. По-важното е да продължават отколкото тук или в друг форум. Възхищавам се на всички ви дето мислите и експериментирате.

Едно нещо не ми е ясно- каква е целта на експеримрнтире? По-точно, какви параметри се опитвате да оптимизирате- размер и брой на елементите, площт, RDF, SNR, и тн?

Задавам този въпрос защото аз самия търся "идеалната" приемна антена и стигам до извода, че можеби няма такава.

Първи пример- по време на контест, когато седя на една честота и викам, няма време за въртене на копчета да натъкмя фази и амплитуди. Искам просто да мога бързо да избера правилната посока. Също така, прекалено много RDF не е хубаво, защото ако слушам към Европа може да не чуя Американецът дето ме вика.

Очевидно нещата се променят ако гоня DX или съм на мястото за множители. Тогава имам време да въртя кранчетата.

Втори пример- площт. При мен тя е практически неограничена. Гората обаче никога не е сечена и е много трудно проходима. Идеята за беверъджи- над или на земята- никак не ме влече и предпочитам да ръгна 8 кола на една поляна.

В момента базата ми за сравнение е много малка. Имам триъгълник с пеленгаторни рамки на Чавдар. С Денис W1UE прекарахме доста време да ги слушаме и стигнахме до извода, че те ни донесоха около 100 връзки. Там е работата, че аз не знам какво да очаквам, поради простата причина, че нямам никакъв шум. Което ме връща на предишната ми мисъл, че трябва да се дефинира целта на оптимизациите (можеби на мен ми трябват антени с голямо усилване).

Завиждам на експериментаторите, че знаят и могат!

Радо



lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: CQ WW 160 CW

Мнение от lz1yq » 20 фев 2017, 15:51

Здравей Радо, това че имаш неограничена площ и никакъв шум е страхотен ПЛЮС. Ние при нас се борим и с шума, и с ограничените ни възможности. В твоя случай много добре би работили няколко бевърича в различни посоки + устройството на LZ4AE с което можеш да включиш два бевърича в две различни посоки избрани от теб. Не знам как са работили на Чавдар сурвачките при теб, но при нас работеха добре като имам предвид подтискането на сигналите в обратна посока. За съжаление спрямо бевърича се оказа доста по назад в класацията. В същия момент ние разполагахме също с 8 кола в диаметър 100м и ако изберем например посока 320градуса в същия момент мога да включа и бевърича който е на 45градуса. В този случай не пада сигнала нито в едната нито в другата посока и чувам в двете посоки едновременно. Та такива работи с експериментите при нас. В същия момент може би Серго пък пробва коя от всички антени ще пасне най добре спрямо условията които има.

73! Крис LZ1YQ
П.С Поздрави на Денис W1UE , беше ни на гости в LZ1KFM/LZ5R преди няколко години



N2WQ
Мнения: 37
Регистриран на: 01 мар 2010, 21:57

Re: CQ WW 160 CW

Мнение от N2WQ » 20 фев 2017, 22:13

Примерен запис на как се чува на 7:

https://www.icloud.com/sharedalbum/#B0V5n8hH4nCz9j

Това е от преди няколко години когато 7 беше "Шумен". Сега е още по-тихо и 1.8 и 3.5 са също толкова тихи.

По време на записа г-н Питанката беше със гол трансивър и вдин дипол на покрива на блока му. Слушам го с 4 елемента яги.

Р



N2WQ
Мнения: 37
Регистриран на: 01 мар 2010, 21:57

Re: CQ WW 160 CW

Мнение от N2WQ » 21 фев 2017, 01:36

lz3sf написа: По темата... Това за RDF-а и на мен ми е идвало на ум за контести. Най-доброто решение е това, дето ти каза Христо, да можеш да избираш поне 2 антени в две различни посоки, по възможност и различни антени.
Това устройство определено е много полезно и разрешава въпроса за по време на контести. Но аз като човек с две леви ръце не мога и да си помисля сам да го правя; трябва да мога на намеря нещо подобно дето мога да купя.

Интересно е да се отебележи, че на последните две издания на Contest University, K3LR и W3LPL подчертаха многократно, че са минали 100% на 8 пръта; махнали са изцяло всички бевереджи. Аз от там реших да експериментирам със суровачките на Чавдар.



lz4ae
Мнения: 44
Регистриран на: 12 окт 2011, 18:35

Re: CQ WW 160 CW

Мнение от lz4ae » 21 фев 2017, 23:44

Идеята за едновременно приемане с две антени я подхвърли преди 3-4 години Наско LZ3YY. При мен добре се получава с ниско разположен уиндом и вертикал на 7MHz, Яги + уиндома или вертикала също върши работа.
Това устройство определено е много полезно и разрешава въпроса за по време на контести. Но аз като човек с две леви ръце не мога и да си помисля сам да го правя; трябва да мога на намеря нещо подобно дето мога да купя.
Стак мач би могъл да свърши хубава работа с избора на 3 антени и комбинация от трите.
https://remoteqth.com/one-to-three-stack-match.php
73! Ангел



N2WQ
Мнения: 37
Регистриран на: 01 мар 2010, 21:57

Re: CQ WW 160 CW

Мнение от N2WQ » 22 фев 2017, 02:33

lz4ae написа:Идеята за едновременно приемане с две антени я подхвърли преди 3-4 години Наско LZ3YY. При мен добре се получава с ниско разположен уиндом и вертикал на 7MHz, Яги + уиндома или вертикала също върши работа.
Това устройство определено е много полезно и разрешава въпроса за по време на контести. Но аз като човек с две леви ръце не мога и да си помисля сам да го правя; трябва да мога на намеря нещо подобно дето мога да купя.
Стак мач би могъл да свърши хубава работа с избора на 3 антени и комбинация от трите.
https://remoteqth.com/one-to-three-stack-match.php
73! Ангел
Ангеле, това е гениална идея! Много ти благодаря.



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: CQ WW 160 CW

Мнение от LZ3NY » 22 фев 2017, 20:45

Радо,
Защо не сложиш един 4square за 80м отвъд езерото? Мисля, че има място. И ти имаш опит с вертикалите.
Така ще покриваш САЩ/Европа, само с едно превключване.

73! Митко


Value has a value only if its value is valued.

lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: CQ WW 160 CW

Мнение от lz1yq » 22 фев 2017, 21:24

Един интересен факт се е случил миналата седмица по време на АРРЛ на 160м и реших да го споделя. Савко LZ1UK ми каза че в събота вечерта след 2 часа сутринта, когато трябва да излизат янките,бевърича който е в тази посока изобщо не ги е чувал, европейците са се чували нормално в тази посока. На вертикала са се чували янките макар и с доста шум. В последствие по форумите се е коментирали че в един момент Янките са започнали да се чуват не от 310/320градуса а от 240/270градуса. Това ми се е случвало на горните бандове над 40м ама на 160м никога.

73! Крис



N2WQ
Мнения: 37
Регистриран на: 01 мар 2010, 21:57

Re: CQ WW 160 CW

Мнение от N2WQ » 23 фев 2017, 00:12

LZ3NY написа:Радо,
Защо не сложиш един 4square за 80м отвъд езерото? Мисля, че има място. И ти имаш опит с вертикалите.
Така ще покриваш САЩ/Европа, само с едно превключване.

73! Митко
Митаци,

Напълно си прав. 4SQ за 80м е един от проектите за лятото. На първо място ще ползвам жични елементи които висят от въжета опънати от жарето. Ако се окаже, че жарето насред квадрата пречи, тогава ще го преместя до езерото и ще направя елементите от алуминий.

Другият проект за ниските обхвати е да се превърне жарето в предавателна антена за 160м. Жарето е 27 метра и още ягитата от горе би трябвало да го докара до около правилната дължина.

Но тези проекти не допринасят за оптимално слушане...или поне така всички ми казват. Мисля, че е добре да има няколко приемни антени. Ако сложа двупосочни бевереджи, ще трябват само две: 45-225 и 150-330 градуса.

Радо



lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: CQ WW 160 CW

Мнение от lz1yq » 23 фев 2017, 12:44

Здравей Радо, това със захранването на жици от жеретата ще е доста трудна задача с настройката на всеки вертикал . Не че е невъзможно, но при факта че имате достатъчно място моето мнение е че добре да се направи 4скуера самостоятелно далеч от другите антени. За 160м това е компромисен вариант, ако си го направите пълно размерен с над 32 радиала е най добрия вариант. Нямам идея колко е голямо мястото,но според Митаци си е доста голямо. Ако имам достатъчно място не би правил компромис с антените.

73! Крис



N2WQ
Мнения: 37
Регистриран на: 01 мар 2010, 21:57

Re: CQ WW 160 CW

Мнение от N2WQ » 23 фев 2017, 18:49

lz1yq написа:Здравей Радо, това със захранването на жици от жеретата ще е доста трудна задача с настройката на всеки вертикал . Не че е невъзможно, но при факта че имате достатъчно място моето мнение е че добре да се направи 4скуера самостоятелно далеч от другите антени. За 160м това е компромисен вариант, ако си го направите пълно размерен с над 32 радиала е най добрия вариант. Нямам идея колко е голямо мястото,но според Митаци си е доста голямо. Ако имам достатъчно място не би правил компромис с антените.

73! Крис
Крис,

Много време съм мислил тази контрапция и винаги стигам до един и същи проблем- нямам помощници. Жиците от жарето ми се струват вариант, в който аз мога сам да свалям жиците и да ги подържа. Да настроя 20 метров прът ми се струва невъзможно сам да се преборя. На времето сам правих и настроих вертикал за 40 м, но 10 метров прът не е никакъв проблем.

По въпроса за чокове- купувам ферити с кутии и ги слагам на всеки кабел, дори на кабелите между трансивърите и усилвателите. Гледах на моя QS1R какъв е ефекта от чоковете- шумът падна от около -130 dbm на около -135 dbm. Мисля, че съм стигнал границата на практичните подобрения.

Както споделих с Пацо LZ3FM, мен хич не ме бива по катеренето. Разчитам изцяло на помощници. Преди две години SP4Z дойде и ми поправи ротатора. Сега разчитам на него да дойде да ми направи стака. Ако той не може да дойде и не намеря други помощници ще го закъсам.

Тук има катерачи, но много от тях не могат да измислят решения за моите нужди. Другите, дето могат, взимат по $70/час, включително пътя, и ми е много трудно да ги доведа за седмица или две.

Истината е, че е трудно да се построи и подържа станция на 1000 километра. Надявам се скоро да свърша антенните проекти, че да мина на проекта да мога да ползвам станцията от СТ. Да си заслужава труда. Другата ми цел е да мога да ползвам дистанционни оператори за контестите, че трудно се намират печени оператори които им се идва до Клондайк.

Радо



N2WQ
Мнения: 37
Регистриран на: 01 мар 2010, 21:57

Re: CQ WW 160 CW

Мнение от N2WQ » 23 фев 2017, 19:24

lz3sf написа: ...И най-вече разстройка на предавателните антени при приемане и ще стане.
Е точно това ми е пълна мъгла как ще стане. Хем имам една купчина книги за антени, но като нямам личен опит този процес не ми е ясен и ме плаши.

Р



lz5vk
Мнения: 121
Регистриран на: 05 мар 2007, 21:44
Местоположение: Sofia

Re: CQ WW 160 CW

Мнение от lz5vk » 23 фев 2017, 20:02

N2WQ написа:
lz3sf написа: ...И най-вече разстройка на предавателните антени при приемане и ще стане.
Е точно това ми е пълна мъгла как ще стане. Хем имам една купчина книги за антени, но като нямам личен опит този процес не ми е ясен и ме плаши.

Р
С подбрани дължини на кабели и окъсяващо реле. Например, ако електрическата дължина на кабела от антената до антенния превключвател е кратна на ламбда/2, то при окъсяване на кабела в антенния превключвател окъсяваш и захранването на антената .. и ето ти - разстроена антена :)


73!
Веско
LZ5VK.

lz4ae
Мнения: 44
Регистриран на: 12 окт 2011, 18:35

Re: CQ WW 160 CW

Мнение от lz4ae » 23 фев 2017, 20:03

Е точно това ми е пълна мъгла как ще стане. Хем имам една купчина книги за антени, но като нямам личен опит този процес не ми е ясен и ме плаши.
Ето какво е написал Чавдар:
http://www.lz1aq.signacor.com/docs/non- ... impact.pdf
http://www.lz1aq.signacor.com/docs/reso ... impact.pdf

След дискусия с Чавдар, реших да модернизирам едната кутия да разстройва предавателната антена, когато не се слуша с нея.
73! Ангел



N2WQ
Мнения: 37
Регистриран на: 01 мар 2010, 21:57

Re: CQ WW 160 CW

Мнение от N2WQ » 26 фев 2017, 20:13

lz4ae написа:
Е точно това ми е пълна мъгла как ще стане. Хем имам една купчина книги за антени, но като нямам личен опит този процес не ми е ясен и ме плаши.
Ето какво е написал Чавдар:
http://www.lz1aq.signacor.com/docs/non- ... impact.pdf
http://www.lz1aq.signacor.com/docs/reso ... impact.pdf

След дискусия с Чавдар, реших да модернизирам едната кутия да разстройва предавателната антена, когато не се слуша с нея.
73! Ангел
Значи според модела на Чавдар заземеното нон-резонантно жаре ще има минимално влияние на 4SQ около него.

В крайна сметка купих един камион алуминий от DX Engineering. Вертикалите ще са общо 17 метра високи, дебели от 54 до 25 мм. Останалите няколко метра ще са жица опъната в посока към жарето. Не ми се иска елементите да са по-тънки от 25 мм.

Радо



LZ1ZD
Мнения: 139
Регистриран на: 09 апр 2010, 11:09

Re: CQ WW 160 CW

Мнение от LZ1ZD » 26 фев 2017, 21:49

Радо , това за 80 ли е 4SQ.
Разгледай и това. Добро решение е.
http://www.k8ur.com/pdfs/array.pdf
Краси



N2WQ
Мнения: 37
Регистриран на: 01 мар 2010, 21:57

Re: CQ WW 160 CW

Мнение от N2WQ » 26 фев 2017, 22:04

LZ1ZD написа:Радо , това за 80 ли е 4SQ.
Разгледай и това. Добро решение е.
http://www.k8ur.com/pdfs/array.pdf
Краси
Здравей Краси,

Да, за 80м е това дето мъдрувам. Тази конструкция ми е позната, но не знам дали моето жаре е достатъчно високо. K8UR пише за 120, а моето жаре е само около 95'. Тоест, единият край на дипола ще стига до земята.

Ти какво мислиш по въпроса?

Р



LZ1ZD
Мнения: 139
Регистриран на: 09 апр 2010, 11:09

Re: CQ WW 160 CW

Мнение от LZ1ZD » 26 фев 2017, 22:37

Радо, с лека промяна на конфигурацията ще стане.
Това на 90 процента замества 4SQ.Пробвано е ,
работи.

Краси



LZ1JY
Мнения: 123
Регистриран на: 09 окт 2013, 13:57

Re: CQ WW 160 CW

Мнение от LZ1JY » 27 фев 2017, 02:35

спам
Последна промяна от LZ1JY на 28 фев 2017, 23:02, променено общо 4 пъти.



N2WQ
Мнения: 37
Регистриран на: 01 мар 2010, 21:57

Re: CQ WW 160 CW

Мнение от N2WQ » 27 фев 2017, 03:51

Кольо,

Много ти благодаря за подробното описание. Нищо не ми струва да пробвам диполите преди да тръгна да вдигам вертикалите.

Между другото, преди два уикенда по време на CQ WPX RTTY си спомних първият ми допир до телетайп. Беше разбирасе в LZ1KDP и ти и Здравка бяхте заедно на един механичен телетайп. Ползвахте твоя личен Icom 735. Голяма шумилка се вдигаше!

Замислих се колко са се променили нещата и колко различни са днешните контести.

Радо



lz3bb
Мнения: 77
Регистриран на: 28 окт 2015, 19:57

Re: CQ WW 160 CW

Мнение от lz3bb » 27 фев 2017, 09:45

"Разгледай и това. Добро решение е.
http://www.k8ur.com/pdfs/array.pdf
Краси"

Здравейте, тази антена на k8ur е в два вариянта, с наклонени диполи и сгънати такива. Кой е по добрият? Има ли възможност с трапове да стане за 80 и 40? Ако да какво става със 1/4 съгласуването.
Пламен



lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: CQ WW 160 CW

Мнение от lz1yq » 27 фев 2017, 10:06

Здравей Пламене, не мисля че с трапове става защото съгласуващата кутия на Комтек или друга такава е само за един банд.
Дали е с наклонени или згънати диполи е въпрос на тестове с двете антени едновременно, няма идея някой да е правил такива. Сгънати диполи сме ползвали на 40м и кутия на Комтек закачени на 30м вертикал и работеха доста прилично, играта е да се настрои всеки дипол поотделно на една и съща честота.

73! Крис



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: CQ WW 160 CW

Мнение от LZ3NY » 27 фев 2017, 10:22

Здавейте
В последния брой на QST има статия на Douglas Ruz CO8DM за т.нар. Lazy M антена. Това е вертикален дипол сгънат под формата на полегнало М между две близки мачти. Изглежда доста интересно решение за хора с ограничено място.

Радо,
Ако ще правиш вертикалите около жерето, няма ли да ти пречи гората? Според мен трябва да е по широчко около тях.

73!


Value has a value only if its value is valued.

lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Приемни антени

Мнение от lz1yq » 27 фев 2017, 11:15

Не мисля че ще пречат, вдигал съм вертикали /4SQ/ за 80м във гора и нямаше проблем .

73! Крис



N2WQ
Мнения: 37
Регистриран на: 01 мар 2010, 21:57

Re: CQ WW 160 CW

Мнение от N2WQ » 27 фев 2017, 11:17

lz3bb написа: Здравейте, тази антена на k8ur е в два вариянта, с наклонени диполи и сгънати такива. Кой е по добрият? Има ли възможност с трапове да стане за 80 и 40? Ако да какво става със 1/4 съгласуването.
Пламен
До преди няколко години Array Solutions продаваха кутия за два обхвата. Вертикалите съответно бяха от рода на HF6V или нещо подобно (с трапове), което става за два обхвата. Ако се не лъжа имаше и статия в QST.

Недостатъкът на такова решение е, че фазуте са компромис между двата обхвата и като цяло работи доста посредствено. Разбирасе ако човек няма друг избор това е приемлив компромис.

Р



N2WQ
Мнения: 37
Регистриран на: 01 мар 2010, 21:57

Re: CQ WW 160 CW

Мнение от N2WQ » 27 фев 2017, 11:21

LZ3NY написа:
Радо,
Ако ще правиш вертикалите около жерето, няма ли да ти пречи гората? Според мен трябва да е по широчко около тях.

73!
Митаци,

Няма страшно- гората е преместена с около 30 метра от жарето. Даже и зеленчукова градина слагаме на изсечената площ, че е много добре закрито от северните и източни ветрове, а е отворено на юг и запад.

Р



lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Приемни антени

Мнение от lz1yq » 27 фев 2017, 19:48

Антената беше направена в гората, K1IR - JIM не се е оплакал че има някакъв проблем, като се има предвид че вертикалите бяха жични.

73! Крис



LZ1JY
Мнения: 123
Регистриран на: 09 окт 2013, 13:57

Re: Приемни антени

Мнение от LZ1JY » 28 фев 2017, 11:57

изтрих спама
Последна промяна от LZ1JY на 28 фев 2017, 22:58, променено общо 1 път.



LZ1JY
Мнения: 123
Регистриран на: 09 окт 2013, 13:57

Re: Приемни антени

Мнение от LZ1JY » 28 фев 2017, 19:44

няма спам
Последна промяна от LZ1JY на 28 фев 2017, 22:58, променено общо 1 път.



LZ1ZD
Мнения: 139
Регистриран на: 09 апр 2010, 11:09

Re: Приемни антени

Мнение от LZ1ZD » 28 фев 2017, 20:42

Ник , не го вземай на сърце.
Радио техниката и радиофилософията са различни науки. :D
Краси



LZ1JY
Мнения: 123
Регистриран на: 09 окт 2013, 13:57

Re: Приемни антени

Мнение от LZ1JY » 28 фев 2017, 22:02

спам
Последна промяна от LZ1JY на 28 фев 2017, 23:00, променено общо 1 път.



LZ1ZD
Мнения: 139
Регистриран на: 09 апр 2010, 11:09

Re: Приемни антени

Мнение от LZ1ZD » 28 фев 2017, 22:44

Стефане само да отговоря на LZ3BB.
Пламене скайпа ми е LZ1ZD- давай да се чуем там,че тук си е напечено.
Краси



Отговори