БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Схеми, софтуер, радиостанции и модификации за тях.
LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от LZ1ZJ » 22 мар 2016, 10:46

lz3sf написа: Здравей Генчо,
Явно и ти като Слави, се взимаш много насериозно, че си открил топлата вода и колелото от преди да са измислени по света и когато не ти изнася, темата трябва да се заключва. Като не харесваш споделения опит тук, не го ползвай, но и не убеждавай другите колко твоя е по-, по- и най-, най-. Ако не си разбрал, темата е точно всеки да сподели опит кой какво е постигнал с борбата с локалните смущенията, а не да си мерим едни атрибути на кой колко... антената му е по-голяма. Ти споделяш твоя, друг споделя друго, трети споделя трето и всеки чете и си прави изводи (или не си прави) и решава от тук насетне как да продължи по-ефективно да се бори с нарастващия шум. Ако тръгнем да се дърламе кой колкото знае и всеки да си го крие за себе си, тогава наистина няма смисъл от тази тема, особено за хора, които си мислят че тяхното мнение е най-миродавно и другите нищо не разбират. Аз както виждаш споделам основно чужд опит, най-вече от хора, които са доказали многократно, че поназнайват едно и друго по въпроса. Ако ти се чустваш от тях, вземи направи, покажи че работи и тогава чакай хората да те оценят, а не да обясняваш какво си работил цял живот и какво си и какво не си направил и на тази база да оценяваш чуждия опит като нула на квадрат (защото аз лично така разбирам твоето меко казано игнориране на хора които са показали, че поназнайват по нещичко специално по този въпрос с борбата срещу смущенията).

Поздрави,
Влади
Владииии, влади, избивай се комплексите младежо, но за трети път те моля не намесвай името ми... ха-ха-ха :lol: , наистина взе да ми става смешно......ха-ха-ха.... :lol: :lol:
Никой не се дърля, просто дразниш хората, че обощаваш на едро, с тон който не търпи възражение... ако искаш и имаш да ми казваш нещо може да минем на "лични". :mrgreen:



lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от lz1yq » 22 мар 2016, 12:44

Хайде сега по същство, пуснатите линкове за преселектори с какво могат да подобрят нивото на шумотевицата така че да излезнат слабите станции, и какво друго би трябвало да се направи?

73! LZ1YQ



LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от LZ1ZJ » 22 мар 2016, 13:09

Всичко много добре е описано, особено в първия линк, даже има картинки на панорамния дисплей на радио, подобно на твоето. :D
Ако искаш мога и да преведа това което те интересува.
А ако не беше така, то не би трябвало да има ефект и от кварцовите филтри по междинните честоти, в т.ч и тези по първа, руфинг, както е модерно да им казват сега.Най малкото, че този преселектор предпазва или намалява претоварването на смесителите, а в твоя случай и DSP-то



lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от lz1yq » 22 мар 2016, 14:05

До колкото знам преселектора елиминира пречещите станции от двете ти страни като стеснява лентата , но не съм сигурен че ще подтисне и шума, може и да греша затова ме извинете за невежеството.

73! Крис



LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от LZ1ZJ » 22 мар 2016, 14:56

lz1yq написа:До колкото знам преселектора елиминира пречещите станции от двете ти страни като стеснява лентата , но не съм сигурен че ще подтисне и шума, може и да греша затова ме извинете за невежеството.

73! Крис
И това не е малко,пречещите станции, ако са много силни въздействат на АРУ-то ти, а то отслабва полезния слаб сигнал, който искаш да приемеш.Всичко е в съотношението сигнал шум и настройките на АРУ-то бре...шумове има, но нали затова сме на КВ, а не на УКВ. :roll: :D
А шумовата хигиена никой не е отменил... нали навремето в хендбука имаше една велика фраза..."измети първо своята къща".



lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от lz1yq » 22 мар 2016, 16:18

Абе Славейчо, като беше на Синята вода силните станции забиваха ли ти АРУ то. И защо не го забиваха ?

Крис



lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от lz1yq » 22 мар 2016, 16:20

Някой може ли да ми каже в прикачения файл Ферит FLF-100B от какъв материал е.

Крис
Прикачени файлове
flf.pdf
(352.66 KиБ) Свален 421 пъти



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от LZ6AJ » 22 мар 2016, 16:51



73,
Любо

lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от lz1yq » 22 мар 2016, 19:53

Ni-Zn Ferromagnetic, е много общо казано, в таблицата никъде не пише всъчност какъв е материала / 31,43,77, Т.Н./, интересно е според графиките и данните които дават като съпротивление , честота и вид материал каква е зависимоста и кой вид според списификацията е най добър за нашите цели.

73! Крис



LZ2AB
Мнения: 175
Регистриран на: 04 май 2009, 16:21

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от LZ2AB » 22 мар 2016, 19:58

Добър вечер на всички,
ето някои неща които,правих на Тошко LZ4TX
навремето,от които малко или много
имаше полза.
Pres & K9AY.JPG
и от вътре
[attachment=0]Preselector.JPG[/attachment
Прикачени файлове
Preselector.JPG



LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от LZ1ZJ » 22 мар 2016, 21:38

lz1yq написа:Абе Славейчо, като беше на Синята вода силните станции забиваха ли ти АРУ то. И защо не го забиваха ?

Крис
Щото Синята вода им забиваше АРУ-тата...

Дано са ви в полза феритчетата.. .няма как да проверя, защото при мен са около 60-70 броя и ако трябва да правя разлика С тях/БЕЗ тях ще мине доста време... едва ли ще почуствам ефекта.. .ама за чиста съвест...!!!! :mrgreen:

SAMLEX-а 1223, който ползвам за захранване на радиото е със всички модификации в публикувани в мрежата... който иска да провери, в гугъла са...
На захранващия кабел към радиото имам 3 сериозни феритни защипалки....радиото, компютъра, стъпалото са заземени.Към всички кабели от/за компютъра има феритни защипалки.На коаксиала който влиза в рубката има 50 ферита, горе при антенния превключвател има сериозен чок балун, антената /хекса/ си има балун,другите антени са с чокове от 50 мъниста. Напрежителни балуни не ползвам.
Това е.Утре ще пратя едно четиво на тази тема.. на служебния компютър ми е.
Лека нощ! :mrgreen:

ПП... Кътьо, свалям шапка за изделието...!!!

ПП1... като отидете на Казанлък тази година, не подминавайте щандчетата с ферити... те хората не знаят какво продават, а го продават за стотинки.... ух, що ли ви казах..... :roll: :wink: :D



LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от LZ1ZJ » 23 мар 2016, 09:57

Дано успея да кача, няколко файла с токови балуни.Използван е ферит от отклонението на стари телевизори.Мисля,че се намират лесно.
Странно, файловете са PDF, около 250 и 500 кв, а не мога да ги прикача.Нека който ги иска да ми драсне на мейла lz1zj@mail.bg
Намерих един от файловете в мрежата:
http://pyland.dreamhosters.com/py2wm/ba ... errite.pdf
Още:
http://www.ariroma.it/docs/projects/ant_ik1icd.pdf
http://ik1hgi.atva.com.ar/dipolo-10mhz.htm
http://www.i6dvx.it/it/download/documen ... c-eht.html
Последна промяна от LZ1ZJ на 23 мар 2016, 11:17, променено общо 3 пъти.



LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от LZ1ZJ » 23 мар 2016, 10:18

Пак шляпаш като пърле пред майка си... първо прочети какво пише, какви са измерванията и тогава се изказвай по/непо/дготвен...



LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от LZ1ZJ » 23 мар 2016, 11:21

Въх, уплаши ма.... малък си мойто мумче да си мериш антените с мен.... :mrgreen:



LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от LZ1ZJ » 23 мар 2016, 11:51

Ха-ха, адмирации Владко, разбирачо, всичко ти е ясно, затова ни обясни на нас НЕдочелите и недоучени...
Коментирай линковете и писанията в тях, които намерих и допълних в предишния пост по твой съвет,особено на PY2WM. :mrgreen:
Няколко пъти тук се споменаваше за ползането на ферити... те РАЗБИРАЧО, хич не са евтини...по тази причина съм постнал тези линкове, интересни алтернативи са, който има бройки от тях и време може да експериментира...
Още веднъж, хвала на теб българо-чешки Гончаренко.... правилно е казъл народът навремето..."толкова млад, а вече старшина"... :lol: :D



LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от LZ1ZJ » 23 мар 2016, 13:24

Владко, никъде не съм се опитвал да се правя на разбирач, за разлика от теб.Още в началото на темата взе-много остро да влизаш в завоите, започва да намесваш името ми, какво слушам и какво не, макар че не съм те виждал от времето когато беше толкова млад, а вече старшина. :lol:
Но явно трудно възприемаш, пак ще ти повторя.Дал съм линкове, които използват по-евтини феритни материали, нямам никакви претенции към темата, защото при мен по стечение на добрите обстоятелства нещата са различни.
А сега Владко, ако обичаш постни тук цитат от обясненията ми колко голям разбирач съм... :wink: :mrgreen:
А за околните които не разбират колкото теб, предоставям линк с малко по-практически поглед на нещата, особено във втората половина:

http://www.yccc.org/Articles/W1HIS/Comm ... 6Apr06.pdf

ПП.. Крис, този линк е за теб най-вече... той владко ги поназнайва тез неща! :mrgreen:
Чокът от първата картинка се намира преди антенния превключвател на покрива,закрепен на жеренцето на мачтата, поместен в кутия.
Ако имате и феритни пръчки могат да се ползват както е на картинка 5 на 28 страница.
Последна промяна от LZ1ZJ на 23 мар 2016, 13:35, променено общо 1 път.



LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от LZ1ZJ » 23 мар 2016, 13:51

Хаааааааааааа-ха-ха....! :lol: Владко, свои постове не съм трил.Хайде да сравним, я сложи мой пост който съм изтрил.
Хайде Владко, слагай доказателствата, само с приказки не става....т.е. в темата пусна два линка и се скара на трима души. :mrgreen:
Ти нещо като класната ръководителка ли се изживяваш!? :mrgreen: :lol:
lz3sf написа:Какво общо имат антените на D4B насред полето с шума (който е предимно в градовете и индустриалните зони)? :o
lz3sf написа:Любо,
Имаш дразнещия навик да изваждаш от контекста само това, което на теб ти харесва и да игнорираш и омаловажаваш останалите.
Повече няма да пиша по темата... Излгежда, че си наясно с много неща.
Влади
Тъкмо щях разстроен да напиша, "неееее, Владко остани"
lz3sf написа:,
Любо, мислех да се въздържа... но такива дребнави забележки, изсмукани от пръстите - не толерирам.
Прекали.
Бъди рахат,
Влади
Как човек да не си помисли..."СТРОГ, НО СПРАВЕДЛИВ"... като бай-Ставри... :lol:
Владко, а бе ти да не беше старшина в централния софийски преди??? :roll: :lol:



LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от LZ1ZJ » 23 мар 2016, 14:31

Владко, като ти гледам правописът май-нищо не бъркам, но нейсе...! Старшина е диагноза... :lol: :wink:



lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от lz1yq » 23 мар 2016, 14:42

Линка Слави е полезен , разговора би трябвало да върви в тази насока.

73! lz1yq



LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от LZ1ZJ » 23 мар 2016, 14:47

lz1yq написа:Линка Слави е полезен , разговора би трябвало да върви в тази насока.

73! lz1yq
Как да върви в тази посока, като на някои хора ЕГОТО им е толкова високо,че ако паднат от него до нивото на интелекта си, ще се пребият бре Крис! :mrgreen:

http://www.nonstopsystems.com/radio/pdf ... chokes.pdf
:wink:

Това ползвам на слоперите, с мъниста от бат' Борю, ама ти го знаеш, като на Тасос, само с по-малките мъниста, същите от линка.
http://www.w6ze.org/btt/BTT031.pdf



lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от lz1yq » 23 мар 2016, 15:12

Ако престанеш с жлъчните намеци нещата ще потръгнат да знаеш.

73! Крис



LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от LZ1ZJ » 23 мар 2016, 15:17

lz1yq написа:Ако престанеш с жлъчните намеци нещата ще потръгнат да знаеш.

73! Крис
Хайде пак да прочетеш темата от начало, не е много, две странички.. и си преадресираш съветите. :wink:



lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от lz1yq » 23 мар 2016, 16:01

Как да върви в тази посока, като на някои хора ЕГОТО им е толкова високо,че ако паднат от него до нивото на интелекта си, ще се пребият бре Крис! :mrgreen:

Аз ли съм го писал това или сънувам



lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от lz1yq » 24 мар 2016, 10:18

Още едно интересно четиво: http://kc.flex-radio.com/knowledgebasearticle50426.aspx

73! Крис



lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от lz1yq » 24 мар 2016, 12:57

От предния линк има картина на която се вижда правилното заземления в шака, всяка апаратура към земя + между всяка апаратура връзка, поне така се вижда. Ще пусна един линк с видео на което към десетата минута се казва точно обратното , а именно че се заземява само радиото а всичко останало зе заземявало чрез връзките им помежду тях / коаксиали и т.н/ и съм леко объркан.
https://www.youtube.com/watch?v=jkjLIg62fqw Приятно гледане

73! LZ1YQ



LZ1MDK
Мнения: 92
Регистриран на: 24 апр 2011, 08:34

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от LZ1MDK » 24 мар 2016, 18:17

Здравейте. относно зазамлението. Реално през оплетката на коаксиала всички устройства през които минава сигнала са вързани, както и през минуса на захранването. Картинка 1 е грешна.
Препоръката от доставчиците на оборудване във фирмата където работих е: Всички устройства се вързват самостоятелно към една точка и от там към земя. прилича на фиг 2, при дълъг кабел фиг5,6,7
73 Кирил



LZ2HR
Мнения: 289
Регистриран на: 29 май 2007, 12:32

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от LZ2HR » 24 мар 2016, 22:24

Здравей LZ1MDK !!!
Всичко това което са Ви препоръчали във фирмата в която сте работил е вярно , но мисля че се отнася към съвсем друга тема. МЪЛНИЕЗАЩИТА
За изравняване на потенциална разлика на използваните уреди и кабели влизащи в дома.
Било то захранваща мрежа 220в, антени за радиостанции , телевизори, интернет, телефони и т.н. та дори и газифициране, водоснабдяване ........

А относно темата:
Преди доста години си играхме с така наречените Q-умножители в преселекторите.
Имаше положителен ефект на самоделните трансивъри.
На съвременно радио не съм пробвал, а и не знам как би се държал когато обхвата е натоварен (по време на контест да речем)
Така че на който му се експериментира да действа .
Иначе най-добрият вариант е бягай от шума на далеко ... ХИ
73 !!



LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от LZ1ZJ » 24 мар 2016, 22:41

Ицка,
По първата част от твоя отговор съм съгласен на 100%, но мисля,че върши работа,помага и за нашите неща, наистина при НЕсурогатно земно. Във Велинград, като махна земното, изпълнено по картинката за правилното земно от сайта на флекс, нивото на шумовете се увеличава около бал.Там само за захранване на трансивера използвам вече близо 5-6 години 1.5КW разделителен трансформатор 1:1... 230:230V.
А виж, изхождайки от съгласието ни, трябва да отворим реч и за високочестотното заземяване...RF GROUND.Имам някои неща за него, утре ще опитам да постна.
По втората, лепил съм навремето подобно нещо за АQ-то, настройвахме го в LZ1KPZ, но нямам спомен вече. :wink:
Лека вечер! :D



lz2fv
Мнения: 174
Регистриран на: 21 мар 2009, 17:21

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от lz2fv » 25 мар 2016, 07:32

http://educypedia.karadimov.info/librar ... elines.pdf

Това е едно ръководство на Schneider Electric относно окабеляване и заземяване. На някои места се третира и въпроса за RFI.

73!



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от LZ6AJ » 25 мар 2016, 08:29

LZ2HR написа: ... Иначе най-добрият вариант е бягай от шума на далеко ...
ех, батко !
бягството от проблема решава ли проблема ? ... принципно, който и да е той ...
ама нали си батко ... :D
73


73,
Любо

LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от LZ3NY » 25 мар 2016, 09:39

LZ6AJ написа:
LZ2HR написа: ... Иначе най-добрият вариант е бягай от шума на далеко ...
ех, батко !
бягството от проблема решава ли проблема ? ... принципно, който и да е той ...
ама нали си батко ... :D
73
Както разправяше покойния W4AN - "Чашата преля, когато техниците от местната електрическа компания в Атланта, се опитаха да ми убедят, че смущенията ми се дължат на ниско прелитащите самолети!"


Value has a value only if its value is valued.

LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от LZ1ZJ » 25 мар 2016, 09:40

http://www.w8ji.com/station_ground.htm
http://www.cqham.ru/ew1mm_10t.htm
Не знам защо не мога да прикача елеменарен файл на word? Исках да постна данни за феритните "защипалки" коио се продават по магазините.
Давам линк на темата, данните са на последна 10-та страница, последният пост.
http://www.cqham.ru/forum/showthread.ph ... %FF/page10



LZ1MDK
Мнения: 92
Регистриран на: 24 апр 2011, 08:34

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от LZ1MDK » 25 мар 2016, 10:38

Здравейте, До LZ2HR
уточнявам параметрите на импулсите за които е препоръчан този тип зазамление : машини за плазмено рязане, напрежение на дъгата от електрода към маса около 10KV, честота 20-30KHz
И още една препоръка да се използвуват повече колове за заемяване, свързани помежду си.
73



lz4ge
Мнения: 112
Регистриран на: 27 май 2007, 20:02
Местоположение: KN23HK
Контакти:

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от lz4ge » 26 мар 2016, 12:10

LZ1ZJ написа:Хаааааааааааа-ха-ха....! :lol: Владко в темата пусна два линка и се скара на трима души. :mrgreen:
Ти нещо като класната ръководителка ли се изживяваш!? :mrgreen: :lol:
Има много такива дето нищо не са направили, нито антена нито... дете, ама все учат баща си как се правят деца! :twisted:
Като няма прокопсия,
Плюл съм в тази осерия!
http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID= ... 18&Level=3



LZ1MDK
Мнения: 92
Регистриран на: 24 апр 2011, 08:34

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от LZ1MDK » 13 май 2016, 20:45

Здравейте , поставям линк с изследване за шума от LED крушки, LED телевизори :
http://ve7sl.blogspot.bg/2016/01/led-li ... shack.html

Интересни резултати.

В шака лампата ми е VISIBLELUX 12W 4000K (Китай), направих тестове и нямам смущения от нея.
Споделете ако при някого се появи проблем с някой модел лампа, или обратното ако е попаднал на тиха лампа и може да се препоръча.
73 Кирил



lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от lz1yq » 24 май 2016, 12:02

choke_impedances.png
Една интересна табличка изпратена ми от Влади LZ3SF
73! КРИС



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от lz2be » 24 май 2016, 17:09

LZ1MDK написа:В шака лампата ми е VISIBLELUX 12W 4000K (Китай), направих тестове и нямам смущения от нея.
Споделете ако при някого се появи проблем с някой модел лампа, или обратното ако е попаднал на тиха лампа и може да се препоръча.
На мен ми се повреди преди време една от 150Вт лампи с PIR на двора и я смених с китайски LED модел VT-4720PIR.
VT4720PIR.jpg
Свети добре, но вдига шума на 18 и 21 МХц с поне 20дБ! На другите обхвати не се чува.
73 Боян



lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от lz1yq » 24 май 2016, 18:02

Здравей Боби, относно лампите на двора, Митко LZ3TV правят невероятни ЛЕД лампи, емаме две такива и са страхотни, няма грам шум от тях гарантирано.

73! Крис



LZ1MDK
Мнения: 92
Регистриран на: 24 апр 2011, 08:34

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от LZ1MDK » 24 май 2016, 21:40

Здравейте, видях табличката на Влади lZ3SF,
от няколко месеца здраво ме е захапала темата с балуните, направих няколко и мога да потвърдя следното което наблюдавах : всички материали имат 3 вида работни честоти : в резонансен контур, в широко лентов трансформатор, и като атенюатор. Честотите се различават много! Най-пълно даните са дадени в таблиците на Амидон. Има много добри автори които са правили изследвания и са създали много видове конструкции с разлики в магнитната сърцевина, в броя навивки и начина на навиване. При промяна само на единия параметър се получава нещо съвсем друго. Така че или се повтаря изпитана конструкция или се мери и експерментира.

73 Кирил



lz4ae
Мнения: 44
Регистриран на: 12 окт 2011, 18:35

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от lz4ae » 20 окт 2016, 19:07

Аз сам си вдигнах шума на 7Mhz най-малко с 20 дб ето с този уред:
Изображение
Изображение
С множество допълнителни филтри успях да сваля смущенията до около 5-6 дб, но с :
Изображение
проблема се реши генерално !



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от lz2rs » 20 окт 2016, 19:34

Здр. колега LZ4AE,
би ли пояснил малко по добре,това устройство ,което си показал-power suplay
как си го включил към радиото и от къде и за колко лева си го купил?
Какво ти е радиото и с каква макс.мощност е?-за какво напрежение и какъв ток става дума?
Колко сваля шума?
73! Румен LZ2RS



lz4ae
Мнения: 44
Регистриран на: 12 окт 2011, 18:35

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от lz4ae » 20 окт 2016, 20:43

Това е захранването на LED панел за за осветление, и понеже няма даже и блокиращ кондензатор в мрежата излъчва цялата ел. инсталация в къщата, и от там директно в антената. Имам отделна приемна антена по-близо до тези лампи и с нея беше нежъзможно приемането.Имах идея да накарм домашните да не включват лампите, а да ходят с челници!
73 GL



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от LZ3NY » 21 окт 2016, 08:37

Преди 5-6 години и аз се бях "затапил" с импулсното захранване на сателитен приемник.
Всичко може да очаква човек днес.

73!


Value has a value only if its value is valued.

lz2fv
Мнения: 174
Регистриран на: 21 мар 2009, 17:21

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от lz2fv » 21 окт 2016, 09:55

lz4ae написа:Аз сам си вдигнах шума на 7Mhz най-малко с 20 дб ето с този уред:
"Ето този уред" е произведен някъде за нуждите на ТМТ Елком. Обикновено това са произведения, направени да бъдат евтини....
От друга страна моят опит показва, че изделията на Mean Well, макар и подозрително евтини, са на доста високо ниво. Сравнявал съм ги с Omron и Siemens и трябва да ви кажа, че като качество превъзхождат Siemens и се доближават до Omron...



LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от LZ1ZJ » 21 окт 2016, 18:09

lz2fv написа: От друга страна моят опит показва, че изделията на Mean Well, макар и подозрително евтини, са на доста високо ниво. Сравнявал съм ги с Omron и Siemens и трябва да ви кажа, че като качество превъзхождат Siemens и се доближават до Omron...
Да, също ги заглеждам отдавна...
Това е българският им сайт...:

http://www.meanwell-bg.com/



lz3yy
Мнения: 220
Регистриран на: 28 окт 2006, 21:03

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от lz3yy » 21 окт 2016, 22:06

Гласувам с две ръце!
Две SP320-13.5 за станциите плюс още едно за автоматиките отработиха перфектно на полето в Бостън,
при това на 110V входно.
Разлика с тези от 50лв. има, макар и минимална като шум в радиото.
Но вентилатора на евтиното след два дни забуча като ярмомелка,
все още работи, но за отговорна работа не бих рискувал с него.
Ангеле, а каква е платката под захранването?

73, Наско



lz4ae
Мнения: 44
Регистриран на: 12 окт 2011, 18:35

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от lz4ae » 22 окт 2016, 09:05

От евтините използвам без проблеми 3бр. HNJI HGS-350-12 .
Правил съм и някои модификации, но не виждам разлика. За Mean Well и аз мисля, че са най-доброто съотношение цена-качество.
Наско, платките са: https://remoteqth.com/modular-antenna-switch.php.
73, Ангел



LZ2AB
Мнения: 175
Регистриран на: 04 май 2009, 16:21

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от LZ2AB » 22 окт 2016, 09:26

Ето ви една публикация,
която открих преди време в един руски сайт
в последствие я поместихме и в сайта на Варненските
радиолюбители.Мисля,че ще е от полза за нашего брата
радиолюбителя.
Устройство, експлоатация и модернизация на импулсен источник на захранване на фирма MEAN WELL
73! дано съм ви бил полезен
Кръстю LZ2AB

http://www.technotron-bg.eu/%D0%A1%D0%A ... %98_1.html



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от LZ6AJ » 22 окт 2016, 13:27

здраве желая !

преди време имах занимание с диференциални филтри от гамата на Вюрт-Електроник :

http://katalog.we-online.com/en/pbs/WE- ... a7d1d52413

преди да ги използвам за целите, за които ги купих, проиграх едно лабораторно упражнение с един от тях ... резултатите бяха наистина добри - подтискане в границите на 25-35 дБ в диапазона 0,5-5 МHz ... това при "гол" компонент, без включени кондензатори.
в моя случай ползвах три, за еднотипни LPF - един на входа и по един на двата изхода.
растерът на пиновете и в двете направления на основата, е кратен на 0,1" ... недостатък е, че са доста обемисти(тежки) и не стават за вграждане в допълнителен шлаух по протежението на захранващ кабел.

73,
Любо

п.п. за конфигурацията на свързване и за разположението им на разстояние/различни равнини (в случай на няколко в серия) - едва ли е нужно да се напомня :D


73,
Любо

lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от lz1yq » 24 окт 2016, 14:03

Аз пък ползвам ето това:
Capture.PNG
Смъкна ми бръмчилките с около бал.


73! LZ1YQ



Отговори