Петрохан - ретранслатор, мнения препоръки похвали

Комуникации над 30 MHz
LZ1QRP
Мнения: 1
Регистриран на: 20 юли 2009, 23:43

Петрохан - ретранслатор, мнения препоръки похвали

Мнение от LZ1QRP » 22 ное 2009, 15:56

Тема за ретранслатора на Петрохан R6
приемат се препоръки, мнения, оплаквания, похвали, дарения и всякакви такива
ето и хората без които ретранслатора нямаше да съществува
LZ5OK
LZ1LSD
LZ1QRM
LZ1QRP
LZ1VVD
LZ1HIH
LZ1PRO
LZ1NET
LZ1VPT
LZ1BTH
LZ1DSB
LZ1GKG
LZ1NPN
LZ1NDI
LZ5VZ
Последна промяна от LZ1QRP на 22 ное 2009, 21:31, променено общо 1 път.



lz3bd
Мнения: 41
Регистриран на: 08 окт 2009, 21:42
Контакти:

Петрохан - ретранслатор, мнения препоръки похвали

Мнение от lz3bd » 22 ное 2009, 16:04

R6 се чува в КN 34 PB !GL


LZ3BD/2 KN34PB

lz2hx
Мнения: 16
Регистриран на: 16 юни 2007, 21:46
Местоположение: Б.Слатина

Re: Петрохан - ретранслатор, мнения препоръки похвали

Мнение от lz2hx » 22 ное 2009, 18:08

На всички ентусиасти от списъка - ПОКЛОН!!!
Огромна благодарност от региона "Бяла Слатина, Бърдарски геран, Кнежа..." 73!!!



lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Петрохан - ретранслатор, мнения препоръки похвали

Мнение от lz1kz » 23 ное 2009, 10:44

Още по време на пробите се помъчих да изкажа мнение че ще има застъпване на полетата на излъчване с R6 над Троян (LZ0RCT)- съществува вероятност в триъгълника Червен Бряг - Плевен - Бяла Слатина да могат да се действат едновременно и двата репитера, което определено ще създава неудобства. Едно решение на въпроса би било въвеждането на TSQ заключване на този на Петрохан, а още по-добре и на двата.
Иначе поздравления за добрата работа! Ще моля да напишете тук окончателните данни на този репитер за да го вкараме в базата данни на
http://lz1ny.net/cgi-bin/repeaters.py



lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Петрохан - ретранслатор, мнения препоръки похвали

Мнение от lz1kz » 25 ное 2009, 11:20

Вече има потвърждение за "сливане"на двата репитера в Русе - по информация от LZ2RAH. Разбираемостта и на двата е нула, когато работят едновременно.


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

LZ5OK
Мнения: 2
Регистриран на: 27 ное 2009, 21:42

Re: Петрохан - ретранслатор, мнения препоръки похвали

Мнение от LZ5OK » 27 ное 2009, 23:19

Тук може да видите зоната на обслужване на Р6-"Петрохан". Моделът е направен за носима станция, осветените зони са със 100% покритие при мощност 1.5W на 2 метра от земята.

http://wiki.bfra.org/index.php?title=%D ... E_AREA.jpg


Тъй като разбирам, че от горната карта на пръв поглед не става много ясно какво означават зоните, на този линкhttp://wiki.bfra.org/index.php?title=%D ... VERAGE.jpg може да видите триизмерено изображение на малък отрязък от северозападна българия с височините (планини, хълмове) и да добиете по ясна представа как се разпространява и къде се губи сигнала спрямо релефа. В участъка с червен цват се намира ретранслатора. там сигнала е най силен Накратко зоните в сянка (затъмнените) са и в радиосянка HI :) за там антени, височина и мощност. успех.
Последна промяна от LZ5OK на 02 дек 2009, 22:44, променено общо 2 пъти.



LZ1LTD
Мнения: 4
Регистриран на: 28 окт 2006, 09:56
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Re: Петрохан - ретранслатор, мнения препоръки похвали

Мнение от LZ1LTD » 01 дек 2009, 14:38

LZ5OK написа: ... Накратко зоните в сянка (затъмнените) са и в радиосянка HI :)
Здравейте хамове!Добре ,всичко е много хубаво и винаги ще има доволни и не чак толкова... :shock: Нали събирате мнения и отзиви ето и моето:
можеше да е Х-сов репитер,няма нито един в LZ.Но и този го бива яко.Скоро пътувах между Пловдив и Пазарджик до с.Огняново,по това трасе се чува на Q4 без проблем,та къде беше радиосянката :D



lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Петрохан - ретранслатор, мнения препоръки похвали

Мнение от lz1kz » 01 дек 2009, 16:47

Мен не ме бройте от към недоволните. Отдавна съм в тая боза и мисля че мнението ми ще е от полза. Искам само да помогна - нормално е репитрите да се "палят" с подносеща, за да се избегне задействането на тези които имат взаимни зони на покритие - това се получава винаги въпреки "радиопроектирането" с тези моделиращи програми - работил съм по такива проекти от преди 1995-а година още и имам достатъчно опит, за да се дверявам на хубави картинки. С две думи - те не отчитат отраженията и интерференцията, така че нещата са далеч по различни от теоретичното.
Типичен пример в момента са нашата и румънската двойки - нашата е по силна естествено, но и при мен в Казанлък румънската се чува почти на S4 - но досега никой от наблюдваните от мен румънски станции не е задействал и нашата двойка. Какво ви говори това?
Инае още един път - поздравления. Репитрите в България станаха 40!


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

LZ1LTD
Мнения: 4
Регистриран на: 28 окт 2006, 09:56
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Re: Петрохан - ретранслатор, мнения препоръки похвали

Мнение от LZ1LTD » 01 дек 2009, 17:22

Влади хората нямат пари за хляб ти за подносеща им говориш.Ами тези с микроните и танталите за тях какво,значи хем гладни хем и ограничени от към репитри ,не е чесно...Трябва да могат всички ,които имат покритие да минават.
Но иначе си прав ,ако се заключат всички ще е много по чист ефира...айде лека на всички...и успехи на юнаците в списъка по горе 73.



lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Петрохан - ретранслатор, мнения препоръки похвали

Мнение от lz1kz » 02 дек 2009, 14:02

Е хайде стига сме се оправдавали с липсата на пари. Аз лично познавам само двама-трима активни в ефир които ползват такива станции и не притежават други. Вярно, това е субективно.Ще си направя труда по коледните празници да направя една анкета кой с какво работи и тогава ще имам по ясна картина. Ако искаш, включи се и ти, ще обединим базата данни :lol:
Но нещата имат и втора страна - подносещата е само един начин за заключване на репитера против смущения, другият, познат още от времето на каменната ера на репитрите е използването на тон-бърст - 1.750KHz, генераторчето се лепи за минути във всеки микрофон на Тантал, Микрон, а във фамилията на ЛЕН-овете го има почти готов във всяка станция. Имам си у дома в библиотеката едно четиво от 1976-а година в която се описва начина на работа с тая "акустична ключалка" - понеже това е честота близка до изсвирване с уста, пробвали са успешно и тоя начин... :D :D :D Сега, тридесет и три години от "откриването на колелото" за какво трябва да спорим? В околните страни се броят на пръсти репитрите без заключване. У нас се броят на пръсти тези дето го имат!
Иначе всеки от тия танталаладжии и не само те се надпреварват да ругаят оня дето само щрака репитера и въобще не им идва на ума че се карат на нищото дето няма име - все едно да се караш на камъка дето те е спънал, и то защото на нас не ни стига акъла и търпението да се изслушваме и да възприемаме полезните неща, дори да идват от критикар като мен. А то е, че смущенията - най вече изкуствени, са ежедневие и трябва да се вземат мерки против тях, а не само да се оплакваме и да се заканваме на кабеларките.
Това е! Чета само хвалебствия за Р6 на Петрохан. Заега никой не се е обадил тук или на dir.bg че двата се смущават - значи не съм прав! Е, признавам си! Не съм прав бе...и аз и... :twisted:
73 и по нататъшни успехи!


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

LZ1LTD
Мнения: 4
Регистриран на: 28 окт 2006, 09:56
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Re: Петрохан - ретранслатор, мнения препоръки похвали

Мнение от LZ1LTD » 02 дек 2009, 17:24

Съгласен съм да направим една анкета кой с какво работи.Но нали всеки си каза на проверката за авариите и трансивъра и антените и т.н. значи инфото го има при Здравка.
От март до декември 2009 ще видите в кои точки на България съм бил от линка долу.Навсякъде бях с пуснато радио и сканиране на 2м и 70см.

http://wiki.bfra.org/index.php?title=%D ... 8_2009.jpg

За мен съм си направил извода, кой как и къде работи така ,че първо таблицата с кодовете и да почваме пробите :D :D
p.s.а lz1kz ще организира работата за 2010 да ги има на Хобирадиото,Влади аз съм първи на опашката не се шегувам!


[color=#FF0000][b]ПРЕД ВИНКЕЛА ВСИЧКИ СА РАВНИ...[/b][/color]

LZ1RF
Мнения: 385
Регистриран на: 13 май 2009, 17:47
Контакти:

Re: Петрохан - ретранслатор, мнения препоръки похвали

Мнение от LZ1RF » 02 дек 2009, 18:01

Здравейте всички... Следя внимателно темата. Поздрави за групата монтирала репитера на петрохан. НО!
Днес ми се обади Минчо от Троян, определено се получава колизия между двата репитера. Много добронамерено ми обясни за ситуацията и за това, че по проблема са водени разговори.
Обръщам се към всички, които имат отношение по въпроса. Нека още веднъж се прецизира всичко така, че работата да бъде от полза, а не да се настройват и противопоставят различните региони. Минчо сподели, че вече веднъж се е наложило да сменяват честотата на техния репитер и би било неколегиално да ги караме пак да го правят. Затова моля да се погледне сериозно на въпроса и да се прецизират бъдещите действия. Нека сериозно се отнесем към проблема.
Интересува ме кой конкретно е отговорника на репитера на Петрохан?
73
Милчо
LZ1RF



LZ5OK
Мнения: 2
Регистриран на: 27 ное 2009, 21:42

Re: Петрохан - ретранслатор, мнения препоръки похвали

Мнение от LZ5OK » 02 дек 2009, 22:43

LZ1LTD написа:
LZ5OK написа: ... Накратко зоните в сянка (затъмнените) са и в радиосянка HI :)
Здравейте хамове!Добре ,всичко е много хубаво и винаги ще има доволни и не чак толкова... :shock: Нали събирате мнения и отзиви ето и моето:
можеше да е Х-сов репитер,няма нито един в LZ.Но и този го бива яко.Скоро пътувах между Пловдив и Пазарджик до с.Огняново,по това трасе се чува на Q4 без проблем,та къде беше радиосянката :D
Четете внимателно ! 100% покритие за носима станция, като антенката е на 2м от земята и 1,5W. Софтуерът може да визуализира зоните само за носима станция държана в ръка от нивото на земята.



lz4ny
Мнения: 22
Регистриран на: 20 юли 2009, 10:59
Местоположение: Враца, KN13SF
Контакти:

Re: Петрохан - ретранслатор, мнения препоръки похвали

Мнение от lz4ny » 03 дек 2009, 00:18

Поздравления за перфектно работещия рипитър Р6 на Петрохан

Този рипитър има най-добро покритие в северозападна България (поне от този район ми е наблюдението) а като слушам кореспондентите му се оказва че покрива около 60% от България, голяма част от Румъния и Сърбия.

Поздравления за трудът и вложените средства на хората които се постараха да го има и дано някой "доброжелатели" не оспеят да направят така по някаква причина да бъде спрян, защото тези "доброжелатели" явно не мислят за радиолюбителството.


Миро, LZ4NY



lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Петрохан - ретранслатор, мнения препоръки похвали

Мнение от lz1kz » 03 дек 2009, 09:58

LZ5OK написа: Четете внимателно ! 100% покритие за носима станция, като антенката е на 2м от земята и 1,5W. Софтуерът може да визуализира зоните само за носима станция държана в ръка от нивото на земята.
Е, не забравяй че болшинството от хората ползват радиостанциите най-вече у дома си със стационарни антени, на нивото най-малко на първия етаж, с дължина най-малко 1/4 ламбда.
Не ме разбирай погрешно. Просто се замисли как би реагирал КРС ако един нов FM предавател пуснат да излъчва примерно в Пловдив излиза на честотата на Хоризонт примерно в София!
Това че нямаме общоприети нормативи за разпределение на репитерните канали по територията на България си е хроничен въпрос, който би трябвало да е решен доста отдавна - затова би трябвало да отговори LZ1RF и съвета на БФРЛ. Но също така не означава че трябва да действаме като слон в стъкларски магазин - все пак всички сме радиолюбители и когато се предприемат някакви действия в тази област е необходимо поне минималко съгласуване и координация, минимално усилие което се откупва в последствие с повече подкрепа и никакви гласове против!
А сега, независимо от добрите технически резултати възникват поне два конфликта - единият е с групата, отговаряща (или отговаряла) за бившия R7 и от друга страна - тази на радиолюбители от Троян, които са положили усилия и са преодолели доста препятствия докато изградят според възможностите си R6 на Беклемето...
Да се създават проблеми в наше време е твърде лесна работа, не намираш ли?

С уважение: LZ1KZ


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Петрохан - ретранслатор, мнения препоръки похвали

Мнение от LZ1CY » 03 дек 2009, 14:41

".....Влади хората нямат пари за хляб ти за подносеща им говориш.Ами тези с микроните и танталите за тях какво...."
Строителите на магистрали не се интересуват каква кола караш - Запорожец или Ферари. Магистралата си има предназначение и за ползуването и дори се заплащат такси. Така е и с репитрите-те са със стратегическо предназначение, много са полезни при бедствия и аварии. Не ползувам репитри, любител съм на директните връзки но имам постоянна готовност за работа,където и както се наложи.Репитри съм използвал преди 30 години на други места,не в LZ - навсякъде бяха с тонално отключване.
".....Според мен просто не трябва да са на една и съща честота...."
Може би най разумното решение на въпроса.
".....Извода е че има и "доброжелатели" които просто държат на реда......"
".....Просто се замисли как би реагирал КРС ако един нов FM предавател пуснат да излъчва примерно в Пловдив излиза на честотата на Хоризонт примерно в София!....."
".....Това че нямаме общоприети нормативи за разпределение на репитерните канали по територията на България си е хроничен въпрос, който би трябвало да е решен доста отдавна - затова би трябвало да отговори LZ1RF и съвета на БФРЛ......"
А как би реагирал КРС в този случай? Нали те издават документи за ползуването на съобщителни средства? Защо трябва да се търси отговорност от БФРЛ?
".....Аз не съм от хората на които им трябва рипитър за да говорят на УКВ, но съм любител на нормалните човешки взаимоотношения и на конструктивния диалог......"
Мисля,че в тези няколко кратки цитата от горните постове можем да си отговорим сами на въпросите и всичко да бъде наред " в името на народа".
73


LZ1CY

ex-lz1bor
Мнения: 14
Регистриран на: 03 дек 2009, 11:38

Re: Петрохан - ретранслатор, мнения препоръки похвали

Мнение от ex-lz1bor » 03 дек 2009, 21:49

колега, като не говорите по репитри и не сте запознат не давайте такива предложения !

КРС когато издават лицензия за любителки репитри, не се изисква конкретна честота на която да работи репитера.



lz4ny
Мнения: 22
Регистриран на: 20 юли 2009, 10:59
Местоположение: Враца, KN13SF
Контакти:

Re: Петрохан - ретранслатор, мнения препоръки похвали

Мнение от lz4ny » 03 дек 2009, 22:05

LZ3NY написа: Явно и аз спадам към тези "доброжелатели" защото не мога да допусна дори от човешка гледна точка новия рипитър да пречи на вече работещия рипитър на тази честота. Ако новия покрива на 100% покритието на стария и собствениците на двата се разберат с добро, то тогава НЕКА остане само новия. От това което е писал Милчо преди теб, изглежда нещата не стоят така.
- Все пак не мисля че сте против подобряване на рипитърната мрежа в България?

Немога да разбера защо радиолюбителите в България се опитват да пречат сами на себе си?

Защо след като се появи Румънската Р4 която над 1-2 години пречи по подобен начин на Врачанската Р4 никой не реши проблема, и до ден днешен има голями райони на застъпване а всички са таят?
Появява се един от най добрите рипитри в ефира R6 на Петрохан и някой се опитват да правят проблеми имало райони на застъпване, ами да, нормално е да има, все пак стандартните канали на VHF за рипитри са 8 на брой (говоря за стандартните R канали и изключвам варианта ретранслатор на такава стратегическа точка да се слага на междинен канал).

Ако се помисли реално за петрохан вариантите са следните.

Р0 - Силно се чуват рипитрите Сръбска Р0 и Румънска Р0 (двата в северозападна България се застъпват) - Ами да вземат Румънците и Сърбите да се избият ли ? :) - неподходящ канал за Петрохан
Р1 - Рипитърът на Витоша - неподходящ канал за Петрохан
Р2 - Рипитърът на вр.Ботев - стратегическа точка - неподходящ канал за Петрохан (беше добър този рипитър но в момента е в окаяно състояние, явният пример лятото и от Казанлък се действаше много трудно)
Р3 - Рипитърът на вр.Чумерна се приема в района на южна българия и София и при пускането на същият канал се получава доста голям район на застъпване в Северозападна България се чува Сръбска R3 - неподходящ канал за Петрохан
Р4 - Рипитърът на вр.Околчица, Рипитър в Румъния с чуваемост в северозападна България - неподходящ канал за Петрохан
Р5 - В северозападна България се чува и деиства добре Румънска Р5 , ще се получи конфликт и с Кюстендилската Р5 - неподходящ канал за Петрохан
Р7- Ретранслатор на вр.Ком покрива Северозападна България ,дори да се игнорира или смени канала на този на вр.Ком при пускане на Р7 на Петрохан се получава конфликт с рипитъра Р7 в Силистра (Петрохан покрива Силистра и ще се получи много по-голям район на застъпване) , още на кулата на петрохан на входа на Р7 има смущения което автоматично изключва вариант на използуване на този канал на кулата - неподходящ канал за Петрохан

Значи ако искаме да го има този рипитър на Петрохан остава канал Р6 - да има някакъв район на застъпване с ретранслаторът в Троян но явно това е останалият вариант да го има този рипитър.

При поставянето на субтон за заключване също не се решава проблема там кадето се чуват два рипитъра отново при предаване и на двата нищо няма да се разбере.

Както всички знаят в България рипитърната мрежа на 2М е в окаяно състояние (в сравнение със съседните държави), появява се човек който хвърля доста собственни пари и средства за подобряване на положението и някой се опитват да го смачкат с това не трябва да е така но трябва да е ....... /и не дават точна и приложима идея/ - това за мен не е радиолюбителство

За мен това не е отговор - на еди кой си рипитър поради определени причини му е сменян канала и сега отново ли да го сменят - ако това е единствената възможност за да ги има и 2-та рипитъра защо не - стига да има възможност този рипитър да се пренастрой и друг свободен канал в рейонъ и покритието на този рипитър, също и съгласие на отговорникът на този рипитър (и хората които го поддържат) ако ли не никой неможе да наложи да бъде преместен по честота.

Аз съм за съществуването на рипитърът на Петрохан защото той е единственият който дава перфектна възможност на радиолюбителите от Северозападна България да комуникират с радиолщбители от другата страна на Стара планина на 2М обхват, в интерес на нещата никога не съм чувал троянската Р6 но нямам нищо против нея, хубаво е че я има.

73 от мен и се надявам че този конфликт ще бъде решен с приложими предложения и разбирателство.
Последна промяна от lz4ny на 05 дек 2009, 19:49, променено общо 2 пъти.



ex-lz1bor
Мнения: 14
Регистриран на: 03 дек 2009, 11:38

Re: Петрохан - ретранслатор, мнения препоръки похвали

Мнение от ex-lz1bor » 03 дек 2009, 22:12

Трябва да го напишеш няколко пъти и с големи букви, за да може белобрадите да го проумеят.

Ха сега да видим в тази ситуация при липса на репитерни канали lz1kz какво ще предложи....!?



LZ1RGD
Мнения: 9
Регистриран на: 04 сеп 2006, 00:29
Местоположение: София
Контакти:

Re: Петрохан - ретранслатор, мнения препоръки похвали

Мнение от LZ1RGD » 03 дек 2009, 22:33

Мите, направо съм шокиран, изумен потресен и какво ли още не от разсъжденията ти.
Чете ли ми темата? Проблем няма!!! Набийте си го в тиквите всички "големци"!!!
Знам, че си майстор на словестните еквилибристики, изопачаване на фактите,
твърд поддръжник на тесногръдието, но аз НЕ искам измислени проблеми!!!
Вярвам, че и всеки разумен радиолюбител не иска!!! Всичко е ОК, на който нещо му пречи,
да си намери подходящо лечение!!!
То бива, то може, ама не се издържате вече!!! Заприличахте на мрънкащи феодални старчета...

73's и повече дела - по-малко философстване за всички ни!


Росен Димитров - LZ1RGD

LZ1RGD
Мнения: 9
Регистриран на: 04 сеп 2006, 00:29
Местоположение: София
Контакти:

Re: Петрохан - ретранслатор, мнения препоръки похвали

Мнение от LZ1RGD » 03 дек 2009, 22:42

Нали не падаш от небето? Ако имаш нещо смислено да кажеш - просто го направи.
В противен случай никой няма нужда да чете глупости. Мойте уважения!


Росен Димитров - LZ1RGD

ex-lz1bor
Мнения: 14
Регистриран на: 03 дек 2009, 11:38

Re: Петрохан - ретранслатор, мнения препоръки похвали

Мнение от ex-lz1bor » 03 дек 2009, 22:47

Чета и не вярвам на очите си..
ваща логика е да не се развиваме и да не обновяваме "СТРАХОТНАТА" и свъх модерна репитерна мрежа в България. Изградена от Ленове или 20 годишни подарени репитри. :lol:
Защото видиш ли имало вече нещо изградено (ЛОКАЛНО). :lol:
Последна промяна от ex-lz1bor на 03 дек 2009, 23:03, променено общо 2 пъти.



ex-lz1bor
Мнения: 14
Регистриран на: 03 дек 2009, 11:38

Re: Петрохан - ретранслатор, мнения препоръки похвали

Мнение от ex-lz1bor » 03 дек 2009, 22:53

LZ3NY написа: Ако искаш да ти кажа продължението на сценария според мене.
Така ще се осере работата, че ще трябва да се намеси КРС. КРС за да се оттърве от проблема ще го делегира за решаване на БФРЛ. Цялото планиране в бъдеще на ретранслаторни средства ще се окаже в ръцете на един човек определен от БФРЛ. Моли се този човек да разбира за кво иде реч.

Поне едно ще стане ястно, че ако спре Р6 на Петрохан ще е благодарение на групата от Троян.!
Която при наличие на свободни репитерни честоти не пожелаха да си пренстроят репитера.

Всички благодарности за това ще може да отправите към тях и подържащите ги!



LZ1RGD
Мнения: 9
Регистриран на: 04 сеп 2006, 00:29
Местоположение: София
Контакти:

Re: Петрохан - ретранслатор, мнения препоръки похвали

Мнение от LZ1RGD » 03 дек 2009, 23:03

Къде се излъчзва върху честотата на която друг излъчва бе, Мите???
Ще се стърпя да квалифицирам изказването ти от елментарно благоприличие
което вече е в нищожни количества.
Моля те обоснови се, напиши там и там става това и това което е еди какво си и трябва
да се направи това и това, което ще предотврати това и това!
Престани с празните приказки, клишета, заучени грази, защото никой няма полза от това.
Пак ще те питам чете ли ми темата и защо не пуснеш коментар там? Защото е неуспорима, нали?
Е, ти си способен на черното бяло да кажеш, но ще ми е интересно дали ще ме изненадаш с нещо ново!
Съжалявам за невъздържания си тон, но както казах вече, непримирим съм към откровените глупости!


Росен Димитров - LZ1RGD

ex-lz1bor
Мнения: 14
Регистриран на: 03 дек 2009, 11:38

Re: Петрохан - ретранслатор, мнения препоръки похвали

Мнение от ex-lz1bor » 03 дек 2009, 23:18

Не неправилно планиране, ами липса на колегиялно отношение от страна на някои колеги с локални комуникационни средства.

Както казах, вместо да гледаме напред и да развиваме мрежата ни вие драги ми lz3ny сте на мнение каквото е направено тoва е ! Tа ако ще то да е от преди 20 години... не ние няма да го пипаме това е нашия Р 6

колко сте тесногръди само...



ex-lz1bor
Мнения: 14
Регистриран на: 03 дек 2009, 11:38

Re: Петрохан - ретранслатор, мнения препоръки похвали

Мнение от ex-lz1bor » 03 дек 2009, 23:27

LZ3NY написа:Не Росене

дали наистина рипитъра на Петрохан пречи на рипитъра на Троян и кой от двата е пуснат първи.

73!
чудесно отсега на татък аз ще си пусна на всеки канал по един репитър по 1 ват и всеки, който дръзне да пусне нов репитър ще се разправя с мен.

Без да има значение дали моите репитри са на блока ми и покриват площ от един квартал.

вече наистина ставате смешен.. ! :D



LZ1HK
Мнения: 1
Регистриран на: 31 авг 2006, 16:17
Местоположение: София

Re: Петрохан - ретранслатор, мнения препоръки похвали

Мнение от LZ1HK » 03 дек 2009, 23:29

Отлично Жоро. Действай и не се предавай. Ние сме с теб.

73 LZ1HK


73! to all

lz4ny
Мнения: 22
Регистриран на: 20 юли 2009, 10:59
Местоположение: Враца, KN13SF
Контакти:

Re: Петрохан - ретранслатор, мнения препоръки похвали

Мнение от lz4ny » 03 дек 2009, 23:32

LZ3NY написа: След като не е останала свободна честота за рипитър в момента, ами елементарното е да не се пуска рипитър докато не се освободи такава.
С това несъм съгласен !

Ами дайте да спрем да се развиваме, до като не изгният тези рипитри които са сложен и поради тази логика и проблеми в България нищо не се прави !

На Петрохан не се чува Р6 от Троян, тоест двата рипитъра не се чуват взаимно.

Е, да има малка зона на припокриване но е нормално , и за това припокриване се разбира от кореспонденти намиращи се в зоната между 2-та рипитъра в последствие които са с голями външни антени и голями мощи .

Имам предложение към LZ3NY да пусне една анкета с гласуване в форума и ще се разбере кой рипитер е по-необходим и с по голяма зона на ефективно покритие R6 Троян или R6 Петрохан защото от предният ми пост се вижда че вариант за друг R-номер на Петрохан няма .
- Но явно подобна анкета няма да е ефективна поради ограниченият достъп до този форум - позовавам се на мнения от тази тема :
http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Bo ... apsed&sb=5


73, Miro
Последна промяна от lz4ny на 03 дек 2009, 23:55, променено общо 1 път.



LZ1RGD
Мнения: 9
Регистриран на: 04 сеп 2006, 00:29
Местоположение: София
Контакти:

Re: Петрохан - ретранслатор, мнения препоръки похвали

Мнение от LZ1RGD » 03 дек 2009, 23:32

Мите, отворил съм отделна тема по въпроса с "проблема"

ПРОБЛЕМ НЯМА!!!

Ти :
- НЕ се обоснова за твърдението си че някой излъчвал където и друг...
- дори НЕ знаеш ситуацията защото не се занимаваш с репитри, а даваш собствено мнение и акъл.
- НЕ взимаш под внимание, че никой от стотиците ползватели на Р-6 на Петрохан, ама хич не им
пука за мнението ти за репитрите и за твойте интереси в хобито и извън него.
- НЕ конкретизираш какъв е "проблема", а проблем НЯМА!
- НЕ предлагаш нищо позитивно, а ни провокираш да се откажем от развитието на репитерната мрежа
и да се благодарим на това, че в Троян има Р-6 за който 99% от активните радиолюбители не са чували че съществува.
- Не оценаваш прекрасния резултат с пускането на Р-6 Петрохан.
- НЕ уважаваш радостта на стотиците му възхитени ползватели.
мога да изреждам още много, но и мойто време не е неограничено, хората и без мойто мнение могат да ги прочетат тези неща в постовете ти!


Росен Димитров - LZ1RGD

lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Петрохан - ретранслатор, мнения препоръки похвали

Мнение от lz1kz » 04 дек 2009, 08:52

"Ха сега да видим в тази ситуация при липса на репитерни канали lz1kz какво ще предложи....!?"

Здравей Росене!
Явно обичаш да чуваш само собствения си глас на високи нива, иначе нямаше да задаваш този въпрос. Предложил съм решение, защото проблем има, той е мъничък, толкова че за тебе не е проблем, както за слона в стъкларския малката вазичка в ъгъла не е проблем. А проблема, т.е. проблемчето е че още преди да започне работа групата на Петрохан, някой вероятно разумно е предложил да се чуят с радиолюбителите от Троян, но друг някой, с твоя силен глас и манталитет е отсякъл
" Тия белобради...никви ги няма...не им трябва репитер щот си говорят на директна...абе е..и им м...а, да си гледат работата, нас кво ни засяга, проблем няма! Ние работим за БЪЛГАРИЯ - кат нас други няма и ние сме върха - другите да го духат"

...след което разумните хора в групата са поклатили глави и са замълчали, защото с гръмогласници като теб не се спори - никой не иска да си хаби гласа да ги надвиква щото да се надвикваш в такива случаи си е чиста загуба на време.

Сега искам да благодаря на LZ4NY за пространното и убедително обяснение на ситуацията - нещо, което като текст трябваше да се направи още в началото на тази дискусия, за да не настава вой до небесата. И да предложа нещо: нека групата начело с LZ5OK, LZ1QRP, LZ1LSD - все свестни момчета - знаещи, можещи и разумни, да осъществи контакт с групата от Троян (има си начини) и да реши проблема като им предложи техническо решение, най вече с тяхна помощ и общи усилия, така че да няма дори 5-6 недоволни, та заедно с другите стотици радостни и щастливи за новия репитер радиолюбители да се добавят още няколко белобради старчета, закъсали в богатия на сливова регион ( извинявайте, не мога да се сдържа и аз да не съм малко язвителен)
С най добри чувства!
LZ1KZ - един стар радиолюбител


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

LZ1RGD
Мнения: 9
Регистриран на: 04 сеп 2006, 00:29
Местоположение: София
Контакти:

Re: Петрохан - ретранслатор, мнения препоръки похвали

Мнение от LZ1RGD » 04 дек 2009, 11:28

Чул недочул, чел недочел... Влади, първо прочети кой какво е писал тук
после разбери кой какво къде и как е казал и след това ми се извини публично!!!
73's!


Росен Димитров - LZ1RGD

LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Петрохан - ретранслатор, мнения препоръки похвали

Мнение от LZ1CY » 04 дек 2009, 12:26

За LZ1BOR:
"...колега, като не говорите по репитри и не сте запознат не давайте такива предложения !..."
Предложения не съм давал,просто зададох няколко въпроса,на един от които Вие се опитахте да отговорите:
"....КРС когато издават лицензия за любителки репитри, не се изисква конкретна честота на която да работи репитера....."
Това,че не говоря по репитрите не значи,че не съм запознат поне с "Техническите изисквания" на КРС,касаещи радиолюбителската
дейност.В заявлението за регистрация има приложение Р207 в което има графа "честотни ленти". Мисля,че там се указва на каква честота/честоти
ще работи съобщителното устройство-радиостанция,фар или репитер.След като КРС издаде лиценз на базата на този документ,значи честотата на
репитера е уточнена.Отделен въпрос е ако в КРС не обръщат внимание на такива "подробности". Може би и "Техническите изисквания" се нуждаят
от определена корекция по този въпрос.

За LZ3NY:
ADMIN много си търпелив. Ако имаш свободни катинари сложи,моля,един и на тази тема.Голям панаир,голяма говорилня,точно както на някои
репитри.Дори междуличностните отношения и нападки се прехвърлиха от други форуми и тук.Четох,че има тесногръди,мрънкащи феодални
старчета,белобради. Е,след като има белобради - трябва да има и голобради, т.е.тепърва трябва да им поникне брада и след това да побелее.
Имат време да правят каквото си искат,да дерзаят но....в рамките на добрия тон,етиката и закона.Преди много години един радиолюбител ,
XQ3GP /SK/, "вкара в пътя" една голяма държава ,ти трябва да "вкараш в пътя" тази тема от форума на официалния сайт на БФРЛ, член на IARU.
73


LZ1CY

LZ1RGD
Мнения: 9
Регистриран на: 04 сеп 2006, 00:29
Местоположение: София
Контакти:

Re: Петрохан - ретранслатор, мнения препоръки похвали

Мнение от LZ1RGD » 04 дек 2009, 12:37

LZ1CY, мойте уважения, но от цензура сме заприличали на това...
Когато дипломацията е нарушена именно от човека от който се
очаква да модерира, тогава става хаос!

П.П. Аз уважавам Вашият и на останалите защитници на етиката и морала, авторитет,
но изключително много и авторитетни радиолюбители застават зад позицията
на групата упомената най-горе!
73's!


Росен Димитров - LZ1RGD

LZ1RGD
Мнения: 9
Регистриран на: 04 сеп 2006, 00:29
Местоположение: София
Контакти:

Re: Петрохан - ретранслатор, мнения препоръки похвали

Мнение от LZ1RGD » 04 дек 2009, 13:05

Дипломацията възстановена - пито платено, ако има нещо - няма нищо!
Успех на всички и 73!


Росен Димитров - LZ1RGD

ex-lz1bor
Мнения: 14
Регистриран на: 03 дек 2009, 11:38

Re: Петрохан - ретранслатор, мнения препоръки похвали

Мнение от ex-lz1bor » 04 дек 2009, 13:37

LZ3NY написа:Дo LZ1CY и LZ1KZ

Бат Ангеле. Как смееш да говориш така на хората?!? Та те няколко рипитъра са сложили вече. Малко Уважение трябва. Че и всеки рипитър като качат и се излива поредната кофа помия по адрес на старите радиолюбители, а и БФРЛ намазва покрай това. Ама те си го заслужават! От 20 години един рипитър не са сложили. Горките български радиолюбители! 20 години на едно място тъпчат!!!
А пък те, българските радиолюбители явно са доволни от положението си. След като всички си траят и ни гледат сеира тука.

Същото се отнася и за бат Влади. Като качи поне един рипитър, тогава ще го призная за Радиолюбител!!!

73!
усещам комплексарска завист :lol:



lz3bd
Мнения: 41
Регистриран на: 08 окт 2009, 21:42
Контакти:

Re: Петрохан - ретранслатор, мнения препоръки похвали

Мнение от lz3bd » 04 дек 2009, 18:21

Голям панайр....Остап Бендер би се изразил в телеграфен стил : " Явно проблема е .....медицински " !! За що си ги мерите бе пичове ......да питам аз ? На кого пречи Р6 .....На мен не ми пречи....Работя спокойно и през двата !Ако не можете ...проблема е вьв ВАС / не в устройствата / .....Аз сьм може би най-далечният " юзер :wink: " 350 км. ме делят от Р6.. Минавам и през " Троянския балкан ", но досега не сьм реgистрирал момент на "дубьл" на Р6 ?? Затова ......."хапчето преди лягане " .....и по-спокойно ! Идва дядо Коледа ..може да Ви пусне през кумина някоя "мисла"..да зарежете празните приказки и оставете пичовете да работят..Като не помагате ........не пречете..73 на "компанията" :D И ..много DX :roll: ..Лошото е ,че те не са на Р1...Ама знае ли човек.... LZ3BD/2 KN34PB


LZ3BD/2 KN34PB

LZ1RF
Мнения: 385
Регистриран на: 13 май 2009, 17:47
Контакти:

Re: Петрохан - ретранслатор, мнения препоръки похвали

Мнение от LZ1RF » 04 дек 2009, 20:11

Колеги, прекалява се. По въпроса има вече някаква яснота. Обсъждат се вариантите и се надявам в скоро време да има решение удовлетворяващо всички. Обръщам се с призив за толерантност, както в ефира, така и по форумите. Нима не сте наясно че със сила неща не се налагат или ако се наложат те просто са нетрайни. Насилието винаги поражда насилие и желание за реванш. А ви уверявам, че реваншисти могат да се намерят. Ако няма те просто ще бъдат провокирани. Така, че по-спокойно.
За тези, които са по-отскоро се занимават и са открили радиото като свое хоби бих искал да подчертая, че никой от тези които сме по-отдавна в радиолюбителското движение не очаква благодарности. Но все пак се надявам, че сте интелитгентни момчета и ще разберете че настъпателната позиция естествено ражда отпор. Просто не би могло да се очаква друго. Все пак радиолюбителското движение не е от година и има изградени някакви правила, принципи и морал. Е може би в днешно време това не са неща които се ценят, но определено считам, че много ще загубим ВСИЧКИ, ако ги зачеркнем.
Приятна вечер на всички и 73.
Милчо
LZ1RF



LZ1RGD
Мнения: 9
Регистриран на: 04 сеп 2006, 00:29
Местоположение: София
Контакти:

Re: Петрохан - ретранслатор, мнения препоръки похвали

Мнение от LZ1RGD » 04 дек 2009, 21:06

Аз все пак ще попитам: защо се взирате в негативизма, а не обърнете внимание и допълните
по-позитивната и по-конструктивната тема "Троян vs Петрохан"? 118 прегледа - нито едно мнение.
Колкото повече чоплите тук, толкова повече се отдалечаваме от етиката и морала за който толкова апелираме.
И тате може и бате може ама козата си сака пръч. Авторитет се гради и защитава с подобаваща позиция и действия, а не с констатации.
73 на всички и от мен!


Росен Димитров - LZ1RGD

LZ2CM
Мнения: 159
Регистриран на: 30 ное 2009, 07:28

Re: Петрохан - ретранслатор, мнения препоръки похвали

Мнение от LZ2CM » 04 дек 2009, 22:51

Колеги, всичко е разговора...Когато казах, че ще поговоря с момчетата от МОНТ7 /кабелен оператор за Монтанско/ някой колеги се съмняваха, че има смисъл.Поговорихме и S06 вече е свободен!!!Немога да не благодаря в случая, а и има за какво!Неможем да правиме генерални изводи преди да видим крайният резултат.Добрата дума винаги може да ни изненада и то приятно!
73!Пламен



LZ2CM
Мнения: 159
Регистриран на: 30 ное 2009, 07:28

Re: Петрохан - ретранслатор, мнения препоръки похвали

Мнение от LZ2CM » 09 дек 2009, 07:23

Здравейте Колеги! Вчера на R-6 работих с SV7AIH .Ето, че и на юг има добри резултати през толкова много планини.Колегата Наско също се чудеше как става връзката, докато отиваше на лов.Не е всекидневно явление да се работи в северозападна България с Гърция.
73!Пламен



ex-lz1bor
Мнения: 14
Регистриран на: 03 дек 2009, 11:38

Re: Петрохан - ретранслатор, мнения препоръки похвали

Мнение от ex-lz1bor » 10 дек 2009, 03:27

И какво се оказа сега... с един репитър четири държави: България, Румъния, Сърбия, Гърция

чудя се има ли друг такъв ретранслатор на балканския полуостров... ?



lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Петрохан - ретранслатор, мнения препоръки похвали

Мнение от lz1kz » 11 дек 2009, 10:42

To LZ1BOR&Co: Май сте доста назад с материала. На "Старичката" R3 съм направил контакти с румънци, сърби, гърци, турци, украинци, а освен това имам връзка с германци и австриец. Пак по същото време на годината! Сигурно ти е ясно за какво става въпрос? Ако не - прочети някъде в уикито обясненията за "разпространение на радиовълни"!

И една забележка към реакциите Ви: научи(научете) смисъла на термина комформизъм!
С две думи - уважавай мнението на другите и не ги поставяй автоматично в графата "врагове", на принципа - щом не си с нас, значи си против нас! Точно тази трактовка беше характерна за периода на (не)Развитото Социалистическо Общество - ако не ти е ясно какво е това, значи не ти е ясна разликата между тоталитаризма и демокрацията.
А се изтъквате като борци срещу застоя!? :shock:


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

LZ2CM
Мнения: 159
Регистриран на: 30 ное 2009, 07:28

Re: Петрохан - ретранслатор, мнения препоръки похвали

Мнение от LZ2CM » 14 дек 2009, 09:47

Здравейте колеги,
От вчера Р-6 е още по-добър особенно на приемане.Момчетата свършиха супер работа, за което благодарности!Който не е минавал може да опита отново.Пожелавам на всички успех!
73!

P.S. Ей, при тия момчета няма застой...изгоря им неделята за един репитър! :D



Отговори