LZ SOTA

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

LZ SOTA

Мнение от LZ1FW » 11 юли 2015, 10:02

Здравейте,

Към момента върховете в България не са включени в дипломата SOTA. Препратка към страниците на SOTA
http://www.sota.org.uk/Associations
http://www.sotadata.org.uk/summits.aspx

Преди година и половина подготвих едни списък на върхове с цел включване на България в диплома SOTA. Работният файл на моя компютър е с дата 20.10.2013
http://www.lz1fw.com/LZ-SOTA/LZ-SOTA-v001.xls

Може ли някой да каже какво става с тази диплома и какво затруднява включването на върховете в България в тази дипломна програма.

73, Сашо



lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: LZ SOTA

Мнение от lz2ht » 13 юли 2015, 20:05

Сашо, работи се по въпроса. Един младеж се хвана да довърши нещата, но не съм го чувал скоро да го питам до къде я е докарал. Последно знам, че беше тествал кое ще мине през проверката и му беше останало райониране и номерация. Така че може би скоро ще има резултат. За съжаление аз останах без достъп до компютър, а на таблета тези неща не мога да ги правя. Имай търпение, ще стане. А може и вече да са пратени, но англичаните да се помотват.


Иван LZFF Coordinator

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: LZ SOTA

Мнение от LZ1FW » 14 юли 2015, 14:26

Благодаря за информацията,
честно казано вече се бях притеснил да не е зарязана работата...

Ще е добре някой да споделя периодично информация на публично място - примерно тук - да всички да знаят как се движат нещата.

Ако някой от работещите по SOTA има нужда от уточняване координатите на някой връх - нека каже и поне ще се опитам да помогна.

73, Сашо
lz2ht написа:Сашо, работи се по въпроса. Един младеж се хвана да довърши нещата, но не съм го чувал скоро да го питам до къде я е докарал. Последно знам, че беше тествал кое ще мине през проверката и му беше останало райониране и номерация. Така че може би скоро ще има резултат. За съжаление аз останах без достъп до компютър, а на таблета тези неща не мога да ги правя. Имай търпение, ще стане. А може и вече да са пратени, но англичаните да се помотват.



lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: LZ SOTA

Мнение от lz2ht » 16 юли 2015, 10:51

От ВТС и мен едва ли някой би могъл да има по-точни координати :wink: Младежа се казва Йосиф, ако не ме лъже паметта инициала му е LZ1EEA, от София. Хвърляй по едно око във ФБ, той последно там публикува някакви работни варианти. Не го знам дали е регистриран тук


Иван LZFF Coordinator

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: LZ SOTA

Мнение от LZ1FW » 16 юли 2015, 14:30

Yosif Georgiev - LZ SOTA - 16 юли в 11:13 написа: Здравейте!
Статуса на нашата асоциация към момента: Списъкът с върхове е изпратен на SOTA екипа в началото на месец юни и чакаме да бъде одобрен. Има и други държави, които се включват в момента, и може да се наложи да почакаме. Когато има повече яснота относно срокове, ще споделя.

Ако има големи мераклии, на които не им се чака повече, биха могли да участват в SOTA още сега! :) Като "Chasers" без никакви ограничения. Като активатори - можете да активирате върхове от други държави. Върховете по границите ни със Сърбия и Македония могат да бъдат активирани без да напускате България!
Как става това: Отивате на място, което е в зоната на активация на съответния връх (навсякъде около върха, до 25 метра вертикално под него) и се намира на българска територия. Работите със собствения си инициал, без префикс за чужда държава, защото все още сте в България. Предавате идентификатора и името на върха така, както са дадени в базата данни на другата държава. Информация за върховете може да намерите тук: http://www.sotamaps.org/
Следните върхове са погранични:
Върхове в Сърбия:
Babin nos YU/IS-034
Golema glama YU/IS-053
Vetren YU/IS-015
Orlov kamen YU/IS-007
Dupljak YU/IS-002
Midzor YU/IS-001
Kopren YU/IS-003
Muci Baba YU/IS-008
Srebrna glava YU/IS-005
Ruj YU/JS-013
Strbi kamik YU/JS-025
Rudina YU/JS-024
Krvavi kamen YU/JS-010
Bandera YU/JS-011
Rudina YU/JS-052
Jovancov kamen YU/JS-023
Kofilj YU/JS-040

Върхове в Македония:
Ruen Z3/EM-001
Obel Z3/EM-040
Kadiica Z3/EM-015
Adjiica Z3/EM-029

За да качите лога си и получите точки е необходимо да се регистрирате на следния адрес: http://www.sotadata.org.uk/register.aspx
При регистрацията, за полето "Association" избирате "XXX - No Association Yet". След като България бъде добавена, можете да си го смените, като всички наптрупани точки ви се запазват.

ВНИМАНИЕ! Според българското законосателство, пресичането на държавната границата извън установените за това места (ГКПП) е престъпление, наказуемо със глоба и затвор! Придържайте се българската страна на браздата!
За да извършите активация на някой от посочените върхове е необходимо предварително да уведомите Гранична полиция. Повече информация тук: http://www.nsgp.mvr.bg/Guide/gr_ivica.htm
73!



lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: LZ SOTA

Мнение от lz2ht » 16 юли 2015, 16:11

Сашо, тъкмо си мислех като отговор на въпроса ти да копирам същото нещо тук :) Както виждаш нещата се движат както ти казах :wink:


Иван LZFF Coordinator

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: LZ SOTA

Мнение от LZ1FW » 17 юли 2015, 09:33

Иване, ти все още можеш да направиш още нещо по темата - да поискаш от Йосиф списък на върховете по LZ SOTA и да го публикуваш тук.
Не виждам защо трябва да чакаме официалното им появяване на страниците на SOTA
http://www.sota.org.uk/Associations
http://www.sotadata.org.uk/summits.aspx
Списъците е добре да се огледат от повече хора, най-малкото да се си изберат удобни за тях връхчета.

73, Сашо
lz2ht написа:Сашо, тъкмо си мислех като отговор на въпроса ти да копирам същото нещо тук :) Както виждаш нещата се движат както ти казах :wink:



lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: LZ SOTA

Мнение от lz2ht » 17 юли 2015, 17:04

Сашо, вчера си писах с Йосиф да публикува списъка тук или във ФБ. Той обаче се опасява да не би да се появи някой ентусиаст да се юрне по баирите да активира разбрал-недоразбрал, че това не е официално одобрено. Иначе и аз съм на мнение, че две (и повече) глави мислят по-добре от една


Иван LZFF Coordinator

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: LZ SOTA

Мнение от LZ1FW » 17 юли 2015, 17:36

lz2ht написа:Той обаче се опасява да не би да се появи някой ентусиаст да се юрне по баирите да активира разбрал-недоразбрал, че това не е официално одобрено.
Списък на LZ SOTA така или иначе ВЕЧЕ e в интернет :D и аз нямам нищо общо с това :D
не съм проверявал доколко е читав...

Аз мисля, че е време да пуска вече списъка и за простосмъртните българчета. :D

73, Сашо



lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: LZ SOTA

Мнение от lz2ht » 17 юли 2015, 17:47

Къде?


Иван LZFF Coordinator

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: LZ SOTA

Мнение от LZ1FW » 17 юли 2015, 17:50

Във фейсбук под формата на карта за GoogleEarth или някаква друга подобна.

"LZ SOTA върхове - част 1" така се казва картата.
Последна промяна от LZ1FW на 17 юли 2015, 17:54, променено общо 1 път.



lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: LZ SOTA

Мнение от lz2ht » 17 юли 2015, 17:52

Хм... Знам, че там имаше само нещо предварително. Благодаря за информацията, сега ще видя какво става


Иван LZFF Coordinator

lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: LZ SOTA

Мнение от lz2ht » 29 юли 2015, 18:55

LZ1FW написа:Във фейсбук под формата на карта за GoogleEarth или някаква друга подобна.

"LZ SOTA върхове - част 1" така се казва картата.
Да, сетих се за това (ама се сетих и кога да ти отговоря :lol:) . Това е просто един списък с върхове, който младежа беше направил. Нищо повече. Даже идентификатори няма, само номерация някаква. Сега нещата изглеждат по съвсем друг начин, минати са през предварителна проверка кое се класира и кое - не. Изпратени са и чакаме островитяните да тестват файла и да ни публикуват в сайта


Иван LZFF Coordinator

LZ1YAG
Мнения: 11
Регистриран на: 22 юли 2015, 16:55

Re: LZ SOTA

Мнение от LZ1YAG » 28 авг 2015, 13:05

Здравейте!
Казвам се Йосиф и отговарям за нашата "SOTA Association".
Всички въпроси, забележки или предложения можете да отправяте към мен тук, във LZ SOTA Фейсбук групата или на имейла ми "моят_инициал@gmail.com". Ще се постарая да отговоря доколкото мога.
Официалните правила на SOTA, можете да откриете тук: http://sota.org.uk/RulesAndGuidelines
Планирам в бъдеще да ги преведем на Български език.
LZ SOTA Фейсбук група: https://www.facebook.com/groups/598311870231336/

Поздрави и 73!
Йосиф, LZ1YAG



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: LZ SOTA

Мнение от LZ1FW » 29 авг 2015, 08:20

Йосифе, здравей,

Групата във фейсбук е затворена група. Аз напоследък избягвам такива, пък и не всички имат фейсбук. Затова повтарям питанията и пожеланията, които вероятно си забелязал по-горе:

Ще е добре тук да:
- споделяш периодично информация как се движат нещата с LZ SOTA,
- публикуваш тук списък на върховете по LZ SOTA.

Сайта на SOTA можем да си следим самостоятелно и сами ще видим кога списъка ще се появи официално там. Ама в този случай ти няма да си ни нужен като источник на информация :D

Поздрави, Сашо



LZ1YAG
Мнения: 11
Регистриран на: 22 юли 2015, 16:55

Re: LZ SOTA

Мнение от LZ1YAG » 29 авг 2015, 23:29

Здравей Сашо,

Ситуацията е следната: В момента чакаме да бъде проверен списъка с върховете - кандидати за SOTA.
Имах силното желание да бъдем включени официално в програмата това лято, но хората, които правят тази проверка, също го правят в свободното си време и са дота натоварени в момента. Има и няколко изчакващи държави преди нас. На това се дължи забавянето.
След първоначалното ревю на списъка, започва процес по уточняване на евентуални забележки, определяне на критериите за точкуване на върховете и с това горе-долу приключват нещата. Надявам се, че есента или най-късно до края на годината ще бъдем активни.
Прикачвам списък с върховете кандидати. Съдържа номер, Име и координати. Номера е само пореден номер в списъка, не е референция.
Тъй като този списък не е финален и подлежи на промяна (някои върхове може да отпаднат след ревюто), моля да не бъде публикуван на други места, за да не се получава объркване в последствие.
Относно имената на върховете: Тъй като за някои върхове, най-вече извън националните паркове, информацията е оскъдна, съм използвал за име най-доброто, което съм намерил. За някои, името е кота височина, поради липса на друго. Ако някой колега има сигурна информация относно сгрешено или липсващо име, моля да я сподели.

Поздрави, Йосиф
Прикачени файлове
LZSOTA_Summit_Candidates.zip
(24.93 KиБ) Свален 343 пъти



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: LZ SOTA

Мнение от LZ1FW » 30 авг 2015, 09:03

Благодаря за файла,

разгледах го. Гледайки от село Говедарци нещата изглеждат сравнително добре. Включени са и близки и лесни за изкачване връхчета, на част от които има много интересни неща за снимане, а други са свързани с българската история и има доста легенди да тях. Виждам, че не са включени много известни върховете като Мечит и Будачки камък. В други планини също липсват емблематични върхове. Ще ги предложа за включване догодина, нека сега потръгне работата.

Англичаните през август са добавили вече три страни. Надявам се и нашия ред да дойде скоро.

Спазвайки обещанието да не публикуваме информация за LZ SOTA на други места, слагам тук преработения твой файл в удобните за мен формати:
LZSOTA_Summit_Candidates.zip
(59.72 KиБ) Свален 360 пъти



LZ1YAG
Мнения: 11
Регистриран на: 22 юли 2015, 16:55

Re: LZ SOTA

Мнение от LZ1YAG » 30 авг 2015, 13:51

Здравей Сашо,

Относно върховете, които не са включени...
Критериите за включване на връх в SOTA са строго топографски, без оглед значимостта или популярността на даден връх.
Темата за справедливостта, приложимостта и т.н., на тези критерии е дискутирана многократно в официалния SOTA форум, но както се изразява ръководството на SOTA, "SOTA не е демокрация". Правилата в момента са такива, и от нас се очаква да ги спазваме. Ако в бъдеще се променят, разбира се че ще реагираме.
Поздрави, Йосиф



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: LZ SOTA

Мнение от LZ1FW » 30 авг 2015, 14:28

Долната картинка е по GPS route. Левия връх е Будачки камък, по средата е връх Мечит. Последния вдясно вече е включеният в кандидат листата Лопушки връх (2670 m)
Какво казват правилата за Мечит (2567 m) и за Будачки камък (2447 m)?

Изображение

PS: едно поостаряло пътеписче за споменатите върхове със снимки.
http://www.lz1fw.com/rila/20110622/rila_22_06_2011.html
я си помислете каква QSL картичка става от връх Мечит
Изображение



LZ1YAG
Мнения: 11
Регистриран на: 22 юли 2015, 16:55

Re: LZ SOTA

Мнение от LZ1YAG » 30 авг 2015, 21:27

Дефиницията на "Prominence" е: Относителната височина на връх, изчислена спрямо най-високата точка, до която трябва да се спуснем, преди да се изкачим до друг, по-висок връх.
Въпросната най-висока точка се нарича ключова седловина (key saddle). Всеки връх, освен най-високия на континента/острова, има една единствена и уникална за него ключова седловина.
Най-лесно можем да си го представим, ако предположим, че можем да произволно да повишаваме или понижаваме надморското равнище. Тогава, при конкретно ниво на морето, всяка една планина може да се превърне в остров. По тази логика, при точно определено ниво, всеки един връх може да бъде превърнат в най-високия за своя конкретен остров. В този случай, височината на върха спрямо това конкретно ниво на морето е и неговия реален "Prominence".
Ще дам конкретен пример с връх Мечит (2567м). Неговата ключова седловина, свързваща го с по-високия Лопушки връх, е с височина 2449м и се намира на N42.18799 E23.45296. В този случай "Prominence" = 2567-2449 = 118м < 150м минимум. Следователно връх Мечит не отговаря на критерия за включване в SOTA.
prof1_fix.png



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: LZ SOTA

Мнение от LZ1FW » 30 авг 2015, 22:49

Наистина малко не му достига по критерий P150. Може би няма смисъл да се иска прилагането на P100 критерий. Имаме си достатъчно върхове и няма да е съвсем честно. Жалко. Красиво връхче е Мечит.

Будачки камък пък съвсем не става. На него Р-то му е 30-40 метра.

Направо ще се изям от яд. :mrgreen: Иде ми да проверя дали и на останалите страни заявените върхове отговарят на тези критерии. :D

Благодаря за отделеното време.

73, Сашо



LZ1YAG
Мнения: 11
Регистриран на: 22 юли 2015, 16:55

Re: LZ SOTA

Мнение от LZ1YAG » 30 авг 2015, 23:39

Критерий P100 е неприложим за България, тъй като той също си има изисквания.
Иначе и аз споделям леко чувство на незадоволство. :)
Повярвай ми, използвах няколко карти и "от девет кладенеца вода" за да вмъкна максимален брой върхове. Предполагам, някои може да бъдат оспорени и да отпаднат, но няма да се дам лесно ;)
Относно другите държави... когато, също като теб, и мен ме хвана яд, аз проверих. И има такива, на които не отговарят. Това са държави, влезли в SOTA в началото на програмата. Но нещата вече са затегнати, използва се софтуер и всички "нови" са гарантирано по правилата. Лека по лека и старите ще бъдат вкарани в ред.

Тъй като стана дума за доказателства в темата за WCA... За SOTA не са необходими никакви такива. По презумпция активаторът е "невинен до доказване на противното". Духът на програмата е на взаимно доверие. Все пак, правим това за удоволствие. Който лъже, лъже себе си!
Ако някой направи и качи някъде снимки, само можем да му се радваме, и това да мотивира и нас. Поне на мен така ми въздействат пътеписи като твоят. :)
Но.. имам една молба към бъдещите активатори. Много от върховете са извън популярните туристически дестинации и не малко от тях нямат никакви отбелязани пътеки на коя да е карта. Ако някой активира такъв връх и има възможност да запише GPS следа, нека го направи и да я сподели. Няма да загуби нищо, но други колеги активатори могат да спечелят много.

Поздрави, Йосиф



LZ1YAG
Мнения: 11
Регистриран на: 22 юли 2015, 16:55

Re: LZ SOTA

Мнение от LZ1YAG » 04 сеп 2015, 15:43

От предварителния списък, който качих тук по-рано, липсват 9 върха - с номера 2 до 10.
Прикачил съм коригирания списък.
LZSOTA_Summit_Candidates_v2.zip
(25.26 KиБ) Свален 326 пъти



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: LZ SOTA

Мнение от LZ1FW » 05 сеп 2015, 09:57

В новия списък също има "дупки" - липсват номера 1, 111, 112, 113, 114, 118, 186, 188, 189, 191, 200, 352, 358, 359, 363, 466, 475, 625, 670. Нямам представа дали така трябва да бъде :D
LZSOTA_v2.zip
(59.96 KиБ) Свален 295 пъти



lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: LZ SOTA

Мнение от lz2ht » 06 сеп 2015, 15:18

Списъка нерайониран ли е изпратен? В табличен вид има ли го? След поредната полууспешна преинсталация на Windows не мога да инсталирам Garmin Mapsource :evil:


Иван LZFF Coordinator

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: LZ SOTA

Мнение от LZ1FW » 06 сеп 2015, 15:42

Йосих дава информация в .GPX формат. За мен това е удобно, защото любимия ми формат е мапсорския .GDB :D

За простосмъртните слагам информацията в EXCEL. Добавил съм QTH локаторите и съм форматирал номерата с водещи нули в началото за по-лесно сортиране. Да напомня, че някъде по-горе има молба от Йосиф файловете да не се публикуват на други места.
LZ-SOTA_v2.xlsx
(49.55 KиБ) Свален 331 пъти
lz2ht написа:Списъка нерайониран ли е изпратен? В табличен вид има ли го? След поредната полууспешна преинсталация на Windows не мога да инсталирам Garmin Mapsource :evil:



lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: LZ SOTA

Мнение от lz2ht » 06 сеп 2015, 18:51

Сашо, благодаря. Исках просто да сравня сегашното с моята работа. А както казах компютъра даде фира и едва го възстанових да работи горе-долу. Забива даже като се опитам да пусна някой логер, какво остава за графика. Освен това на всеки, който се занимава със SOTA му е ясно, че официална информация относно програмата се намира единствено и само на техния сайт. Така че бъди спокоен, знам какво мога и какво НЕ мога да публикувам. Още повече след като се оттеглих от работата по проекта


Иван LZFF Coordinator

lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: LZ SOTA

Мнение от lz2oq » 12 сеп 2015, 10:29

Здравейте приятели!Чета и въздишам колко е неприложим закона за SOTA спрямо нашите върхове!Последните 2 години май съм най-скитащия български радиолюбител с радиото в раницата.Даже атрактивни върхове с 1100м.н.м.в. до които пеша стигаш за 2 часа няма да влязат в списъка!!!...ЖАЛКО!Дали за тях да не се поиска това разрешение Р-100?!
73!Георги-lz2oqv/1



lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: LZ SOTA

Мнение от lz2ht » 12 сеп 2015, 22:17

lz2oqv написа:Здравейте приятели!Чета и въздишам колко е неприложим закона за SOTA спрямо нашите върхове!Последните 2 години май съм най-скитащия български радиолюбител с радиото в раницата.Даже атрактивни върхове с 1100м.н.м.в. до които пеша стигаш за 2 часа няма да влязат в списъка!!!...ЖАЛКО!Дали за тях да не се поиска това разрешение Р-100?!
73!Георги-lz2oqv/1
Жоре, няма да ни мине номера. Няма да позволят изобщо. Което за съжаление ме изхвърля като активатор


Иван LZFF Coordinator

lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: LZ SOTA

Мнение от lz2oq » 13 сеп 2015, 23:35

Разбирам братле!Да сме живи и здрави!73!



LZ1YAG
Мнения: 11
Регистриран на: 22 юли 2015, 16:55

Re: LZ SOTA

Мнение от LZ1YAG » 01 дек 2015, 09:09

Здравейте!
От днес, 01.12.2015г., официално стартира работа Българската асоциация към радиолюбителската програма SOTA.
Сайтът на SOTA (http://www.sota.org.uk/) все още се обновява. В близките дни ще бъдат качени и останалите документи.
Списъкът от върхове, участващи в програмата, може да бъде видян на http://www.sotadata.org.uk/summits.aspx
Пожелавам на всички колеги успешна и приятна работа по LZ SOTA!



lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: LZ SOTA

Мнение от lz2ht » 01 дек 2015, 09:37

Чудесна новина! Благодаря за упоритостта!


Иван LZFF Coordinator

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: LZ SOTA

Мнение от LZ1FW » 01 дек 2015, 12:24

И аз благодаря.
Харесал съм си няколко връхчета, ама вероятно ще изчакам до пролетта. :D Мразя студа. :D

Едно файлче от мен на база наличната информация на http://www.sotadata.org.uk/summits.aspx
SOTA_2015_12_01.zip
(127.23 KиБ) Свален 331 пъти



LZ1MDK
Мнения: 92
Регистриран на: 24 апр 2011, 08:34

Re: LZ SOTA

Мнение от LZ1MDK » 02 дек 2015, 15:50

Здравейте, видях списъка с върхове и моля да се пусне за корекция името на LZ/SG-035 Черни връх , това е Кара севрия, ясно до него се вижда Малка кара севрия отбелязана на картата.
Въпрос : Задължително ли е при активация да си на върха или може на определено разстояние както е при крепостите ?
73 Кирил



lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: LZ SOTA

Мнение от lz2ht » 02 дек 2015, 16:41

LZ1MDK написа:Здравейте, видях списъка с върхове и моля да се пусне за корекция името на LZ/SG-035 Черни връх , това е Кара севрия, ясно до него се вижда Малка кара севрия отбелязана на картата.
Въпрос : Задължително ли е при активация да си на върха или може на определено разстояние както е при крепостите ?
73 Кирил
Може. Мисля, че беше до 25 метра под върха и разстояние до 500м. Но не помня със сигурност. Най-добре провери в сайта http://www.sota.org.uk


Иван LZFF Coordinator

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: LZ SOTA

Мнение от LZ1FW » 02 дек 2015, 20:27

На всички топографски карти, с изключение една доста стара от около 1930-та година, името на върха е Черни връх.

73, Сашо
lz2ht написа:
LZ1MDK написа:моля да се пусне за корекция името на LZ/SG-035 Черни връх , това е Кара севрия, ясно до него се вижда Малка кара севрия отбелязана на картата.



LZ1MDK
Мнения: 92
Регистриран на: 24 апр 2011, 08:34

Re: LZ SOTA

Мнение от LZ1MDK » 02 дек 2015, 22:51

ЗДР благодаря, наистина в превод от турски това означава, но тука си го знаем с това име
73 Кирил



LZ1YAG
Мнения: 11
Регистриран на: 22 юли 2015, 16:55

Re: LZ SOTA

Мнение от LZ1YAG » 03 дек 2015, 00:16

Здравей Кирил,
При активация е задължително да се намираш в зоната, оградена от контур, с височина 25 метра по-ниска от височината на върха.
За LZ/SG-035 това е 628-25=603 метра. Няма ограничение от към хоризонтално разстояние.
Относно името - както Сашо отбеляза, на топографските карти е дадено като Черни връх. Тъй като SOTA e международна програма, важно е имената на върховете да съответстват на посочените в достъпните топографски/туристически карти. Ако държиш на името "Кара севрия", бих могъл да го добавя като алтернативно име в скоби - така съм правил за доста върхове с посочени повече от едно име на картите, например в Родопите (обикновено турски имена). Не мога да се ангажирам със срок за тази промяна - обикновено промени се правят веднъж в годината.

Поздрави,
Йосиф



lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: LZ SOTA

Мнение от lz2ht » 04 дек 2015, 13:19

Относно "цифровите" имена на върхове - ще се опитам да извадя от моите архиви данни за имената, ако има такива


Иван LZFF Coordinator

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: LZ SOTA

Мнение от LZ1FW » 04 дек 2015, 13:26

най-доброто към момента:
http://www.kade.si/#map=8/2811975.98/5261454.34/0
горе, вдясно, има едно синьо ромбче. През него се превключват няколко карти, част от тях истински топографски.
lz2ht написа:Относно "цифровите" имена на върхове



lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: LZ SOTA

Мнение от lz2ht » 05 дек 2015, 18:29

4 активации за ден. Добро начало.


Иван LZFF Coordinator

lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: LZ SOTA

Мнение от lz2ht » 07 дек 2015, 10:36

LZ1FW написа:най-доброто към момента:
http://www.kade.si/#map=8/2811975.98/5261454.34/0
горе, вдясно, има едно синьо ромбче. През него се превключват няколко карти, част от тях истински топографски.
lz2ht написа:Относно "цифровите" имена на върхове
Сашо, благодаря за инфото. Но едва ли има по-точна и достоверна информация от данните на ВТС :wink:


Иван LZFF Coordinator

lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: LZ SOTA

Мнение от lz2oq » 05 дек 2016, 01:10

Привет и с моята първа активация!Беше разкошен ден и без вятър!Покорихме с мой приятел вр.Дупевица-Люлин планина-SOTA-LZ/KV 021!Установих 36 QSO на 7 и 14 MHz!Имах даже двама кореспонденти от Азия/Израел/.Много ходене в снега след отклонението на главния път но поне бяха минавали коли та беше утъпкано!73! LZ2OQV/P



lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: LZ SOTA

Мнение от lz2oq » 05 сеп 2017, 15:16

LZ/KV-032 - вр.Ветрушка - NEW ONE ! 06.09.2017 - LZ2OQ/P - ще работя между 1400 и 1500 LZT от 40 до 17 м + 145450 и 145500 KHz ! Търсете ме в клъстъра на SOTA! http://sotawatch.org/ 73 ! de lz2oq



lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: LZ SOTA

Мнение от lz2oq » 19 сеп 2017, 00:52

Експедиция,,вр.Готен,,.На 17.09.2017 стартирах от центъра на гр. Бухово с пълна КВ/УКВ екипировка посока най-високия връх на Софийска планина - Готен 1294м.Трябваше да се кача на един рид и по билото да стигна върха но поради невнимание пропуснах мястото и продължих по сухата река Будечица.Пътеката беше отлична но започна стесняване и вече продължих по поток който прекосяваше пътеката многократно и даже тя минаваше на някои места по самия поток та си пробивах път през храстите !Но целия одраскан от тръните на 350 метра денивелация под върха предприех изкачване по вертикалата без път ! Достигайки един коларски път направих първи височинни снимки и пак нагоре за радост се срещнах с група мотокросисти които ми казаха точно къде е върха и продължиха тренировката си .След десетина минути достигнах билото и смело закрачих . Виждайки голямата мачта бях сигурен , че съм на правилното място понеже не използвам навигация а само карта.Започнах издирване на триангулачната точка но за съжаление намерих една която е бероятно на БТС ! Оказа се , че търсената е в заграждението на мачтата но кой да види / разбрах след завръщането си /!!! Направих първи снимки и подвикнах през Р-1 за информация ,че ще активвирам SOTA LZ/WB-023 на 145450 KHz .Направих 6 QSO като най-далечната с Явор-LZ1YDA/P от Рила - около 65 км. После поставих и инвертед Ве-то за къси вълни/6 бандово/ като за първи път на върха на мачтата беше знамето подарено ми от Яни - LZ1GJ . Така продължих на 7,10,14,7 и накрая завърших с 144 MHz ! Прохождението не беше отлично а на 14 MHz се сблъсках с контестиращите в SAC .Работих на КВ само на телеграф с 15 вата с украинската ми радиостанция ,, MINI SW-2016,,. Общо направих 33 qso - 25 на КВ, 8 на УКВ като 3 бяха с върхове S2S. Благодаря на Теодор-LZ1TPM и Иван - LZ1IA , че помагаха със спотване понеже се губеше връзката от върха! На върха пристигна Георги - LZ1DBZ с който се чухме на 144 по-рано ! Беше наистина интересна среща и запознаване на 1294м. Но не първата такава защото на 22.06.2014 г. на вр. Голям Купен - 1929м. се видяхме за пръв път със Сашо -LZ1FW. Така е пиячите се запознават в кръчмата а ние по върховете ! ХИ!Георги ме изчака над час да довърша активацията и ме откара с автомобила до гр.Бухово където бях поканен на гости ! 73! Георги - LZ2OQ
Прикачени файлове
lz2oq--.png
lz1dbz.png
LZ2OQ.jpg



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

SOTA - за безопасността край бивши уранови мини

Мнение от LZ1FW » 14 окт 2017, 11:14

Около връх Готен радиационният фон е над нормалните граници от 0,35 µSv/h. По пътека към върха има участъци с измерената мощност на дозата над 0,70 µSv/h.

Всичко това изисква повишено внимание и мерки за безопасност в този район. Мерките са прости - да не се поглъща радиоактивен прах и да не се носи този прах в къщи. В тези райони трябва да се внимава при сядането по земята и при поглъщането на храна и вода.

Радиацията е невидима. Имайте я предвид при експедиции в райони на бивши уранови рудници.
lz2oq написа:Експедиция,,вр.Готен,,.На 17.09.2017 стартирах от центъра на гр. Бухово с пълна КВ/УКВ екипировка посока най-високия връх на Софийска планина - Готен 1294м.Трябваше да се кача на един рид и по билото да стигна върха но поради невнимание пропуснах мястото и продължих по сухата река Будечица.Пътеката беше отлична но започна стесняване и вече продължих по поток който прекосяваше пътеката многократно и даже тя минаваше на някои места по самия поток та си пробивах път през храстите !Но целия одраскан от тръните на 350 метра денивелация под върха предприех изкачване по вертикалата без път !



lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: LZ SOTA

Мнение от lz2oq » 23 окт 2017, 13:30

VK/ZL/JA<>EU S2S СЪБИТИЕ на 21.10.2017 бе проведено успешно от LZ1GJ/P,LZ1WF/P,LZ/SV2RUJ/P и LZ2OQ/P ! Яни и Васко ни изненадаха с прекрасен 3 елементен жичен бим на 14MHz и по 3 радиовръзки с Австралия / S2S-VK1AD/2/, моя милост бях с 2 елемента жичен бим на 14 MHz и 2 радиовръзки с Австралия / S2S-VK2IO/P/, LZ/SV2RUJ/P Ставрос направи една връзка на 14MHz с Австралия - S2S- VK1AD/2. Аз виках едва чуващия се JI1IHV/1 на 18 MHz но без успех! Първата група работи с 50 W , аз бях с 20 W а Ставрос не разбрах с колко .
Прекарахме отлично при чудесно време и интересни радиовръзки !!! Поздравления на всички !!!73! Георги-LZ2OQ



lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: LZ SOTA

Мнение от lz2oq » 26 окт 2017, 10:18

VK/ZL/JA<>EU S2S Event- 21.10.2017 ! LZ2OQ/P- вр. Дупевица - 1256м. - LZ/KV-021 ! Започнах изкачването по тъмно от Владая за да успея да хвана прозореца към Австралия ! Стигнах до върха за 100 минути ! Веднага видях накъде е 270 - тия градус и бях приятно изненадан , че имам 2 дървета на които ще закача и двата елемента жичен бим на 20 м. и хващах точната посока. Монтирах директора първо и след това измерих 5,33 м. отстояние и сложих вибратора ! Използвах за мачти пръчка за въдица и тънки летвички . От мачтите до дърветата половината от елементите бе на 4 м. хоризонтално над земята а другата половина бе под наклон ! Започнах работа на CQ в 06:50 utc и след няколко минути ме повика VK7CW с добър сигнал ! Това предполагаше , че ще има и още радост ! След 10 минути ме повика VK2IO/P от VK2/SY-002 като обменихме рапорти 429/529 !После разбрах , че е работил с 50 W. и GP с 2 противовеса . Просто нещата се случиха !!! Радостта бе голяма ! Направих първа междуконтинентална S2S радиовръзка и то с Австралия!Пречеха ми европейските станции на които казвах да чакат а правех само S2S връзки с Европа.След 08:55 utc ме грабна европейския Пайлап ! До края на активацията се свързах с още 14 S2S ! Общо 89 qso ! Работих с 20 вата. 73! Георги -LZ2OQ
Последна промяна от lz2oq на 26 окт 2017, 13:13, променено общо 1 път.



LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: LZ SOTA

Мнение от LZ1ZJ » 26 окт 2017, 13:13

Поздравления Жоро! :D Другия път може да опиташ и тази:

http://goryham.qrz.ru/ant/2el14mhz.htm



lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: LZ SOTA

Мнение от lz2oq » 26 окт 2017, 13:19

Наистина е интересна антена а и може да се икономиса една мачта като се ползва дърво но ако се работи само на един диапазон! А както работим поне на 2 ще трябва още една антена и ще трябва да се помисли кой е оптималния вариант! 73! de lz2oq



Отговори