Прием на КВ в София

Място за въпроси и отговори.
lz1fda
Мнения: 7
Регистриран на: 04 окт 2013, 20:34

Прием на КВ в София

Мнение от lz1fda » 17 яну 2014, 15:45

Здравейте,

При мен интересът към радиолюбителството се появи късно (на 35 съм), миналата година взех изпита за клас 2. Общо взето се самообучавам с каквото намеря в интернет. УКВ обаче се оказа, че не ми е особено интересно, повече интерес имам към КВ. За клас 1 ми е рано - трябва повече да попрочета и послушам. Затова реших да си взема някакъв приемник поне да слушам.
Избрах си Tecsun PL-660, но за съжаление почти нищо не чувам с него, намирам се в долната част на кв. Лозенец в София. Няма голяма разлика нито със сгъваемата антена нито с външната, която е в пакета.
Предполагам, че има доста шум на КВ в градовете, сигурно влияят частта на деня, прохождение, антената, местоположението... Въпросът ми е - може ли нещо да се направи? Какво да сменям - антена, приемник, жилище ( :) ) ?


73
Искър
LZ1FDA



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Прием на КВ в София

Мнение от LZ3NY » 17 яну 2014, 16:09

Здравей

Нищо не става без достатъчно добра антена. За КВ трябва да опънеш поне 15 метра жица за приемна антена :) и да е поне на метър от сгради. Мястото за КВ приемане не е от особено значение, поради начина на разпространение на КВ радиовълните.

Можеш да чуеш нещо и без екипировка, но с Интернет на www.websdr.org Аз лично съм фен на http://websdr.ewi.utwente.nl:8901/

73! Митко
PA8ZB,LZ3NY


Value has a value only if its value is valued.

lz3yy
Мнения: 220
Регистриран на: 28 окт 2006, 21:03

Re: Прием на КВ в София

Мнение от lz3yy » 17 яну 2014, 16:26

.
Последна промяна от lz3yy на 11 яну 2015, 23:14, променено общо 1 път.



lz1fda
Мнения: 7
Регистриран на: 04 окт 2013, 20:34

Re: Прием на КВ в София

Мнение от lz1fda » 17 яну 2014, 21:46

Благодаря за съветите. Утре ще го тествам на Витоша. Иначе да - външната антена е около 5-6 метра, все пак успявам да хвана някакви радиостанции извън радиолюбителския обвахт - руски, италиански... Успях да чуя и кратък разговор на 3.5 MHz, но шумът беше много силен.
Достъп до покрива имам, само че той е доста тесен и мисля, че не е дълъг повече от 20м, малко блокче е от "новото строителство". По права линия ли трябва да е опъната жицата? Трябва все пак да огледам по-внимателно какво е положението горе.

73
Искър



lz3fm
Мнения: 74
Регистриран на: 22 сеп 2006, 15:58
Местоположение: Sofia
Контакти:

Re: Прием на КВ в София

Мнение от lz3fm » 18 яну 2014, 07:41

Незнам Наско откъде разбра,че радиото не е супер? И аз имам такова и се държи много прилично. Чува си екстра. Дори с неговата телескопична антена чува прекрасно. Даже стария модел го подарих в клуба. Като за първи крачки на КВ си е направо супер.
73 Пламен



lz1qz
Мнения: 134
Регистриран на: 29 апр 2008, 00:19

Re: Прием на КВ в София

Мнение от lz1qz » 18 яну 2014, 09:38

Здравей и от мен,
изкам да ти подскажа да се снабдиш и със слушателски инициал и тогава ще получаваш и QSL разбирасе ако изпращаш
такива с него и удоволствието ще пълно.Ако вече имаш слушателски инициал желая ти УСПЕХ
73!!! Кольо lz1qz



LZ1HIT
Мнения: 9
Регистриран на: 11 окт 2012, 00:06

Re: Прием на КВ в София

Мнение от LZ1HIT » 18 яну 2014, 21:34

Здравей съседе,
ама близо до БНР или по-близо до "старата телевизионна кула" си? ;)



lz1fda
Мнения: 7
Регистриран на: 04 окт 2013, 20:34

Re: Прием на КВ в София

Мнение от lz1fda » 18 яну 2014, 22:33

По-близо съм до БНР и още по-близо до бар "Марайа" :)

Иначе да, мисля да подам молба за слушателски инициал, даже съм свалил образец тук от една тема във форума. Четох във въпросната тема обаче, че на слушателски картички много не отговаряли...

Днес с почуда разбрах от нашата домоуправителка, че в блока ни имало ирландец, който също слушал нещо и бил провесил кабел през балкона си. Наистина чак сега забелязах, че от терасата му се подават две съединени дръжки за метла и от тях е провесен около 2 метра кабел, само че това ми изглежда недостатъчно на фона на въпросните 21/42 метра за "дълга жица". Ще взема да го питам все пак дали и какво слуша.



LZ1DAF
Мнения: 35
Регистриран на: 13 юни 2012, 08:08

Re: Прием на КВ в София

Мнение от LZ1DAF » 19 яну 2014, 09:56

За какво му е слушателски инициал, при положение, че си има вече опознавателен знак? Пак ще може да праща слушателски отчети, както и да слуша целия ефир и да си получава QSL картички.



lz3yy
Мнения: 220
Регистриран на: 28 окт 2006, 21:03

Re: Прием на КВ в София

Мнение от lz3yy » 19 яну 2014, 13:12

.
Последна промяна от lz3yy на 11 яну 2015, 23:15, променено общо 1 път.



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Прием на КВ в София

Мнение от LZ1CY » 19 яну 2014, 13:54

Добре ще бъде да се използва и едно елементарно антенно
съгласуващо устройство-два променливи кондензатора от
транзисторно радио и една бобинка с изводи.При възможност
може да се направи и пасивен преселектор. В мрежата е
пълно с картинки и описания.За дълга жица и в градски
условия е много полезно. Успех.
73


LZ1CY

lz3fm
Мнения: 74
Регистриран на: 22 сеп 2006, 15:58
Местоположение: Sofia
Контакти:

Re: Прием на КВ в София

Мнение от lz3fm » 19 яну 2014, 20:10

lz3yy написа:Пламене,
нали и аз това написах, че за първи стъпки става. Случвало ми се е да послушам, е не е връх на сладоледа.Колкото и прекрасно да чува, дъртия Atlas 215x чува по-добре, за Icom-720 да не говорим. А да се сравнява с TS-850, е безсмислено.Та затова казвам че не е супер, но определено за цената си заслужава, макар че за 100 долара с повече късмет може да се намери истински КВ приемник с лека повреда.Обаче голям и тежък :)
Разбира се това си е мое чисто субективно мнение.
http://www.northcountryradio.com/Articl ... ntenna.htm
Дългата жица - нещо като от линка, според твоите условия. Ако имаш сериозни местни смущения, слабите станции ще са проблем, но коравите трябва да се чуват.
Защо ще са проблем слабите станции - Тексуна няма Noise Blanker или Notch filter, така че една скапана улична лампа, китайска плазма или зарядно автоматично го прави неизползваем за слаби сигнали.
При мен в града една улична лампа на 200 метра от антената вкарва шум 59+20 на 30 метра.
Ще останеш приятно изненадан, колко чист е ефира извън града нависоко :)

73, Наско
Наско, напълно съм съгласен с мнението ти. Взех го,като ходя насам-натам да си имам КВ приемник с мен. Не винаги мога да нося трансивера :) . За тази цел ми върши работа.
73. Пламен



LZ1PUF
Мнения: 2
Регистриран на: 10 окт 2013, 16:50

Re: Прием на КВ в София

Мнение от LZ1PUF » 26 яну 2014, 23:49

Здравейте и от мен,
И аз го имам въпросното приемниче, с вградената му телескопична антена без проблем хващам италианци и руснаци, при положение че живея в съседство с подстанция :|
'Жицата' която върви в комплект подобрява малко нещата, но все пак в града си е кофти. Правих си и една антена тип "magnetic loop" (по модел на KR1ST, но с подръчни мат'риали :) ) която се справяше една идея по-добре от "жицата".



lz1fda
Мнения: 7
Регистриран на: 04 окт 2013, 20:34

Re: Прием на КВ в София

Мнение от lz1fda » 23 фев 2014, 13:26

Здравейте,

Направих една "дълга жица" 27м/1.5мм и успях да тествам с нея на 16 и 17 февруари на Витоша - хижа Момина скала и хижа Голи връх. Разликата е несравнима, ефира беше пълен, където и да завъртя. Имах добри приеми на всички обхвати, като най-зле беше на 3.5MHz, а най добре на 14 и 28MHz. Чувах предимно руснаци, италианци, унгарци, германци, австрийци като и няколко инициала от източния бряг на САЩ и от Саудитска Арабия (ако правилно съм чул HZ).

Относно дължината се двоумях между 21 и 27 метра, четох и в интернет за подходящи дължини. Накрая се спрях на 27 метра, видях че такава дължина е описана в тази тема макар, че може би не става дума за същата антена http://forum.bfra.org/viewtopic.php?f=3 ... =50#p11727

За съжаление за сега мога да ползвам тази антена само при полеви условия, няма къде да я опъна около/на моя блок. Ще трябва да търся някакви по-компактни варианти като cobweb или magnetic loop.

73, Искър



lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Прием на КВ в София

Мнение от lz1kz » 26 фев 2014, 07:54

Здравей и от мен. Обърни внимание на скромния пост на LZ1PUF - той е получил оня резултат, който доказва предимството на магнитните антени пред дългите в градски условия. Дължи се на високата селективност на Loop-a (10-20 KHz), а в същото време дългата жица вкарва много повече QRN, така че правилно е писал колегата - поне "една идея по добър"! :D


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

lz1fda
Мнения: 7
Регистриран на: 04 окт 2013, 20:34

Re: Прием на КВ в София

Мнение от lz1fda » 26 фев 2014, 10:52

Здравей,
аз останах с впечатление, че loop-a е с "една идея по-добър" от жицата в комплекта на tecsun-а (някъде 3-4 метра), а не от "дълга жица" по принцип, но може би не съм разбрал. Все пак при положение, че нямам друг избор засега, когато ми остане свободно време, ще опитам да направя и аз такава магнитна антена. Ако имам въпроси ще питам в темата за антените :)



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Прием на КВ в София

Мнение от LZ3NY » 26 фев 2014, 11:32

Здравей

Защо не опиташ активна антена като mini whip на PA0RDT? Има писано много из мрежата за нея.
Изображение

Аз ползвам тази антена за SDR приемника на скимера си и работи учудващо добре. Захранва се по коаксиалния кабел от квадратната кутийка.

Този SDR http://websdr.ewi.utwente.nl:8901/ работи с такава.

73! Митко


Value has a value only if its value is valued.

lz1fda
Мнения: 7
Регистриран на: 04 окт 2013, 20:34

Re: Прием на КВ в София

Мнение от lz1fda » 26 фев 2014, 11:42

Благодаря за съветите, ще погледна и тази антена.



LZ1PUF
Мнения: 2
Регистриран на: 10 окт 2013, 16:50

Re: Прием на КВ в София

Мнение от LZ1PUF » 02 мар 2014, 11:47

lz1fda написа:Здравей,
аз останах с впечатление, че loop-a е с "една идея по-добър" от жицата в комплекта на tecsun-а (някъде 3-4 метра), а не от "дълга жица" по принцип, но може би не съм разбрал.
Привет,
Напълно правилно си ме разбрал, може би ако не бях толкова скромен в изказването си, щеше да е по-разбираемо :roll:
@lz1kz - Основната причина за тази антена бяха именно мненията, че се справя по-добре в градски условия, и силни смущения. Останах очарован от резултата, макар и изработката само бледо да имитира оригинала. Ако се направи читаво, би трябвало разликата между Magnetic Loop и 'Жицата в Тексун-а' да е повече от една идея :)

73!



Отговори