APRS

Комуникации над 30 MHz
lz4ny
Мнения: 22
Регистриран на: 20 юли 2009, 10:59
Местоположение: Враца, KN13SF
Контакти:

Re: APRS

Мнение от lz4ny » 13 ное 2012, 01:29

Едно доста добро тропо на 144.800 Мhz APRS към 12.ноември.2012 г 23.30 GMT, взето от тук: http://aprs.mountainlake.k12.mn.us

Изображение



lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: APRS

Мнение от lz1kz » 27 ное 2012, 11:48

Миро, от страницата ти ми скочи някакъв червей. NOD-a го прати в кокошарника.
Да си го искаш обратно е късно, кокошките го клъвнаха... :lol:


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

LZ2AB
Мнения: 175
Регистриран на: 04 май 2009, 16:21

Re: APRS

Мнение от LZ2AB » 01 дек 2012, 10:17

от 30.11.2012г. работи нов APRS Digipeat в района.
През последните няколко месеца с помощта на
LZ1PRO,LZ4NY,LZ4JD,LZ4DP и LZ2QA в района на
северното Черноморие бяха пуснати няколко
такива точки.

LZ2AB-2 с.Добрина
LZ2AB-3 кв.Галата гр.Варна
LZ2AB-4 гр.Каварна

прилагам за по нагледно карта на тези DIGI-та
lz2ab-3.jpg
lz2ab-3.jpg (75.8 KиБ) Видяна 27550 пъти



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

APRS - малко статистика

Мнение от LZ1NY » 10 дек 2012, 15:23

Малко статистика за активните LZ APRS гейтове и станции.
Обобщението обхаваща период от около две седмици.
Броят се всички които са изпращали данни в APRS мрежата и чийто инициал започва с LZ - включая Снагълс, който крачи из улиците на Абиджан, LZ1PVP из Лайпциг, че и тези, които не минават по радиото, а само през интернет.
APRS обектите на влизат в тази сметка.


Изображение
aprs_gates.jpg
(114.42 KиБ) Все още не е свален
Данните са събирани на всеки 30 минути.
Текущото състояние за активните LZ в APRS може да видите на тази страница: http://repeaters.lz1ny.net/cgi-bin/aprs_monitor.py


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: APRS - още малко статистика

Мнение от LZ1NY » 15 яну 2013, 18:06

Брой на активните APRS гейтове(в синьо) и на станциите на потребителите(в червено).
Наблюденията обхващат период от месец и половина. Все още броя на гейтовете доста надвишава броя на потребителите.
А пък потребителите са съсредоточени главно в няколко активни гнезда - София, Пловдив...
Изображение


Попадна ми една снимка от екрана, запечатала едно мое пътуване на запад от Калотина ... преди близо три години.
В картинката изобщо не включих България, не си спомням дали ме "хвана" някой гейт..
Изображение


Сега положението е доста по-шарено.... в София например 10-15 станции бдят да не изпуснат някой пакет от шаващите коли на радиолюбителите :D
Изображение

Това обхваща маршрутите из София за период от 24 часа


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

lz4ny
Мнения: 22
Регистриран на: 20 юли 2009, 10:59
Местоположение: Враца, KN13SF
Контакти:

Re: APRS

Мнение от lz4ny » 28 апр 2013, 11:16

http://aprs.bg - APRS БЪЛГАРИЯ информация за APRS.



LZ5AF
Мнения: 49
Регистриран на: 24 юни 2013, 22:37
Контакти:

Re: APRS

Мнение от LZ5AF » 03 юли 2013, 15:37

Може би аз пропускам нещо в идеята на APRS-a...
Наистина не намирам никакво основание за да си монтирам в колата устройство, което да ме траква и то публично.
Не, че ползвам кола повече от 1 месец в годината общо но и да ползвах ми се губи мотивацията за подобно действие.
Не, че и е кой знае колко голяма тайна къде съм но защо, защо по дяволите трябва да правите това през цялото време?
Аз от време на време пускам от любопитство APRS Droid-a и е пределно ясно, че не става за продължителна употреба.
Именно на това се чудя - какво би ме накарало да изпращам координатите си публично в ежедневието си?
Или прайвъсито вече е демоде?

Не е вид заяждане този пост, любопитно ми е какво мислят останалите.



LZ1MAC
Мнения: 9
Регистриран на: 03 мар 2012, 07:08
Контакти:

Re: APRS

Мнение от LZ1MAC » 04 юли 2013, 20:03

LZ5AF написа:Може би аз пропускам нещо в идеята на APRS-a...
Именно на това се чудя - какво би ме накарало да изпращам координатите си публично в ежедневието си?
Или прайвъсито вече е демоде?

Не е вид заяждане този пост, любопитно ми е какво мислят останалите.
Този термин, "прайвъси"-то, отдавна го няма на практика!
За спр. -> Гугъл :D


[url=http://mikaelyan.com/shop/bg/65-qsl-kartichki]Дизайн и печат на персонализирани QSL картички[/url]

LZ5AF
Мнения: 49
Регистриран на: 24 юни 2013, 22:37
Контакти:

Re: APRS

Мнение от LZ5AF » 04 юли 2013, 21:36

Знам и това ми стига.
Поне не е толкова пъблик.



LZ1MAC
Мнения: 9
Регистриран на: 03 мар 2012, 07:08
Контакти:

Re: APRS

Мнение от LZ1MAC » 06 юли 2013, 08:46

С което исках да кажа, че APRS не дава повече инфо, отколкото Google services. :D


[url=http://mikaelyan.com/shop/bg/65-qsl-kartichki]Дизайн и печат на персонализирани QSL картички[/url]

LZ5AF
Мнения: 49
Регистриран на: 24 юни 2013, 22:37
Контакти:

Re: APRS

Мнение от LZ5AF » 09 юли 2013, 20:05

Аз пък казвам, че това, което събира гугъл не е така свободно отворено, както APRS.
Дори с гугъл тракера не съм се примирил достатъчно, че да го правя съвсем целенасочено още по-открито :)



LZ1UPI
Мнения: 14
Регистриран на: 30 ное 2009, 20:03

Re: APRS

Мнение от LZ1UPI » 19 авг 2013, 01:30

Вече работи LZ2AIR-1 във Варна , както и LZ0SMN-1 в Шумен, за което изразявам специални благодарности на колегите lz4zd и lz2air, направили възможно, това да се случи.



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: APRS

Мнение от LZ1NY » 20 авг 2013, 12:18

Пак малко числа и една картинка... за последните около девет месеца.
Броят на APSR гейтовете (стационарни станции ) нараства и вече надвишава 30 броя, а и средният брой на потребителите - мобилни станции вече e към десет( максималната бройка е достигала 22 ).
При мобилните станции са и тези, които са свързани към APRS мрежата само през интернет (например през смартфони, но без радиостанция)
aprsstat201308.png
aprsstat201308.png (69.69 KиБ) Видяна 26276 пъти
Появиха се два нови официални гейта в североизточна България ... явно добре работят, защото чуват LZ1UPI когато минава покрай тях.
Иначе в София пак си е същото ... някои квартални гейтчета го чуват, а "големите" .... тц. Може би пак има някакви проблемчета :D

Но пък Стефчо LZ1WDX като се прибра от отпуска - около неговата лаборатория стана като Area-51.... балони и WX-станции със странни и несъществуващи инициали прехвърчат насам-натам. :D
Важното вече да няма обидни и цинични послания...


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ2AB
Мнения: 175
Регистриран на: 04 май 2009, 16:21

Re: APRS

Мнение от LZ2AB » 22 авг 2013, 16:52

Както казва Виктор "Появиха се два нови официални гейта в североизточна България"
LZ0SMN-1 и LZ2AIR-1 и наистина добре работят.
Поздравления за момчетата най после време беше
да се събудят и други .
Кръстю LZ2AB



LZ1NPN
Мнения: 89
Регистриран на: 03 дек 2009, 12:03

Re: APRS

Мнение от LZ1NPN » 24 авг 2013, 09:34

LZ1NY написа: Но пък Стефчо LZ1WDX като се прибра от отпуска - около неговата лаборатория стана като Area-51.... балони и WX-станции със странни и несъществуващи инициали прехвърчат насам-натам. :D
Важното вече да няма обидни и цинични послания...
LZ1SWAT не е несъществуващ инициал и това лесно може да се провери в КРС.Не знам обаче дали LZUAZ e регистриран в КРС?
А и изобщо няма какво да коментираме Стефан, след като му е отнето правото да отговори тук.



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: APRS

Мнение от LZ1NY » 24 авг 2013, 11:02

Така си е , спор няма!

LZ1SWAT си е съвсем редовен временен опознавателен знак във връзка с честване на бележити дати, участие в международни радиолюбителски състезания и експедиции и други подобни.

Ама щото се появиха такива инициали като TEST, LZSWAT, SWATBG ...та рекох да не би да се повтаря историята с LZ1BB или LZ1K...


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1NPN
Мнения: 89
Регистриран на: 03 дек 2009, 12:03

Re: APRS

Мнение от LZ1NPN » 24 авг 2013, 13:12

LZ1NY написа:Така си е , спор няма!

LZ1SWAT си е съвсем редовен временен опознавателен знак във връзка с честване на бележити дати, участие в международни радиолюбителски състезания и експедиции и други подобни.

Ама щото се появиха такива инициали като TEST, LZSWAT, SWATBG ...та рекох да не би да се повтаря историята с LZ1BB или LZ1K...
Прави се всичко възможно повече такива истории да няма.



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: APRS

Мнение от LZ1NY » 24 авг 2013, 13:44

Радвам се да го чуя ! И не само аз ...

В някои случаи проблемът е чисто технически - съгласно спецификациите на APRS протокола няма как да има инициал със седем символа. Има място за шест символа + един байт за SSID.

Когато се правят проби... също може да се "изпусне" нещо по погрешка .... :) Понякога това е инициалът въведен по default в софтуера или устройството.

Но важното си остава: да не допускаме с нечисти цели и злонамерено да се използва мрежата ...

Приятен ден !


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1UPI
Мнения: 14
Регистриран на: 30 ное 2009, 20:03

Re: APRS

Мнение от LZ1UPI » 24 авг 2013, 20:39

Понеже сте отворили темата, интересно ми е, може ли някой да ми каже нещо повече за това "устройство" http://aprs.fi/#!call=a%2FLZ0SWAT&timer ... &tail=3600 ? Всъщност има линк, който води някъде и после в описанието пише "Mobile repeater 439.625Mhz -7.6Mhz Shift." Реално има ли такова нещо и тази честота ползва ли се като рипитърна някъде у нас?



LZ1NPN
Мнения: 89
Регистриран на: 03 дек 2009, 12:03

Re: APRS

Мнение от LZ1NPN » 24 авг 2013, 22:35

R109 и предполагам, че според тезата, която си коментирал пред мен е "незаконен" :mrgreen: :mrgreen:



lz4ny
Мнения: 22
Регистриран на: 20 юли 2009, 10:59
Местоположение: Враца, KN13SF
Контакти:

Re: APRS

Мнение от lz4ny » 24 авг 2013, 23:33

LZ1NPN написа: LZ1SWAT не е несъществуващ инициал и това лесно може да се провери в КРС.Не знам обаче дали LZUAZ e регистриран в КРС?
А и изобщо няма какво да коментираме Стефан, след като му е отнето правото да отговори тук.
LZ1SWAT - регистриран официално временен инициал, е изписан напълно логично в APRS като LZSWAT - причината е че някой APRS сървъри извършват проверка за валидност на префикса по брой символи и ако се изпише целия префикс (в някой тракери това не-може да бъде направено) ще бъде филтриран.

Според моето мнение и наблюдение на APRS е напълно коректно изписан като LZSWAT (с цел побиране в полето от 6 знака) и в коментар целия инициал.
Последна промяна от lz4ny на 24 авг 2013, 23:45, променено общо 1 път.



lz4ny
Мнения: 22
Регистриран на: 20 юли 2009, 10:59
Местоположение: Враца, KN13SF
Контакти:

Re: APRS

Мнение от lz4ny » 24 авг 2013, 23:42

LZ1UPI написа:Понеже сте отворили темата, интересно ми е, може ли някой да ми каже нещо повече за това "устройство" http://aprs.fi/#!call=a%2FLZ0SWAT&timer ... &tail=3600 ? Всъщност има линк, който води някъде и после в описанието пише "Mobile repeater 439.625Mhz -7.6Mhz Shift." Реално има ли такова нещо и тази честота ползва ли се като рипитърна някъде у нас?
Реално това е било показвано по време на сбирката в Казанлък, и е идентификатор за мобилният рипитър на SWAT който работеше на сбирката в Казанлък.
В APRS към радио данните за рипитъра са излъчвани от вр.Ботев - южната антена от инициал LZ0BGR-1 в които данни рипитъра е описан като обект LZ0SWAT с цел мобилните станции в района с APRS и дисплей да визуализират данните за рипитъра - когато е бил активен (около 24 часа).



LZ1UPI
Мнения: 14
Регистриран на: 30 ное 2009, 20:03

Re: APRS

Мнение от LZ1UPI » 25 авг 2013, 19:50

LZ1NPN написа:R109 и предполагам, че според тезата, която си коментирал пред мен е "незаконен" :mrgreen: :mrgreen:
Пепи, ако е законен, покажи ми как и къде е регистриран като мобилен рипитър. Ако СВАТ имат законен такъв, то само за тях ли е закона или може и аз да си регистрирам. Съдейки по мнението на Миро,
lz4ny написа: Реално това е било показвано по време на сбирката в Казанлък, и е идентификатор за мобилният рипитър на SWAT който работеше на сбирката в Казанлък.
В APRS към радио данните за рипитъра са излъчвани от вр.Ботев - южната антена от инициал LZ0BGR-1 в които данни рипитъра е описан като обект LZ0SWAT с цел мобилните станции в района с APRS и дисплей да визуализират данните за рипитъра - когато е бил активен (около 24 часа).
то явно "мобилния рипитър на СВАТ" работи като такъв от време на време и за да могат мобилните станции в района да го "визоализират" той си излъчва инициал който отговаря на критерия "удобен в момента".
Интересува ме съвсем конкретно, ОК ли са всички с тези неща, включително и според закона и техническите изисквания, за да знам дали да си правя мобилен рипитър и на какви критерии трябва да отговаря той. Мен лично казусът за мобилните рипитри ме касае пряко. Ако може да сте ми полезни с подобна информация, ще съм благодарен. Интересно ми е също така какви инициали трябва да си избера, за да могат мобилните станции с дисплей да визуализират данните за рипитъра - явно 7 символа не би трябвало да са проблем при такъв случай с LZ0SWAT, за разлика от LZ1SWAT, където се оказва проблем и коректното е LZSWAT:
lz4ny написа: LZ1SWAT - регистриран официално временен инициал, е изписан напълно логично в APRS като LZSWAT - причината е че някой APRS сървъри извършват проверка за валидност на префикса по брой символи и ако се изпише целия префикс (в някой тракери това не-може да бъде направено) ще бъде филтриран.

Според моето мнение и наблюдение на APRS е напълно коректно изписан като LZSWAT (с цел побиране в полето от 6 знака) и в коментар целия инициал.

Наистина съм объркан и моля за изясняваща информация.
П.П. Лично според мен "мобилен рипитър" е нещо, което би могло да е доста полезно, особено в кризисни ситуации, така че съм с две ръце ЗА регистрирането на такива устройства. Просто ме интересува възможно ли е и как, те да работят легално и законно.
Другия вариант е ясен - "Копеле, пиши некъде "КУР" и да си бегаме, казал Нане на Вуте, докато разглеждали хеопсовата пирамида". Тоя стар виц го знаем всички...



lz4ny
Мнения: 22
Регистриран на: 20 юли 2009, 10:59
Местоположение: Враца, KN13SF
Контакти:

Re: APRS

Мнение от lz4ny » 25 авг 2013, 20:37

Отново да уточня, когато се описва или изпраща обект в APRS това е дума от до 9 знака която не е задължително да е лицензен префикс - просто дума, означение но този обект се излъчва от лицензирана станция - в случая LZ0BGR-1 (допустими 6 знака + ssid) е излъчвал данните за обекта (независимо че на иконата се изобразява името на обекта LZ0SWAT).
В ситуацията когато данните се излъчват от LZ1SWAT - тракер (тракера не позволява излъчване на повече от 6 знака изпращаща станция) е напълно логично да се пропусне цифрата и да се получи LZSWAT (а в текста на биикона описан целия префикс) - и това само ситуация когато няма активни 2 лиценза с еднакви букви а различна цифра-зона издадени от крс. - Все пак това е тест и временен префикс - не е постоянно.



lz4ny
Мнения: 22
Регистриран на: 20 юли 2009, 10:59
Местоположение: Враца, KN13SF
Контакти:

Re: APRS

Мнение от lz4ny » 25 авг 2013, 20:50

LZ1UPI написа: то явно "мобилния рипитър на СВАТ" работи като такъв от време на време и за да могат мобилните станции в района да го "визоализират" той си излъчва инициал който отговаря на критерия "удобен в момента".

Принципно данните за този обект са били зададени ръчно в APRS системата да се излъчват от-до време-дата от специален скрипт. - относно подробни данни за този рипитър може да се получат от Sysop на LZ0BGR - доколкото си спомням от сбирката в Казанлък този рипитър излъчваше телеграфен идентификатор с префикса(което е изискването на КРС) на лиценза под който работеше но за съжаление не съм заслушвал какво излъчва и кой префикс се излъчва.


Това е равносилно на APRS картата например да се покаже "MSS MOBIL" излъчено от LZ1UPI . - тоест подробни данни се търсят от lz1upi (или отново lz1upi ако е излъчвано от рипитър с префикс регистриран на негово име)

Пример: ако данните бяха излъчвани от LZ0VRC, LZ0DAB (D-star - автоматично поддържа APRS) или LZ4NY - можех да дам 100% информация за излъченото тъй като 3 префикса са регистрирани на мое име.



LZ1UPI
Мнения: 14
Регистриран на: 30 ное 2009, 20:03

Re: APRS

Мнение от LZ1UPI » 25 авг 2013, 21:22

Ако правилно съм те разбрал, аз мога сега да пусна ръчно в да се излъчва от радиото ми в мрежата, че LZ0SWAT e мобилен рипитър и работи у нас. Дали съществува въобще такова нещо, и дали е там, няма никакво значение и това не е в разрез с техническите изисквания и закона. Относно това, дали е съществувало тогава и дали е работело като такова LZ0SWAT, трябва да изчакам отговор от Sysop на LZ0BGR.
Миро, благодаря за изчерпателния отговор. Много ми беше полезно.
П.П. Ако пак нещо не съм разбрал или съм объркал, моля да ме поправиш.



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: APRS

Мнение от LZ1NY » 25 авг 2013, 22:14

Здравей Иво!
За радост или за жалост... да, така е !

И да ти дам пример: от няколко години, мисля че от 2008г. една програмка от "мое име" качва в APRS-IS данни за българските репитри и радофарове.
На картата те се появяват като обекти . Данните, които качвам за се базирани на информацията, която отговорниците на репитрите и радиофаровете сами са предоставили и имат възможност да актуализират. Ти, както и другите отговорници на репитри, също имаш парола за достъп до repeaters.lz1ny.net... Така да се каже - делим си отговорността да се качват верни данни!

Искам да кажа, че технически не е трудно да се надробят глупости в APRS мрежата и не трябва да се злоупотребява!

Честно казано, пък този прецедент с честотите ми беше убягнал...та използвам случая още веднъж да помоля всички:
Поглеждайте и към банд-плана, възприет от радиолюбителите в IARU reg. 1, когато планирате нещо.

"Казана дума - хвърлен камък" ... това се отнася с пълна сила за APRS: всяка една "нашенска" пусната по адрес на някого или пък твърдение, че на 432.025MHz ще работят български радиолюбители на FM..... вижда се надалече :-)
И да свърша поста си оптимистично... Ха, дано! (точка)


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1NPN
Мнения: 89
Регистриран на: 03 дек 2009, 12:03

Re: APRS

Мнение от LZ1NPN » 26 авг 2013, 10:09

LZ1NY написа:
Честно казано, пък този прецедент с честотите ми беше убягнал...та използвам случая още веднъж да помоля всички:
Поглеждайте и към банд-плана, възприет от радиолюбителите в IARU reg. 1, когато планирате нещо.
А кой е прецедента с честотите?



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: APRS

Мнение от LZ1NY » 26 авг 2013, 10:32

макар и малко в страни от темата APRS тук ще дам кратък отговор:
Ако е работил репитер на 439,625MHz (-7.6 MHz), то неговите потребители са в разрез с банд-плана на IARU reg.1 т.к. входната честота(432,025MHz) се пада в ЕМЕ сегмента на 70 cm обхват.

Приятен ден!


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1NPN
Мнения: 89
Регистриран на: 03 дек 2009, 12:03

Re: APRS

Мнение от LZ1NPN » 26 авг 2013, 10:44

Какво излиза, че репитерните честоти за Р109 не е хармонизирана с банд плана на ИАРУ 1 ?

http://clubs.dir.bg/showflat.php?Board= ... art=1&vc=1

в дир-а, са дали едни честоти, но явно не кореспондират с бандлана на ИАРУ 1 регион!?
Според този банд план репитрите на UHF трябва да са от 438,650 до 439,425 с канално отстояние 25 кХц и шифт -7,6 МХц .
но дори и в тази таблица http://repeaters.lz1ny.net/cgi-bin/repeaters.py се виждат репитри с честота над 439,425 МХц!?
What a mess!?
Даже си има съвсем конкретна забележка:
...... In Europe no input or output channels of telephony repeaters shall be allowed to operate
between 432 and 433 MHz.( From 1-1-2004 those frequencies are ....between 432.000
and 432.600 MHz .....)
Прикачени файлове
IARU_R1_VHF_UHF_Microwave_Bandplan.pdf
(89.22 KиБ) Свален 367 пъти



LZ1UPI
Мнения: 14
Регистриран на: 30 ное 2009, 20:03

Re: APRS

Мнение от LZ1UPI » 26 авг 2013, 11:28

Напълно съм съгласен с Пепи

Може би БФРЛ би трябвало да поправи такива нарушения на нейна територия, имайки предвид, че е член на ИАРУ и е приела този бандплан.



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: APRS

Мнение от LZ3NY » 26 авг 2013, 11:37

Честотния план на IARU е препоръчителен и в никакъв случай задължителен.
Според приложение II на българския закон, ВСИЧКИ ретранслатори в обхвата 430 мегахерца трябва да бъдат в диапазона 433-435MHz. T.e. s 1.6MHz shift. Всичко друго е извън действащия закон в момента.

73!
Прикачени файлове
Tech_izisk_radiolub_2011_09_09.pdf
(304.18 KиБ) Свален 248 пъти


Value has a value only if its value is valued.

LZ1NPN
Мнения: 89
Регистриран на: 03 дек 2009, 12:03

Re: APRS

Мнение от LZ1NPN » 26 авг 2013, 12:07

LZ3NY написа:Честотния план на IARU е препоръчителен и в никакъв случай задължителен.
Според приложение II на българския закон, ВСИЧКИ ретранслатори в обхвата 430 мегахерца трябва да бъдат в диапазона 433-435MHz. T.e. s 1.6MHz shift. Всичко друго е извън действащия закон в момента.

73!
Шифта 7.6 Мхц ли е или 1.6 Мхц, в смисъл да не е станала неволна грешка при изписването?
При диапазон за репитрите на UHF 433-435 Мхц то всичко излиза извън закона :shock: :shock: .
Уточнението, че банд плана на ИАРУ регион 1 е само препоръчителен е важно да се знае.
Последна промяна от LZ1NPN на 26 авг 2013, 12:15, променено общо 1 път.



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: APRS

Мнение от LZ3NY » 26 авг 2013, 12:14

Между 433 и 435 имаш само 2 мегахерца обхват. Няма как да побереш 7.6 мегахерца шифт и да си в рамките на българския закон.

73!


Value has a value only if its value is valued.

LZ1NPN
Мнения: 89
Регистриран на: 03 дек 2009, 12:03

Re: APRS

Мнение от LZ1NPN » 26 авг 2013, 12:19

LZ3NY написа:Между 433 и 435 имаш само 2 мегахерца обхват. Няма как да побереш 7.6 мегахерца шифт и да си в рамките на българския закон.

73!
Опаааа между 438,650 и 439,425 са само 775 кХц как тогава ИАРУ препоръчва 7.6 МХц шифт!?
Май говорим за различни неща?!

Между 433 и 435 е 2 МХц лента в която можем спокойно да вкараме 80 репитерни канала с отстояние 25кХц :wink:
Последна промяна от LZ1NPN на 26 авг 2013, 12:23, променено общо 1 път.



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: APRS

Мнение от LZ3NY » 26 авг 2013, 12:22

Шифта е отстоянието между приемната и предавателната честота на даден ретранслатор. Няма общо с честотното отстояние между отделните рипитри, което при стандартен FM трябва да е 25 килохерца.

73


Value has a value only if its value is valued.

LZ1NPN
Мнения: 89
Регистриран на: 03 дек 2009, 12:03

Re: APRS

Мнение от LZ1NPN » 26 авг 2013, 12:26

LZ3NY написа:Шифта е отстоянието между приемната и предавателната честота на даден ретранслатор. Няма общо с честотното отстояние между отделните рипитри, което при стандартен FM трябва да е 25 килохерца.

73
И аз това казвам и как тогава при заделена за репитри на UHF лента 2 МХц не може да се използва шифт 7,6 МХц .То по Вашата логика излиза, че в тази лента може да има само един репитер с шифт максимум 2 МХц, ама хайде да е 1,6 МХц?!Така остават 400кХц, които ни дават 16 репитерни канала с отстояние 25 КХц.
Това ли е законното според документа, който цитирате?
Последна промяна от LZ1NPN на 26 авг 2013, 12:31, променено общо 1 път.



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: APRS

Мнение от LZ3NY » 26 авг 2013, 12:31

Ретранслатор А
RX Freq 433.025
TX Freq 434 625

Ретрансатор Б
RX Freq 433.050
TX Freq 434 650

...


Value has a value only if its value is valued.

LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: APRS

Мнение от LZ1NY » 26 авг 2013, 12:33

ТИ определят честотата предавателя на ретранслатора да бъде в честотната лента от 433 до 435 MHz. (аз така го разбирам :-) )
И т.к. за любителската служба е заделено от 430 до 440 MHz - може да се заключи, че 7.6MHz отстояние ...няма как.


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1NPN
Мнения: 89
Регистриран на: 03 дек 2009, 12:03

Re: APRS

Мнение от LZ1NPN » 26 авг 2013, 12:35

LZ1NY написа:ТИ определят честотата предавателя на ретранслатора да бъде в честотната лента от 433 до 435 MHz. (аз така го разбирам :-) )
И т.к. за любителската служба е заделено от 430 до 440 MHz - може да се заключи, че 7.6MHz отстояние ...няма как.
И така го смятах и пак........ :shock: :shock:

Ясно, но тогава излиза, че КРС регистрира репитри в явно нарушение на собствените си нормативни документи :shock:Или са почнали да се хармонизират в съответствие с препоръките на ИАРУ!!
Интересно!



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: APRS

Мнение от LZ3NY » 26 авг 2013, 12:43

КРС издава лиценз за местоположение и позивна, но не обозначава приемна и предавателна честота, понеже те са вече регулирани с Техническите изисквания.
Това дори дава повече свобода на радиолюбителите, понеже за смяна на честотите на ретранслатора не е необходимо прелицензиране.

73!


Value has a value only if its value is valued.

LZ1UPI
Мнения: 14
Регистриран на: 30 ное 2009, 20:03

Re: APRS

Мнение от LZ1UPI » 31 авг 2013, 10:28

http://aprs.fi/#!v=gated&call=a%2FLZ0VR ... &tail=3600 - LZ0VRF-1 работи чудесно от няколко дни. Поздравления за колегите! :D



LZ2AB
Мнения: 175
Регистриран на: 04 май 2009, 16:21

Re: APRS

Мнение от LZ2AB » 10 авг 2014, 17:08

От 1 август 2014 г.успешно работи IGate APRS LZ2AB-1
от Връх Папия KN32WC 502m
Ползвайте го със здраве!
Кръстю LZ2AB



Отговори