Magnet Loop for QRP

lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Magnet Loop for QRP

Мнение от lz1kz » 18 май 2013, 11:10

Повода е следното клипче: http://www.youtube.com/watch?v=2rzL-bNGzPw
Няма нещо особено в конструкцията, правил съм я, НО с други типове кабел - RG-58, RG-213, РК-50-7-11, но всички те са с доста големи загуби в сравнение с използвания в този клип "Cinta Braided Cable CNT-400". Доколкото разбирам, проблема е в медната оплетка и в свойствата на горния изолационен слой. Та въпроса ми е - къде в БГ може да се намери няколко метра подходящ кабел от такъв тип за конструиране на портативен преносим, разглобяем MagLoop 40-10м, с възможно най-добри параметри. Темата е за такива антени, та не се притеснявайте да вкарате и други подробносри по конструкцията .
72/73


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

lz2vak
Мнения: 48
Регистриран на: 03 авг 2011, 20:42

Re: Magnet Loop for QRP

Мнение от lz2vak » 18 май 2013, 12:22

lz1kz написа:Повода е следното клипче: http://www.youtube.com/watch?v=2rzL-bNGzPw
Няма нещо особено в конструкцията, правил съм я, НО с други типове кабел - RG-58, RG-213, РК-50-7-11, но всички те са с доста големи загуби в сравнение с използвания в този клип "Cinta Braided Cable CNT-400". Доколкото разбирам, проблема е в медната оплетка и в свойствата на горния изолационен слой. Та въпроса ми е - къде в БГ може да се намери няколко метра подходящ кабел от такъв тип за конструиране на портативен преносим, разглобяем MagLoop 40-10м, с възможно най-добри параметри. Темата е за такива антени, та не се притеснявайте да вкарате и други подробносри по конструкцията .
72/73
Здравей Влади, по скоро поне в коментарите се има предвид, че CNT-400 е по твърд и това спомага за поддържане на кръглата форма.
CNT400 is the most rigid of the three and helps you to keep the round shape of the main loop
Бяхме говорили в укв секциятта за един кабел 8D-FB, който би трябвало да ти свърши работа, ако държиш на твърд коаксиален кабел. Също може да потърсиш LZ2JR, мисля че и той също разполага с кабел, които е с по-голяма твърдост от RG-213/214.
Поздрави!



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Magnet Loop for QRP

Мнение от LZ6AJ » 18 май 2013, 23:25

Влади, здравей !

от известно време ползвам AIRCELL-7 и мисля, че подхожда за целта. твърдостта по моя преценка бива, поне до 30 см радиус (60 диаметър). ако направя една витка с този диаметър и държа с една ръка разминаващите се участъци от кабела в долната част на така направения обръч, не бих казал че големия и малкия диаметър на получената от деформацията елипса, се различават с повече от 10% (6 см)
моля те, провери и ВЧ-параметрите му и ако те устройват, сподели каква е дължината, с която би искал да експериментираш... нищо различно от един стандартен пач-кабел, нали ?

http://www.wimo.de/download/aircell.pdf

след това ще мислим за изпращане, ако ти е късно пътуването ми към Родината през юли.
в момента ползвам и разполагам с PL-конектори за него, но смятам че не е проблем да се осигурят и N-тип мъжки ... в случай, че при теб нещата са на този стандарт. относно монтажът на накрайниците имам нещо споделено, но сякаш още не е качено на сайта на LZ2KSB (не смятам, че последното е от съществено значение) ... важното е да свършим работа.

73 и хубави почивни дни !
Любо, OR2F


73,
Любо

lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Magnet Loop for QRP

Мнение от lz1kz » 05 юни 2013, 16:23

Любо, благодаря за предложението - мисля че е перфектен за тази цел. Като смятам диаметър около 75см, дължината излиза някъде около 2-2.5м с окрайчванията. Сега подготвям експеримент с 12мм медна тръба, но нова, закупена от магазина за отоплителни системи - това е за стационарна антена, дано успея да я впрегна за ЕКСПОТО в Казанлък - ще ми се да демонстрираме там PSK на 20м или където успеем да пробием в шумотевицата!
Ако успееш да ми уредиш този кабел, обещавам И да черпя! :D


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Magnet Loop for QRP

Мнение от lz1yq » 05 юни 2013, 20:28

Здравей Влади , ще ти донеса кабел в събота .
73!Крис



lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Magnet Loop for QRP

Мнение от lz1kz » 11 юни 2013, 09:36

Крис, в събота някой ми подаде две ролца кабел, вероятно от кабелни мрежи. мислех си че не стават понеже са с алуминиев екран и оплетка, но се оказа че са подобни на CNT-400 както е в клипа. Използвал съм от такъв кабел само вътрешната бяла изолация с жилото - пасват идеално за вътрешния диаметър на 12мм медна тръба.
Всъщност изискванията към кабела са прости - екрана да е целометалически, външната изолация да не съдържа въглерод, т.е. да не причинява загуби, макар че това се елиминира просто като се махне, но пък тогава екрана е подложен на атмосферни и всякакви други въздействия, и да е възможно с най-голям диаметър. Според мен импеданса няма значение. Разбира се, загубите при всички случаи ще са по-големи от една рамка от добре полирана медна тръба, но всичко е въпрос на компромис.
Л'юбо, LZ2LDS, извинявай, не съм те разбрал за конекторите - имам стационарни и за PL и за N- конектори, така че няма значение с какво е окрайчен!
Като си дойдеш юли месец, ще направим едно рандеву с подходящи компоненти... :D .


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Magnet Loop for QRP

Мнение от lz1yq » 11 юни 2013, 16:46

Здравей Влади, този някой бях аз........ :lol: , кабелите са FB-8D и ELEMAR-400, доста са по добри за нашите цели. Дано да ти свършат работа,за резултатите като си готов :wink:

Поздрави LZ1YQ/CHRIS/



lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Magnet Loop for QRP

Мнение от lz1kz » 14 юни 2013, 08:53

Крис,благодаря! Сетих се че може да си ти, но тогава не бях в час (що ли?).
Непременно ще експериментирам и с двата кабела и с нова медна тръба 12.8мм, използвам кондензатор от 10РТ, той е с червячна предавка и единственото неудобство е че антената трябва да е на "една ръка растояние". Скоро ще публикувам снимки на различните етапи на работа, така и резултатите от двата модела - с тръба и с кабел, което надявам се да даде стимул и на други колеги да си поекспериментират...
73, до скоро!


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Magnet Loop for QRP

Мнение от lz1kz » 16 юли 2013, 09:53

Медната тръба даде доста добри резултати, макар че антената беше "макетирана", т.е. не с най-доброто от материалите - захранващия клуп е от RG-58, кондензатора 10РТ и т.н. IARU-HF даде възможност и направих 20-на връзки само с Европа - около 10 часа преди обед на 20м, почти нямаше проблеми за чуваемост от моя и от тяхна страна.
Това засега!


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Magnet Loop for QRP

Мнение от lz1kz » 19 апр 2017, 10:22

И пак за маглооп антените - как да се оправим с нуждата от високоволтов кондензатор с висок капацитет. Решението е просто - използва се малък (30-50-100pf) променлив кондензатор с възможно най-голямо разстояние между пластините - готов или преправен такъв - той ще определя максималната мощност която да вкараме в антената. Добавъчния капацитет за ниските диапазони става с парчета коаксиален кабел. Например RG-58A/U има капацитет 100pf/m и достатъчно високо пробивно напрежение - той е най-удобен за ползване, защото оразмеряването му е лесно. Първоначално, разбира се трябва да поставим голям променлив кондензатор и по него да определим необходимите капацитети за отделните диапазони, на които ще ползваме антената. Добавките коаксиален капацитет трябва да дават възможност да се получава центъра на всеки обхват при средно положение на малкия променлив кондензатор. Ето един пример от Ю-тубата :D
https://www.youtube.com/watch?v=5HHCDWNiUV4


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

Отговори