писмата се отварят

Място за мнения и дискусии по радиолюбителски теми, които не се вписват в останалите раздели.
lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

писмата се отварят

Мнение от lz2rs » 05 май 2012, 17:59

колеги,
и преди се отваряха писмата и се крадяха купони или долари,имаше един
период в който тези случаи намаляха,но сега отново започнаха да крадат.
Писах два пъти до Български пощи-не ми отговориха.
някой има ли представа какво трябва да се направи-кои институции да се
задействат- явно има пощенска мафия-подобна на тази в митниците.
73!Румен LZ2RS



LZ2SAT
Мнения: 13
Регистриран на: 29 сеп 2008, 19:30
Местоположение: Плевен
Контакти:

Re: писмата се отварят

Мнение от LZ2SAT » 08 авг 2012, 15:53

ЗАБРАНА ЗА ПОСТАВЯНЕ В ПОЩЕНСКИ ПРАТКИ НА ОПРЕДЕЛЕНИ ПРЕДМЕТИ И ВЕЩЕСТВА
(извадка от ЗПУ, чл. 90 и 91)

Забранено е поставянето във вътрешни и международни пощенски пратки на следните вещества и предмети:

1.Наркотични, упойващи, психотропни и отровни вещества, включително и тютюневи изделия;
2.Оръжие, взривни, запалителни или други опасни вещества и предмети;
3.Неприлични или противоречащи на нравствените норми предмети;
4.Предмети и вещества, които поради своето естество или опаковка представляват опасност за живота или здравето на пощенските служители или на други лица или могат да замърсят или повредят други пратки и съоръжения;
5.Религиозни материали на забранени или нерегистрирани в страната секти и организации;
6.Движими паметници на културата, за които няма издадено разрешение или сертификат.
7.В пощенските пратки, с изключение на пратките с обявена стойност, не се допуска поставянето на монети, банкноти, парични знаци, чекове за пътуване, предмети, представляващи ценност за подателя, платина, злато, сребро, обработени или необработени скъпоценни камъни и други ценни предмети.



LZ1GIS
Мнения: 12
Регистриран на: 24 дек 2008, 21:42
Местоположение: Пловдив

Re: писмата се отварят

Мнение от LZ1GIS » 08 авг 2012, 16:07

Да, забранено е да се слагат парични средства, но е логично да ти върнат пратката, щом не отговаря на условията, а не да я "забършат".


73 de LZ1GIS______

LZ1RF
Мнения: 385
Регистриран на: 13 май 2009, 17:47
Контакти:

Re: писмата се отварят

Мнение от LZ1RF » 08 авг 2012, 16:16

Направи си Pay Pal сметка. Удобно и законосъобразно.
По този начин е абсурдно някой да ти окрадне парите. И тези, които изпращаш и тези, които ти изпращат.
В пощата отдавта са наясно с радиолюбителската кореспонденция, така че тя е на специален отчет и няма спасение.
73 de lz1rf



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: писмата се отварят

Мнение от LZ1CY » 08 авг 2012, 19:14

Още една интересна тема за която няма решение на въпроса-така е било,така е и така ще бъде
в България.
LZ1RF написа:Направи си Pay Pal сметка. Удобно и законосъобразно.
По този начин е абсурдно някой да ти окрадне парите.
Да,законосъобразно е но не е най удобно. В този случай ще трябва да обявиш в qrz.com и callbook
начина на разплащане,в радиолюбителството не е добре да "мирише" на пари.Освен това тази сметка
се обслужва,което също не е безплатно.А за абсурдното-не предизвиквай злият български гении -
ако си заслужава ще ти източат сметката за нула време.И още нещо съществено за нас -още не е
завършен т.н. "преход" и радиолюбителството все още не е станало спорт само за богатите и все
още има хора,които не могат да си позволят такива сметки.
LZ1RF написа:В пощата отдавта са наясно с радиолюбителската кореспонденция, така че тя е на
специален отчет и няма спасение.
Не пишете инициали по пликовете и пратките.За щастие повечето от пощаджиите не знаят какво е това.
Не изпращайте писма с такова съдържание до Русия и страните от бившия СССР-там грешка няма.
Уточнявайте предварително с тях,те си имат съответни начини и "канали".
LZ1GIS написа: но е логично да ти върнат пратката, щом не отговаря на условията, а не да я "забършат".
Ако пратката или писмото ,което си изпратил,до 1 месец не се получи от кореспондента ти -можеш да подадеш
молба в съответната поща.Ако е препоръчано,естествено.Ако е международна поща-забрави,изчезнало е по
пътя,естествено извън България. Ако е обикновенно писмо - пий една студена вода.Естествено,има начин за следенe
пътя на кореспонденцията чрез интернет но за едно писмо с 2 долара вътре не си заслужава да го изпращаш
препоръчано,много скъпа ще ти излезе картичката.
LZ2SAT написа: не се допуска поставянето на монети, банкноти, парични знаци, чекове за пътуване,
А IRC купоните,та те са направени точно за тази цел? Но уви,и те не оцеляват. Е,все още оцеляваме,върви и
международната ни кореспонденция въпреки мераците на всички "по веригата" да "забършат" всичко възможно,
може и ......да е но да е аванта.
73


LZ1CY

LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: писмата се отварят

Мнение от LZ1CY » 12 дек 2012, 13:54

За тези,които ползват абонаментни пощенски кутии и още не
са платили таксата за следващата година - побързайте.
Преди 40 години - 1.60 лева, до тази година - 36 лева а за
следващата година - 42 лева, без никой да ти обяснява нищо,
дори служителите в пощенската администрация нямат информация.
До началото на новата година може да им се види малко и да
"вдигнат летвата" още.Сигурно на всички разкъсани пратки вече
ще слагат "луксoзни" печати " получено в такъв вид". Честито.
73


LZ1CY

LZ1OT
Мнения: 68
Регистриран на: 28 авг 2006, 20:29
Местоположение: Sofia
Контакти:

Re: писмата се отварят

Мнение от LZ1OT » 12 дек 2012, 18:56

Цени на услугите, в сила от 01.04.2012 година

http://www.bgpost.bg/?cid=208&NewsId=369

73! LZ1OT



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: писмата се отварят

Мнение от LZ1CY » 12 дек 2012, 19:24

Благодаря, но там никъде не пише ЗАЩО се увеличават тарифите.
Българина вече е забравил да пита ЗАЩО?
73


LZ1CY

LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: писмата се отварят

Мнение от LZ1CY » 13 дек 2012, 00:09

Да,чувал съм много пъти този "аргумент".Но тези,които го употребяват,
трябва да разберат,че увеличаване на цените само заради това,че не са
увеличавани скоро, е равносилно на измама и кражба.Без да има нищо ново
и допълнително в услугата цената се вдига много,чиста печалба.Всъщност
те много добре го знаят а и много добре познават характера на българина,
затова знаят,че няма да имат проблеми. Но......нищо ново под слънцето.
73


LZ1CY

lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: писмата се отварят

Мнение от lz2be » 13 дек 2012, 10:59

LZ1CY написа:увеличаване на цените само заради това,че не са
увеличавани скоро, е равносилно на измама и кражба.Без да има нищо ново
и допълнително в услугата цената се вдига много,чиста печалба.
Не съм специалист по пощенските услуги, но предполагам, че е заради повишаването на цената на транспорта и инфлацията.
Днес си платих кутията и цената е същата 36лв.
Нямам спомени някога нещо да ми е изчезвало. Имах преди време един случай с някакъв янки, който ми писа мейл - пратил ми писмо, не съм отговорил, имало купон вътре, пак ли да ми бил пращал писмо и алабала, един вид как съм го завлякъл горкия.
Виждал съм пощальона и съм сигурен, че на този човек и през ум няма да му мине да открадне каквото и да било.
В лога ми няма такава връзка, но му изпратих картичка да се успокои. Един долар повече или по-малко няма да ме събори финансово и ще го преживея някакси :)
73 Боян



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: писмата се отварят

Мнение от lz2be » 13 дек 2012, 11:10

LZ1CY написа:Преди 40 години - 1.60 лева, до тази година - 36 лева а за
следващата година - 42 лева, без никой да ти обяснява нищо
Това сравнение направо ме разсмя :)
Преди 40г и тока беше 2ст, бензина 12ст, учех се да пуша малко Слънце за 20ст.
За мен най-скъпоценните придобивки бяха предавка от Р-311 и ЕМФ, да си направя UW3DI. Фабрично радио бях видял в едно QST попаднало по незнаен начин в Русе.
Дето се вика "минаха години и нещата се промениха".

73 Боян



LZ1SEW
Мнения: 2
Регистриран на: 08 юни 2008, 13:23

Re: писмата се отварят

Мнение от LZ1SEW » 13 дек 2012, 14:39

Дааа и преди 40 години нямаше и трибуквени инициали да ни мърсят ефира :mrgreen: :mrgreen:



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: писмата се отварят

Мнение от LZ1CY » 13 дек 2012, 15:48

lz2be написа:Не съм специалист по пощенските услуги, но предполагам, че е заради повишаването на цената на транспорта и инфлацията.
Днес си платих кутията и цената е същата 36лв.
lz2be написа:Това сравнение направо ме разсмя :)
Преди 40г и тока беше 2ст, бензина 12ст, учех се да пуша малко Слънце за 20ст.
Логично е заради повишаване цената на транспорта и инфлацията да се вдигат и цените на пощенските
услуги - ето обикновеното писмо от 0,02 лева/преди 40 г./ стана сега на 0,65 лева.Разнасянето на тези писма е свързано
с транспорт,горива и т. Но размерите на моята пощенска кутия си стоят вече 40 години едни и същи,
не са свързани нито с транспорт,нито с подръжка,само служителките са повече /станаха много повече
кутии/ и заплатите им се вдигат и не само на тях. В тарифата пише за големи кутии 42 лв,за малки кутии
36 лв - кои са големи,кои са малки,по размери или по градове?
LZ1SEW написа:Дааа и преди 40 години нямаше и трибуквени инициали да ни мърсят ефира
Нямам оплаквания от трибуквени инициали,редовно работя в ефира,никой не ми е пречил. Дори преди
30 години бях един от тези,които предложиха на "един чичко" от ръководните органи да внесе предложение
за започване на трибуквените серии,както в "белите" страни но ..... "начальник больше знает,он больше денег
получает". Е,какво направиха с 3,4 и 5 -накрая отново стигнаха до трибуквените. Ако някой от трибуквените инициали
се чувства "замърсител на ефира" това си е негов проблем,да вземе мерки за "почистване" А Вие надали замърсявате
ефира,не сме се чували по радиото,дори инициала Ви го няма и в разните адресници обаче няма начин да го няма в
регистъра на КРС.
И накрая,за десерт, един умен човек, Селин, е казал:«Те, малките люде, никога не питат защо трябва да понасят това
или онова. Те просто се мразят един друг и това им стига." Може би на този етап това е едно от точните определения за
нашия етнос.
73


LZ1CY

LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: писмата се отварят

Мнение от LZ1CY » 15 дек 2012, 16:37

lz2be написа:Нямам спомени някога нещо да ми е изчезвало.......Виждал съм пощальона и съм сигурен,
че на този човек и през ум няма да му мине да открадне каквото и да било.
И за да не съм голословен една много малка част от това,за което се съобщава:
http://www.blitz.bg/news/article/170948
И нещо,което е толкова смешно,колкото и тъжно от въпросното съобщение:
"......но тъй като стойността на откраднатото не надхвърля две заплати, тя няма да носи
наказателна отговорност.Кражбата беше установена в началото на декември....."
В арабския свят има хора с принудително отрязани ръце,в някои страни в Африка ги
разстрелват публично а ние тук ,чрез медиите, им обясняваме,че няма да носят наказателна
отговорност защото....не са откраднали достатъчно. А какво да говорим за една картичка,
един купон, за какви " 5 лева " става въпрос.
73


LZ1CY

lz1fj
Мнения: 212
Регистриран на: 19 авг 2008, 11:47
Местоположение: Sofia

Re: писмата се отварят

Мнение от lz1fj » 15 дек 2012, 18:02

Анжел, преди 3 дни отидох да си платя малката пощ. кутия. И на мен също ми взеха 42 лв. Попитах колко са последните такси за малка и голяма пощ. кутия, и служителката отговори, че вече са еднакви, 42 лв. И нали съм привърженик на логиката и казвам: "Добре, ще платя, но не е ли все едно да наемам боксониера или тристайно жилище на една и съща цена?!" (Между другото служителката ми се стори леко неадекватна.) Та казва тя, това е положението, от 01.01.2013 независимо голяма или малка - 42 лв. Същевременно виждаме, че сериозни хора като LZ2BE и тук LZ1IA ме уверяват, че плащат по 36 лв. Чак като се прибрах в къщи, видях че на разписката пише 42 лв. ЗА ГОЛЯМА ПОЩЕНСКА КУТИЯ ...
И тъй като имам път натам по др. работа, ще ходя да се разправям, и ще искам да ми покажат разпореждането за тази промяна (което, ако са честна институция би трябвало да окачат на самото гише!).
Жизнь - это борьба! Ohne Kampf - kein Sieg!
LZ1FJ



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: писмата се отварят

Мнение от lz2rs » 16 дек 2012, 16:45

Здравейте колеги,
моята кутия е малка,но имам бележка с известие за плащане на
абонамента 42 лева.
Спомням си 1990-1991 г.-тогава активно работех на 28 Мхц от високо място и правех по
около 150-200 QSO with USA на ден.Получавах по 10-15 писма на ден с по 1 или 2 долара.
Бях доволен и отговарях веднага.След известно време започнах да получавам същите
писма за една седмица,после същите 10-15 писма за един месец,като за няколко месеца
почти спряха....! По едно време се оказа,че една служителка в Габрово е прибирала писмата-
не само моите,а и на други радиолюбители.После като,че ли разкриха пощенска мафия в София-
но дали ги наказаха не знам.Тази наша служителка в Габрово напусна и за кратко време се нормализира
процесът.От някъде чух,че в Будапеща имало разпределителен център за Европа /не съм 100% сигурен/
-но има вероятност да се прибират писмата и извън България.Получавал съм писма отваряни и после
залепени с кафяво лепило-размазано по най лош начин-съответно картичката е там,но доларът или
купонът липсват.Разбрах,че няма оправия и от доста време изисквам картички само чрез бюрото.
73 и весели празници!
Румен LZ2RS



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: писмата се отварят

Мнение от lz2be » 16 дек 2012, 22:23

LZ1CY написа:И за да не съм голословен една много малка част от това,за което се съобщава:
http://www.blitz.bg/news/article/170948
И нещо,което е толкова смешно,колкото и тъжно от въпросното съобщение:
"......но тъй като стойността на откраднатото не надхвърля две заплати, тя няма да носи
наказателна отговорност.
Нашият пощальон не е от тези хора. Не го познавам лично, но е много добродушен човек.
Както и да е, за цената на кутиите защо се различават из страната не знам. Моята е малка, може би ще стане 42лв през 2013г. Може и да е въпрос на тълкуване - ако я платиш преди 2013г да е старата.
Пък може и каката да ме е харесала нещо и да ми прави дискаунт :)

73 Боян



lz3yy
Мнения: 220
Регистриран на: 28 окт 2006, 21:03

Re: писмата се отварят

Мнение от lz3yy » 16 дек 2012, 22:41

.
Последна промяна от lz3yy на 11 яну 2015, 23:29, променено общо 1 път.



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: писмата се отварят

Мнение от lz2rs » 03 ное 2014, 20:16

Здравейте колеги,
днес разбрах,че и препоръчаните писма се отварят и крадат доларите.
Емо Костадинов DL8JJ ми изпрати препоръчано писмо с 10 $ ,но бяха откраднати!
Аз му бях казал,че не трябва да слага пари в писмата,защото ги крадат и да не се притеснява,за
услугата която му направих,но той мислел,че като е препоръчано писмото ще е ОК.
да,ама не- не ги получих.
Обаждах се в София в Български пощи,където-както и очаквах ми казаха,че не е разрешено да се слагат
пари в писмата.Но така и не разбрах,имат ли право да отварят чужда кореспонденция,и след като са установили,
че има пари-къде са те-конфискувани за държавата или в нечий джоб?Нали поне би трябвало да ме известят,или да
върнат писмото на подателя?
Но разбира се,ние живеем в една странна държава и всеки ден научаваме ,че се краде навсякъде,а осъдени за това няма....?
73! Румен LZ2RS



Отговори