Малко питанки за 430 МХц обхват

Място за въпроси и отговори.
LZ1HAK
Мнения: 10
Регистриран на: 10 юли 2010, 18:07
Местоположение: София
Контакти:

Малко питанки за 430 МХц обхват

Мнение от LZ1HAK » 12 юли 2010, 10:44

В другата тема съм споменал, че съм с носима Puxing 888. Опитвам се да чуя репитера LZ0DSR (Rx 434.135, Tx 439.135), намиращ се на Витоша, но без успех. Подозирам, че антената не ми стига (макар че за слушане си мисля че не би трябвало да е проблем). Така или иначе ще ми трябва някаква по-сериозна антена, така че се заиграх с разни онлайн калкулатори, което поставя няколко въпроса:
1. Каква честота трябва да задам за изчисленията? Мислех си че 435 MHz ще е подходящ компромис (предполагам, че не е оправдано използването на отделни антени за приемане и предаване, а и не се сещам как може да се реализира това технически). На прав път ли съм?
2. Какво е значението на броя директори в Яги антената? Колкото повече - толкова по-голямо усилване ли? Какъв е оптималният брой на който да се спра за момента?
3. За основа на антената имам варианти да използвам метал или пластмаса - кое е по-добрият вариант и защо? Ако е метална трябва елементите да са изолирани от основата, нали?
4. Смятам да изработя елементите на антената от 6мм алуминиеви тръбички (има ги в Практикер и Бриколаж) - подходящ материал ли са за целта, и как да ги огъна за изработката на folded dipole?
5. Тук ми казаха, че портативните станции генерират много кросмодулации - как може да се избегне това? Предполагам някакъв филтър между станцията и антената ще свърши работа?
6. Ще се радвам ако някой сподели DIY линкове за по-простички приемници и предаватели; не съм сакат в ръцете и се справям с не много сложни електронни схеми, но познанията ми по електроника не стигат за да проектирам нещо сам.

Предварително благодаря за информацията :)


[url=http://www.mayvena.net]Моят блог[/url]

LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: Малко питанки за 430 МХц обхват

Мнение от LZ4ZD » 12 юли 2010, 12:45

Здрасти и добре дошъл и от мен!
LZ1HAK написа:Опитвам се да чуя репитера LZ0DSR (Rx 434.135, Tx 439.135), намиращ се на Витоша, но без успех.
LZ0DSR е цифров репитер работещ в D-star режим (цифров режим). Възможно е твоето радио да не може да си отпуши SQL филтъра от сравнително широколентовия и шумоподобен цифров сигнал. LZ1JNG мисля беше споменал за репитера, че може да работи и в някакъв аналогов режим, но не съм сигурен за това - може и да греша. Разгледай пак темата за D-star репитера.
LZ1HAK написа:1. Каква честота трябва да задам за изчисленията? Мислех си че 435 MHz ще е подходящ компромис (предполагам, че не е оправдано използването на отделни антени за приемане и предаване, а и не се сещам как може да се реализира това технически). На прав път ли съм?
Ако избраната антена е достатъчно широколентова, можеш да избереш средната честота между предавателната и приемната или пък изобщо средата на честотния обхват, който най-често използваш.
LZ1HAK написа:2. Какво е значението на броя директори в Яги антената? Колкото повече - толкова по-голямо усилване ли? Какъв е оптималният брой на който да се спра за момента?
Като правило - повече директори - по-голямо усилване и по-тясна диаграма
Няма "оптимален" брой. Всичко зависи каква задача си поставил. Ако искаш да работиш през всички околни репитри - избираш вертикална антена с кръгова диаграма. Ако искаш да работиш през отдалечен и със слаб сигнал репитер - използваш насочена яги антена с толкова толкова елементи (с такова усилване) с каквото ще ти позволи нормална работа на приемане и предаване през репитера. В същото време с тази антена е възможно да изгубиш някой от репитрите, които не попадат в диаграмата на антената.
LZ1HAK написа:3. За основа на антената имам варианти да използвам метал или пластмаса - кое е по-добрият вариант и защо? Ако е метална трябва елементите да са изолирани от основата, нали?
По принцип няма значение дали носещата ще бъде метална или пластмасова - в точките на свързване на елементите с носещата имаш нулев потенциал. Има варианти на антени с излорини елементи има такива и със свързани елементи. По-важно е какъв е типа на вибратора и дали той допуска свързването към носещата по някакъв начин. Обикновенно конструктора изрично посочва тези изисквания.
LZ1HAK написа:4. Смятам да изработя елементите на антената от 6мм алуминиеви тръбички (има ги в Практикер и Бриколаж) - подходящ материал ли са за целта, и как да ги огъна за изработката на folded dipole?
За огъването Митко ти е подсказал. 6мм тръбички става за UHF, но ако имаш възможност избери по-дебелите - 8мм. По-дебел елемент - по-широколентова антена.
Също така, прегледай темата YU7EF yagi design. Там има някой мнения относно избора на вибратор. Може да не ти се наложи да огъваш тръбичките ако се спреш на отворен вибратор.
LZ1HAK написа:5. Тук ми казаха, че портативните станции генерират много кросмодулации - как може да се избегне това? Предполагам някакъв филтър между станцията и антената ще свърши работа?
Не станцията генерира крос-модулации а силните входни сигнали водят до крос-модулации във високочестотния усилвател на входа. Това води до ефекта, че започваш да чуваш всякакви сигнали, които практически не са на приемната ти честота. Това не означава обаче, че непременно ще се случи така но е твърде възможно. Не съм работил с китайските станции и незнам до колко добре са проектирани входните филтри.
По принцип "bandpass" филтър (лентов филтър) на входа би трябвало да реши подобни проблеми. Проблема е в настройката на тези филтри без подходящи измервателни уреди и без опит.
Това обаче не трябва да те спира да направиш антената и да пробваш какво ще се получи
LZ1HAK написа:6. Ще се радвам ако някой сподели DIY линкове за по-простички приемници и предаватели; не съм сакат в ръцете и се справям с не много сложни електронни схеми, но познанията ми по електроника не стигат за да проектирам нещо сам.
В интернет е пълно с проекти на такива неща. Ако искаш нещо по-конкретно - пиши, ще намерим.



LZ1HAK
Мнения: 10
Регистриран на: 10 юли 2010, 18:07
Местоположение: София
Контакти:

Re: Малко питанки за 430 МХц обхват

Мнение от LZ1HAK » 14 юли 2010, 17:50

Много благодаря за изключително изчерпателните отговори. Относно 6. въпрос - все още съм толкова неориентиран, че не знам дори в какъв обхват ще е добре да се опитам да си направя станция. Ще се радвам на съвети.


[url=http://www.mayvena.net]Моят блог[/url]

Отговори