JT65

Място за въпроси и отговори.
LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

JT65

Мнение от LZ1NY » 06 яну 2009, 22:13

Здравейте,

От скоро (по точно - от вчера...hi) правя връзки JT65A, за сега на 3576кХц.

Ползвам програмата WSJT на K1JT, но едно временно работи и MultiPSK на F6CTE.
Забелязах, че двете програми по различен начин оценяват съотношението S/N. Разликата е до 5dB....не е малко....

Някой от вас сблъсквал ли се е с този въпрос? Каква може да е причината?

73! Виктор / LZ1NY



LZ2FP
Мнения: 70
Регистриран на: 12 апр 2012, 10:46

Re: JT65

Мнение от LZ2FP » 13 яну 2015, 01:58

За година имам около 5500 връзки само на JT-65 и JT9. Ползвам основно WSJTX. На JT-65 по принцип отношението сигнал- шум което дават програмите не е особено точно определено поради голямата ширина на лентата на сигнала- някъде го бях чел в подробните описания на протокола от Джо Тейлър. На JT9 обаче точността е сериозна, ако съм с 20 вата и ми дадат -10, а аз го чувам на -20, гарантирано отсреща кореспондента е с 2,5 вата, много пъти съм го проверявал. Това за точността в нивата при JT9 също беше някъде споменато от Джо, пак из подробните описания. Някъде беше описано, че при търсенето на сигналите спектъра се разделя условно на ленти и в лентите се търси сигнала. Всички програми които декодират JT ползват кода, предоставен от Джо за формирането на сигналите и декодирането,но явно имат разлики в това как разделят лентата на по-тесни лентички при търсенето на сигналите. Даже програмата JT65HF която всъщност май е най-разпространена, има експериментално формиране на ленти с различна ширина -Single Decoder Bandwith опция, която променя тая лента и ако си поиграеш ще установиш, че се мени и съотношението сигнал/шум при сигнали които визуално изглеждат с еднаква сила.
73, LZ2FP



LZ1MDK
Мнения: 92
Регистриран на: 24 апр 2011, 08:34

Re: JT65

Мнение от LZ1MDK » 18 яну 2015, 10:41

Здравейте. препоръката при настройка на нивата е да се доведе до 0 в лентата за ниво, чрез намаляне на усилването, и тогава програмите смятат по коректно, но ме изненадват и много положителни оценки при JT9 (със знак +), може да се пробва пускане на сигнал през различните входове :микрофонен, лине ин.
73'Кирил



Отговори