Icom 706 MKIIG

Място за въпроси и отговори.
LZ1GIS
Мнения: 12
Регистриран на: 24 дек 2008, 21:42
Местоположение: Пловдив

Icom 706 MKIIG

Мнение от LZ1GIS » 25 дек 2008, 18:18

Здравейте!
Първо честита Коледа на всички радиолюбители!
Наскоро се сдобих с Icom 706 MKIIG.Понеже съм начинаещ имам нужда от помощ, за да започна активна работа.Надявам се някой притежател на токова или подобно радио да остави координати, за да мога да се свържа с него и да ми помогне да "подкарам" трансивъра.
73!



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Мнение от LZ4ZD » 25 дек 2008, 19:55

Пиши направо тук. За това е форума. Пък и писанията ще останат и за другите ако имат същите въпроси.

Поздрави на всички и Честита коледа!

P.S. Имам FT-857D, радиото е от същия клас, така че дано да мога да ти бъда полезен с нещо.



LZ1GIS
Мнения: 12
Регистриран на: 24 дек 2008, 21:42
Местоположение: Пловдив

...

Мнение от LZ1GIS » 25 дек 2008, 20:42

Като за начало си търся подходящо захранване за радиото.Питам се дали такова от компютър ще ми свърши работа?В момента карам само на приемане със стабилизиран токоизправител 12V-5A, което е крайно недостатъчно за предавателя (наслаждавам се на коледния турнир на SSB).В момента си търся и антенна букса PL-259 - по магазините не са чували за такава или аз не уцелвам подходящите.Чудя се и как да си направя настройките на УКВ за репитрите.В ръководството са някак си неясно обяснени на английски.



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Мнение от LZ4ZD » 25 дек 2008, 23:41

Захранването:
Доста време работих с преработено компютърно АТ (не ATX, въпреки че и с такова ще стане). Важното е да вземеш наистина хубаво захранване, а не на него да пише 400W, а вътре да е същото като 250W. Колкото по-голям е импулсния траф вътре и колкото повече тежи - толкова по-добре. Също така изключително важно е всички филтри (дросели и кондензатори) по високоволтовата част да са му на мястото, а не вместо тях да са сложени мостчета. Преработва се защитата да следи само 12-те волта. С тримерчето за напрежението е добре да вдигнеш до 13.5-13.8 волта. Имаше доста статии например на http://www.cqham.ru за преработване на тези захранвания.

Относно UHF конекторите:
http://www.inmak2000bg.com/shell.php?ci ... srcID=1000
UHF конектора го има за няколко кабела - RG58(за спояване), RG-58(кримпване), RG213, LDF4-50A.

Ако си на "ти" с руския език, тази инструкция трябва да ти помогне:
http://www.radioscanner.ru/files/downlo ... al_rus.zip



LZ1GIS
Мнения: 12
Регистриран на: 24 дек 2008, 21:42
Местоположение: Пловдив

Мнение от LZ1GIS » 26 дек 2008, 16:05

Благодаря за помоща.Тези дни ще мина през другите магазини в Пловдив, за да видя за конекторите.Явно ще трябва да събирам пари за свястно захранване... :?



LZ2STO
Мнения: 123
Регистриран на: 29 юли 2007, 16:02
Контакти:

Мнение от LZ2STO » 27 дек 2008, 10:11

LZ3NY написа:Не го ползвам постоянно, защото ме дразни вентилатора му, който работи тихо, но постоянно.
Препоръчвам MFJ, наистина вентилатора се чува, но пък предимствата спрямо трансформаторно захранване са съществени - размери/тегло, RF шум не съм забелязал никъде от него, а относно вентилатора, мисля че имаше МОД с терморезистор и проста схемка с малка платка за управление на вентилатора.
Откъде да се купи - има наистина много места, но погледни и на hamcity.com, коректни са. За да се пазарува от там ти трябва кредитна (или дебитна която се вижда като кредитна) карта VISA или MasterCard (препоръчвам VISA), също може да се плати и чрез PAYPAL ако имате регистрация. Такива карти прави всяка банка. Хубаво е имената/адреса на картата да съвпадат с тези от регистрацията ви в QRZ.COM, както и с адреса за получаване.
За куриер най-удачно е да се ползва USPS ( американските пощи, които са партньори с български пощи). Когато пристигне пратката получавате известие за колет от районния пощенски клон, взимате си документите от там и отивате до митницата за да подадете декларация и платите таксите (мито/ддс), освен ако стойността на колета е под 45 EU. В сайта на Българските митници са публикувани митническите тарифи с кодовете за категориите, като в повечето случаи митото за радиолюбителските техники е 0%. Запишете си най-близкия код за стоката която сте купили и го дайте на частната фирма която ви оформя документите за митницата (такива фирми има около митницата). ДДС се плаща и за транспорта. Ако ппазарувате от държава-член на Европейския съюз ще си спестите ходенето до митница и т.н., просто си взимате колета от пощата, но цените в Европа обикновено са завишени.

Зхранване и апаратура - добре, но най-важното тепърва предстои :

АНТЕННАТА СИСТЕМА - или Антената, и най-хубавото радио е нищо без антена в ссравнение със слабо радио+добра антена. Може да допуснем следната аналогия: антената която работи с електромагнитни вълни = на тонколона която работи с акустични вълни . И най-хубавата Hi-Fi система свързана към смешно говорителче ще възпроизведе много по нискокачествен звук от хубава тонколона свързана към елементарен радиокасетофон.
Така че най-голямо внимание трябва да се обърне на антените !
Това е обширно поле и прост съвет е трудно да се даде, всичко зависи от мястото, средствата и желанието. УСПЕХ С АНТЕНИТЕ ;)

71,72,73



LZ1GIS
Мнения: 12
Регистриран на: 24 дек 2008, 21:42
Местоположение: Пловдив

Мнение от LZ1GIS » 02 яну 2009, 19:16

Лошото е, че нямам опит с тези банкови операции и покупки от други страни, още повече извън ЕС.Примерът за Hi-Fi системата и смешното говорителче на LZ2STO ми допадна.Всъщност бях наясно, че ако си допра пръста до антенната букса, ще бъда антена, но неефективна.Живея в къща, така че проблеми относно инсталирането й няма да имам.Въпросъ е какъв тип да бъде.


73 de LZ1GIS______

LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Мнение от LZ4ZD » 20 яну 2009, 21:23

http://www.bfra.org/component/option,co ... 8/lang,bg/

В Инмак-2000:

Цената на конектора за RG58 е 2.20 лв., с ДДС става 2.64 лв.
Цената на конектора за RG213 e 3.40 лв., с ДДС става 4.08 лв.

Чак пък да пускаш обява в базара, ако тая цена не те устройва ...

Ето ти и контакти с тях.



LZ1GIS
Мнения: 12
Регистриран на: 24 дек 2008, 21:42
Местоположение: Пловдив

Мнение от LZ1GIS » 21 яну 2009, 11:03

Не е заради цената.Просто в Пловдив в магазините за електроника и аксесоари не мога да открия, търсените артикули.


73 de LZ1GIS______

lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Мнение от lz1kz » 21 яну 2009, 12:43

706MKIIG си има функция за регулиране на мощността, така че с 5А изправител спокойно можеш да развиеш до 25-30 вата, тъкмо повод да пробваш QRP - под 5 вата на свястна антена. Не се повдигай много на мощност ако антената ти е с високо КСВ - тогава дори 20А изправител не помага, тока нараства, всичко метално наоколо пари, загряваш екологията без файда. Обърни внимание на строежа и настройката на антени и след това - антенни съгласуващи устройства. Ще си спестиш много ядове! 73!


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re:

Мнение от LZ1CY » 21 яну 2009, 23:28

"....Просто в Пловдив в магазините за електроника и аксесоари не мога да открия, търсените артикули...."

В Пловдив има над 50 големи и малки магазини за радиодетайли.
Ако поддържаше връзки с радиоклуба или други Пловдивски радио
любители щеше да ти е по - лесно.
Уточни каква антена ще правиш - на това радио му трябват антени за
КВ обхватите, за 50 мхц, за 144 мхц и за 430 мхц. С какъв кабел ще я захранваш - от това зависи и модела на конектора.Означението PL259
е на конектор за коаксиален кабел RG213 с диаметър 10 мм, ако ще ползуваш по-тънкия RG58 - ще ти трябва редуцер или конектор с по-
малък диаметър на отвора за кабела / нищо не пречи да ползуваш
тънкия кабел и без редуцер/. Ако още не си избрал антена - в мрежата
е пълно с информация, ако не знаеш каква антена ти трябва - питай.
За токоизправител - в магазините има. Не се плаши от импулсните
изправители,стига да са грамотно направени и да имат защита от завишено напрежение на изхода. Като бонус - имената на няколко
магазина в Пловдив,където можеш да намериш конектори и токоизправители /ако няма точно това,което ти трябва, можеш да поръчаш и след 3-4 дни го имаш/.
1. Викиват
2.Електроинвест
3.Комет електроникс
4.Конрад
5.Кузмов електроникс / 4 магазина /.
Ако не знаеш адресите на тези магазини- питай местни радиолюбители.
На първо време можеш да използуваш акумулатора от колата си за да
захранваш радиото на пълна мощност,като редовно подзареждаш
батерията.
Желая успех.
73


LZ1CY

LZ1GIS
Мнения: 12
Регистриран на: 24 дек 2008, 21:42
Местоположение: Пловдив

Re:

Мнение от LZ1GIS » 22 яну 2009, 21:45

"Ако поддържаше връзки с радиоклуба или други Пловдивски радио
любители щеше да ти е по - лесно."
Опитах се да създам такава връзка, но до колкото разбрах от колегата Борислав Костов сбирките вече не се провеждат на ягодовско шосе.Каза, че като научи нещо повече по този въпрос, ще ме уведоми.До този момент нямам известие от него.
"Уточни каква антена ще правиш - на това радио му трябват антени за
КВ обхватите, за 50 мхц, за 144 мхц и за 430 мхц. С какъв кабел ще я захранваш - от това зависи и модела на конектора.Означението PL259 е на конектор за коаксиален кабел RG213 с диаметър 10 мм, ако ще ползуваш по-тънкия RG58 - ще ти трябва редуцер или конектор с по-малък диаметър на отвора за кабела / нищо не пречи да ползуваш тънкия кабел и без редуцер/. Ако още не си избрал антена - в мрежата е пълно с информация, ако не знаеш каква антена ти трябва - питай."
Свързах се с магазин, който ми бе препоръчан от LZ2AES.Казаха ми, че предлагат и двата вида букси.Тези дни мисля да им се обадя да ми пратят 2 бр. за RG-58.Относно антената не съм избрал.Не знам и каква антена ми трябва.Тук е мястото да подчертая, че живея в къща и имам място.
"За токоизправител - в магазините има. Не се плаши от импулсните
изправители,стига да са грамотно направени и да имат защита от завишено напрежение на изхода."
Погледнах каталога на фирма "Елстар"-Стара Загора.Предлагат захранвания за радиоапаратура.Мисля оттам да си поръчам такова.
"Като бонус - имената на няколко магазина в Пловдив,където можеш да намериш конектори и токоизправители /ако няма точно това,което ти трябва, можеш да поръчаш и след 3-4 дни го имаш/.
1. Викиват
2.Електроинвест
3.Комет електроникс
4.Конрад
5.Кузмов електроникс / 4 магазина /.
Ако не знаеш адресите на тези магазини- питай местни радиолюбители."
Викиват ги проверих първи, след това в Конрад, а после и в Кузмов.Отидох в двата магазина на Кузмов, които са ми най-удобни.От единиа се обадиха на другите.Продавачката ми обясни, че не е чувала за такива конектори.Даже ги търси в google, за да види какво представляват.За "Електронинвест" не ми е дошло на ума.По спомен се намираше в Капана."Комет електроникс" не го знам.
"На първо време можеш да използуваш акумулатора от колата си за да захранваш радиото на пълна мощност,като редовно подзареждаш
батерията."
За това ми дойде на ум, но все още нямам антенка.
"Желая успех."
Искрено ти благодаря!!!
73

Редактирано от LZ4ZD. Позволих си редактиране на мнението, понеже трудно се четеше поста - цитирането и отговора.


73 de LZ1GIS______

LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re:

Мнение от LZ1CY » 23 яну 2009, 00:43

"....Относно антената не съм избрал.Не знам и каква антена ми трябва..."

А кои знае? Ориентирал ли си се на кои обхвати искаш да работиш?
Това ще определи и каква антена или няколко антени трябва да търсиш
или да правиш. Конекторите са последното нещо,което се слага на антената. Ще ти трябва коаксиален кабел, не ти препоръчвам RG58 ако е за дължина повече от 10 метра,не вземай китайски кабел с алуминиева оплетка. След като живееш в къща с място/двор/, предполагам около Пловдив,ниско строителство, ще ти трябва и някаква мачта на която да сложиш някаква антена за VHF/UHF и евентуално да я ползуваш за опорна точка за антена за "по-дългите" КВ обхвати. Ако си материално добре - можеш да купиш всичко това готово, ако си все още "беден студент" - ще трябва да си правиш много неща сам.Помисли и за съгласуващо устройство за КВ антените. Това радио е много малко, много хубаво, много топлина излиза от него особено при пълна мощност /помисли за допълнителен малък вентилатор или модификация на наличния/ и ако не го пазиш - ще
стане само за фотография. Hi.Hi. Препоръчвам ти да "ровиш" в радиолюбителските сайтове в мрежата,там има огромна информация по всички въпроси,които те интересуват, много идей за антени,захранвания,организиране на работното място и инсталиране на радиото,модификации на радиото, текуща радиолюбителска информация,просто чети. Ако и след това имаш въпроси-тогава пиши.
73


LZ1CY

LZ3FN
Мнения: 89
Регистриран на: 31 авг 2006, 11:38
Контакти:

Мнение от LZ3FN » 23 яну 2009, 22:15

Аз имам такова радио , ако имаш някакви въпроси ' ще се радвам да ти помогна
skype lz3fn-
gsm 0888752383

73 de lz3fn / Христо



LZ1GIS
Мнения: 12
Регистриран на: 24 дек 2008, 21:42
Местоположение: Пловдив

Re:

Мнение от LZ1GIS » 24 яну 2009, 21:44

LZ1CY написа:"....Относно антената не съм избрал.Не знам и каква антена ми трябва..."

А кои знае? Ориентирал ли си се на кои обхвати искаш да работиш?
Това ще определи и каква антена или няколко антени трябва да търсиш
или да правиш. Конекторите са последното нещо,което се слага на антената. Ще ти трябва коаксиален кабел, не ти препоръчвам RG58 ако е за дължина повече от 10 метра,не вземай китайски кабел с алуминиева оплетка. След като живееш в къща с място/двор/, предполагам около Пловдив,ниско строителство, ще ти трябва и някаква мачта на която да сложиш някаква антена за VHF/UHF и евентуално да я ползуваш за опорна точка за антена за "по-дългите" КВ обхвати. Ако си материално добре - можеш да купиш всичко това готово, ако си все още "беден студент" - ще трябва да си правиш много неща сам.Помисли и за съгласуващо устройство за КВ антените. Това радио е много малко, много хубаво, много топлина излиза от него особено при пълна мощност /помисли за допълнителен малък вентилатор или модификация на наличния/ и ако не го пазиш - ще
стане само за фотография. Hi.Hi. Препоръчвам ти да "ровиш" в радиолюбителските сайтове в мрежата,там има огромна информация по всички въпроси,които те интересуват, много идей за антени,захранвания,организиране на работното място и инсталиране на радиото,модификации на радиото, текуща радиолюбителска информация,просто чети. Ако и след това имаш въпроси-тогава пиши.
73
Ами, мисля да работя на УКВ на долния обхват, а на КВ на традиционните 3,5 и 14,3 MHz.Правилно си се ориентирал за къщата и мястото с двор, и за ниското строителство.В този ред на мисли, колко горе-долу като височина на мачтата трябва да гоня?


73 de LZ1GIS______

LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re:

Мнение от LZ1CY » 24 яну 2009, 23:52

"...... мисля да работя на УКВ на долния обхват, а на КВ на традиционните 3,5 и 14,3 MHz....."

Мачта минимум 15 метра височина. Е, ако стигнеш 10 метра може да се
направи нещо компромисно./Проблемът е 3,5 мхц, за опорна точка/.
Не уточни - сам ли ще правиш всичко или ще търсиш? Варианти много -
ако ще купуваш - от време на време се появяват обяви за мачти по около 100 лв.,ротатори също за около 100 лв.,многоелементно яги също
за около 100 лв.,коаксиални кабели за УКВ и КВ,кабел за ротатора и
разни други неща - ще се разминеш с около 500 лв. Ако не искаш сериозна работа на УКВ а само репитри и директни канали на ЧМ за
"говорилня" - ще минеш и без ротатор и многоелементно яги,само една
"клечка" отгоре на мачтата.Елементарна мачта можеш да си направиш и сам,с подръчни средства,но няма да бъде много "лъскава". Под антената за УКВ да не забравиш да сложиш една ролка /продават ги във всички железарии/ и на нея едно капроново въже /принципа на вдигане на флаг/ за да можеш да вдигнеш някакви жици за 3,5 мхц
/може би " inv V"/ и нещо за 14 мхц. Естествено, всичко това ще бъде
много компромисно но ще върши някаква работа. Всичко до тук е
съвсем ориентировъчно,като идея за бърза,ефтина ,елементарна
антенна система за обхватите,които искаш да ползуваш. Успех.
73


LZ1CY

LZ1GIS
Мнения: 12
Регистриран на: 24 дек 2008, 21:42
Местоположение: Пловдив

Re:

Мнение от LZ1GIS » 26 яну 2009, 22:12

Ако мога, бих си го направил сам.Въпросът опира и до това, че нямам апаратура за направата на антени.От друга страна знаеш, че всичко зависи от цената.LZ1CY, даваш доста добри идеи.Не разбрах тези 10-15 м. над земята или над покрива?


73 de LZ1GIS______

LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re:

Мнение от LZ1CY » 26 яну 2009, 23:26

Елементарни антени се правят с елементарни инструменти,две ръце и
глава. С апаратура се настройват. В близкия до теб голям град има много хора,които имат много апаратура и с удоволствие ще ти помогнат
да си настроиш антените. Само трябва да кажеш кога си готов. Височината на мачтата е от кота 0 /земята/, ако качиш 10-15 метра
мачта на покрива на двуетажна къща - ще останеш или без мачта или без къща.Hi.Hi.Намери хора,които да ти помогнат реално а не виртуално.
Успех. 73


LZ1CY

LZ1GIS
Мнения: 12
Регистриран на: 24 дек 2008, 21:42
Местоположение: Пловдив

Re:

Мнение от LZ1GIS » 27 яну 2009, 20:12

LZ1CY написа:Намери хора,които да ти помогнат реално а не виртуално.
Успех. 73
А ти ще ми помогнеш ли?


73 de LZ1GIS______

LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re:

Мнение от LZ1CY » 27 яну 2009, 21:41

Защо питаш? Не помниш ли кой ти помогна да се подготвиш за изпит и
да получиш инициал? Не си се обаждал,не си търсил помощ. Кажи конкретно с какво мога да ти бъда полезен и за да не товарим форума -
можеш да пишеш на lz1cy@abv.bg . По въпроса за конекторите PL259 за
кабел RG58 - днес погледнах в магазин Електроинвест / в "Капана" / -
има, на цена 1.60 лв бройката.
73


LZ1CY

Отговори