Що е то RuFz и Morse Runner?

Място за въпроси и отговори.
LZ3DA
Мнения: 112
Регистриран на: 25 май 2021, 16:20

Що е то RuFz и Morse Runner?

Мнение от LZ3DA » 04 окт 2023, 20:31

Добър вечер. Последните ми прояви в състезания по скоростна телеграфия са преди около 30 години. Това което си спомням е приемане/предаване кирилица, латиница, числа, смесен и смислов текст. Интересува ме какво представляват RuFz и Morse Runner и как мога да се подготвя за тях? Благодаря.



LZ6AJ
Мнения: 1401
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Що е то RuFz и Morse Runner?

Мнение от LZ6AJ » 04 окт 2023, 23:16

LZ3DA написа:
04 окт 2023, 20:31
... какво представляват RuFz и Morse Runner ...
два вида тренировъчен софтуер за две отделни дисциплини в съвременните HST състезания.

MR наподобява графичния интерфейс на N1MM, повиквателните знаци не се генерират случайно, а са взети от базата на AD1C (актуална по онова време) ... с други думи, тренировката е комплексна - регулираш си нивата на няколко вида смущения, CW Pitch, ширина на RX лентата, скорост на предаване (адекватно на нея се движи и скоростта, с която предават кореспондентите ти), свикваш с прозорците и начина на управление на N1MM, а и много от кореспондентите си по време на тренировката ще ги чуеш "на живо" и през следващия уикенд, по време различни КВ състезания.
LZ3DA написа:
04 окт 2023, 20:31
... и как мога да се подготвя за тях? ...
и двете приложения са безплатни - сваляш, инсталираш, четеш инструкциите и си в боя ...
- имам спомен, че RuFzXP иска регистрация (безплатна) и връзка с интернет;
- развитието на MR е прекратено, т.е. авторът му не се занимава с неговото усъвършенстване, не публикува постижения на потребителите и други ала-бала екстри на подобни онлайн игри;

успех !

п.п. - ако целта на тренировката са RUN умения по време на контести, по-доброто за мен решение е MR опцията, която самият логер N1MM+ предоставя (разработчик N2IC) ... най-малкото, че симулира два контеста - CQWW и CQWPX, дава възможност за тренировки в 100% N1MM среда, SO2R и т.н. :

Config -> Configure ports, Mode control, Winkey, etc... -> Other -> MorseRunner Mode (CheckBox)


73,
Любо

LZ3DA
Мнения: 112
Регистриран на: 25 май 2021, 16:20

Re: Що е то RuFz и Morse Runner?

Мнение от LZ3DA » 05 окт 2023, 08:30

Благодаря за повече от изчерпателните обяснения. Да изясня - за контести ми е рано - антенното стопанство все още куца. Питах, защото имам намерение да се пробвам догодина на HST, а видях и двата вида софтуер в резултатите, нещо ново за мен. Интересно как се оценява представянето в тях? Предполагам ще ми се изясни като ги изтегля и пробвам.



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 853
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Що е то RuFz и Morse Runner?

Мнение от LZ3NY » 05 окт 2023, 14:42

Здравей Дойчине

За HST тренировка ще ти е най-лесно да пробваш програмчето, което правих да тренирам аз преди време.
Можеш да го видиш на https://cw.lz3ny.info

73 и успех.
Митко


Value has a value only if its value is valued.

LZ3DA
Мнения: 112
Регистриран на: 25 май 2021, 16:20

Re: Що е то RuFz и Morse Runner?

Мнение от LZ3DA » 05 окт 2023, 18:03

То е ясно, но в резултатите виждам тези двете също и си правя извод, че са част от състезанието?!? Не съм ли разбрал правилно? Виж резултатите от последното първенство:
Категория Н – мъже ветерани над 40 години

Румен Стефанов LZ2RS -

Приемане – 6-о място

Предаване – бронзов

Практически тест Morse Runner - 5-о място

Практически тест RuFZ – 6-о място

Общо класиране – 5-о място



LZ6AJ
Мнения: 1401
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Що е то RuFz и Morse Runner?

Мнение от LZ6AJ » 06 окт 2023, 14:30

предлагам ти, да питаш Иван (Джони) LZ1PJ...
уверен съм, че много неща по темата ще ти се изяснят и няма да се налага да гадаеш публично. :D


73,
Любо

lz1us
Мнения: 15
Регистриран на: 24 сеп 2009, 19:32

Re: Що е то RuFz и Morse Runner?

Мнение от lz1us » 08 окт 2023, 17:53

Да, RUFZ и Morse Runner участват в състезанията по скоростна телеграфия (HST). Освен тях има и три упражнения по приемане (букви, цифри и смесен текст, който включва и препинателни знаци), както и три упражнения по предаване, аналогични на тези по приемане. Във всяко от осемте упражнения показалият най-добър резултат печели 100 точки, а останалите участници пропорционално по-малко в зависимост от резултатите си.
Класиране и награждаване се извършва в дисциплините:
Приемане (сумарно от резултатите от трите упражнения, т.е. максимален резултат 300 т.).
Предаване - аналогично, също 300 т.
RUFZ - максимален резултат 100 т.
Morse Runner - също 100 т.
Комплексно - по сбора от точките от осемте упражнения, т.е. максимален резултат 800 т.

73 и успехи в телеграфията!
Панайот, LZ1US



LZ3DA
Мнения: 112
Регистриран на: 25 май 2021, 16:20

Re: Що е то RuFz и Morse Runner?

Мнение от LZ3DA » 09 окт 2023, 18:20

lz1us написа:
08 окт 2023, 17:53
Да, RUFZ и Morse Runner участват в състезанията по скоростна телеграфия (HST). Освен тях има и три упражнения по приемане (букви, цифри и смесен текст, който включва и препинателни знаци), както и три упражнения по предаване, аналогични на тези по приемане. Във всяко от осемте упражнения показалият най-добър резултат печели 100 точки, а останалите участници пропорционално по-малко в зависимост от резултатите си.
Класиране и награждаване се извършва в дисциплините:
Приемане (сумарно от резултатите от трите упражнения, т.е. максимален резултат 300 т.).
Предаване - аналогично, също 300 т.
RUFZ - максимален резултат 100 т.
Morse Runner - също 100 т.
Комплексно - по сбора от точките от осемте упражнения, т.е. максимален резултат 800 т.

73 и успехи в телеграфията!
Панайот, LZ1US
Благодаря за подробните разяснения. Букви(латиница), смесен(не смислен с думи а случайни букви, цифри и препинателни знаци) и само цифри. Да разбирам ли че смисленият и кирилицата вече отсъстват за сметка на двата типа софтуер, дори когато състезанието не е международно ?



lz1us
Мнения: 15
Регистриран на: 24 сеп 2009, 19:32

Re: Що е то RuFz и Morse Runner?

Мнение от lz1us » 10 окт 2023, 10:17

Кирилица няма никъде. Няма и смислен текст. И в трите упражнения съответните знаци са групирани по пет в група на случаен принцип. След всяка група следва малка пауза, след това следващата група. ОК?



LZ3DA
Мнения: 112
Регистриран на: 25 май 2021, 16:20

Re: Що е то RuFz и Morse Runner?

Мнение от LZ3DA » 10 окт 2023, 19:46

Благодаря. Направо си имам нужда от опреснителен курс:-) 30 години са това. Последно май на републиканското в Полски Тръмбеш ходих - 90 ли 91 ли беше.



Отговори