10 и 11 метровия банд повече информация

Място за въпроси и отговори.
LZ1PAD
Мнения: 6
Регистриран на: 01 юни 2015, 21:57
Местоположение: Pazardzhik
Контакти:

10 и 11 метровия банд повече информация

Мнение от LZ1PAD » 17 окт 2015, 22:33

Здравейте,
отскоро се водя за радиолюбител (ама май хич ме няма)- може ли някой да ми помогне да намеря повече информация за 10 и 11 метровия обхват и съответната техника за обхвата.Молбата ми е и някой да обясни на езика на електротехниката какво точно е SSB модулацията.


Най-голямата власт е да владееш себе си. :oops:

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: 10 и 11 метровия банд повече информация

Мнение от LZ1FW » 17 окт 2015, 23:04

В интернет има достатъчно информация. Задавай въпросите един по един, че така както ги изсипваш човек се чуди от къде да почне.

Опит за отговор:

Радиовълни
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0 ... 0%BD%D0%B8

10m е радиолюбителски обхват 28 MHz - от 28000 kHz до 29700 kHz. Честотния спектър е непрекъснат.

11m е свободен граждански обхват (CB - Citizen band). Разрешениете честоти са фиксирани (наричат се още "канали") през 10 kHz една от друга от 26965 kHz до 27405 kHz

за SSB погледни това на английски
https://en.wikipedia.org/wiki/Single-si ... modulation
или потърси през Гугъл що е еднолентова модулация.

Апаратурите за 10m и за 11m са в различни ценови категории. Ще трябва да почетеш малко и с получените познания да уточниш въпроса.



LZ1KH
Мнения: 65
Регистриран на: 16 авг 2008, 13:44
Местоположение: Харманли

Re: 10 и 11 метровия банд повече информация

Мнение от LZ1KH » 18 окт 2015, 08:39

Здравей колега!
Изтегли си от тук книгата "Любителска SSB техника"
http://www.sandacite.net/193-%D0%B1%D1% ... %BA%D0%B0/
Книгите са наредени по азбучен ред. Там ще намериш отговори на доста въпроси. Има и други интересни книги в този линк.
Програмата DjVu за отваряне на файла можеш да изтеглиш от тук:
http://www.kn34pc.com/index_soft.html
Желая ти успех!
de LZ1KH



lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: 10 и 11 метровия банд повече информация

Мнение от lz2ht » 18 окт 2015, 11:39

Опасявам се, че ще прозвуча гадно, но ще рискувам. Добре е, че се интересуваш от КВ обхватите, но имайки предвид въпросите ти стигам до извода, че си клас 2, т.е. за сега нямаш право да работиш на 10 метра. Но си любопитен, което е прекрасно. Попрочети каквото ти препоръчват хората, заповядай на курсовете във федерацията, там със сигурност ще получиш много отговори.


Иван LZFF Coordinator

LZ1PAD
Мнения: 6
Регистриран на: 01 юни 2015, 21:57
Местоположение: Pazardzhik
Контакти:

Re: 10 и 11 метровия банд повече информация

Мнение от LZ1PAD » 18 окт 2015, 17:26

Здравейте отново,
Благодаря на всички които ми отговориха.Отговори на въпросите които ме интересуваха получих.
Ще си позволя да ви поразпитам още малко имам радио което е от 25Kz до 30Kz мощност 4W закупено е от UK пише че отговаря на евростандартите.От горе написаното излиза че половината от обхвата е свободен половината е само за клас 1.Някой да знае какво е законодателството у нас и наистина ли с клас 2 не мога да излъчвам на 10 метровия защото мисля да си закупя радио 25Kz до 30Kz но с SSB функция.Има ли някаква популярна да е нарека честота на която мога поне да чуя нещо защото след многото опити на подслушване не съм чул нищо :shock:


Най-голямата власт е да владееш себе си. :oops:

LZ1PAD
Мнения: 6
Регистриран на: 01 юни 2015, 21:57
Местоположение: Pazardzhik
Контакти:

Re: 10 и 11 метровия банд повече информация

Мнение от LZ1PAD » 18 окт 2015, 17:35

LZ1FW написа:В интернет има достатъчно информация. Задавай въпросите един по един, че така както ги изсипваш човек се чуди от къде да почне.

Опит за отговор:

Радиовълни
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0 ... 0%BD%D0%B8

10m е радиолюбителски обхват 28 MHz - от 28000 kHz до 29700 kHz. Честотния спектър е непрекъснат.

11m е свободен граждански обхват (CB - Citizen band). Разрешениете честоти са фиксирани (наричат се още "канали") през 10 kHz една от друга от 26965 kHz до 27405 kHz

за SSB погледни това на английски
https://en.wikipedia.org/wiki/Single-si ... modulation
или потърси през Гугъл що е еднолентова модулация.

Апаратурите за 10m и за 11m са в различни ценови категории. Ще трябва да почетеш малко и с получените познания да уточниш въпроса.
Благодаря за перфектния отговор това ме интерисуваше :D


Най-голямата власт е да владееш себе си. :oops:

LZ1PAD
Мнения: 6
Регистриран на: 01 юни 2015, 21:57
Местоположение: Pazardzhik
Контакти:

Re: 10 и 11 метровия банд повече информация

Мнение от LZ1PAD » 18 окт 2015, 17:38

LZ1KH написа:Здравей колега!
Изтегли си от тук книгата "Любителска SSB техника"
http://www.sandacite.net/193-%D0%B1%D1% ... %BA%D0%B0/
Книгите са наредени по азбучен ред. Там ще намериш отговори на доста въпроси. Има и други интересни книги в този линк.
Програмата DjVu за отваряне на файла можеш да изтеглиш от тук:
http://www.kn34pc.com/index_soft.html
Желая ти успех!
de LZ1KH
Благодаря за съдействието супер сайт как не съм попадал на него :D


Най-голямата власт е да владееш себе си. :oops:

LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: 10 и 11 метровия банд повече информация

Мнение от LZ3NY » 18 окт 2015, 17:44

Здравей
За радио с USB можеш да послушаш на 27.555. Там е граждански обхват и не ти трябва лиценз. Според европейското законодателство обаче SSB не е разрешено на гражданския обхват.
От 28.0 нагоре ти трябва първи клас радиолюбителски клас, За радиолюбители може да слушаш около 28.500 на USB. Дори и сега се чуват няколко германски станции между 28.400 и 28.500. Съвета ми е да не си взимаш канално радио, а нещо от рода на President Lincoln с VFO за плавна настройка. Той е 26-30 Mhz. Иначе много бързо ще поискаш да го смениш, защото апетита идва с яденето. Само не знам дали Lincolna няма да излезе на цената на FT-817 :twisted:
Също така на 29.600 можеш да работиш на FM, но естествено с 1ви клас. Има и няколко ретранслатора, информация за които можеш да откриеш из интернет.
Имай предвид, че 10 метровия обхват е дневен летен обхват. Прохождението е през деня. През зимата може и нищо да не чуеш на него, дори и през деня.

73 и успех!
Митко
LZ3NY


Value has a value only if its value is valued.

LZ1PAD
Мнения: 6
Регистриран на: 01 юни 2015, 21:57
Местоположение: Pazardzhik
Контакти:

Re: 10 и 11 метровия банд повече информация

Мнение от LZ1PAD » 18 окт 2015, 20:46

LZ3NY написа:Здравей
За радио с USB можеш да послушаш на 27.555. Там е граждански обхват и не ти трябва лиценз. Според европейското законодателство обаче SSB не е разрешено на гражданския обхват.
От 28.0 нагоре ти трябва първи клас радиолюбителски клас, За радиолюбители може да слушаш около 28.500 на USB. Дори и сега се чуват няколко германски станции между 28.400 и 28.500. Съвета ми е да не си взимаш канално радио, а нещо от рода на President Lincoln с VFO за плавна настройка. Той е 26-30 Mhz. Иначе много бързо ще поискаш да го смениш, защото апетита идва с яденето. Само не знам дали Lincolna няма да излезе на цената на FT-817 :twisted:
Също така на 29.600 можеш да работиш на FM, но естествено с 1ви клас. Има и няколко ретранслатора, информация за които можеш да откриеш из интернет.
Имай предвид, че 10 метровия обхват е дневен летен обхват. Прохождението е през деня. През зимата може и нищо да не чуеш на него, дори и през деня.

73 и успех!
Митко
LZ3NY
Пускам линк на това което съм си харесал ако може съвет за това дали става.

http://www.bensons-funktechnik.de/cb-fu ... 90-eu.html


Най-голямата власт е да владееш себе си. :oops:

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: 10 и 11 метровия банд повече информация

Мнение от LZ1FW » 19 окт 2015, 11:30

До тук не е ясно какво точно желаеш да правиш с това радио. Обясни простичко какво ти е интересно, какво те вълнува, за какво си готов да похарчиш 200 Euro и това ли е горната граница на възможностите ти. Не се концентрирай върху парите обаче. Поне аз дотук не разбрах за какво ти е всъщност радио - ще слушаш само или ще предававаш, с кого смяташ да правиш радиовръзки, имаш ли идея че радиото се нуждае и от антена, към каква антена си се ориентирал, с какво място за антени разполагаш...

Без да обясниш тези неща вероятността да похарчиш доста пари на вятъра е огромна.
LZ1PAD написа:Пускам линк на това което съм си харесал ако може съвет за това дали става.
http://www.bensons-funktechnik.de/cb-fu ... 90-eu.html



LZ2HR
Мнения: 289
Регистриран на: 29 май 2007, 12:32

Re: 10 и 11 метровия банд повече информация

Мнение от LZ2HR » 19 дек 2015, 19:34

LZ1PAD написа:Здравейте,
отскоро се водя за радиолюбител (ама май хич ме няма)- може ли някой да ми помогне да намеря повече информация за 10 и 11 метровия обхват и съответната техника за обхвата.Молбата ми е и някой да обясни на езика на електротехниката какво точно е SSB модулацията.
Дайте коментар по въпроса - Как се издават инициали в България ....(НЯМАМ ДУМИ)



lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: 10 и 11 метровия банд повече информация

Мнение от lz1yq » 19 дек 2015, 20:29

Много просто бе адашче, прави се курс за радиолюбители, взимат се едни 50 или повече лева, взима си изпита по някакъв начин , после си купува едно токи и е готов, в същия момент хората взели парите си ги разделят като хонорар и за издаването на документа на "радиолюбителя" и после става член на клуба провел курса и си плаща членски внос............ Да обяснявам ли още.
Също като едно време , кой клуб ще обучи повече донаборници и съответно повече притежатели на клас"Ц", съответно колкото повече донаборници толкова повече бонус към дадения клуб. Чисто и просто :lol:

LZ1YQ



LZ2HR
Мнения: 289
Регистриран на: 29 май 2007, 12:32

Re: 10 и 11 метровия банд повече информация

Мнение от LZ2HR » 19 дек 2015, 21:38

lz1yq написа:Много просто бе адашче, прави се курс за радиолюбители, взимат се едни 50 или повече лева, взима си изпита по някакъв начин , после си купува едно токи и е готов, в същия момент хората взели парите си ги разделят като хонорар и за издаването на документа на "радиолюбителя" и после става член на клуба провел курса и си плаща членски внос............ Да обяснявам ли още.
Също като едно време , кой клуб ще обучи повече донаборници и съответно повече притежатели на клас"Ц", съответно колкото повече донаборници толкова повече бонус към дадения клуб. Чисто и просто :lol:

LZ1YQ
Не съм съгласен.
Едно време минавахме през категория "слушател" за да се доберем до изпит за клас С , в последствие В и А ...
А тия номера с масовото издаване на инициали се появи след 90-та година. Тогава ги нямаше мобилните телефони. (всички тъщи и зетьове станаха "радиолюбители" да си хортуват безплатно)



lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: 10 и 11 метровия банд повече информация

Мнение от lz1yq » 19 дек 2015, 21:41

Дали сега е същото както беше преди?



lz1wdx
Мнения: 356
Регистриран на: 25 ное 2010, 10:11
Контакти:

Re: 10 и 11 метровия банд повече информация

Мнение от lz1wdx » 20 дек 2015, 00:02

lz1yq написа:Много просто бе адашче, прави се курс за радиолюбители, взимат се едни 50 или повече лева, взима си изпита по някакъв начин

LZ1YQ
Крис я сподели подробности че ми стана интересно къде са тия курсове по 50 кинта да взема и аз да се запиша :-)
Може па да науча нещо ново :-)


73de LZ1WDX /Стефан Александров/

lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: 10 и 11 метровия банд повече информация

Мнение от lz1yq » 20 дек 2015, 10:15

Аааа, не казвам :)



LZ2HR
Мнения: 289
Регистриран на: 29 май 2007, 12:32

Re: 10 и 11 метровия банд повече информация

Мнение от LZ2HR » 20 дек 2015, 10:42

На времето за да имаш право на изпит за клас С трябваше да развиваш слушателска дейност минимум 2 години.
На изпита представяш слушателския дневник, че и май имаше изискване да представиш и над 200 QSL,s.
А за да получиш личен инициал си беше голямо събитие. Представяне за удобрение схемата на радиостанцията.
Срок за построяване 6 месеца. Отделно разрешение от МВР и ЦРК.
Много колеги чакаха с години.
Самото откриване на радиостанцията си беше празник.
Комисия: началника на радиоклуба, представител на пощата, един радиолюбител с клас А
Присъстващи: всички свободни радиолюбители в града ХИ
и проверката завършва сутринта . :D

ЕХХХХ ВРЕМЕНА

73 и ВЕСЕЛИ ПРАЗНИЦИ !!!



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: 10 и 11 метровия банд повече информация

Мнение от LZ1CY » 20 дек 2015, 11:20

lz1yq написа: Да обяснявам ли още.
Също като едно време , кой клуб ще обучи повече донаборници и съответно повече притежатели на клас"Ц", съответно колкото повече донаборници толкова повече бонус към дадения клуб. Чисто и просто
1.Има един принцип - историята не се пише, историята се прави.Който пише история - това е историята гледана
от неговата камбанария. Мисля,че да обясняват тези въпроси имат право тези,които са се пекли повече в
кухнята на ОСО или всички там негови производни. Имам стаж там 7 години като инструктор /а не 3 дни/ и
мога да си позволя да споделя истината:
В тази военизирана организация имаше план,имаше и огромен бюджет. Плана включваше определени
бройки наборници и радиолюбители масова подготовка /клас "С" и други категории/.Този план се
базираше на големината на населеното място,брой училища и т.н. Т.е. всичко беше разписано до бройка
и нямаше допълнителни бонуси и допълнителни наборници. За наборниците бяха посочени дори училищата
от които трябваше да се наберат и точната бройка от всяко училище.
lz1yq написа:Много просто бе адашче, прави се курс за радиолюбители, взимат се едни 50 или повече лева, взима си изпита по някакъв начин , после си купува едно токи и е готов, в същия момент хората взели парите си ги разделят като хонорар и за издаването на документа на "радиолюбителя" и после става член на клуба провел курса и си плаща членски внос.
2.До колкото знам /а и всички пишещи в темата са членове на ръководството на БФРЛ и трябва да го знаят/
Федерацията редовно провежда БЕЗПЛАТНИ курсове за начинаещи радиолюбители като ги подготвя за
вземане на радиолюбителска правоспособност. Естествено е КРС при провеждане на изпити и издаване на
различни документи да взема съответните държавни такси. Естествено е и хората,получили радиолюбителска
правоспособност, ако имат желание, да се ориентират към членство в някой радиоклуб за повишаване на
квалификацията си. Мога да споделя,че по план на КРС те провеждат по два изпита на година в Пловдив.
Тук се събират за изпитите хора от почти цяла Южна България.

".....взима си изпита по някакъв начин ...."

Не можем да си позволим да умаловажаваме работата на изпитната комисия на КРС. Това може да прави човек,
който не е присъствал на изпити провеждани от тях. Тази година през лятото присъствяах на един такъв изпит
в Пловдив. Комисията беше компетентна,бърза и безкомпромисна.Винаги сме се отнасяли с необходимото уважение,
че идват на място и си вършат добре работата.
От Пловдивските кандидати тази година в нашия радиоклуб дойдоха като нови членове 4 човека,което за година не
е малко. Все пак трябва да подмладяваме състава.Естествено е,че всички членове плащат членски внос съгласно Устава.
Естествено е ,че членството не е задължително. Надявам се ръководството на БФРЛ да оцени положително действията за
популяризиране на радиолюбителството в България по този начин. Надявам се също,че е време да гледаме позитивно на
новите кадри и да им обръщаме необходимото внимание.


LZ1CY

LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: 10 и 11 метровия банд повече информация

Мнение от LZ3NY » 20 дек 2015, 11:39

Здравейте всички

Навремето са ни учили и възпитавали по радиоклубовете. Учеха ни и кротко, и с бой зад врата. Днес децата се учат само от Интернет, защото клубове няма. Там нещата невинаги са верни, или поне не се отнасят за нашия регион. Предполагам, не е трудно да се върне подобен на стария закон и човек да слуша две години преди да получи право да се лицензира. Само че тогава, я останат петдесетина радиолюбителя в тази страна, я не.
И аз съм минал по този път, като LZ1A1155. Дори и след този период шефа на радиоклуба не искаше да ми пуска документите за инициал, за да не избягам от радиоклуба и да ме изпусне като състезател. Наложи се аз самият да започна работа като началник на ОСО радиоклуба на район Слатина, за да успея сам да си подам документите. :lol:

Оригиналната ми идея за този форум бе именно, експерти да помагат на интересуващите се на чист български език, за всичко свързано с хобито. Ако не го правим ние, няма друг който да го направи. Ако няма кой да го прави, резултатите вече са видни.

Би трявало да се радваме когато някой се престраши да пита. Поне може да научи нещо. Като го научи, може да го обясни и на други около себе си.

Весели Празници на всички.

73! Митко
LZ3NY


Value has a value only if its value is valued.

LZ2HR
Мнения: 289
Регистриран на: 29 май 2007, 12:32

Re: 10 и 11 метровия банд повече информация

Мнение от LZ2HR » 20 дек 2015, 12:58

Така е Митак
Човек се учи докато е жив. Спор няма.
За спънките в ония години , на всички ни е ясно.
Но мисълта ми бе че въпросите и отговорите на колегата би трябвало да ги има в конспекта за клас.(Нещо куца в системата за подготовка)
за да няма въпроси от рода на :
отскоро се водя за радиолюбител (ама май хич ме няма)- може ли някой да ми помогне да намеря повече информация за 10 и 11 метровия обхват и съответната техника за обхвата.Молбата ми е и някой да обясни на езика на електротехниката какво точно е SSB модулацията.



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: 10 и 11 метровия банд повече информация

Мнение от LZ6AJ » 20 дек 2015, 15:57

@LZ1PAD
здравей, "колега" !

искрено ти завиждам за това, че местата където можеш да се ограмотиш по въпроса са много повече, отколкото бяха по мое време.
желая ти успех и се надявам, че скоро ще мога да те поздравя и без кавичките, т.е. като колега НЕ само по документи!
и не се пресилвай много с четенето - така например, докато си почиваш от прочетеното за SSB, би било полезно да прочетеш и "що е то J3E" :D

73,
Любо


73,
Любо

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: 10 и 11 метровия банд повече информация

Мнение от LZ1FW » 20 дек 2015, 17:46

Питаш в английски форум - отговарят ти.
Питаш в руски форум - питат те и те.
Питаш в форума на БФРЛ - обясняват ти колко си прост и в добавка научаваш доста неща за доста други хора, времена и събития, за които изобщо не си питал.


четейки, цитата сам дойде в мислите ми, заедно с допълнението от мен.

73, Сашо



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: 10 и 11 метровия банд повече информация

Мнение от LZ6AJ » 20 дек 2015, 18:29

Сашо, добра вечер !

според начина, по който реагираш - опитваш се да оправдаваш поредния КРС-гаф ...
лично аз не се засягам от репликата ти, тъй като аз само си позволих да мотивирам питащия.
...
но ще споделя с теб мнението си по начина, по който ти скачаш срещу хората с мнение:
1. начинът, по който Румен LZ1PAD ей така хвърля въпросите ... някак си ... говори много за отношението му ... най-малкото към форума ... а може би и към хобито;
2. интересно - какво ли бих получил като отговор, в случай че точно тези въпроси задам в английски и руски форуми ?
(следя ги и слава Богу точно така формулирани въпроси не съм срещал);
3. наистина ли си мислиш, че е нормално лицензиран от КРС радиолюбител да получава първични знания относно ССБ и разпределение на бандовете от форума на БФРЛ ?
4. според мен тонът на форума е напълно адекватен в случая ... за сега само в твоято последна реплика чета обиди и етикети.

73


73,
Любо

lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: 10 и 11 метровия банд повече информация

Мнение от lz1yq » 20 дек 2015, 19:44

Адашче, времената бяха други, напълно си прав, за да придобиеш клас Ц трябваше да имаш слушателски номер, и нататък с необходимия набор от QSL, пък после за да се явиш за клас Ц трябва да знаеш телеграфията еди колко си знака в минута + необходимите знания по радио техника, и т.н. до клас А. Е сега вече не е така, само като се замслиш че "колегата" пита на 25кхц до 30кхз а се има предвид 27мгц 30мгц какво да ти кажа, може би е взел изпита по някакъв необясним начин , да оставим другите "интересни" въпроси.
Въпреки всичко надявам се LZ1PAD да намери правилните отговори и да се замисли какво е постигнал и как с взимането на изпита за клас.

73! и Весели празници.
П.С искам да съм донаборник :lol:



LZ1PM
Мнения: 104
Регистриран на: 01 юли 2015, 16:56

Re: 10 и 11 метровия банд повече информация

Мнение от LZ1PM » 20 дек 2015, 20:11

Здравейте,
Чета написаното по горе.Едни доволни от миналите времена , други не.
Имаше клубове, мнооооого клубове.

За сега обаче да споделя моето мнение.
Според мен грешката е още в Техническите изисквания за радиолюбители.
Чл. 10. Всеки радиолюбител има правото да работи на клубна любителска радиостанция , като спазва изискванията , посочени в приложение No1.
до тук добре .

Чл. 4.Електронни съобщения чрез радиосъоръжения от любителската радиослужба могат да се осъществяват само от
лице, което притежава разрешително за правоспособност на радиолюбител или хармонизирано радиолюбителско свидетелство (HAREC), наричано по нататък „ радиолюбител”.


И сега какво се получава-за да мога да работя на радиостанция трябва да съм издържал изпит за клас.
Изпитите са тестове, които се научават след няколко прочитания.Научаваш тестовете и си готов.Всичкото това може да стане без никаква практика на радиостанция.


Kак да има практика след като "каруцата" е сложена пред коня.
С други думи ако има възможност/законна/някой да прави радиовръзки без да е радиолюбител по смисъла на чл.4
в присъствието на друг лицензиран радиолюбител, тогава ще има практика и няма да има въпроси като тези в началото на поста, защото в процеса на работа ще се научава необходимия минимум неща за радиовръзките.
До колкото знам в Германия се издават инициали започващи с DN......, например DN1AJ за TRAINING STATION.

Приятна вечер!
73 ИВАН LZ1PM



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: 10 и 11 метровия банд повече информация

Мнение от LZ1FW » 20 дек 2015, 20:35

LZ2LDS написа:Сашо, добра вечер !
3. наистина ли си мислиш, че е нормално лицензиран от КРС радиолюбител да получава първични знания относно ССБ и разпределение на бандовете от форума на БФРЛ ?
73
Разбира се, че го мисля, ако става дума за радиолюбителски клас 2. Къде другаде в интернет да пита?
Погледни конспекта и виж какви са критериите:
http://www.crc.bg/files/_bg/Class2Aktua ... 007-v2.pdf
Знанията, необходими за взимане на радиолюбителски клас 2, не включват познания за формиране на SSB сигнал. Знанията за радиолюбителските обхвати са ограничени само до двете двойки гранични честоти 144-146 MHz и 430-440 MHz.

За инфлацията лично аз съм написал предостатъчно в други теми.

Докато питат новобранците с клас 2 - ако можете, отговаряйте кратко и ясно.

73, Сашо



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: 10 и 11 метровия банд повече информация

Мнение от LZ6AJ » 20 дек 2015, 21:16

проблемът не е в това, докъде са изискванията за радиолюбителски клас 2.
а според мен там, че КРС отдавна не прави разлика кого лицензира - дали радиолюбител, имащ такова хоби, намерения и т.н. от сорта ... или лице, което се нуждае от вид безплатна кореспонденция.
...
относно инфлацията - "предостатъчното" всички го знаем и споделяме, но какво от това ?!
...
форумите не са място за получаване на знания, а за споделяне ... и каквито въпросите, такива и отговорите.
без значение кой как се е сдобил с лиценз, както всички разбрахме - при сегашния регламент въпрос на време е всеки да стигне до клас 1, без значение дали е виждал и чувал на живо любителска радиостанция.

73,
Любо


73,
Любо

LZ1PAD
Мнения: 6
Регистриран на: 01 юни 2015, 21:57
Местоположение: Pazardzhik
Контакти:

Re: 10 и 11 метровия банд повече информация

Мнение от LZ1PAD » 29 яну 2016, 21:24

Аз май-нямам познания поради което нямам какво да споделя и след като нямам какво да споделя то май мястото ми е на 11 метра.Честно казано там си се чувствам много добре.


Най-голямата власт е да владееш себе си. :oops:

LZ1MDK
Мнения: 92
Регистриран на: 24 апр 2011, 08:34

Re: 10 и 11 метровия банд повече информация

Мнение от LZ1MDK » 31 яну 2016, 13:05

До LZ1PAD
Въобще не се притеснявай че до момента толкова са ти знанията и да развиваш комплекси, приеми че си достигнал до определен етап. Всички напреднали радиолюбители са минали през това.
Важно е как ще продължиш да се развиваш и растеш в хобито - като оператор, конструктор или само симпатизант. За всяка от тия насоки информацията която ще ти е нужна е различна. 27Мхц не е радиолюбителски обхват.
По отношение на 144 и 432 Мхц имаш огромни възможности : директни връзки с други радиолюбители, работа през репитри, D-star, APRS, връзки през радиолюбителски спътници, връзки с международната космическа станция, WSPR, цифрови режими на работа, метеори и др.
Успех!
73 Кирил



VA7BUL
Мнения: 28
Регистриран на: 12 юни 2014, 10:34

Re: 10 и 11 метровия банд повече информация

Мнение от VA7BUL » 01 фев 2016, 07:06

Категоричен Привет на всички и на PAD!

Аз съм радиолюбител от соц.времената. Да де, тогава само посещавах клуб но и работех на станция с клубния инициал/знак.

Та сега на стари години си изкарах инициал в канада. Но слушам европа от интернет. Ако е за слушане, но по интернет може да слушаш всички КВ обхвати на всички режими и съвсем безплатно. Аз това правя.

Можеш да си вземеш и малко радио и пак да слушаш. Като ft 817 напр. То е малко здраво, надеждно и пр. А и дори може да предава, ако речеш че поискаш. 5 Вата са си пет вата. Може да слушаш на всички обхвати, включително и на споменатия граждански. Включително укв 144МХц и 440МХц. Има си и батерии даже.

Аз си вкарах каналите на гражданския обхват в "голямото купешко радио" (ic7k), слушах, слушах, тук-там някой камионджия и толкоз. В европа може и да е по "населено", не знам, но тук за мен не си заслужава слушането. Европа е на 300000 св.год. напред в радиолюбителството дъге.

Последно време аз пък слушам руснаци по интернета
http://websdr.ewi.utwente.nl:8901/
от разни градове поселища.

Живот и Здраве на всички!


MKARS-80 80m LSB QRP (2бр)
Wouxun kg-uvd1p (2бр)
Yaesu ft1500m - 2m мобилно радио
Icom ic-7000

LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: 10 и 11 метровия банд повече информация

Мнение от LZ3NY » 01 фев 2016, 08:17

Здравей

Който не пита няма как да се научи. Никой не се е родил научен.
Питайки спестяваш много време (и средства) от проби и грешки :lol:

Тук е правилното място да питаш за радиолюбителското хоби и да ти се отговори на чист български език. Този форум е затова.

Успех
73! Митко
LZ3NY/PA8ZB/K8ZB


Value has a value only if its value is valued.

LZ2TSB
Мнения: 1
Регистриран на: 23 фев 2016, 13:58

Re: 10 и 11 метровия банд повече информация

Мнение от LZ2TSB » 26 мар 2016, 10:08

Бях се позасилил да питам нещо, но след като прочетох, ще си спестя нападките. "Старите лампи" още немогат да проумеят че вече не е едно време.. и след като знаят толкова много се имат за голямата работа пред младите забравяйки , че не са се родили научени. Отчаях се , че това е отношение на радиолюбител (знаещ) към същия(учещ се)! Нищо лично. Просто мнение.



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: 10 и 11 метровия банд повече информация

Мнение от LZ1FW » 26 мар 2016, 11:18

И какво в тази тема те ядоса толкова?

Старите лампи много ясно виждаме, че вече не е едно време. И за добро и за лошо.

Нищо и никой не пречи никому да пита каквото пожелае и да избира какво от отговорите да чете, кого да слуша и на какво да не обръща внимание.

Нищо лично. Просто мнение.

С извинение за спама,
73, Сашо
LZ2TSB написа:Бях се позасилил да питам нещо, но след като прочетох, ще си спестя нападките. "Старите лампи" още немогат да проумеят че вече не е едно време.. и след като знаят толкова много се имат за голямата работа пред младите забравяйки , че не са се родили научени. Отчаях се , че това е отношение на радиолюбител (знаещ) към същия(учещ се)! Нищо лично. Просто мнение.



Отговори