Възстановяване на радиолюбителски лиценз

Място за въпроси и отговори.
LZ1XMM
Мнения: 5
Регистриран на: 14 май 2013, 18:36
Местоположение: OAE, Дубай

Възстановяване на радиолюбителски лиценз

Мнение от LZ1XMM » 15 май 2013, 21:26

Привет!

Преди да тръгна по "мъките" с държавните учреждения, бих искал да попитам дали някой от любителите тук, няма представа каква е процедурата по възстановявяне на лиценз за любител.
Изпита за радиолюбител държах в 2000г., след което получих лиценза и позивна. В последствие не съм се интересувал за пререгистрация и прочие. А от 2006г. живея извън България. Сега бих искал да си преиздам лицянза ако е възможно.
Много благодаря предварително за информация по въпроса.

Мартин


73 from UAE, LZ1XMM - Мартин Мартинов

LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: Възстановяване на радиолюбителски лиценз

Мнение от LZ1NY » 15 май 2013, 22:12

Здравей!

В Комисията за регулиране на съобщенията има регистриран опознаветелен знак LZ1MYM на радиолюбител от Сливен
lz1mym.png
lz1mym.png (87.5 KиБ) Видяна 22783 пъти
ако това не си ти...може би си "загубил" този инициал,.

Най-актуална информация ще получиш от самата КРС. Може да се обърнеш към г-жа Йорданка Велинова (Старши експерт в отдел "Уведомления и регистри" към дирекция "Разрешителна дейност и честотно планиране" ). Нейната електронна поща е
ivelinova =-at-= crc.bg, а служебният и телефон е (02) 949 21 88.

През въпросната 2000 година се извърши пререгистриране на всички радиолюбители по новата (тогава) Обща лицензия 207... какво е станало в този преходен период... знам ли?

Ако се пази някакъв документ в КРС или при теб - ще си запазиш притежавания радиолюбителски клас...

Желая ти успех!
Виж, може и друг съвет да получиш от някой дето е имал подобен случай! В най лошия случай - повторен изпит за втори клас, еднократна такса от 28 лева и след това - ON AIR!

GL!


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1XMM
Мнения: 5
Регистриран на: 14 май 2013, 18:36
Местоположение: OAE, Дубай

Re: Възстановяване на радиолюбителски лиценз

Мнение от LZ1XMM » 16 май 2013, 07:08

Виктор благодаря за бързия отговор!

Всъщност преди да се обърна за помощ към форума, се опитвах да намеря точно този регистър. Прикачената снимка ми помогна да го намеря, но нали не живея в България, имах проблем да се свържа със сървъра. В крайна сметка с малко хитрина и VPN се добрах до регистъра и се намерих. Малко ми е изветряла главата, защото лиценза ми е от 2001-ва, а сега си спомням, че тази позивна (LZ1MYM) беше заета и се регистрирах със следващата, която ми дойде на ум - LZ1XMM... Сега ще трябва да си сменя името във форума. Разбира се сега ще пиша на Г-жа Ивелинова за повече информация как да ми се издаде лиценз с медународна валидност.

Още веднъж благодаря за информацията!

Мартин


73 from UAE, LZ1XMM - Мартин Мартинов

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Възстановяване на радиолюбителски лиценз

Мнение от LZ1FW » 16 май 2013, 07:53

LZ1MYM написа:сега ще пиша на Г-жа Ивелинова за повече информация как да ми се издаде лиценз с медународна валидност
Не бързай да пишеш. Отговора е ясен и ще бъде, че ти трябва клас 1. С клас 2 не се издава "международен лиценз".

Освен това много е важно в коя страна живееш в момента. Има вариант да е по-лесно да си извадиш местен лиценз (след полагане на нов изпит в страната, в която живееш) отколкото да успееш да узакониш българския си лиценз.

73, Сашо



LZ1XMM
Мнения: 5
Регистриран на: 14 май 2013, 18:36
Местоположение: OAE, Дубай

Re: Възстановяване на радиолюбителски лиценз

Мнение от LZ1XMM » 16 май 2013, 08:01

Разбирам...
В страната, в която съм резидент в момента (Дубай), допреди 2-3 години нямаше абсолютно никакъв шанс за чужденци да практикуват. Наскоро махнаха рестрикцията и сега е възможно да ползвам БГ позивна с А65 отпред. Проблема е, че тукашните власти, които се занимават с това са "сложни" за издаване на нов лиценз. Радиолюбители опрериращи в района ме посъветваха да се опитам да прехвърля БГ лиценза, щяло да бъде по-лесно :roll: ... Ще опитам, да видим. Благодаря за съвета.


73 from UAE, LZ1XMM - Мартин Мартинов

LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: Възстановяване на радиолюбителски лиценз

Мнение от LZ4ZD » 16 май 2013, 10:33

Промених потребителското име на LZ1XMM, ако имаш проблеми с влизането във форума, пиши на админския мейл "forumadmin (аt) bfra.org"



LZ1XMM
Мнения: 5
Регистриран на: 14 май 2013, 18:36
Местоположение: OAE, Дубай

Re: Възстановяване на радиолюбителски лиценз

Мнение от LZ1XMM » 16 май 2013, 15:32

Всичко е точно! Благодаря за съветите и съдействието..


73 from UAE, LZ1XMM - Мартин Мартинов

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Възстановяване на радиолюбителски лиценз

Мнение от LZ1FW » 17 май 2013, 08:01

Законите в UAE изглеждат на пръв поглед почти като нашите и не откривам някакви пречки да се лицензираш съгласно местното право.
http://www.tra.gov.ae/spectrum-policies-regulations.php

В техните технически изисквания
http://www.tra.gov.ae/download.php?file ... igned).pdf
има дори много полезни параграфи, които за огромно съжаление липсват в нашите ТУ.

Прави впечатление, че работейки от страната, можеш да си бърбориш и на твоя език, ама като стигнеш до повиквателния знак задължително трябва да го изговаряш или на арабски, или на английски. Та като се лицензираш - внимавай с изговарянето на повиквателните знаци.

Късмет!

73, Сашо



LZ1XMM
Мнения: 5
Регистриран на: 14 май 2013, 18:36
Местоположение: OAE, Дубай

Re: Възстановяване на радиолюбителски лиценз

Мнение от LZ1XMM » 17 май 2013, 08:43

Сашо, благодаря за информацията. PDFа с последните регулации за радио аматьори в ОАЕ го бях видял. От там всъщност се зароди идеята ми да започна пак да се занимавам с радио. Допреди няколко години беше абсолютно немислимо за чужденци да разполагат с радио апаратура, освен ако не са свързани с професионална организация. ОАЕ се опитва да се европеизира и така подобни дейности стават възможни. Проблема е, че някои от местните още мислят с циментовите глави и нещата стават трудно. Също като с БГ държавна администрация всъщност ... :lol:

Със сигурност ще си направя разходка до местните власти. Исках преди това да видя с дали разполагам с някакъв челен старт разполагайки с български лиценз...


73 from UAE, LZ1XMM - Мартин Мартинов

LZ2NYZ
Мнения: 5
Регистриран на: 15 юли 2013, 20:09

Re: Възстановяване на радиолюбителски лиценз

Мнение от LZ2NYZ » 16 юли 2013, 10:13

Здравейте на всички,
онзи ден си припомних и си намерих старото разрешително, карах едни курсове преди казармата през 1998 и взех тогавашния клас Д,
намерих това http://crc.bg:8080/dpls/apex/f?p=923:16 ... 086::NO:RP:: , ще доразгледам сайта като имам време, но на пръв поглед какво ще ми струва като финанси и нерви :) да си възстановя правата. Просто членувам в много организации, и тотално съм ги изоставил, защото преди всичко беше безплатно, а сега вече не е така, което е разбираемо до някъде де :).



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: Възстановяване на радиолюбителски лиценз

Мнение от LZ1BB » 16 юли 2013, 12:49

@LZ2NYZ
Според публичния регистър на КРС притежателя на инициал LZ2NYZ е Николай Янев Стойчев. Това ти ли си?



LZ2NYZ
Мнения: 5
Регистриран на: 15 юли 2013, 20:09

Re: Възстановяване на радиолюбителски лиценз

Мнение от LZ2NYZ » 16 юли 2013, 21:43

LZ1BB написа:@LZ2NYZ
Според публичния регистър на КРС притежателя на инициал LZ2NYZ е Николай Янев Стойчев. Това ти ли си?
Да, аз съм. Но от тук нататък... :)



LZ5AF
Мнения: 49
Регистриран на: 24 юни 2013, 22:37
Контакти:

Re: Възстановяване на радиолюбителски лиценз

Мнение от LZ5AF » 17 юли 2013, 12:23

Ами от тук нататък правиш 2 снимки паспортен формат, вземаш си удостоверението за клас, коeто имаш и отиваш в КРС за подновяване на лицензията.
Подаваш едно заявление на място, плащаш 5лв и чакаш.
Новият лиценз ще ти го изпратят по пощата, картончето към него трябва да си вземеш на място - поне на мен така ми казаха.
Това заявление можеш да попълниш и предварително за да спестиш време.
Можеш да си го изтеглиш от ТУК.
Ако пък имаш електронен подпис май можеш да подадеш заявлението по електронен път от ТУК.
Аз предпочетох да отида на място.

Разбира се преди да почнеш на правиш каквото и да било можеш да звъннеш - по-горе в темата има координати.

П.С: Виж и това. Ако ти кажат, че единият от документите задължително се взема на място, може още при подаването за заявиш, че желаеш да си вземеш и двата документа наведнъж от КРС.
Интересното е, че пращат по-важният документ с препоръчано писмо а другият - не...



LZ2NYZ
Мнения: 5
Регистриран на: 15 юли 2013, 20:09

Re: Възстановяване на радиолюбителски лиценз

Мнение от LZ2NYZ » 17 юли 2013, 23:21

Искаш да кажеш, че трябва да отида до София за това?
Нямам елект.подписи и тем подобни, може би когато имам път натам и ако имам възможност....
Благодаря за бързия отговор.
_ _ . . . . . . _ _



LZ5AF
Мнения: 49
Регистриран на: 24 юни 2013, 22:37
Контакти:

Re: Възстановяване на радиолюбителски лиценз

Мнение от LZ5AF » 18 юли 2013, 00:01

Не зная дали има трета алтернатива...
Естествено винаги можеш да им се обадиш и да ги питаш има ли такава.
Би трябвало да ти дадат най-точна информация.
Мисля, че възможността да го направиш с електронен подпис е повече от похвална.
Ако работи де - както казах аз не я ползвах и реших да отида на място.



LZ2NYZ
Мнения: 5
Регистриран на: 15 юли 2013, 20:09

Re: Възстановяване на радиолюбителски лиценз

Мнение от LZ2NYZ » 18 юли 2013, 20:15

Да, отново много благодаря.
Запаля ли се яко ще си проличи най-вече от активността ми във форума и ефира :D



LZ2NYZ
Мнения: 5
Регистриран на: 15 юли 2013, 20:09

Re: Възстановяване на радиолюбителски лиценз

Мнение от LZ2NYZ » 28 юли 2013, 22:16

Приятно съм изненадан от КРС - след кратко запитване в два реда, получих подробен мейл от 25 реда, с всички данни и информация по възобновяването, както и линкове.
Позволявам си да го постна тук:
Във връзка с Ваше писмо, получено на електронната поща на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС), Ви уведомявам за следното:

Условията за извършване на електронни съобщения чрез радиосъоръжения от любителската радиослужба, както и изискванията по отношение на лицата, които искат да ги извършват се определят в Техническите изисквания за осъществяване на електронни съобщения чрез радиосъоръжения от любителската радиослужба (обн., ДВ., бр. 88 от 02.11.2007 г.) (Техническите изисквания - http://www.crc.bg/files/_bg/Tech_izisk_ ... _09_09.pdf).

Издадените до влизането в сила на Техническите изисквания свидетелства за радиолюбителски клас D запазват действието си, като се приравняват на разрешително за правоспособност на радиолюбител клас 2. При изявено желание от радиолюбителя КРС преиздава документите му.

За да Ви бъдат преиздадени разрешителното за правоспособност на радиолюбител и писмото с определения Ви опознавателен знак, е необходимо да подадете Заявление за осъществяване на електронни съобщения чрез радиосъоръжения от любителската радиослужба. Образец на заявление може да получите от деловодството на КРС или да намерите в Интернет страницата на КРС на адрес: http://www.crc.bg/files/_bg/Z207-2011.pdf.

Според чл. 19, ал. 3, от Техническите изисквания, към заявлението за физически лица се прилагат:

· копие на документ за правоспособност на радиолюбител;

· снимка (изисква се за изготвянето на разрешителното за правоспособност на радиолюбител);

· копие от документ за платена такса (съгласно Тарифата за таксите, които се събират от КРС по Закона за електронните съобщения, дължимата такса за преиздаване на разрешително за правоспособност на радиолюбител е в размер на 5 лв., такса за преиздаване на писмо с определен опознавателен знак не се дължи).

Заявлението може да се изпрати по пощата (или чрез куриер) на адрес: гр. София, ПК 1000, ул. „Гурко” № 6 или да се подаде в деловодството на КРС - гр. София, ул. „Гурко” № 6, ет. 2, стая 201. Също така може да се подаде и по електронен път чрез използването на Електронния портал на КРС (http://crc.bg/section.php?lang=bg&id=941). Порталът дава възможност за достъп до електронните административни услуги. Изискването за достъп е валидно удостоверение за квалифициран електронен подпис. Начинът на ползване на портала може да откриете на: http://crc.bg/section.php?lang=bg&id=941.

Таксата може да заплатите в касата на КРС или по банков път по IBAN сметка BG78 BNBG 9661 30 001226 01, BIC код ВNBG BGSD - Българска народна банка, гр. София, пл. „Княз Александър Първи“ № 1.


С уважение,


С. Ж.

Отдел „Уведомления и регистри”
ps: Като ми остане време ще напиша едно кратко похвално писмо за тази служителка. Вярно, това й е работата, но...



LZ1GXG
Мнения: 1
Регистриран на: 13 юни 2013, 23:42

Re: Възстановяване на радиолюбителски лиценз

Мнение от LZ1GXG » 29 юли 2013, 19:45

И след подаването на всички тези документи си пожелайте приятно ЧАКАНЕ (минимум 30 дни). Не мога да ги разбера тези държавни службички как успяват да си изработват заплатите, след като тези 5 лева ги работят цял месец, след като могат да ти напечатат лиценза и инициала точно за 5 минути и за две минути да отскочат до съседната стая за подпис и печат. Няма отърване от този соц манталитет.


[b][color=#4000FF]73! Жоро
LZ1GXG[/color][/b]

lz2ao
Мнения: 19
Регистриран на: 30 ное 2010, 14:10
Местоположение: KN33GT

Re: Възстановяване на радиолюбителски лиценз

Мнение от lz2ao » 14 авг 2013, 11:09

Здравейте колеги,
интересуваме от къде мога да си получа ламинираното разрешително за радиолюбител( имам лиценз от 1987 година),но нямам такова картонче.
73's LZ2AO



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Възстановяване на радиолюбителски лиценз

Мнение от LZ1FW » 14 авг 2013, 20:12

По спомени:
1. Попълваш този формуляр в два екземляра
http://www.crc.bg/files/_bg/Z207-2011.pdf
2. Отбелязваш, че искаш преиздаване на разрешително за правоспособност - трето римско
3. Заплащаш такса - аз я платих на каса в КРС и май бе пет лева за ламинираното картонче. Прилагаш документа за плащането.
4. Прилагаш една снимка и копие от старата ти лицензия
5. Оставаш тези неща в КРС и чакаш да ти изпратят писмо на домашния адрес, че документите са ти готови.
6. Отиваш лично в КРС и си взимаш документите.

Точки от 1 до 5 може да ги свърши всеки. Взимането е лично от тебе от КРС в София.
lz2ao написа:Здравейте колеги,
интересуваме от къде мога да си получа ламинираното разрешително за радиолюбител( имам лиценз от 1987 година),но нямам такова картонче.
73's LZ2AO



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: Възстановяване на радиолюбителски лиценз

Мнение от LZ4ZD » 16 авг 2013, 09:20

LZ1FW написа:............. Взимането е лично от тебе от КРС в София.
В края на декември миналата година покрай регистрацията на LZ2KSC направих пререгистрация и на моя личен инициал. Тогава от КРС ми казаха, че не е проблем някой да го вземе вместо мен, но ми се отвори път до София и го получих лично. Незнам каква е процедурата ако някой друг трябва да вземе картончето.



Отговори