Електромагнитният спектър след UV лъчите

Схеми, софтуер, радиостанции и модификации за тях.
LZ2STO
Мнения: 123
Регистриран на: 29 юли 2007, 16:02
Контакти:

Електромагнитният спектър след UV лъчите

Мнение от LZ2STO » 17 мар 2011, 01:31

Темата стана актуална поради събитията в Япония и макар да е далеч от нас, реших че е крайно време да рециклирам и проверя един руски дозиметър - Гайгер-Мюлеров брояч. Понеже показанията му са в µR/mR (milli-Roentgens), докато търсих как да конвертирам показанията приблизително в µSv(microsieverts) попаднах на много интересен DIY проект, дори датчикът (Гайгер-Мюлерова тръба) е направен с подръчни средства ! :
http://einstlab.web.fc2.com/geigerE/geiger.html
PDF http://einstlab.web.fc2.com/geigerE/GeigerE.pdf
Описанието на японски, където има линкове за HEX и PCB:
http://einstlab.web.fc2.com/geiger/geiger.html
HEX за PIC http://einstlab.web.fc2.com/geiger/GM8.html
Платката http://einstlab.web.fc2.com/geiger/GM9.html
Отдавна съм изолирал на тавана една луминисцираща измервателна скала от танк, за която имам съмнение че съдържа Ra-226 или нещо подобно, та скоро ще я проверя дали става за тестов източник. Ето идея с какво друго може да се тества: http://daggerstab.wordpress.com/2009/01/12/radium-dial/ , http://www.google.com/images?q=vaseline+glass&hl=en. Когато бях в техникума поправих няколко брояча и по спомени на сянка отчитаха около 80 събития на минута, а насочени към слънцето над 140 CPM, така че и това може да служи за ориентир. В Комет има PIC16F88 само SO18, но пак през Комет от Фарнел може да се поръча и в DIP корпус.
Последна промяна от LZ2STO на 24 мар 2011, 18:06, променено общо 3 пъти.



LZ2STO
Мнения: 123
Регистриран на: 29 юли 2007, 16:02
Контакти:

Re: Електромагнитният спектър след UV лъчите

Мнение от LZ2STO » 19 мар 2011, 08:52

Добавям това за да не се изтълкува погрешно предният пост, тъй като тези дни интернет пространството се препълни с какви ли не глупости по темата. Постът е просто за интересно и евтино решение за ГМ брояч, грубо казано приемник, способен да отчита излъчвания на честоти от порядъка на 1 милиард гигахерца и нагоре. Лично аз го намирам за полезно устройство, но не искам да давам повод за безпокойство по нашите географски ширини, всеки може да види какъв е фонът при нас:
http://www.bnsa.bas.bg/bg/emergency/radgamma_background
и за сравнение в засегнатите райони в Япония:
http://www.mext.go.jp/english/radioacti ... 303962.htm



Отговори