"Прострел" на лампите в PA

Схеми, софтуер, радиостанции и модификации за тях.
lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

"Прострел" на лампите в PA

Мнение от lz1kz » 04 авг 2008, 10:13

Известно е че след по дълъг престой в кутията за запчасти лампите "гълтат въздух" и при включване без подготовка в режим с подадено анодно напрежение дават "прострел" през газовия облак и резултата е - решетката на парцали и лампата е за боклука. Лично аз съм си запазил една 6146 - чисто новичка, поставена директно от кутийката в цокъла на TS520 с дупка в стъклото - един два месеца ми бяха необходими докато разбера защо ми горят бушоните на трансивера - сложих старите лампи и проблемите отидоха там където им е мястото - в кутийката "горчив опит".

Истината е че не аз съм сложил новия комплект лампи - просто предишния собственик е имал доброто желание да продаде трансиверчето в най-добро състояние, но както казват "пътят към ада е постлан с добри намерения".

Понеже имах доста лампи в кутиите, тоя въпрос - за подготовката на лампи, особено мощни, за включване в работа, ме интересува известно време, за което успях да се убедя, че за "тренировката" на нови и залежали лампи ми трябва стенд с регулируемо анодно от 50 до 1500-2000 волта, и съответните захранващи напрежения, или в най добрия случай, когато се строи PA трябва да се предвиди възможност конструкцията да работи в режим "трениране" на лампите, т.е. работа само с отопление и трениране с няколко стъпално нарастващи напрежения, да речем 100, 300, 800 и т.н.

Едва вчера ми попадна новата статия в сайта на Гончаренко -
http://dl2kq.de/pa/1-13.htm

Светна ми! Когато прочетох всичко, разбрах какво трябва да се прави например когато сменяш старите с нови, нетренирани лампи на трансивера - просто трябва да се направи доработката - диод и кондензатор в решетката на всяка лампа - след което периода от няколко дни интензивна работа ще позволи на лампите да изпарят вредните газове и токовите удари от прострелите ще изчезнат въобще, т.е. тренировката ще стане на самия трансивер! Като се има предвид цените на 6142 и сие които предлага, примерно LZ1QU, струва си едночасово усилие за да спести човек 100-120 USD!
73, Бате Влади!


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

LZ2STO
Мнения: 123
Регистриран на: 29 юли 2007, 16:02
Контакти:

Мнение от LZ2STO » 06 авг 2008, 20:03

Ценна информация, още едно линкче по въпроса:

http://www.nd2x.net/tube-prep.html
http://www.sm5bsz.com/recondit.htm



lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Мнение от lz1kz » 28 сеп 2008, 14:48

Изображение[/img]


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Мнение от lz2rs » 28 сеп 2008, 15:48

zdravej Vladi,

""Истината е че не аз съм сложил новия комплект лампи - просто предишния собственик е имал доброто желание да продаде трансиверчето в най-добро състояние,....."

- zna4i,ako stava duma za moyat TS 520X,to tryabva da ti kaja,4e ne sum mahal starite lampi- te byaha do6li ot Japan predi 2 -3 godini i byaha Military tubes 6146W,raboteha bezupre4no nad 110W RF.S tozi TRCVR sum napravil pove4e ot 100 000 QSO na CW/SSB,kato nikoga-pod4ertavam nikoga ne sum imal problemi,dori ne e izgaryal predpazitel.Za rezervnite lampi moga da kaja,4e ne byaha lo6i,no vse nyakoga idva vremeto,kogato tryabva da se hvurlyat.
Az opredeleno mislya,4e lampata se e razvalila ot nepravilna nastrojka na PA na TRCVR,a imenno 4e si go natovaril s mnogo po razli4no R ot 50 Ohms.... !
73!Rumen LZ2RS



LZ1VB
Мнения: 91
Регистриран на: 06 юни 2007, 07:43

Мнение от LZ1VB » 28 сеп 2008, 23:32

И на мен ми прилича на стопен анод от претоварване.



LZ1HD
Мнения: 21
Регистриран на: 29 май 2008, 11:32

Re: "Прострел" на лампите в PA

Мнение от LZ1HD » 28 ное 2009, 16:20

Проблема с така наречения "прострел" при мощните лампи е неприятен, но за сметка на това често срещан. При проявата му опасността е по-скоро за компонентите осигуряващи преднапрежения, отколкото за самите лампи. От опита който имам с подобни лампи знам, че дори и след продължително натрениране, няма гаранция че малко след като бъдат включени в нормален режим няма да се прояви въпросният ефект. Специално в крайното стъпало на TS-830S при "прострел" дефектират катодните резистори, просто те се явяват най слабото звено, а все нещо трябва да изгори. За да не се случи това трябва да има автоматика, която много бързо да изключи анодното напрежение, но тези трансивъри нямат такава. Решението което се предлага с поставяне на диод във веригата на решетката третира случаи с използване на триоди. Лампите 6146 обаче са пентоди и подобен диод само ще прекъсне отрицателното преднапрежение в G1 и лампата няма да се управлява. Така че този подход тук е неприложим. За предварително натрениране на нови лампи трябва да ползва специално направен стенд, който има достатъчно лампи и време ще си го зглоби. В доста от случаите крайните лампи на трансивърите дефектират от неправилна настройка на P филтъра, така че не е зле периодично да се прочита Instruction Manual .

73 LZ1HD



Отговори