Дигиталните режими. Въпроси и отговори

Схеми, софтуер, радиостанции и модификации за тях.
lz5xp
Мнения: 9
Регистриран на: 25 яну 2007, 15:14
Местоположение: Sofia
Контакти:

Дигиталните режими. Въпроси и отговори

Мнение от lz5xp » 18 юли 2008, 13:31

Привет на всички колеги.
Отдавна обмислям как да задам въпросите които ме вълнуват по отношение на цифровите режими и свързаният с тях хардуер. Това никак не е лесно да се направи с няколко думи.
И така :)
1. Интерфейс за работа с MIXW2 с USB и необходимият допълнителен софтуер за емулация на RS232 имайки предвид, че много, ако не всички масово използвани програми ползват RS232 и нямат предвиден USB.
p.s. Всички програми от вида на MixW2, MMSSTV, MMRTTY и други работят чудесно с RS232, но вече той е на изчезване и съм сигурен, че не само аз изпитвам подобни затруднения.
2. WSJK модулацията... на кои режими се равнява? PSK31 или...

и много други въпроси, но всичко едно по едно. ;)

Поздрави на всички!
73 & DX!



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Мнение от LZ4ZD » 19 юли 2008, 13:27

Здрасти!

По въпрос номер 1.
Наистина във всички нови портативни компютри RS-232 интерфейса отсъства. Добре поне, че са лесно достъпни чипове за USB-COM конвертори. Такива чипове са FT232BL, FT232BQ, FT232RL. Между тях има минимални разлики. Има ги в COMET. Напиши в търсачката "FT232" и ще ги откриеш. Документация за чиповете и драйвери за тях можеш да намериш на сайта на FTDI.

CAT + интерфейс към звуковата карта с галванично развързване

Още една реализация от LZ2STO.

По втория въпрос нещо не ми е ясно. PSK31 и WSJK са съвсем различни модулации. Ако въпроса е в какъв режим трябва да работи радиото - USB или DIG ако е за FT-817/857/897

73!



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Мнение от LZ4ZD » 19 юли 2008, 18:31

Още една идея в допълнение:

Разгледай PCM270x серията на Texas Instruments, както и TCM290x

Това е почти изцяло готова "звукова карта" работеща през USB интерфейс. Първата серия 270х има само изход, докато втората 290x има и линеен вход. До колкото помня, не искаше и допълнителни драйвери за WinXP и нагоре.

Много удобно е вграждането в по-горните CAT интерфейси.

Чипове съм поръчвал като мостри от Texas Instruments, верно че на адрес в USA от където после ми ги донесоха тук, но не пречи да се пробва дали пак става поръчването на безплатни мостри до LZ.



lz5xp
Мнения: 9
Регистриран на: 25 яну 2007, 15:14
Местоположение: Sofia
Контакти:

Мнение от lz5xp » 22 юли 2008, 11:21

Благодаря Ви за информазията. Ще я зачета по-подробно щом се върна в София.
Бих искал само да уточня, че радиото е IC-706MKIIG и ми се ще да го вържа за лаптопа.
Отново благодаря и до скоро.
Петьо.
73!



lz5xp
Мнения: 9
Регистриран на: 25 яну 2007, 15:14
Местоположение: Sofia
Контакти:

Мнение от lz5xp » 26 юли 2008, 12:00

За Златко LZ4ZD,
как да кажа. Малко трудно се ориентирам с английски и нищо не разбира на немски :) и все пак разбрах някои неща. Ти ме ориентира доста добре. Както обаче е видно има Е2 пром и това е задънена улица. Навсякъде дават схеми FREE и почти никъде софтуер за промовете.Това е разбираемо. Защитават си авторските права, а точно те са скъпи. Работата е там, че ние сме много далеч от финансовата стабилност та да си купя софт, платка 1 бр., поене, време за това и накрая незнаеш дали ще проработи. Ако не значи си загубил дни отделено време и си пропуснал много други важни неща заради това. Понякога в тези случаи е по-добре да си купиш готово. В случая обаче дори и да се направи ще трябва да се търсят различни куплонзи да се правят преходни кутии и др. За това предпочитам да си го направя бавно, но да е сигурно. Без да имам софт не мога да започна. Предполагам не съм прочел всичко подроно и внимателно. Просто толкова време имам или нямам :) Пожелавам ти много усмивки и до скоро!

За Митко LZ3NY,
Видях RigExpert как може да се поръча този модем и колко може да струва?
По отношение на Модулациите WSJT, FSK441, JT65, JT6B какъв софтуер се използва?

Моля да ме извините, че задавам купища въпроси, а Вив ми отговаряте заемайки се внимателно и последователно :)

Благодаря!
Златко LZ4ZD;
Митко LZ3NY.

Много успехи и до скоро чуване (етер). виждане (нет)
:D 73 de Petyo LZ5XP



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Мнение от LZ4ZD » 26 юли 2008, 15:04

http://www.ftdichip.com/Documents/DataS ... T232BM.pdf
http://www.ftdichip.com/Documents/DataS ... T232BL.pdf
EEPROM Interface
Though the FT232BM will work without the optional EEPROM, an external 93C46 (93C56 or 93C66) EEPROM can be used to customise the USB VID, PID, Serial Number, Product Description Strings and Power Descriptor value of the FT232BM for OEM applications. Other parameters controlled by the EEPROM include Remote Wake Up, Isochronous Transfer Mode, Soft Pull Down on Power-Off and USB 2.0 descriptor modes.
The EEPROM should be a 16 bit wide configuration such as a MicroChip 93LC46B or equivalent capable of a 1Mb/s clock rate at VCC = 4.35V to 5.25V. The EEPROM is programmable-on board over USB using a utility available from FTDI’s web site (http://www.ftdichip.com). This allows a blank part to be soldered onto the PCB and programmed as part of the manufacturing and test process.
If no EEPROM is connected (or the EEPROM is blank), the FT232BM will use its built-in default VID, PID Product Description and Power Descriptor Value. In this case, the device will not have a serial number as part of the USB descriptor.
ЕЕПРОМ паметта се използва за да се направи интерфейса със собствени серийни номера и други данни използвани при USB устройствата. Например за да излиза при включване на USB устройството име от сорта "на LZ4ZD CAT интерфейса за радиото" :twisted: . Както се вижда от дейташийта този еепром може да не се слага изобщо и тогава ще се използват данните записани оригинално в интерфейсния чип.
Като допълнение само ще кажа, че такъв чип може да бъде сложен в интерфейса напълно празен (непрограмиран) и след това програмирането му да се направи със софтуер на FTDI без каквато и да е необходимост от програматор.

Кутии и куплунзи се намират доста лесно, това мисля, че не е проблем. Аз лично правя нещата за мен така, че да мога да ги ползвам с различните радиостанции - имам както Yaesu (FT-817, FT-857) така и Kenwood (TS-450s). Докато с един и същ производител, съвместимост лесно се постига, за различните производители си правя няколко преходника.



lz5xp
Мнения: 9
Регистриран на: 25 яну 2007, 15:14
Местоположение: Sofia
Контакти:

Мнение от lz5xp » 26 юли 2008, 19:41

Здравей Златко LZ4ZD,
най-после ми се изясни за какво е този Е2пром. :)
Програмирането за мен е доста далеч...
Благодаря!
Петьо LZ5XP
73!



LZ2NKM
Мнения: 19
Регистриран на: 29 апр 2007, 00:12
Местоположение: София/В.Търново
Контакти:

Мнение от LZ2NKM » 28 юли 2008, 13:39

Аз ползвам за връзка между звука на радиото и компютъра схемата на LZ1AQ: http://lz1aq.hit.bg/docs/sound-trcvr/Sound-trcvr.htm

За управлението на транисивъра (FT-857) съм с CAT кабел купуван от ebay, но имам на компютъра COM порт. Въпреки това няма никакви проблеми да ползваш някакъв USB към COM преходник - и така става. Ако имаш възможност най-добре да си направиш някоя сериозна схема на интерфейс като на LZ2STO.

Иначе като софтуер съм с Digital Master 780, който е в пакета на безплатния Ham Radio Deluxe: http://www.ham-radio-deluxe.com/ Много лесно се работи с програмата и е много добре направена, вече има и SSTV. За контести обаче май по-подходяща е MixW.

Колкото до видовете модулации - за WSJT и другите "метеорни" модулиции нищо не мога да кажа тъй като никога не съм работил.
Основно имам някакъв опит с PSK-тата, RTTY. PSK31 е може би "най-пробивната" и шумоустойчива модулация след CW.
Общо взето работата на PSK е доста интересна, има и доста станции работещи там.


http://lz2nkm.rally-club.bg

lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Мнение от lz2be » 01 авг 2008, 15:08

Здравей,

най-лесно и бързо може да се започне чрез използването на звуковата карта на компютъра. Най-популярните видове на КВ са RTTY и PSK31 и за начинаещ е добре да започне точно с тях, за да има с кого да си тества настройките. Ползвай радиото в режим LSB или LSB-D ако има (digital, т.е. микрофона е изключен), за да си спестиш време за нацелване на правилната поляризация :)

На сайта http://mmhamsoft.amateur-radio.ca/ има freeware програми MMTTY и MMVARI. Първата е за RTTY, втората е за разните BPSK/MFSK и т.н. като има и RTTY. Самите програми си имат вграден лог и възможност за управление на радиото, така че не ти е необходимо в началото нещо допълнително. Предвидено е и управление на радиото през USB като ти трябва да си свалиш от същия сайт и една програмка extfsk.exe, a готов адаптер USB/radio можеш да си купиш от Борката LZ2JR, email можеш да намериш в qrz.com.

Радиото ти би трябвало да има на задния панел куплунг, в който да са изведени сигналите Audio In и Audio Out. Може да не се казват Audio, а AF или Digital, но това са аудио изход от радиото към звуковата карта (Line In) и аудио вход на радиото от звуковата карта (Line out). Вероятно имаш и още един вход FSK, който е само за RTTY и е най-добре него да ползваш, но ще ти трябва още един адаптер USB/COM.
Прегледай описанието на радиото за режим AFSK - за начало това ти трябва.
Съществуват различни схеми (колегите са дали линкове по-горе) за съгласуване, но аз например такова нещо никога не съм ползвал :) Вземаш един двужилен екраниран кабел или два едножилни - единия отива от Audio Out на радиото към Line In на зв.карта, а другия от Line Out към Audio In на радиото. На този кабел е добре да сложиш един делител на напрежение 1:10 - 1:50, т.е. едно съпротивление последователно от 10кОм и едно паралелно след него от 1Ком. Може и без него, но ще ти е трудно да намалиш толкова много силата на звука от звуковата карта.
Друго важно нещо за звуковите кабели е да ги прекараш 7-8 пъти през един тороид с проницаемост около 2000. На руските пише НМ2000 и са почти черни на цвят. Този дросел е важен, ако антената ти не е с добро КСВ или работиш с по-голяма мощност и се избягва навлизането на ВЧ и развалянето на сигнала.
Преди за започнеш да правиш връзки трябва да си регулираш силата на звука към радиото така, че ALC да е на нула или на ръба - ще си спестиш забележки за качеството на сигнала особено на PSK.

73 и успех!
Боян LZ2BE/LZ8A



LZ2NKM
Мнения: 19
Регистриран на: 29 апр 2007, 00:12
Местоположение: София/В.Търново
Контакти:

Мнение от LZ2NKM » 01 авг 2008, 22:34

Ето тук има интересни инструкции как се настройва станцията за работа на PSK и какво е RSQ: http://www.rsq-info.net/Station-Setup-Checklist.html


http://lz2nkm.rally-club.bg

LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Мнение от LZ1BB » 14 авг 2008, 20:05

Май разваляме бизнеса на фирмите. Те продават скъпи и сложни устртойства и кабели. Аз, също като LZ2BE, използвам най-обикновен ширмован кабел с два накрайника за връзма нежду приемника и компютъра. Същия кабел с атенюатор за предавателя. Никакви оптрони, трансформатори и други подобни. Направил съм хиляди връзки на КВ PSK31 и малко над 1000 метеорни връзки на 144 Mhz с този прост кабел. Използвал съм мощности от QRP до неприлично големи. Не съм имал никакви проблеми с RF наводки дори и без ферити. Имам само по един блокиращ кондензатор 1nF във всеки край на кабела от компютъра до входа на микрофона. Приемния кабел даже нама блокиращи кондензатори. Виж на тази страница, първия "модем". Моето е същото, само с 1nF блокиращи кондензатори. За PTT третата картинка, като не слагам дори диодите. По-просто от това едва ли може да се направи. http://www.qsl.net/wm2u/psk31.html

За да не стане беля, спазвам елементарното правило от доброто старо време: Когато се включва крайно, или периферно устройство към компютъра, то или компютъра, или устройството трябва да е изключено. Най-добре и двете, но последното аз никога не съм спазвал. Досега не съм имал проблем.

Ако се загледа човек подробно в схемите на аудио кабела и CAT кабела на фирмата ICOM, ще види безсмислието от всички усложнения. Техния аудио кабел е перфектно галванически развързан чрез трансформатори и оптрони. CAT кабела, обаче си е с обикновена галваническа връзка между масите на трансивера и компютъра. Тъй като двата кабела обикновено са включени едновременно се пита за какво са си изхарчили хората парите за такъв скъп аудио кабел, като CAT кабела обезсмисля трансформаторите и оптроните в аудио кабела.

Дългото обяснение е за Тома неверниците. За съжаление съм го обеснявал на доста мои приятели, но те ме контрират с въпроса: "Добре де, ама що фабричните кабели са сложно направени?" "Ами щото са за балъци с пари" отговарям аз.

Относно софтуера. Освен програмите изредени от Боян, аз ползвам безплатната версия на MixWin 2.11. Тя е русифицирана, което не ми пречи и все още е твърде актуална, обаче няма CAT. Може да се свали от тук: http://www.ut1ua.narod.ru/Downloads/mixw211f.zip За метеорни и лунни връзки алтернатива няма. Използва се WSJT. Свободна и безплатна програма. Вече доста хора работят на JT65A и на КВ. Сваля се от тук: http://www.physics.princeton.edu/pulsar/K1JT/

/edit
Ето и линк към по-новата безплатна русифицирана версия 2.14 на MixW http://hamradio.online.ru/ftp3/dw.php?MixW214Rf.zip Следващи безплатни версии, доколкото аз знам, няма. Искат регистрация, съответно заплащане.



lz5xp
Мнения: 9
Регистриран на: 25 яну 2007, 15:14
Местоположение: Sofia
Контакти:

Мнение от lz5xp » 24 авг 2008, 19:30

Здравейте всички
Радвам се, че темата отворена от мен предизвиква интерес. Искам да обясня нещо.
Още преди 10-15-тина години започнах да се се занимавам с цифрово радио (от личен интерес). Та почнах с BAYCOM модем и програми от рода на:
Super Paket v9.61, TstHost v.1.43c, TstHWin v1.22, FBB и други. Както и драйвери за тях TFPCX, FlexNet и др.
Kantroniks модем с HostMaster za DOS и една за WIN.
После дойдоха новите компютри и нови станции. MMSSTV, MMRTTY, MIXW2 и др. Всичко беше наред до момента на изчезването на серийните интерфейси RS-232. Искам да кажа, че ми трябва работеща схема за USB и CI-V на ICOM (с достъпни части и софтуер) както и дистанционен пренос на управлението през Internet..
Сега радиото е IC=706MKIIG
Такива работи ми се въртят из главата :-)
Благодаря на всички и до скоро...
Петьо LZ5XP
73!



LZ2NKM
Мнения: 19
Регистриран на: 29 апр 2007, 00:12
Местоположение: София/В.Търново
Контакти:

Мнение от LZ2NKM » 29 авг 2008, 15:30

Петьо, дистанционно през Интернет може да управляваш радиото с HRD http://www.ham-radio-deluxe.com/ друг е въпроса, че най-лесния вариант да работиш на цифрови режими е директно с терминална връзка към компютъра на който са инсталирани програмата и трансивъра чрез Remote Desktop да речем. При съврменните бързи връзки към Интернет няма никакви проблеми за това.

Аз мога да роботя така дистанционно, но никога не съм го правил. Може би трябва да пробвам, би било интересно...


http://lz2nkm.rally-club.bg

LZ1NJK
Мнения: 12
Регистриран на: 18 юни 2010, 20:10

Re: Дигиталните режими. Въпроси и отговори

Мнение от LZ1NJK » 03 юли 2010, 19:44

И аз да кажа нещо по въпроса от личен опит :) Кабел за цифрова работа за Yaesu FT-857D или FT-897D може да се направи съвсем лесно с подръчни средства - просто вземате един кабел от PS2 компютърна клавиатура (гледате кабела да е от маркова клавиатура Compaq, IBM или някаква такава защото те са с много хубава екранировка и не се пречупват лесно), вземате екранировката и двата проводника които отговарят на Audio IN и Audio OUT от трансийвера ви и ги запоявате към два куплунга за слушалки 3,5мм стерео.Това става много просто като махнете външната изолация на кабела на клавиатурата около 8см отделяте екранировката на две и я усуквате на два отделни снопа, към всеки от тях прибавяте и проводниците за Audio In и Audio Out и ги запоявате към съответните 3,5мм жакове които влизат съответно във входовете случалки и микрофон на компютъра ви.Полученото Y съединение излолирате поотделно с термосвиваем шлаух и сте готови.Правих много опити на други такива интерфейси с трансформатори и галванично развързване - много лош резултат.Поставях даже и потенциометри за регулиране силата на сигналите.Проблема е че когато използвате разделителни трансформатори екранировката на Audioto ви от компютъра остава висяща с други думи масата между трансийвера и аудио входа на компютъра се прекъсва.Това води до големи станични шумове при най малкото допиране до екранировката на звукочестотния кабел и влизане на брумове.Тези разделителни трансформатори са безмислени, ненужно усложняване и оскъпяване.След като направих кабела само от клавиаурен кабел и два 3,5мм куплунзи за слушалки всичко работи перфектно и шумовете които имах преди вече ги няма.



LZ1NJK
Мнения: 12
Регистриран на: 18 юни 2010, 20:10

Re: Дигиталните режими. Въпроси и отговори

Мнение от LZ1NJK » 04 юли 2010, 17:01

Извинявай ама преди 20 години на какъв компютър работи? Аз съм на 29 години и преди 20 години бях на 9 и единствените компютри които имаше в България бяха Правец 8.Малко по късно се появиха 86 и 286 процесорите.Тогава някъде създадоха и Windows 3.1 в далечната 1992 година.Дори да си работил на 386 тогава те имаха зашеметяващите 33MHz.PSK31 я създадоха чак 1998.....ако изобщо си изгорил някаква звукова карта тогава тя е била нещо допотопно но и това ме съмнява защото в 1990 година аз в България компютър с истинска звукова карта с DAC не съм виждал.Мощността на тогавашните компютри беше колкото на една съвременна програмируема елка Sharp да не говорим за спектрален анализ на аудиосигнал до 3KHz и декодиране на модулация в реално време.Кажете ми как да направя интерфейс с трансформатори при положение че масите ми и от двете страни остават висящи?Да, няма галваническа връзка но няма и истинско екраниране.



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Дигиталните режими. Въпроси и отговори

Мнение от lz2be » 04 юли 2010, 21:16

Здравейте,

на времето си бях направил един правец-8е, който ползвах за RTTY/SSTV. Бях сложил отначало разделителни трансформатори и ефекта беше брум и ВЧ бози. Махнах ги и на предаване вързах директно жиците, а на приемане сложих делител 1:10 със съпротивления и нещата се оправиха. В двата края на кабелите имаше блокиращи кондензатори по 10nF.
Съвременните звукови карти и радиа имат достатъчно възможности да се справят с нивата на сигнала на приемане/предаване. От години ползвам директни кабели м/у радиото и компютъра. Откъм компютъра кабелите са навити 7-8 пъти на феритен пръстен с проницаемост 1500-2000. Ширмовката е свързана и към радиото и към компютъра.

73 Боян



LZ1NJK
Мнения: 12
Регистриран на: 18 юни 2010, 20:10

Лаптопите вкарват шум от адаптерите

Мнение от LZ1NJK » 28 юли 2010, 23:07

Колеги, оказа се че лаптопите вкарват значителен шум в аудиосигнала между трансийвера и компютъра когато са включени през аудио кабел директно и този шум е ....от адаптера!!! Нивото на шума пада в пъти когато лаптопа работи само на батерия, когато включа адаптер обаче шумът става невероятен.И лаптопа и адаптера са маркови и оргинални, дори последния има ферит савсем близо до захранващата букса но това явно не помага особенно.Разреших проблема като сложих още един голям ферит против смущения около който навих 5 навивки от кабела на адаптера (този кабел който отива към лаптопа а не към 220V).Смущенията изчезнаха и сега шумът на адаптер е равностоен с този при работа на батерия.Инверторите в лаптопа все пак създават някакъв шум но голяма част от шумът идва от захранващия адаптер.Имайте това в предвид и винаги слагайте колкото можете повече ферити по този кабел.



Отговори