Стрелкова система за измерване на ампери ток

Схеми, софтуер, радиостанции и модификации за тях.
lz1mak
Мнения: 59
Регистриран на: 23 дек 2011, 11:38

Стрелкова система за измерване на ампери ток

Мнение от lz1mak » 17 мар 2018, 17:34

Здравейте,

Следващата седмица съм решил да си купя малка стрелкова система за измерване на ток на фотоволтайчен панел. Има два варианта в каталога на магазина: с шунт и без шунт.
Въпроса ми е каква е разликата.
Благодаря



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Стрелкова система за измерване на ампери ток

Мнение от LZ1FW » 17 мар 2018, 21:10

Измерването на ток става с амперметър. Ако токът, който ще мерим, е по-голям от максималния ток, който може да измери амперметъра то паралелно на него се свързва активно съпротивление наречено шунт.

На първо четене е важно да знаеш какъв максимален ток ще мериш и по това да подбереш амперметъра. Дали ще е с външен шунт или не според мен не е толкова важно.
lz1mak написа:Здравейте,

Следващата седмица съм решил да си купя малка стрелкова система за измерване на ток на фотоволтайчен панел. Има два варианта в каталога на магазина: с шунт и без шунт.
Въпроса ми е каква е разликата.
Благодаря



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Стрелкова система за измерване на ампери ток

Мнение от LZ6AJ » 17 мар 2018, 21:55

колега, здравей !

в общият случай, обява от типа "БЕЗ ШУНТ" ще рече - или няма разграфена скала, или същата е за максимален ток от няколко µA.
ако обаче скалата на системата е оразмерена за по-висока максимална стойност, най-вероятно шунтът е бил прекъснат или изчезнал по някаква причина, т.е. уж няма да ни искат пари за него, но пък ще трябва сами да си го подбираме ...
тук подходите са два :
1. разграфената скала ни устройва като обхват и стойност на едно деление, остава ни да подберем шунта;
2. самата система е определяща (размер, дизайн, модел, начин на закрепване и т.н.), остава ни да изберем шунта според максималната стойност, която ще мерим, да мащабираме съществуващата скала (действителната стойност, разделена на показанието на стрелката), или направо да отпечатаме и залепим нова актуална скала зад стрелката;

продавано "С ШУНТ" предполага, че нещата са заводски калибровани, т.е. монтираме, свързваме и сме в боя.

и в двата случая, ако става дума за DC, добре е да добавим и филтриращ кондензатор 1-10 nF паралелно на шунта.
(ако някой преди нас не го е направил вече) :)

успех !

73,
Любо


73,
Любо

lz1mak
Мнения: 59
Регистриран на: 23 дек 2011, 11:38

Re: Стрелкова система за измерване на ампери ток

Мнение от lz1mak » 18 мар 2018, 00:43

LZ1FW написа:Измерването на ток става с амперметър. Ако токът, който ще мерим, е по-голям от максималния ток, който може да измери амперметъра то паралелно на него се свързва активно съпротивление наречено шунт.

На първо четене е важно да знаеш какъв максимален ток ще мериш и по това да подбереш амперметъра. Дали ще е с външен шунт или не според мен не е толкова важно.
lz1mak написа:Здравейте,

Следващата седмица съм решил да си купя малка стрелкова система за измерване на ток на фотоволтайчен панел. Има два варианта в каталога на магазина: с шунт и без шунт.
Въпроса ми е каква е разликата.
Благодаря
Благодаря за отговора.

Тока в моя случай със сигурност е под 1А, избрах системка с максимален ток 1.5А, така ще има по-добра нагледност по скалата.
Ще опитам да прикача снимка. Поръчах системката, ако всичко е наред във вторник е при мен.
Възниква ми и втори въпрос: самата системка трябва да има собствена консумация на енергия нали?
СТРЕЛКОВА СИСТЕМА 0-1.5A М13
СТРЕЛКОВА СИСТЕМА 0-1.5A М13



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Стрелкова система за измерване на ампери ток

Мнение от LZ1FW » 18 мар 2018, 08:29

Важно е преди да започнеш да го ползваш амперметъра да уточним въпроса за максималния ток. В интернет видях следната обява
https://vikiwat.com/product/18222/amper ... 60-mv.html
там пише "ВАЖНО: ВЪНШНИЯТ ШУНТ НЕ Е ВКЛЮЧЕН В ЦЕНАТА И СЕ ЗАКУПУВА ОТДЕЛНО. Свързването на уреда без външен шунт ще доведе до неговата повреда." Виж какво е писал Любо по-горе. Важно е да уточним дали ако на скалата на уреда пише 1.5A дали това наистина е максималния ток измерван от уреда във вида в който ще го получиш. Не е зле да уточниш това с продавача. Иначе системата ще изгори или ще й огънеш стрелката.

Сега на въпроса. Амперметърът от твоята картинка е магнитоелектрически. Вижда се от "подковата" (втория символ долу отляво). Тези амперметри се състоят от постоянен магнит в магнитното поле на който е поставена въртяща се рамка с намотан върху нея проводник. През този проводник протича измервания ток. Рамката има съпротивление. Ако приемем, че съпротивлението на намотката е 900 ома при максимален ток на системата 100 микро Ампера, то консумираната от амперметъра мощност ще бъде 9 микро Вата. Това е толкова малко, че на практика може да се пренебрегне.
lz1mak написа: Тока в моя случай със сигурност е под 1А, избрах системка с максимален ток 1.5А, така ще има по-добра нагледност по скалата.
Ще опитам да прикача снимка. Поръчах системката, ако всичко е наред във вторник е при мен.
Възниква ми и втори въпрос: самата системка трябва да има собствена консумация на енергия нали?



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Стрелкова система за измерване на ампери ток

Мнение от LZ6AJ » 18 мар 2018, 11:10

LZ1MAK написа: ... Възниква ми и втори въпрос: самата системка трябва да има собствена консумация на енергия нали? ...
при задаването на такъв въпрос, смятам че е добре, преди въпросния вторник, да хвърлим едно око поне на най-популярното по въпроса :

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0 ... 1%8A%D1%80

и да запомним, че :
- амперметърът се включва серийно във веригата (отделния клон), чийто ток ще мери;
- амперметърът има поляритет. ако същият се свърже в грешна посока, стрелката ще се отклонява наляво и взависимост от силата, съществува риск да бъде изкривена. същият ефект може да се получи при неоразмерен шунт (или липса на такъв), както и при свързавне на амперметъра паралелно на източника;
- токът, протичащ през амперметър, допълнително оразмерен за големи токове, е малка част от общият ток. останалото протича през шунта, който трябва физически да осигурява това (като сечение) за неограничен период;
- амперметърът има ниско вътрешно съпротивление, по-малко от 1 Ом. следователно, падът на напрежение върху оразмерения амперметър (с включения паралелно на него шунт) е пренебрежимо малък;
...
без да претендирам за точност, по мои сметки шунтът за 1.5А на конкретната система ще трябва да е около 40 милиОма. трудно е да бъде измерен с омметър от нисък клас.
за сигурност, препоръчвам проверка преди монтажа. за целта са нужни една батерия 1,5V (без значение АА или ААА) и два резистора - 22 Ома и 22 КОма (PTH, произволна мощност).
при включване на 22К, токът е около 70 µA, или :
1. ако няма шунт, стрелката ще забива в крайно дясно положение, но няма опасност от дефект;
2. ако има шунт, стрелката изобщо няма да стига до първото деление. само в този случай, можем да преминем към смяна на резистора с 1000 пъти по-малък, за проверка на скалата - около 65-70 mA, взависимост от текущия заряд на батерийката.

73,
Любо


73,
Любо

lz1mak
Мнения: 59
Регистриран на: 23 дек 2011, 11:38

Re: Стрелкова система за измерване на ампери ток

Мнение от lz1mak » 18 мар 2018, 20:08

LZ6AJ и LZ1FW,

Сърдечно ви благодаря за информацията и съветите. Научих нещо ново и се радвам, може и да не изглежда голяма работа, но аз се кефя. Всяко зрънце знание ми е добре дошло.

Като доставят системката ще направя теста с батерията АА и съпротивлението, после ще споделя.

Искам да замервам тока на малък фотоволтаичен панел, запоих десетнина елемента за върху таблото на автомобила, докато е на паркинг да зарежда батерия. Ще ми е иинтересно да го засека какъв ток генерира.

Още веднъж благодаря
Марин, /1Благоевград



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Стрелкова система за измерване на ампери ток

Мнение от lz2be » 19 мар 2018, 13:18

lz1mak написа:Възниква ми и втори въпрос: самата системка трябва да има собствена консумация на енергия нали?
При твоето приложение системката практически няма консумация на енергия.
Тя се състои от една бобинка към която е прикрепена стрелката и може да се завърта м/у едни магнити. Има и две спирални пружинки, които фиксират положението и така, че стрелката да е на "0". Като протече ток през бобината се създава ел.магнитно поле, което си взаимодейства с магнитите и кара бобината (заедно със стрелката) да се завърти около оста си, преодолявайки реакцията на пружинките. Завъртането е правопропорционално на тока протичащ през бобината.
73 Боян



lz1mak
Мнения: 59
Регистриран на: 23 дек 2011, 11:38

Re: Стрелкова система за измерване на ампери ток

Мнение от lz1mak » 20 мар 2018, 20:08

LZ6AJ написа:
LZ1MAK написа: ... Възниква ми и втори въпрос: самата системка трябва да има собствена консумация на енергия нали? ...
при задаването на такъв въпрос, смятам че е добре, преди въпросния вторник, да хвърлим едно око поне на най-популярното по въпроса :

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0 ... 1%8A%D1%80

и да запомним, че :
- амперметърът се включва серийно във веригата (отделния клон), чийто ток ще мери;
- амперметърът има поляритет. ако същият се свърже в грешна посока, стрелката ще се отклонява наляво и взависимост от силата, съществува риск да бъде изкривена. същият ефект може да се получи при неоразмерен шунт (или липса на такъв), както и при свързавне на амперметъра паралелно на източника;
- токът, протичащ през амперметър, допълнително оразмерен за големи токове, е малка част от общият ток. останалото протича през шунта, който трябва физически да осигурява това (като сечение) за неограничен период;
- амперметърът има ниско вътрешно съпротивление, по-малко от 1 Ом. следователно, падът на напрежение върху оразмерения амперметър (с включения паралелно на него шунт) е пренебрежимо малък;
...
без да претендирам за точност, по мои сметки шунтът за 1.5А на конкретната система ще трябва да е около 40 милиОма. трудно е да бъде измерен с омметър от нисък клас.
за сигурност, препоръчвам проверка преди монтажа. за целта са нужни една батерия 1,5V (без значение АА или ААА) и два резистора - 22 Ома и 22 КОма (PTH, произволна мощност).
при включване на 22К, токът е около 70 µA, или :
1. ако няма шунт, стрелката ще забива в крайно дясно положение, но няма опасност от дефект;
2. ако има шунт, стрелката изобщо няма да стига до първото деление. само в този случай, можем да преминем към смяна на резистора с 1000 пъти по-малък, за проверка на скалата - около 65-70 mA, взависимост от текущия заряд на батерийката.

73,
Любо
Здравей Любо,

обещах да пиша като пристигне системката.
Направих опита с батерията и двете стойности съпротивления. Резултата се покрива напълно с направените от теб прогнози: при 22к съпротивление стрелката не трепва, при 22 - отчита около 65 милиампера. Много се радвам, това ми е първия стрелкови измервателен уред, производство на завод в Бургас, в листовката има печат от 1990 година.
Ще си купя кабелни обувки и в събота монтирам към соларния панел. Предполагам ако волтажа се вдигне до 25-30 волта няма да прецакам уреда.

Поздрави и благодаря на всички включили се по темата, научих нещо ново относно стрелковите амперметри и съм доволен
73, Марин



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Стрелкова система за измерване на ампери ток

Мнение от LZ6AJ » 20 мар 2018, 23:13

здравей, Марине !

радвам се, че нещата вървят по план ... а най-вече за новото научено от теб :D

едно уточнение - не съм прогнозирал, сметките са по Закона на Ом.

относно опасенията ти - разбрахме вече, защо падът върху амперметъра ще е пренебрежимо малък (пак Закона на Ом) ... т.е. и 30 волта да стане потенциалът на веригата, чийто ток ще мериш ... и 300 V ... и 3000 V - за самата системка няма риск, стига кутийката, в която е поместена, да й осигурява необходимата изолация.

в общия случай, като стане дума за амперметър, най-лесно е да си представяме "късо съединение" между точките, в които е свързан.
искаме да мерим тока на една верига ? ... прекъсваме проводника на тази верига ... и там вмъкваме амперметъра, свързан според посоката на тока (поляритет), винаги и само когато става дума за постоянен ток (DC). при амперметрите, предназначени за променлив ток (AC), посоката на свързване е без значение.

73,
Любо

п.с. - сори, че толкова обстоятелствено !
нарочно проверих ... и в двата въпросника по електротехника (за радиолюбителски клас 1 и 2) - НИЩО ПО ТЕМАТА ...
(освен, че големина на тока се мери в "Ампер(и)" и че 3000 mA са равни на 3 А)
тъжно, нали ?!
но е добре да не плачем, а да помагаме ...
ех, къде са клубовете ?


73,
Любо

lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: Стрелкова система за измерване на ампери ток

Мнение от lz2ht » 21 мар 2018, 11:50

LZ6AJ написа:нарочно проверих ... и в двата въпросника по електротехника (за радиолюбителски клас 1 и 2) - НИЩО ПО ТЕМАТА ...
Това вярно ли е??? А аз бях готов да го нахейтя, че не знае елементарни неща... Макар че няма нищо лошо поне за обща култура да се прочете и малко странична литература, а не да се зазубрят отговорите на тестовете :wink:
Както е тръгнало за клас 2 изпита ще остане с един въпрос - Къде се намира PTT-то :lol:


Иван LZFF Coordinator

lz2fv
Мнения: 174
Регистриран на: 21 мар 2009, 17:21

Re: Стрелкова система за измерване на ампери ток

Мнение от lz2fv » 21 мар 2018, 13:51

LZ6AJ написа:нарочно проверих ... и в двата въпросника по електротехника (за радиолюбителски клас 1 и 2) - НИЩО ПО ТЕМАТА ...
lz2ht написа:Това вярно ли е???
Ами вярно е! Там я няма дори и таблицата за умножение :D
Виж в учебника по физика за IX клас на СОУ има отделен урок по въпроса...

Нека това не се възприема като заяждане с LZ1MAK. Никой не се е родил научен и аз искрено се радвам на неговия ентусиазъм. Понеже виждам, че има нужда от малко теоретична подкрепа му препоръчвам да си намери (или свали) "Наръчник на радиолюбителя". В него на разбираем дори за среден американец език са описани основните неща.
Относно "връзването" на PV панелчета към батерия не е зла да помисли как ще ограничава зарядния ток. Щото тока на тези панели на късо съединение е доста висок...



lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: Стрелкова система за измерване на ампери ток

Мнение от lz2ht » 21 мар 2018, 14:22

lz2fv написа:
LZ6AJ написа:нарочно проверих ... и в двата въпросника по електротехника (за радиолюбителски клас 1 и 2) - НИЩО ПО ТЕМАТА ...
lz2ht написа:Това вярно ли е???
Ами вярно е! Там я няма дори и таблицата за умножение :D
Виж в учебника по физика за IX клас на СОУ има отделен урок по въпроса...

Нека това не се възприема като заяждане с LZ1MAK. Никой не се е родил научен и аз искрено се радвам на неговия ентусиазъм. Понеже виждам, че има нужда от малко теоретична подкрепа му препоръчвам да си намери (или свали) "Наръчник на радиолюбителя". В него на разбираем дори за среден американец език са описани основните неща.
Относно "връзването" на PV панелчета към батерия не е зла да помисли как ще ограничава зарядния ток. Щото тока на тези панели на късо съединение е доста висок...
Изобщо не се заяждам. Просто изразих учудване, че такива неща изобщо ги няма в изпитите за клас. Не искам да спамя излишно, но като си спомня за изпит за клас Б какво учене на електровакуумни прибори и полупроводникови елементи беше... Относно "Наръчник"-а - няма как да не е разбираем за средностатистическия американец - все пак е писан за тях, и е преведен на български :wink:


Иван LZFF Coordinator

LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Стрелкова система за измерване на ампери ток

Мнение от LZ3NY » 21 мар 2018, 14:56

lz2ht написа:Относно "Наръчник"-а - няма как да не е разбираем за средностатистическия американец - все пак е писан за тях, и е преведен на български :wink:
Преди много, много години, в гимназията в която учех, се наложи да скъсаме кориците на два камиона с "Наръчник на радиолюбителя", за да ги предадат за вторични суровини. Не се продавали. Успях да спася няколко комплекта, и ги раздадох след това.

73! LZ3NY


Value has a value only if its value is valued.

lz1mak
Мнения: 59
Регистриран на: 23 дек 2011, 11:38

Re: Стрелкова система за измерване на ампери ток

Мнение от lz1mak » 28 мар 2018, 16:11

Колеги,

Системката спря да работи. Максимума ток през нея се случи да протече около 0.3А при много силно слънце, вързана е постоянно за слънчевия панел. На няколко пъти тръгваше след като откачвах и закачвах кабела, обаче после тотално спря. Иначе ток си тече през нея, 100-150 милиампера. Има ли какво да правя по нея или просто да я изхвърля?
Благодаря



lz2fv
Мнения: 174
Регистриран на: 21 мар 2009, 17:21

Re: Стрелкова система за измерване на ампери ток

Мнение от lz2fv » 28 мар 2018, 16:52

Да не си я вързал наопаки?



lz1mak
Мнения: 59
Регистриран на: 23 дек 2011, 11:38

Re: Стрелкова система за измерване на ампери ток

Мнение от lz1mak » 28 мар 2018, 18:53

lz2fv написа:Да не си я вързал наопаки?
"+" на "+", няма грешка, както си работеше и спря.

Може ли да се прецака от движението на автомобила? Принципно съм я укрепил и съм осигурил да й е "мекичко"

Марин



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Стрелкова система за измерване на ампери ток

Мнение от LZ1FW » 28 мар 2018, 19:38

Прилича на лош контакт между шунта и амперметъра. За да не гадаем дай една снимка отзад - от страната на клемите.
lz1mak написа:На няколко пъти тръгваше след като откачвах и закачвах кабела, обаче после тотално спря. Иначе ток си тече през нея, 100-150 милиампера.
lz1mak написа: както си работеше и спря.



lz1mak
Мнения: 59
Регистриран на: 23 дек 2011, 11:38

Re: Стрелкова система за измерване на ампери ток

Мнение от lz1mak » 28 мар 2018, 20:31

LZ1FW написа:Прилича на лош контакт между шунта и амперметъра. За да не гадаем дай една снимка отзад - от страната на клемите.
lz1mak написа:На няколко пъти тръгваше след като откачвах и закачвах кабела, обаче после тотално спря. Иначе ток си тече през нея, 100-150 милиампера.
lz1mak написа: както си работеше и спря.
Утре на светло ще снимам и качвам снимката
Благодаря



Отговори