Въпрос относно WinKey и N1MM

Схеми, софтуер, радиостанции и модификации за тях.
LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Въпрос относно WinKey и N1MM

Мнение от LZ1NY » 01 яну 2017, 21:02

Някой може ли да помогне със съвет?

Направих морзовия ключ на K3NG с емулация на WinKey (на K1EL).
Самостоятелно ключът си работи ОК.
Конфигурирам N1MM+ за работа с този ключ, работи САМО предаването през Send CW (Ctrl-K) прозореца.
При употреба на функционалните клавиши на програмата - НИЩО не става...

Съвети, догадки?
Благодаря предварително!


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Въпрос относно WinKey и N1MM

Мнение от LZ6AJ » 02 яну 2017, 00:13

Вики, здраве желая !

щом предава, значи работи ... без значение, няма да разпитвам по какъв канал комуникира с рс-то (лоджера).
щом праща буква, трябва да може и поредица от букви да прати :D
ако текущият контест, или честотата (видът работа) не позволяват CW, няма да имаш активни CW F-реплики.
сигурно си минал по този път, но за всеки случай ... напомням.

73,
Любо

п.п. като си изпее песента в режим "Ctrl-K", забива ли ? ... т.е. ако се върнеш в режим "контест дневник", би ли могъл да предаваш през него ръчно, с помощта на маймунката ?


73,
Любо

LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: Въпрос относно WinKey и N1MM

Мнение от LZ1NY » 02 яну 2017, 00:32

За много години, Любо!

Благодаря за подсказката, ама не там заровено кучето ...hi-hi
Ctrl-K колкото и пъти да го пусна - работи.
Текущият контест - позволява CW.
Даже по едно време почти го подкарах... подадох на ръка няколко команди (от терминал) съгласно протокола и всички заспа, ама сега не мога да възстановя началното положение...хихи.
Проблемът може и нещо съвсем простичко да се окаже, но пък ме накара да по прочета за WinKey протокола, пък и да подслушвам комуникацията между N1MM+ и ключа. Занимание като за последен почивен ден ....

73! Оставам на приемане по въпроса

П.С. Интересен факт - със старата версия на N1MM работи ... но ако "вмъкнеш" един ESC преди F-клавиша (неудобничко), ама пък пее :-)
Уточнение - с новата версия (+) изкарва само първия натиснат F клавиш, а след това престава да реагира на други F-клавиши


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Въпрос относно WinKey и N1MM

Мнение от LZ6AJ » 02 яну 2017, 23:02

Вики, здравей !
нещата не ми изглеждат толкова лесни.
от написаното разбирам, че засега и на двата лоджера с еднакъв успех НЕ работи.
подкрепата на този ESC ще рече, че портът е бил неосвободен ... а според мен, че същият порт е може би "куц", или се ползва и за друго, което "друго" го държи "затапен".
не зная каква е средата при теб - ако предположим, че е Windows - би ли изтрил цялата предходна история на 'serial ports' в 'device manager-а' ?
...
за съжаление или радост, още не съм се решил да сменя класическия N1MM с N1MM+ ... едва ли тук е мястото да обяснявам причините.
но помня, че без проблем съм инсталирал на него (N1MM+) оригиналния K1EL, който ползвам ... също помня, че той иска задължително K1EL да е вързан към прав USB-порт, а не през HUB-устройство.
не разбрах дали при теб става дума за USB-връзка, просто споделям опит.

73,
Любо


73,
Любо

LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: Въпрос относно WinKey и N1MM

Мнение от LZ1NY » 03 яну 2017, 09:48

Hi!

Явно не си работил точно с този ключ, но в голямата част от разсъжденията си прав :-)
Аз пък вече имам ключ, работещ и самостоятелно и с N1MM+. Поиграх си с конфигурациите при компилирането, но не ми се размина и да "бръкна" по сорса.
А ако му сложа и кабелче към трансивъра - може на следващия контест да го изпробваме "в боя"!
Само не разбрах защо се появяви този проблем и дали е само при мен :-)
Вярно е, че между автора K3NG и екипа на N1MM има някои да ги наречем "неуредици" и това явно също се отразява на съвместимостта на софтуерите, въпреки че и двете страни твърдят, че работят точно по спецификациите на K1EL

Ключът работи през USB сериен порт с FTDI чип. Сега връзката с РС е директна, но май и аз някъде бях срещнал че не трябва да минава през хъбове, но ще пробвам. Хоби ...
Лично мнение: по-доволен съм от N1MM Plus


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ7AA
Мнения: 14
Регистриран на: 27 мар 2013, 10:03

Re: Въпрос относно WinKey и N1MM

Мнение от LZ7AA » 03 яну 2017, 14:02

Здравей Вики,
Честита Нова Година и за много години!

Имам предположение къде е проблема, но преди това един въпрос, моля. Има ли манипулация и PTT от кейъра?
Провери ги и в двата случая: през Ctrl-K и през F-клавиш.

А предложението е: сложи команда за предаване в реда на макроса. {TX} в началото и {RX} в края на всеки ред. Това ще подаде изрична команда към кейъра и най-вероятно ще реши проблема. N1MM обикновено не иска изрична команда когато работи директно през Com порт и той е отбелязан като CW порт в основната настройка. Аз работя така със SUCCI, което от страната на радиото е свързано на късо с кейъра (CW+CW; PTT+PTT), защото ползвам стар кейър, който няма компютърен интерфейс.

Другото предложение е да вкараш радиото в "break-in" (QSK) режим. Така няма да има нужда от PTT сигнал, при пложение, че манипулацията работи.

успех


73 Кирил, LZ7AA

lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Въпрос относно WinKey и N1MM

Мнение от lz2be » 03 яну 2017, 16:14

Здравей Вики и честита нова година!
Според мен е добре да прегледаш първо конфигурацията на N1MM+ относно Winkeyer http://n1mmplus.hamdocs.com/tiki-index. ... Winkey_Tab
както и тук http://n1mmplus.hamdocs.com/tiki-index. ... CW_and_PTT
В настройките на ком-порта трябва да е чекнато Winkey. Winkey няма нищо общо със SUCCI - т.е. с CW/PTT през RTS/DTR на дадения ком-порт. Winkey се конфигурира през менюто на Winkey.
За N1MM+ няма значение дали Winkey е включен през usb порт или през usb хъб. Важното е като забиеш кабела в хъба да видиш, че уиндоуса го възприема на правилния ком-порт. Ако не, то трябва да си смениш номера на порта през device manager или каквото имаш там.
Ако към хъба имаш закачени и други неща е добре да проиграеш всички възможни комбинации на включване на различните устройства към всеки един usb вход.
LZ7AA написа:{TX} в началото и {RX} в края на всеки ред.
тези команди се използват за цифровите режими на работа и ако ги имаш вкарани в макроса F1 например {TX} CQ {MYCALL} {RX} winkey ще предаде "TX CQ LZ1NY RX".
73! Боян

п.с. - виж дали антивирусната ти програма не забранява четенето на файла с макросите от N1MM+ :)



lz5vk
Мнения: 121
Регистриран на: 05 мар 2007, 21:44
Местоположение: Sofia

Re: Въпрос относно WinKey и N1MM

Мнение от lz5vk » 03 яну 2017, 19:40

Привет,

Най-вероятно си е проблем с имплементацията на Winkey протокола в K3NG keyer-a. Аз имах същия проблем при последните си що-годе успешни опити да го подкарам. Така и не стигнах до по-детайлно дебъгване, защото си имам нормален Winkey, който работи без проблем с всякаквите версии N1MM. Имах идея да сравнявам дъмповете от двата keyer-a, но така и не му отделих нужното време. Можем да спретнем една "дъмп" сесия :)


73!
Веско
LZ5VK.

lz4ae
Мнения: 44
Регистриран на: 12 окт 2011, 18:35

Re: Въпрос относно WinKey и N1MM

Мнение от lz4ae » 04 яну 2017, 01:29

За много години!
Аз съм правил доста такива устройства, и всяка версия има специфични особенности, но точно този ефект не съм постигал.Основен проблем е ресета , чрез RTS за програмиране го решавам най-лесно, като слагам джъмпер между RESET и +5V на платката, но не трябва да се ползва бутона RESET на ардуиното(дава захранването на късо). За препрограмиране се сваля джъмпера, и винаги слагам 10 килоома резистор между +5V и AN1.Последните 4 броя за TC3A направих съвсем лайт вариант само с емулация на WINKEYER един изход Изображение При цена от долар и малко за ардуино нано с CH340 и перфектна CW манипулация е идеално устройство.Няма проблем с работа през USB хъб.
73! Ангел



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: Въпрос относно WinKey и N1MM

Мнение от LZ1NY » 06 яну 2017, 09:48

Благодаря за споделените мнения!
k3ng_key.jpg
Не съжалявам за времето прекарано пред РС-то и ключа. Прочетох и пробвах доста работи. Най-накрая причината се оказа доста проста: проблемът е именно в ресета на процесора (ASR) .
Въпреки опитите с конфигурирането не успях да избегна влиянието на нежелания ресет от DTR линията на серийния порт(#define OPTION_WINKEY_DISCARD_BYTES_AT_STARTUP // if ASR is not disabled).
Проблемът се отразяваше само на работата на ключа съвместно с РС, когато трябва да е в Host mode. Без да навлизам в протоколни подробности: РС подава команда ключът да мине в host режим, после пък става някакъв ресет и ключът се връща в standalone mode, ама пък РС чака при изпразване на ТХ буфера ключът да даде сигнал, че е свободен (да върне статус байт 0xC0) ... и така стана бъркотията.

Сега RESET линята е прекъсната и ключът стана като истински. Съвместно с N1MM+ работи с два предавателя ( SO2R ), вече съм доволен и (почти) нямам забележки :-)

Забележка: в горната снимка има неволно продуктово позициониране: трансивъри Yaesu (на вниманието на LZ1ZJ ;-) ) и кутийка от известно разтворимо кафе :-) :-)


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Въпрос относно WinKey и N1MM

Мнение от LZ1ZJ » 06 яну 2017, 10:19

LZ1NY написа:(на вниманието на LZ1ZJ ;-) ) и кутийка от известно разтворимо кафе :-) :-)
Кой LZ1ZJ бре Викторе, оня който като чуе думичката YAESU се хваща за кобура ли??? :lol: :mrgreen:
Махни ти този LZ1ZJ, ами кажи кво става с "хъба" на хексата.... централната плоча де? :roll: :mrgreen:



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Въпрос относно WinKey и N1MM

Мнение от LZ3NY » 06 яну 2017, 20:03

LZ1NY написа:Забележка: в горната снимка има неволно продуктово позициониране: трансивъри Yaesu (на вниманието на LZ1ZJ ;-) ) и кутийка от известно разтворимо кафе :-) :-)
Вики, как можа да сложиш такива грозни копчета, не ми е ясно. :mrgreen:

73! LZ3NY
(съвсем истински)


Value has a value only if its value is valued.

lz5vk
Мнения: 121
Регистриран на: 05 мар 2007, 21:44
Местоположение: Sofia

Re: Въпрос относно WinKey и N1MM

Мнение от lz5vk » 06 яну 2017, 23:06

LZ1ZJ написа: Махни ти този LZ1ZJ, ами кажи кво става с "хъба" на хексата.... централната плоча де? :roll: :mrgreen:
Чака да бъде отключен от оковите си чрез стъклен ключ с форма, съответстваща на квадратната ключалка :wink:


73!
Веско
LZ5VK.

LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Въпрос относно WinKey и N1MM

Мнение от LZ1ZJ » 07 яну 2017, 10:01

lz5vk написа: Чака да бъде отключен от оковите си чрез стъклен ключ с форма, съответстваща на квадратната ключалка :wink:
Ванка, знаеш,че няма никакъв проблем за това бре!!!



Отговори