Електретни кондензаторни микрофони ICOM SM-2,SM-6

Схеми, софтуер, радиостанции и модификации за тях.
LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Електретни кондензаторни микрофони ICOM SM-2,SM-6

Мнение от LZ1ZJ » 25 окт 2016, 11:38

Колеги, от близо 20 години ползвам настолен електретен, кондензаторен микрофон SM-2 на ICOM.Харесва ми, лек, удобен и бутона на PTT е тих.В основата на микрофона има платка с предусилвател.Вземам сигнала от потенциометъра, не ползам предусилвателя.
Намерих още един такъв, на който въпросната платка липсва... директно стърчат жиците от самия микрофонен елемент.
Въпросът ми е дали частично да възстановя схемата в първата и част с полевия транзистор или може да работи директно?
Микрофонния вход на радиото е 600 ома и силно ме съмнява, че директно ще работи с приемливо качество."Директно" употребявам условно, естествено, че ще има RC група за напрежението +8V които вземам от микрофонния куплунг на радиото.Дали ще мине без полевия транзистор, който може би съгласува високото съпротивление на микрофонния елемент с "ниския" вход на радиото?
SM-2 и SM-6 са идентични, различава ги това, че единия е 4 пинов конектор, а другия с 8.
Ето схемите:
Прикачени файлове
SM-2.jpg
SM-6.pdf
(36.83 KиБ) Свален 387 пъти
ic_sm2_schematic.pdf
(122.29 KиБ) Свален 386 пъти



LZ2DB
Мнения: 165
Регистриран на: 05 сеп 2006, 17:47
Местоположение: ПОЛИКРАИЩЕ
Контакти:

Re: Електретни кондензаторни микрофони ICOM SM-2,SM-6

Мнение от LZ2DB » 30 окт 2016, 19:04

Слави,това е твърде старо и като схема. Тогава /1989/ все още на този тип микрофони не е вграден полеви транзистор,затова го виждаш на схемата.Съвременни те /китайски/ са с вградени полеваци и всички стават. останалото е въпрос на избор - каквото направиш.
73!



LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Електретни кондензаторни микрофони ICOM SM-2,SM-6

Мнение от LZ1ZJ » 31 окт 2016, 09:58

Благодаря ти Стефчо, вече изрових от запасите КП 303Е... :D



Отговори