БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Схеми, софтуер, радиостанции и модификации за тях.
LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от LZ1ZJ » 24 окт 2016, 14:20

От къде го взе ? Дай линк... :roll:



lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от lz1yq » 24 окт 2016, 16:01




LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от LZ1ZJ » 15 окт 2017, 11:21

lz3sf написа:Сега ще чакам един Славчо да се извини, но до колкото си го познавам - надали. :lol:
Колко ме познаваш ти бре Владко? Яли сме и сме пили с теб на една маса...? Нещо не разбирам защо пак се дръгнеш???
Попрегледай темите и виж колко пъти назад съм ги давал въпросните линкове.И друго, "Славчо" ползва чокове и балуни на антените си от 1994 г.Та я подскажи, защо трябва специално на теб да се извинявам.... или булката те е изритала рано-рано от леглото да правиш закуска и кафе, направил си го и няма какво да правиш.... има ОКЕАНИЯ контест бре момчето ми, там се пусни?



lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от lz2ht » 15 окт 2017, 12:23

Тук нещо пак е тръгнало на персонални обиди... Но аз пък имам задачка-закачка за всички по-знаещи от другите, пишещи тук. На 50 метра от мен има подсанция 220/110/20 кВ. Как да избегна смущенията, а? Не ви ли писна постоянно да си ги мерите? Не забравяйте, че идва момент, в който колкото и голям капацитет да си пак те ядат червеите. А за тях няма никакво значение колко си се правил на велик преди да ти пуснат сандъка при тях. А аз лично се боря с локалния шум като бягам далеч от него. Пробвайте и вие! Полезно е и за белите ви дробове да подишат чист въздух вместо прахоляка на града


Иван LZFF Coordinator

LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от LZ1ZJ » 15 окт 2017, 17:44

ВлаТко, пак го удари на персонални нападки, с теб няма какво да меря! До колко ме познаваш е първият ми въпрос, аз се опитах да ти подскажа колко е? И втория ми въпрос е, за какво конкретно на теб трябва да се извинявам? Над 14 мхц ползвам насочена антена, за 80 м отскоро INV L, на 30м от 2012г вертикал направен на рибарска пръчка с4 бр.повдигнати радиали.На 40м в момента нищо.
За това ли трябва да ти се извинявам? Да съм те щипал, не си спомням, пък знам ли???? :lol:
От локални смущения в момента не се оплаквам защото давним-давном изнесоха кабеларките... в момента TV е по сателит или оптика, до апартаментите.
И ако нещо конкретно имаш, защо не го направиш на "лични".... имам и мейл.
LZ2HT: Ситуацията ти е много специфична и поне аз мисля, че най-добрият консултант може да ти бъде LZ2UX-Генчо, в двора му се намира Овча-купелската подстанция.



LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от LZ1ZJ » 20 окт 2017, 23:09

Шляпач!!!!!!!!!!!!!! 20.10.2017 - 20.02 UTC,3503.00, коментарите са много силно излишни, но ти си ЗНАЕШ! :wink:



lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от lz2ht » 21 окт 2017, 09:40

lz3sf написа:Здравей,
Ако си сигурен че е от подстанцията, т.е. с насочени антени си видял, че точно от там идва основния шум, говори с хората от енергото да видят какъв е проблема, ако не - винаги има КРС да мерят. Аз лично се съмнявам, че проблема винаги е в подстанциийте. Залагам на китайските бръмчилки около тебе (включително и при съседите).

Поздрави,
Влади
Мислех да не ти отговарям, но все пак като по-прост реших да ти задам няколко тъпи въпроса:
1. Колко точно трябва да ми е насочена антената?
2. Според теб около подстанциИте няма електромагнитно излъчване, така ли?
3. Ако имаш избор да застанеш под далекопровод или, да речем, на 200 метра от него къде ще предпочетеш да застанеш и защо?


Иван LZFF Coordinator

LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от LZ1ZJ » 21 окт 2017, 11:09

Нещо ти се беше превъзбудил снощи влатко, но си те знаем, пич си, то вертикалите ти си ги измислил! :lol:
Като гледам, май-ти си хванал някого за шлифера! :mrgreen:
А иначе, антената ми може да порасте, но твоята едва ли... :lol:
Прикачени файлове
vk3cwb.jpg



lz2pep
Мнения: 103
Регистриран на: 12 мар 2009, 16:36
Местоположение: Razgrad

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от lz2pep » 21 окт 2017, 16:12

Здрасти Владо
Ти с какво бачкаш на 1,8 .
LZ2PEP



LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от LZ1ZJ » 21 окт 2017, 17:50

ХА-ХА-ХА... Поздравления за първия ти японец на 160...
Аз също много неща мога да ти логна, но си много малък още да си меря лога с теб.По-добре се занимавай с булката да отпусне парички за едно стъпало и си шест на 160.Лично за мен 160 ми е интересен колко 144 или 432.
Колкото до кефа ти, той ни най-малко ме интересува.Още нещо от миналата година се чекнеш с мен, само не знам какъв ти е проблема?
ПС... какво датите и обхватите бре влатко? Същия съм го работил от 3.5 до 18, ама нещо снощи не успя да го изшляпаш?! :lol:
Последна промяна от LZ1ZJ на 21 окт 2017, 19:25, променено общо 2 пъти.



lz2pep
Мнения: 103
Регистриран на: 12 мар 2009, 16:36
Местоположение: Razgrad

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от lz2pep » 21 окт 2017, 17:58

Аха ясно ...като се връщам зимните дни по Разград ми се бачка на 1,8 нещо и се чудя нещо набързо...ще видим.
Поздрави , LZ2PEP



lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от lz2ht » 22 окт 2017, 17:48

lz3sf написа:
lz2ht написа:
lz3sf написа:Здравей,
Ако си сигурен че е от подстанцията, т.е. с насочени антени си видял, че точно от там идва основния шум, говори с хората от енергото да видят какъв е проблема, ако не - винаги има КРС да мерят. Аз лично се съмнявам, че проблема винаги е в подстанциийте. Залагам на китайските бръмчилки около тебе (включително и при съседите).

Поздрави,
Влади
Мислех да не ти отговарям, но все пак като по-прост реших да ти задам няколко тъпи въпроса:
1. Колко точно трябва да ми е насочена антената?
2. Според теб около подстанциИте няма електромагнитно излъчване, така ли?
3. Ако имаш избор да застанеш под далекопровод или, да речем, на 200 метра от него къде ще предпочетеш да застанеш и защо?
Още един професор, който знае всичко.. сори че ти отговорих изобщо, мислех че търсиш съвет, а не поле за изява.
Благодаря за званието "професор", но така и не получих отговор на въпросите си... Така че търсенето на съвет пропада. Някои хора тук наистина се вземат много на сериозно. Рискувам ново предупреждение и зачисляване в Българската Академия на Науките, но ще си го кажа - от твоите съвети полза никаква. Файда йок или файдасъз, казано на майчин език


Иван LZFF Coordinator

lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от lz2ht » 24 окт 2017, 12:35

lz3sf написа:Здравей,
Ще да ми извеняваш, ако съветите ми не ти помагат, все си мислех, че за теб нямаше нужда от толкова подрнобности, явно съм се лъгал. Ако не ти е ясно как се прави насочена антена, с която да определиш посоката - питай както трябва, не е срамно да се пита, никой не се е родил научен, макар че се опитваш да ни убедиш в обратното. Колко насочена - достатъчно да ти покаже от къде ти идват най-силните смущения. Ако продължаваш с ехидните си подмятания, май няма и да разбереш повече.


Поздрави,
Влади
Първо: Така и не ми отговори на въпросите
Второ: Знаеш ли какво ми е местонахождението и какви са ми възможностите за антени?
Трето: Пооправи си правописа!
Четвърто: Изобщо нямам намерение повече да ти обръщам внимание
That's all, folks!


Иван LZFF Coordinator

lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от lz2ht » 24 окт 2017, 12:37

И пето: Извинявам се на всички, че темата както винаги пое в друга посока


Иван LZFF Coordinator

lz3yy
Мнения: 220
Регистриран на: 28 окт 2006, 21:03

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от lz3yy » 09 дек 2017, 14:06

Добър ден!
От известно време се обзаведох с източник на шум в кооперацията.Засегнати са основно 80,40,30 метра, като силата варира от 59 до 59+20дБ.
Краткото разследване показа, че вероятно става дума за PLC устройства, някъде наоколо, т.е. устройства за пренос на етернет по токозахранващите кабели. Другата седмица предстои локализиране на апартамента-източник по метода на изключване на тока от главното табло.Тъй като, вероятността тази гадост да се махне не е голяма - идеята е да предложа алтернативен начин на решение на проблема за моя сметка, но не се знае как ще реагира собственика - като крайна мярка, знае ли някой ефективен метод за трепане на такива устройства, дистанционно през мрежата ? Целта е да се порази само PLC-то, а другите неща включени в мрежата да оцелеят. :D :D :D
https://www.youtube.com/watch?v=xsEB6wj012Q

73!



lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от lz1yq » 09 дек 2017, 16:57

Насе, след като се локализира източника поговори с собственика, ако е човек ще се оправят нещата, ако ли не, направи едно писмо до КРС , мисля че го вземат под внимание.

73! Крис



lz3yy
Мнения: 220
Регистриран на: 28 окт 2006, 21:03

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от lz3yy » 09 дек 2017, 21:41

Ясно е, че ще пробвам с добро, а ако не стане - КРС.
Наличието на изнесена позиция е голям плюс, но понякога ми се ще да работя и от къщи.



lz1or
Мнения: 3
Регистриран на: 05 апр 2014, 08:59

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от lz1or » 11 дек 2017, 13:53

Да споделя и аз за моя QRM-проблем. В началото на май т.г. се появи QRM , който се изразяваше в забиване на целия КВ обхват с “бръмчилки‘‘ на ниво 59 – 59 +20дБ. Появяваше се по случен закон , продължаваше по няколко часа, след което изчезваше все едно нищо не е било.
Не е нужно да повтарям вече казани неща относно измервания, филтри, антени и т.н. Ефектът бе нулев. Единственото нещо, което се разбра е , че смущението има локален характер.
В един прекрасен ден спря електрозахранването. Погледнах през прозореца и видях , че аварийна група на ЧЕЗ ремонтираха таблото с електромерите. Като, че ли смениха някой от автоматичните предпазители. При всички случаи не е бил моят, защото една от пробите ми бе със захранване на апаратурите от акумулатор и свалени предпазители от таблото на етажа , където живея. След въпросния ремонт QRM-а изчезна.
Ще се въздържа от коментари. Нека всеки сам да си направи изводи от казаното.



lz1or
Мнения: 3
Регистриран на: 05 апр 2014, 08:59

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от lz1or » 13 дек 2017, 10:23

Не зная защо, но много често форумите ми напомнят за популярния преди
години анекдот.

Попитали радио Ереван: Вярно ли, че Киркор е спечелил лека кола от лотарията?
Радио Ереван отговорили: Да, вярно е, но не лека кола, а мотоциклет и
не го е спечелил, а го е блъснал!

Отново се въздържам от коментар.
Съобщението ми имаше само информативен характер.



lz2xa
Мнения: 126
Регистриран на: 31 авг 2006, 11:31
Контакти:

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от lz2xa » 13 дек 2017, 11:15

Извън темата е, но ще се включа с леко обръщение към lz3sf.
Влади, не си спомням дали се познаваме лично, но начина ти на изказ във форума не е винаги най дипломатичния (меко казано:).
Когато се включваш по дадена тема, просто кажи каквото знаеш от личен опит, видял или чул. Но не се опитвай да се доказваш колко си по знаещ и можещ от останалите и да влизаш в лични пререкания.
Не води до приятни усещания и темата се изкривява в лични нападки. Визирам не само тази тема, но и доста други в които си се включил.
Като искаш да участваш в дискусия - просто си кажи каквото знаеш, остави останалите да го оценят.
Ако пък мислиш, че някой греши - просто го обори с аргументи, а не с нападки и квалификации.

И един съвет - ползвай бутона PREVIEW няколко пъти - прочети си какво си написал няколко пъти и след това - Submit.

Нека не забравяме, че това е хоби и го правим за удоволствие и запълване на свободно време, няма нужда да си образуваме излишни нерви.


_______
73 Valyo

Sergey LZ1AO
Мнения: 104
Регистриран на: 28 фев 2016, 18:45
Местоположение: София

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от Sergey LZ1AO » 13 дек 2017, 16:14

Преди време при имах проблем със импулсно захранване на усилвател за кабелна телевизия, разположен наблизо. То ли заради късо някъде, то ли заради друго, беше минало в режим на мултивибратор :) - секунда включенo, секунда изключенo. Чувах го чак до 20MHz. Та, имайте предвид и възможните гадости, идващи от кабелните телевизионни мрежи и техните захранвания. На много места вече е оптика, но в селата и крайните квартали бая време още ще си повисят и поработят магистралните усилватели. За мой късмет телевизията беше минала също в режим на мултивибратор, та кръжока "Ръцете ми пречат" на оператора смени набързо кутията на стълба. Познавам ги, та ми я оставиха да и се полюбувам.
Схемата в захранването - някакво китайско чудо, пусната да работи с модулация, в Spread Spectrum режим. На основната си, честота, около 55kHz заемаше вече около 7kHz лента, на хармоничните нагоре - можете да си представите... Добавете кабелите по стълбовете, към които е свързано това чудо, те са си доста голяма антена - засирането на долния край на КВ е твърдо гарантирано.
Впрочем, от лятото на 2017 влезе в действия нова директива в Европа , Radio Equipment Directive, касаеща и смущенията. С ужас видях, че промишлените ВЧ генератори за заваряване и лазери, осветителните устройства, заваръчните апарати, модемите, работещи по кабели и т.н. са са отпаднали като обекти, които задължително ще се контролират, не били радиоустройства, даже има разяснения по въпроса. В старaтa, R&TTE Directive 1999/5/EC, някой от тях ги имаше... Сега ще ги сертифицират като електротехнически устройства, така че 60 dBuV излъчвания за клас A ще са абсолютно приемливи. Да ни е честито (:

73! LZ1AO

P.S. Тук viewtopic.php?f=8&t=2722&p=22838#p22838 написах за шумовете от вътрешните зареждачки на някои модели лаптопи. Нещата се подобряват много, ако между батерията и лаптопа се добави истински филтър. За съжаление това е крайно неудобно цялата тази конструкция с допълнителни жици и кутийки....



lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от lz1kz » 01 фев 2018, 12:13

Някой наясно ли е какъв шум излъчват разклонителите със светоиндикатор за включено? Сетих се да попитам, след като го подредих на гърба на стелажите с техника... :shock:


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от lz2ht » 01 фев 2018, 14:21

lz1kz написа:Някой наясно ли е какъв шум излъчват разклонителите със светоиндикатор за включено? Сетих се да попитам, след като го подредих на гърба на стелажите с техника... :shock:
Не ми се вярва една глимка да смущава кой знае колко, но знае ли човек...


Иван LZFF Coordinator

lz4ge
Мнения: 112
Регистриран на: 27 май 2007, 20:02
Местоположение: KN23HK
Контакти:

Re: БОРБА С ЛОКАЛНИЯ ШУМ НА КВ

Мнение от lz4ge » 24 авг 2023, 14:11

За оползотворяване на времето в жегите срещу вентилатор + лаптоп...!
Powered by Ham Radio Operators https://qrm-guru.translate.goog/?_x_tr_ ... r_pto=wapp Преглед на процеса на QRM Guru :?



Отговори