Въпрос за вертикал DUNAX

Схеми, софтуер, радиостанции и модификации за тях.
LZ1DRM
Мнения: 15
Регистриран на: 16 апр 2012, 14:30
Контакти:

Въпрос за вертикал DUNAX

Мнение от LZ1DRM » 25 дек 2014, 13:48

Здравейте колеги,
Харесъм съм един от вертикалите на DUNAX, но на много места се говори че не са подходящи за стационарна употреба.
Моля който има опит да сподели какви са опасенията, защото искам да я вдигна за стационарно ползване.

Поздрави.



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Въпрос за вертикал DUNAX

Мнение от LZ6AJ » 25 дек 2014, 17:18

Честито Рождество !
Честит празник на всички именници ... няма да изреждам, за да не пропусна някое име - желая здраве и успехи !
LZ1DRM написа:... един от вертикалите на DUNAX, но на много места се говори че не са подходящи за стационарна употреба ...
Колега,
при така "общо" поставен въпрос - този, който може най-добре да ти отговори е самият производител или Джони LZ1PJ.
по принцип някои физически параметри на стационарните антени не позволяват те да бъдат използвани за портативни, но за обратното - не виждам логика. както и да е, ако дадеш повече конкретика за модела, може и да получиш повече споделен опит.
успех !

73,
Любо


73,
Любо

LZ1DRM
Мнения: 15
Регистриран на: 16 апр 2012, 14:30
Контакти:

Re: Въпрос за вертикал DUNAX

Мнение от LZ1DRM » 26 дек 2014, 15:32

Моделът е GPN3B - 14/21/28 MHz. Секциите са разделени от елементи запечатани с нещо като дебела термосвиваема шлаухка. Четох че след време тези участъци отслабват.

До сега съм бил с жични диполи и едно G5RV, но се преместих и сега вариантите са само вертикал на първо време.



lz3rn
Мнения: 21
Регистриран на: 28 яну 2013, 23:44

Re: Въпрос за вертикал DUNAX

Мнение от lz3rn » 26 дек 2014, 16:39

Здравей,
Ползвам същия вертикал от около 4 години. Намира се на 27 м. височина, върху асансьорната шахта на 8 етажен панелен блок. До момента не е имало никакъв конструктивен проблем, въпреки че не е укрепен с допълнителни обтяжки. Издържа няколко сериозни бури.
За цената на антената - резултатите са супер, каквото съм чул, съм го изработил със 100 вата (FT-857D), като се има предвид, че съм с тънък коаксиал (RG-58U).
През 2012 г. само с с тази антена, без да се напрягам особено, за около 2 месеца, през юли и август, изработих "The ARRL Diamond DXCC chalange" award.
Разбира се, "обира" малко повечко градски шум - няма пълно щастие.... :D .
73 de LZ3RN, Иво



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: Въпрос за вертикал DUNAX

Мнение от LZ4ZD » 26 дек 2014, 19:06

От доста време имам вертикала, но по различни причини го ползвам само при изнасяне на полева позиция. Наскоро Виктор LZ1NY публикува (май във фейсбук групата LZ HAM radio) снимки на повреда в алуминиевите елементит (не в изолираните части където са кръговете) и от коментарите се разбра, че причината е замръзване на вода влязла в тръбите на елементите. За това е добре да се вземат някакви мерки за изолирането. Антената, въпреки че е дълга, няма голямо ветрово съпротивление, но си иска обтяжки. Въженца някакви, които да издържат на ултравиолет и да не се скапят за една година. Подбираш си дължината на коаксиала, както е препоръчал производителя, обтягаш радиалите добре и равномерно разпределени в пространството и антената заработва добре. Единствения недостатък за мен е, че се оказва доста теснолентова, но антена-тунера подствойва безпроблемно. Добра идея е по време на монтажа да си регулираш дължината на елементите докато настроиш резонансите там, където са ти необходими. При мен на отбелязаните позиции, антената на почти всички обхвати резонира около и под телеграфните участъци и се наложи да изтеглям малко повече елементите при сглобяването. Накрая да кажа, че моята антена е 4 бандера GPN-4B.
И като последно - наистина си шуми повече, от колкото хоризонталните антени. За последно ползвах антената по време на LZDX контеста на село, но вероятно заради близко разположен трансформатор имах по-сериозни смущения на 20м.



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: Въпрос за вертикал DUNAX

Мнение от LZ1NY » 26 дек 2014, 21:16

Ето и снимките от повредите, настъпили след доста години експлоатация
https://picasaweb.google.com/1136483266 ... PNB_Remont#
Вижда се спуканият от леда елемент.
Друго, което се случи на моя четирибандов вертикал: след една от силните бури тази година, видях антената доста клюмнала.
Не знам дали от още от бурята или когато реших на коляно да изправя кривината - счупи се един алуминев детайл, който се вижда на снимката(намира се под термошлауха). .... Така че, смятам че при монтаж не е е лоша идеята за обтяжки, дори и тънки , но да НЕ са натегнати, а САМО да подкрепят вертикалната и осанка.
Антената ми е вършила и продължава да ми върши добра работа, макар че до нея стои вече и трибандово Яги за 14, 21 и 28МХц. :-)

Е, от недостаците и като вертикал и от наличието на трапове не може да се избяга, но като цяло аз съм ЗА


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1ONK
Мнения: 61
Регистриран на: 10 окт 2006, 15:33
Местоположение: Sofia

Re: Въпрос за вертикал DUNAX

Мнение от LZ1ONK » 30 дек 2014, 13:15

Здравейте и от мен,

Аз използвам четирибандовия вариант GPN4B и не съм имал никакви проблеми с него. От работата му като цяло съм доволен - нормално GP. Поставил съм допълнителни обтяжки непосредствено под най-горния трап, не много натегнати, колкото да не позволяват на антената да се клати много при силни ветрове. единствено се е налагало да оправям скъсани радиали - особено след голямата градушка тази година. Така, че мисля, че това е добро решение за ограничено пространство.


73! LZ1ONK/LZ7O

LZ1DRM
Мнения: 15
Регистриран на: 16 апр 2012, 14:30
Контакти:

Re: Въпрос за вертикал DUNAX

Мнение от LZ1DRM » 03 яну 2015, 20:57

Супер, благодаря за отговорите, ориентирах се :)



LZ2JE
Мнения: 32
Регистриран на: 18 авг 2009, 23:42
Местоположение: LZ
Контакти:

Re: Въпрос за вертикал DUNAX

Мнение от LZ2JE » 03 яну 2015, 21:34

Re: Въпрос за вертикал DUNAX

Мнениеот LZ1DRM » 03 Яну 2015, 22:57
Супер, благодаря за отговорите, ориентирах се :)

Странно, само минута преди да копирам поста на LZ1DRM ми показваше,че е писан в 21:57, а бе 21:30 на всички GSM-и, часовници и лаптопи в къщи. Почнах да пиша, вече бе 22:57
Поствам да видя в колко моето писане ще бъде регистрирано,...
Веско
P. С. показа, че е писан в 23:34. Що става,....



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: Въпрос за вертикал DUNAX

Мнение от LZ4ZD » 04 яну 2015, 19:50

Часовника на сървъра е 1 час напред и показва публикуваните мния по неговото си време. В момента е 19:50 и мнението ми се публикува с час 20:50.



lz1bcb
Мнения: 4
Регистриран на: 07 окт 2013, 19:33

Re: Въпрос за вертикал DUNAX

Мнение от lz1bcb » 16 сеп 2015, 11:59

LZ1DRM написа:Супер, благодаря за отговорите, ориентирах се :)
Здравей колега,на мен също ми предстои покупка на вертикал за полева работа.Въпросът ми към теб е: взе ли си антена на DUNA X, и ако да какви са ти впечатленията от тази антена.Благодаря!



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Въпрос за вертикал DUNAX

Мнение от LZ3NY » 16 сеп 2015, 12:15

Здравей
Вертикала зависи изключително много от почвата на която е монтиран.
За неангажираща портативна работа ти препоръчвам дипол. Така проблема със земята отпада. Можеш да закачиш центъра му на върха на рибарски прът във формата на обърнато V т. нар. "Inverted Vee".

73! и успех
Митко
LZ3NY


Value has a value only if its value is valued.

lz1bcb
Мнения: 4
Регистриран на: 07 окт 2013, 19:33

Re: Въпрос за вертикал DUNAX

Мнение от lz1bcb » 16 сеп 2015, 12:59

LZ3NY написа:Здравей
Вертикала зависи изключително много от почвата на която е монтиран.
За неангажираща портативна работа ти препоръчвам дипол. Така проблема със земята отпада. Можеш да закачиш центъра му на върха на рибарски прът във формата на обърнато V т. нар. "Inverted Vee".

73! и успех
Митко
LZ3NY


Благодаря ти Митко!
Аз имам един дипол G5RV j,но не винаги намирам високи дървета( >10м).Ползвах Рибарски телескоп за мачта в конфигурация на обърнато V, но се счупи последния път,та тогава се замислих за вертикал.



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Въпрос за вертикал DUNAX

Мнение от LZ3NY » 16 сеп 2015, 13:43

Аз лично ползвам Hustler 6BTV монтиран в градината. Не съм впечатлен изобщо от него.
За по-сериозна работа вдигам диполчета, понеже не ми позволява дворчето да се развихря достатъчно :D
За походна работа съм си направил набор от еднобандови диполи и ги вдигам на телескопична мачта.

Също експериментирам и с Dublet 2х13.5m захранен със симетричен кабел. Държи се изключително добре на всички обхвати, с тунер.

Тази мачта е добра за носене: http://www.sotabeams.co.uk/compact-ligh ... 0-ft-mast/

73!


Value has a value only if its value is valued.

LZ1ZJ
Мнения: 510
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Въпрос за вертикал DUNAX

Мнение от LZ1ZJ » 16 сеп 2015, 15:42

Имам го от 2007г,повъзстанових го, оправих му радиалите и надявам се да го пробвам от о-в Тасос тези празници.
Антената си работеше много добре по спомени, качен на асансьорната шахта на 5 етажен блок.За парите си е добра антена.
Пръчката на която LZ3NY дава линк я имам, юли работих с нея от SV2, под формата на вертикал за 7 мхц с един радиал.В България и по света ме чуваха добре.Като мачта за INV. VEE не съм я ползвал, но ми се вижда слабоватичка за тази цел, особено ако се ползват всичките и секции.Купувана е от dx-wire, Веско LZ5VK ми я донесе от Германия миналата година.
http://www.dx-wire.de/lng/en/fiberglass-poles/
Моята е 10m MINI и струваше 50 евро.
Успех!!!

ПС.... Разгледай този сайт:
http://goryham.qrz.ru/

Има много добри идеи за антени за портативна работа.... по-специално разделът "КВ антенны"
Последна промяна от LZ1ZJ на 16 сеп 2015, 15:58, променено общо 1 път.



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Въпрос за вертикал DUNAX

Мнение от LZ3NY » 16 сеп 2015, 15:55

Най-горните два елемента от телескопа са слаби. Долните стават за inv V.

73!


Value has a value only if its value is valued.

lz1bcb
Мнения: 4
Регистриран на: 07 окт 2013, 19:33

Re: Въпрос за вертикал DUNAX

Мнение от lz1bcb » 18 сеп 2015, 03:14

Благодаря Ви колеги,дадохте ми доста възможности за решение!Аз живея на 6 шестия етаж в панелка и както се досещате проблема с антенното поле е много,ама много кризисен.Смятах да кача на покрива вертикална антена,но явно ми е било слабо черпенето на съседите,защото все още има противници за това ми начинание.



lz1bcb
Мнения: 4
Регистриран на: 07 окт 2013, 19:33

Re: Въпрос за вертикал DUNAX

Мнение от lz1bcb » 18 сеп 2015, 03:24

LZ1ZJ написа:Имам го от 2007г,повъзстанових го, оправих му радиалите и надявам се да го пробвам от о-в Тасос тези празници.
Антената си работеше много добре по спомени, качен на асансьорната шахта на 5 етажен блок.За парите си е добра антена.
Пръчката на която LZ3NY дава линк я имам, юли работих с нея от SV2, под формата на вертикал за 7 мхц с един радиал.В България и по света ме чуваха добре.Като мачта за INV. VEE не съм я ползвал, но ми се вижда слабоватичка за тази цел, особено ако се ползват всичките и секции.Купувана е от dx-wire, Веско LZ5VK ми я донесе от Германия миналата година.
http://www.dx-wire.de/lng/en/fiberglass-poles/
Моята е 10m MINI и струваше 50 евро.
Успех!!!

ПС.... Разгледай този сайт:
http://goryham.qrz.ru/

Има много добри идеи за антени за портативна работа.... по-специално разделът "КВ антенны"

Прегледах ликовете които ми пратихте ,но до колкото разбрах не извършват доставка до бг.73!



LZ5SF
Мнения: 1
Регистриран на: 09 юли 2015, 09:14

Re: Въпрос за вертикал DUNAX

Мнение от LZ5SF » 15 яну 2016, 01:18

Аз си взех такава антена и съм доволен от нея. Като цяло, ако се сглоби по чертичките на производителя резонансите при мен идват в началото на телеграфните участъци на обхватите с изключение на 20м където ми излиза 300 Кхз под началото на обхвата. Това не е болка за умирачка може да се регулира. На силния вятър в средата на Ноември се държа изключително добре и оцеля. Заснех филмче как се огъва. Поражения няма. https://youtu.be/IfeAaceyNOE



Отговори