Телескопична мачта с лебедка

Схеми, софтуер, радиостанции и модификации за тях.
lz1qz
Мнения: 134
Регистриран на: 29 апр 2008, 00:19

Телескопична мачта с лебедка

Мнение от lz1qz » 02 ное 2014, 18:33

Здравейте,
преди доста време един приятел ми подари въпросната телескопична мачта с лебедка. Сега и дойде времето за ползване
но се оказа че не работи.След разглобяването установих че стоманеното въже ф4мм между лебедката и първото коляно е
за смяна.Намерих инструкция за такава мачта за Р140 но при мен има разлика в привода между лебедката и първото коляно
и не съм сигурен в начина на подреждането на въжето в привода. Ако някой е имал същия проблем моля за помощ, и
благодаря предварително.
Кольо lz1qz



LZ6AJ
Мнения: 1401
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Телескопична мачта с лебедка

Мнение от LZ6AJ » 02 ное 2014, 23:19

Кольо, здравей !
досега не съм знаел, че има различни модификации. Имам опит с такава мачта ... и може би с подобен, ако не със същия проблем.
Помня, че Боян LZ2SX подменя изцяло въпросното стоманено въже. Поне в тези екземпляри, които са били при нас, проволката беше една, отгоре до долу. помня, че купувах ф 5мм ... не съм сигурен, но сякаш около 30м да беше дълга.
при издигане всички секции вървят заедно нагоре, а при спускане - всички равномерно обратно една в друга.
Помня също, че най-големи главоболия имаше ако трябва да се прибере, а няма достатъчен товар на върха. Мисля, че това е основното, което трябва да спазваш при бъдещата експлоатация. Така както и опасността от посукване на бронзовия клин извън надлъжния канал, при използване на въртящи антени на топа - въртележката неподвижна, но вятърът върти цялата конструкция. И всичко е ок, докато нещата са горе, тръгнеш ли да спускаш - разбираш, че има геле.

Успех !

73,
Любо


73,
Любо

Отговори