Заземяване

Схеми, софтуер, радиостанции и модификации за тях.
LZ1JNG
Мнения: 111
Регистриран на: 27 дек 2009, 22:12

Заземяване

Мнение от LZ1JNG » 19 окт 2014, 10:41

Днес заземих VHF и UHF, които са на метална тръба на покрива. Изненадата ми беше голяма когато започвайки да работя на къси вълни видях много лек пушек придружен с мириз от радиото(най-вероятно тунера, но няма поражения). Оказа се, че ефекта се получава само когато всичките антени са вкл. в радиото и то при предаване на КВ. Когато работя само на КВ или УКВ със съответните антени проблеми няма ?? Погледнах за потенциални разлики между антените от порядъка на 0.04v Заземяването е по-скоро към мълниезащитата на блока, която преди това измерих и си я има. КВ антената е Windom и няма никакви галванични връзки с нищо - директно в радиото. Някой има ли идея ?
73!



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: Заземяване

Мнение от LZ4ZD » 20 окт 2014, 09:14

Когато чуя Windom винаги се сещам за първата ми такава антена. Дали аз тогава не съм изпълнил нещо както трябва в балуна или нещо друго ... но ... При работа с нея КСВтата си излизаха точно както трябва по бандовете на които работи, но връщаше сериозно RF по коаксиала към радиото. На 80м на пипане радиото пареше осезаемо по време на предаване. На по-високите обхвати - по-малко. Направих няколко витки през един тороид но близо до радиото. След 10тина минути работа (CQ по време на LZDX) тороида беше загрял хубаво. Виж дали и при теб не е в резултат на върната RF към радиото.



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Заземяване

Мнение от lz2rs » 20 окт 2014, 12:59

Здравейте,
преди 2 години бях заземил апаратурите си към гръмоотводната мрежа на покрива.Предварително
премерих тази мрежа към нулата на контакта-показа нормални стойности.
Но се оказа,че за малко да ми изгори трансивера и лаптопа-усещаше се,че нещо не е наред,
кутията на трансивера беше под напрежение / К3 /.
Сега използувам нулата на контакта за заземление и всичко е нормално-още повече
до блока се намира трансформатора,където би трябвало да има добро заземление.
Разбира се,надявам се да не удари гръм в антената....!
73! Румен LZ2RS



LZ1JNG
Мнения: 111
Регистриран на: 27 дек 2009, 22:12

Re: Заземяване

Мнение от LZ1JNG » 12 ное 2014, 02:13

Първо да благодаря за отговорите и се извинявам за закъснението... И двете мнения са близки до моето разсъждение. Аз също мисля да си поиграя с "нулата" на мрежата. Не знам как обаче мога да проверя върната мощност, защото там играе и вторична индукция по ширмовка и т.н. Това което направих по принцип е Choke непосредственно след балуна, мисля че ще помогне ?
LZ1JNG



lz2rm
Мнения: 16
Регистриран на: 17 фев 2013, 22:14

Re: Заземяване

Мнение от lz2rm » 12 ное 2014, 09:05

Този дросел е задължителен, а аз сложих още един при радиото. Ако не помага, поне не пречи.



LZ1JNG
Мнения: 111
Регистриран на: 27 дек 2009, 22:12

Re: Заземяване

Мнение от LZ1JNG » 12 ное 2014, 22:46

Аз намерих един такъв и го сложих...представлява "челюст". С подобно решение се продават болшинството USB кабели. Този е с размера на RG213, а от къде се взе и аз не знам, сигурно е пристигнал с окомплектовката на радиото..?? :o
А някой може ли да даде насока, кой ферит се държи добре и къде го има, тъй като съм засичал тук там различни варианти?



lz2rm
Мнения: 16
Регистриран на: 17 фев 2013, 22:14

Re: Заземяване

Мнение от lz2rm » 13 ное 2014, 17:07

Aз мисля, че е малко само тази "челюст". Някъде четох, че са нужни поне 10-15 такива. По-удачния вариант е с тороид:
запорен дросел.JPG
запорен дросел.JPG (6.18 KиБ) Видяна 6770 пъти
А пък аз направих ето това:
Picture 004.jpg
Плюс още 5-6 феритни тръби, като тези за балуна, нанизани в края на фидера, до радиото.



Отговори