Походна/мобилна антена за 80м/qrp

Схеми, софтуер, радиостанции и модификации за тях.
VA7BUL
Мнения: 28
Регистриран на: 12 юни 2014, 10:34

Походна/мобилна антена за 80м/qrp

Мнение от VA7BUL » 25 авг 2014, 04:48

Здравейте. Налепих си едно трансиверче на 80м ssb 5W - MKARS80.
Работи си добре, но нямам знания за антени, та пробвам
- магнет луп + коакс.кабел 5м. Бива, но тясна честотна лента
- дипол на тревата с коакс.кабел. чувам но не ме чуват
- дипол на тревата леко повдигнат по средата (2-3м) - аха-аха обърнато v. Направих връзка на 200км едва ме чуват.
- тези дни опитвам следното. Дипола го оставям на тревата за радиали и вдигам още една такава жичка. .. с хвърчило. Понякога тръгва почти хоризонтално и горе завършва почти вертикално. Без коакс. Директно на радиото. Чуха ме на 5/9 на 250км. Надвечер.

Та въпросите ми са относно импеданс и ксв. Ксв мисля няма проблем с дипол, но нищо не знам за захр. на антена, съпр. на свръзки, съпр. на кабели и антени.

Та сега въпроса ми е какво ми е нужно освен няколко (в случая два) радиала (предполагам не е проблем да са сдължина на четвърт вълна) и вертикален кабел (вдигнат от хвърчило). И директно вързани за радиото.
Трябват ли ми балуни, тунери и пр. Засега радиото оцелява на експериментите ми хихи.


MKARS-80 80m LSB QRP (2бр)
Wouxun kg-uvd1p (2бр)
Yaesu ft1500m - 2m мобилно радио
Icom ic-7000

LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Походна/мобилна антена за 80м/qrp

Мнение от LZ3NY » 25 авг 2014, 10:07

Здравей

Хубаво е да прегедаш https://www.youtube.com/watch?v=8ZmyvtMvEGY

Общо взето най-критичното в една антена е височината. Ако вдигнеш дипола на десетина метра, ще забележиш огромна разлика.

73! и успех
Митко
K8ZB


Value has a value only if its value is valued.

VA7BUL
Мнения: 28
Регистриран на: 12 юни 2014, 10:34

Re: Походна/мобилна антена за 80м/qrp

Мнение от VA7BUL » 25 авг 2014, 19:37

Благодаря Митко, изгледах му всичките клипове за антени, много добре ми дойде.

Изглежда 5/8 вертикал + радиали + тунер. И хвърчилото.

Някаква друга идея за хвърчило? То има към 250м корда и спокойно я развива цялата.

73, Петър


MKARS-80 80m LSB QRP (2бр)
Wouxun kg-uvd1p (2бр)
Yaesu ft1500m - 2m мобилно радио
Icom ic-7000

LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Походна/мобилна антена за 80м/qrp

Мнение от LZ3NY » 25 авг 2014, 19:48

Здравей

Не е ли по-добре да вземеш един рибарски телескоп за мачта и да вържеш центъра на едно inverted V за антена? Ако мислиш по-сериозно за портативна работа може да си вземеш и една подобна мачта на тези http://www.dx-wire.de/brit/preisliste.htm

Изображение

Критичното за граундплейна е "граунда" - т.е. почвата под антената. Навсякъде е различна. Трябва да наредиш поне тридесетина радиала за да постигнеш що годе добър ефект с него.

73! Митко


Value has a value only if its value is valued.

LZ2AB
Мнения: 175
Регистриран на: 04 май 2009, 16:21

Re: Походна/мобилна антена за 80м/qrp

Мнение от LZ2AB » 26 авг 2014, 21:03

Здравей Петър,
предполагам,че малко от малко разбираш руски та погледни и тук
http://goryham.qrz.ru/
и по специално в раздела КВ антенны.............
успех желая.
Кръстю LZ2AB



VA7BUL
Мнения: 28
Регистриран на: 12 юни 2014, 10:34

Re: Походна/мобилна антена за 80м/qrp

Мнение от VA7BUL » 28 авг 2014, 04:12

Благодаря Кръстьо, и това ми дойде супер. Нямам проблем ни с руски ни с английски.
Вчера дръпнах обърнато V между едни дървета. От телефонни жички. А един чифт от тях ми служеше за захранване на антената, май фидер му казват. И ме чуха на 5/9+10 на близо 300км. Две връзки направих на такова растояние и двете ме чуваха над 5/9. Аз очаквах нещо да се прецака с радиото, но то оцеля. Малко съжалявам че направих 80м варианта а не 20 метровия. Ама карай.

Нямам още ксв метър да видя какво ксв ми дава такава антена и фидер. Щото ми идва супер, мога да я навия на едно пласмасово шише и съм ток.

Какво ще кажете за дълга жица (хвърчило) и едно колче в земята за земя. Земята на около е доста влажна.
А ако за земя ползвам морето, колче в пясъка?


MKARS-80 80m LSB QRP (2бр)
Wouxun kg-uvd1p (2бр)
Yaesu ft1500m - 2m мобилно радио
Icom ic-7000

LZ1UK
Мнения: 62
Регистриран на: 12 яну 2014, 14:37

Re: Походна/мобилна антена за 80м/qrp

Мнение от LZ1UK » 28 авг 2014, 10:31

To VA7BUL
Здравей, Петър,
с 5 вата на SSB и тази антена си е направо постижение-връзка на 300км със сигнал 59+ !Поздравления.
Пиша ти с друга идея.Там някъде "по вашата махала - ВС" трябва да е VE7XDT - Димчо Георгиев.
Може би се познавате - от него ще можеш да научиш доста за антени, а и вероятно ще помогне.
Сигурно и сам ще влезеш във връзка с него.
Като си направиш QRP /а защо не и QRO :) /на 20м ще изпратиш сигнал и по-далече.
Желая ти здраве и успех с антените, и с всичко!
73 Савко LZ1UK



LZ5PL
Мнения: 73
Регистриран на: 03 сеп 2006, 14:54
Местоположение: София

Re: Походна/мобилна антена за 80м/qrp

Мнение от LZ5PL » 28 авг 2014, 17:55

Близостта до морето помага, особено ако не си на самото морско ниво а малко по-високо. Преди няколко години от Китен съм правил връзка с Япония с 5 м вертикал с два радиала и FT-817. Бях на едно издигнато около 10 м над морето място, връзката беше на телеграф. Японецът ми даде 559, надявам се да не беше само от любезност. Все пак ми отговори на първо повикване. Снимката я има на сайта ми на qrz.com, антената е сложена на една пейка :)
QRP-то си е тръпка, но е желателно да си на добро място. От София със същата антена не съм стигал по-далеч от Испания и Европейска Русия.


Истинското радио свети в тъмното

lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Походна/мобилна антена за 80м/qrp

Мнение от lz1kz » 01 сеп 2014, 09:55

При еднакви други условия LW с едно елементарно съгласуващо ще ти върши по-добра работа от друга антена захранвана с фидер, просто заради загубите във фидера, които в такива случаи (QRP) се оказват решаващи. Загубите пък в съгласуващото устройство се минимизират с избор на подходяща схема и конструкция. Според мен - хвърчилото и по възможност никакви фидери.
72!


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

VA7BUL
Мнения: 28
Регистриран на: 12 юни 2014, 10:34

Re: Походна/мобилна антена за 80м/qrp

Мнение от VA7BUL » 04 сеп 2014, 03:40

Благодаря за включването колеги! То какъв ли колега с това самоделно въшле80, но простете :)

Спрях се на това нeщо.
Нещото (L-match - съгласуващо устройство или антенен тунер) е просто и мога да го налепя. Хубаво е че има метър за да знам кога ми е съгласувана жицата. Държа на простотата (да не се бърка с простотията).
Изображение

Та въпросите. Какво трябва да променя за да стане това устройство само за 80м. Друг обхват не ми трябва. Може би бобината ще е с няколко витки повече и с по-малко изводи (или изобщо без изводи). И може би ще мога да ползвам по-малък променлим кондензатор плюс още един непроменлив, та да съгласува само в 80м. На прав път ли съм.

"Уредчето". Имам микроамперметър (от s-метър) до 200uA (това) та мисля че ще се справя.
Всъщност... като цъкнете на линка горе, надолу има едно видео, та на него човека спомена че е слагал RF-chokes, но не разбрах какво точно има предвид, феритче някакво ли, тук не ми е ясно. Ако някой подскаже ще съм благодарен.
И гледам в ляво от диода има съпротивления в паралел, а над него - последователни. Грешка в схемата ли е, или просто човека такива съпротивлення е имал - такива слагал?

Оня ден пак направих към 430км контакт от палатката край огъня, чуваха ме нелошо. Пак с обърнато V с "фидер". Ама каква разлика само от гората до града! В гората чисто, чувам гръмотевична дейност, а в града - само шумотевици. Знам някои честоти които са с "дежурни" колеги, в града трябва да се заслушам и евентуално да чуя някакъв глас в шумотевицата - абсолютно неразбираемо. А в гората - никакъв проблем, дори правих контакт с тях. Явно ще се пускам "on air" само като излизам на въздух :)


Другия вариант е този.
Изображение
300W L-match и вече с истински, макар и простичък, КСВ-метър. Само елементите са големи, като за 300Вт. Ще ги сменя с по-стройни, като за QRP и готово. Тук не разбирам защо са едни тример кондензатори 10пФ. Това е схемата(.pdf).

То излиза май, че ще стане горния L-match с долния КСВ-метър...
със Здраве!


MKARS-80 80m LSB QRP (2бр)
Wouxun kg-uvd1p (2бр)
Yaesu ft1500m - 2m мобилно радио
Icom ic-7000

LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Походна/мобилна антена за 80м/qrp

Мнение от LZ3NY » 04 сеп 2014, 10:40

Здравей

Може би това би ти свършило работа http://radioworld.ca/16010-p-10142.html.
Btw: 80м е нощен обхват. Т.е. колкото по-късно вечер си активен на него, толкова по-далеч ще те чуят :)

73! Митко


Value has a value only if its value is valued.

lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Походна/мобилна антена за 80м/qrp

Мнение от lz1yq » 04 сеп 2014, 11:10

Здравей колега , според мойте разбирания имаш проблем с походната антена за 80м. Правил съм няколко такива антени , най голям успех съм имал с инвертед-Л , представлява телескопичен вертикал /възможно най дълъг/ жица около него и остатъчна дължина от върха на страни също жица докато стигнеш обща дължина около 22м. Това което виси от върха можеш да го разпънеш в страни /колкото по далеч толкова ъгъла с въра е по голям и ефекта е по добър/, Захранваш отдолу вертикала като последователно на жилото на коаксиала вържеш променлив кондензатор около 250пф. Оплетката на коаксиала връзваш с няколко радиала /поне 4 със същата дължина -22м/ . Антената работи перфектно, само с кондензатора ътрябва да намериш най малкото КСВ и си готов. Цялата кинкалерия се разпъва за около 30мин.

Поздрави: LZ1YQ / LZ4A



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Походна/мобилна антена за 80м/qrp

Мнение от LZ6AJ » 04 сеп 2014, 11:36

VA7BUL написа:...И гледам в ляво от диода има съпротивления в паралел, а над него - последователни. Грешка в схемата ли е, или просто човека такива съпротивлення е имал - такива слагал? ...
здравей и от мен !

разгледай още няколко пъти тази част на схемичката ... ако е нужно си я нарисувай по няколко други начина (с резултантните стойности на паралелни и серийни резистори) ... най-добре е сам да стигнеш до обяснението защо към изхода на радиото има около 50 ома, а към въпросното подобие на антена, което ще се тюни - около 70 ома ... а сондичката за еднополупериодния изправител е на 25% от цялата амплитуда.
:D със сигурност този, който го е измислил, е имал и други слойни резистори (в никакъв случай жични) ... но най-вероятно при такава конфигурация на мостчето е получил най-добри резултати в конкретния негов случай.

73 и успех !
O R 2 F


73,
Любо

VA7BUL
Мнения: 28
Регистриран на: 12 юни 2014, 10:34

Re: Походна/мобилна антена за 80м/qrp

Мнение от VA7BUL » 04 сеп 2014, 21:55

Мда, той човека си го е написал. Ползва много съпротивления за да покрие необходимата разсейвана мощност. Позабравих че тук се борави и с мощности, които често се различават в порядъци.

Кинкалерията не ме устройва че е много дандания. Последния път бях в пренаселен къмпинг и някой щеше да блее и да се омота в жици и трудна работа.

Купешкото устройство е хубаво но няма КСВ-метър, а мен ми трябва. Пък и искам сам да си сгъна намотката и да си налепя жиците.

По-нагоре, в руския сайт имаше интересни Г-антени и една от тях беше с два радиала само. Ама жица на дърво много ме привлича, да видим какво ще стане.

Много искам всичко да е компактно и ми се върти идеята да вкарам в една кутия трансивера, тунера и акумулатора, а що не и малко усилвателче - 20-40Вт. А защо не и жицата. Но засега - тунера.

И още един въпрос! Мога ли да навия намотката с такъв диаметър, че да вкарам вътре променливия кондензатор. Знам че ще повлияе на намотката, но дали съществено и дали не може някак да се компенсира, евентуално? Целта е да спестя място. То не че не мога да пробвам де, само да си взема жица.


MKARS-80 80m LSB QRP (2бр)
Wouxun kg-uvd1p (2бр)
Yaesu ft1500m - 2m мобилно радио
Icom ic-7000

lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Походна/мобилна антена за 80м/qrp

Мнение от lz1yq » 05 сеп 2014, 08:08

Сопер мен може, но кондензатора трябва да е от коаксиален кабел и точно подбран по дължина.

lz1yq



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Походна/мобилна антена за 80м/qrp

Мнение от LZ1CY » 05 сеп 2014, 11:35

VA7BUL написа: Целта е да спестя място.
Може да направите бобината върху "феритно колело", предполагам,че лесно ще
намерите Amidon T-xx-2 а за променлив кондензатор да ползвате такъв от малко
транзисторно радио /с твърд диелектрик/ и размера на целия тунер ще стане колкото
кибритена кутия.Размера на "колелото" зависи от мощноста но ако сте "твърд" QRP ист -
не повечеот 5 вата ще стане Т68-2 или Т80-2.Добре ще бъде бобината да е с изводи поне
в последната си част - на различните места условията за антената ще са различни и ще
трябва донастройка и с бобината и с кондензатора.Ако ще "къмпинговате" трябва да
се съобразите с условията на къмпинга за поставяне на антена.В този случай многото
радиали са невъзможен лукс. В никакъв случай хвърчило - правете така,че всичко да
зависи от Вас и постоянни величини а не от променлив вятър.За КСВ метър - в мрежата
има хиляди.Изберете КСВ метър,който да стои постоянно включен към антената а не
като тези до сега,които служат само за измерване и после се изключват задължително -
спестявате един превключвател и имате възможност постоянно да следите състоянието
на антената.Ако ще слагате усилвател 20-40 вата - това е вече "друга бира",вече не
сте QRP ист и кутията,в която искате да съберете всичко,ще бъде много по голяма.
Желая успехи. 73!


LZ1CY

VA7BUL
Мнения: 28
Регистриран на: 12 юни 2014, 10:34

Re: Походна/мобилна антена за 80м/qrp

Мнение от VA7BUL » 06 сеп 2014, 05:30

Благодаря за включването LZ1CY!

Много ми помогна с избора на ферит, че много са ми мътни феритите.
Купих всичко необходимо (дадох 40 пари и отгоре) Нямаше променливи кондензатори, та ще изкопам един от едно старо радио-будилник. Назад някъде LZ3NY предложи едно купешко у-во, което е 80 пари.
Засега оставям настрана усилвателите. Ще видя с qrp-то до къде ще я докарам.

Въпрос. Доколкото знам, ферита поема повече от магн.поле. И с това прави бобината с по-голяма индуктивност. ?
В такъв случай ще трябва да променя витките на бобината, да ги намаля. Това ще мога да го установя опитно, но си е друго да питам и вече минали по този път. А в случая ще стане от бобина на тороид - магн.поле ще се "затвори" в нея, като в обикновен траф.?

73 на всички, скоро почвам.


MKARS-80 80m LSB QRP (2бр)
Wouxun kg-uvd1p (2бр)
Yaesu ft1500m - 2m мобилно радио
Icom ic-7000

LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Походна/мобилна антена за 80м/qrp

Мнение от LZ1CY » 06 сеп 2014, 18:13

VA7BUL написа:В такъв случай ще трябва да променя витките на бобината, да ги намаля.
Не знам какво сте напазарували и какво имате в наличност.За 40 пари /ако са зелени/ може да
се купи едно кило такива детайли. Ако сте намерили Т80-2 на него,за 3,5 мхц обхват навийте 45-50
навивки от лакиран проводник 0,5 мм.Ако имате в наличност превключвател с 5-6 положения
/може и повече/ - направете на последните 15-20 навивки отводи през 3-4 навивки. Ще бъде добре
ако имате още един превключвател да превключвате кондензатора преди или след бобината
/Г или L схема/ за работа с нискоомни или високоомни антени. Не открих Е мейл адрес в QRZ.com,
мога да Ви изпратя няколко подходящи разработки.За съжаление сте доста далеч за да Ви изпратя
и подходящи детайли за такъв QRP тунер / естествено съвсем безвъзмездно/. Успех. 73!


LZ1CY

VA7BUL
Мнения: 28
Регистриран на: 12 юни 2014, 10:34

Re: Походна/мобилна антена за 80м/qrp

Мнение от VA7BUL » 07 сеп 2014, 07:47

Набързо... навих пръстена т80 с към 60 витки от 24awg емайлиран. С оставено за изводи на 50, 55 и 60. В бързината бях купил 3 позиционен превключвател. Тъкмо си поправих грешката - взех 12 позиционен. Тороида не е завършен и може да се размотае.

Нямам фейсбук и qrz. Утре ще пусна и снимки.


MKARS-80 80m LSB QRP (2бр)
Wouxun kg-uvd1p (2бр)
Yaesu ft1500m - 2m мобилно радио
Icom ic-7000

VA7BUL
Мнения: 28
Регистриран на: 12 юни 2014, 10:34

Re: Походна/мобилна антена за 80м/qrp

Мнение от VA7BUL » 08 сеп 2014, 01:27

Да въведа мааааалко ред в писанията си.
Спрях се на тази схема за КСВ мерител,
а самия тунер изглежа много просто устройство, при което има повече играчка за навиване, дупчене, рязане и пр. стърготини по изрязване на кутийката и вместване на частите.
Тороида за тунера ще се събере буквално между изводите на 12 (той май 10 ама карай) позиционния превключвател. Предполагам и съпротивленията не им трябва да са мощни.
Чудех се защо са капацитета 470р и индукцията 2,2uH (мили) Хенри в схемичката за КСВ-то. Индукнивноста преди, а капацитета след първичната на трансформатора (тороид на същия Т-80 пръстен с три дебелички за първична и към 60 витки за вторична). Може би тази индуктивности този капацитет трябва да са в някакво отношение за да отчита правилно уреда. Както и тример кондензаторите 10пФ. Така или иначе ще го настройвам само на слух през трансивера.

Да, не можах да намеря 2,2 милихенри индуктивност, някой да може да ми подскаже с какво мога да заместя? Видях какво представлява 4,7мХ, но през термосвиваемата "опаковка", не можах да преброя витки и да видя сърцевината.
-------------------
Да не пускам пак пост, допълвам тук.
Налепих схемата за КСВ-метъра. На "паяжина". Стана си компактна де, печти без жици. Намерих някаква индукция, която ми прилича да е от порядъка на 2,2uH.
На dumy load (50 ома 10Вт керамичен резистор) работи като стрелката се откланя максимум до 1/4 от скалата. И не се откланя като превключа ключето. Дори махнах изобщо потенциометъра преди уреда.
Но като пуснах една жица към 5м - нищо - уреда не реагира изобщо. И нямам обяснение.


MKARS-80 80m LSB QRP (2бр)
Wouxun kg-uvd1p (2бр)
Yaesu ft1500m - 2m мобилно радио
Icom ic-7000

lz2fv
Мнения: 174
Регистриран на: 21 мар 2009, 17:21

Re: Походна/мобилна антена за 80м/qrp

Мнение от lz2fv » 11 сеп 2014, 13:02

VA7BUL написа:Да въведа мааааалко ред в писанията си.
....
Да, не можах да намеря 2,2 милихенри индуктивност, някой да може да ми подскаже с какво мога да заместя? Видях какво представлява 4,7мХ, но през термосвиваемата "опаковка", не можах да преброя витки и да видя сърцевината.
-------------------
Да не пускам пак пост, допълвам тук.
Налепих схемата за КСВ-метъра. На "паяжина". Стана си компактна де, печти без жици. Намерих някаква индукция, която ми прилича да е от порядъка на 2,2uH.
На dumy load (50 ома 10Вт керамичен резистор) работи като стрелката се откланя максимум до 1/4 от скалата. И не се откланя като превключа ключето. Дори махнах изобщо потенциометъра преди уреда.
Но като пуснах една жица към 5м - нищо - уреда не реагира изобщо. И нямам обяснение.
Не съм сигурен, че има особено значение дали е 2.2 или 4.7uH този дросел, но ако искаш да си коректен спрямо схемата сложи два по 4.7 в паралел.
След като си настроиш схемата я пробвай дали показва едно и също при захранване от двете страни.
За толкова ниски мощности по-добър вариант (според мен) е използването на съпротивителен мост вместо стандартен КСВ-мер.

73!



VA7BUL
Мнения: 28
Регистриран на: 12 юни 2014, 10:34

Re: Походна/мобилна антена за 80м/qrp

Мнение от VA7BUL » 26 окт 2014, 10:03

Много бачкане последно време. Вслушах се в съвета на LZ2FV, направих съпротивителния мост. Вече сложих устройството в кутийка. Изглежда си работи, но още не съм го пробвал както трябва, а с една 10-на метрова жица хвърлена на шубраците от втория етаж... Без "земя", с кабелче от мултимера за "земя" (четох някъде, че при този вид тунер (L-мач) и 1/2 "жица на дърво" не било необходимо радиали. Сега като настроя, дори и на слух, АТ (антенния тунер), като си сложа ръка на радиото, дори и без галваничен контакт, настройката се променя, шума/сигнала отслабва. Ако настроя с ръка на радиото и после я махна - пак.
Прикачени файлове
Това в момента ми е "станцията". Вижда се и тунера.
Това в момента ми е "станцията". Вижда се и тунера.


MKARS-80 80m LSB QRP (2бр)
Wouxun kg-uvd1p (2бр)
Yaesu ft1500m - 2m мобилно радио
Icom ic-7000

Отговори