Aнтени, балуни, фидери

Схеми, софтуер, радиостанции и модификации за тях.
LZ1MDK
Мнения: 92
Регистриран на: 24 апр 2011, 08:34

Aнтени, балуни, фидери

Мнение от LZ1MDK » 18 яну 2014, 15:28

Здравейте, не открих специализирана тема за антени и си позволявам да я отворя. Моля попълвайте с информация и коментари за всичко свързано с конструкции, изработка, материали, кабели за фидери, отзиви, производители и всякаква информация на тема антени, балуни, фидери за КВ и УКВ.
В допълнение и измервания.
73'Кирил
Последна промяна от LZ1MDK на 23 фев 2014, 16:03, променено общо 3 пъти.



LZ1MDK
Мнения: 92
Регистриран на: 24 апр 2011, 08:34

Re: Aнтени

Мнение от LZ1MDK » 18 яну 2014, 15:32

Моля за информация ако някой е правил, или използвувал антена CobbWeb.
73'Кирил



LZ1HIT
Мнения: 9
Регистриран на: 11 окт 2012, 00:06

Re: Aнтени, балуни, фидери

Мнение от LZ1HIT » 18 яну 2014, 21:31

Секция "Антени" и на мен ми липсва... А уж антената била важна?! :D



LZ1NIM
Мнения: 39
Регистриран на: 18 ное 2010, 14:51

Re: Aнтени, балуни, фидери

Мнение от LZ1NIM » 14 фев 2014, 12:40

Здравейте,
Темата наистина ще стане интересна когато всеки сподели какво е направил и дали има резултат от това. Посочената в горния пост Cobb Web антена е комерсиална, някакъв предполагам конкурент на многобандовия Spiderbeam (във всичките му разновидности 3 или 5 банда и т.н.). Зависи кой каква антена търси и какви бандове иска да покрива с нея, дали е за стационарна или портативна работа.

Смятам темата трябва да е по-скоро ориентирана към домашно направените антени и балуни. Разбира се това е лично мое мнение и не бих искал да го налагам, просто аз така разбирам нещата. Купените антени са: поръчваш, плащаш и използваш без да се интересуваш как функционира и каква е идеята при направата.
Постарал съм се да прочета нещо в мрежата, да видя отзивите (ако има такива от него) от други които са го повторили и ако имам време и възможност повтарям проекта и аз. До момента не съм попадал на "лоша антена" освен това при наистина добрите антени отпада нуждата от използването на тунер. За мен парите за тунер дори да ги имаш при излет ще ти е излишен товар в багажа и затова минавам на варианта без него. Нищо против тунерите, имал съм, просто аз не ги ползвам.

До момента съм направил в домашни условия Вертикал за 7МХц, Делта луп за 7до 28МХц разбира се няма точно всички бандове, но повечето са на лице, J-Pole 14, 21 и 50МХц еднобандови но работят наистина много добре, два броя Carolina Windom които са малко претенциозни при монтажа спрямо височина и близки обекти но пак не мога да кажа че са лоши. Windom просто си искат тяхното за да работят добре.

Използваните материали:
Препоръчвам всички болтове, гайки, шайби, федерки и каквото друго се сетите да са от неръждавейка (INOX) Вярно е, малко по-трудно се намират, малко по-скъпи са, но има магазини които ги предлагат а и не е необходимо промишлено количество да се купува за да е кой знае колко голяма цената. Говоря за цени на всеки по джоба.
Ако се сдобиете с проводима грес като за автомобилните акумулатори - сложете и от нея където е необходимо, така може да се предпази иначе ръждясващия болт гайка или друго и отлагате първото отваряне на кутийката на балуна. При мен поради използване на обикновени болтове и гайки се наложи първо отваряне на кутията на съгласуващото след около 2 години и разбира се заради загуба на контакт. Използвал съм и обикновен силикон за уплътняване на всички места от където може да се промъкне вода или прах в кутията - върши си работата на 100%, отвън беше прашна и леко изгоряла от слънцето (изложена е навън и зиме и лято на всякакви атмосферни условия) след отварянето вътре нямаше следа от прах или влага, т.е. всякакъв силикон става, стига да е добре положен и да поизсъхне за ден или два примерно.

Проводника който използвам е с тефлонова изолация, за да не му прави впечатление неизбежното UV лъчение от слънцето а и за да старее по-нататък във времето.

Върху всеки конектор от съгласуващото съм навил изолирбанд 2 слоя за още една идея водоизолиране, разбира се ако е за постоянен монтаж и за да е по-малка вероятността да влезе вода в кабела. Най- долната последна навивка на излирбанда пристягам с малка свинска опашка за да предотвратя саморазвиването му.
Ако разпъвам антената за ден, два, седмица или подобен къс период не слагам изолирбанд и дори при дъждовно време не съм имал случай на влизане на вода в кабела, но все пак имайте го в предвид.

Въженцата за обтяжките са от изкуствен материал, но много здрави - дават им че издържат до 100кг!!! :shock: а са с диаметър около4-5мм, много са здрави наистина, намират с е в Бриколаж мисля беше и цената е около левче на метър, купува се един път.

Когато нямам възможност да нося фибростъклената мачта с мен си взимам въженце и няколко по-тежки гайки и шайби за тежест в края и търся подходящо дърво или подобно високо място за прехвърляне и през него всъщност издърпвам кабела на антената.

Май поразширих доста нещата, но смятам да съм бил полезен,
успехи на всички в конструирането че топлото време ей сега ще дойде а трябва да сме подготвени :D
Сигурно има и по-подготвени от мен, но нека и те да споделят опит та и аз да се науча на нещо ново :D


[b]LZ1NIM/P
HF SSB/CW [/b]

LZ1MDK
Мнения: 92
Регистриран на: 24 апр 2011, 08:34

Re: Aнтени, балуни, фидери

Мнение от LZ1MDK » 14 фев 2014, 18:58

Здравей Николай, да идеята на темата е всичко свързано с антени да се събере в сайта на едно място да не е разхвърляно . Може би ще остане само за КВ тъй като дискусията за УКВ върви в раздела оформен от Виктор.
По отношение на CobbWeb, разговарях с колега който я е правил и използвува, много лесно се прави и излизат параметрите. Зададените в ръководството са за по-горната част на обхватите SSB участък, за телеграф малко трябва да се скъсят. По добра е от дипол заради ниския ъгъл на излъчване и почти кръговата диаграма. Купил съм вече въдиците и в удобен момент ще я правя.
73'Кирил



LZ1NIM
Мнения: 39
Регистриран на: 18 ное 2010, 14:51

Re: Aнтени, балуни, фидери

Мнение от LZ1NIM » 14 фев 2014, 21:25

Здравей Кирил,
много ще се радвам така да стане, наистина има нужда от разискване на нещата, поне някой който иска да си направи домашна антена или такава за портативна работа все пак добре е всичко да е на едно място. Щом мога ще изпратя и линк за нещата които съм описал примерно откъде се поръчват, купуват, правят и т.н.
Щом ще се повтаря комерсиална антена би било добре всичко да се опише, защото понякога има тънкости които трябва да се знаят, за да може читателя след прочитане на поста да я направи от първия път (по възможност), а не да я сваля няколко пъти от 12метровата мачта за нещо дребно, но съществено.
Като мен например - няма да забравя на покрива на блока си сглобявам 2 елемента Яги за 6м и всичко правя сам - малка и лека антена, бързо стана, елементите върху бума, съгласуване вързано, премерено 3 пъти с мултицета, кабела вързан, прихванат, викам всичко ОК. Събирам инструментите един по един и гледам капачето на съгласуващото+болтовете+силикона за уплътнение си седят и ми се смеят :) близо до куфара, та 50% от процедурата по вдигане и катерене се повтори по неволя. :D Ама то от мерак+бързане така става.

Желая успехи на всички в конструирането/ повтарянето на проекти за антени!


[b]LZ1NIM/P
HF SSB/CW [/b]

lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Aнтени, балуни, фидери

Мнение от lz2be » 14 фев 2014, 23:15

Здравейте,
защо не пробвате с Hexbeam вместо с Cobwebb? По габарити е съвсем малко по-голяма, но е 2ел яги на 5-те банда от 14 до 28МХц. Преди години си бях направил такава и вършеше идеална работа. Въртях я с ТВ ротатор на Конрад. Ако някой се интересува може да ми пише на мейла lz2be at yahoo.com да му пратя описание на това, което съм правил.
LZ1NIM написа:Посочената в горния пост Cobb Web антена е комерсиална, някакъв предполагам конкурент на многобандовия Spiderbeam
Cobwebb не може да е конкурент на Spiderbeam :) Cobwebb са диполи с общо захранване, докато Spiderbeam е 3 или 4 елементни ягита на съответния обхват.
73 Боян



LZ1NIM
Мнения: 39
Регистриран на: 18 ное 2010, 14:51

Re: Aнтени, балуни, фидери

Мнение от LZ1NIM » 15 фев 2014, 10:01

Здравей Бояне,

Ако е възможно публикувай го тука, или поне някоя скица кое как изглежда (или снимки ако имаш), размери и друга интересна инфо за антенката, балун използваш ли? Считам че това ще е полезно за темата :D до къде най-далече си работил с нея?

Поздрави!


[b]LZ1NIM/P
HF SSB/CW [/b]

lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Aнтени, балуни, фидери

Мнение от lz2be » 15 фев 2014, 13:35

Здравей,
в приложения файл е хексбима, който си направих през 2002г. Въпреки, че е 5-бандова се оказа, че работи и на 6м и там съм направил доста връзки.
По това време съществуваше само тази модификация, после се появиха и други модификации. Варианта на G3TXQ е може би най-доброто, което съществува засега.
http://www.g3txq-hexbeam.com/
73 Боян
LZ2BE Hexbeam decsription ins wires.doc
(1.74 MiB) Свален 896 пъти



LZ1NIM
Мнения: 39
Регистриран на: 18 ное 2010, 14:51

Re: Aнтени, балуни, фидери

Мнение от LZ1NIM » 16 фев 2014, 23:26

Бояне Здравей,
Браво за представянето на антената, поздравления! :D много детайлно и много добре!

Преди да направя моята бях изправен пред следните условия: среден етаж на жилищен блок (6 от 11) и няма по-близка сграда от най-малко 80 - 100м, а искам да покривам и няколко банда, затова минах на варианта, многобандов делта луп - равностранен триъгълник съставен от 81метра проводник 1,5мм диаметър многожилен с тефлонова изолация захранен във върха. Основата на триъгълника е долу разположена успоредно над ограда, близо до блока. Върха горе е захранващата точка, като връзката с коаксиалния кабел е напреженов балун 2,5:1 според практическите измервания с тестови резистори излезе 2:1, но и така върши работа, схемата е трифилярна но точното свързване трябва да го изровя, за да не подведа някой. С колкото по-добри и качествени материали се изпълни съгласуването, толкова по-дълготрайно ще работи. На практика равнината на триъгълника е под ъгъл от около 45 градуса спрямо земята, по-точно това е в следствие от избраните закрепващи точки за ъглите, но други по-добри нямам. Посоката на максимално излъчване е близо до Север-Юг
Плюсовете:
- съгласуващото устройство ми е на прозореца, при нужда (повреда) мога да го откача за минута;
- коаксиалния кабел между радиото и съгласуващото е само 6 (шест) метра;
- липса на мачта и свързаните с нея обтяжки, крепежни точки за обтяжките;
- липса на ротатор (както и тежки конструкции);
разбира се като всяко друго в реалния живот има и минуси:
- не мога да я въртя;
- малко усилване спрямо други антени - мисля около 2dBd бях чел от страницата където я намерих, лично аз не съм го мерил;
- почти никаква насоченост;
- кабела който използвах малко трудно се запоява, но със сигурност има и по-добри;

На практика дори и с 5Вата Северна Америка ми дават оценка 599 (разбира се това не е ежедневие а 50% прохождение), не искам да я изтъкна като "много добра", но мисля че е достатъчна за тези условия които имам или някой като мен, който няма възможност за тежки и разгърнати конструкции.

Поздрави и успехи на ентусиастите конструктори и на всички останали!
73 Николай


[b]LZ1NIM/P
HF SSB/CW [/b]

lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Aнтени, балуни, фидери

Мнение от lz2be » 17 фев 2014, 09:17

Здравей Николай,
нямам опит с такива рамки, но щом работи, значи е добре. Единствено ме притеснява факта, че си я направил с 1,5мм медна жица (2 мм2).
Както си я описал изглежда, че теглото на коаксиала се поема от обтяжките, което е добре. Въпреки всичко жицата е твърде слаба за такава дължина и ако не се скъса най-малкото ще се разтегне. Ако имаш възможност е добре да я подмениш поне с 4 мм2 или повече.
Имам сфазирани жични вертикали за 3,5Мхз, които са по 20м с 4 мм2 жица и за 3-4г се разтегнаха с по 50-60см.
73 Боян



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Aнтени, балуни, фидери

Мнение от LZ6AJ » 17 фев 2014, 18:17

здравейте и от мен !

освен, че потвърждавам всичко написано от Боян LZ2BE - смея да добавя, че за притежателя това може да е жична антена, но за птиците е нещо съвсем друго ... ще се разровя и ако открия нещо подходящо, ще го сканирам и ще го споделя. помня, че снимах една есен, преди да отлетят лястовиците :D 6 кв.мм проводник също се разтегна под тежестта им, кацнали открай докрай по хоризонталния проводник на делта за 80м.

тук открих нещо, което съм правил по друг повод ... може и да е полезно :
AIRCELL_PL_002.doc
(1.94 MiB) Свален 768 пъти
методът върши работа и при RG-213, само че е добре да се приложи малка хитрост - по време на калайдисване на оплетката е добре под нея внимателно да се подпъхне някакъв филм (екран), който да предпази от разтопяване изолацията около централния проводник. аз съм ползвал алуминиево фолио (изрязано от капачка на кисело мляко). от Веско LZ5VK разбрах, че той ползва паус (оризова хартия) ... варианти много, важното е целта да бъде постигната - минимум топлинни деформации, минимум изместване на централния проводник от оста на оплетката и минимум увеличаване на диаметъра на оплетката.

73,
LDS


73,
Любо

LZ1NIM
Мнения: 39
Регистриран на: 18 ное 2010, 14:51

Re: Aнтени, балуни, фидери

Мнение от LZ1NIM » 18 фев 2014, 16:57

Полезно е да се знае как стават нещата, браво :D добро инфо е,

За птичките съм сигурен че е е така - те кацат нявсякъде където може, една сутрин се показвам навън да видя какво става и в този момент голям гарван прави опит да кацне по наклонените рамена, да ама те са тънки и много се клатят, не се задържа и секунда, усети нестабилност и отлетя, до момента други не съм виждал но със сигурност кацат и правят белите описани по-горе :mrgreen:


[b]LZ1NIM/P
HF SSB/CW [/b]

LZ1NIM
Мнения: 39
Регистриран на: 18 ное 2010, 14:51

Re: Aнтени, балуни, фидери

Мнение от LZ1NIM » 21 фев 2014, 17:47

Здравейте на всички,

Мисля че е време да споделя още една антена за КВ, която нося със себе си почти навсякъде, поради няколкото предимства които има.
Става въпрос за вертикал за 7МХц изпълнен като жична конструкция - лесен и непретенциозен за монтаж, както за портативна така и за стационарна работа.
Предназначен е за използване с 12метрова мачта.

Активната (вертикална) част се състои от: проводник с дължина 4,90м, над него има товарна бобина със стойност 9,5 микрохенри и над нея проводник с дължина 4,72м. Трите части са свързани електрически. Аз лично съм ги направил от един проводник без спойки. Бобината лесно се изпълнява от 16 броя навивки на диаметър 32мм, на практика го навих от останала макаричка от припой. Директно се свързва към централния проводник на коаксиалния кабел.

Радиалите са 2 броя разположени на 180 градуса (срещуположни) с дължина 3,53м, директно се свързват към уплетката на коаксиалния кабел.

Цялата конструкция трябва да е на височина 2м над земята. Кабела, който съм използвал е 2мм2 с тефлонова изолация (такъв имах за експеримента).

Трябва да има свързан балун 1:1 между антената и коаксиалния кабел. Аз съм го изпълнил с 8-10 навивки от самия коаксиал RG 58 с диаметър около 20см.
Реално фидера тежи повече от самата антена :mrgreen:

Плюсовете:
- много лесна за изпълнение;
- минимално тегло;
- като вертикал си има много нисък ъгъл на излъчване - около 9 градуса;
- не изисква тунер;
- лесна е за пренос, става за портативна работа;
Минусите:
- не е насочена;
- почти никакво усилване - около 2,1dBd;
- в 90% от случаите изисква мачта, освен ако в гориста местност не намерите дърво или подобна висока опорна точка за установяване на вертикална позиция на активната част;

Практиката показва че при около 1000м.н.в. близо до София от близо никой не ме чува (в този момент имаше около 3-4 активни станции), а първия, който отговори беше от Варна и оценката на SSB e 59+20dB. Аз не съм бил в приемната част, споделям това което чух като отговор за оценка на сигнала с 5Вата.

Смятам че е възможно да се направят и доста по-далечни контакти и е предимно насочена за DX-и. От Европа всички отговарят от първия път с малки изключения когато работя на CW QRP.
Дано да съм бил полезен за всички любители на домашно направените конструкции.
Идва края на седмицата и трябва да оползотвотим свободното време и енергия (който ги има) :D :wink:


[b]LZ1NIM/P
HF SSB/CW [/b]

lz1fda
Мнения: 7
Регистриран на: 04 окт 2013, 20:34

Re: Aнтени, балуни, фидери

Мнение от lz1fda » 23 фев 2014, 13:28

Здравейте,

По мое скромно мнение тази тема би трябвало да се оформи като форум. Една тема за всички разговори свързани с антени, може би не е много подходящо. Какво мислят модераторите по въпроса?

73, Искър



LZ1MDK
Мнения: 92
Регистриран на: 24 апр 2011, 08:34

Re: Aнтени, балуни, фидери

Мнение от LZ1MDK » 23 фев 2014, 16:29

Здравейте, преди малко четох http://forum.bfra.org/viewtopic.php?f=3 ... =50#p11727 и ми стана интересно за възможноста въобще да не се ползвува коаксиален кабел. Някой пробвал ли е захранване на УКВ и УХФ антени със симетрична линия ?
За темата : отворена е за всеки който го интересува тематиката, могат да се пускат по желание уточняващи под-теми пример: технологии, тема по определен вид антена, личен опит, сравнение...и др. По предложението за отделен форум - все пак това си е тема от общия форум на БФРЛ.
73'Кирил



LZ1NIM
Мнения: 39
Регистриран на: 18 ное 2010, 14:51

Re: Aнтени, балуни, фидери

Мнение от LZ1NIM » 26 фев 2014, 16:46

Здравейте,

Май като гледам отговори в темата няма, а прегледите нарастват - което ми подсказва, че е интересна :mrgreen: :wink:
Затова искам да споделя още една антена от личния ми опит. Разбира се не е моя разработка, но повтарянето е успешно и резултатите с нея не закъсняват.
Става въпрос за JPole от страницата на DK7ZB. Мартин е направил много антени и всички тях много добре ги е описал и като размери и като чертежи и който каквото иска. Ако все пак възникнат въпроси - препрочитането на страницата със съответната антена дава отговор. Много пълна информация за всяка една. Още по-хубавото е че излага и част от теорията, която използва и/или програмите, показанията на анализаторите и всичко останало по проектите си - от идеята, реализирането, материалите и крайния продукт - една хубава снимка и тестването - резултатите.
От изложените съм направил тези за 20м, 15м и 6м. От трите съм доволен, но искам да наблегна на тази за 20м.

В началото се замислих къде е възможно да намеря въпросния кабел. Търсих много, но така и не намерих, докато беше в главата ми. Един ден реших да експериментирам, не просто да повтарям. Чертежите показват, че двата проводника с дължина около четвърт ламбда трябва да са успоредни. Успях да осъществя отстоянието им на около сантиметър един от друг (а и да са успоредни) посредством стикове от SMD чипове. Тогава работих в една фирма за SMD монтаж на електронни компоненти и въпросните стикове (и по-тесни и по-широки) се изхвърляха, имах достатъчно материал.
За да е възможно все пак и да е удобна за пренос нарязах стиковете на около 20см, а проводниците около тях залепих с тиксо, резултата е че освен че SWR такова че радиото не "мрънка" :D и мисля малко по-широколентова от резултата на анализатора на Мартин.

Плюсовете на това нещо:
- много лека и компактна, подходяща е за портативна работа, лесно сгъваш в раницата и тръгваш;
- много лесна за изработка, стига да се намери подходящ материал за изолатор;
- като вертикал има много нисък ъгъл на излъчване и съответно става става за DX;
- изпробвано издържа до 100W натоварване;
- няма нужда от тунер или друго съгласуващо устройство;

Минусите:
- няма никаква насоченост;
- няма усилване;
- почти винаги трябва мачта за установяване на вертикалната позиция;

Практиката показва че съм направил с нея връзки с JH и N2, както се казва и на изток и на запад, Европейци без проблем. Просто ниския ъгъл на излъчване си върши работата много добре. Най-честата форма в която съм я разпъвал е "L" поради недостатъчно висока мачта която имам. Изпробвал съм я изпъната и наклонена от покрив до гаражи (с обтяжки разбира се) но тогава мисля, че губя далечните кореспонденти. Може и да не съм уцелил прохождението точно тогава.

Успехи на всички!


[b]LZ1NIM/P
HF SSB/CW [/b]

LZ1MDK
Мнения: 92
Регистриран на: 24 апр 2011, 08:34

Re: Aнтени, балуни, фидери

Мнение от LZ1MDK » 02 мар 2014, 15:42

Здравейте, може би жицата във всичките и варианти, си остава най универсалната антена за полева работа от не насочените антени. Имам резултати от немско изследване 'на приемане' на три вида антени : вертикал 4м, жица 37м, магн лууп 1,8м с усилвател 20дб и кръг с променлив конд. На спектрограмите амплитудата от станциите на жицата е видимо по- висока, другите 2 долу горе са равни. Ако добавим преселектор както е на лупа нещата още се подобряват.
73'Кирил



LZ1NIM
Мнения: 39
Регистриран на: 18 ное 2010, 14:51

Re: Aнтени, балуни, фидери

Мнение от LZ1NIM » 02 мар 2014, 18:25

Аз лично станах неволен свидетел на тест за разлика между 2 антени - вертикал и дипол за 40м. Излъчващата станция беше недалечен европеец Италия или Германия (не помня точно). В момента в който той предаваше думата "вретикал вертикал, вертикал" в моето радио сигнала моментално скачаше с близо 2 бала. Човека каза, че няма разлика в мощността, просто превключвал антените. Явно ниския ъгъл на излъчване си има голямо значение, а когато си "на ръба" в приемната страна с вертикала при еднакви условия те чуват и си правиш връзката :D


[b]LZ1NIM/P
HF SSB/CW [/b]

LZ1MDK
Мнения: 92
Регистриран на: 24 апр 2011, 08:34

Re: Aнтени, балуни, фидери

Мнение от LZ1MDK » 02 мар 2014, 20:11

Да така е, измерването на немците е за приемане, на предване факторите които влияят са други.
73'Кирил



LZ1VB
Мнения: 91
Регистриран на: 06 юни 2007, 07:43

Re: Aнтени, балуни, фидери

Мнение от LZ1VB » 02 мар 2014, 22:46

Не, антената действа по еднакъв начин на приемане и на предаване. Има обаче куп променливи, които оказват различно влияние на различните антени и по този начин изкривяват резултатите от подобни преки сравнения. Тоест, получения резултат е валиден само за конкретните условия и не бива да се обобщава за всички "жици", "рамки" и "вертикали".

Например, височината на жичната антена и оказва голямо влияние, докато на вертикала - не.

Поради различния ъгъл на излъчване една антена може да се окаже по-добра от друга при връзка с даден кореспондент и по-лоша при връзка с кореспондент на друго разстояние.

Жичните антени за разлика от вертикалите не излъчват еднакво във всички посоки. Така ако при сравнението кореспондентът се падне в посоката на максимално излъчване резултатът ще е различен от този ако е в минимума.

Други фактори са околните предмети, проводимостта на почвата, съгласуването с фидера и т.н.



LZ1NIM
Мнения: 39
Регистриран на: 18 ное 2010, 14:51

Re: Aнтени, балуни, фидери

Мнение от LZ1NIM » 03 мар 2014, 17:55

Да, има истина във всичко това което си писал, просто аз бях на такова място, че разликата беше голяма. А и кореспондента му го потвърди че ползите са за вертикала. Най-малкото както казваш, не знам на къде му е насочен дипола, дали е бил наклонен, на каква височина спрямо вертикала и т.н.


[b]LZ1NIM/P
HF SSB/CW [/b]

LZ1MDK
Мнения: 92
Регистриран на: 24 апр 2011, 08:34

Re: Aнтени, балуни, фидери

Мнение от LZ1MDK » 06 мар 2014, 21:58

Здравейте, в приложения файл са спектрограмите от измерването в режим на приемане на обсъжданите по горе 3 вида антени .
73'Кирил
spectar.jpg
(781.77 KиБ) Все още не е свален



LZ1NIM
Мнения: 39
Регистриран на: 18 ное 2010, 14:51

Re: Aнтени, балуни, фидери

Мнение от LZ1NIM » 10 юли 2014, 12:09

Здравей колега LZ3SF,

Ако съм пропуснал да спомена - конструкцията не е проектирана от мен а е повторена. Посочените от мен антени са повторени и изпробвани в най-различни условия където съм могъл - в градска и планинска среда и то не веднъж.
Мога да ти посоча на лични съобщения автора на книгата, който си запазва правата върху нея. Работя с QRP от около година и това за мен е една наистина успешна антена.
За радиалите винаги важи правилото - колкото повече толкова по-добре, там съм съгласен. Тази антена успешно се държи с 2 радиала на посочената дължина.
Другото което знам е че при скъсяване на вертикал бобината която трябва да компенсира скъсяването трябва да е 2 пъти по-дълга (като дължина на проводника от който се изпълнява) от отрязаното. Ако е сложена в средата то тя трябва да е изпълнена от колкото може по-дебел проводник за да устои на максималния протичащ ток през нея в средата на елемента, съответно и за да има по-малко загуби. Аз съм я изпълнил от същия проводник, просто вертикалната част на антената е цяла като в средата съм изпълнил бобина с посочените размери и брой навивки.

Може би целта на автора е да повдигне най-долната част заедно с радиалите на посочената височина с цел избягване или редуциране на паразитни капацитети или нещо подобно.

Ако възниканат още въпроси относно антената - питай.


Поздрави!
Николай


[b]LZ1NIM/P
HF SSB/CW [/b]

LZ1NIM
Мнения: 39
Регистриран на: 18 ное 2010, 14:51

Re: Aнтени, балуни, фидери

Мнение от LZ1NIM » 11 юли 2014, 20:55

Здравей Влади,

ОК, разбрах те, ако имаш някоя формула за изчисляване на капацитивно скъсен вертикал, моля те напиши я, на мен ще ми е интересно следващия който направя да е по този начин и може пък да има разлика спрямо сегашния, как подбираш капацитета и напрежението.
Считам че ще е интересно и на всички четящи темата :wink:

Поздрави!
Николай


[b]LZ1NIM/P
HF SSB/CW [/b]

lz1wf
Мнения: 21
Регистриран на: 28 яну 2011, 09:31

Re: Aнтени, балуни, фидери

Мнение от lz1wf » 12 авг 2014, 16:42

Здравейте,
интересна е темата за антените. От моя скромен опит мога да споделя, че използвах 4 години "делта лооп" от 2бр 7 м рибарски пръти на покрива с проводник около 21 м захранена с 300 омов кабел. Издържа и сняг вятър на височина 28 метра но всичко си има край qтази годино се счупи едната пръчка и мисля за нещо по различно. Интересно ми е дали
LZ1MDK написа:По отношение на CobbWeb, разговарях с колега който я е правил и използвува, много лесно се прави и излизат параметрите. Зададените в ръководството са за по-горната част на обхватите SSB участък, за телеграф малко трябва да се скъсят. По добра е от дипол заради ниския ъгъл на излъчване и почти кръговата диаграма. Купил съм вече въдиците и в удобен момент ще я правя.
73'Кирил
LZ1MDK реализира проекта?

Поздрави
Васил
lz1wf



LZ1GE
Мнения: 22
Регистриран на: 09 апр 2012, 15:57

Re: Aнтени, балуни, фидери

Мнение от LZ1GE » 10 сеп 2014, 16:17

Колеги, използвам темата за малко помощ при съгласуване на двоен квадрат за 15, 10м. Работя с него, но мисля, че не е добро съгласуването. След изработване на антената, с рязане на активния квадрат постигнах резонанс на 15 и 10м заедно с кабела, но един ден по невнимание срязах кабела на две места, около 1 м. След като махнах това парче, вече резонансът на антената е извън обхватите. Антената е изработена по GM0ONX -mini quad. Човекът е описал съгласуването със 75 омов кабел, но аз нещо не направих както трябва.
Как мога да съгалсувам антената и да измеря вълновото съпротовление на квадрата? Разполагам с китайски антенен анализатор MINI70, с който мога да измеря резонанс, КСВ и вълновото съпротивление на антената. Трябва ли да я вдигна на поне 10м. и как да свържа кабела(ползвам RG58U).



LZ1PM
Мнения: 104
Регистриран на: 01 юли 2015, 16:56

Re: Aнтени, балуни, фидери

Мнение от LZ1PM » 04 ное 2015, 20:20

Здравейте,
Ако някой има опит с настройка на антена за радиостанция/CB/ монтирана в камион, моля да сподели опит.
Един приятел ме помоли да му проверя КСВ-то на автовоза.
Проверих го -2,5 .Антената представлява бобина отдолу и вертикална тел около 4мм дебелина нагоре.Фабрично има възможност за промяна дължината на вертикалната част/около 2см/.С промяна на дължината на вертикалната част не се случват особени разлики.Някакви идеи.......

73 ИВАН LZ1PM



lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Aнтени, балуни, фидери

Мнение от lz1yq » 05 ное 2015, 08:28

Важно е Ванка къде е сложена антената, ако с тези два см не става трябва да се пипа бобината но предполагам няма възможност.

Крис



lz2fv
Мнения: 174
Регистриран на: 21 мар 2009, 17:21

Re: Aнтени, балуни, фидери

Мнение от lz2fv » 05 ное 2015, 10:54

Виж точно модела на антената.
Важно е дали е на магнит или стационарна. Също е от значение ако е стационарна и основата е SO239, коаксиала до нея да е добре "заземен" към ламарината (самото присъединяване го осигурява ако е монтирано правилно). Бруталния вариант е рязане или удължаване, но почти никога не ми се е налагало.

73!



LZ1MDK
Мнения: 92
Регистриран на: 24 апр 2011, 08:34

Re: Aнтени, балуни, фидери

Мнение от LZ1MDK » 05 ное 2015, 13:07

А дали радиото няма подстроечен кондензатор за антената дори и под капака.
73



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Aнтени, балуни, фидери

Мнение от LZ1CY » 05 ное 2015, 13:39

Ако имаш анализатор или "отключено" радио и КСВ метър
виж къде е точно резонанса на антената и тогава предприемай
следващите действия.
73


LZ1CY

LZ1PM
Мнения: 104
Регистриран на: 01 юли 2015, 16:56

Re: Aнтени, балуни, фидери

Мнение от LZ1PM » 05 ное 2015, 14:36

Антената е монтирана в предната част на кабината,от страната на шофьора, на метална Г- образна планка заварена към кабината.
Предполагам заварката да е добър "проводник" и да се получава добро заземяване.Иначе почистих планката със шкурка и надявам се да контактува добре в мястото на закрепване на антената .Лошото при автовозите е това , че и над кабината има платформа за автомобил и антената трябва да е изнесена в предния край.От друга страна пък не може да е и много издадена от кабината защото се увеличава дължината на автовоза и на границите имат проблеми.Имам отключено радио и ще проверя с него къде е минимума.Доста кила е , ама като няма избор.HI.Мислех си дали и дължината на коаксиала не е критична.Ако трябва да е с точна дължина да се подготвя от вкъщи.Иначе като гледам в Интернет много лесно става.HI.
Благодаря на всички за съветите.Приятен ден.
73 Иван LZ1PM



lz2fv
Мнения: 174
Регистриран на: 21 мар 2009, 17:21

Re: Aнтени, балуни, фидери

Мнение от lz2fv » 05 ное 2015, 15:40

Това за дължината на кабела е твърде разпространена заблуда. Ако КСВ на антената зависи от дължината на кабела нещата не са на добре...
Иначе твоя случай е типичен за болшинството таксиджии, нежелаещи да си дупчат безценните капаци на колите. Просто и липсва противовес. Нали се сещаш за едни вертикали на 80м и радиалите им... В случая антената вероятно е по-къса от необходимото, освен ако платформата не я "удължава" . Както каза Ангел - мери и режи(или удължавай). Удължаването става най-лесно с помощта на металната част от лустърклема и парче стоманена тел.

Успех!
73!



LZ1PM
Мнения: 104
Регистриран на: 01 юли 2015, 16:56

Re: Aнтени, балуни, фидери

Мнение от LZ1PM » 05 ное 2015, 20:36

Здравей Цецо,
Сещам се за въпросните вертикали.
Точно за това питам "патило", а не "старило" .
Благодаря още веднъж за съдействието.
Надявам се в скоро време да мога да споделя резултати.Не знам камиона кога ще е наличен за да се работи по него.
73 Иван LZ1PM



LZ1XB
Мнения: 29
Регистриран на: 10 окт 2012, 11:23
Местоположение: София

Re: Aнтени, балуни, фидери

Мнение от LZ1XB » 07 ное 2015, 21:04

СВ-радиото е на честота 26,965 – 27,405 МХц, средно 27,185 МХц = 11 метра. Мобилна антена на 11 м няма как, но щом е автовоз, спокойно може да сложи зад кабината вертикал л/4 = 2,75 метра. Другият вариант е с вертикал л/8 = 1,38 м на покрива на кабината, може даже с радиали. КСВ = 2,5 е просто трагично, за нормална връзка КСВ трябва да е под 1,5 в идеалния случай около или под 1,1. И да внимава твоя приятел дали ще слага усилватели (стъпало) и къде ще ги крие, че ако го спипат с АМ СВ над 1 Ват или ФМ СВ над 4 Вата, много са солени глобите, а напоследък нещо им е хоби да спират камиони с антени.


Yaesu VX–6E Rx:0,5 – 998,9 MHz Tx:144 – 146; 430 – 440 MHz @ 5W

Отговори