Въпрос за програмата CW Skimmer

Схеми, софтуер, радиостанции и модификации за тях.
lz5il
Мнения: 30
Регистриран на: 10 апр 2011, 16:23

Въпрос за програмата CW Skimmer

Мнение от lz5il » 12 яну 2014, 22:12

Здравейте колеги! Може ли тази програма да се ползва заедно с някоя от следните програми N1MM или Lodger 32 ? Ако може има ли вариант с едно радио да се работи на телеграф и да се ползва тази програма или трябва задължително SDR радио или друго радио с 3 Кхц лента само за приемане ? Благодаря 73 ! Влади



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Въпрос за програмата CW Skimmer

Мнение от LZ3NY » 12 яну 2014, 22:57

Здравей Влади

Можеш да използваш и от същото радио ако можеш да извадиш междинната му и да я подадеш на SDR приемник като PAN adapter, но си губи смисъла за скимер.
Много по-добре е, да си ползваш SDR приемник с отделна антена. Така ще покриеш доста голям честотен диапазон.

Определено много помага когато скимера си е при теб, защото гарантира, че това което се чува от скимера/SDR приемника, ще го чуеш и ти. Скимера папа доста компютърен ресурс и е най-добре да е на отделен компютър.

Връзката към скимера става все едно връзваш контест софтуера (в случая N1MM) към който и да е друг DX Cluster.

73!


Value has a value only if its value is valued.

lz3fm
Мнения: 74
Регистриран на: 22 сеп 2006, 15:58
Местоположение: Sofia
Контакти:

Re: Въпрос за програмата CW Skimmer

Мнение от lz3fm » 12 яну 2014, 23:10

Много по-добре е, да си ползваш SDR приемник с отделна антена. Така ще покриеш доста голям честотен диапазон.
Определено много помага когато скимера си е при теб, защото гарантира, че това което се чува от скимера/SDR приемника, ще го чуеш и ти.
Много трябва да се внимава в тая ситуация. Иначе горкия SDR ще даде фира.(личен опит)
73



LZ1MDK
Мнения: 92
Регистриран на: 24 апр 2011, 08:34

Re: Въпрос за програмата CW Skimmer

Мнение от LZ1MDK » 12 яну 2014, 23:27

Здравейте, ако искаш да ползваш N1MM, той добре се интегрира с Fldigi , която има сигнал-браузер (банд мап) и тази програма ти е излишна. Ако е с отделен приемник трябва да се внимава с комутациите на приемане, предаване и превключване на антените! По добре с SDR трансивър, всички програми са вързани през виртуални компортове без допълнителен хардуер. Трябва да знаеш за какво ти е програмата : да приемаш телеграф автоматично, или да знаеш коя е станцията и честотата и, това го има в N1MM.
Допълнение: проверих сигнал браузера на Fldigi и за съжаление само на телеграф не декодира всички станции които са в обхвата, всички останали други режими работят ? Явно едновременното декодиране на няколко CW станции вероятно дърпа много ресурс.
По изход от междинна честота в онлайн магазина на Funkamateur има приставки за изход към звукова карта , но в момента са останали само за FT 950 с междинна честота 69,450 и 136кхз, имаше за 8, 9, 10, вероятно са свършили и след време пак ще пуснат. За съжаление не съм виждал за 455кхз по 3 та межинна която е много популярна в някои модели . След такава приставка с програма само за приемане ще може да се визуализира банда. По добре само за приемане защото ресурса на компютъра който използвува е по малък. Препоръчвам галванично разделяне на аудио сигнала - премахва куп неприятности .
73'Кирил
Последна промяна от LZ1MDK на 13 яну 2014, 10:31, променено общо 2 пъти.



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: Въпрос за програмата CW Skimmer

Мнение от LZ1NY » 12 яну 2014, 23:33

Влади,
погледни в този документ http://www.dxatlas.com/CwSkimmer/Files/Skimmerintro.pdf
На последната страница пише как N1MM се връзва към твоя скимер, работещ локално.

Аз не ползвам скимър, защото ми изтече безплатния период...но съм го тествал като само съм връзвал аудио изхода на трансивъра към скимъра.
( в настройките на скимъра Settings - Radio _ Hardware Type - 3kHz Radio) т.е скимърът работи в непосредствена близост с честотата, на която слушаш.
Не е много удобно, а и препоръчват да НЕ се вкючва телеграфен филтър. Е разбира се ... за да ти се пълни правилно bandmap , трябва скимъра да има връзка с трансивъра по CAT , ама и N1MM също иска CAT по същия сериен порт към същия трансивър. За тази ситуация аз ползвах Virtual Serial Port Emulator.
Но във всеки случай е хубаво да търсиш начина с по-широк обхват от колкото трите килохерца, отиващи към слушалките :D
И на мен ще ми е интересно да чуя тези, които ползват скимъри...


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

lz5il
Мнения: 30
Регистриран на: 10 апр 2011, 16:23

Re: Въпрос за програмата CW Skimmer

Мнение от lz5il » 13 яну 2014, 20:48

Благодаря за информацията и за насоките. Стана ми ясно приложението на програмата и с какъв хардуер ще работи пълноценно. Феновете на контестите сигурно и те ще кажат по някоя дума . Доколкото знам сериозните състезатели не минават без подобни програми. На първо време ще си направя проби с програмата през безплатния едномесечен период. За сега 73! Влади



Отговори