JT65 синхронизация на времето

Схеми, софтуер, радиостанции и модификации за тях.
lz1qz
Мнения: 134
Регистриран на: 29 апр 2008, 00:19

JT65 синхронизация на времето

Мнение от lz1qz » 04 дек 2013, 19:41

Здравейте,
От скоро се опитвам да работя с програмата wsjt-x и имам следния проблем.Не мога да синхронизирам времето на компютъра
през мобилен интернет ползвам такъв от MTel възможна ли е синхронизация на времето чрез GPS приемник.
Благодаря предварително.
lz1qz



lz2fo
Мнения: 109
Регистриран на: 25 юни 2007, 10:38
Местоположение: VIDIN

Re: JT65 синхронизация на времето

Мнение от lz2fo » 04 дек 2013, 20:36

Ето Ви една програма , която автоматично ще Ви синхронизирa компютъра с достатъчна тоност за работа с WSJT ,през зададения интервал от време. Вече над пет години я ползвам за работа през Луната на 144 Мхз, няма грешка повече от 0.01 секунда.Инсталирай и авторизирай ,задай си параметрите, след което си готов .При всяко включване на РС към е-нета-тя сама си върши работата.Синхронизира се с много наземни станций и е добро решение....Има и други начини но това е най-лесен и достъпен.Не ти е нужен GPS или други такива...
NetTimeSetup-314.rar
(732.54 KиБ) Свален 565 пъти
LZ2FO Цецо



lz3yy
Мнения: 220
Регистриран на: 28 окт 2006, 21:03

Re: JT65 синхронизация на времето

Мнение от lz3yy » 04 дек 2013, 21:50

.
Последна промяна от lz3yy на 11 яну 2015, 21:36, променено общо 1 път.



lz1qz
Мнения: 134
Регистриран на: 29 апр 2008, 00:19

Re: JT65 синхронизация на времето

Мнение от lz1qz » 05 дек 2013, 12:36

Здравейте отново,
Цецо благодаря за програмата ще я пробвам.Наско на теб също благодаря така е но аз мога да чакам.
Използвам JT65HF благодарение на lz1cwk Вълчо но като си отида на село за сега освен мобилен интернет
или GPS нямам друга възможност за синхронизация на времето.
Благодаря и весели празници с фамилиите
73!!! lz1qz Кольо



lz2fo
Мнения: 109
Регистриран на: 25 юни 2007, 10:38
Местоположение: VIDIN

Re: JT65 синхронизация на времето

Мнение от lz2fo » 05 дек 2013, 15:00

Кольо, това което ти пратих е за постоянен нет ,ти задаваш периода през който да се синхронизира твоя компютер.Ако нямаш постоянно нет ,а си на мобилен или подобни ето ти друга програма , при която ти я активираш когато искаш синхронизация и тя си върши работата....за няколко секунди.
TIME SINHR.rar
(42.43 KиБ) Свален 418 пъти
Tова са доказали се програми свързани с достоверни источници а не с такива като, Windows.....,BG......,Mtel..... и така нататък!!!


73 LZ2FO



LZ1MDK
Мнения: 92
Регистриран на: 24 апр 2011, 08:34

Re: JT65 синхронизация на времето

Мнение от LZ1MDK » 12 дек 2013, 07:03

Здравейте, аз позвам синхронизацията на Orbitron, избора на сървър за синхронизация е много голям, синхронизира се със всяко включване на програмата.
73'Кирил



lz1qz
Мнения: 134
Регистриран на: 29 апр 2008, 00:19

Re: JT65 синхронизация на времето

Мнение от lz1qz » 12 дек 2013, 21:43

Здравейте,
обещах да информирам когато си реша проблема и ето как го реших.
Използвам GPS приемник HOLUX и следната програма GPStime Version 1.4 и всичко си дойде на место
JT65HF работи.
GPSTime1_4.zip
(387.33 KиБ) Свален 352 пъти
Прилагам и програмата може и на други да свърши работа
73!!! lz1qz Кольо



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: JT65 синхронизация на времето

Мнение от LZ1BB » 12 дек 2013, 22:35

Много добро решение на проблема. За пълнота на темата ще споделя и аз как решавам въпроса със синхронизацията на часовника по време на моите УКВ метеорни експедиции. Ако съм с Windows използвам програмата Dimension4. Ето линк към официалния сайт на програмата http://www.thinkman.com/dimension4/ . Задължително спирам синхронизацията на самия Windows. Ако използвам някаква защитна стена давам права на Dimension4 да работи като сървър.

За връзка с Интернет използвам GSM апарат свързан към компютъра като модем с GPRS протокол. Макар интернет връзката реализирана по този начин да е по-бавна синхронизацията на часовника е достатъчно точна за безпроблемно декодиране на сигнали при работа на JT65. Единствения сериозен проблем е, че трябва много да се внимава да се спре всичкия ненужен трафик генериран от разните програми, както и самия Windows, защото цъкат излишни разходи (това не е проблем при стационарна работа и стандартна връзка с Интернет). Ако човек се справи успешно с тази задача то интернет трафика е горе долу следния. За едноседмична денонощна работа, като освен синхронизация на часовника имам и телнет връзка с DX кластера, общия трафик е под 1Mb.

От доста години вече не ползвам Windows като операционна система. Ползвам WSJT под Linux. Вече нямам никакви проблеми с излишен трафик, защото всичко под Linux се контролира бързо и лесно. Linux си има програма за сверяване на часовника, която работи много добре. И под Windows, и под Linux сверявам по атомния часовник на time.nist.gov . В Dimension4 има база от тайм сървъри. Всички са еднакво точни. Критерия за избор трябва да бъде към кой от тях има най-къс пинг. Това е индивидуално за всеки и зависи най-вече от пътя до съответния тайм сървър, тоест от провайдера.

Все пак ако човек вече има GPS то най-евтиното решение е да се използва той, както е направил LZ1QZ. Не забравяйте, че е само въпрос на настройка и всеки GPS може вместо географски координати директно да показва QTH локатора, което е голяма хубавина, особено при портативна работа на УКВ.



lz1wx
Мнения: 3
Регистриран на: 03 фев 2015, 09:43

Re: JT65 синхронизация на времето

Мнение от lz1wx » 03 фев 2015, 10:54

Здравейте,
Реших да споделя същия проблем, който имам със сверяването на часовника.
Използвам 3G интернет от Глобул. Пробвах с всички по горе указани програми,
но безуспешно. Започвам да си мисля, че проблема е в закъснението при
връзката със сървъра. Ще се радвам, ако някой може да ми даде съвет как да постъпя.
Валентин



lz1qz
Мнения: 134
Регистриран на: 29 апр 2008, 00:19

Re: JT65 синхронизация на времето

Мнение от lz1qz » 03 фев 2015, 11:36

Здравей Вальо,
като допълнение на писаното от мен по горе GPSa e HOLUX 1000MB вече използвам само него и нямам никакви проблеми.
От тази година използвам услугите за мобилен Интернет на VIVACOM купих си тъй наречената бисквитка и сега след като прочетох
писаното от теб пробвах синхронизация на времето с програмата която е от lz2fo и през този сървър time-a.nist.gov времето се синхронизира. Сигурно GLOBUL като MTEL имат едни и същи проблеми по синхронизацията на времето пробвай да провериш на информационните телефони на Глобул какъв отговор ще получиш за проблема си. Решението което ще вземеш е твое аз смених доставчика на МОБИЛНИ Интернет услуги и имам положителен резултат.
Кольо lz1qz



lz1wx
Мнения: 3
Регистриран на: 03 фев 2015, 09:43

Re: JT65 синхронизация на времето

Мнение от lz1wx » 03 фев 2015, 12:59

Здравей Кольо,
Благодаря за бързия и компетентен отговор.
Най вероятно и аз ще мина на варианта с GPS приемник.
От доста време се готвя за работа с JT 65 B през луната
и сега се оказа,че когато всичко е готово се появи този
наглед дребен проблем. Сигналите ги виждам на спектъра,
но поради разлика във времето нямам декодиране.
Дано сега вече успея и това да реша. Още веднаж благодаря.
Вальо/lz1wx



Отговори