Zetagi BV2001 MK4

Схеми, софтуер, радиостанции и модификации за тях.
LZ1GE
Мнения: 22
Регистриран на: 09 апр 2012, 15:57

Zetagi BV2001 MK4

Мнение от LZ1GE » 19 сеп 2013, 16:16

Колеги наскоро купих усилвател Zetagi BV2001 MK4. По данни на производителя работи на честоти от 26 до 30 Mhz, за СВ радио. И наистина е така, пробвах го. Искам, обаче да го пусна поне на 14, 21 и 28 Mhz. Не искам да го развалям целия, тъй като работи прилично. Потърсих схема, но намирам само на вариант МК3, не зная колко се различават, но видимо П - филтъра поне е различен. При МК4 е нещо като Т-филтър с отвод от средата на бубината, която според мене е смешно малка за мощността, която прехвърля - 3 навивки на въздух с диаметър около 20мм от посребрен проводник с диаметър 1 - 1,5мм. Също така анодния дросел е около 20 микрохенри, което сигурно ще бъде малко за 20 м. обхват.
Антенното реле също ми се вижда много малко - размерите му са може би 10х15х20мм, не зная какви са контактите но за 600w...
За входа мисля да използвам нещо подобно:
http://www.pablin.com.ar/electron/circu ... io/amp500/
Имам няколко въпроса:
1. Някой има ли схемата на варианта МК4 - той е с 4 EL 509, а това, което намирам като схеми за МК3 е с PL509, което принципно няма голямо значение.
2. Някой преработвал ли е подобен усилвател? Трябва ли да сменям анодния дросел? Разгледах малко руски сайтове и програмки за изчисление на аноден дросел и П филтър - излиза, че дроселът трябва да бъде поне 50 микрохенри. Оригиналният аноден дросел е навит на тяло с диаметър около 8 мм и дължина 100мм с проводник от рода на 0,25мм. Дрослът е захванат с пластмасови винтове м6.

Поздрави на всички. 73 LZ1GE.



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Zetagi BV2001 MK4

Мнение от LZ1CY » 19 сеп 2013, 18:11

Честито! Аз също не познавам този вид усилватели но да разсъждаваме малко
логично:Каква може да бъде разликата в двата модела МК3 и МК4 - единият е с лампи
PL509 а другия с EL509. Затова може би и няма приложена схема. Естествено,че може
да има и други дребни разлики ,особено в захранването на лампите.По принцип в тези
усилватели едната лампа работи като драйвер /на предния панел има копче за настройка
на драйвера/ а останалите 3 в паралел като краен усилвател. Предполагам,че е така защото
типовите СВ станции имат изходяща мощност около 4 вата,която е недостатъчна да атакува 3
лампи от този тип по схема със заземени решетки, слагат и лампа за предусилвател /драйвер/.
Това може да се провери като се погледне свързването на анодите на лампите - 3-те трябва да
са заедно а едната отделно.Лампата EL509 е почти или съвсем еквивалент на руската популярна
телевизионна лампа от близкото минало 6П45С.По руските сайтове има много конструкции с тази
лампа с по 2 и 3 лампи.От там може да взаимстваш схема,готови изчислени данни за П филтър
/входящ и изходящ/.Важно е също и какво ще има преди стъпалото като мощност, с какво ще
бъде "атакувано".Най много да се наложи да му сложиш и малък вентилатор за обдухване на лампите
/като гледам на картинките и гнездата им са пластмасови/освен платката на която е монтажа/.
На 28 мхц можеш да работиш без никакви преустройства но за другите обхвати
ще трабва за "играе" поялника и допълнителни детайли.Ако можеш да се справиш-мога да помагам с
информация-схеми и разработки от руски източници / и не само руски,има много конструкции и на лампи EL509/.
Успех.
73


LZ1CY

LZ1GE
Мнения: 22
Регистриран на: 09 апр 2012, 15:57

Re: Zetagi BV2001 MK4

Мнение от LZ1GE » 19 сеп 2013, 20:20

Колега, благодаря. Мисля да "отрежа" драйвера, тъй като ще атакувам с до 100w (IC706 или IC756). Драйверът е с настроени кръгове, което много ще затрудни конструкцията ако го използвам.
Усилвателят има много добър вентилатор, който добре обдухва отдолу лампите (те са поставени хоризонтално). ще разгледам нещо с 6П45С .
Отново благодаря. 73! LZ1GE



Отговори