Импулсно захранване за IC-7000

Схеми, софтуер, радиостанции и модификации за тях.
LZ5AF
Мнения: 49
Регистриран на: 24 юни 2013, 22:37
Контакти:

Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ5AF » 25 юни 2013, 09:55

Здравейте всички и да ми е честит първият пост :)

Моля за препоръки по отношение на импулсно захранване за КВ трансивер.
Принципно съм адски предубеден към импулсните захранвания но в случая съм много ограничен от мястото.
Държа вент-а да не работи постоянно.
Спрял съм се на това - модел eFuel 30A на Skyrc.
Цената трябва да бъде около 90$:

Изображение

Има идикация за това какво се случва, вентилатора е смарт, има 2 USB порта които също ми трябват.
Остава само да не шуми, което всъщност няма как да разбера преди да го купя.
Знам, че е малко вероятно някой да ползва точно такова но би било чудесно ако някой сподели впечатления.
Също така съм отворен за предложения за др. варианти сходни с това.

Импулсните от Илиянци отпадат.



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 853
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ3NY » 25 юни 2013, 10:04

Здравей

За малкото IC7000 съм се спрял на http://www.mfjenterprises.com/Product.p ... d=MFJ-4125 като вентилатора е модифициран с помощта на http://www.dekada.com/catalog/fan-contr ... p-307.html Критерия ми беше да е достатъчно леко и малко, за да се събира в една чанта с радиото и тунера.
Една от рекламите на това захранване е че не шуми в радиото и това е истина. С негова помощ хванах дори, че оригиналното захранване на големия ми айком PS125 шуми значително.

Успех


Value has a value only if its value is valued.

LZ5AF
Мнения: 49
Регистриран на: 24 юни 2013, 22:37
Контакти:

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ5AF » 25 юни 2013, 10:16

Това ще се наложи да го модифицирам с индикация и USB...
Малко грубо и голямо но за сметка на това не шуми, което всъщност е важното!
Благодаря ти, само от къде може да се купи това?
Освен онлайн... Някой внася ли ги в България?
Предпочитам от тук, най-малкото заради гаранцията че цената никак не е малка.



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 853
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ3NY » 25 юни 2013, 10:19

Нямам идея дали някой го внася в България.

73!


Value has a value only if its value is valued.

LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ1CY » 25 юни 2013, 10:47

Повече от 5 години за същото радио ползвам някаква
китайска кутия GP-500-12 на някаква фирма GDE.
12 волта 40 ампера,регулира се на 13,8 волта.През цялото
време на експлоатация съм чул вентилатора само веднъж
да сработи,когато неволно дадох почти накъсо изхода за
повече от 30 секунди и кабелите започнаха да се размекват.
Габарити 21 / 12 / 5 сантиметра,тегло 400-500 грама.Закупено
чрез eBay от Китай. На пазара в Илиянци,преди време, имало
подобни на цена 60-70 лева.
73


LZ1CY

LZ5AF
Мнения: 49
Регистриран на: 24 юни 2013, 22:37
Контакти:

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ5AF » 25 юни 2013, 11:10

Нищо не намирам за GP-500-12 в нета пък аз търся нещо дето да го купя от тук...
Но аз не бързам, най-малкото защото дори радиото не съм купил още ;)
Така, че имам време да се огледам.
Мерси все пак за мнението.



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 853
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ3NY » 25 юни 2013, 11:15

LZ5AF написа:Нищо не намирам за GP-500-12 в нета пък аз търся нещо дето да го купя от тук...
Но аз не бързам, най-малкото защото дори радиото не съм купил още ;)
Така, че имам време да се огледам.
Мерси все пак за мнението.
Ако ще го ползваш стационарно, по-хубаво от трансформаторното захранване няма. За голямото радио от много години ползвам LPS130 http://eshop.integra-a.com/index.php?ma ... cts_id=113 и нямам забележки. Дори не го изключвам. Спирам само радиото.

73!


Value has a value only if its value is valued.

LZ7AA
Мнения: 14
Регистриран на: 27 мар 2013, 10:03

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ7AA » 25 юни 2013, 11:21

Здрасти Миро,
Аз бих ти препоръчал старозагорските захранвания на Елстар.
Аз имам http://elstar-bg.com/index.php?page=cat ... N1=23&N2=2
Няма вентилатори, но има хубави радиатори. Не шуми нито на КВ, нито на УКВ.
Модела, който си избрах има изход за заряд на акумулатор. Този изход споделя тока с изхода за радиото т.е. двата общо са ограничени до 22 ампера от токовата защита. Което ще рече, при напълно разреден акумулатор (когато почне да зарежда ще дърпа доста ток) не трябва да ползваш пълна мощност, че ще удряш тавана на защитата и напреженито ще "кляка" (на 10~11в) за да пази тока, но поне няма да се гаси като китайските.
Предимството на този модел е че, пази акумулатора от дълбок разряд - гаси се под 10 волта.
Има и независима защита от пренапрежение (силова електроника е все пак, един ден ще изгори, рано или късно).
Струва към 200лв и тежи 2 кила и половина.

П.П.
Аз не смея да сложа регулируемо захранване на скъпа апаратура. Едно неволно барване на врътката може да те разплаче на мига, а да не говорим че при мобилна работа потенциометъра ще прашаса и ще почне да "прескача".
73
Киро


73 Кирил, LZ7AA

lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от lz2be » 25 юни 2013, 11:29

Здравейте,

аз ползвам 2бр PS-280-13,8 за захранване на радиата (2хК3) и 1бр. PS 150А 13,8/10 за всичко останало на Елстар ООД. Няма вентилатори, няма смущения, няма проблеми.
http://www.elstar-bg.com/index.php?page ... t&id_cat=1

73 Боян



LZ5AF
Мнения: 49
Регистриран на: 24 юни 2013, 22:37
Контакти:

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ5AF » 25 юни 2013, 11:38

Да, това захранване ми трябва за стационарна работа.
За това, че по-хубаво от линейно захранване няма, няма съмнение от моя страна.
Още в началото казах, че съм предубеден към тези импулсни шитни.
Ако става въпрос за линеен стабилизатор по-скоро ще се хвана да довърша едно такова, което съм го почнал преди 15 години...
Управлението остава да се направи - сега има всичко, вкл. мощни полеваци и няма проблем с мат. база както беше едно време.
Тези 500лв... Малко множко ми идват. Ако довърша моето ще стане по-обемно, което ми се искаше да избегна.
Но пък няма да дам повече от 30лв за компоненти...
В крайна сметка в случая мога да изнеса захранването извън стаята и да вляза вътре с 2 захранващи кабела по около 3 метра всеки.
Това обаче остава като алтернатива... Ако случайно се окажа с радио пък без захранване :)

@Киро, това звучи добре. А и като чета характеристиките ми изглежда, че е линеен а не импулсен регулатор.
Което е доста голям плюс за мен само че с тези размери със сигурност трябва да го изкарам навън...
Само тези 20А ми идват малко... 22A дават пикова консумация на айкома и това е малко на границата.
Изобщо от всички предложени варианти май в стаята мога да си оставя само това, което аз съм намерил :)
Но определено изглежда добре. Мерсаж са препратката. Влиза в списъка :)

П.С: Още един глас за родното производство... Хм... Дори мисля, че познавам човек, който ползва в офиса си такова, каквото е посочил Киро.



LZ7AA
Мнения: 14
Регистриран на: 27 мар 2013, 10:03

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ7AA » 25 юни 2013, 12:13

Елстарското е с широчинно-импулсен регулатор.
Аз имах същите притеснения за пиковия ток и си поръчах да ми настроят защитата на 25 ампера.

Имам лош опит с едни доста евтини китайски от ТМЕ (към 100тина лева са). Изглеждат доста сериозно, за индустриална употреба, но токовата защита е куца. Изключва и не включва докато не изчезне товара напълно.

Старозагорското е с правоъгълна V/A характеристика.

Киро


73 Кирил, LZ7AA

LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ1BB » 25 юни 2013, 12:27

От няколко години ползвам импулсно захранване на MFJ. СЪшото, което препоръча и LZ3NY:
http://www.mfjenterprises.com/Product.p ... d=MFJ-4125
Много добре е филтрирано и хвърля учудващо малко бози. Не е като да ги няма, но като се има в предвид, че го ползвам с радио, с което правя метеорни връзки на 144 Mhz, това показва, че са достатъчно малко и слаби. На КВ даже не съм забелязал да се чува нещо осезаемо.

Като единствен недостатък мога да отбележа, че минуса на захранването не е свързан с отделен проводник до изходната букса, а се използва шасито за това и ако се разхлабят болтовете на платката следва мирис и стопени участъци по нея около болтовете където електрическия контакт е бил слаб :lol: . При мен дойде с фабрично недобре стегнати болтове, та си показа мурафета веднага. Затова профилактично трябва да се стегнат още в началото. Захранването е леко и удобно за портативна работа, но за стационарна наистина класически изправител е по-добрия избор.



LZ5AF
Мнения: 49
Регистриран на: 24 юни 2013, 22:37
Контакти:

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ5AF » 25 юни 2013, 12:41

Току що приказвах с един френд, който има таксиметрова фирма и ползва подобен на PS310B модел на старозагорците.
Захранва си радиото на 2м с него.
Купувано е преди 8 години през Комет пак за около 200лв и до момента работи 7х24.
Тоест не е гасено от тогава, което е доста добър тест мисля.
Уговорихме се да му го взема за тестове с някой трансивър, което е идеалният вариант.
Ако се спра на този вариант ще се свържа с фирмата за пренастройка на защитата също така.

Онзи първият вариант, който аз намерих е леко съмнителен.
Има глезотийки, малко е но по принцип това не е правено за захранване на комуникационно оборудване.
И какво се случва с изхода при голям товар е малко съмнително.
И няма как да го тествам ако го поръчам - ще стане малко циганска работа...

За сега старозагорското звучи като едно добро решение.
Налично е и най-важното със сигурност е тествано и работи добре :)
LZ1BB написа:...
Нещо си объркал с пейст-а на линка. Не е тематичен някак :D



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ1BB » 25 юни 2013, 13:15

Благодаря, че ми обърна внимание за грешния линк От недоглеждане е, поправих го вече. 73 и успех с избора.



LZ5AF
Мнения: 49
Регистриран на: 24 юни 2013, 22:37
Контакти:

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ5AF » 25 юни 2013, 18:58

То с това наум май ще взема да си събера моят "електрожен" ;)
Между другото писах до Елстар и казаха, че имат дискаунт за аматери.
Това за протокола.

И сетих се за нещо, което мернах в треда но не му обърнах внимание:

Какво имате предвид с "портативна" и "стационарна" работа?
То аз ако/като реша да изляза на някой баир с радиото ще мъкна акумулатор а не захранване...
В тоя ред на мисли за изнесена работа на полеви условия май няма значение дали захранването е малко или голямо... Лошото е че при мен в къщи няма много място... Една ли е беля ?!?

Благодаря за насоките.
Ще кажа като намеря решението...



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ1CY » 25 юни 2013, 19:22

Идеални случаи няма.Живота е един огромен
компромис а какво ли остава за едно захранване.
Успех.
73


LZ1CY

LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ1BB » 25 юни 2013, 20:12

LZ5AF написа:.. сетих се за нещо, което мернах в треда но не му обърнах внимание:

Какво имате предвид с "портативна" и "стационарна" работа?
То аз ако/като реша да изляза на някой баир с радиото ще мъкна акумулатор а не захранване...
В тоя ред на мисли за изнесена работа на полеви условия май няма значение дали захранването е малко или голямо...
Портативна работа не е само когато се изнасяш на някой баир, а и когато си извън стационарния си QTH, но има електрозахранване от националната електрическа мрежа. Например на море в хотел или къща за гости по време на отпуска, хижа в планината, хотел по време на командировка, на гости някъде и др. При такива изнасяния пак е нужен токоизправител и дори да не го носиш в раницата, а само до багажника на колата лекото си е леко, това имах в предвид в предния ми пост. Докато ако ще го ползваш само от в къщи за предпочитане е класическия токоизправител. Той е тежък и обемен, но няма да се носи никъде и това не пречи. В замяна не излъчва радиосмущения. Вече в твоя случай, когато няма място сам трябва да си решиш кое те устройва повече. Във всички случаи използването на импулсен токоизправител за захранване на радиостанция е вид компромис, поради факта, че човек трябва да се примири с радиосмущенията от него, колкото и слаби да са те,



LZ5AF
Мнения: 49
Регистриран на: 24 юни 2013, 22:37
Контакти:

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ5AF » 26 юни 2013, 11:06

LZ1BB написа: Портативна работа не е само когато се изнасяш на някой баир, а и когато си извън стационарния си QTH, но има електрозахранване от националната електрическа мрежа...
Благодаря за разяснението...
Така е наистина - лекото си е леко :mrgreen:

Варианта с eFuel 30А отпадна. Току що ми казаха цена около 300лв което е неприемливо.
Другите 2 варианта с MFJ и старозагорското са на кантар защото са ми обемни а са импулсни.
Ако ще го държа извън стаята по-добре да си събера едно трансформаторно захранване с линеен стабилизатор.
За портативна работа в моментът не го мисля като вариант - не ми е приоритет.
Аман от компромиси :)



LZ5AF
Мнения: 49
Регистриран на: 24 юни 2013, 22:37
Контакти:

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ5AF » 26 юни 2013, 11:37

Ами не съм - сега го гледам.
Виждам, че Prolightbg го предлагат но доколко е оргиналдъ :cry:
Иначе като компактност е супер за моят случай.
Ше поразгледам и за отзиви...



LZ6AJ
Мнения: 1401
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ6AJ » 26 юни 2013, 13:36

здравейте и от мен !

MFJ са лидери в производството на много хамска апаратура, основно измервателна ... според мен обаче разширявнето на портфолиото, не им се отразява добре ... в последните години им се носи слава, че повече неща не могат да правят както трябва отколкото обратното. в конкретния случай - захранванията им са типичен пример за това, независимо от факта че в днешно време импулсното захранване не е кой знае колко сложна работа. но не бива да се бяга от влагането на задължителния "санитарен минимум" компоненти - градивни и конструктивни.

надявам се, че в споделеното от Боян LZ2BE става дума за консумация в пълен капацитет, а не само за осигуряване на атака от радиото към следващото стъпало.

относно ценовите изражения и търсене на евтиното ... всяко нещо си има цена ! ... и тя не винаги е висока заради търговската надценка на посредника. в много от случаите обаче се плаща за марка, а се оказва че не само е безмислено, но и вредно ... беше даден пример с импулсните захранвания на ІСОМ.

ето един пример за малко и компактно ... цената, на която може да се придобие в общността е под 100 EUR.
не казвам, че би задоволило всички критерии ... не и моите :

http://www.k-po.com/K-PO-KPS-1230.2.html

компромисите за които споменава бачо Ангел са задължителни ... само така можем да стигнем до благоприятната пресечна точка "ПРОИЗВОДИТЕЛНОСТ-ЦЕНА".

лично аз ползвам ALINCO DM-330MV

http://www.alinco.com/usa.html

първо едно, по-късно с покупката на второто радио изобщо не съм се двоумил какво ще е второто захранване. за сега нямам оплаквания нито от загрят корпус, нито от това че съм чул вентилатора му. по презумпция при SO2R едното радио е в режим CQ ... а като няма усилвател, за 100 вата са нужни 25 А ... и така поне 24h ... виж вентилаторът на ICOM радиото - чувам го всеки път, когато мина на предаване :D

и накрая - за да не се налага вентилаторчето на захранването да стига max.скорост (а и не само по тази причина), е добре да го изберем една степен на мощност по-висока от необходимото. в днешно време всеки следващ АMPER на изхода 14V не е по-скъп от 3-4 EUR.

относно критерия да има USB - едва ли това трябва да влияе на избора ... един стабилизатор 7805 и два кондензатора едва ли струват повече от 1 лев. женски USB-2 конектор може да се намери навсякъде - стар неизползван хъб, от стари РС-аксесоари и т.н.

желая успех!

73,
Любо


73,
Любо

LZ5AF
Мнения: 49
Регистриран на: 24 юни 2013, 22:37
Контакти:

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ5AF » 26 юни 2013, 18:15

Здравей Любо,

Естествено, че USB портовете не са критерий...
То все едно да го избирам на цвят :)

Би ли споделил каква е цената на малкото алинковско захранване и от къде си го купувал.
От представителят тук или от вън?



LZ6AJ
Мнения: 1401
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ6AJ » 26 юни 2013, 18:44

Миро, здравей !

аз нямам малко и голямо захранване ... и двете са еднакви, просто са купувани едно след друго в рамките на година и нещо.

http://pd0jan.nl/index.php?option=com_c ... &Itemid=30

даже на първото цената е била 162 € :D

като сложиш и 22 € постидж от Холандия до Белгия -> излиза около 180-185 € за бройка. не зная дали този Ян предлага най-изгодно, но е читав като търговец - не играе холандски номера. в Родината не зная кой представлява ALINCO, но сигурно има кой да ти го достави.

73 и приятна вечер,
OR2F


73,
Любо

LZ5AF
Мнения: 49
Регистриран на: 24 юни 2013, 22:37
Контакти:

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ5AF » 26 юни 2013, 21:47

Имах предвид малко и голямо защото те имат 2 модела.
Разбрах те...
Питах тукашният представител на алинко да видим какво биха обадили като цена.
Имам и братовчедка в NL но както казах не ми се занимава с доставки.



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от lz2be » 27 юни 2013, 01:51

LZ2LDS написа: надявам се, че в споделеното от Боян LZ2BE става дума за консумация в пълен капацитет, а не само за осигуряване на атака от радиото към следващото стъпало.
Миналата година в Правец при 40гр изкара без проблеми контеста, като захранваше и още една кутийка.
73 Боян



LZ5AF
Мнения: 49
Регистриран на: 24 юни 2013, 22:37
Контакти:

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ5AF » 27 юни 2013, 11:13

Отговориха от Телком за алинковското захранване - имат го в наличност, 330лв.
Поредното доказателсвто, че няма смисъл да се купува от вън...
Ще дойде с 30-40лв по-евтино но без гаранция.
Иначе точно този модел е най-близо до това, което търся.
Отзивите за него също са доста добри.

Изображение

Meanwell S-350 няма налични в момента иначе да, също има добри отзиви за него от братята.
Доста по-евтино е, следва да е около 100-120лв ама май нещата отиват към едно DM-330.


Иначе малко офтопик но вчера изрових от рафта моят "електрожен" и направих тестове преди да се захвана с електрониката за стабилизацията.
Той е на етап монтирам трансформатор, изправител, филтриращи кондензатори и малко автоматика.
Трафа е руски с вит магнитопровод 400W (чудо - не бръмчи след пренавиването), греца е плочка, някаква корекомска за времето си 50А и филтрация с 2х47000мф.
Кондензаторите се зареждат плавно през съпротивление, което автоматиката шунтира като напрежението достигне 7-8V.

Натоварих го с 26А за около 30мин и оцеля. Мисля, че ще излезе куче и от него...
Греца загря най-много но приемливо. Малко ми е ниско напрежението обаче...
При тези 26А филтрираното напрежение пада от около 23V на празен ход до 14V.
Пада доста още AC-то - явно не съм намерил по-дебел проводник навремето...
Мисля обаче, че няма да бъде проблем. 2V ще са достатъчни особено ако се ползват MOSFET полеваци за стабилизация.

И така... Мисля, че алинковското захранване ще ми пасне най-добре при изнесена работа но и ще си довърша линейното захранване също така.



LZ6AJ
Мнения: 1401
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ6AJ » 27 юни 2013, 11:25

поздравления за избора !

радвам се, че съм бил полезен ... :D

73


73,
Любо

LZ5AF
Мнения: 49
Регистриран на: 24 юни 2013, 22:37
Контакти:

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ5AF » 27 юни 2013, 11:31

Мдам... Както казах това за доближава на макс до първоначалният ми план.
Само дето това е предвиждано да захранва комуникационно оборудване а не електродвигатели :)
Мерсаж наистина.



lz1qz
Мнения: 134
Регистриран на: 29 апр 2008, 00:19

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от lz1qz » 27 юни 2013, 19:44

Здравейте и от мен,
за захранване на FT950то използвам китайско импулсно захранване 12В 30А от около 4 години вентилатора се включва независимо от натоварването а само от повишаване на околната температура над 25 градуса.По въпроса за смущения всичките три захранвания които съм купил в рамките на тези 4 години не са внесли такива смущения че да пречат на работата ми с радиото.Като цена и място на закупуване Първото беше купено с радиото и с консултации с LZ5XQ който тогава работеше с FT920 от магазини ТПЕТРОВ Ст. Загора на цена 40 лв второто и третото ги купих от пазар Илиянци едно малко магазинче много близко до първия вход на пазара от страна на Требич на цена 30
или 35 лева вече не помня. Сигурно ще попитате защо ми са три Ами едно за постоянния QTH Бургас другото за изнесения QTH близко до Бургас KN32KM и третото ако се случи да помагам на приятел както стана с приятели от Русия които имаха проблеми с тяхното при посещението си у нас и магазините не работеха беше почивен ден или за работа на полеви условия.По въпроса за падането на напрежението да и при мен има падане на напрежението до около 1.5В измерено на входа на радиото но аз си мисля че има и пад в кабелите.
Така че Мирославе започнал си с голямото захранване довърши си го и ако решиш да рискуваш малко пари може да ползваш такова захранване .
73!!! и Успехи Кольо
lz1qz



LZ5AF
Мнения: 49
Регистриран на: 24 юни 2013, 22:37
Контакти:

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ5AF » 27 юни 2013, 20:38

О да, дори утре отивам до Комет за MOSFET-ите и малко дреболии, които напазарувах онлайн.
Уикенда ще налепя регулацията обемно и ще тествам схемата.
Не съм се отказал да събера голямото захранване но като си знам темповете на работа ще го завърша някъде по коледа :mrgreen:
Пък вярвам да имам радио доста преди това та без купешкото решение пак няма да мина.



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ4ZD » 28 юни 2013, 09:30

Тъкмо видях, че в базара е излязло това и споделям в темата:
http://www.bfra.org/index.php?option=co ... &Itemid=58

Изображение

Изображение



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ1CY » 28 юни 2013, 10:26

Точно за този вид става въпрос в моя пост по горе.Ползвам го повече от 5 години
точно с IC7k.Оригиналния захранващ кабел на радиото е прекалено дълъг и в него
се получава пад на напрежението,направил съм друг, 1 метър дълъг и малка механична
доработка - две витла за изхода,куплунг от компютърно захранване за 220 волта и
ключ с индикация за включване/изключване.Нямам забележки по работата му.
73


LZ1CY

LZ5AF
Мнения: 49
Регистриран на: 24 юни 2013, 22:37
Контакти:

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ5AF » 28 юни 2013, 11:16

LZ1CY написа:...Оригиналния захранващ кабел на радиото е прекалено дълъг и в него
се получава пад на напрежението,направил съм друг, 1 метър дълъг и малка механична
доработка - две витла за изхода,куплунг от компютърно захранване за 220 волта и
ключ с индикация за включване/изключване.Нямам забележки по работата му.
73
С колко метра кабел и колко квадрата идва айкома?
Аз ако изнеса захранването отвън ще трябва да вляза с около 4 метра кабел до него.
Но тъй като предполагах някакъв такъв проблем с пада на напрежението, мислех да ползвам мин. 8кв.мм.
Дори от Казанлък взех 2 куплунга за това радио.



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ1CY » 28 юни 2013, 11:44

LZ5AF написа: С колко метра кабел и колко квадрата идва айкома?
Съжалявам,не помня вече но мисля,че беше над 2 метра а за
сечението може би около 6 квадрата.Можете да намерите
информация в разни обяви в eBay.При ползването му на открито
имайте предвид,че не е предназначено за такава цел/вижте
снимката по горе/.При мен е на около 1 метър от радиото.
73


LZ1CY

LZ5AF
Мнения: 49
Регистриран на: 24 юни 2013, 22:37
Контакти:

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ5AF » 03 юли 2013, 10:28

Вчера стигнах да направя тестове с линейното захранване, което съм почнал.
4х50А MOSFET полевака в паралел управлявани със 723 и огромен радиатор от 320А тиристор, тип плочка.
При 6кв. кабели около метър и 20А ток след стабилизация има около 800mV пад само в кабелите.
Иначе е доста добре... При този ток за 30мин така, както е отворена кутията реално нямаше нужда от активно оглаждане...
Не ми стигна товарното съпротивление да тествам с по-голям ток от 25А но като цяло схемата работи добре.
1.5 спад на напрежението при този ток мисля, че е добре.
Явно обаче идеята ми да вляза в стаята с 4м кабел отвън отпада.
В моят случай с ограниченото място само импулсно - няма начин просто.
Това ще го довърша и ще го затворя в кутия за резервен вариант.

Нооо... мисля си, че импулсното просто няма да издържи подобен тест. Имам предвид тези 20-25А за половин час.
Няма начин просто тая въшка да успее да издържи на подобен ток за такова време без да прегрее.
То не че е и нужно да може де... :mrgreen: Ама по принцип.
Ще видим като го взема. Трансивър може да нямам но активен товар винаги ще се намери :D



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 853
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ3NY » 03 юли 2013, 11:00

MFJ-4125 не е по-голямо от самото радио.
Специално извадих моя от кашона за да го снимам :)

Изображение

73!


Value has a value only if its value is valued.

LZ5AF
Мнения: 49
Регистриран на: 24 юни 2013, 22:37
Контакти:

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ5AF » 03 юли 2013, 11:23

Благодаря за снимката Митко но аз вече се ориентирах към DM-330 както казах по-горе.
Нямам никакво намерение да поръчвам нещо от на майната си като мога да си го купя от магазин с гаранция от тук.
А и алинковското изглежда по-джиджено... :mrgreen:
По-скъпо е наистина но предполагам има защо дори да извадим марката от сметката.



LZ1BJ
Мнения: 229
Регистриран на: 17 дек 2006, 13:00
Местоположение: Кюстендил

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ1BJ » 03 юли 2013, 11:31

Аз ползвам токоизправител от старозагорските от поне 6-7 години. Захранвам с него един IC-746PRO и досега не съм имал никакви проблеми, а съм направил за това време над 150 хиляди QSOs.
Във временния шак в Косово ползвам от китайските. Когато загрее се включва вентилатор, който е доста шумен.
Препоръчвам старозагорския.

73 Boyan Z6/LZ1BJ



LZ6AJ
Мнения: 1401
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ6AJ » 03 юли 2013, 13:05

здравейте !

хубава тема ... и естествено всеки си има собствен подход ... нормално.

сега ще споделя и моя - предпочитам да дам 5 лева горница, за дадена функция, която би ме предпазила от много по-големи евентуални разходи, в случай че това, което съм купил излезе по някаква причина от строя ... самото то, нещото - да не ме вкара в съществени финансови приключения, по-големи от неговата собствена цена.

логично е, веднага след такова разсъждение да се зададе въпроса - и колко така по 5 лева ? и колко пъти на човек му се случва купеното нещо да излезе от строя ? аз лично не съм си правил труда да следя, просто пожелавам на всеки даже да не се налага да търси къде е прибрал гаранционната карта - нека си вехне някъде по шкафовете! многото пъти по 5 лева сякаш по- сме склонни да забравим, веднага щом ги похарчим. но да се косим в даден момент за това, че вместо същественото сме гледали единствено джоба си ... това някак не издържа като оправдание ... според мен, разбира се.

определено при равни други условия бих предпочел и бих купил българското ... ако не при равни, то поне да кажем близки и даващи право на компромис с нещо несъществено. за съжаление тук, в района, нищо родно се не предлага като електроника. така че нямам нищо против избора нито на Бойчо LZ1BJ, нито на Кольо LZ1QZ ... дано са все така доволни.

всичко останало е писано вече - не слугувам на марки, тъй като много се злоупотребява с това ... най-много търговците, които нямат нищо общо нито с производството, нито с експлоатацията ... (друга тема, друга бира)

аналогично - при нормални условия ... едва ли е нужно да се "хаби" толкова много стомана в бетоновите конструкции :D ... разликите лъсват след като залюлее, не дай Боже !

73,
Любо


73,
Любо

LZ1KH
Мнения: 65
Регистриран на: 16 авг 2008, 13:44
Местоположение: Харманли

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ1KH » 03 юли 2013, 14:53

Аз ползвам китайско захранване 13 волта 29 ампера от Т.Петров - Ст. Загора. Нямам никакви проблеми, захранвам IC718.



LZ5AF
Мнения: 49
Регистриран на: 24 юни 2013, 22:37
Контакти:

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ5AF » 29 юли 2013, 17:02

Днес купих едно захранване DM-330 от телком инженеринг - дано да остана доволен.
В момента няма с какво да го пробвам истински, освен да го включа на стартера на мотора :mrgreen:
Да се надяваме, че др. месец до него ще има и радиото от събжекта или наследника му - гледам вече е в продажба и 7100.
Тъкмо ще има време за четене на ревюта.

Линейното захранване съответно още не съм го събрал но се оказа, че в греца, който ползвах има огромни загуби на напрежение и съответно отделяне на топлина.
Та препоръката ми е никога не ползвайте такива простотии:
Изображение
4 броя мощни шотки диода промениха драстично както загряването, така и загубите в изправителя.



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 853
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ3NY » 29 юли 2013, 18:12

LZ5AF написа: Да се надяваме, че др. месец до него ще има и радиото от събжекта или наследника му - гледам вече е в продажба и 7100.
Тъкмо ще има време за четене на ревюта.
Препоръката ми е да не се хвърляш на 7100 поне докато не излезе МК2 :)
Историята показва, че всички нови разработки излизат почти нетествани на пазара и много бързо започват да излизат модове за тях.

73!


Value has a value only if its value is valued.

LZ5AF
Мнения: 49
Регистриран на: 24 юни 2013, 22:37
Контакти:

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ5AF » 29 юли 2013, 18:41

Без да съм чел нищо все още и аз съм на същото мнение.
Освен това прилича на всичко друго но не и на радио а тъч функционалността на дисплея ми навява прекалено много асоциации с Hemoroid OS... :mrgreen:
Та... Едва ли. Просто видях, че вече е на пазара на почти същата цена както и 7000.
Дори и без горните чисто субективни негативи от новият дизайн няма кой да чака последващите поправки на модела.



LZ5AF
Мнения: 49
Регистриран на: 24 юни 2013, 22:37
Контакти:

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ5AF » 30 юли 2013, 13:52

LZ2LDS написа:...за сега нямам оплаквания нито от загрят корпус, нито от това че съм чул вентилатора му...
Здравей Любо,

Как да разбирам горното?
Това, че не го чуваш означава ли че не се включва изобщо?

Защото вчера останах неприятно изненадан...
При включване вентилатора е изключен.
След няколко минути обаче се включва на слаби обороти.
Няма консумация - за работа на празен ход говоря.
Околна температура около 21 градуса.
Спирам, пускам и цикълът се повтаря.

Чудя се дали е нормално или да им го рекламирам?
Не че шуми особено но все пак е за предпочитане да не върти при липса на консумация според мен :)



LZ6AJ
Мнения: 1401
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ6AJ » 02 авг 2013, 00:59

Миро, здравей !

мисля, че е нормално ... не съм се заглеждал, нито заслушвал ... като стигна до захранванията след няколко дни (живот и здраве), ще проверя и ще докладвам ... да речем след WAEDC-CW.

това, че нямаш ток през външен товар, не значи че нямаш никакъв вътре ... все пак е ключово захранване и чопърът винаги работи. а за такива големи стойности на тока през крайните MOS-щракалки - едва ли минималния duty cycle на PWM-а е под 15-20%. отделен е въпросът за характерните места, на които са монтирани сензорите за температура.

хубаво е да го изсухлиш и на 20-25А key-down, та да видиш как се държи като максимални обороти на вентилатора ... и след какъв период се успокоява, след като отпуснеш телеграфния ключ. почти съм убеден, че айкомчето ще загрее много по-рано и за много по-дълго време, отколкото захранването :D

73


73,
Любо

lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от lz2be » 02 авг 2013, 09:54

Миро,

за да си спокоен направи каквото предлага Любо. Аз също прилагам този метод - максимална мощност, натиснат ключ за 1-2 минути. Ако има нещо слабо ще си проличи - омекващ коаксиал, горещ куплунг, промяна в КСВ на антената (ако е с трапове). Кутиите също трябва да могат да се пипат с ръка - при 60гр човек може да си задържи ръката за 1 сек.
Дори и на RTTY контест натоварването рядко може да стигне до 75% в сравнение с непрекъснатото излъчване.

73 Боян



LZ5AF
Мнения: 49
Регистриран на: 24 юни 2013, 22:37
Контакти:

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ5AF » 02 авг 2013, 12:42

Боби, Любо - в момента няма как да го натоваря през радио за съжаление.
Не и поне до следващият месец...
Имам само няколко 5W токита и те не могат да му отлепят стрелката.
Все пак дори и сега, като натисна PTT-то на FT-51-цата усещам как вента вдига оборотите леко.

През уикенда ще го натоваря юнашки обаче.
Радиа може и да нямам но преди време се занимавах със силова електроника и имам подходящи товари за 20-30А, които няма да усетят този мижав ток.

Намерих му и сървис мануала на това захранване.
Не е реализирано с MOSFET транзистори а с биполярни, което в случая няма никакво значение.
Схемата за регулиране на вентилатора е съвсем елементарна и по всяко време мога да намаля прага, при който сработва.
За сега обаче не мисля да го правя заради гаранцията. А и не е чак токова дразнещо, като се има предвид общото мнение, че IC7000 по принцип си има проблем с отделяната топлина дори и само на приемане.
Тоест вента за захранването със сигурност ще бъде по-малкият проблем, свързан с шума.

Въпросът е породен от факта, че корпусът е студен като мъртвец и все пак си пуска охлаждане в един момент.
Зависи къде са сложили термисторът, обаче. Явно не е на корпуса защото както казах реагира доста бързо на натоварване.
Предполагам е съвсем близо до ключовите транзистори, където темп. разлика е динамична и няма време да се разсее по целият корпус.


Изображение



LZ6AJ
Мнения: 1401
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ6AJ » 12 авг 2013, 21:44

здравейте,

както обещах направих някой друг експеримент със захранванията си преди и след контеста, в това число и частично "душмански".

включване без външен товар - тишина - след 10 мин все още няма въртящ се вентилатор - включвам радиата, не зная колко е точна аналоговата скала в началния участък, но и двете показват около 2 - 2,5 А. (помня, че по друг повод съм мерил прецизно консумирания ток на айком-а 7400 малко над 3А, но с усилен докрай говорител).

натиснат ключ в режим на предаване към настроена антена, добро КСВ, стрелките и числата към антената показват 108 вата на йезу-то, и 112 вата на айкома. при натискане на РТТ, вента на айкома тръгва моментално, след около 20 секунди тръгна и вентилаторчето на захранването, като плавно се усили струята- правя уговорка, че не мога да преценя на слух, тъй като вента на радиото е и по-голям, и по-шумен. да речем след минута и половина вентилаторчето на захранването е стигнало максимални обороти за 23 А ток и температура в шака около 25 градуса. отпуснах ключа, вента на радиото спря след 40 секунди, вента на захранването вече беше с намалени обороти и повече се виждаше, отколкото чуваше. с помощта на лепенка за мерене на повърхностни температури - 36 градуса по целзий. не твърдя, че нямаше продължи да се покачва, но за контеста ми бе нужно повече второ радио, отколкото приключения. струята, издухвана навън от захранването не беше много по-топла от самия корпус.

натиснат ключ на йезу-то - там вента на радиото тръгна на десетата секунда, после се изсили и след минутата вече нещата бяха на макс. и на неговото захранване да речем оборотите на вента стигнаха максимум след още минута и половина - визуално и по издухваната струя срещу пръстите на ръката ми. лепенката за температура на корпуса - малко под 35 градуса.

в реални условия, по време на контеста оставих да се мери температурата на корпуса на захранването, което храни условно "викащото радио". според вида на контеста, не съм бил продължително време в тежък за предаване режим, но след часове работа измерения пик на корпуса на захранването беше след обяд - малко под 43 градуса, когато и температурата в шака стига максимум за денонощието. захранването на търсещото радио и то беше маааалко по-топло от ръката ми.

ще повторя предположението си, което писах в предходната реплика за характерните места, на които са залепени термосензорите - те наистина трябва да са характерни - т.е. хем да улавят промените и да реагират с обороти навреме, хем пък да не въртят продължително без причина (какъвто е дизайнът на айком)

73


73,
Любо

LZ5AF
Мнения: 49
Регистриран на: 24 юни 2013, 22:37
Контакти:

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ5AF » 04 сеп 2013, 09:50

Любо благодаря за споделените наблюдения.
Миналата седмица с LZ3UM понатиснахме захранването с един TS-590 докато настройвахме антената.
100W мощност според Kenwood-а - около 18А според показанията на прибора на захранването.
Вентилатора тръгва след около 15 - 20 сек но не мога да преценя на максимални обороти или не.
Като се пусне PTT-то му трябват няколко секунди за да спре но както казах при мен не напълно.
Поддържа някакви обороти, чува се съвсем леко но не е драма.
До момента съм го чувал щото радиата са ми на УКВ и повечето време мълчат зад скуелча.
На КВ изглеждат по-различно нещата и тихите обороти на вента изобщо не се забелязват :mrgreen:

Та така.
Аз в момента съм в режим на изчакване на радиото от Интегра в края на месеца.
След това ще имам куп нови наблюдения.
Както от захранването, така и от айкома :)

П.С:

Ето и резултата от настройката на антената.
Като за мулти-банд антена никак не е зле, поне според Асен:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение



LZ6AJ
Мнения: 1401
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ6AJ » 05 сеп 2013, 15:25

Миро, здравей !

радвам се, че захранването работи доволно ... все пак 18А са доста далеч под 30А :) затова и споделих мение из предходните реплики, че предпочитам да дам някой лев горница, но да купя следващия модел по мощност. (в голямата тенджера може и малко боб да се свари)

и картинките са хубави, дано и на радиото да му харесат :lol: ... като че ли за анализ с "miniVNA" става дума ... а за антената - така и не разбрах каква е.

73


73,
Любо

LZ5AF
Мнения: 49
Регистриран на: 24 юни 2013, 22:37
Контакти:

Re: Импулсно захранване за IC-7000

Мнение от LZ5AF » 05 сеп 2013, 17:01

Унгарските вертикали DunaX за 4 банда.
Имаше някъде снимки на "съоръжението" в напърчен вид но все тая.
Точно с този анализатор я правихме че някой беше попилял нанякъде RigExpert-а а според разбирачи бил по-добър.
Аз понеже хич не съм от тях се радвам на шарени картинки пък украинските не ги правили толкоз шарени :)
Обаче разбрах само, че такава мултибанд антена без урутка си е направо сляпа история да я настоиш.
Особено ако покрива не позволява да разпънеш траповете според спецификацията...
Та сега си имам един добре настоен и резонансен гръмоотвод :mrgreen:



Отговори