Слушалки: Yaesu YH-77STA и 32-омови компютърни

Схеми, софтуер, радиостанции и модификации за тях.
LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Слушалки: Yaesu YH-77STA и 32-омови компютърни

Мнение от LZ1FW » 24 дек 2012, 19:35

Здравейте,
Любопитно ми е какво ви е мнението за използване с КВ трансивъри на компютърните слушалки, които се продават в магазините? Импеданса им е 32 ома, параметрите им са почти същите като на мнооого по-скъпи модели - например тези на Yaes- http://vertex-uae.com/product-details.p ... 505&id=251
Чета мнения ( http://www.eham.net/reviews/detail/3581 ) и честно казано изобщо не мога да проумея как само защото импеданса на едните бил 35 ома те работели много по-добре от компютърните, които са "само" 32 ома. Не проумявам как разлика в импедансите от само три ома ще доведат до забележителни разлики. Че това си е в рамките на допустимите 10% отклонения на параметрите ... Останалите параметри на марковите слушалки са същите, както и на компютърните. Друг е въпроса доколко данните по кутиите са достоверни и как е направено измерването.

Някой имал ли е възможност да сравни работата на маркови Yaesu YH-77STA с нормални 32 омови компютърни слушалки. Ще съм благодарен ако сподели мнението си. По принцип ме интересува каква е разликата на къси вълни при Yaesu, но ще ми е интересно какво е положението и при други марки.

Весело посрещане на празниците.

73, Сашо



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Слушалки: Yaesu YH-77STA и 32-омови компютърни

Мнение от LZ1FW » 24 дек 2012, 20:36

LZ4BU написа:От край-време работя със съветски ТА-56М
Оказа се, че и аз имам такива. На самата слушалка е изписано 50 Ом, но явно са свързани последователно, защото на щепселчето се мери 99 ома (толкова показва моя ом-метър). Интересно е дали Yaesu работи по-добре със слушалки с импеданс от 32/35 ома или 50/100 ома.

Весела Коледа!



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Слушалки: Yaesu YH-77STA и 32-омови компютърни

Мнение от LZ1CY » 24 дек 2012, 22:55

Варианта,описан от Иво, е изпробван преди 35 години на Yaesu кутия FT101E.
Нямах други под ръка а и на служебните приемници "Редифон" използвахме
такива,тъкмо бяха и с подходящ жак.Никаква критика,естествено впечатленията
ми са от работа на телеграфия.В последствие на други Yaesu кутии се опитвах да
използвам "фирмени" YH-55. Лъскави,фирмени,красиви но ми стягаха на ушите.
В последните години предпочитам да слушам на говорител /естествено в удобно
за това време/ с цел да запазя това,което е останало от слуховите ми органи.
На разни малки кутии,които във времето съм използвал в аварийния ми комплект,
съм ползвал разни варианти на слушалки от уокмен и други "боклуци",които ги
продаваха на сергиите по 1 лев,заради малките им габарити и тегло. При активна
работа с тях след 2-3 месеца ги изхвърлях заради счупена метална лента или износен
дунапрен на капсулите.Всичко е въпрос на личен избор.
73


LZ1CY

LZ6AJ
Мнения: 1401
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Слушалки: Yaesu YH-77STA и 32-омови компютърни

Мнение от LZ6AJ » 26 дек 2012, 00:04

здравейте !

и аз като Ангел мисля, че няма нищо смешно ... кой каквото има, това ползва. така, че няма за какво да се притеснява Иво. щом му пречат два кабела, нека му виси един отляво. при мен това е без значение, тъй като вече разпределителната кутия е закрепена под плота на масата, точно пред мен.

но доколкото схванах - не бе това въпроса на Сашо - по-скоро в посока на това "задължително ли е да се ползват слушалки с препоръчания от производителя на радиото импеданс ? ... и могат ли да се ползват компютърни?"

относно първата част от въпроса - по правилно е да се проследи - дава ли някъде някой производител точния импеданс на слушалките, които да бъдат ползвани ? определено НЕ ! :D просто казва - това са слушалките, според марката на радиото (rofl)
(помня още по-Велики императивни препоръки - ако не ползвате лепило на еди си коя фирма, ще откажем да Ви поддържаме машината, с която лепите етикетите си ...) ха ха ха ... обичаме ги такива и затова не им бе купена машината, естествено.

относно втората част - компютърните слушалки - не зная какво точно е ползвал Иво, аз дълги години слушах с подобни ... да речем от 10-тина лева ... най-доброто на вид и най-скъпо като цена, което бе налично в близката бакалия. и не се оплаквам ... не бих казал, че слушалките са били причина за изпуснатите DX-станции.

ниския импеданс се предполага от това, че аудио изходите на радиата завършват с един усилвател, нискоомен относно товара, най-често емитерен повторител или нещо такова в интегрално изпълнение. оттам насетне - високоомният товар не би причинил чак толкова изкривявания и опасности, колкото да речем обратния вариант - изход за високоомни слушалки, в който включим 4 ома високоговорител.

въпросът според мен, добива съвсем друга тема за обсъждане при добавяне на фактора "продължителност на слушане". (мненията оттук насетне ще покажат дали е така, или не). едно от нещата вече бе написано от Ангел - неудобството. мога да споделя, че Pro-Set-Elite на HEIL наистина имат страхотен динамичен микрофон, но са адски неудобни, поне на моята глава (може и индивидуално да е :lol: ) и след като темата е слушалки, а не микрофони - за мен те не струват. ползвам ги само за SSB контести, но определено не мога да изкарам с тях повече от 4-5 часа непрекъсната работа - нито в моно, нито в стерео режим. измерено съпротивление на мини-жак конектора - 25 ома.

слушалките, от които съм очарован и при възможност ползвам за контести са "травълър" модела на HEIL. в последното издание на CQWW CW ми се събират над 45 часа работа ... ушите ми не бяха най-уморената част от мен. за съжаление те са моно и не стават за SO2R. и тяхното активно съпротивление мернах току що - 20-21 ома.

вярно, че съм с добри спомени от първия HEIL, който си купих ... Pro-Set-Plus ... но при него слушалките не са чисти слушалки, както останалите в обсъждането. не ги ползвам, тъй като са много тежки. удобни са, съвсем различно чуване показват, но микрофонът им е недотам изпипан. и доста проблеми с RF-смушения ... евтини кабели. може би това са част от причините, поради които са obsolete. и тях премерих преди малко - точно 32 ома.

така че Сашо ... поне за мен е ясно, че нито еднa от водещите компании в производството на радиа, не поддържа кой знае какво порт фолио от слушалки. оттам насетне е нормално YAESU да ти каже, че YH-77STA са слушалките ... всичко друго ще означава лошо приемане и срив на качествата на радиото им :D :D :D ... помня, че при Бедри LZ4RR съм мяркал и ползвал такива слушалки ... може да се определят като леки, удобни и ненатоварващи слуха с изкривявания, причинени от самите тях. нищо повече. Icom и те предлагат един два модела, по-широка гама от типа "hands free". Kenwood имат 2 модела, единият го помним отпреди 20 години Kenwood HS-5 ... и от по-скоро време лекия вариант HS-6. и двата модела са все още в производство. според мен, това че имат по един-два модела, с които да комплектоват сетъп, са им достатъчни ... чисто от търговска гледна точка.

но значи ли това, че те са най-добрият аудио завършек на техните радиа ? ...

моите уважения към Ангел ... най-много се предпазва слухът при работа на говорител, но едва ли това е възможно винаги ... даже и да няма никой край нас. SO2R прави нещата доста по-сложни. там определено има значение какви ще са слушалките. експериментите показват (не само моите), че чисто стерео е също толкоз натоварващо и вредно, колкото неудобните и кухи наушници.

http://www.dl1iao.com/tech/so2r_basic.htm

http://lz2ksb.blogspot.be/p/so2r-or-con ... ansce.html

вярно, че SO2R не е по темата ... но от друга страна си е съществен фактор, когато обсъждаме кога и за какво кои слушалки са най-подходящи.

и тъй като притежавам вече Pro-Set-Elite ... само като погледна последния модел слушалки на Heil Pro-Set-3, дето толкоз много ги препоръчват ... същите, само микрофонът липсва ... главата ме заболява, така както и ушите в мястото на притискане накрайниците на дръжките на очилата ми.

много добри отзиви чета за Marshall FX 50. не съм имал удоволствието да пробвам колко са удобни и как ще чуват 3КHz лента ... другото сякаш не ме интересува.

Сашо, дано ти е от полза мнението ми ... така както и дано други колеги споделят опит по темата "слушалки за радиолюбителски цели"

73,
Любо
Последна промяна от LZ6AJ на 26 дек 2012, 11:46, променено общо 1 път.


73,
Любо

lz3yy
Мнения: 220
Регистриран на: 28 окт 2006, 21:03

Re: Слушалки: Yaesu YH-77STA и 32-омови компютърни

Мнение от lz3yy » 26 дек 2012, 09:54

.
Последна промяна от lz3yy на 11 яну 2015, 23:26, променено общо 1 път.



lz1hst
Мнения: 62
Регистриран на: 29 сеп 2010, 13:10

Re: Слушалки: Yaesu YH-77STA и 32-омови компютърни

Мнение от lz1hst » 27 дек 2012, 01:07

Hi,
Kaто говорим за импеданс и удобство, да не забравяме и АЧХ на слушалките. За мен е много по-удобно (за по-кратко време) да работя с 200 омови сравнително теснолентови (знаете ги, тези с гуменото уплътнение, дрънчат на тенеке и слабо пропускат по-ниските честоти), отколкото с 32 ома компютърни, които "пускат" почти всичко. Някой ще каже че за това са филтрите на радиото, но има неща като реакция на АРУ -то и подобни, които някак си се "докопват" до НЧУ на радиото и ако "НЧУ" е направено широколентово, тогава единственото спасение са "наушниците". А АЧХ характеристиките са различни за всеки модел, особено компютърните, слуховите ни характеристики - също, така че по вкус и цвет...
Относно конкретните модели, не мога да направя съпоставка, но за мен слушалките са строго персонален аксесоар в нашето хоби.

Честита Коледа на всички, здраве и късмет !



Отговори