Симетричен фидер от два коаксиални кабела

Схеми, софтуер, радиостанции и модификации за тях.
LZ1ONK
Мнения: 61
Регистриран на: 10 окт 2006, 15:33
Местоположение: Sofia

Симетричен фидер от два коаксиални кабела

Мнение от LZ1ONK » 26 мар 2012, 08:55

Здравейте колеги,

Използвал ли е някой такъв тип симетричен фидер? Намерих една статия в 73 Magazine (February 1984), описваща многобандова антена, захранена по този начин. Интересува ме има ли някой впечатления от работата на такава антена?
Прикачени файлове
HF_ant.jpg
(86.67 KиБ) Свален 504 пъти


73! LZ1ONK/LZ7O

LZ6AJ
Мнения: 1401
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Симетричен фидер от два коаксиални кабела

Мнение от LZ6AJ » 27 мар 2012, 11:04

Здравейте,

решението е познато ... бих искал да допълня и нещо от опит, не само за конкретния случай.

когато ползваме два еднотипни коаксиални кабела (принципно това важи и за всякакви други съставни фидери), свързани по този начин, е нужно предварително да изравним електрическата им дължина ... поне на най-високата честота, за която ще го ползваме. Става лесно с двулъчев осцилоскоп и два ВЧ тороида ... Помня, че методът е добре описан в "Отмъщението на Ротхамел". За генератор може да ползваме и собственото си радио на малка мощност, като на изхода му сме закачили Т-образен разклонител - не бива да забравяме, че все от някъде един от кабелите ще требе да се клъцне ... и то няколко пъти ... :D

и тъй като говорим за относително дълги парчета, които не бива да са на бухта по време на експеримента - достатъчно е двете двойки краища да са близо до нас (генератора и осцилоскопа) ... да речем здраво закрепени за парапета на терасата, или разстлани добре по поляната пред гаража.

получената разлика в механичната (физическата) дължина компенсираме равномерно ... така или иначе поне през метър ще стягаме двата кабела един до дург, за да ги ползваме като един.

едва ли е нужно, но ще напомня, че в резултат получаваме симетрична линия, притежаваща импеданс от порядъка на кабелите ... ако свържем и жилата в близкия и далечния край, получаваме коаксиален кабел (несиметричен), с двойно по-нисък импеданс (съществуват достатъчно фактори за отклонение от теорията)

73,
Любо
Последна промяна от LZ6AJ на 28 мар 2012, 11:03, променено общо 1 път.


73,
Любо

LZ1ONK
Мнения: 61
Регистриран на: 10 окт 2006, 15:33
Местоположение: Sofia

Re: Симетричен фидер от два коаксиални кабела

Мнение от LZ1ONK » 27 мар 2012, 12:05

Благодаря Любо,

Имам идеята да поекспериментирам с такъв тип антена, защото нямам как да "докарам" откритата симетрична линия до тунера и радиото. Идеята ми хареса затова, че не се влияе от околни предмети и може да се прекара откъдето е най-удобно. В статията (в 73 Magazine) авторът е написал доста добри думи за тази антена, но ще видим как ще е на практика.


73! LZ1ONK/LZ7O

LZ6AJ
Мнения: 1401
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Симетричен фидер от два коаксиални кабела

Мнение от LZ6AJ » 27 мар 2012, 16:32

Ясно, Оги ... всеки експеримент, породен от предизвикателство носи познание ...
(най-много бели стават от скука :D )

относно това, което последно си написал в репликата си -> едва ли някой автор ще напише нещо лошо за това, което предлага :wink: ... нищо лично и конкретно

споделям подхода ти, роден от ограничения и невъзможност ... не си изпаднал в плен да пазаруваш какви ли не лоши и безмислени играчки ... уж, ликвидиращи липсата на пространство над покрива ... поне така тръбят доставчиците им ... и докато тръбят си мислят - що пък да не предлагаме на всички ония, които нямат възможност за класически надпокривни елементи, куп безмислени и скъпи подпокривни - все някой може и да клъвне :D ...

желая успех !

73,
OR2F


73,
Любо

LZ1ONK
Мнения: 61
Регистриран на: 10 окт 2006, 15:33
Местоположение: Sofia

Re: Симетричен фидер от два коаксиални кабела

Мнение от LZ1ONK » 27 мар 2012, 23:28

lz2lds написа: (най-много бели стават от скука :D )
e...значи съм застрахован ... в тоя смисъл при мен скука няма. Винаги изниква нещо непредвидено. :D

Благодаря още веднъж и ще пиша за резултата ... положителен или отрицателен.


73! LZ1ONK/LZ7O

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Симетричен фидер от два коаксиални кабела

Мнение от LZ1FW » 03 ное 2012, 10:03

Има вероятност и аз да пробвам захранвене на антена със симетрична линия.

Огняне, LZ1ONK, докъде стигна с експеримента на тази антена?
Успя ли да я вдигнеш и да я тестваш на всички диапазони и какви са резултатите?

Прибрах картинката на антената при мен, не бях се сетил за такова решение... :oops:
PS: при мен се очертава симетричната линия да минава през клоните на дървета. Затова този вариант ми стана много симпатичен. Предполагам, че така изпълнена "симетричната линия" е по-устойчива към клони и други близко разположени предмети.
Изображение



LZ1VB
Мнения: 91
Регистриран на: 06 юни 2007, 07:43

Re: Симетричен фидер от два коаксиални кабела

Мнение от LZ1VB » 04 ное 2012, 08:49

Приятели,

Конструкцията, показана на картинката е абсолютно безмислена. Симетричните линии се използват от радиолюбителите за захранване на антени само поради една причина - могат да работят при високо КСВ. Това прави възможно използването на един дипол за много обхвати, дори и там, където КСВ-то му е кошмарно, стига само антенния тунер да се справи с него. При това високия импеданс на линията е от съществено значение за ниските загуби. Коаксиалът напротив, не може да се използва при високо КСВ заради големите си загуби. Показаната симетрична линия запазва този недостатък на коаксиалния кабел, като даже го умножава по две :). Допустимо е да са използва само мого късо парче от нея - колкото да се премине през стената. Но даже и в този случай е по-добре на края на истинската симетрична линия да се сложи добър балун и да се продължи с един коаксиал до тунера.

73



LZ6AJ
Мнения: 1401
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Симетричен фидер от два коаксиални кабела

Мнение от LZ6AJ » 04 ное 2012, 12:24

напротив, Вальо ... с късо парче нищо не става, трябва да си над дължината на четвъртвълновия трансформатор на импеданс за най-ниския банд (и в статията е написано, и на картинката) ... за повечето тунери, които имат симетричен вход -> физически това са краищата на вграден балун 4:1.

с всичко останало съм съгласен ... има ли антена без трапове, която да резонира на няколко определени честоти и едновременно при това - да е с входен импеданс от един порядък на всяка една от тези честоти ? няма ! ... следователно говорим за някакъв евтин компромис ... една антена, и тя еднакво лоша на всички банди :)

ако Огнян и Сашо имаха място за n- на брой монобандери, едва ли щяха да си губят времето с подобни измислици. а що ли пък да нямат ?

при нужните 35 метра за да работи посоченият компромис и на 80м, аз бих направил диполи - захранвани с един кабел, че защо не и с отделни коаксиални кабели ... просто бих ползвал двете крайни точки на окачване ... и между тези две точки - три линии, дистанцирани една от друга с подходящи ребра - най-горната линия за дипола на 80м, втората за диполите на 40 и 10м последователно, третата за 20 и 15 м.
5 коаксиални кабела, вързани в сноп минават през дърветата (участъкът го бандажирам със силиконова спирала, поемаща фрикциите с клоните)
ако се искат и WARC обхвати - решението и за там е аналогично.

хубава неделя !

73,
Любо


73,
Любо

LZ1VB
Мнения: 91
Регистриран на: 06 юни 2007, 07:43

Re: Симетричен фидер от два коаксиални кабела

Мнение от LZ1VB » 04 ное 2012, 13:58

Е, не би трябвало да е еднакво лоша на всички банди :) Там където дължината съвпада с нечетен брой л/2, би трябвало да се държи нормално. Но същия резултат се постига ако се премести балуна горе и се пусне само един коаксиал.
А за FAN дипола съм съгласен, че е по-добро решение.



LZ6AJ
Мнения: 1401
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Симетричен фидер от два коаксиални кабела

Мнение от LZ6AJ » 04 ное 2012, 14:35

разбира се, принципно правило - най-добре е съгласуващият елемент да се монтира в мястото, където има разсъгласуване ... така се вдига цялостното К.П.Д. на "антена + фидер". има такива изделия :

http://www.mfjenterprises.com/Product.p ... id=MFJ-919

но най-вероятно това ще подобри нещата само на онези честоти, за които импедансът на антената е 4 пъти по-голям от този, на коаксиала. а за другите - бозата става още по-голяма, да не кажа, че и тунер на близката страна на фидера няма да помогне повече ... или поне няма да може да се настройва еднозначно за целия банд.


73,
Любо

LZ1ONK
Мнения: 61
Регистриран на: 10 окт 2006, 15:33
Местоположение: Sofia

Re: Симетричен фидер от два коаксиални кабела

Мнение от LZ1ONK » 04 ное 2012, 20:00

Здравейте,

Да успях да вдигна такава антена като Inv Vee. В средата е на около 8 метра над покрива а краищата на около 2,5 метра. Не съм правил експерименти да удължавам или скъсявам рамената. Резултатите са незадоволитени, поне при моето изпълнение. В статията пише, че нивото на шума било осезателно по-ниско. При мен това май е единствения положителен ефект. Наистина на слух в сравнение с GP има по-малък шум. На предаване се настройва трудно на всички обхвати и настройката се запазва само в тесен участък. Изключение прави само 3,5 MHz. Там тунерът успява да я съгласува задоволително в почти целия телеграфен участък. Всъщност и затова все още не съм я свалил.
Наистина сега мисля за някакви диполи, защото при мен въпросът е за антена на 3,5 MHz. Проблемът е че нямам две точки за окачване а само една и затова всички варианти при мен са Inv Vee.

Поздрави,

Огнян /LZ1ONK


73! LZ1ONK/LZ7O

lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Симетричен фидер от два коаксиални кабела

Мнение от lz2be » 04 ное 2012, 20:52

Оги,

нямаш ли вариант за W3DZZ? Даже ще е по-късо от този дипол. Едно време като живеех в блок бях с такова нещо и вършеше добра работа. Кръговете бяха от коаксиал върху PVC тръба.

73 Боян



LZ6AJ
Мнения: 1401
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Симетричен фидер от два коаксиални кабела

Мнение от LZ6AJ » 04 ное 2012, 23:21

излиза, че повечето предположения се потвърждават и на практика ...

затова мисля, че и W3DZZ няма да се получи прилично, щом има само една точка на окачване ... да видим при Сашо как са обстоятелствата.

Оги, щом става дума основно за 80 м ... ето един вариант, с който се трудихме вчера в клуба в Брюж и с удоволствие споделям опит.

http://www.antennepkw.com/8/ft_wire_tra ... 76574.html

конкретно се усуквахме около този екземпляр, който е за 160 и 80 м ... оказа се, че работи добре, но е много чувствителен към ъгъла на разтвора ... тръгнеш ли да излизаш над 90°, с цел отделяне на краищата от земята - нещата се подобряват като КСВ, но резонанса и той бяга нагоре. става дума само за 160 м ... 3,640 не мърда като резонанс ...

и така - виждам, че предложението италианско за 80/20 м е дълго 16 м (минимум 6 м сопа на покрива) и иска разстояние между краищата долу 11,5 м (т.е. по 6,5 м в двете посоки настрани, имайки по едно на ум за крайните въженца) ... това устройва ли те ? като два банда, и необходимо разстояние ?... другата за 80/40 ще е по-широколентова на 80 м, но ще иска поне 10м височина на окачване ...

фабричния вариант не е за препоръчване, тъй като пари за жици ... било то и UV-защитени :wink: трудно се намират ... по-важният аргумент "против" покупката на една такава антена е, че тя резонира в средата на бандовете ... а точно там на никого не върши работа, освен на руснаците за ССБ - 3,650 МХц или 14,170 МХц ... т.е. нито ССБ, нито телеграф :)

73,
Любо


73,
Любо

LZ1ONK
Мнения: 61
Регистриран на: 10 окт 2006, 15:33
Местоположение: Sofia

Re: Симетричен фидер от два коаксиални кабела

Мнение от LZ1ONK » 05 ное 2012, 08:55

Здравейте,

Бояне, не знам как би работил W3DZZ като Inv Vee. При мен ситуацията е такава, че мога да разполагам само с покрива на асансьорната шахта на моя вход. На съседните мога само да вържа рамената, но не и да слагам мачти. Та на тази асансьорна шахта съм вдигнал една мачта, на която има един GP - DunaX GPN4B (на 7, 14, 21 и 28 MHz). Втората мачта, която е в единия ъгъл на шахтата я използвам за този дипол, като рамената отиват до асансьорните шахти на съседните входове. Повече не мога да си позволя, а и каквото и да сложа там няма да се задържи дълго. Пробвал съм G5RV и W5GI ( http://www.lz2zk.com/antennas/page79/index.html ), но и при двата случая симетричната линия минава много близо до блока. Затова реших да експериментирам такава симетрична линия, която би трябвало да е по-малко чувствителна към околните предмети. Още повече, че шакът ми е без прозорец и кабелите минават през едната стая.

Да Любо, този вариант (80/20) е интересен и ще свърши работа, като гледам размерите. Мачтата ми е около 8 метра и мисля, че ще е достатъчна. Прав си, че едва ли ще отделя пари за жична антена, но си струва да се пробва, ако се намерят някакви данни. Не се смятам за голям специалист по антени, за да се хвана сам да ги смятам :? .


73! LZ1ONK/LZ7O

lz3yy
Мнения: 220
Регистриран на: 28 окт 2006, 21:03

Re: Симетричен фидер от два коаксиални кабела

Мнение от lz3yy » 05 ное 2012, 09:53

.
Последна промяна от lz3yy на 11 яну 2015, 23:31, променено общо 1 път.



LZ6AJ
Мнения: 1401
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Симетричен фидер от два коаксиални кабела

Мнение от LZ6AJ » 05 ное 2012, 10:08

добро утро !

и успешна нова седмица ...

Оги, според твоите обяснения - ако покривът на асансьорната шахта е 2 м над нивото на покривната плоча на блока и имаш 8 м мачта, става общо 10 м височина над базата. ако блокът е стандартен панел - ширината на един вход би следвало да е от порядъка на 13,60 м. което означава, че имаш пълната възможност за направата на класическо обърнато V за 80м ... лошото в сценария е, че самото то ще играе шапка за четирибандовия вертикал и неговите 8 радиала.

относно италианското инвертед Ви - няма проблем по време на следващото ми ходене в ON6BR да отпусна едното рамо и да измеря на какво разстояние е трапът от края на рамото и какви са неговите габаритни размери, но едва ли това ще може да се трансформира директно към 80 и 20 м ... най-малкото защото се чудят какъв тип съпротивителен проводник за използват, за да не може да се копират антените им ... в случая имам чувството, че този ми приличаше на нещо стоманено с месингово покритие :shock:

за траповете - убеден съм, че ще има колеги които разполагат с програми за пресмятане и ще ти помогнат. но все пак си мисля, че щом имаш решение за останалите 4 банда, не си струва да се бяга от класиката - така ще имаш възможност за постигане на най-голяма ширина на лентата. остава в по-близкия до тебе край да сложиш едно 24в кораво реле (да речем нещо камионско) и да добавяш към едното рамо едно парче от 2,30 м - ето ти тебе два резонанса - 3,530 и 3,730. предимства - на ССБ храниш антената в средата, а на телеграф си малко по-настрани ... ще увеличиш импеданса, но и реактанса, което не е толкоз фатално в телеграфния участък. там 50-60 КХц лента стигат ...
ако пък не ти стига мястото за такова удължение, можеш да разиграеш противоположния вариант - двете рамена еднакви по дължина за телеграфния участък, а релето някъде по близкото рамо. само че в този случай го направи за 3,760 ... не толкоз заради важните участия в "дернека" на 3,764 МХц, а да можеш да покриеш до 3,800 без много драскане в сигнала.
и трети вариант - обърнато V, резониращо на 3,600 МХц, хранено с 50 ома коаксиален кабел и тунер долу ... изключваш си тунера на радиото, настройваш се в която част на банда искаш и нямаш грижи в рамките на 70-80 КХц.

ето ти тебе материал и идеи колкото си искаш ... всичко от написаното съм го правил по няколко пъти ... и всичко работи ... и върши работа. принципно ти препоръчвам да прибягваш до захранване на класически жични антени встрани от геометричната среда само в краен случай - когато са много ниско над земята и ти е нужно малко увеличение на импеданса, да речем. защото този трик неколкократно свива ефективната лента на антената.
относно инвертед V над покривна плоча на панелен блок помня, че колеги бяха забелязали и изследвали някакви особености, свързани с оста на антената и посоката на армировката на железобетоновите конструкции.

73,
Любо


73,
Любо

LZ1ONK
Мнения: 61
Регистриран на: 10 окт 2006, 15:33
Местоположение: Sofia

Re: Симетричен фидер от два коаксиални кабела

Мнение от LZ1ONK » 07 ное 2012, 09:23

Благодаря на всички!

Както каза Любо, сега имам много идеи за проби и експерименти. Може би като начало ще опитам варианта на Наско. Вижда ми се най-лесен за изпълнение, а и в момента имам два коаксиала, прекарани до горе и с малко преработки би трябвало да стане. Освен това и на 160 m нямам никаква антена.

Наско, имаш ли спомен каква бобина си използвал на този слопер за 160/40 m?


73! LZ1ONK/LZ7O

lz3yy
Мнения: 220
Регистриран на: 28 окт 2006, 21:03

Re: Симетричен фидер от два коаксиални кабела

Мнение от lz3yy » 07 ное 2012, 13:37

.
Последна промяна от lz3yy на 11 яну 2015, 23:30, променено общо 1 път.



LZ1ONK
Мнения: 61
Регистриран на: 10 окт 2006, 15:33
Местоположение: Sofia

Re: Симетричен фидер от два коаксиални кабела

Мнение от LZ1ONK » 07 ное 2012, 14:08

Благодаря Наско, ще пробвам!


73! LZ1ONK/LZ7O

lz3yy
Мнения: 220
Регистриран на: 28 окт 2006, 21:03

Re: Симетричен фидер от два коаксиални кабела

Мнение от lz3yy » 07 ное 2012, 14:44

.
Последна промяна от lz3yy на 11 яну 2015, 23:30, променено общо 1 път.



LZ1ONK
Мнения: 61
Регистриран на: 10 окт 2006, 15:33
Местоположение: Sofia

Re: Симетричен фидер от два коаксиални кабела

Мнение от LZ1ONK » 07 ное 2012, 16:40

Да, това е ясно, както и че мачтата е заземена. Още веднъж благодаря!


73! LZ1ONK/LZ7O

lz2xyz
Мнения: 45
Регистриран на: 19 дек 2006, 13:30
Местоположение: Силистра

Re: Симетричен фидер от два коаксиални кабела

Мнение от lz2xyz » 08 ное 2012, 23:11

Като стана дума за слопери, скоро попаднах на това: http://www.iw5edi.com/ham-radio/files/1 ... ntenna.pdf



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Симетричен фидер от два коаксиални кабела

Мнение от lz2be » 09 ное 2012, 10:40

Здравейте,
само да добавя относно бобините, да се навиват с възможно най-дебел проводник за увеличаване на Q-фактора и намаляване на загубите. Казват, че най-качествената бобина е "квадратната", т.е. диаметъра да е равен на дължината.
Тялото, върху което е навита бобината е добре да е от материал, който трудно се топи/деформира. За мощност от 100Вт обикновено е достатъчна 1-2мм жица и PVC тръба, но с увеличаване на мощността се увеличават и загубите, т.е. топлината разсейвана от бобината.
Друг фактор, който трябва да се има предвид е ВЧ напрежението в/у бобината. За да не пробива м/у навивките е добре да е навита с разстояние м/у навивките. Това помага и да охлаждането.
Накрая, за да сте спокойни, може да я тествате с 1 мин непрекъснато излъчване с макс мощност. Ако индикациите на предавателя не се променят (КСВ, настройка, мощност) и бобината е наред, значи всичко е ОК :) Ако след теста бобината пари много, ще придобиете и представа какво реално излъчвате.
73 Боян



LZ1GE
Мнения: 22
Регистриран на: 09 апр 2012, 15:57

Re: Симетричен фидер от два коаксиални кабела

Мнение от LZ1GE » 13 ное 2012, 16:53

Ако може и аз да се намеся, тъй като работя с подобна антена. Просто FAN антена на 40, 20, 15 и 10м., като на краищата на дипола за 40м. съм сложил трапове с коаксиален кабел и настроих продължението за 80м. Така с 1 коаксиален кабел мога да работя на всички обхвати. Проблемът ми е да я вдигна колкото може по-високо. В момента е на 12м. височина и работя добре със 100w. IC706. Два пъти ми я бута вятъра, но... С тази антена участвам в много контести и добре ме чуват, както на CW, така и на SSB.
Цялата дължина на антената е около 30м., като краищата ми висят малко, около 1м.

73! LZ1GE.



Отговори