CAT +PTT+KEY +Педал в един COM-порт

Схеми, софтуер, радиостанции и модификации за тях.
LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

CAT +PTT+KEY +Педал в един COM-порт

Мнение от LZ1NY » 19 сеп 2011, 23:36

Направил съм си интефейс към станцията, но понякога "забива" когато работя с N1MM - много неприятно ...
Чудя се дали причината не е в драйверите за конверторите или за станцията или в евтините USB-Serial конвертори. Драйверите - Prolific, като че ли не се славят с най-доброто качество. С другите чипсети за конвертори CH340, CH341 имам съвсем малко наблюдения...

Ще търся възможна причина и от ВЧ, вкарано по кабелите.

Сега ще направя нов интерфейс, обаче с FTDI чиповете - FT232R.
Но въпросът ми е - дали принципно не е проблем за един СОМ порт да върши всичките тези неща:
САТ - на 9600 Бд или повече (не открих разлика при работа на по-висока или по-ниска скорост)
изход CW манипулация
изход PTT
вход за педал

интересното е, че конвертор за 0.99 долара все пак работи :D

Какво е вашето мнение?


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: CAT +PTT+KEY +Педал в един COM-порт

Мнение от LZ1NY » 20 сеп 2011, 00:00

и като допълнение
RigExpert и в най-лекия си Tiny вариант (за над 100 USD) използват FT2232 - т.е. два СОМ порта - един за САТ, другия за PTT и манипулация.
Вход за SQL видях, но за педал - не открих.
А педалът в комбинация с ESM функциите на N1MM си е голяма глезотия :D


Уточнение - и за всички крака и ръце да сложим педали и т.н. - операторът си е оператор и той е най-важния интерфейс, закачен към радиото! :D


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ3NY
Site Admin
Мнения: 853
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: CAT +PTT+KEY +Педал в един COM-порт

Мнение от LZ3NY » 20 сеп 2011, 10:35

На моя MixW RigExpert му сложих допълнително чинч букса за педал и е вързана към кабела от РигЕксперта към радиото.
Самото кутийче не работи добре с N1MM и понякога много мудно минава от предаване на приемане. Забавя се около секунда или две. Достатъчно време за да не може да се ползва сериозно за състезания. Екипа на N1MM така и не откри къде е проблема. Според мен е до драйвери.

За сравнение WinTest работи перфектно като комуникация с този хардуер.

73!


Value has a value only if its value is valued.

lz3yy
Мнения: 220
Регистриран на: 28 окт 2006, 21:03

Re: CAT +PTT+KEY +Педал в един COM-порт

Мнение от lz3yy » 20 сеп 2011, 11:21

.
Последна промяна от lz3yy на 11 яну 2015, 23:45, променено общо 1 път.



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: CAT +PTT+KEY +Педал в един COM-порт

Мнение от lz2be » 20 сеп 2011, 15:49

Здравейте,

ползвам 2 подобни Prolific USB-COM конвертора поне от 3 години и работят без проблеми с N1MM. Единия е CAT за 756Pro2, другия се ползва за CW,PTT,FSK (TxD,DTR,RTS). Трудното е да ги подкараш веднъж и е въпрос на драйвери, особено ако USB порта се е ползвал преди и за други устройства. Уиндоуса "помни" какво първо си закачил на този порт и му е сложил драйвер, после слагаш други неща и той си слага съответните драйвери, но не винаги успява да "уцели" правилния и затова и тези USB/COM не винаги работят както трябва.
При мен стана след като включих USB/COM, деинсталирах драйвера, който си беше заредил уиндоуса, рестартирах компютъра и инсталирах USB/COM драйвера.
Има начин (ако някой може да ми припомни как ставаше) да се влезе през System/Hardware или през Task Manager и да се видят на даден слот какви устройства някога са били включвани и какви драйвери са си заредили, после всички тези драйвери се изтриват и се зарежда USB/COM.

73 Боян



LZ6AJ
Мнения: 1401
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: CAT +PTT+KEY +Педал в един COM-порт

Мнение от LZ6AJ » 20 сеп 2011, 21:42

добра вечер !

сори, че ще почна с уговорка -> не стана ясно за каква среда четем и коментираме ... но да предположим, че е нещо читаво в днешно време, да речем "ХР" :D

и така - подкрепям Боян и продължавам по-нататък ... Control Panel - System - Hardware - Serial/Com ports - USB устройства ... пропускаме тези които са в момента включени с техните имена като устройства (веднъж зареден драйвер за съответния USB менаджер се разпознава още с прочитане на боундари-скан регистъра и други неща се преливат на ниво JTAG още при самия хот-плуг)
най-доле в списъка е етикет "системни устройства", а най-долу в него са USB-контролерите ... първо са ония портове които са налични като хардуеър с техните адреси, а още под тях са ония драйвери които са били зареждани някога - за тях става дума ...
пример :
виж прикачения скрийншот като word file ...

още веднъж пояснявам, че списъкът с USB-контролерите не е в редицата на включените в момента USB-устройства, а се изрежда зад етикета "system devices", който принципно е последен в колоната "device manager" ... в дъното след видеокарти, мишки, серийни портове, процесори, мрежови адаптери и т.н.

споделям моя опит, че FT232BL няма проблеми както към RS232 така и към 485 интерфейс протокол ...

но желателно е да не се прокарват две функции през един USB-порт, нека единия държи САТ-интерфейса, а другия - телеграфия, педали и т.н. ... с последното не съм се занимавал от времето на DOS - K1EA и UA1AAF.
Сега USB-WK2 на K1EL се грижи ... Борката от Габрово има отъпкана пътека по въпроса с доставките ... откак съм го взел, вече трета година съм забравил, че го има на USB-порт-4 или -5 вече не помня ... безгрижно си командва две радиа поотделно, с телеграф и РТТ ... само дето педала не натиска, или поне аз не мога да го накарам ... :lol:

хубава вечер за сега !
73
Прикачени файлове
USB_controllers.doc
(52 KиБ) Свален 614 пъти


73,
Любо

LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: CAT +PTT+KEY +Педал в един COM-порт

Мнение от LZ4ZD » 20 сеп 2011, 22:26

И моите 20 стотинки в темата.

Работил съм с различни USB-COM конвертори, някой китайски, някой с FTDI чипове. Като цяло FTDI чиповете са най-стабилни. За отделни случаи, когато съм имал трудности с комска комуникация през USB (независимо от конвертора) съм си взел един истински COM порт на PCMCIA карта. Има също така изпълнение и за Express card. Не са скъпи и всички модерни портативни компютри имат такива слотове (освен EeePC на Asus или поне по-старичките).

И още нещо, някой от китайските ментета USB-COM имат изкарани само двата сигнала RxD и TxD плюс масата естествено. Друг важен момент е използването на пълен кабел, а не такъв, в който са свързани само посочените сигнали. Виждал съм "фабрични" такива кабели - само RxD/TxD. Това последното няма много общо с питането на Виктор, но спестява време в troubleshouting-а (простете за англоезичния термин).



LZ6AJ
Мнения: 1401
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: CAT +PTT+KEY +Педал в един COM-порт

Мнение от LZ6AJ » 20 сеп 2011, 23:57

както се казва - "всяко нещо си има цена !"
явно съвсем ненапразно Виктор изрази учудване за пресечната точка между надеждност и 0.99 $ ...

принципно чиповете конвертори вадят всички сигнали на RS232. какво и доколко симулират от протокола - това е друга тема, какво производителят е докарал до ДБ.9 (ДБ.25) конектора е нещо трето, както констатира и Злати - "не точно по темата".

замислих се, дали само с RxD и TxD може да се направи подобие на CT-17 за Айком ... определено не би, няма как !

от друга страна пък работата е малко "дъ-ра дъ-ра ... два чадъра ... пък и двата излишни". имам предвид ненужните в повечето случаи преобразуватели на ниво. ако не става дума за FT-950, TS-2000, Еlekraft или които там радиа имат класическия RS232 порт, ще е напълно излишно да се преобразуват нивата веднъж напред, а после назад ... едно, че 5-те волта в USB-порта са поне с един MOS преход по-ниски ... второ, че край удвоителя на напрежение се монтират какви ли не евтини кондензатори, струващи под цент ... и какво ли още не като влошаващи обстоятелствата фактори ... и накрая - нивата вместо 12 са около и под 9 волта, а фронтовете са "ПГК" ... (добре, че в нашия случай 9600 бода е нищо като скорост).

не ми стана ясна идеята на Виктор защо всичко требе да е в едно ? ... само един USB-порт ли има ? ... но и така да е, USB-сплитърите са много по-надеждни от USB-COM конверторите. в последно време даже и по РС-тата COM-портовете не са истински. наричат ги "виртуални" - например DELL ... точно с такъв евтин конвертор - направо едно от USB-тата на дъното е нарочено за СОМ и готово - цъфнахме, та вързахме ... т.е. има ли го конектора отзад ? - има го ! ... точка по въпроса :D
На колко клиента днес, у дома, ще им е нужен истински 232 порт ? ... защо да вкарват хардуеър хората, след като ще е излишен консуматор на енергия и ще дърпа от себестойността на изделието ?


73,
Любо

lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: CAT +PTT+KEY +Педал в един COM-порт

Мнение от lz2be » 21 сеп 2011, 00:18

Викторе,
на теб всъщност за какво ти е педал? N1MM в режим ESM работи много интелигентно на всички видове (CW, SSB, RTTY).
На SSB си играх да си направя файлове с всички букви и цифри, обаче като започне да говори излиза толкова неестествено, че засега съм се отказал. Явно трябва голяма играчка с обработката на всеки файл, за да се нацели точното начало и край.
73 Боян



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: CAT +PTT+KEY +Педал в един COM-порт

Мнение от LZ1NY » 21 сеп 2011, 10:39

Здравейте

Благодаря за всички мнения и данни, които ми писахте.

Ще уточня някои работи. Това, което работи при мен сега - една кутийка, с един USB кабел.....не че нямам толкова портове, ама защо да се мотат няколко USB кабела. Вътре е монтирана платката от USB хъб. Махнати са конекторите (за да не заемат място) и са монтирани два конвертора към серийни портове (с PL2303) и една USB звукова платка. Работи и под XP и под Windows 7, предимно с N1MM, но понякога с HRD.
Преди време съм работил и със софтурера на UA1AAF
От тази кутийка - постижение на техниката :D отиват CAT към двата трансивъра FT-847 и FT-897 (Да ! FT-847 работи с "класически" RS-232, а FT-897 с TTL нива). Също така към двата трасивъра отиват букси за манипулацията и за PTT, а само към единия имам и аудио вход/изход. от цифровите режими работя само на JT65 и FSK441, но го ползвам и за слушане на други режими или ако искам да запиша някое аудио.

Това че звуковата карта е вътре също ми дава друго удобство, на FT-847 РТТ за цифровите режими трябва да минава през микрофонни вход - всичко е вътре в едно (847 няма VOX както 897) .

Относно педала - вързан е към пин 6 (иначе вход DSR). В конфигурацията на N1MM се задава
Config - Configure ports, Mode control, Other - COMnnn - Hardware - FootSwitch(pin6) - ESM Enter
и този педал дублира ENTER клавиша. Даже по време на контест може да люпиш семки и да натискаш от време на врема педала с палеца на крака си. Особено ако ползваш клъстер и не се налага да приемаш даже инициалите на кореспондентите, а просто програмата ще си ги взима от BANDAMP прозореца.
Преувеличавам, разбира се ... трябва да има Оператор пред станцията

В тази кутийка влиза и букса от морзовия ми ключ и с ключе може да се превключва към единия или другия трансивър - далеч на всичко се предава от РС-то все пак :D

Mнението, което си изградих на базата на това, което споделихте и това което прочетох.
- всичко в един сериен порт.... практиката показва ,че не е удачно!
Затова:
- По два серийни порта към всяко радио - единия само за САТ, а другия за PTT, Key, FootSwitch.
- Конверторите - или FTDI FT232 монтирана на преходна платка (0.80 USD) към DIL28 ( от 0.65mm pitch хм...) или готови модулчета USB-TTL, такива с чипсет CP2102 са по 3.50 USD (подсказа ми го LZ5VK)
- За към FT-897 не е необходимо повече - нивата и логиката на изхода на чиповете или на готовите модулчета са TTL
- Към FT-847 - МАХ232 решава нещата с САТ , а другите изходни сигнали - както и сега: отворен колектор

Радвам се, че получих толкова мнения. Вярвам, че информацията може да е полезна и на други читатели!
Поздрави !


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1ZP
Мнения: 117
Регистриран на: 26 сеп 2006, 22:44
Местоположение: Plovdiv KN22ID
Контакти:

Re: CAT +PTT+KEY +Педал в един COM-порт

Мнение от LZ1ZP » 24 сеп 2011, 23:48

Здравейте,
малко информация по темата и от мен. Ползвам FT232RL като преобразувател към интерфейса си от около 2 години - работи прекрасно с необходимите ми програми WSJT и VUSC (VHF contest log). Интересното при този чип е това, че можете по ваше усмотрение на конвертирате изходните ( TTL нива ) му сигнали. Това става на ниво EEPROM с помощта на програма, която може да се изтегли от страницата на FTDI. Тази възможност дава по-голяма гъвкавост при проектиране на схемата, а именно с минимум буферни/инверторни стъпала. Не забравяйте обаче да прочетете и запазите оригиналния EEPROM, за да го възстановите ако нещо се обърка ! И още нещо, което забелязах при FT232RL - след инсталацията на драйверите и "визуализирането си " в device manager - a, беше необходимо да отворя "properties" и да отбележа прозорчето "virtual port", едва след което заработи нормално.... ?!
Що касае преобразувателите с Prolific чип - нямам забележки, когато към компютъра е закачен само един такъв. Вързал съм си "маймуната" към компютъра именно посредством него, а иначе подобни преобразуватели са много широко разпространени при програматорите за мобилни телефони. Забелязал съм обаче, че когато към компютъра има поставени два или повече подобни пребразувателя, настава голяма бъркотия...
Аз също споделям мнението , че не е добра идея CW/PTT и CAT да вървят по един и същи порт, но пък при доста logger-и концепцията е именно такава.
Ето и схемата, която е много близка до това което реализирахме ( мисля,че дори пазим още PCB файла във формат .lay ) с LZ1AWW и LZ1HI: http://www.tkk.pl/~sq1gu/pliki/interfej ... js_sch.JPG .
Единствената по съществена разлика при нас е тази, че при CAT интерфейса като изолатори използваме оптрони с тригер на Шмит (H11L1) - много по бързи са и формират прекрасни фронтове....А иначе страницата на SQ1GU е пълна с много интересни неща: http://sq1gu.prv.pl/
Поздрави на всички "чоплещи" се по тази или друга радиолюбителска тема.
Жоро



lz4ae
Мнения: 46
Регистриран на: 12 окт 2011, 18:35

Re: CAT +PTT+KEY +Педал в един COM-порт

Мнение от lz4ae » 25 окт 2011, 14:27

Здравейте,
и аз да споделя малко опит с FTDI чиповете:
- дълго време използувах успешно тази схема http://store4.data.bg/lzae/FTDI/1USBSch.JPG,http://store4.data.bg/lzae/FTDI/1USB.JPG за
работата на която трябва да се инвертират DTR и RTS http://store4.data.bg/lzae/FTDI/1USBSet.JPG, но за пълно щастие не стига AFSK-то, и преди няколко месеца сътворих това: http://store4.data.bg/lzae/FTDI/2USBSch.JPG ,http://store4.data.bg/lzae/FTDI/2USB.JPG ,http://store4.data.bg/lzae/FTDI/2USBF.JPG.Едновременно работят и двата педала и всичко друго без забавяне и други ексцесий ,а последно вградих FT232RL с платка от sirius-pcb и в ротатораhttp://store4.data.bg/lzae/FTDI/USBRot.JPG .
73 Ангел



lz5vk
Мнения: 121
Регистриран на: 05 мар 2007, 21:44
Местоположение: Sofia

Re: CAT +PTT+KEY +Педал в един COM-порт

Мнение от lz5vk » 18 мар 2012, 19:50

Здравейте,

Вдъхновен от темата, както и от нуждата от прост интерфейс за CW/PTT/CAT за моето FT-897, прекарах известно време в търсене на евтино и все пак доволно качествено решение.
Нарекох го SUCCI - Simple USB CW & CAT Interface :)
Спрях се на готови модули с СР2102 на Silicon Labs поради простата причина, че са удобни за работа и не изискват орлови очи и стоманени ръце за запояване (за разлика от фаворита FT232RL).
Също така реших да оптоизолирам само PTT и CW изходите, тъй като не очаквам радио с високи напрежения за комутация на тези сигнали да притежава САТ интерфейс. 8)
Като резултат се получи (според мен) красива платка на цена близка до тази на USB->RS232 конвертор.
При успешни тестове повече информация ще бъде публикувана в базара.

73,
Веско.
Прикачени файлове
SUCCI v1
SUCCI v1
succi.jpg (347.18 KиБ) Видяна 14308 пъти


73!
Веско
LZ5VK.

lz2mz
Мнения: 1
Регистриран на: 27 яну 2014, 12:49

Re: CAT +PTT+KEY +Педал в един COM-порт

Мнение от lz2mz » 29 яну 2014, 12:56

Здравейте.Колко струва?Как да го заявя?С кой софтуер е съвместим? Мишо. lz2mz



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: CAT +PTT+KEY +Педал в един COM-порт

Мнение от LZ4ZD » 29 яну 2014, 15:19

http://www.bfra.org/index.php?option=co ... &Itemid=58
Продавам USB интерфейси за управление на трансивър (САТ) и генериране на CW и PTT, базирани на FTDI FT-232RL чипсет със следните възможности:

- Контрол на трансивър през сериен порт за всички трансивъри, които ползват интерфейси с RS232 нива на управление (например Elecraft K2, K3, KX3, Yaesu FT-450(D), FT-847, FT-950, FT-1000MP, FT-1000MPmarkV, FT-2000, Kenwood TS-480, TS-570, TS-590, TS-870).
- Телеграфна манипулация (CW), генерирана чрез DTR изхода на порта
- Контрол на предаване (РТТ), генериран чрез RTS изхода на порта
- Вход за педал (FS), задействащ DSR входа на порта

Предлагат се като готови устройства, сглобени в прахово боядисана, лазерно рязана и лазерно гравирана алуминиева кутийка на цена 45лв/бр.

73,
Веско
LZ5VK.
Телефон: 0888818088
Снимки - на линка в базара.

За съвместимия софтуер - интерфейса се намира от компютъра като COM порт под Windows. Всички програми работещи с COM порт могат да го използват. Програми под DOS прозорец (конзолни програми) във Windows могат също да го използват като стандартен COM. Под чист DOS интерфейса няма да работи.



Отговори