Russian DX Contest

lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Russian DX Contest

Мнение от lz2rs » 16 авг 2015, 12:01

Здравейте колеги,
днес забелязах,че има приятно за мене разместване в класирането на QRP category in RDXC 2015.
Според условията на контеста е взето в предвид:
* - no CAT FREQ in the log
** - log received after 36 hours deadline for TOP scores
Чест прави на Руснаците,че спазиха условията на контеста! радостен съм,защото RDXC e един от най любимите ми
и най трудни контести и най после успях да взема 1 -во място World.....макар и на QRP.
След 1 st place QRP CW SO 10 m World WWDX 2014,от тази година намалих участията си в контести и ще участвам повече
за удоволствие,отколкото за класиране.Започнах да се уморявам по време на работата през нощта,пуша много,а и антените
ми на ниските бандове са само диполи на няколко метра височина на покрива.
Радвам се на успехите си най вече за това,че винаги съм бил честен по отношение на мощността,а и съм спазвал 100% условията на
даденият контест.Работата на QRP ми доставя голямо удоволствие!
БЛГ за поздравленията!
73! Румен LZ2RS/Qrp



lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Russian DX Contest

Мнение от lz1yq » 16 авг 2015, 12:09

Браво Румене за достойното представяне.

73 Крис



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Russian DX Contest

Мнение от lz2be » 16 авг 2015, 15:30

Поздравления за 1-вото място Румене!
73 Боян



LZ2AB
Мнения: 175
Регистриран на: 04 май 2009, 16:21

Re: Russian DX Contest

Мнение от LZ2AB » 16 авг 2015, 17:12

Румене ти си наща гордост.
Браво и желая бъдещи успехи!
Кръстю LZ2AB



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Russian DX Contest

Мнение от lz2rs » 16 авг 2015, 20:09

Благодаря за поздравленията колеги-те значат много за мене!
Бих искал да изкажа моята благодарност и на Борис LZ2JR,който ми помогна
много при закупуването и сглобяването на трансивъра ми К3,софтуера към него,както и
за това,че ме научи да работя с програмата N1MM - без неговата всеотдайна и постоянна
помощ,нямаше да имам подобни успехи!
73! Румен LZ2RS



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Russian DX Contest

Мнение от LZ6AJ » 17 авг 2015, 09:34

Поздравления и от мен !

на всички, класирали се в челните десятки ... там, докъдето се стига с много труд :
(по реда на категориите)
на колектива на LZ5R, на Боян LZ2BE, на Румен LZ2RS, на Райчо LZ1RAY, Ради LZ2ZY, Павел LZ1FY и Николай LZ1NG ...

... само бой, стратегия и бой, успехи и пак в боя ... :wink:

специално за плаката на Румен - ЧЕСТИТО !

73,
Любо


73,
Любо

LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Russian DX Contest

Мнение от LZ6AJ » 03 сеп 2015, 13:23

здравейте !

предварителните резултати, от вчера са вече окончателни :

http://www.rdxc.org/results/2015/results.asp

още веднъж поздравления за всички, които са се представили подобаващо !

73


73,
Любо

LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Russian DX Contest 2016

Мнение от LZ6AJ » 19 мар 2016, 08:12

здраве желая !

и УСПЕХ на всички участници по-късно днес, ще се радвам да Ви поздравя и в ефира ...

73,
Любо / OR2F


73,
Любо

LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Russian DX Contest

Мнение от LZ3NY » 19 мар 2016, 19:43

Реших да се обадя на него.
Дано се чуем.

73! PA8ZB


Value has a value only if its value is valued.

lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Russian DX Contest

Мнение от lz1fy » 20 мар 2016, 22:52

http://3830scores.com
Russian DX Contest 2016 Mar 19 Claimed Score
#1
Call: LZ8E
Operator(s): LZ2BE
Station: LZ2BE
Radios: SO2R
Band CW Ph Cou Oblasts
160: 257 10 49 58
80: 405 36 61 66
40: 502 58 82 63
20: 479 106 75 74
15: 281 86 84 69
10: 91 8 34 24
Total: 2015 304 385 354 Total Score 12,361,253

Thanks to all friends for QSO's! 73! Boyan

#2
Call: 4O3A
Operator(s): 9A3A
Station: 4O3A
Class: SO Mixed LP
Band CW Ph Cou Oblasts
160: 254 3 46 41
80: 335 2 57 57
40: 376 65 74 61
20: 422 25 74 69
15: 273 9 54 68
10: 35 6 11 11
Total: 1695 110 316 301 Total Score 7,328,109

I knew that same weighting factor for LP and HP was not good, but here we are. So, to avoid unpleasant discussion, suspicions and to make qualifications a bit fair, I have proposal, addressed on contest organizers, on WRTC committee, or on contesters itself: Send inspectors to first 5 stations on qualifying list in all upcoming contests. Yes, all upcoming contests! We are open to host them and to share traveling expenses, if other competitors agree.
73 Ranko

-=-=-=-=-=-=-=-=-=-
Пет милиона разлика са си пет милиона!
Явно има разлика между 100W в БГ и 100W в Черна гора !
Според мен е тъпо, да си сложиш антените върху скала!
Трябва да са в чернозем с плитки подпочвени води!
От там идва разликата!
Така, че Ранко да ме извинява, но не е прав!

73's
Павел



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Russian DX Contest

Мнение от lz2be » 21 мар 2016, 11:48

Здравей Павка,

мисля, че коментара му е за друг човек. Поста му в 3830 е пуснат преди моя и по това време е знаел само онлайн резултата от 11.6 млн на 9А5Y от http://www.cqcontest.net/view/readscore.php
Разликата не идва от това дали антените са монтирани на скали или на чернозем, а основно от тактиката на работа в състезанието със 100Вт и разстоянието до Русия.
В HP можеш да си позволиш постоянно CQ, но в LP си е направо загуба на време. Събират се само руски стн + множители. Така сме работили 9А5Y и аз.

73 Боян



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Russian DX Contest

Мнение от LZ6AJ » 21 мар 2016, 11:49

здраве желая !
и успешна Нова- Първопролетна седмица ...

с удоволствие ще поздравя Боян LZ2BE и ще му пожелая и за напред да успява да бъде в челната тройка на EU#5 във WRTC-квалификацията, държейки достатъчно назад след себе си конкуренцията. на двата предстоящи АА-контеста - задължително по 800 WRTC-точки, а на другите през 2016 - поне по 850+ (yes)

Павка,
не бих си позволил да сравнявам шакове ... това са несравними величини. както и местоположението ... скалите в Черна гора са географска даденост.
по-скоро проблемите възникват тогава, когато някой почне да "мъти водата", т.е. да размества наредедените карти ...
Ранко е легенда, но не е 9A3A ... а се е подписал ... значи заедно с Иво са писали поста в 3830 рефлектора ... дали пък не са били заедно и преди поста ? :D ... дали пък Иво не ползва 200W радио, намалявайки изходящата мощност наполовина ? :wink:
...
използваната мощност е един от критериите в категоризирането. в същото време е един от факторите, който не може да бъде следен дистанционно. но независимо от всичко, сам по себе си, НЕ е решаващ за успеха! :D
едно е да си единствен DXCC и завидна глутница да те следва на всеки банд, на който щракнеш ... да се мислиш за много добър контестер, но в същото време WAEDC да ти е НЕприятен, тъй като DX-участниците били предавали логовете си с 35+ WPM ... съвсем друго е когато има и други по-търсени станции в контеста, когато времето от 36 ч стане 24 и няма време за какъвто и да е тоалет.
...
личната ми кореспондеция с Комитетите по този и други въпроси, свързани с неадекватността, ме доведоха до решение да им предложа за следващото издание на WRTC да допуксат до квалификация само клубни изяви в категория "M/S HP unlimited", като всеки тим може да излъчи само един отбор.

още веднъж - БРАВО БОЯНЕ !
шапка свалям за резултата, останалото - всеки сам себе си знае ...

73,
Любо


73,
Любо

lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Russian DX Contest

Мнение от lz1fy » 21 мар 2016, 13:04

Мен ме впечатли резултата на Черногорци на 160м.
На тези скали това ми се струва малко невероятно!
При Боян нещата са си съвсем нормални за този банд,
който е много важен специално за RDXC-а....!
При SO LP наистина слухтенето му е майката, както
за руснаци така и за множители, въпреки, че и слухтенето
гълта време!
При SO2R с едното ухо правиш руснаци, а с другото множители.
Още не мога да си обясня с кое ухо се търсят?
Явно си е голям майсторлък!
Поздравления Боби!

73's
Павел



LZ1RF
Мнения: 385
Регистриран на: 13 май 2009, 17:47
Контакти:

Re: Russian DX Contest

Мнение от LZ1RF » 21 мар 2016, 13:14

Мога да се съглася и с Павката и с Любо за условията за достигането на определен резултат в състезанията валидни за участие във WRTC. Считам обаче, че най-добрият критерий в тази класация е самото участие и постигнатия резултат във самото WRTC. Само в състезанието и мощностите и антените и SO2R са адекватни и не са необходими никакви контрольори, защото просто по време на състезанието съдиите са на място. Наско LZ3YY може да ме поправи, ако бъркам. Така че момчета, класирайте се, участвайте и побеждавайте, но и в самото WRTC не само преди него.
Поздравите ми са и за LZ8E и за LZ5R. Отлични резултати! Пожелавам им участие и в самото WRTC, иначе май тези резултати не си струват.

Както беше казал мъдрец "Не се прави нищо ако няма цел и не се прави нищо значимо, ако целта е нищожна".

73
Милчо / LZ1RF
Последна промяна от LZ1RF на 21 мар 2016, 13:16, променено общо 1 път.



LZ1RF
Мнения: 385
Регистриран на: 13 май 2009, 17:47
Контакти:

Re: Russian DX Contest

Мнение от LZ1RF » 21 мар 2016, 13:15

Мога да се съглася и с Павката и с Любо за условията за достигането на определен резултат в състезанията валидни за участие във WRTC. Считам обаче, че най-добрият критерий в тази класация е самото участие и постигнатия резултат във самото WRTC. Само в състезанието и мощностите и антените и SO2R са адекватни и не са необходими никакви контрольори, защото просто по време на състезанието съдиите са на място. Наско LZ3YY може да ме поправи, ако бъркам. Така че момчета, класирайте се, участвайте и побеждавайте, но и в самото WRTC не само преди него.
Поздравите ми са и за LZ8E и за LZ5R. Отлични резултати! Пожелавам им участие и в самото WRTC, иначе май тези резултати не си струват.

Както беше казал мъдрец "Не се прави нищо ако няма цел и не се прави нищо значимо, ако целта е нищожна".

73
Милчо / LZ1RF



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Russian DX Contest

Мнение от LZ6AJ » 22 мар 2016, 07:38

добро утро !
LZ1FY написа: ... При SO2R с едното ухо правиш руснаци, а с другото множители.
Още не мога да си обясня с кое ухо се търсят? ...
Павел, здравей !
това като възклицание ли да го приемем, или като подкана за споделяне ?

73,
Любо


73,
Любо

lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Russian DX Contest

Мнение от lz1fy » 22 мар 2016, 08:09

Любо,
аз няколко пъти се пробвах на SO2R с две трансивърчета само,
но нещо не ми се получава.
Като гледам резултата на P3F излиза, че средната му скорост
е 1,91 QSO/min, области е правил за 4,28мин/обл и съответно 2,25мин/DXCC.
Разбирам, че при LP майката му е търсене! Как успява да намери кореспондента,
да го вкара, за да види дали е множител и да направи толкова връзки за минута.
Според мен, ако майсторите споделят своя опит, по-подробно, ще е от полза за всички.

Поздрави,
Павел



lz3yy
Мнения: 220
Регистриран на: 28 окт 2006, 21:03

Re: Russian DX Contest

Мнение от lz3yy » 22 мар 2016, 08:59

Здравейте,
най-напред поздравления за всички участници, големи и малки пищови :D
Получи се славна битка.
При мен още в началото се появиха проблеми - 30мин преди старта разбрах, че едното радио няма манипулация от компютъра.
Паническото преглеждане на кабелите даде резултат - един 3.5мм жак се беше изключил незнайно как.
За първи път ползвах нова версия на Wintelnet X като агрегатор на спотове от RBN и класически клъстер.
Естествено след първата връзка, излезе съобщение от Уиндоуса, че програмата трябва да се затвори. :shock:
Междувременно се разпадна и връзката м/у двата компютъра за радио А и радио В. Кошмар пълен.
Естествено рестарт на двете машини даде резултат и до края нямах никакви проблеми.
Липсата на почивка преди състезанието и натоварената седмица си казаха своето.
4 часа преди края се почувствах ужасно, появиха се леки халюцинации и яко сърцебиене.
Наложи се второто радио да мине на заден план, за да правя някакви връзки изобщо. Абе оживях ама нейсе...
Радвам се че 9А3А от 4О3А даже и аз съм го бил...може би нещо с тактиката на оператора куца.
Със Анди YO3JR се гонехме през цялото време, като малко преди края имахме равен брой връзки, интересно точките как са...
Целта беше 1900 Връзки и 9 милиона точки, но не се получи - все пак съм доволен.
80М беше в перфектна форма, както и 40М.
Накратко точно 1800 Връзки, 302 страни, 300 области и 7,5 милиона точки LZ9R SOAB Mix LP

73, Наско



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Russian DX Contest

Мнение от LZ6AJ » 22 мар 2016, 09:19

lz1fy написа: ... Според мен, ако майсторите споделят своя опит, по-подробно, ще е от полза за всички ...
ясно ми е, че споделянето е за всички, фоумът не е място за лична кореспонденция :D
и с удоволствие, но при уговорката че не съм майстор ... нито да речем чак дотам откачалка :D

при всеки контест е различно. темата е RDXC, въпросът ти - също ...
този контест ползването на RBN е позволено.
на телеграф :
- двата банд мапа са винаги пренаселени ...
- която и да е от последните версии на N1MM (N1MM+) разчита и руските области ...
- тръгвам отдолу нагоре или отгоре надолу по честота ...
- спирам само върху червените спотове и руските станции ...
- тъй като има риск някои DXCC да са ми единствено QSO, играя на сигурно - или да е позната станция, или по начина му на работа, или ако имам възможност с напредване на времето правя по още един от този множител (just in case) ...
- мишка не ползвам за цъкане по банд мапите, понякога "CTRL+↑/↓" - честотите не винаги са точни, така както и спотовете грешни (пример LZ1FO вместо LZ1FY, WR2F вместо OR2F и т.н.) ...
- утихне ли, не пропускам случай да питам QRL и да мина в RUN ...
- докато се появя в мрежата, имам достатъчно време да търся с другото радио ...
- не бъда ли чут от поне един сензор, значи не се чувам, т.е. няма смисъл да викам ...
- продължавам с търсенето ... с кое радио ? няма еднозначен отговор ... на кой банд съм по-назад, на кой банд му е време и т.н.
...
на ССБ :
- бандовете са слабо населени от викащи станции ...
- има много станции, които по една или друга причина не викат CQ ... няма място, слаби, не знаят английски, нервират се от пайл ъп и т.н.
- в общият случай спотове няма ...
- няколко минути преди да мина на ССБ, проверявам съответния банд, дали изобщо има смисъл ... иначе казано ръчен банд мап популейшън ...
- и тук, като на CW - пълзейки в една посока - ако има свободна честота - незабавно викам ... ако до 1 минута не се появи кореспондент, спирам ...
- в конкретното тазгодишно издание - от декларираните 300 QSO - последните 110 съм направил за два рън шота през последния час:
1. на 21 МХц - 20 мин / 40 QSO / 34 руски;
2. на 14 МХц - 30 мин / 70 QSO / 47 руски;
- достатъчно е да запазиш честотата до първия спот, пък и ако някой братушка обяви, че отговаряш на руски език - ехеееее :wink: ...

много има още за казване, някои неща са силно индивидуални и не бива да занимаваме всички с тях, най-малкото за да не пречим.
като цяло -
1. в този контест руските станции нямат край;
2. в RUN режим, отношението на кореспондентите "руснаци/други" е средно поне 1 към 1;
3. ако се подмамиш от американския пайлъп и се задържиш повече време на горните банди, в Далечния изток ще съмне и ще останеш без шанс за много руски области.

стана дълго, за което съжалявам !

73,
Любо / OR2F

пп. като мине времето за логовете - няма проблем, ако някой се интересува от лога ми - тайни нямам.


73,
Любо

lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Russian DX Contest

Мнение от lz1fy » 22 мар 2016, 09:37

Любо,
хиляди благодарности!
Новото за мен е , че трябва да отворя още два прозореца.
На единия да гледам сензорите, за да съм сигурен, че излъчвам
достатъчно и другия, за да гледам дали съм спотнат, за да не
бягам от честотата!
Само не ми е ясно как от RBN-а се получава червен или зелен инициал?
Може би трябва първо да го запиша в лога, за да го сравня с базата данни!
Това наистина е от полза!

73's
Павел



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Russian DX Contest

Мнение от LZ6AJ » 22 мар 2016, 10:04

LZ1FY написа: ... Само не ми е ясно как от RBN-а се получава червен или зелен инициал? ...
не зная кой лоджер ползваш.
N1MM (+) оцветява спотовете :
- зелен - нов двоен множител (страна и зона, страна и област и т.н.);
- червен - нов единичен множител (страна или зона, или област и т.н.);
- син - кореспондент, който може да бъде работен, но не е нов множител;
- сив - кореспондент, който не може да бъде работен;

73,
Любо

пп. тъкмо съобщиха по радиото - думнали международното летище в Брюксел - две експлозии в чакалнята "излитащи" - много жертви, много кръв;


73,
Любо

lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Russian DX Contest

Мнение от lz1fy » 22 мар 2016, 10:18

На www.reversebeacon.net всички инициали са ми в синьо.
Трябва да ги вкарвам на ръка в N1MM+ и ръчно да се настроя на
съответната честота. По време на контести обновяването е
толкова бързо, че не успявам или с инициала или с честотата.
А най-много се ядосвам, ако логера ми покаже DUPE !

73's
Павел



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Russian DX Contest

Мнение от LZ6AJ » 22 мар 2016, 11:07

и за какво ти е по време на контест RBN ?
...
споко, не се нерви, никой се не е родил научен ...
имаш ли CAT връзка към двете радиа ?
имаш ли нормално активиран SO2R лейаут - два инпут прозореца, два банд-мапа и т-н ?
имаш ли телнет връзка с някого от скимърите в списъка ?
...
да не доскучаваме, на личната поща ще ти пратя скрийншот как е при мен
а ти - през това време, вземи че още веднъж прочети хелпа на лоджера - това, което никой не може да свърши вместо теб :D

73
Последна промяна от LZ6AJ на 22 мар 2016, 15:03, променено общо 1 път.


73,
Любо

LZ1RF
Мнения: 385
Регистриран на: 13 май 2009, 17:47
Контакти:

Re: Russian DX Contest

Мнение от LZ1RF » 22 мар 2016, 12:27

Любо, всичко е така, както го пишеш, но според мен с една малка особеност. В Reverse Beacone Network http://www.reversebeacon.net/index.php са вписани средно около 120 скимера. Те са от цял свят. Естествено можеш да конфигурираш да ти качва на банд мапа само скимери от Европа, нооо може да се окаже, че скимерите от Северна Европа "хващат" янките, но до теб тези янки не стигат. Ерго не всичко, което ти е на банд мапа независимо, че е от Европа ти ще можеш да го чуеш. Нямаш гаранции. Това се решава по два начина. Първият, като имаш твой скимер /един или няколко с различни антени/ някъде близо около теб, което да гарантира, че това което чуват скимерите ще го чуеш и ти. И второ, ако имаш /най-добре заедно със скимерите/ един двама оператори допълнително, които да слушат на бандовете и да ти качват станциите, които са множител за теб на банд мапа. Това Assisted го позволява. Скорост от около 100 QSO на час трудно можеш да постигнеш само на търси се, ако нямаш гаранцията, че всеки от инициалите на банд мапа, ще бъде чут от тебе, когато отидеш върху него. За това залагам бутилка Johnie Walker - черен етикет. И още нещо SO2R e ефективно на RUN, но не и на S&P. Казват, че най-ефективното е комбинацията от SO2R и няколко твои си скимера плюс двама трима "ловци на бисери", но това е за HP. За LP без SO2R.
С горните разсъждения вярвам, че не съм обидил никого, защото съм наясно, че имаме прекрасни оператори, които искренно уважавам и постиженията им само ме радват.
Не че съм много разбирач де, но като се отъркваш постоянно в по-добри все нещо остава и за теб :)

73
Милчо / LZ1RF



lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Russian DX Contest

Мнение от lz1yq » 22 мар 2016, 12:46

Милчо, имам един въпрос, като имаш двама или трима ловци на мултиплаери които да вкарват в бандмапа не е ли по разумно направо да си ги отработват и да ги вкарват в лога..........

73! LZ1YQ



LZ1RF
Мнения: 385
Регистриран на: 13 май 2009, 17:47
Контакти:

Re: Russian DX Contest

Мнение от LZ1RF » 22 мар 2016, 12:57

Крис, това важи за вас и за Бърдото, защото сте M/2 и М/М, наистина при вас може. При вас могат да работят 4 предавателя, при LZ9W - 6. Но когато си M/S и SOAB се нарушават условията. Разсъждаваме с Любо, колко максимално връзки може да направи сам оператор за 24 часа на S&P и при какви условия. Говорим за средно статистически и тогава когато е Assisted във всяко отношение.

73
Милчо / LZ1RF



lz3yy
Мнения: 220
Регистриран на: 28 окт 2006, 21:03

Re: Russian DX Contest

Мнение от lz3yy » 22 мар 2016, 13:53

Милчо,
Приемам облога, за wpx cw над
100qso/hr за поне 4 часа без да викам cq. SO2R low power.
Ако става дума за среден рейт за целия контест, не става даже от вашия qth с Киловат и моите радива.
П.п. пиша от телефона и половината думи ги подрежда как си иска той
73 Наско



lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Russian DX Contest

Мнение от lz1yq » 22 мар 2016, 14:02

Когато си MS можеш да имаш 20 работни места само че един РЪН на един банд и всички останали да правят множители или други връзки само че условието е да има само един сигнал независимо къде.
SOAB - един оператор без никой друг да му помага с каквото и да е, ако е асистед може да ползва само клъстер и скимер , желанието си е негово.Същия вече може да ползва SO2R и пак условието е да има един сигнал независимо къде. За това и с СО2Р с едното радио прави повикване е в същото време на другото търси множители .

73! LZ1YQ



LZ1RF
Мнения: 385
Регистриран на: 13 май 2009, 17:47
Контакти:

Re: Russian DX Contest

Мнение от LZ1RF » 22 мар 2016, 14:22

Крис, прав си, но ние говорехме за LP, когато е безсмислено да имаш RUN станция само със 100 W. Между другото да допълня, че според мен SO2R условията при SOAB е все едно втората станция за множители при M/S. Двата режима са идентични. Само че докато при SOAB можеш да работиш LP при M/S това не е логично.
Наско, леко се хлъзгаш. Не, че не можем да изпием бутилката. За 4 часа можеш да направиш и 150 и 200 QSO на час при тези условия. Говорим за средностатистически LP 100 QSO за 24 часа. И за да не помислиш, че се измъквам, бутилката я имаш на Казанлък само заради готовността ти. :)

73
Милчо / LZ1RF



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Russian DX Contest

Мнение от LZ6AJ » 22 мар 2016, 14:36

Милчо, здравей !
може би е редно да направим малко уточнение ... отправям го към теб, защото съм сигурен, че ще го примеш като контестер и няма да ме обвиняваш в отношение към когото и да било.
1. уважавам всички, които се стараят да станат по-добри, даже и да не го показват публично;
2. приемам, че във всеки контест всеки играе по правилата;
3. всички участници в моята категория са по-добри от мен и ако ги опухам, е било нещо като резултат от добре интегрирани случайности.
4. в която и да е част от живота (не само на нашето хоби), има етапи на развитие, през които трябва да се мине. престоят във всеки етап е силно индивидуален, но винаги обратно пропорционален на стремежа, труда и мотивацията;
5. прескочи ли човек в по-горен етап, без да е престоял достатъчно в предходния - резултатите са по-слаби даже от тези, които са постигани в по-долното ниво;
6. SO2R е начин на работа, който най-вероятно се усеща като необходимост ... нужда. усещаш, че ръцете ти остават свободни, ушите ти не се уморяват дотам, главата след 24 часа не те боли ... как да го кажа - има ресурс за още малко.
...
и обратно :
1. ако не можеш да направиш 100 QSO на час в режим S&P ?;
2. ако никога не си правил 5 заченени контакта в минута, тренирайки в MR ?;
3. ако трудно успяваш да накълвеш инициалите и винаги пропускаш по един пред себе си по тази причина ?;
4. ако не знаеш кого кога и къде да очакваш да чуеш ?;
5. ако не си на ти с лоджера ?;
6. ако не чуваш въпросите на жена си, докато приемаш нечий номер ?;
...
значи още не е време да се мъчиш !!! :D

съжалявам, това не е лекция, нито преписано отнякъде.
така го усещам, така го споделям.
лично аз още съм на никъде, но виждам че мога и още ... и като че ли ми се получава.

няма да отговарям цитат по цитат на твоята предпоследна реплика, да не вземеш и ти да ме обвиниш в удобна за мен филтрация.
пък и да ме обвиниш, нали виждаш - колко ми пука ?!

въртенето на голямото копче (натискането на стрелкичките "↑" или "↓", не те кара да спираш върху спота на "невъзможни" кореспонденти ...
спреш ли върху някого, не е небходимо да натискаш веднага "space" бутона, най-малкото защото може и да не е той ...
винаги съм твърдял, че наличието на банд-мап като опция на кой да е контест лоджер, би следвало да те праща в субкатегория "АССИСТЕД" ...
в първите часове, след появата на всеки банд - няма нужда от второ радио ... виждам го и от логовете на HP-станциите, играещи SO2R ...
целта на SO2R е уплътняване по време ... 5 контакта да вкарам на час, банд мапа си да напълня(приготвя) преди да мина на този банд когато съм НЕАСИСТЕД - все файда, ако ме разбираш.
съгласен съм, че тактиката с този вид работа не е една и съща между HP и LP, но и в двата случая може да бъде от полза.
а и не забравяй, че в големите контести, следобяда в неделя, всичко живо огладнява, така че може и със 100 вата да се стигне до 150 QSO/h, без да си сам DXCC на банда ... достатъчно е да можеш да ги мелиш достатъчно бързо.

дали не е добре, да се отвори нарочна нова тема, за да не товарим RDXC ?

73,
Любо
Последна промяна от LZ6AJ на 22 мар 2016, 14:52, променено общо 2 пъти.


73,
Любо

LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Russian DX Contest

Мнение от LZ6AJ » 22 мар 2016, 14:46

виждам, че докато съм философствал, Крис е написал нещо, което ми се иска да репликирам.
lz1yq написа:Когато си MS можеш да имаш 20 работни места само че един РЪН на един банд и всички останали да правят множители или други връзки само че условието е да има само един сигнал независимо къде.
SOAB - един оператор без никой друг да му помага с каквото и да е, ако е асистед може да ползва само клъстер и скимер , желанието си е негово.Същия вече може да ползва SO2R и пак условието е да има един сигнал независимо къде. За това и с СО2Р с едното радио прави повикване е в същото време на другото търси множители .

73! LZ1YQ
поне в RDXC може и 19 търсещи радиа да имаш, но 10 минути трябва и те да са само на един банд, т.е. ако едното е RUN на 20м, 10 минути можеш да вкарваш само нови множители само от 15м ... примерно ... с други думи тези 19 радиа да са "inband", което сякаш обезмисля упражнението за M/S.
или греша ?

73


73,
Любо

lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Russian DX Contest

Мнение от lz2be » 22 мар 2016, 14:57

lz1fy написа:Новото за мен е , че трябва да отворя още два прозореца.
На единия да гледам сензорите, за да съм сигурен, че излъчвам
достатъчно и другия, за да гледам дали съм спотнат, за да не
бягам от честотата!
Само не ми е ясно как от RBN-а се получава червен или зелен инициал?
Павка, имам чувството, че нещо е тотално сбъркано в конфигурирането на N1MM+ при вас. Милчо пише за 2-3 души, които вкарват инициали в бандмапа, за скимъри, гледате нещо по екраните и въртите копчетата и т.н.
Дай да започнем отначало - в N1MM отворен ли ви е прозореца Telnet и към какво/кого е свързан?
От стандартния списък в него може да се избират само клъстери, но не и локален скимър или RBN. Оттам може да се свържете само към ЕДИН източник на информация.
В наличния списък могат да се добавят и други източници - клъстери, локални скимъри или агрегатор. Формата е име, IP адрес, порт.
Например може да си добавиш локален скимър с име LZ1FY и адрес например 127.0.0.1 и порт 7300 (ако така е конфигуриран скимъра ти).
Ако искаш обаче информация от няколко източника едновременно ще ти трябва агрегатор, който да я обедини и да я подаде към N1MM.
Аз ползвам WintelnetX на K1TTT, за който и Наско спомена. При мен е конфигуриран да обединява 2-та скимъра на 2-те радиа + 1 клъстер.
На N1MM телнета се свързва с този Wintelnetx и така влизат спотовете от скимърите + клъстера, N1MM си ги проверява и си ги оцветява. Няма ръчно вкарване, няма спотове от далечни скимъри, няма 2-3 оператора да пишат и т.н.
73 Боян



lz3yy
Мнения: 220
Регистриран на: 28 окт 2006, 21:03

Re: Russian DX Contest

Мнение от lz3yy » 22 мар 2016, 15:24

Само да добавя към казаното от Боян,
че WintelnetX може да филтрира ненужния спам,
примерно ако те засекат 10 скимъра, като
почнеш да викаш, ще ми пропусне към Н1ММ само 1 спот
за твоя инициал.



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Russian DX Contest

Мнение от lz2be » 22 мар 2016, 15:40

lz1fy написа:При SO LP наистина слухтенето му е майката, както
за руснаци така и за множители, въпреки, че и слухтенето
гълта време!
При SO2R с едното ухо правиш руснаци, а с другото множители.
Още не мога да си обясня с кое ухо се търсят?
Първо да се уточним, че под SO2R обикновено се разбира двете радиа да са на различни обхвати, а не както при Милчо на LZDX на един банд :)
Има кутийка, която според моментното състояние на радиата и логера (RX/TX, предаване от F-бутон или ключ и т.н.) управлява в коя слушалка какво се чува - стерео, само ляво или само дясно радио, прослушване на CW и т.н. Комбинациите са много, но да говорим само за SOLP в RDX.
Условията са такива, че трябва да се работят макс брой руснаци и само множители по DXCC. Ако викаш CQ те викат 50/50 европейци и губиш точки.
Стандартната работа на SO2R където дясното радио вика CQ, а с лявото търсиш не е много удачна - докато работиш европеец на CQ честотата може да е свободен някой руснак на другото радио. Той е викнал CQ и слуша, няма никой, но ти още предаваш номер на твоята CQ честота.
Като свършиш връзката него вече са го "нападнали" и не можеш да се класираш. Докато чакаш той да свърши ти викваш CQ, обажда ти се поредния европеец и ти пак го изпускаш :)
В крайна сметка вместо руснаци работиш европейци и губиш точки.
Тъй като е разрешено ползването на скимъри/клъстери то цъкаш на два банда само по спотовете с множителите и руснаците - червените спотове и сините руснаци в бандмапа.
Който на което радио и когато ти падне. Както е казал Мечо Пух - колкото повече, толкова повече :)
73 Боян



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Russian DX Contest

Мнение от lz1fy » 22 мар 2016, 16:09

Момчета,
Аз лично съм много доволен, че не пожалихте време
и споделихте неща, които само се опитвах да направя.
Доста неща ми се изясниха. Май е време нещата да се подредят
както трябва и , както казва Любо, много сухи тренировки
на MR - а !
Това в което се убедих е, че наистина за всеки контест и категория
стратегията е различна.
Пожелавам на всички успех в предстоящите битки и дано повече
LZ-ти виждаме в челните класации!

73's
Павел



lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Russian DX Contest

Мнение от lz1yq » 22 мар 2016, 16:12

Прав ли Любак, десетте минути трябва да се спазват , ама ако ръна е на един банд а другите 19 чакат на стендбай 19множителя на съседния банд може да се направят повече и повече контакти нали?, другия вариант и двадесетте оператора са на един банд , ръна спира че не го викат и през това време другите вече чакат с треперещи пръсти на ентера и който свари пръв.......... Мисълта ми беше че е излишно оператори да вкарват в бандмапа множители като могат да ги отработят за минути и пак да дебнат. Друга бира е че нещо там при Милчо с Н1ММ не е наред ама той Боян вече писа по темата.

73! Крис

П.С. Надявам се че няма пострадали наши хора там при теб.



LZ1RF
Мнения: 385
Регистриран на: 13 май 2009, 17:47
Контакти:

Re: Russian DX Contest

Мнение от LZ1RF » 22 мар 2016, 16:13

Тъй като е разрешено ползването на скимъри/клъстери то цъкаш на два банда само по спотовете с множителите и руснаците - червените спотове и сините руснаци в бандмапа.
Който на което радио и когато ти падне.
Бояне, за това говорехме. При LP SOAB не работиш с ушите, а работиш с очите и си толкова по ефективин, колкото по-ефективен ти е банд мапа на всеки отделен банд. Това ми беше мисълта, като написах, че SO2R при SOAB не е толкова важно при LP. При наличието на добре автоматизирано работно място, можеш да сменяваш и шесте банда подред без проблем, ако има разбира се прохождение и най-важното, ако банд мапите по отделните бандовете са ти актуални и достатъчно пълни. При M/S не е така, защото имаш изискването за 10 мин. на банд за втората станция за множителите.
Всъщност, май говорим всички за едно и също нещо, но едни го решават по един начин, други по друг.
Ха наздраве!
Вчера направих 60 год.
Да сме живи и здрави!!! :) :) :)

73
Милчо LZ1RF



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Russian DX Contest

Мнение от LZ6AJ » 22 мар 2016, 16:43

жив и здрав да си, Милчо ...
честит юбилей !

73


73,
Любо

lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Russian DX Contest

Мнение от lz1yq » 22 мар 2016, 16:51

Бояне, за това говорехме. При LP SOAB не работиш с ушите, а работиш с очите и си толкова по ефективин, колкото по-ефективен ти е банд мапа на всеки отделен банд. Това ми беше мисълта, като написах, че SO2R при SOAB не е толкова важно при LP
И накрая UBNа с обратни показатели.......

Честит празник Милчо.

73! Крис



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Russian DX Contest

Мнение от lz2be » 22 мар 2016, 19:28

Честит юбилей и от мен Милчо!

Горе-долу съм съгласен с написаното от теб, но само с цъкане не става - трябва и слушане :mrgreen:

73 Боян



LZ2PL
Мнения: 109
Регистриран на: 14 яну 2009, 16:18

Re: Russian DX Contest

Мнение от LZ2PL » 22 мар 2016, 19:32

Милчо,

Честит юбилей.
Вчера /също на 21/синът ми Александър навърши 26 г.

73/Владо



LZ1PM
Мнения: 104
Регистриран на: 01 юли 2015, 16:56

Re: Russian DX Contest

Мнение от LZ1PM » 22 мар 2016, 22:45

Любо.
Честито нов инициал.
И много успехи с него LP или HP, без значение.
73 Иван LZ1PM



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Russian DX Contest

Мнение от LZ6AJ » 23 мар 2016, 07:18

мерси, Ванко !
дай Боже всекиму успехи ... едва ли инициала е най-важен :wink:
но пък да си 50-годишен новобранец - сигурно е приключение ... :lol:
73


73,
Любо

LZ2PL
Мнения: 109
Регистриран на: 14 яну 2009, 16:18

Re: Russian DX Contest

Мнение от LZ2PL » 23 мар 2016, 16:01

Здр,
Та по темата:
Вчера бързах да поздравя с юбилея Милчо/LZ1RF,
без да поздрвя LZ5R,LZ7A,LZ2BE,LZ3YY,OR2F и др.
БГ участници в състезанието.Браво на всички!

73 Владо



LZ1UK
Мнения: 62
Регистриран на: 12 яну 2014, 14:37

Re: Russian DX Contest

Мнение от LZ1UK » 27 мар 2016, 16:27

Още един отличен резултат с участие на LZ:
SO Mixed HP
P33W(LZ2HM) 1751 1191 390 337 24 15,437,118 LZCT

Congrats!

73 Савко



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Russian DX Contest 2016

Мнение от LZ6AJ » 11 апр 2016, 01:28

ето ги и заявените резултати от тазгодишното издание :
(седмица след крайния срок за логовете)

http://rdxc.org/asp/pages/scores_n.asp?ID=0&YEAR=23

успешна нова седмица !
73


73,
Любо

LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Russian DX Contest 2016

Мнение от LZ6AJ » 15 сеп 2016, 01:50

здраве желая !

http://rdxc.org/asp/pages/scores_n.asp?ID=0&YEAR=23
(предварителни резултати)

честито на LZ5R !
браво на колектива - незавидна конкуренция, добра работа, хубав UBN ...
и драматични поражения за руския CN2AA и унгарския HG7T :lol:

за съжаление, този път други сънародници не виждам из челните места :shock:
( относно причините за преместването на Боян/LZ8E от LP в HP - можем само да предполагаме ... и да съжаляваме, ако не е техническа грешка )

73,
Любо

п.с. поради лошия UBN на HB9H в моята категория, май ще инкасирам 97 WRTC-точки повече, отколкото според заявените резултати досега ... а прякият ми конкурент G4XUM ще подобри неговия с 46.
очаквано от мен, но не дотам ... т.е. в конкретния случай е повече от доволно (yes)


73,
Любо

lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Russian DX Contest 2016

Мнение от lz1fy » 15 сеп 2016, 09:47

LZ6AJ написа:здраве желая !

http://rdxc.org/asp/pages/scores_n.asp?ID=0&YEAR=23
(предварителни резултати)

честито на LZ5R !
браво на колектива - незавидна конкуренция, добра работа, хубав UBN ...
и драматични поражения за руския CN2AA и унгарския HG7T :lol:

за съжаление, този път други сънародници не виждам из челните места :shock:
( относно причините за преместването на Боян/LZ8E от LP в HP - можем само да предполагаме ... и да съжаляваме, ако не е техническа грешка )

73,
Любо

п.с. поради лошия UBN на HB9H в моята категория, май ще инкасирам 97 WRTC-точки повече, отколкото според заявените резултати досега ... а прякият ми конкурент G4XUM ще подобри неговия с 46.
очаквано от мен, но не дотам ... т.е. в конкретния случай е повече от доволно (yes)
Аз пък видях Анди/LZ2HM на второ място в SOAB-MIX !

Поздравления, Анди !

73's
Павел



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Russian DX Contest

Мнение от LZ6AJ » 15 сеп 2016, 10:14

lz1fy написа:...Аз пък видях Анди/LZ2HM на второ място в SOAB-MIX !...
и правилно си видял, мой пропуск ...

поздравления и за Анди, LZ2HM !

73


73,
Любо

LZ1UK
Мнения: 62
Регистриран на: 12 яну 2014, 14:37

Re: Russian DX Contest

Мнение от LZ1UK » 15 сеп 2016, 17:16

Здравейте,
аз пък видях единствения LZ класирал се на 1-во място в неговата категория и то с внушителен резултат... :)

Поздравления и за него! Като се видим с победителя във въпросната категория - има N-бири от мен. :)

73
LZ1UK



Отговори