WRTC 2014

lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: WRTC 2014

Мнение от lz1fy » 28 сеп 2013, 13:48

Мястото е чудесно, а ако теоретично се работи от платото ще е идеално. Обаче това място е резерват и според мен е абсурд да разрешат там да навлезат над сто човека едновременно. Пък и не виждам как там ще могат да се разместят при еднакви условия 50 радиостанции на по километър една от друга.

73, Сашо

Достъпа на пешоходци е неограничен. За няколкото автомобила (медицински, кухненски, лекотоварни) няма да има проблем относно
разрешение за няколко дни!
Иначе всички ще слизат от големия автобус пред х.Кумата........!
Нощите там са уникални.......! Само с 5W какви DX-и се правят...... :roll:



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: WRTC 2014

Мнение от lz1fy » 28 сеп 2013, 13:58

DSC_21–01.jpg
Тази снимка е от тазгодишното RDA.....!
(80.57 KиБ) Все още не е свален



lz3kf
Мнения: 99
Регистриран на: 20 апр 2010, 18:52

Re: WRTC 2014

Мнение от lz3kf » 28 сеп 2013, 14:36

73!
Последна промяна от lz3kf на 21 авг 2015, 09:19, променено общо 1 път.



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: WRTC 2014

Мнение от LZ1FW » 28 сеп 2013, 14:42

lz1fy написа:Достъпа на пешоходци е неограничен.
Хич не съм убеден... :)

Да уточним дали говориме за един и същ район. Това е карта на местността. Давам линк, че стана голяма - мегабайт и половина:
http://www.lz1fw.com/other/idea1.png

Размерите на оградената с червен контур зона няма да е достатъчна за да се разположат там 50 радиостанции на достатъчно разстояние една от друга. Зеленият диагонал е с дължина четири и половина киломентра. Просто няма място за всички.

Погледни и разликите в надморските височини. Разликата е до 500 метра. Условията няма за са еднакви за всички.

За всичко останало съм съгласен. Мястота е прекрасно. Има и идеалната проводимост на почвата заради подпочвените води. И летните нощи там са прекрасни. Ама заради подпочвените води част от тази територия освен резерват е и вододайна зона... Можем само да си мечтаем на теория за този район. Там човешкото присъствие е силно ограничено.

73, Сашо

PS1: линк за отваряне с Google Earth
http://www.lz1fw.com/other/idea1.kmz

PS2: през лятото температурите на разсъмване ще са около десет градуса по Целций... Верно е студеничко, ама това е положението по тези височини
Последна промяна от LZ1FW на 28 сеп 2013, 15:34, променено общо 1 път.



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: WRTC 2014

Мнение от LZ3NY » 28 сеп 2013, 15:13

Посред лято, на тези височини сутрин, ще уморите състезателите от студ в палатките. Дано имат застраховки.

Некомпетентното ми мнение, е че България няма възможността от към хора за организиране на състезание от подобна величина. Никой не е длъжен да се съобразява с него.

73!


Value has a value only if its value is valued.

LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: WRTC 2014

Мнение от LZ1CY » 28 сеп 2013, 16:44

Да "слезем малко на земята",да погледнем реално на нещата,
реалното гледане не е черногледство.Помня от професионалната
ми кариера два Q кода - QSJ и QRC. Преведен грубо текста им значи
"каква е тарифата?" и " кой плаща?". Мисля,че WRTC комитета ще се
интересува най-вече от това при вземане на решението при избора.
Да не повтарям,това вече беше казано от Ицо. Обема като цяло на финанси,
"качествен" човешки ресурс, техника, транспорт и др. е огромен.Трябва някой с "широк гръб"
и "дълбоки и пълни джобове" да гарантира това,само тогава имаме някакъв
шанс. След като срока за подаване на документи за кандидатстване е края
на тази година трябва УС на БФРЛ да се "размърда" малко,да направи второто
си редовно заседание за този година!!!!!!!! много бързо и да определи една
широка работна група,която да проучи и подготви документите с точни разчети
и привлекателна презентация.Групата трябва да проучи детайлно начините и
условията на провеждане на предишните състезания и да "вземе" полезното от тях.
В групата трябва да влезат хората,които са били на тези състезания като участници
и съдии / има няколко такива/, фирмите,които евентуално ще спонсорират и едно от
важните неща - хората,които са организирали и провели на наша територия световни,европейски и
международни състезания по радиотелеграфия,радиозасичане и присъствени КВ състезания.
Има 3-4 човека,които до някаква степен успешно са организирали не едно и две подобни
състезания.И не на последно място да се набележат няколко терена за проучване.
Терените трябва да бъдат равнинни със съответната инфраструктура. И да не забравяме,
че в това състезание няма да бъдат инсталирани 5 радиозали или 5 "лисици" а 50 напълно
оборудвани и обслужвани контест точки, включително и 50 химически портативни тоалетни.
Ще трябват и много,много шерпи. В зависимост от антените,които ще бъдат инсталирани,
ще трябват първоначално поне по 4-5 шерпа,от които един "умен" по въпроса на вдигане
и настройка на антени. Е, ако тази работна група реши,че можем да "захапим" този залък
и ще можем да го "преглътнем" без да се задавим, тогава може и да се кандидатства,
заставайки зад нечий "дебел гръб и портфейл". Всичко написано до тук е мое лично мнение,
на базата на участието ми в организиране и обслужване на някои от горепосочените състезания,
не ангажирам никого и никой не е длъжен да се съобразява с тях. Желая успех.
73


LZ1CY

LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: WRTC 2014

Мнение от LZ6AJ » 29 сеп 2013, 15:30

здравейте,

както споделих радостта си - хубаво е, че от време на време топката се сваля на тревата ... но това не означава, че мачът е приключил и съдията е виновен, че не го е свирил вече.
LZ3NY написа: ... е че България няма възможността от към хора за организиране на състезание от подобна величина ...
73!
Митака може и да е прав, но от цялата работа, четейки и препрочитайки целия пост от началото (2010г.) до сега, намирам всичко точно такова и в какъвто вид може да го срещна ежечасно и ежеминутно навсякъде в Родината. а именно:

в началото - силен дух, ентусиазъм, гостоприемство и даже инфантилен оптимизъм, съществено разминаващ се с реалността. мнения и идеи на хора, които най-малкото не разполагат с цялата информация, а само с отделни епизоди от очевидци или други, прочели малко повече. но в никакъв случай контактували с този, който рисува условията и последен има думата.
по-натам - реплики по повод "защо не е станало през 2010", т.е. защо е отхвърлена кандидатурата за 2014. оправданията не носят познание, независимо дали са уместни или основателни.
още по-нататък - наближава срокът за следващия цикъл и нещата се възраждат. летаргията прекъсва. аналогично е положението и с коментарите на тема LZ DX контест.
опааааа - този път се появява Ицо, който дърпа ръчната на два зъба, разказвайки кое как и доле-горе колко.
и оттам - "turn over point" ... и почва онази, нашенската поредица обяснения "защо точно и как няма да стане". оставям настрана +10°С сутрешни температури и 2-3-дневен кетъринг/полева кухня на средата на парка, на 1700м над морското огледало.

всеки ден чуваме едно и също - колко сме бедни и колко не можем, как някой е виновен, че нямало работа, че това и онова било недостъпно и че някой постоянно трябва да ни дава и да се грижи за нас. а ние, да речем - силно лишените и ограничените, бързаме за поредния протест срещу забраната за пушене на обществените места. правя уговорката, че никого лично не визирам. яд ме е когато чуя мрънканици за оправдание и сила и мъжество в обясненията "защо не е станало" или "как няма да стане". те затова и не стават нещата. няма и да стават, ако се говори така.
да речем, чисто хипотетично: Пловдив - сложи всичко необходимо на масата, София - произведе/осигури хардуера, Бургас - транспорта, Казанлък - кетъринга, Габрово - администрирането, Кюстендил - доброволците, пак ще има липси и недоразумения, решавани "на пожар" в последния момент. и пак на анализа ще има дърдорковци, които да се оправдаят в случая пред WRTC комитета, защо не е станало така, както е било обещано на хартия. (посочените градове са си нещо като случайно избрани)

хем ме е яд, хем не съм сигурен дали това, че го споделям би помогнало по някакъв начин ?

питам се - дали щеше да има LZ9W, LZ6C, ТC3A и т.н., ако създаването и животът им минаваше през същите етапи и широки обсъждания ? а дали присъствения КВ-турнир щеше да е така прогресивен в организационно отношение, както всички го намират ?

а ако не постъпи нито една кандидатура - дали ще има присъствено WRTC ? а ако кандидатът за домакинство заяви, че не може да осигури 100% това и онова - дали няма да се реагира в подкрепа на дадената липса ? все начини за търсене на гъвкавост ... малко са задачите, които нямат решения ... повечето имат по няколко.
малко встрани от темата, но не съвсем :wink: - лично аз съм присъствал на няколко БГ сватби в БГ, където всичко е предварително уговорено, но накрая всеки си плаща каквото му е сервирано. и спомените ми от тези тържества са също толкоз приятни, колкото и от там, къде домакинът плаща всичко.

според мен е нужно създаването на екип, който да влезе във връзка с комитета и с БФРЛ. да се проучат приоритетите и намеренията на федерацията. да се прогнозират постъпленията, субсидиите и разходването на средствата за следвашите 4 години, да се види откъде какво и колко, да се преговаря с целеви партньори и спомоществователи. като се понапълнят клетките на пъзела, сякаш по-лесно ще се вземе решение, дали "да", дали "не".
но така "да" - щото ни се иска, или така "не" - щото така е най-лесно, или защото ни е страх дали ще можем, тъй като никой не иска да даде днес това, което ще ни е нужно след 4 години ... сякаш не бива !

преди време с бачо Ангел разменихме по реплика и половина за това, калко е общия брой регистрирани лица от КРС и колко от тях са членове на БФРЛ. е, не е ли възможно и така да се пипнат малко нещата, щом няма доброжелатели с "големи гърбове" и "дълбоки джобове" ... членския внос за следващите 4 години се променя целево и тематично, или се пуска картичка еди си каква ... и КРС - също може да се покани в схемата ... няма ли други варианти? дали няма фирми в БГ, които ежедневно се чудят през коя банка да се остържат ... да не продължавам по-насетне ... и със сигурност не са от тези, чиято помощ би била отказана от WRTC-комитета поради нечистоплътие ... колко могат да се сгънат като цяло ? колко не стигат ? разумно ли е да се поеме риска за попълване на недостига, или не ? ... МО - палатки, джипове ? МВР - пожарна, мобилен обход ? ... други авто-играчи за трансфер на хора и багаж ? кой проявява интерес от международна реклама в радио-средите ? ... и т.н. ... може ли 3-дневният наем на 50 еко-кабини с умивалник и 1-2 специализирани сервизни автомобила към тях, да осуетят плановете ?

73 и хубава неделя !
Последна промяна от LZ6AJ на 29 сеп 2013, 20:06, променено общо 6 пъти.


73,
Любо

LZ1VB
Мнения: 91
Регистриран на: 06 юни 2007, 07:43

Re: WRTC 2014

Мнение от LZ1VB » 29 сеп 2013, 15:53

Като се има предвид значително по-ограничения ни човешки (и вероятно финансов) ресурс в сравнение с руснаците и американците, организирането на състезанието по аналогичен на техния начин е рисковано начинание. Би трябвало да се възползваме от националните условия, за да направим по-евтино и по-лесно за организиране мероприятие.

От хилядите хотели по морето сигурно може да се намерят 100, които предлагат приблизително еднакви условия от гледна точка на CONDX като височина, разстояние от морето и планините, и които не биха възразили срещу временно поставяне на лека антена на покрива по отговорен начин.

Хотелският вариант поставя следния въпрос. Твърдо ли е закован WRTC към IARU contest, или би могъл да се проведе самостоятелно, или с LZDXC например?

"Отдалеченият" вариант, предложен от LZ1RF е свързан с поне 2 проблема, които не са лесни за решаване.
Първият е свързан с апаратурата на участниците. В Русия все още имаше състезатели с неподходящи за отдалечена работа трансивъри. През 2018 може би това няма да е проблем, но все пак е ограничение към използваните трансивъри, което не е съществувало досега. Освен това тъй като TS480 не може да мине за контестно радио, всеки състезател, който не би искал да има само компютър пред себе си, трябва да има втори трансивър, с който да управлява отдалечения (или панел от сорта на К3/0) и две Remote Rig джаджи.
Втория е антенното поле. Антените трябва да са разположени по същия начин, все едно че и състезателите са там. И като изключим химическите тоалетни, останалото оборудване също трябва да е на линия - генератори, трансивъри, плюс добър интернет, да не говорим за охраната.
Най-лошото е, че по-голямата част от състезателното оборудване остава извън обсега на състезателя и техническите проблеми се прехвърлят към организаторите, т.е. отговорността им се увеличава многократно.



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: WRTC 2014

Мнение от lz1fy » 30 сеп 2013, 11:36

Хич не съм убеден... :)

******************************

Сашо,
Не знам защо си сложил тази чевена граница?
Единственото ограничение с тотална забрана е на 600 метра на изток от долния влек, тъй като там има ограда за вододайната зона. Във всички останали посоки достъпа на пешоходци не е ограничен. Чения път е до долния влек, където може да се оформи "базовия лагер" и да се транспортират всички съоръжения. Дори и от южната страна на вр. Селимица и вр.Самара могат да се разположат оперативни точки, а на запад и след вр. Острица. Да не говорим, че и покрай хижите на северозапад могат да се инсталират работни места със захранване от самите хижи.
Предлагайки тази идея аз подходих по обратния ред, а именно:
1. Чистия ефир и чуваемост, което ще гарантира на състезателите много DX-и по време на контеста и на петте банда!
2. Чистия въздух и невероятната природа, която ще остане в съзнанието им завинаги!
3. По-ниските температури са само за 2-3 часа преди изгрев, но това няма да е проблем и ще се посрещне положително пред алтернативата, всички да се потят в жегите някъде по полетата!
3. Уникалността на мястото, огромния ангажимент по "текелажно-хамалските" работи и близостта до столицата ще направи кандидатурата ни интересна и без алтернатива!
4. Според мен, голяма е вероятността, след мероприятието, съоръженията на ски-влека, който никога няма да бъде пуснат отново като такъв, да се вземат за стопанисване от федерацията и лека-полека да се изгради една постоянна база с постоянни мачти и антени за всички обхвати и да се ползва ВЪЗМЕЗДНО за най-различни контести при тотално спазване на изискванията за защита на природата!
5. Ако някой ще развръзва кесията, то поне да остане нещо трайно с възможност да се възвръщат част от вложените средства, а не да останат само снимките!

На няколко пъти се канехме да се качим на Беклемето, но не ни остана време и най-вече близостта ни до Витоша надделя!
Дали ще е на Беклемето или на Витоша за мен няма значение, важното е да сме далеч от бетона и далекопроводите!
Това лято участвах от билото на WPX - CW/7MHz - само с едно InvVee и TS480 ! В събота през нощта ми замръзнаха краката, но не защото беше толкова студено, а защото следобяда падна дъжд с градушка и аз останах вечерта да работя от буса с мокри обувки.....добре, че имаше малко уиски та оцелях...... :D
Последна промяна от lz1fy на 30 сеп 2013, 12:29, променено общо 1 път.



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: WRTC 2014

Мнение от lz1fy » 30 сеп 2013, 12:19

Ето какво представлява местността към момента:
2013-07-13_09-35-22_402.jpg
(1.52 MiB) Все още не е свален
2013-07-15_15-50-45_539.jpg
(530.25 KиБ) Все още не е свален



lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: WRTC 2014

Мнение от lz1yq » 30 сеп 2013, 13:45

Много се радвам че има доста хора съпричастни със мероприятието, но на първо време ми се ще да се помисли коя организация / частна или държавна / ще отдели две чапки пари , защото това е най важно. После по отношение на местото за провеждане трябва да е на такова място че отвсякъде да е открито , да се съберат 50 станций като разстоянието една от друга да не е по малко от 2км, А близо до тях да е голям град за да има възможност за реагиране по всяко време. Мястото за станцийте според мен най добре е да са в Тракийската долина, около Пловдив, Пазарджик, Чирпан. Мисля че по отношение на съдиите и доброволците няма да има проблем. Но най важни са ПАРИТЕ.

73! Крис



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: WRTC 2014

Мнение от lz1fy » 30 сеп 2013, 14:47

lz1yq написа:Много се радвам че има доста хора съпричастни със мероприятието, но на първо време ми се ще да се помисли коя организация / частна или държавна / ще отдели две чапки пари , защото това е най важно. После по отношение на местото за провеждане трябва да е на такова място че отвсякъде да е открито , да се съберат 50 станций като разстоянието една от друга да не е по малко от 2км, А близо до тях да е голям град за да има възможност за реагиране по всяко време. Мястото за станцийте според мен най добре е да са в Тракийската долина, около Пловдив, Пазарджик, Чирпан. Мисля че по отношение на съдиите и доброволците няма да има проблем. Но най важни са ПАРИТЕ.

73! Крис
Все пак това мероприятие далеч не е обикновено барбекю парти!
Условията за настаняване, локация и т.н. трябва преди всичко да са подчинни на ефира!
Най-тъпото е всичко да е на 5 звезди, а в слушалките да се чуват бръмчалки с +20........егати кефа!
Ако някой предлага терен, нека първо да ходи и да го прослуша......!!!!!

73's
Павел



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: WRTC 2014

Мнение от lz2be » 30 сеп 2013, 14:51

Здравейте,

на заглавната страница на http://www.wrtc2014.org/ пише какво се цели:
The World Radiosport Team Championship (WRTC) is held every four years and consists of approximately 50 two-person teams of amateur radio operators competing in a test of operating skill. Unlike most on-the-air competitions, all stations are required to use identical antennas from the same geographic region, eliminating all variables except operating ability.
В съкратен превод ... състои се от 50 двучленни отбора, състезаващи се за доказване на операторските им умения. Всички станции са задължени да използват еднакви антени в един и същ географски район, за да се избегнат всички разлики с изключение на операторските умения.

Предлагам да се организира под формата на LZ присъственото състезание.
- основното предимство е, че има богат опит в организирането на подобни състезания и евентуална издънка е малко вероятна.
- работи се само с присъствените станции. Може да се разреши да участват в отделна класация и допълнителни LZ станции с цел увеличаване бройката, но да са от 1 човек (да не вземе да направи той пък най-много връзки :) )
- да се работи пак на принципа мулти-2, всеки отбор с 2 радиа и 2 акомски антени, разстояния м/у точките над 100м.
- позициите да са разположени в кръг, за да няма сърдити кой бил в средата и кой в края.
- работа на 3, 4 или 5 банда. Забрана да се иска от кореспондента да се мести на друг банд, нека сами да си намират кореспондентите без уговорки.
- предаване на RS/RST + пореден номер, както са свикнали. Няма смисъл от сегашните 6-цифрени номера, а и ще се избегнат проблеми със софтуера.
- Контеста да е в 2, 3 или 4 тура, крайното класиране е сума от всички турове. Туровете да са по 4, 5, 6 часа - няма смисъл да тормозим хората да обискат 24ч, да се наливат с кафе, да седят гладни или да не смеят да идат до тоалетна, само и само да не изпуснат някое QSO. В почивките м/у туровете ще могат да си починат или да отстранят евентуални дребни техн.проблеми.
- не е необходимо контеста да съвпада с IARU, т.е. може да се варира с датите на провеждане. Спокойно може да се проведе в началото на септември например, което е извън отпускарския сезон, големите горещини и максималното натоварване на летните курорти.

Предполагам, че такива условия ще са приемливи по ред причини:
1. Операторските умения са нещо, което не зависи от контеста (IARU, WW, RDXC, EUHF, LZ присъствено), както и от продължителността (48, 36, 24, 12ч).
2. 2018г ще е в минимум на слънчевата активност. Контеста ще е 3 и 1/2 бандов (10м тотално запушен, 15м на късмет). С трибандер на 12м височина и 100Вт си е направо късмет дали ще изработиш някой DX множител или не.
3. половината отбори идват от другия край на света - за 1-2 дни трудно се свиква с часовата разлика и нямат никакво понятие от прохождението в LZ, по-близките са облагодетелствани.
4. Акомските антени работят на всички КВ обхвати. Няма нужда от мачти, ротатори, ягита, диполи, триплексери, антенни комутатори... Всяко радио ще си има негова си антена и е достатъчно да ползва стандартен бандпасс филтър, за да не си пречи с другото радио. Антените може да са по на 10-15м от двете страни на палатката.
5. няма нужда от толкова много помагачи за развръщане и охрана на станциите, както и от доливане на бензин по време на контеста.
6. няма нужда да се съобразяваме с терена да е открит във всички посоки - достатъчно е всички да са на една поляна и да няма препятствия помежду им. При 100 точки през 100м се получава кръг с диаметър 3,2км. Може да е в непосредствена близост до град, без да се притесняваме от индустриални смущения.
7. в зависимост от цената може да се поканят доста повече участници в сравнение с предишните вртц-та, като това определено ще повиши интереса.

73 Боян



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: WRTC 2014

Мнение от LZ1CY » 30 сеп 2013, 15:52

lz2be написа: Предлагам да се организира под формата на LZ присъственото състезание.
Ако ще е така да вземем да си кръстим нашите присъствени състезания WRTC,така всяка година
ще правим WRTC, така и така напоследък /последните 3 присъствени/ идват и известен брой
чужденци,дори тази година имаше отделно класиране за чужденците.
lz2be написа: състезаващи се за доказване на операторските им умения
Мисля,че на всички е ясно,че отдавна състезания не се правят само за доказване на операторските
умения.Операторските и конструкторските умения ги доказвахме преди години, сега се "въртят" много
пари,много реклама,много пушилка. За да се класираме за това състезание трябва да предложим
оферта ,адекватна на някое от предишните състезания.Дори и на най зле проведеното и най ефтиното от тях.
Предполагам,че "братята" хамериканци са в състояние всяка година да го правят при тях но все пак
пускат малко и навън за разнообразие.Добре ще бъде всички предложения по някакъв начин да достигнат
до евентуалните организатори или групата,която ще се занимава с подготовката на документите.
73


LZ1CY

LZ2PL
Мнения: 109
Регистриран на: 14 яну 2009, 16:18

Re: WRTC 2014

Мнение от LZ2PL » 30 сеп 2013, 16:01

Здравейте,

Преди малко писах за терена.

Около Балчик (лз4рр) е ок.

Около Русе също е ок.Може да се разставят станциите на 1/2 радиус от 15-20 км.
Ама уж го пратих,а не се появи тук!!!!
Явно нещо съм объркал.

73/лз2пл Владо



LZ2PL
Мнения: 109
Регистриран на: 14 яну 2009, 16:18

Re: WRTC 2014

Мнение от LZ2PL » 30 сеп 2013, 16:49

Здравей Ангеле,а и на всички здр отново,

Имаме право да искаме домакинство на състезанието на база изяви на радиолюбители
и запалени по нашето хоби деятели и бизнесмени.
Ако ни одобрят имаме право да представим условията за състезанието и т.н.
Който иска да идва-който не иска да си стои в къщи.
Когато хората харесват един ТЕСТ участват и се забавляват.
Четох на Боян предложетието.
Май е най-удачно нещо такова да стане.
Не можем да се мерим с Русия и Щатите с терени,пари и т.н.
Колко до това,че "Който плаща-той поръчва музиката" така е,
но според възможностите "НИ".Ицо LZ3FN спомена около 500 хил Евро.
Кои хора ще дадат тия пари и да чакат да им се върнат-аз не си представям.
Колкото е по явно и просто състезанието-толкова по-добре за всички.
Нека си проличат наистина уменията на състезателите,при равни условия.
Сега в Щатите ще ходят хора,които дори не са били на дадено състезание в
радиостанцията а са вписани,че са работили в отбора и са взели точки.
Други нямат дори техники ама заработиха точки от в къщи(СО)-Чудесно ???
Блъскат с по 15-20 кв и с по 4-6-8 стака и всичко и по контрол.

Я стига толкова.73 LZ2PL Владо



lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: WRTC 2014

Мнение от lz1kz » 30 сеп 2013, 16:51

За да не слагаме каруцата пред коня:
Първо - Екип - организация, планиране, финансиране, технически въпроси, връзки с контрагенти (пет човека!)
Второ - Поставяне на целите след добър предварителен прочит на условията. След предложението на Боян и реакцията на Ангел, стигам до извода че всичко е въпрос на тълкувания, а това е твърде плъзгава основа за по-нататъшни разсъждения и формиране на проект. Необходим е сериозен превод от английски. Не всички можем да влезем в детайлите само от оригинала. Формиране на проект- може да се работи и по два - единият, както е "по света", другият - по LZ присъствено. Обсъжданията - в широк кръг на форумна основа.
Трето - Терен. Според мен е необходимо избор на поне три алтернативни терена отговарящи на условията. Дори в проекта могат да останат и трите.
Четвърто - Финансов проект. Съставяне на мениджърски екип, който да управлява проекта (наречете го Оргкомитет) - избор на "инвеститори"!
Пето - подаване на молбата за WRTC-2018
Срок за реакция - три месеца.

...и един човек, който да хване лопатата от подходящия край. Според мен - LZ1YQ.

...а, да - и още четири години да си свършим работата. Ако до тогава съм жив и здрав - пишете ме доброволец, каквото и да означава това!
73, Бате Влади.


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: WRTC 2014

Мнение от lz2be » 30 сеп 2013, 19:19

Здравейте,

май трябва по друг начин да си формулирам предложението :)
Правим го по същия начин както през 2010г и 2014г - всички са сред природата с еднакви антени, на една и съща поляна, по 2-ма души отбор и т.н.
Разликата е, че ще работят само помежду си.
Това е и единствената прилика с нашите присъствени състезания - ще могат да повтарят връзките през определено време, за да имат кореспонденти.
Подробностите съм описал в предния пост.
LZ1CY написа:Мисля,че на всички е ясно,че отдавна състезания не се правят само за доказване на операторските умения. Операторските и конструкторските умения ги доказвахме преди години, сега се "въртят" много пари,много реклама,много пушилка.
Напротив, тези които играят за класиране се интересуват точно от това - да докажат, че са най-добрите. Повечето са достатъчно добре финансово, за да се интересуват от реклама и да се надяват да спечелят пари от участието си. Реклама се прави, за да представиш продукта си пред милиони потребители, а не пред шепа хобисти. По тази причина например виждаш надписи Шел по колите във Ф-1, но не и по агрегатите ни, въпреки, че и ние ползваме бензин :)
LZ1CY написа:За да се класираме за това състезание трябва да предложим оферта ,адекватна на някое от предишните състезания.Дори и на най зле проведеното и най ефтиното от тях.
За да се класираме първо офертата ни трябва да е реална и да поставя състезателите при еднакви условия. Всяко вртц е провеждано по различни правила и при всяко следващо са се старали да подобряват тези условия.
Аз предлагам да елиминираме фактора прохождение - донякъде, защото пак някои станции ще се чуват на 55, други на 59+20 заради разстоянията.
Не мисля, че е реално да очакваме събиране на 750к лв (500к$ според инфото на Ицо) от дарения, но предложението ми намалява значително тази сума.
Пример: 12м стълб - 3000лв, 150м коаксиал - 500лв, трибандер - 500лв, ротатор - 500лв са общо 4500лв х 50бр = 225х лв. И наполовина да е сумата малко ли е? Ами хората, които трябва да ги вдигат, ами транспорта с камиони до точките?

Друг плюс е времето за разставяне. За 2014 ще е нещо такова - в четвъртък помагачите подготвят точката, в петък тимовете+съдиите отиват и си сглобяват техниките, в събота/неделя е контеста, помагачите вероятно ще успеят да разглобят точките до понеделник. Трябват ти хора 4-5 дни.
При нас може в събота рано сутринта помагачите да отидат да вдигнат палатката, да забият двете антени и да сложат агрегата наблизо за 2 часа. Състезателите+съдиите отиват към 10ч на местата, сглобяват техниките за час, обядват, в 12ч почва контеста, свършва към 17-18ч, събират техниките за час и се прибират в хотела. В неделя втория тур по подобен начин, до вечерта всичко е прибрано. Трябват 2 пъти по-малко помагачи за 2 дни.

73 Боян



LZ1VB
Мнения: 91
Регистриран на: 06 юни 2007, 07:43

Re: WRTC 2014

Мнение от LZ1VB » 30 сеп 2013, 21:34

Бояне, елиминирането на фактора прохождение не би се приело положително и не би ни помогнало да спечелим домакинство. Всъщност единственото отрицателно мнение на чужденец за нашето присъствено състезание, което съм срещал е точно, че липсва фактора прохождение и всички се чуват като в радиозала или по интернет.



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: WRTC 2014

Мнение от lz2be » 30 сеп 2013, 22:41

Здравей Вальо,
просто давам идеи. Начина, по който се провежда сега е ясен и няма какво да го коментираме. Ако има спонсори ще стане, ако не - няма.
73 Боян



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: WRTC 2014

Мнение от LZ1FW » 01 окт 2013, 08:28

Гледах руския WRTC - хората са дали .KML файл.
http://www.wrtc2010.ru/images/WRTC_fields.kml
Отваряш го с Google Earth и всичко ти е като на длан.

На първо време аз съм готов да участвам в точка трета и при хубаво време да се разходя LZ1FY и други желаещи около "Конярника" на Витоша. Аз ще си нося моя стар GPSMap 60 CSx. Ще си отбележим 50 примерни точки, ще запишем с GPS техните географски кооридинатите и надморските им височини. Получените резултати ще нанеса на карта в графичет формат .PNG или .JPG. Ще сложа и файлове за разглеждане с Gooole Earth в .KMZ и .KML формат. Ще сложа и оригиналния .GDB файл на така записаните точки който иска да си го гледа и през MapSource.

Ако по този начин се обходят и споделят множество алтернативни варианти ще бъде много по-лесно на хората, които ще взимат решение.

73, Сашо
lz1kz написа:За да не слагаме каруцата пред коня:
Първо - Екип - организация, планиране, финансиране, технически въпроси, връзки с контрагенти (пет човека!)
Второ - Поставяне на целите след добър предварителен прочит на условията. След предложението на Боян и реакцията на Ангел, стигам до извода че всичко е въпрос на тълкувания, а това е твърде плъзгава основа за по-нататъшни разсъждения и формиране на проект. Необходим е сериозен превод от английски. Не всички можем да влезем в детайлите само от оригинала. Формиране на проект- може да се работи и по два - единият, както е "по света", другият - по LZ присъствено. Обсъжданията - в широк кръг на форумна основа.
Трето - Терен. Според мен е необходимо избор на поне три алтернативни терена отговарящи на условията. Дори в проекта могат да останат и трите.
Четвърто - Финансов проект. Съставяне на мениджърски екип, който да управлява проекта (наречете го Оргкомитет) - избор на "инвеститори"!
Пето - подаване на молбата за WRTC-2018
Срок за реакция - три месеца.

...и един човек, който да хване лопатата от подходящия край. Според мен - LZ1YQ.

...а, да - и още четири години да си свършим работата. Ако до тогава съм жив и здрав - пишете ме доброволец, каквото и да означава това!
73, Бате Влади.



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: WRTC 2014

Мнение от LZ6AJ » 01 окт 2013, 12:45

здравейте,
lz2be написа:...просто давам идеи. Начина, по който се провежда сега е ясен и няма какво да го коментираме. Ако има спонсори ще стане, ако не - няма.
...
според мен нещата се въртят около смяна на формата. това, за което се говори не е познатия WRTC. няма да е лошо едно питане до комитета - допускат ли се предложения за промяна на утвърдения досега формат на надпреварата или само се търси кандидатура за домакинство. аз бих го направил вече, но никой не ме е упълномощил ...

останалото - как Боби си я представяш тази гледка - 100 станции на 4 или 5 банда (CW+SSB) и да се работят само помежду си. на останалите да им забраним изобщо да са на банда, а тези да ги караме да не се изработват толкоз бързо, че бирата още не се е охладила :D нали се сещаш, че по-голямата част от класиралите се са стигнали дотук с тояги и бързи електромери, а сега - бандовете трябва да са все така пълни с такива GUNs, но те трябва да се борят с истинска малка мощност. поне на мен това ми става ясно - операторско майсторство в условията на неограничен брой станции, от всички посоки, които се чуват различно, те чуват различно, ти ги чуваш много по-добре, отколкото те теб ... навалицата наоколо е голяма и е въпрос наистина на късмет да се задържиш по-дълго от 5 минути на една честота.
друг е въпроса, че квотния принцип не е принцип - сума ти и хора, с по 10,000 и нагоре точки си остават с мечтите и се "радват" на резултатите на тия, дето едва са събрали 7,000 WRTC-точки и то единствено благодарение на вилата си на Канарите да речем. но това не е темата, комитета да му мисли ...

73


73,
Любо

lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: WRTC 2014

Мнение от lz2be » 01 окт 2013, 14:20

LZ2LDS написа:останалото - как Боби си я представяш тази гледка - 100 станции на 4 или 5 банда (CW+SSB) и да се работят само помежду си. на останалите да им забраним изобщо да са на банда, а тези да ги караме да не се изработват толкоз бързо, че бирата още не се е охладила :) нали се сещаш, че по-голямата част от класиралите се са стигнали дотук с тояги и бързи електромери, а сега - бандовете трябва да са все така пълни с такива GUNs, но те трябва да се борят с истинска малка мощност.
Любо,
предложението е да се използват акомските антени (50 ома товар + 3м клечка), които ползваме всеки път на присъственото.
На точка се осигуряват 2 такива антени, отбора си носи 2 радиа и 2 бандпас филтъра. Свързването е радио-bpf-антена, няма нужда от антенни превключватели, триплексери и антена тунери.
С такива антени на поляната на 3км разстояние (най-далечното) ще се чуват на 53-55, но съседните стн ще са на 59+20. Имаш и DX и big guns сигнали.

За датата предлагам да не е по време на IARU, а края на август или началото на септември. Просто през юли в България е много горещо. Как се седи на 35гр в палатка? Миналата година в Правец беше 40гр.
Ако се проведе в края на август ще съвпадне с SCC RTTY и YODX, ако е първия уикенд на септември - Rus RTTY и AA SSB. Едва ли някой ще тръгне да ги вика чак толкова, че да си пречат. И да ги викат какво толкова? На други контести не ти ли се качват на честотата? Да викат CQ WRTC или CQ LZ и няма да ги закачат :)
Може да се реши да се работи само на 160, 80, 40 и 10м, ако е чак такъв проблем.

Едва ли ще имат време за бира :)
Пример: 50стн на CW + 50стн на SSB х 4 банда за 30 мин / 2 оператори = 400 QSO/h. На кое WRTC някой е правил такова темпо? Който може нека го направи - станции има.
Да не забравяме, че ще предават RS(T)+номер и трябва и да го приемат, а не програмата да ти казва кой в коя ITU зона е и само да чукаш ENTER...
LZ2LDS написа:друг е въпроса, че квотния принцип не е принцип - сума ти и хора, с по 10,000 и нагоре точки си остават с мечтите и се "радват" на резултатите на тия, дето едва са събрали 7,000 WRTC-точки и то единствено благодарение на вилата си на Канарите да речем.
Този принцип спокойно може да се промени. Класирането да не е както досега тим-лидера избира съотборник, а двамата съотборника пускат обща заявка с общ резултат от представянето им по време на квалификациите.

73 Боян



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: WRTC 2014

Мнение от lz2be » 01 окт 2013, 14:29

LZ2LDS написа:според мен нещата се въртят около смяна на формата. това, за което се говори не е познатия WRTC. няма да е лошо едно питане до комитета - допускат ли се предложения за промяна на утвърдения досега формат на надпреварата или само се търси кандидатура за домакинство. аз бих го направил вече, но никой не ме е упълномощил ...
Не ме разбирайте погрешно - нямам нищо против сегашния формат и го предпочитам
При този формат нещата са ясни кое как ще бъде и не го коментирам изобщо. Единствената неяснота е дали ще се съберат пари за него.
Всичките ми предложения са насочени към поевтиняване на формата, при спазване изискването за равнопоставеност на състезателите.

73 Боян



lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: WRTC 2014

Мнение от lz1yq » 16 окт 2013, 13:40

На заседанието миналата седмица се взе принципно решение че имаме опита и възможностите за една такава организация. За съжаление остава въпроса с набирането на средства а те хич не са малко/около $500 000/. Естествено от страна на Краси/K1LZ/ имаме уверението че ще се опита да закупи палатките, жеретата,агрегати,антени на половин цена, освен това ще се опита да намери и малко финикийски знаци/около $50 000/.Общо от него се очакват $100 000. Ако се продадат 4 екипа по $ 50 000 както в САЩ сега станаха $300 000, остават още $200 000. това е за сега.
По отношение хората всички са на мнение че можем да съберем не по малко от 150 човека помагачи + поне 65 човека знаещи английски и технически подготвени + знаещи добре телеграфа. Остава въпроса с паричките............

73! Крис



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: WRTC 2014

Мнение от lz1fy » 16 окт 2013, 13:55

Предлагам за обсъждане още един вариант!
Според мен, района е добър от радиотехническа гледна точка.
Има много добри условия за настаняване и обслужване на участниците.
Намира се в до голям град и има добри хотели на самия язовир.
Може да се организира и воден транспорт, като най-евтин!
WRTC2018.jpg
(226.59 KиБ) Все още не е свален



lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: WRTC 2014

Мнение от lz1yq » 16 окт 2013, 15:08

Района е супер , но не и за такова мероприятие:
1. Хотела трябва да е за поне 500човека и висока категория
2. На Копринка няма тази леглова база, нито в Казанлък.
3. Целия север, и отчасти северозапад и североисток според мен са критично закрити от Стара Планина.
4. Ако се разположат 62 станций на растояние една от друга на 1км значи кръга трябва да е поне 62км.
73! Крис



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: WRTC 2014

Мнение от lz1fy » 16 окт 2013, 17:16

lz1yq написа:Района е супер , но не и за такова мероприятие:
1. Хотела трябва да е за поне 500човека и висока категория
2. На Копринка няма тази леглова база, нито в Казанлък.
3. Целия север, и отчасти северозапад и североисток според мен са критично закрити от Стара Планина.
4. Ако се разположат 62 станций на растояние една от друга на 1км значи кръга трябва да е поне 62км.
73! Крис

Извинявам се за некомпетентното предложение!

73! Павел



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: WRTC 2014

Мнение от LZ6AJ » 17 окт 2013, 10:26

добро утро !
lz1yq написа:На заседанието миналата седмица се взе принципно решение че имаме опита и възможностите за една такава организация. За съжаление остава въпроса с набирането на средства а те хич не са малко/около $500 000/
не разбрах, защо "За съжаление ..." :D шегувам се, естествено. от чии разчети идва тази цифра като ориентировъчен бюджет ?
lz1yq написа:Естествено от страна на Краси/K1LZ/ имаме уверението че ще се опита да закупи палатките, жеретата,агрегати,антени на половин цена
и да не са на половин цена, пак едно 25% могат да се сгънат, имайки предвид че така или иначе комитетът ги е придобил или като реклама, или безплатно от спонсор, или на преференциални цени. и после осребрява, продавайки ги на всички желаещи. имам предвид и факта, че всичко това ще требе да се пренесе през океана, да речем 10-тина контейнера стока.
а и щом това изречение започва с "Естествено", става ясно че няма смисъл да се коментира коя локация ще бъде предложена. независимо от закачките, аз също мисля (вече го писах) че районът на Пловдив е подходящо място за една такава изява. и летище, и магистрала ... не на последно място - район, силно изявен в радиолюбителско отношение. дано е по-далеч от "Столипиново" :mrgreen:

условностите в написаното от Крис "... ще се опита ..." са нормални, нещата са далеч, но се мисли за тях ... а и стандартната предпазливост в изказванията на хора от бизнеса е съвсем нормална като манталитет. за себе си приемам, че вече има гаранции и за железарията, и за 50К в зелено.

имам няколко въпроса към Крис -

1. има ли груби сметки по реални БГ цени, че бюджета ще стигне половин милион щ.д. ? (или просто е взет като устно споделено число от предходни издания на първенството);
2. в случай, че цените на български производители са по-атрактивни, не е ли възможно част от оборудването да е българско ? Аком ли не може да направи 50 трибандера ? няма ли в пловдивския район поне 5 места където да може да се произведат гоещо-поцинковани стоманобетонови сглобяеми стълбчета и мачти ? Хонда няма ли представителство в България ... то не е ли под една шапка с това, което е в Щатите и което е спонсор на догодишната изява с 60 генератора ... даже и моделът им се знае вече ? "Интегра-А" не е ли заинтересована да реализира 50 и кусур ротатора наведнъж ? ... и т.н.
2. за тези 4 предстоящи години - пое ли миналата седмица ръководството на БФРЛ ангажимент, да проучи възможността ММС да прави целеви отчисления за изявата през БФРЛ, в случай че кандидатурата бъде одобрена ? (толкова през тази година, толкова през следващата и пр.);
3. комитетът още не е споделил имената на 4-те "спонсор-отбора" ... в последния бюлетин казват "ще бъдат обявени по-късно". да не забравяме, че в последния момент преди проявата в Москва Тед HI3TEJ се отказва. там обаче мизата е била 50К но в Евро (около 67К щ.д.) ... в този смисъл - не са ли рисковани такива смели прогнози;
4. може ли да се мисли относно предложение в посока "всички съдии, с изключение на местата, в които има български участник (дано има такива), да са българи" ?;

като гледам LZ-стендинга за това издание - има над 100 души, които биха могли да удовлетворят критериите, стига да имат желание ... какво по-хубаво от това всички да бъдат заедно за няколко дни, че даже и семейно.

http://www.wrtc-rank.com/ctyrank.php?ra ... med&cty=LZ

харчовете от едно такова домакинство трябва да бъдат трансформирани по някакъв начин в придобивка за съсловието. иначе упражнението няма смисъл ! ... трябва да е празник за всички радиолюбители в България ... кога могат да бъдат 150 души, свързани от едно хоби заедно толкова дълго време ? да му мисли "Империал", по-точно "Милара" ... дали не е време да купи дял от "Империал" :lol: ако не сте купили вече :wink:

Крис и Со. са се нагърбили с голяма работа, прави им чест ... Успех !

хубав ден,
73


73,
Любо

lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: WRTC 2014

Мнение от lz1yq » 17 окт 2013, 12:00

Здравей Любо съвсем на бъро направих една план сметка , нещата не са много добри финансово.Може би ще има корекций на доста от позицийте. Ако някой има предложения за цени и модели на антени + жерета по добри от тези които съм написал няма проблем да ги разглеждаме. С Ротаторите съм сигурен че ше излезнат на по добра цена ако се закупят тези които ще се използват в САЩ. С жеретата положението е почти същото.За антените си мисля че и в БГ могат да се направят не само от АКОМ но и от Георги lz2gl ако се не лъжа в инициала.
Всичко е възможно,само че аз не съм слънце да огрея навсякъде, за това и тук във форума ще трябва да има хора които да помагат с каквото могат.
73! Крис
Прикачени файлове
WRTC_2018_smetka.xls
(30 KиБ) Свален 247 пъти



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: WRTC 2014

Мнение от lz2be » 17 окт 2013, 12:28

Здравей Любо,
за локацията и аз мисля, че е най-логично да е в района на Пловдив - има място за точките, както и необходимата инфрастуктура.
LZ2LDS написа:4. може ли да се мисли относно предложение в посока "всички съдии, с изключение на местата, в които има български участник (дано има такива), да са българи" ?;
като гледам LZ-стендинга за това издание - има над 100 души, които биха могли да удовлетворят критериите
Това едва ли ще стане, особено ако формата е М2. В сегашните условия е казано, че съдиите трябва да имат сериозен опит в SO2R, a в LZ аз поне се сещам само за 4-5 души с такъв опит.

Крис,
някои коментари към таблицата на първо четене:
- палатките х 2 - трябва палатка и за помагачите, защото те нямат право да влизат при състезателите.
- коаксиал - 3х50м за точка
- маси - по 3бр за отбор, защото има много техники за слагане по тях + 1бр за помагачите в тяхната палатка
- столове - 5бр на точка общо
- лампи - 3бр на точка общо
- вентилатор - по 1бр в палатка
- разклонители, захр.кабели от агрегатите
- агрегатите трябва да са 110В и 220В според това, кой отбор откъде е или да има трафове, ако са еднакви.
Разходите дотук ги вдигнах на 450к лв.
Малко снимки от 2010г кое как изглежда. http://www.wrtc2010.ru/index_photo.php?TYPE=2&VALUE=4

73 Боян



lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: WRTC 2014

Мнение от lz1yq » 17 окт 2013, 13:14

Ами да, те разходите ще се увеличават, ама ако маже и приходите да тръгнат нагоре ще е добре :D

Крис



lz2gy
Мнения: 7
Регистриран на: 28 юни 2010, 09:52

Re: WRTC 2014

Мнение от lz2gy » 17 окт 2013, 14:14

Антените за WRTC-2006г в Бразилия 52бр бяха изработени от мен LZ2GY -Георги и LZ2CC-Васил с помощта само на нашите съпруги.Материалите ни бяха предоставени от ф-ма Асом - друг е въпроса какво получихме за това.Така че не е проблем антените да се изработят в България.



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: WRTC 2014

Мнение от LZ6AJ » 17 окт 2013, 14:20

lz2be написа: ... Това едва ли ще стане, особено ако формата е М2. В сегашните условия е казано, че съдиите трябва да имат сериозен опит в SO2R, a в LZ аз поне се сещам само за 4-5 души с такъв опит ...
Боби,

какво прави съдията на точката ? работи в контеста ли ? че трябва да има SO2R-умения. ти ги остави какво пишат Дъг Грант и Сие. - кой дава парите ? и той има право на участие в разпределението на интересите ... може би е добре Ицо доктора да каже какви са задълженията на съдията на точката и реално какви умения са нужни ... в едното ухо винаги ще е ССБ, в другото ТЛГ. наушниците съдията може да си размени, но местата на операторите - НЕ ! единия от тях е по телеграфната част, другия - по другата. според мен по-важно е да има качества да будува 24 часа и да гледа поне с 2 очи. няма да споря, Ицо да каже. просто разсъждавам ... кое би облякло в смисъл една такава организация ? частния интерес на някого - едва ли ...
написах " ... ПОЛЗА НА СЪСЛОВИЕТО В СТРАНАТА НА ДОМАКИНА ... " не определен човек, не Комитета. техните билети и престой са платени. надявам се и бирата. който има личен интерес да се търка на този дерек - нека ги черпи, той си знае. за мен е важно, че поне 50 мачти, антени, ротатори и генератори имат шанс да останат в ръцете на българските радиолюбители на никакви цени. и организационния комитет, или пък съвместно с федерацията да кешират назад средства за бъдещи прояви.

за генераторите - във всички случаи 1000 VА няма да са достатъчни, ако се възприеме рационалното правило за една идея над задоволителното - говорим за 2500-3000 VА модификации. по-голямата част от тях са все още в долния сегмент и нямат изходи за 120 и 240 V по желание на ползвателя. но пък имайки предвид квотите - лесно е да се предвиди кой от какво напрежение ще има нужда, без даже да се знае кой ще спечели квотата. проблем би бил тазгодишния казус от вида "WF9A + LZ3FN" - ако единия е с радио по щатския стандарт, а другия - по европейския. пак джокер от Ицо.

Крис,

не разбрах БФРЛ по 30К на година ли предвижда да отделя оттук насетне, или общо 30K до 2018 ?

и защо отборите ги четеш 62 ? ... резерви ли ще има, или промяна на регламента ?

73


73,
Любо

lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: WRTC 2014

Мнение от lz1yq » 17 окт 2013, 14:55

Любо, мисля че са 30 к само за мероприятието,но може би ще искаме доста повече разбира се, пък колкото толкова, но не по малко от 30к.
Относно бройките все си мисля че са 60 отбора ама слагам още два за всеки случай.

Крис



lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: WRTC 2014

Мнение от lz1yq » 17 окт 2013, 14:58

Здравей Георги, относно антените аз незнам какво е било, но не е задължително да са 8 ел логопериодици, може да се мисли някакъв друг вариант. Всичко зависи от цена и качества.

Крис



lz2gy
Мнения: 7
Регистриран на: 28 юни 2010, 09:52

Re: WRTC 2014

Мнение от lz2gy » 17 окт 2013, 15:11

Здравей Крис, тогава условията бяха такива и затова се изработи 8 ел лог .периодик .Сега нещата са други и има и други модели антени .За цената- при всички положения ще е по евтино да се произведе в България.



lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: WRTC 2014

Мнение от lz1yq » 17 окт 2013, 15:37

Здравей Гошо, давай предложения за 64 антени , модел, без или със материал от теб.

Крис



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: WRTC 2014

Мнение от lz2be » 17 окт 2013, 16:21

LZ2LDS написа:какво прави съдията на точката ? работи в контеста ли ? че трябва да има SO2R-умения.
Любо, нали за да прави нещо трябва да го може? За да го може трябва да е работил в много състезания, да знае как стават нещата, ама с подробности, а не само какви номера се предават. Какъв е смисъла от съдия, ако могат да го будалосват?
Ако само ще седи буден 24ч и всеки час ще праща смс с текущия резултат, то тази работа може да я свърши и доброволеца, дето ще гледа агрегата. Не му трябва да знае нито английски, нито CW :)
В края на годината ще излезе списъка със съдиите и всичките ще са все активни контестмени, които не са се класирали за участие. Ако всеки ставаше за съдия янките щяха да си спестят този разход.
lz2gy написа:Здравей Крис, тогава условията бяха такива и затова се изработи 8 ел лог .периодик .Сега нещата са други и има и други модели антени .
Гошо, може би най-важното условие за ягитата ще е КСВ-то да е възможно най-плоско по обхвата, за да не се налага използването на трансмач и да не изключва монитора по мощност. Като гледам графиките на трибандера, който са избрали сега, мисля, че логопериодик е по-добро решение.

73 Боян



lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: WRTC 2014

Мнение от lz1yq » 17 окт 2013, 16:25

Здравей Гошо, моето предложение е антената да е същата като моята, на Илиан или Тодор само че трибандер, тя е с много широка лента за всеки банд и мисля че ще стане убиец и по цена.

Крис



lz3kf
Мнения: 99
Регистриран на: 20 апр 2010, 18:52

Re: WRTC 2014

Мнение от lz3kf » 17 окт 2013, 16:36

73!
Последна промяна от lz3kf на 21 авг 2015, 09:18, променено общо 1 път.



lz2gy
Мнения: 7
Регистриран на: 28 юни 2010, 09:52

Re: WRTC 2014

Мнение от lz2gy » 17 окт 2013, 16:50

По колко елемента на банд?



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: WRTC 2014

Мнение от LZ1CY » 17 окт 2013, 16:57

Най-важното на първо време е да се постигне "на книга" баланс между приходи и разходи.
Осигури ли се този баланс може да се кандидатства.Решението на УС на БФРЛ по този въпрос
ми се струва доста общо- срок 1 месец,няма определена работна група нито поне координатор,
информация от форума.Тези,които ще правят сметките,да имат предвид и разликата в цените
на стоките и услугите сега и след 5 години,не може да няма разлика и тя няма да е в наша полза.
73


LZ1CY

LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: WRTC 2014

Мнение от LZ6AJ » 17 окт 2013, 17:30

здрасти, Боби !

моженето на телеграфа изобщо не го коментирам ... но се съмнявам, че ще е от особено значение дали 45 думи в минута или 50 ... със 100 вата едва ли можеш да разчиташ на надеждна работа, при повече от 30-35 думи . но както и да е. не зная точно какво имаш предвид под "будалосване", но в миналото издание - още на първия час клъстера ОН8Х беше пълен с руски подсказки "кой кой е" ... а оттам насетне се знае кого да викат и кого не. така чеееееее ... хайде, тук във форума да не се будалкаме и да търсим топлата вода. има поне 10 начина, различни от стандарта, по който мога да ти кажа "благодаря" в края на контакта ... и нито един от тях не е забранен. и всичко това за ТЛГ, ами за ССБ ? има ли смисъл да се правят ишмари на ТЛГ, след като оттатък има войс - реален и на запис. изпълниш ли си задачата да покажеш кой си - оттам насетне е добре колкото се може повече да натискаш, а не да мислиш за глупости. щом си подготвил такъв сценарий, този който ще поеме щафетата ще е мнооооого далеч от съдията на точката.

усещаш ли, че търся поне три причини, свързани с ползите за българското радиолюбитество, поради които има смисъл да се хаби всичкия този ресурс ?

в друга тема на форума си казах какво мисля относно сериозността, с която ръководството на федерацията гледа на нещата. поне според записа на решението:
LZ2LDS написа:... относно WRTC 2018 - никъде не видях избора на екипа, който през този един месец ще проучва реалните възможности за финансиране и привличане на спонсори. твърдението, че БФРЛ е в състояние да се справи с организацията за мен е пресилено. поне докато не видя чек листа, в който са систематизирани и отметнати всички планирани действия по организацията на мероприятието. това със "широката дискусия" е ала-бала, в смисъл че нито прави пари, нито ще донесе конкретни резултати. предполагам, че освен за отчета на присъствения турнир, това е второто нещо, заради което Крис е бил път до София. надявам се, че поне той ще освети малко нещата.
LZ1CY написа:Най-важното на първо време е да се постигне "на книга" баланс между приходи и разходи.
Осигури ли се този баланс може да се кандидатства.Решението на УС на БФРЛ по този въпрос
ми се струва доста общо- срок 1 месец,няма определена работна група нито поне координатор,
информация от форума.Тези,които ще правят сметките,да имат предвид и разликата в цените
на стоките и услугите сега и след 5 години,не може да няма разлика и тя няма да е в наша полза.
73
радвам се, че Ангел го споделя и припомня. относно индексацията - прав е. също е уместно да се предвиди. едва ли ще се стигне до скок "колкото лева днес, толкова евро след 5 години", но все пак - финансовите прогнози не се правят от трактористи.

73


73,
Любо

lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: WRTC 2014

Мнение от lz1yq » 17 окт 2013, 21:14

Гошо здравей отново, ами според мен по 3 ел.е напълно достатъчно, ще стане доста компактна според мен.Но едно голямо НО, с мохабеда на старшината "пари нема действай" не става. Трябва да се помисли откъде да намерим още 250 000лв.
Както казва адаша от Балчик " къде е кръчмаря" :lol:
73! Крис



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: WRTC 2014

Мнение от lz2be » 17 окт 2013, 22:52

lz2gy написа:По колко елемента на банд?
Здравей Гошо,
2/2/3 би било оптимално като съотношение цена/възможности. Мисли ги с един фидер, хората имат триплексери и няма смисъл да се дават пари за 3 кабела. След 5г ще е минимум на слънчевата активност и на 28 броя на елементите ще е без значение :)
LZ1CY написа:Най-важното на първо време е да се постигне "на книга" баланс между приходи и разходи.
Осигури ли се този баланс може да се кандидатства.
Ангеле, по принцип така се прави. В конкретния случай обаче има само 2 месеца и решението трябва да се вземе на база предположения. Приходната част едва ли някой ще я коментира публично и това е разбираемо.
73 Боян



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: WRTC 2014

Мнение от lz2be » 17 окт 2013, 23:44

Здрасти Любо,
LZ2LDS написа:моженето на телеграфа изобщо не го коментирам ... но се съмнявам, че ще е от особено значение дали 45 думи в минута или 50 ... със 100 вата едва ли можеш да разчиташ на надеждна работа, при повече от 30-35 думи . но както и да е. не зная точно какво имаш предвид под "будалосване", но в миналото издание - още на първия час клъстера ОН8Х беше пълен с руски подсказки "кой кой е"
имам предвид според сегашните правила кое е разрешено и кое не. Примери няма да ти давам, но има значение дали съдията ще е с 6-буквен инициал от околностите на Бостън или ще е някой от европейските главорези :mrgreen: Така се решава и проблема с "нестандартното" завършване на връзка и последващите спотове. М/у другото в условията са написали даже какво точно трябва да се предава.
Това за скорост 30-35 думи/мин със 100Вт не е вярно, аз се сещам поне за 3-ма, които на лято ще хлопат с 45-50 :)
Това със съдиите едва ли има смисъл да го коментираме - практиката е да са чужденци и едва ли ще приемат друг вариант.
73 Боян



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: WRTC 2014

Мнение от LZ6AJ » 18 окт 2013, 07:56

Ок, Боби, спираме да коментираме съдийството ...
какво остава тогава ?
150 души доброволци и един чувал пари. даже и домакинството да си издейства квота за 1 български отбор - това едва ли е обществен интерес.
виждаш ли някъде смисъл такива пари да бъдат похарчени ? най-малкото ако ги нямаш готови и търсиш дупка, в която да ги изсипеш ? аз не виждам, поне към момента ... в резултат на дискусията ... готов съм, даже искам да си променя мнението - моля за аргументи !

Крис, не мога да разбера - ти какво очакваш ? някой тук във форума да напише, че е готов след 3 години да налее 30 К ли ? или 50К ? ... или всеки член на федерацията да отдели по 800 лева за следващите 4 години, т.е. по 200 лева на година ? какво ще му обясним на брата радиолюбител ? освен нечий частен интерес, какво имаме от дясната страна, та търсим да напълним лявата ? ако това остане като единствен вариант - къде е федерацията ?

позволявам си да припомня мнението на Ицо -
LZ3FN написа:...В нашия случей трябва да се отговори първо на въпроса кой стой финасово зад това начинание . Той е човека който ще начертае организационния комитет и ще напише условията. Имате в предвид че домакинството се дава не на страна а на човек ,който застава зад това начинание с името си ....RA3AUU, PY5EG,OH2BH,S50A ....Няма АRRL,SRR ,,...Персонална отговорност.
ако се търсят такива "баровци" - не мисля, че е най-рационално да се търсят във форума ...

успешен петък !
73


73,
Любо

LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: WRTC 2014

Мнение от LZ3NY » 18 окт 2013, 09:04

Здравейте

Следя темата с интерес. Похвален е ентусиазъма.

От няколко дни се чудя. Краси Латинов с голям зор успява да събере десетина екипа, от по двама или трима човека желаещи да представят БФРЛ като LZ7HQ в IARU шампионата.
В най-добрия случай това трабва да са 12 екипа по 3 човека, което прави само 36. Дори за половината от тези хора не е нужно да знаят телеграф.
Чудя се, откъде ще се пръкнат тези стотици "top level" българи, които с готовност и безвъзмездно ще подпомогнат каузата с присъствието си около състезанието.

Надявам се БФРЛ си е направила много добре сметката какво би останало като краен резултат като приходи. В този дух, два дни след като американците взеха WRTC'2014, се учреди фирма WRTC'2014, Inc с капитала на спонсорите, която пое цялото движение на средства за организацията около мероприятието. Това е единствения истински начин за проследяване на приходи и разходи и реален отчет на края.

Не на последно място да не забравяме, че четири години са изключително много време в бурните времена, в които живеем днес.

73!


Value has a value only if its value is valued.

lz3yy
Мнения: 220
Регистриран на: 28 окт 2006, 21:03

Re: WRTC 2014

Мнение от lz3yy » 18 окт 2013, 09:36

:
Последна промяна от lz3yy на 11 яну 2015, 21:37, променено общо 1 път.



Отговори