Присъствено КВ състезание

LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от LZ4ZD » 10 окт 2010, 14:49

Ако ще е по време на хоби-радиото в Казанлък, трябва да е някъде съвсем близо. Голяма част от хората (в това число и аз) се събират на групи и пътуват заедно за да намалят транспортните разходи. От няколко години групата от Шумен пътува с мой транспорт. Това означава, че трябва да ги зарежа да се връщат обратно сами, за да мога да дойда на контеста. И да искам, трудно ще накарам хората да идват с мен - почти всички предпочитат събота вечерта да са си у дома.



LZ3FN
Мнения: 89
Регистриран на: 31 авг 2006, 11:38
Контакти:

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от LZ3FN » 10 окт 2010, 19:51

Вариянта за неделята след Хобито на язовир Копринка е много приемлива за мен(нас LZ2KSB) . Лошото е че няма да може да има ссб тур.
Добре би било да е в началото на лятото , за да може да има още едно в края.
Пътуването два последователни уикенда до центъра на България няма как да стане ...Ще сме принудени да избираме м/у Хобито и кв-то.

73 Христо



lz1qz
Мнения: 134
Регистриран на: 29 апр 2008, 00:19

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от lz1qz » 10 окт 2010, 20:55

Здравейте и от мен,
По предложението за провеждане на присъствено КВ по време на Хоби Радио в Казалнък съм за.
Предлагам да обсъдим следните въпроси.
1. Да получим уверение от организатора на Хоби Радио Влади LZ1KZ че има готовност и екип за провеждане
на състезанието.
2.Предложените за ползване по време на състезанието в Узана антени отново ще бъдат предоставени за ползване в което не се съмнявам.
3.Регистрацията да протече в петък за тези които пристигнат в този ден, за пристигащите в събота регистрацията
да се в събота след пристигането им на местото за получаване на антените.
4.За пристигащи в събота участници в състезанието времето за пристигане да не е покъсно от 11.00 часа
5.Състезанието по време на Хоби Радиода е 3 часа и да започне не по късно от 12.30 часа.До този час вече който е решил да идва да се види с приятели в Казалнък той вече е пристигнал.От личен опит и наблюдение виждам че до 10.30 съм се видял с всички които трябва да видя.
Ако има и карта с точките за разтавяне на състезателите всеки сам ще си намери местото.Като отклонение да добавя
че около Казалнък съм бил участник в такова състезание, и района е познат на много от приятелите който ще вземат участие. Като последно мога да добавя че ще имаме повод да останем и в събота и да се видим на маса и сладка приказка и обмяна на опит с много приятели.
PS. За участието като участник в TOP след20 впечатления, поуки и предложения ще напиша в следващо писане
73!!!
Кольо



lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от lz1yq » 10 окт 2010, 21:36

аз мисля че 4/5 юни е най подходяща дата поради няколко факта.
1. Не съвпада с други състезания.
2. Който иска да се състезава по време на събирането в Къзанлък няма да може да присъства на самото събиране.
3. Ако се спи в Къзанлък разтавянето около язовира е свързано с много време.
4. Мисля че на самия язовир нама место за 100 човека /сестезатели и др. персонал/.
Да оставим въпроса че не може да се угоди на всички .Ще коментирам нещата и с основните спонсори , но ми се струва че първата седмица на юни е супер, освен това и като хотели ,условия ,природа язовир Батак си остава като приоритет.
73! LZ1YQ



LZ1VB
Мнения: 91
Регистриран на: 06 юни 2007, 07:43

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от LZ1VB » 11 окт 2010, 09:20

lz1yq написа:аз мисля че 4/5 юни е най подходяща дата
Мисля, че първоначалното предложение за 2/3 юли е по-добро, защото:
LZ3FN написа:Пътуването два последователни уикенда до центъра на България няма как да стане ...Ще сме принудени да избираме м/у Хобито и кв-то.



lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от lz1yq » 11 окт 2010, 11:03

Дайте да помислим още малко ,не искам да налагам мнение а просто да е удобно за всички.Но все пак да не е по късно от началото /първата седмица на юли/. Имайте в предвид че до края на тази седмица трябва да се знае защото трябва да се вкара в спортния календар и да се действа още от сега за организацията. Има още нещо което не сме уточнили ,дали ще е републиканско присъствено състезание или турнир, но мисля че това не е проблем.


73! LZ1YQ



lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от lz1kz » 11 окт 2010, 22:52

11-12 юни е юбилей - 20-то Хоби Радио. Надали ще мога изобщо да поема някакъв ангажимент извън този. За мен дата през юли - яз.Батак, е най подходяща.


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

LZ2NW
Мнения: 40
Регистриран на: 07 юли 2008, 18:32
Местоположение: Велико Търново
Контакти:

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от LZ2NW » 12 окт 2010, 10:33

LZ3NY написа:Ако не направите състезанията атрактивни за млади участници, скоро време ще трябва в условията да се запише, че до мястото на състезаниято трябва да е осигурен достъп за "помощни средства". В този ред на мисли някой знае ли колко е била средната възраст на участниците в Узана? Като гледам тоталната незаинтересованост на участниците в дискусията по този въпрос, стигам до извода, че група хора се опитва да си настрои условията според техните си предпочитания и за техния си кеф, без да мисли за бъдещето на това мероприятие. Няма лошо, но състезанието няма да е за дълго.

В този ред на мисли предлагам на БФРЛ да помислят за вариант, привличането на нови/млади радиолюбители в хобито да стане ПРИОРИТЕТ N1 за организацията. При това за години напред. Дори над оцеляването на самата организация. И без това без хора тя няма да оцелее.

73!
"В този ред на мисли" предлагам в Условията за вътрешните КВ състезания , в това число и на присъствените ,да бъдат включени цифровите видове работа. Истината е , че има млади радиолюбители , които разполагат с необходимата съвременна техника (трансийвъри , лаптопи ... ) и които редовно са в ефира , но по ред обясними причини не знаят морзовата азбука. По тази причина те са лишени от възможността за изява в Български състезания , а в същото време роним сълзи , че нямало млади участници ... Защо да няма вариант на SSB присъствено КВ състезание , където могат да се включат млади радиолюбители? Или гореизброените не се броят за такива ???

73 de LZ2NW



LZ1NK
Мнения: 14
Регистриран на: 27 сеп 2010, 12:35

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от LZ1NK » 12 окт 2010, 11:16

колеги, мисля, че разставянето по трасето не е толкова сериозен проблем, че да се печатат карти и да превръщаме хората в състезатели по туристическо ориентиране. Аз питам как ще стане това с карта в колата и на места в непрогледната мъгла на Узана? Задължение на организатора си е да осигури по един съдия на 5 или 10 участника, който да ги разведе по трасето. Ако имаше някакви проблеми сега, то беше, защото само Борката и Васко се бяха заели с това нещо. Ако си имаше 3 или 4 съдии, всички щяха да тръгнат едновременно и разликата във времето на настаняване нямаше да бъде повече от 10 - 15 минути в зависимост от това дали си бил по-напред или по-назад във списъка на съответния съдия. А нужда от такива съдии има - практиката го е показала. Съдиите гарантират в известен смисъл както феърплея, така и сигурността и безопасността на участниците. Нека не забравяме констатациите, че доста от участниците са на възраст и по време на състезанието всичко може да се случи, наличието на съдия наблизо си е от значение.
Иначе как да се стимулира участието на младите хора? Къде има клубове, в които да се обучават такива? Интересно е предложението за телефонен тур, тогава наистина може и да се появят.
Още една идея - спомням си, че преди години направихме подобно нещо и на УКВ, май беше в Долна Баня. Може да се направи състезание в два тура с комплексно класиране. Може да звучи твърде амбициозно, но защо не?

73!



LZ1VB
Мнения: 91
Регистриран на: 06 юни 2007, 07:43

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от LZ1VB » 12 окт 2010, 11:21

Който има желание за SSB или цифри, да вземе просто да ги организира :). Няма смисъл от излишен натиск върху хората, които са се нагърбили да правят телеграфни състезания като Узана и Батак.



LZ2NW
Мнения: 40
Регистриран на: 07 юли 2008, 18:32
Местоположение: Велико Търново
Контакти:

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от LZ2NW » 12 окт 2010, 11:55

LZ1VB написа:Който има желание за SSB или цифри, да вземе просто да ги организира :). Няма смисъл от излишен натиск върху хората, които са се нагърбили да правят телеграфни състезания като Узана и Батак.

Е , каква стана тя ?! Дотам ли я докарахме - да се делим на НАШИ и ВАШИ ?! Лично аз "телеграфирам" от 1962 г. , но не виждам нищо лошо да бъдат включени и съвременните модове и SSB.Гошето - LZ1ZF ми даде една великолепна идея - паралелно с основното присъствено състезание да се провежда и мини-контест за подрастващи на телефония на УКВ с уоки-токи , с продължителност примерно 2 часа. Никой никого не натиска , но ако ограничим състезанията само до CW , ще се превърнем в затворено общество "старци-разбойници" .

73 de LZ2NW



LZ1VB
Мнения: 91
Регистриран на: 06 юни 2007, 07:43

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от LZ1VB » 12 окт 2010, 16:26

Идеите са хубаво нещо, но на практика няма как да се вкара телефонен тур, без да е за сметка на телеграфното състезания. Затова мисълта ми беше, че ако има желаещи, по-добре това да е отделно състезание.



LZ2NW
Мнения: 40
Регистриран на: 07 юли 2008, 18:32
Местоположение: Велико Търново
Контакти:

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от LZ2NW » 12 окт 2010, 17:17

LZ1VB написа:Идеите са хубаво нещо, но на практика няма как да се вкара телефонен тур, без да е за сметка на телеграфното състезания. Затова мисълта ми беше, че ако има желаещи, по-добре това да е отделно състезание.

Много ми е странно това със сметките ?! Значи по-на сментка ще ни излезе да бъде организирано специално отделно състезание за малчуганите ? И кои ще бъдат ощетените ? Операторите-радиотелеграфисти , 'щото само те са радиолюбители ? ... ама пък защо нямало млади радиолюбители , дайте да ги привлечем с една наградка за най-млад ...

LZ2NW



lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от lz1kz » 12 окт 2010, 21:12

Състезание за малчугани, пък и защо не - на всички присъстващи, които определено може да скучаят ,на УКВ? Паралелно на КВ присъствието - там са "гросмайсторите", другото на УКВ - за 2 часа, определено идеята ми харесва! Дори за един час да е - пак е нещо сериозно за начинаещи! И много стимулиращо по нататъшното им развитие. Само трябва да се помисли за по "детски" условия, не толкова състезателен, колкото увлекателен уклон! Е, и с "наградки" разбира се! :D
Определено идеите вървят изобилно. Специално за "цифровото" държавно първенство ми се ще да отворим отделна тема, да не разводняваме тук. Ако модератора или някой друг неме изпревари - ще я открия утре на гладно! :wink:
И хайде пак по същество - условията които Гошо предложи вече след няколко модификации заслужават внимание и предлагам да се придържаме към тях. И да се върнем към предложенията за датата и мястото, защото определено срокове ни гонят :D
Аз съм за Батак, в първия уикенд на юли 2011.


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от lz1yq » 12 окт 2010, 21:53

Здравейте отново, искам да кажа че датата е вече съгласувана и тя е първата седмица на юли 2011г, мястото е х-л Панорама на Циговчарк край язовир Батак . Относно условията , ще се оповестят допълнително .

73! lz1yq



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от LZ1NY » 12 окт 2010, 22:59

Здравейте!
Вижда се, че е доста трудно да се избере най-добрата дата за такова състезание.

Но искам да напомня, че първия уикенд на юли се провеждат едновременно няколко УКВ състезания в рамките на IARU region 1
- YO VHF UHF Contest
- Tesla memorial
- Hrvatski ljetni UKV kup
- УКВ Полевой День
- Aegean VHF Contest
- TA VHF UHF Contest
и на-важно - българското LZ VHF/UHF "Полеви ден", организирано от БФРЛ

Аз лично бих се чувствал като магаре...между две купи сено :D
Имайки впредвид впечатленията ми на таз годишните състезания - изобщо не бих искал да пропусна нито КВ, нито УКВ събитието. :?

Успех на всички, които искат и могат да се ангажират с организацията!


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1ZF
Мнения: 106
Регистриран на: 05 дек 2006, 09:31
Местоположение: Stara Zagora
Контакти:

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от LZ1ZF » 13 окт 2010, 11:52

Здравейте,

Аз като истинско МАГАРЕ :), ако успея да отида на Цигов Чарк 2-3 Юли 2011 г. ще се постарая да зобам и от двете купи сено - т.е. освен да се включа в КВ присъственото, ще намеря начин да се кача до някой съседен баир или на открито и да се "пусна" макар и за малко във VHF/UHF контеста.
Ако има и ARDF, ще се опитам да се "докопам" и то третата купа сено.
И моля не забравяйте, че на 20-21 Ноември 2010 е LZ DX Contest - a: http://lzdx.bfra.org/rulesbg.html
А преди това и LZOPEN на 80 М - на 16 Октомври 05.00 до 08.59 LZT : http://www.lzopen.com/

73 Гошо



lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от lz1yq » 19 окт 2010, 17:42

Има предложение за следващото присъствено състезание да бъде с продължителност 5часа,моля за мнение.

73,lz1yq



LZ1VB
Мнения: 91
Регистриран на: 06 юни 2007, 07:43

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от LZ1VB » 19 окт 2010, 20:03

Подкрепям!



LZ3FN
Мнения: 89
Регистриран на: 31 авг 2006, 11:38
Контакти:

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от LZ3FN » 19 окт 2010, 20:26

Аз смятам че 3 часа е добър формат , с оглед на дължината на периодите и това че състезанието е присъственно ...т.е. не се очакват промени в прохождението ,,,,Увеличаването на продължителността само че доведе до аритеметично увеличение на разликите в постигнатите резултати ..

LZ3FN



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от lz2be » 20 окт 2010, 19:24

Крис,

според мен 5 часа има смисъл, ако има над 40 души и повторението е на 30 мин. В средата на отпускарския сезон не ми се вярва да дойдат повече от 20-25 души и при повторение през 15 мин ще стане монотонно и подтискащо. Освен това за 5 часа доста акумулатори ще издъхнат.
Може би е по-добре да не се фиксира продължителността, а да се определи на място според броя на участниците, така че да се получат 8-10 сеанса за повторение.
Самите интервали на повторение може да се определят според хората:
до 20 души - 15 мин - 2 часа (8 сеанса)
до 30 души - 20 мин - 3 часа (9 сеанса)
над 30 - 30 мин - 4 часа (8 сеанса)
Времето за повторение трябва да е някакъв разумен компромис - да речем 70%-80% в минути спрямо броя на хората.

На колко минути се повтаряха връзките на Узана?

73 Боян



lz2hm
Мнения: 22
Регистриран на: 10 сеп 2010, 01:07

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от lz2hm » 20 окт 2010, 20:05

LZ1NY написа:Здравейте!
Вижда се, че е доста трудно да се избере най-добрата дата за такова състезание.

Но искам да напомня, че първия уикенд на юли се провеждат едновременно няколко УКВ състезания в рамките на IARU region 1
- YO VHF UHF Contest
- Tesla memorial
- Hrvatski ljetni UKV kup
- УКВ Полевой День
- Aegean VHF Contest
- TA VHF UHF Contest
и на-важно - българското LZ VHF/UHF "Полеви ден", организирано от БФРЛ

Аз лично бих се чувствал като магаре...между две купи сено :D
Имайки впредвид впечатленията ми на таз годишните състезания - изобщо не бих искал да пропусна нито КВ, нито УКВ събитието. :?

Успех на всички, които искат и могат да се ангажират с организацията!

Mоже да се вкара и категория LZ6xx/Р ... т.е. "Прiсъстващи задочно" :D ,които предават и QRA локатор и да има бонус точки с тях
ще има поне 10 станции за бонус точки :)

свободни дати за контеста може да се ползват 30 Апр. - 1 Май 2011 или 14-15 Май 2011 ...

73 ! Andy LZ2HM



LZ2DB
Мнения: 165
Регистриран на: 05 сеп 2006, 17:47
Местоположение: ПОЛИКРАИЩЕ
Контакти:

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от LZ2DB » 21 окт 2010, 09:00

Присъствените състезания освен удоволствието от самото състезание е свързано и други емоционални удоволствия по време на състезанието и най-важното: докато съдийската комисия си върши работата има време за коментарии за случилото се , които продължават и при веселата вечеря. Никое друго състезание не предлага такъв пълен комплект от удоволствия.
Естествено е да не може да се угоди на всички и това се вижда от коментариите до тук.Естествено би било Организаторите и Спонсорите да се съобразяват най-вече със своите възможности и решения.Постоянно има важни КВ или УКВ състезания в периода от май до октомври. До септември обикновено може да има и гръмотевични бури които да осуетят състезанието , от гледна точка на безопасността, още повече, че до тук се предлагат високопланински обекти за провеждане. Тук бих вметнал, че най-подходящ месец ще е октомври - обикновено е сравнително топъл и приятен.Тази година е по дъждовен, но не се различава много от метеорологичната обстановка на Узана-2010.
Колкото до продължителността на състезанието оптимално е да е до 4 часа, от гледна точка на захранването което всеки трябва да има, а то обикновено е ~50 Ah акумулатор на автомобила.Освен ~ 200W консумация на трансийвъра+ползването на лаптопа трябва да остане достатъчно ток за да може после да запали автомобила.
Схемата която предлага Боян е добра , макар че 2 часа е твърде малко. Като, че ли продължителност от 3 или 4 часа ще е най добре , а повторението на QSO да се определя на място.
До тук си хортуваме за CW състезание - а тези които ползват само SSB ? - организиране на SSB присъствено или смесено 2 часа CW , малко почивка и 2 часа SSB . Чувах за по продължително състезание единия ден на CW а на другия на SSB - ... ??
Все пак окончателната дума за време, място, условия на провеждането на всяко състезание имат организаторите и спонсорите. Останалите сме ЗА+.



lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от lz1yq » 21 окт 2010, 09:02

Датата е вече уточнена, има още малко уточнения по условията и всичко ще бъде побликувано във форума .

73!lz1yq



LZ3FN
Мнения: 89
Регистриран на: 31 авг 2006, 11:38
Контакти:

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от LZ3FN » 21 окт 2010, 10:55

Oбещавам да си нося укв антената и апаратура за целта .С удоволствие ще поработя в УКВ полевия ден . Със сигурност моята апаратура ще я използват и колегите . Така че да не се притесняват УКВ-стите , тази година ще има голяма активност на полевия ден ,ще се чуят иницияли който никога не са звучали на УКВ ...

73 LZ3FN



LZ1ZF
Мнения: 106
Регистриран на: 05 дек 2006, 09:31
Местоположение: Stara Zagora
Контакти:

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от LZ1ZF » 21 окт 2010, 12:09

Мнението на Ицо LZ3FN потвърждава моето становище, че е уместно да се съчетават няколко активности.
В случая за язовир Батак - много КВ-сти ще имат възможност да опитат състезание и на УКВ. Ако се проведе паралелно и състезание по Радиозасичане (трасето за всеки състезател трае 40 - 140 минути и се провежда в 2 дни, т.е. за тях има и доста свободно време), то зависи от нас да се опитаме да приобщим децата-лисичари (да им "възбудим" интереса") към КВ и УКВ!
Това важи и за сбирката на Рожен, Изложението в Казанлък и т.н.

P.S. В отговор на LZ3NY - ако се провери списъка на състезателите от КВ присъственото на Узана, там май няма нито един редовен VHF DX-man. Може би само един-двама "спорадични" участници в УКВ контести (с изключение на LZ1NY).

73 Гошо
LZ1ZF



lz5vk
Мнения: 121
Регистриран на: 05 мар 2007, 21:44
Местоположение: Sofia

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от lz5vk » 22 окт 2010, 21:54

Нека погледнем и от оптимистичната част на нещата :)
Ако някой извади УКВ радио и участва в полеви ден след едно присъствено КВ състезание, има голям шанс някой заклет късовълновик (като мен, доколкото аз съм изобщо заклет) да лапне въдицата и по УКВ :)

73,
Веско
LZ5VK


73!
Веско
LZ5VK.

lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от lz1yq » 23 окт 2010, 00:35

здравейте отново, съжалявам но не може да се угоди на всички, затова датата остава, който иска да заповяда.

73!LZ1YQ



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от LZ1NY » 23 окт 2010, 21:48

През 2010 година 103 (сто и три) различни инициала изпратиха отчети за участието си в УКВ състезания, организирани от БФРЛ, участниците бяха повече..просто някои не пращат отчети.

Трудно е да се прецени кои от тях колко са "заклети" и колко са "спорадични"....но истината е, че ще има доста хора, които ще бъдат раздвоени между двете събития - едно традиционно УКВ състезание и едно присъствено КВ. Ако датата на Присъственото КВ състезание бъде съобразена в международния състезателен календар, но не и с нашия....не е добре

Деленето на КВ-исти, УКВ-исти и прочее сектанство не е добра идея и е хубаво да остане само в анекдотите, които си разказваме за нашето хоби :D

Всъщност този въпрос е залегнал за разглеждане на следващото заседание на УС на БФРЛ като точка 5.


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1ZF
Мнения: 106
Регистриран на: 05 дек 2006, 09:31
Местоположение: Stara Zagora
Контакти:

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от LZ1ZF » 25 окт 2010, 08:28

" - Деленето на КВ-исти, УКВ-исти и прочее сектанство не е добра идея и е хубаво да остане само в анекдотите, които си разказваме за нашето хоби :D "

Здравей Викторе,

Не искам да влизам в спор относно "деленето" - само ще ти дам един пример, а именно първия уикенд на Септември 2010. Едновременно се провеждаха Европейски HF Field Day SSB и IARU Rerion 1 на 144 MHz. Както сам лично се убеди на място, само двама оператори - аз и Борката LZ2JR успяхме да участваме и в двата + активация WFF и то с три инициала: LZ2KFF, LZ44WFF/p и LZ01WFF. http://lz1zf.snimka.bg/radio-amateur/vh ... 531792.all (Освен това и перфектна физическа ARDF тренировка си направих).
Къде е тука деленето?
Просто международния контестен календар е толкова наситен, че през който и да е уикенд има по 5-6 контеста и всеки от нас може да избира според желанията и възможностите си.

73 Гошо
Последна промяна от LZ1ZF на 25 окт 2010, 11:22, променено общо 1 път.



LZ1NK
Мнения: 14
Регистриран на: 27 сеп 2010, 12:35

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от LZ1NK » 25 окт 2010, 09:16

Повече от 10 дни не бях поглеждал форума и сега виждам две откроили се неща. Първото, хубавото, е че вече има определена дата и аз лично ще почна да планирам заетостта си така, че за първия уикенд на юли да съм в Батак. Второто, което не ми харесва чак толкова, е че отново почваме пак да се делим на късовълновисти, укависти, лисичари и всякакви там други. Които ме познават от много години знаят моето отношение към УКВ-то и засичането, ама колкото и парадоксално да звучи, вземал съм участие и в двата вида спорт, и то доста успешно. Може би някои си спомнят преди повече от 20 години, че когато условията за УКВ състезанията бяха променени и те станаха достатъчно динамични, много късовълновици набързо станаха укависти. Така че честотите нямат значение, важно е условията да отговарят на темперамента на участниците и активност ще има. Аз също си мисля, че при това съвпадение може да направя експеримент и с риск да стана за присмех сред приятелите, които ме знаят, на УКВ да се чуе LZ1NK. А за определената дата, хайде повече да не спорим, ясно е, че е съгласувана с вероятния основен спонсор Краси, K1LZ, нека имаме малко уважение, човекът идва чак от Щатите, за да помогне. Затова нека по-добре да помислим дали няма възможност за още 1 - 2 състезания, убеден съм, че това ще повиши и масовостта.



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от LZ1NY » 25 окт 2010, 11:18

Такова нещо случвало ли се е до сега?!?!?
Десет месеца преди УКВ състезание да се получат толкова заявки за участие .... :D
И то от видни състезатели, чиито интереси са предимно под 30МХц ! Това със сигурност ще повлияе благотворно на нивото.

Драги LZ1NK, LZ5VK, LZ3FN, LZ1ZF....!
Казана дума - хвърлен камък!

CUAGN !

Прочее, да не говорим никога за делене :wink:
Така че честотите нямат значение, важно е условията да отговарят на темперамента на участниците и активност ще има.


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от LZ6AJ » 26 окт 2010, 14:27

Здравейте !

Първо да поздравя инициаторите, спонсорите и всички тия, дето помогнаха и помагат да се възроди отново този вид КВ турнир. После да поздравя всички участвали и всички победители от ''Узана 2010'' – независимо от вида радиоспорт ...

Оттам насетне да си кажа мнението около организирането и допитването тук, относно провеждането на следващата изява ... На мен поне ми стана ясно, че датата е била известна, или поне нейното окончателно определяне няма нищо общо с изказаните мнения. А те - мненията бяха мноооого повече от предложенията, подплътени с логика, аргументи и максимално съобразяване с обстоятелствата. Сори за израза, но четейки, на мен ми изглеждаше като ''глутница (pile-up) от мнения'', ей така – в смисъла на ...''колкото се може да е по-близо до моя град'', ''колкото се може да е в удобно за мен време, което аз в момента не мога да посоча (току виж съм се прекарал)'', ''беeee ... що не ме питате 2-3 седмици преди това, ами чак отсега ?''.
И така нататък, типично по нашенски ...

Ами отговорите са ясни – защото тези, дето дават и организират, затова имат – щото и времето си планират, и разходите, а и не искат да се излагат с недососани мероприятия, че после жална им майка от приказки на същия този ''pile-up'' ... важното е, че имат сърце и дух за радио ... какво по-хубаво от това ! ... за паричките не говоря

След ''дупка'', продължила цяло едно поколение ... добре е и в тази посока да се мисли ... а що не и да се отчита официално''средна възраст на всички участници'', ''награда за най-млад участник, достигнал поне 40% от резултата на първия в класирането'' и т.н.

Какво не му е хубаво на яз.''Батак'', и то през месец юли ... ? И на яз.“Копринка” е готино, само дето е с 15°C по-топличко по това време (ракията се замества с бира) ...

На кой не му се идва по една или друга причина, ще изтъкне поне 3 причини ''защо не можe'' ... и без тях става състезание ... фактите поне го показват

Друготоооооо е, не искам да давам алегорични сравнения ... ще си позволя една случка от миналото ... колкото и отдавна да е било, пак няма да е лоялно без да се извиня на Краси, че ще го спомена – навремето в LZ9W, някои от дошлите оператори бяха толкоз велики, че едва ли не Краси требеше и командировъчни да им плаща ... после се оказа, че нито били поканени, нито привлечени, а просто “велики” ... нооооо било е начало, за някои ентусиазъм, за други - друго ...

Bсичко се развива и утвърждава !

Шапка свалям на организаторите – Браво – Действайте – Успех !

73,
Любо


73,
Любо

lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от lz1yq » 08 фев 2011, 17:51

Re: ДЪРЖАВНО КВ ПРИСЪСТВЕНО ПЪРВЕНСТВО „БАТАК 2011“
by lz1yq » Tue Feb 08, 2011 1:19 pm

Здравейте приятели, искам да напомня че макар да е още рано, започна подаването на заявки за присъственото състезание "БАТАК 2011". Колкото повече заявки получим толкова по интересно ще бъде и състезанието.

73! lz1yqlz1yq

Posts: 56
Joined: Wed Nov 01, 2006 4:50 am
Location: Plovdiv
Private message



lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от lz1yq » 01 апр 2011, 18:05




lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от lz1yq » 15 май 2011, 11:16

АНКЕТНА КАРТА НА СЪСТЕЗАТЕЛЯ

1. Име, презиме, фамилия и отличителен знак. ..............................................................................................................
2. Номер на лична карта или паспорт .................................................................................................................................................................................................................................
3. Дата и час на пристигане/полет номер, лична кола, автобус, влак/ ..................................................................................................................................................................................................................................
4. Дата и час на отпътуване/полет номер/ .................................................................................................................
5. Придружаващи лица/жена , деца и други/
...................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
6. За колко нощувки да Ви се направи резервация.? Стая за колко човека бихте желал. Апартамент. ..................................................................................................................................................................................................................................
7. Описание на техническото Ви оборудване/модел трансивер, лаптоп, интерфейс, маса , стол, чадър/:Отнася се само за чужденците.
....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
8. Описание на допълнително техническо оборудване: Отнася се само за чужденците.
...................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
9. Какво бихте желал да Ви се достави като оборудване от страна на организаторите на състезанието? Отнася се само за чужденците.
........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
10. Ще получите ли оборудване с някакъв вид пратка или спедитор? Отнася се само за чужденците.
...................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Моля да попълните анкетната карта с необходимата информация и по възможност печатни букви.

Поздрави : ХРИСТО ЗДРАВКОВ /LZ1YQ/

МОЛЯ КОЛЕГИТЕ КОИТО НЕ СА ПОЛУЧИЛИ ,ИЛИ НЕ МОГАТ ДА ОТВОРЯТ ФАЙЛА НА АНКЕТНАТА КАРТА ,ДА ГО ПОПЪЛНЯТ ПО ДАДЕНИТЕ ТОЧКИ И ДА МИ ГО ИЗПРАТЯТ НА lz1yq@mail.bg

73! LZ1YQ



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от LZ1CY » 16 май 2011, 12:53

Крис,
Може би т.2 трябва да отпадне или да се редактира по друг начин.
Това са лични данни,има закон,някой може да има претенции.
73


LZ1CY

lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от lz1yq » 17 май 2011, 08:58

В английския вариянт пише че т. 2 не е задължителна, моя е грешката че съм пропуснал да се отбележи и тук.
Така че всеки който не иска да попълва не е проблем.
73! LZ1YQ



LZ1BJ
Мнения: 229
Регистриран на: 17 дек 2006, 13:00
Местоположение: Кюстендил

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от LZ1BJ » 29 юни 2011, 22:45

На прага сме на провеждането на държавното КВ присъствено състезание "Пирин 2011".
Миналата година на Узана най-голям проблем при отчитането се оказа подготовката на логовете.
Моля участниците да прочетат внимателно долните указания за изготвяне на логовете и да ги оформят според изискванията.
Това ще допринесе резултатите от състезанието да бъдат изготвени навреме (според програмата това са само 2,5 часа).
Много е важно да се напише главата, както е обяснено в указанията. Проверяващият софтуер ползва данните от главите на логовете за изготвянето на класирането. Всяка липса на информация (име, личен инициал и град) ще отнеме няколко минути на съдиите, за да нанесат необходимите корекции.
При 70-80 участника и налични 2,5 часа, човек може да си представи за какво иде реч.

Ако някой мисли да пише на хартия, може да се възползва от изготвената страница за 80 QSO BLANKA-LOG.DOC

73 и успех на всички участници
Ukazaniya-log.doc
(32 KиБ) Свален 463 пъти
BLANKA-LOG.doc
(88 KиБ) Свален 455 пъти



LZ1BJ
Мнения: 229
Регистриран на: 17 дек 2006, 13:00
Местоположение: Кюстендил

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от LZ1BJ » 02 юли 2011, 23:57

Резултати от международното присъствено КВ състезание „Пирин-2011”
Прикачени файлове
Pirin_2011_HF_FD_Results.pdf
(195.29 KиБ) Свален 444 пъти



lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от lz1kz » 04 юли 2011, 09:05

Снимкииииии! Видеооооо!


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн


lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от lz2be » 04 юли 2011, 19:27

Здравейте,

ако някой иска да си чуе връзките с мен да ми пише на мейла lz2be @ yahoo. com

73 Боян



lz3nn
Мнения: 177
Регистриран на: 07 апр 2010, 14:39

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от lz3nn » 05 юли 2011, 09:26

В сайта на IARU-R1 се появи статия за мероприятието:
http://www.iaru-r1.org/
Скоро на lz-live ще се пусне и пълен лог на състезанието.

73! Виктор



LZ1ZF
Мнения: 106
Регистриран на: 05 дек 2006, 09:31
Местоположение: Stara Zagora
Контакти:

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от LZ1ZF » 05 юли 2011, 16:02

Аудио файловете може да чуете и да изтеглите от тук:

http://www.lz-live.com/index.php?option ... 68&lang=bg

Мнението на Денис W1UE може да прочетете от тук (на английски):

http://lzhffd11.blogspot.com/

Още снимки на:

https://picasaweb.google.com/oe1ems/LZOpenPirin2011

http://www.bfra.org/qrp/html/album/

73 Гошо



lz2cj
Мнения: 174
Регистриран на: 14 сеп 2010, 23:13

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от lz2cj » 05 юли 2011, 18:58

Ето и част от впечатленията на нашите западни съседи :

"Braco OE1EMS" <oe1ems@emssolutions.at>
Re: [59915] LZ OPEN post contest mode
Tue, 5 Jul 2011 13:37:34 +0200


zoka hvala za pricu.....srtvarno mi je bilo drago na druzenju i steta
da smo se "brzo" razisli i nismo vise vremena proveli zajedno!

ja sam poceo da pisem pricu samo nevjerujem da cu uspijeti zavrsiti
jer sam vec jednom nogom na putu, a imam dosta posla jos da zavrsim
prije nego sto i drugu nogu pomjerim u pravcu odmora ili bolje receno prvo
HQ!

Druzenje u LZ land je bilo fantasticno i svaka cast organizatorima na
organizaciji !!!

Nadam se da ce WRTC komitet sljedecu kadidaturu LZ za WRTC podrzati!

Definitvno nisam zazalio ni sekudne sto sam bio tamo!

73s
Braco OE1EMS (E77DX)

----- Original Message -----
From: <zoran.yu1ew@gmail.com>
To: <59915@yahoogroups.com>
Sent: Tuesday, July 05, 2011 2:54 AM
Subject: [59915] LZ OPEN post contest mode


> Naspavali smo se, polako se slezu utisci, pa da i ja napisem koju rec!
>
> Plan je bio da se krene u petak ranije ujutro . Tine, S50A je po
> dogovoru stigao u Bgd predvece u cetvrtak, sto je bio pocetak tri
> intenzivna ham dana. Pojelo se i popilo to vece u tradicionalnoj EXY
> kafani "Ribolovacka prica" . Zbog mojih obaveza, a i zbog toga sto sam
> ispravno pretpostavio da cu zaglaviti do nekih 3 ujutro sa YT1CI oko
> spremanja 2m YT0A setupa za Tesla memorijal polazak smo zakazali za 10h.
> Uvek organizovani YU1EA se zbog toga prilicno iznervirao, ali nije imao
> kud. YT3WW i ja smo krenuli mojim kolima sa namerom da svratimo po
> TS2000 koji mu je Miki, YU1AU obezbedio za kontest u Pirinu, dok su Tine
> i Dule krenuli direktno ka Nisu. Tamo nas je cekao Marko, YT2T , Miro,
> YU2A, Julija, YU8YL, YT5TT i YT1BX. Naravno, cim prica pocne tu vreme
> leti i nekako posle klope i pica produzismo dalje, misleci da je Pirin
> negde tu kod Sofije.
> Na srpskoj granici smo prijavili stanice, ali carinici su vec bili
> obavesteni i brzo smo obavili formalnosti. Kazu, vec nam je rekao deda
> (YU1AU) da stizete. Medjutim, bugarski carinik je zakljucio da nam treba
> ATA karnet, sto bi otprilike znacilo da mozemo da u LZ udjemo u
> ponedeljak. Malo ubedjivanja i nekako prodjosmo. S50A i YU1EA nisu imali
> stanica pa ni ovih problema. Medjutim, ispostavilo se da je Pirin
> (Bansko) jedno 180 km od Sofije pa smo stigli tek uvece oko pola 8.
> Smestaj, klopa i mnogo poznatih ham lica, stranaca, uglavnom iz
> Krasijeve (K1LZ) ekipe: AI6V/P40V, K1VR, K1ZM, W6OAT, PY5EG, ZX5J, K6ND,
> CT1ILT/CR6K, CT1CJJ, DJ6QT, JT1CO, RG6G, UT5UGR, W1UE, PY2NDX, K3LP,
> RA9USU, UU0JM. Domacine i domace da ne spominjem.
> Odmah su se istakli Braco, E77DX i Suad E77XZ, i bilo je jasno da su
> spremni za sve vrste kontesta. Bez problema su se umesali u
> ukrajinsko/rusku HP ekipu. Salu na stranu, ali ova dvojica imala su vise
> energije od svih nas ostalih zajedno.
> Medjutim, s obzirom da je prijava za takmicenje pocinjala od 6 ujutro,
> drusto se relativno brzo razislo, malo iza ponoci, sto je omogucilo
> Velimiru i meni da pocnemo pripreme za kontest. Hotelska soba ubrzo je
> licila na EXY. Djeric je sve vreme nesto psovao CAT i nervirao se oko
> toga. Nije mi bilo jasno, pa sam ga pitao da li je CAT obavezan po
> propozicijama ali rece da nije, sto me obradovalo jer necu morati da se
> zamlacujem sa virtuelnim com portovima i N1MM, ciju sam instalaciju
> uredno poneo na usb stick-u. Povezao sam moj SDR, bez
> pojacavaca,instalirao N1MM, Djera mi je objasnio kako da setujem
> exchange i jos par stvari u N1MM, poslusao svoj signal na njegovom
> TS2000. Sve OK manje vise, sem sto sam tek tad shvatio da cu morati
> misem da skacem sa GSDR na N1MM prozor i obratno svaki put. Djera se
> nekako u isto vreme spakovao. Vec je bilo oko 3 ujutro.
> Rano jutro, onako prilicno komirani, prijavljujemo se, uzimamo kovrte sa
> pozivnim znakovima, i polazimo na lokacije.
>
> Bilo je spremno oko stotinjak lokacija, mada je na kraju aktivirano
> nesto manje od 80. Lokacija se sastojala od suncobrana, stolice, stola,
> malog agregata, ispravljaca za 12V, 15-tak metara koaksa i stap antene
> od oko 3m koja izlazi iz neke kutijice sa konektorom. Najverovatnije, u
> kutijici se nalazio 50 omski atenuator od 10 do 15 dB, za cca 100W. Na
> tehniДЌkoj konferenciji (koju sam ja preskocio jer sam instalirao N1MM u
> novi racunar pozajmljen od YT3W ), receno je navodno da se uredjaji
> podese na 50W. Pristup nije los. Na ovaj nacin postignuto je da svi
> takmicari imaju priblizno istu snagu. Cak i onaj koji bi npr. pokusao da
> radi sa svih 100W sveden je u okvir od pus 3 dB, sto se ne moze smatrati
> znacajnom razlikom. Stanice su bile postavljene na otpriike svakih 100m
> na jednoj padini. Ispostavilo se da konfiguracija terena nije bas
> idealna, sto je rezultiralo u vecim razlikama u signalima.
> Ipak, meni se cini da je ovakav pristup vrlo dobar nacin da se relativno
> jeftino obezbede priblizno isti uslovi za sve ucesnike.
> Samo takmicenje pocelo je u 11:30 po lokalnom vremenu i trajalo je 4
> sata. Organizator je odredio da periodi budu 30 minuta. Radi se samo
> medjusobno, CW i vaze se veze kod kojih oba koorespodenta ispravno prime
> celokupan exchange. Exchange je zapravo trocifreni redni broj veze koji
> pocinje sa 001 i na to se dodaje redni broj primljen u predhodnoj vezi.
> Logovi se predaju u pola sata posle kraja kontesta.
>
> Period od pola sata zapravo nije klasican period, nego se odnosi na
> svaku pojedinacnu vezu. Isti znak ne moze se ponovo raditi dok ne
> istekne 30 minuta od poslednje veze. Ovo sam ja ukapirao tek kad je
> isteklo prvih pola sata. Ovo N1MM, kao i slanje raporta automatski radi.
> Medjutim, po defaultu, N1MM ne salje i obavestenje o duploj vezi ukoliko
> je ona uradjena u periodu kracem od 30 minuta, vec salje sledeci raport
> iako vezu obracunava 30 minuta (ja kao korisnik Wintesta nisam znao to
> da podesim na brzinu)
> Druga stvar, koju vecina od nas sa strane nije znala, je da N1MM u LZ
> open kontestu svaku odradjenu vezu ubacuje u band mapu, pa posle isteka
> od pola sata veze koje je moguce raditi promene boju u band mapi.
> Upravo iz tog razloga, postoji jedno nepisano pravilo koje takodje
> vecina nas nije znala. CQ/RUN se uvek zove/radi na istoj frekvenciji, da
> bi onaj koji te ima u band mapi pronasao cim tvoj znak poplavi. Znaci,
> posle S&P uvek se vracati na istu frekvenciju.
> Takodje, potrebno je koncentrisano primati i upisati exchange jer je
> ispravljanje komplikovano, najcesce gresku primetis tek kad si poslao
> raport novom koorespodentu, a tada je vec kasno Ovde se pojavljuje jos
> jedan problem sa nama koji smo navikli da ne upisujemo vodece nule kod
> primljenog raporta, o to je neophodno u LZ open kontestu.
> I na kraju, postoji problem lose vidljivosti LCD monitora na dnevnom
> svetlu, koji su iskusni domaci takmicari resili pravljenjem kartonskih
> zaklona od sunca oko monitora. Ovo je meni posebno smetalo jer sam
> intenzivno koristio mis za kontrolu SDR-a, a veoma cesto nisam mogao da
> vidim gde mi se kursor uopste nalazi.
>
> Sve u svemu, kontest je bio vrlo dinamican i interesantan. Po mom
> misljenju rezultati odrazavaju prilicno verno vestinu operatora i sve
> ucesnike stavljaju u priblizno ravnopravan polozaj.
> Mojim licnim rezultatom sam takodje zadovoljan, iako je GSDR program/PC
> imao neki problem zbog cega je svaki pocetak moje relacije bio
> nerazumljiv, potpunog nepoznavanja N1MM programa, 5 do 10 dB manje snage
> (G59 ima oko 10W), gore navedenih propusta (band mapa, etc) i izuzetno
> lose koncentracije na pocetku kontesta kada sam upisao vise pogresno
> primljenih raporta, svestan gresaka koje nisam znao ili stizao da
> ispravljam.
> Prvo mesto kao i Acom 1011 (ili neki takav) osvojio je LZ2PL.
> Dan je zavrsio u dobrom raspolozenju svih ucesnika, pricama, slikanju!
> Organizator je podelio vredne nagrade pobednicima , a svi ucesnici
> dobili su plaketu (dasku) za ucestvovanje urucenu od strane K1LZ, koji
> je dodelu vodio u stilu pravog showman-a. U subotu uvece pojavio se i
> cuveni YU1RL, bio sa nama par sati i isto vece se vratio za Beograd.
> Jesam li spomenuo neumorne E77DX i E77XZ. Ostatak veceri klasika,
> izbacivanje iz restorana i prelazak u nocni bar, i opet E77DX i E77XZ
> ali sada u rok fazonu.
>
> U nedelju posle dorucka odjavljivanje, organizator je obezbedio posetu
> firmi Acom i rucak, a posle su svi bili gosti LZ9W M/M kontest
> tima.Medjutim kako smo mi bili vise puta tamo, zahvalili smo se Vasilu
> na pozivu i YT3WW, YU1EA, YU1AU i ja otisli smo direktno do LZ9W
> lokaciju a Tine, S50A je sa AI6V i XYL otisao u 4O. LZ9W lokacija se
> nalazi na oko 900 m nadmorske visine, iznad malog mesta Breznik na
> zapadu Bugarske, oko 60 km jugoistocno od Sofije. Jedan deo hotela, ciji
> je vlasnik Krasi, LZ1ZD pretvoren je u PPS i ostale potrebne pratece
> prostorije, sobe za spavanje itd. Planski i organizovano napravljena
> stanica, 6 radnih mesta za 6 bandova, sa po dva radija i dva operatorska
> mesta na svakom, mnogo stubova, jos vise antena: http://www.lz9w.com
> U okviru hotelskog kompleksa postoji i lep bazen, pa operatori mogu cak
> i da se osveze u bazenu leti.
> Nazalost, nedavno je jaka oluja polomila njihov najaci adut, full size 3
> el yagi za 80m (WA3FET design). Nadam se da ce tu antenu uskoro
> popraviti ili doraditi. To je zapravo sigurno, jer osim sposobnog
> finansijera i vlasnika stanice LZ1ZD, u timu ima dosta vrhunskih
> operatora i posvecenih entuzijasta, sto je neophodno da bi se takva
> stanica izgradila i odrzavala.
>
> Bilo je zaista prijatno u drustvu Krasija, LZ1ZD, Wallija, LZ2CJ, Nika,
> LZ1JY, Danka, LZ1FG, Andija LZ1ANA i ostalih iz LZ9W team-a, ekipe koja
> je poslednjih godina uvek u top M/M plasmanu svih znacajnijih KT kontesta.
>
> Kako to vec biva, probali smo LZ9W kuhinju, popili po neko pivo ili
> LZ2PO vino pa polako krenuli ka Beogradu.Puni utisaka ali zadovoljni sto
> smo proveli tri sjajna dana medju istomisljenicima, a to spada u bolji
> deo onoga sto nam ovaj nas hobi pruza!
>
> 73
> Zoran, YU1EW



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от LZ1CY » 08 юли 2011, 23:56

Измина една седмица от провеждането на международното присъствено КВ състезание.
Преди състезанието се писа и говори много.След състезанието - нищо. Много снимков
материал - "сухи снимки",които на много хора не говорят нищо,много аудио файлове и
нито ред за самото състезание /за разлика от чуждестранните участници/.Мисля,че поне
едно "благодаря" трябва да кажем на много хора участвували в организацията,подготовката,
провеждането и най-вече спонсорирането на състезанието.Ще започна отзад напред, от
"шерпите".На тези момчета през ръцете и гърбовете им минаха стотици килограми товар -
агрегати,апаратура,маси,столове,чадъри, антени и то по няколко пъти-за тях всяка
заповед беше "предпоследна".С риск да потрошат собствените си коли те бяха навсякъде
по трасето,готови всеки момент да помогнат с каквото е необходимо.Заслужено уважение
трябва да се даде и на съдииското трио обработващо отчетите и крайните резултати - те
направиха и невъзможното да приведат в "удобен вид" някой неправилно написани отчети
и в рекордно кратък срок за такова състезание да обявят крайното класиране.Впечатляващо
беше и участието на ръководството на БФРЛ - почти целия УС и КС на БФРЛ взеха активно
участие в подготовката и провеждането на състезанието.Естествено е при такова голямо
състезания да има и един главен организатор,диригент, с "широк и здрав гръб" за да може
да "отнася" всички активи и пасиви.Имам чувството,че той,във всеки един момент беше
навсякъде и не знам как постигаше това. Е,дойде време и за спонсорите.Не знам какво и как
да го кажа,не мога да намеря подходящ израз но такова спонсориране на българско радиолюбителско
състезание до сега не бях виждал.Няма да се спирам на наградите за победителите във вид на
желани от всички радиолюбителски апаратури на стойност хиляди левове,не е най важното и
това,че вместо хартиена диплома за участие,всеки състезател получи поименен луксозен
плакет от дърво,не е най важното и стойноста на "масата" през цялото време-по важното е,
че те бяха постоянно сред хората,сред състезателите,по трасето и дори работиха повече и от
"шерпите".Благодарение на тях на това състезание присъствуваха като състезатели,съдии и гости
много изтъкнати DX мени, много от участниците и организаторите на интересни DX експедиции,
много приятели-кореспонденти от късовълновите обхвати. Най-хубавото беше,че по голямата
част от състезателите,гостите и обслужващия персонал бяха със семействата си и така се получи
"събор" на едно голямо международно радиолюбителско семейство.Мисля,че това състезание беше
една успешна малка репетиция за да се направи в близко бъдеще нещо голямо.
P.S. Не споменавам конкретни имена - омръзна ми да ме обвиняват в пристрасност.
73


LZ1CY

lz3yy
Мнения: 220
Регистриран на: 28 окт 2006, 21:03

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от lz3yy » 11 юли 2011, 12:12

Наистина се получи мероприятие от световен мащаб!
Гледайки публикувания на сайта списък със заявки за участие,не вярвах че всички тези
световно известни контестмени ще дойдат до България.
Голямо Браво и поклон пред усилията на всички организатори , спонсори , съдии и помощници.
Получи се много интересно състезание.Имах късмета да завърша на второ място. :D
Казвам късмет,защото виждайки конкуренцията не се надявах и на влизане в десетката.
За моя радост нищо не се счупи и като изключим смущенията от колата ( блока за управление на мотора )
и твърдото нежелание на програмата N1MM да комуникира с моя TS850 (нямах бандмап) , всичко беше ОК.
Изтеглих късметлийско място в средата на трасето и късметлийски инициал - LZ6BV...
Повечето от чужденците нямаха опит с подобни състезания, но бързо влязоха в ритъм.
Мисля, че на следващото издание на контеста, конкуренцията от тяхна страна ще е още по-сериозна.
Моите две жени за първи път присъствуваха на такова състезания и останаха възхитени.
И не на последно място искам да благодаря на спонсорите за страхотните награди - не съм си и мечтал
да имам подобна апаратура.
Това бяха най-хубавите три дни в контест календара за годината!
73, Наско



LZ1ZF
Мнения: 106
Регистриран на: 05 дек 2006, 09:31
Местоположение: Stara Zagora
Контакти:

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от LZ1ZF » 11 юли 2011, 13:12

Здравейте колеги,

Ще започна направо с предложенията за следващата година (състезание).
Поради големия брой участници и произтичащите от там големи разстояния, то между кореспондентите разположени в противоположния край на кръга чуваемостта беше изключително затруднена.
Имам следното предложение:
1. При голям брой участници, разположението да става на 2 кръга - вътрешен и външен.
2. Състезанието да се провежда на 2 тура от по 4 часа в два последователни дни. Това ще е и по интересно за участниците летели тази година от други краища на Земята за само 4 часов контест.
Участниците участвали чрез жребий във вътрешния кръг, следващия ден участват пак със жребий за външния кръг, а тези от външния съответно за вътрешния.
Класирането да е сумарно от двата тура.

По отношение на тазгодишното "издание" - Пирин 2011 мога да отбележа само едно:

"ДЪЛБОК ПОКЛОН НА ВСИЧКИ СПОМОСЪЩЕСТВУВАТЕЛИ И ОРГАНИЗАТОРИ!"

73 Гошо



lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Присъствено КВ-QRP състезание

Мнение от lz1kz » 11 юли 2011, 13:59

Нямах възможност да участвам, но резултатите (фотосесиите и аудиозаписите) ми дадоха достатъчно, за да ми стане ясно че това е още едно и то много сериозно повдигане на летвата след "Узана 2010". Респектиран съм от организацията и финансирането и в същото време съм обнадежден за бъдещето на нашето хоби!
Поздравления до всички участници и най-вече до всички членове на екипа - "шерпи" и "шефове", спонсори и помагачи, за невероятното представление "Пирин 2011"!


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

Заключена