LZ8A

lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

LZ8A

Мнение от lz2be » 03 яну 2009, 14:17

Здравейте,

работих с инициал LZ8A през последните 3 години. Каквото съм успял да постигна с него - това е. Имал съм и успехи и разочарования, в състезанията е така. Късият и уникален инициал до някаква степен помага, но определено не е гаранция за успех.

През 2005г се заинтересувах как да взема подобен инициал. Питах колеги, казаха ми, че трябва да е с четна цифра (Сев.БГ), от КРС ми казаха, че само LZ8T и LZ8W са заети. Търсене в интернет показа, че LZ8A последно е бил ползван от LZ1KDP в състезание през 2001г, след това са работили с LZ5Z.
Подадох молба и от 2006г го ползвам аз.
В края на ноември 2008г случайно разбрах, че Анна Цанова е подала молба и е дадено разрешение за LZ8A през 2009г. Обаждах се в КРС където една госпожа ми обясни, че "такава е практиката" - който пръв подаде молба на него му дават разрешение. Не че отговаря на записаното в "Техническите изисквания за ..." чл.22 т.1 и т.10.1 - важна е практиката.
Това, че в момента го ползвам и имам желание да го ползвам и за в бъдеще, че LZ8 по принцип трябва да е в Сев.БГ, че ще стане бъркотия с QSL при смяна на собственика, че имам отпечатани доста QSL които стават безполезни, за госпожата нямаше значение. Попитах мога ли в такъв случай да пусна молба за LZ9W например и естествено получих отговор ДА !!!
Понеже разбиранията ми за етика са различни от тези на Анна колегите от LZ9W могат да бъдат спокойни...
Говорих с Анна по тлф, да не би да е станало недоразумение - отговори ми, че го прави нарочно, защото съм и бил откраднал инициала навремето. Това, че са минали 5г без да е ползван и че аз го ползвам от 3г за нея няма значение. Питах я защо не ми се е обадила веднага, щом е толкова жизнено важен за нея - щях да подам молба да го сменя още тогава - все тая.

Писах молба до КРС, с копие до Председателя на БФРЛ за преразглеждане на решението им, днес получих отговор - LZ8A през 2009г ще се ползва от Анна Цанова.
Мога да подам молба и да го ползвам през 2010, но няма да го направя. Детските години на "дай си ми кукличките, на ти играчките" за мен отдавна са отминали.

73! Боян LZ2BE



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Мнение от lz2be » 04 яну 2009, 08:44

Здравей Митко,

от клубна станция за последно съм работил от LZ2KIM, докато бях студент. В Разград клуб няма поне от 15г, както е почти навсякъде. Работя си от къщи с това, което имам.
За LZ1KDP не знам - не съм ги чувал. Преди 1-2 години минах покрай ВМЕИ и това, което се виждаше по покривите не ми приличаше на антени на активна станция. Доколкото знам ползват LZ5Z и едва ли им е необходим и трети инициал :)
Както писах и в предния постинг цялата тази история е на принципа "не е важно на мен да ми е добре - важно е на Вуте да му е зле".

73 Боян



LZ3FN
Мнения: 89
Регистриран на: 31 авг 2006, 11:38
Контакти:

Мнение от LZ3FN » 04 яну 2009, 09:25

Здравей Бояне
Не съм чувал lz1kdp от много време , явно целта е само заяждане.
За съжаление това сме ние Българите
Доколкото знам , дори LZ0A е достъпен по този начин . Документите на 99% от специялните иницияли не са в ред.Друг е въпроса,кой би взел "чужд" инициял. Би било нормално ползвателя на иницияла през последния сезон да е с предимство , но уви

73 LZ3FN



lz3yy
Мнения: 220
Регистриран на: 28 окт 2006, 21:03

Мнение от lz3yy » 04 яну 2009, 18:19

.
Последна промяна от lz3yy на 12 яну 2015, 00:04, променено общо 1 път.



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

здравей, Бояне !

Мнение от LZ6AJ » 04 яну 2009, 18:59

типично ... не се учудвам ...
някак си не ме учудва и това, че на Митко '3NY даже му е харесало ... :(
всеки сам определя потребностите, надявам се според възможностите си - дали по време на контест има разлика между инициал "2+1" и "2+3" ? ... не коментирам !
бих искал друго да напиша - нещо според мен по-важно:
как нещата се прехвърлят от частното към общото ?
дотук няма реплика, която да не споменава LZ1KDP ...
защо ???
със сигурност това е клубът, който е фактор - като гнездо, като качество, като възможности и т.н., мисля че оттам е минала съществена част от елитът ни ... със сигурност не съжалявам, че не съм минал и аз оттам - няма случайни неща на този свят, така е трябвало :) ...
нооо грешката, по-скоро постъпката на някого, независимо доколко яростно бранещ миналото ??? ...
не познавам колежката, виждал съм я тук там, други яче я зоват в средите ни, едва ли е чак такъв фактор в клуба-история, независимо от административния си пост ... принципно този клуб не би станал "легенда" единствено заради администраторите, които са минали оттам ... нали ?
лично познавам колеги, възпитаници на този клуб, на които "шапка свалям" ... естествено требе и баланс да има - почти седмица карахме заедно на Брезник, но едва ли сме били чак тъй много, че да не се запомним :) ... половин година след това, на входа на читалище "Арсенал", възпитаник на същия този клуб се блъсна отгоре ми и ме подмина, а аз останах с протегната за поздрав ръка ... така е, майка - провинцията ... !? едва ли ! ... той май бе от Плевен ...
та по темата -
ако идеята е лично на г-жа Цанова и ако тя чете тук, бих искал да й кажа - ревността е символ на страст ... за съжаление, дотук свършва и положителното в нея ... оттам насетне прелива в страх от предстояща загуба, изкривено чувство за собственост и т.н. ... което в края на краищата убива - бавно, монотонно и неусетно ! ако наистина милеете за клуба си тъй, както би следвало, направете така, че да не си променяме мнението за Вашата "люлка" ... нека легендите си останат легенди, не ги очерняйте !
ако ли пък идеята не е Ваша, не се чувствайте чак тъй виновна, просто лоши консултанти ... грешна консумация ... - случва се, нищо лично ! изглаждането на гафа, няма да Ви прати в позиция "мъченица", а просто далновиден администратор, мислещ за оцеляването на една легенда в бъдещето ...
...
към теб, Бояне - едва ли си в топ класациите, само заради инициала ! разбрах от теб, че LZ1KDP не е имал чак толкоз участия и класирания с LZ8A навремето ... нормално е и да не го чуем цяла година !
затуй, не се отказвай - щом системата била такава - и ти така ... до месец - молба по молба, запазваш си инициала поне до 2020 и кротко ... какво, след 1 година да не би без този инициал, този клуб да престане да бъде легенда за всички ни ?
моля колегите ... когато коментираме единични действия на хора ... да не бъркаме цели поколения !
за много години на всички - бъдете здрави и успявайте !!!
73, Любо !



LZ2DB
Мнения: 165
Регистриран на: 05 сеп 2006, 17:47
Местоположение: ПОЛИКРАИЩЕ
Контакти:

Мнение от LZ2DB » 04 яну 2009, 21:56

Браво , чудесно - даже невероятно - - - ама то може само в България да се случи - да успокояваме потърпевшия и подкрепяме гадината защото е може би сътрудник на някого и да си осигурим нашето спокойствие..... А бе Вие какви сте , защо така се държите ... не Ви разбирам.Всички знаем ,че този инициал/както много други съкратени/ е използван съвсем кратко от LZ1KDP без постижения. Просто LZ1KDP не е онова славно LZ1KDP , което всички знаем и което славеше България.
Случаят е безпрецедентен и е необходима намесата на БФРЛ , както по отношение на този неприятен случай,така и регламентиране на действията за в бъдеще за избягване на подобни ситуации.Пример: Съкратените инициали за участие в международни състезания да са блокирани поне 5 години за даване на друг след последното поискване.Обосновка:Освен разходите за QSL картички и QSL бюро -= ползвателя са му необходими и няколко години за да отговори на на директната и пощата през бюрото. Предложение : Ръководството на БФРЛ да иска ясни и регламентирани условия за тези инициали пред КРС.
Призовавам многобройните "членове" на LZ1KDP да направят необходимото за запазване доборто име на СВОЯ клуб, и да призоват и настояват да се върне разрешителното в КРС за този инициал.
Надявам се добрината да възтържествува в душите на най-добрите Български радиолюбители - бивши студенти на МЕИ,членове на LZ1KDP
и до сега!



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Мнение от lz2be » 06 яну 2009, 01:55

Здравейте,

мислех да не пиша повече по темата, но може би трябва да направя някои уточнения.

Клубът LZ1KDP няма нищо общо със случая, цитирах го като част от хронологията. LZ8A е даван на LZ1KDP, после на мен и сега на Анна.

Писмото ми до Председателя на КРС не е тайна, но не виждам смисъл да го публикувам тук. Пратил съм копие до Председателя на БФРЛ, така че федерацията е уведомена за случая.
В него изразявам несъгласие с нарушаването на чл.22 т.1 и т.10.1 от "Техническите изисквания за ...", който определя начина за определяне и издаване на инициалите.
т.1 накратко - нечетните префикси за Южна БГ, четните за Сев.БГ - дори са ги изредили 1,3,5,7,9 и 2,4,6,8 !
т. 10.1 накратко - освободен инициал от лична станция не може да се преиздава следващите 10 години.

В отговора на КРС ми цитират т.2 която накратко гласи - КРС определя временни инициали във връзка с честване на бележити дати, участие в международни състезания и експедиции и др. подобни. След буквите LZ ..... могат да се състоят от повече от една цифра и/или повече от 3 букви.
т.1 и т.10.1 които съм цитирал не се били отнасяли до временните инициали, а само до личните.
В общи линии свободни тълкувания и интерпретации на нормативен документ. Ако чиновника писал отговора си беше направил труда да го прочете, вероятно щеше да му направи впечатление, че никъде не става дума за постоянни и временни инициали. Ама както казват руснаците "Чукча писатель, чукча не читатель"!

Цитираната т.2 допуска инициали, които не могат да се определят според т.1 като четни/нечетни, например LZ1195IR.

Получава се парадокс - в т.1 са изредени 1,3,5,7,9 и 2,4,6,8 и точно в КРС би трябвало да знаят, че лични станции с 6,7,8 и 9 няма!
Другия парадокс е с т.10.1 - като са издали временен инициал според т.2 какво им пречи да не го преиздават следващите 10г?

А на въпроса на Иво дали ръководството на БФРЛ е предприело нещо аз също бих искал да знам. Резултата е ясен - на ARRL-Roundup работих с LZ2BE :) и по съвета на Наско добавих и коментар в 3830 рефлектора за LZ8A в постинга ми за контеста.

73' Боян



LZ1BJ
Мнения: 229
Регистриран на: 17 дек 2006, 13:00
Местоположение: Кюстендил

Мнение от LZ1BJ » 15 яну 2009, 22:56

Искам да изразя и моето мнение относно неприятната случка с LZ8A.
Не намирам никаква причина, която да оправдае Ана за инфантилната постъпка от нейна страна.
Да вземеш чужд инициал, който при това абсолютно не ти е нужен...
Ана грубо е потъпкала елементарната радиолюбителска етика и единствения начин да излезе от неловкото положение, в което сама се е поставила, е да напише писмо до ДКД и да ги уведоми, че се отказва от LZ8A и няма нищо против още тази година той да бъде даден на LZ2BE.
Ако това не се случи, моят съвет към LZ2BE е да не се отазваш от борбата с бюрокрацията.
Следващото, което можеш да направиш, е да пуснеш жалба до Комисията по жалбите и петициите на гражданите към Народното събрание.
На държавните чиновници трябва да им се създава работа. Дори и да няма ефект конкретно за тазгодишния лиценз за LZ8A, неминуемо господата от ДКД ще размислят дали да не си променят т.н. "практика" и да не правят своеволия като това с LZ8A.
Ако бях на твое място, вече щях да съм пуснал писмо за ползване на LZ8A за 2010 г. Инициалът си е твой и трябва да си го отстояваш. Нямаш никаква вина за играта на "кукли и парцалки".
Предполагам, че на всички стана ясно, че LZ1KDP няма нищо общо с този неприятен случай.

73 Бойчо Хаджийски, LZ1BJ
(дългогодишен член на LZ1KDP)



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: LZ8A

Мнение от LZ1BB » 24 яну 2009, 15:39

Тя тази работа с LZ8A има малко предистория. Както вече се знае, инициала беше на LZ1KDP. Тогава клуба все още имаше актив и клубен съвет. Наколко години подред Ана докладваше пред клубния съвет, че редовно и в срок пререгистрира инициала. Това продължи докато LZ1UQ не дойде бесен в клуба и каза, че е чул LZ8A с убийствено добър сигнал и очевадно перфектен оператор да "цепи ризите" по бандовете на RTTY. Бърза справка показа, че лиценза на LZ8A не е подновяван от няколко години и бидейки свободен, комисията го е дала, по надлежния ред, на следващия пожелал го LZ2BE.

Това бе повод за голям скандал в LZ1KDP. Актива обвини Ана Цанова в безотговорно и некоректно отношение спрямо тах (актива).. Защото се правеха планове за активизация на LZ8A и Ана Цанова бе многократно подсещана да свърши административната работа по пререгистрацията на контест инициала LZ8A, на което тя твърдо отговаряше, че всичко е свършено перфектно. Тоест нищо не бе свършила, а незнайно защо заблуждаваше клубния актив. Тогава, след този случай, LZ1KDP формално бе напуснат от хората, които формираха гръбнака му. Сега същите хора са гръбнака на LZ9W. На практика след тази случка дефакто се ликвидира LZ1KDP. Де юре все още съществува, но без никакъв потенциал. Това статукво се потдържа умишлено от ръководството с определена цел, която няма да коментирам сега.

Допускам, че тогава бе засегнато личното его на Ана Цанова. Няколко години нямаше ответна реакция понеже хората не говореха с Ана. От скоро се забелязва затопляне на отношенията и историята с LZ8A е била коментирана отново и това е накарало Ани Цанова да реагира така. Което според същите тези хора не и прави чест.

Редно е Цанова да преосмисли постъпката си. Редно е да освободи инициала.

Бояне, аз съм сигурен, че и ако не го освободи, то този инициал няма да се ползва в състезания. Защото просто няма кой и няма с какво. И да се появи от инат, то ще е една от паяшките станции на обхватите. Тоест само ще се оака инициала. Както и да е. Инициала не прави станцията, още по-малко човека. Аз те познавам, като перфектен оператор и безукорен човек. Ти ще направиш всеки инициал да звучи добре благодарение на уменията и квалификацията си! Бъди здрав и много успехи в предстоящите състезания!



Отговори