Българските контести - идеи

lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Българските контести - идеи

Мнение от lz1yq » 01 дек 2018, 11:29

Днес проверих колко инициала от България са работели в CQ WW CW миналия уикенд, и са изпратили логовете си, цели 84, сигурно има още които не са си пратили отчета и бройката ще се вдигне. Само си помислих ако тези всички хора работят и в Българските контести какъв купон щеше да е.....

73! LZ1YQ



lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: CQ WW DX Contest

Мнение от lz2ht » 01 дек 2018, 12:09

lz1yq написа:
01 дек 2018, 11:29
Днес проверих колко инициала от България са работели в CQ WW CW миналия уикенд, и са изпратили логовете си, цели 84, сигурно има още които не са си пратили отчета и бройката ще се вдигне. Само си помислих ако тези всички хора работят и в Българските контести какъв купон щеше да е.....

73! LZ1YQ
Крис, ти пък много искаш :wink: Много по-лесно е да мрънкаме по форумите :lol:


Иван LZFF Coordinator

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: CQ WW DX Contest

Мнение от LZ1FW » 01 дек 2018, 12:36

В LZ DX Contest 2018 са взели участие и са изпратили отчети поне 126 български радиолюбителя.
:)
lz1yq написа:
01 дек 2018, 11:29
Днес проверих колко инициала от България са работели в CQ WW CW миналия уикенд, и са изпратили логовете си, цели 84, сигурно има още които не са си пратили отчета и бройката ще се вдигне. Само си помислих ако тези всички хора работят и в Българските контести какъв купон щеше да е.....

73! LZ1YQ



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: CQ WW DX Contest

Мнение от LZ3NY » 01 дек 2018, 15:10

Здравей Крис
Моето лично мнение е, че ако вътрешния контест е достатъчно привлекателен за хората, те ще се обадят без покана. В случая въпроса е дали да държим на традицията в условията, или ако трябва да се променят дори и на 100%, за да дойдат хората.

За да не съм голословен, аз виждам нещата така: Подаване на отчети до 4 часа след състезанието, на контест робота. Автоматично класиране и обявяване на победителя и публикуване на всички логове след тези 4 часа - напълно автоматично без човешка намеса. Така ще се върне вярата на хората, че няма машинации при класирането. Има контести, които приемат логовете и до два часа след края на контеста. 21ви век сме. Това е личното ми мнение и не държа изобщо да се взема предвид.

73! Митко
LZ3NY


Value has a value only if its value is valued.

lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: CQ WW DX Contest

Мнение от lz1yq » 01 дек 2018, 15:26

Мите, съгласен съм с теб, говорил съм няколко пъти с Краси Латинов но...........Остава някой да спретне подходяща програма. Аз не мога :wink:

73! Крис



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: CQ WW DX Contest

Мнение от LZ3NY » 01 дек 2018, 15:40

Програмата я имате - робота на унгареца. Предполагам останалото са само настройки.
В най-лошия случай е едни 100 евро разход допълнително, ако трябва нещо да се доработва от автора на софтуера.

73!


Value has a value only if its value is valued.

lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: CQ WW DX Contest

Мнение от lz1yq » 01 дек 2018, 19:09

Супер, значи топката е в КВ мениджъра и Контест мениджъра.



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: CQ WW DX Contest

Мнение от LZ6AJ » 01 дек 2018, 23:37

здраве желая !
LZ3NY написа:
01 дек 2018, 15:10
... обявяване на победителя и публикуване на всички логове след тези 4 часа - напълно автоматично без човешка намеса ...
Митак,
не съм съгласен. нужно е повечко време, но не за изпитване доверието на участниците и пораждане на съмнения у тях, а за по-обстойна проверка (включително и слушане на записи от контеста). така виждам нещата ...

както и за различна точкова система :
- взависимост от QTH на кореспондентите;
- взависимост от това кой е бил викащия и кой търсещия кореспондент във всяко QSO;

относно факта, че контест-програмите нямат подобни опции ще кажа, че няма нищо по-добро един участник да знае колко QSO има конкуренцията, но да не знае точно какви ще са заявените резултати - нито своя, нито чуждия :D

и точно защото сме 21 век, смятам че 4 часа са много за изпращане на логовете. 1 час след края на контеста е предостатъчен за преглед и превъртане. а за пишещите на ръка - снимане и изпращане на няколко *.jpg файла ... отново в същия срок.
в общия случай, всички участници знаят какво е нужно след края на контеста - едно посещение на WC и генериране на кабрило, т.е. има няма след 10 минути е-мейла би могъл да бъде изпратен. нито вечерята ще изстине, нито ракията ще се стопли. :D

за активността - според мен, има два подхода :
1. допитване и покана до всички активни КВ-сти ... "бихте ли участвали?" и "коя е основната причина, ако сте решили да не участвате ?";
2. материални награди "за участие", определени на случаен принцип ... но наистина случаен ... и да речем, ПРЕДИ ВСЯКО ИЗДАНИЕ, организатора определя по свой начин и съобщава (разбирай вписва в условията на контеста за определената година), например :
"участниците, заели 39-то, 55-то и 73-то място в крайното класиране, ще получат материални награди като стимул и от благодарност за отделеното време и изпратения лог."

и тъй като дотук всеки и всичко се върти и оправдава около липсата на проверяващ софт, се хванах и написах каквото ми е нужно за крос-чек и изчисляване на резултати при подобни условия. това, което за сега мога да споделя - за обем от около 10К QSO, класацията и UBN файловете излизат за около минута, с всички необходими анализи и FFT-джурканици, използвайки средностатистически лаптоп i5. жалко, че някъде помежду ми е нужно лично да проверя и потвърдя случаите, в които излиза, че и двамата кореспонденти са били "RUN", т.е. не са имали CAT-връзка ...
сега пробвам с реални логове от различните издания. като стигна до най-подходящите според мен стойности за кредитиране, отново ще се допитам до приятели за мнение.

73,
Любо

п.п. - пропуснах да спомена (а може би оттам трябваше да започна) - става дума за нов, частен вътрешен турнир, с нищо не обременяващ федерацията и нейните класации. за сега всичко е на ниво проект.

съжалявам, че не е по заглавието на темата ... модераторите си знаят работата.


73,
Любо

lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: CQ WW DX Contest

Мнение от lz1fy » 02 дек 2018, 10:01

Здравейте късовълновици!
Май наистина е по-добре да се преместим в нова тема по въпроса.
Засега ще се включа тук със следното:
В бъдещия "частен вътрешен турнир" да има 3 (три) категории - Rookie, Barefoot, Unlimited.
Какво имам като идея?
Тези, които ще се включат като Rookie ше са нашите по-млади колеги, които ще се класират само помежду си
и би трябвало спонсорите да предвидят подобаващ материален стимул. За тази категория предлагам времето от
първия лиценз до контеста да е пет (5) години, а не както е класическото Rookie - 3 г. В тази категория да няма ограничения по мощност,
асистиране и т.н. - никакви ограничения. Нека младите да трупат опит във всичко.
В категорията Barefoot ( на бос крак) да могат да участват всички, без подкатегории SB или OB асистет или не.
Избралите категория "Unlimited" да си носят кръста сами, като подкатегориите да са SO и MO, без класация на клубове и без никакви ограничения, но ако пречат на другите да бъдат декласирани автоматично.
Смятам, че по този начин младите и "босите" ще имат стимул поради отделните класации, а "батковците" ще бъдат нещо като боксова круша в която ще блъскат другите категории, което пък ще е голям кеф за тях!

Поздрави,
Павел



lz2uw
Мнения: 32
Регистриран на: 04 ное 2010, 08:08

Re: CQ WW DX Contest

Мнение от lz2uw » 02 дек 2018, 10:03

LZ3NY написа:
01 дек 2018, 15:40
Програмата я имате - робота на унгареца. Предполагам останалото са само настройки.
В най-лошия случай е едни 100 евро разход допълнително, ако трябва нещо да се доработва от автора на софтуера.

73!
Здр , а програмата на унгареца въвежда ли хартиени логове и с каква скорост!? :D



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: CQ WW DX Contest

Мнение от LZ3NY » 02 дек 2018, 10:08

Здравей
Аз съм написал, че не държа да се взема предвид предложението ми. Това за което се сещам обаче е, да се забрани употребата на компютри и автоматични морзови ключове по време на вътрешните контести, понеже сигурно не всички могат да си ги позволят. А може би дори да се приемат само и единствено хартиени логове, за да има докуметиран подписа на участниците под декларацията.
XXI-ви век сме.
73! Митко

п.п. Всичко това разбира се в кръга на шегата.


Value has a value only if its value is valued.

lz2uw
Мнения: 32
Регистриран на: 04 ное 2010, 08:08

Re: CQ WW DX Contest

Мнение от lz2uw » 02 дек 2018, 10:53

LZ3NY написа:
02 дек 2018, 10:08
Здравей
Аз см написал, че не държа да се взема предвид предложението ми. Това за което се сещам обаче е, да се забрани употребата на компютри и автоматични морзови ключове по време на вътрешните контести, понеже сигурно не всики могат да си ги позволят. А може би дори да се приемат само и единствено хартиени логове, за да има докуметиран подписа на участниците под декларацията.
XXI-ви век сме.
73! Митко
Съгласен на 100% , че сме 21 век , ето затова и въвеждането на допълнителни ограничения само вреди.

73! и приятна неделя.
Краси



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Време е за нова, отделна тема

Мнение от LZ1FW » 02 дек 2018, 11:41

Разговорите се отплеснаха в странична, но много важна и интересна насока. Време е за нова, отделна тема.

Моето виждане е, че в темата трябва да се помолят организаторите на българските контести да споделят информация за последните три години колко хора са участвали и колко от тях са изпратили отчетите си на хартия.

Организаторите на бъдещи и настоящи контести трябва да се допитат до бъдещите потенциални и настоящи традиционни участници какви условия ще им допадат.

След това организаторите трябва да публикуват ясни условия, които не допускат тълкуване на правилата. Ако трябва с примери. След това да осигурят начин за проверка и съответно наказания за всяко едно нарушение на условията. Няма смисъл в условията да се вписват точки които никой не следи и нарушенията на които не води до нищо. Може да е грубо, ама не може нарушителите и тълкувачите на правилата както на тях им изнася да получават еднакви точки със стриктните участници. Бонус-малус, морков-тояга, наречете го както щете ама това е пътя.

Накрая организатора да каже: ето ми условията на моя контест, който ги приема нека да участва.

Винаги някой ще бъде недоволен, но жертвата на пет процента от участниците е абсолютно допустима ако целта е създаването на един нов модерен контест.

И аз като Митко не държа мнението ми да се взима под внимание. Просто пиша каквото мисля.

73



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Българските контести в 21 век - идеи

Мнение от LZ6AJ » 02 дек 2018, 14:07

lz1fy написа:
02 дек 2018, 10:01
Здравейте късовълновици!
Май наистина е по-добре да се преместим в нова тема по въпроса.
Засега ще се включа тук със следното:
В бъдещия "частен вътрешен турнир" да има 3 (три) категории - Rookie, Barefoot, Unlimited.
Какво имам като идея?
Тези, които ще се включат като Rookie ше са нашите по-млади колеги, които ще се класират само помежду си
и би трябвало спонсорите да предвидят подобаващ материален стимул. За тази категория предлагам времето от
първия лиценз до контеста да е пет (5) години, а не както е класическото Rookie - 3 г. В тази категория да няма ограничения по мощност,
асистиране и т.н. - никакви ограничения. Нека младите да трупат опит във всичко.
В категорията Barefoot ( на бос крак) да могат да участват всички, без подкатегории SB или OB асистет или не.
Избралите категория "Unlimited" да си носят кръста сами, като подкатегориите да са SO и MO, без класация на клубове и без никакви ограничения, но ако пречат на другите да бъдат декласирани автоматично.
Смятам, че по този начин младите и "босите" ще имат стимул поради отделните класации, а "батковците" ще бъдат нещо като боксова круша в която ще блъскат другите категории, което пък ще е голям кеф за тях!

Поздрави,
Павел
Павел, здравей !
хубави идеи даваш, остава да предложиш начин за тяхната реализация.
според мен, на първо място е принципа. а в случая, той е:
- условията да са колкото се може по-равни за всички, не за определени възрастови групи, нито пък за дадени райони или участници;
- условията да са такива, че тяхното изпълнение да може да бъде 100% проследявано;
- условията да са тези, които да стимулират участниците към по-добро представяне, а не към начини за тяхното заобикаляне.

въпреки, че не се е стигнало още до писане на условия, най-вероятно има 4 категории :
1. лични радиостанции CW;
2. лични радиостанции SSB;
3. лични радиостанции MIX;
4. клубни радиостанции MIX;

като за клубните радиостанции броя на операторите няма значение, може и един да е.
използваната мощност не може да бъде реално следена, така че не съм привърженик на този критерий.
за "младите и батковците" мога да кажа, че сме свидетели как млади слагат в джоба си батковци и как батковци има какво да учат от млади в днешно време. както и Краси спомена, нека всеки се чувства неграничен да показва най-доброто. интернет, клъстери, скимъри, че даже и селф спот. станат ли участниците повече от 60, при 30 минутен интервал за повторения, при минимален брой точки за QSO в рамките на една област - нека се самоспотват, нека се кръводаряват ... ако в даденото издание разликата в точките се окаже недостатъчна като инструмент за борбата с мошенгиите, в следващото издание това ще е място за подобрение.

писането на хартия - всеки е добре дошъл, не е проблем да въведем 200 QSO от фотография ...
липсата на CAT-връзка - всеки е добре дошъл, не е проблем да разберем кой къде е бил след насрещна проверка ...
но и в двата случая организаторът е този, който да търси начини за стимулиране на участниците, да се развиват, според съществуващите технологии. опортюнизмът не е двигател към прогрес ...
апропо - помня една идея за ретро контести със ръчни ключове, жични антени и home-made радиа :D

хубава неделя !
73,
Любо

пп - мерси на модераторите, че отвориха нова тема по въпроса.


73,
Любо

lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Българските контести - идеи

Мнение от lz1fy » 02 дек 2018, 16:01

Любо, здравей!
Тай като не мога да предложа начин за реализация на идеите ми, нека се смятат за имагинерни.
А ти, ако в "колкото се може по-равни" условия ИЗКЛЮЧВАШ сетъпа на всеки индивидуален
участник, все едно нищо не правиш! Това е нещо като на едно и също трасе по мотокрос да стартират
всички едновременно - от тези с 50 куб. до тези със 1000 куб. и да се класират общо. От такива стартове се ражда само вражда.
При нас само ефира е общ и то не еднакъв в различните области по едно и също време.
Идеята ми беше новобранците (по лиценз, а не по ВЪЗРАСТ) да работят по-уверено и с по-голям хъз, разчитайки на каласация помежду им,
Същото се отнася и за "босоногите".......останалите си знаят!

Поздрави,
Павел



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Българските контести - идеи

Мнение от lz2be » 02 дек 2018, 18:35

Здравей Любо,
LZ6AJ написа:
02 дек 2018, 14:07
- условията да са колкото се може по-равни за всички, не за определени възрастови групи, нито пък за дадени райони или участници;
можеш ли да дадеш пример какво разбираш под по-равни условия спрямо сегашните? Някаква табличка с коефициенти според използваните антени, радиа, населено място, разстояния и статистика от предишни класирания?
LZ6AJ написа:
02 дек 2018, 14:07
- условията да са такива, че тяхното изпълнение да може да бъде 100% проследявано;
Мисля си, че освен времето, инициалите и номерата записани в отчета нищо друго не може да бъде на 100% проследявано.
Можеш ли да дадеш пример какво друго и как ще го следиш?
LZ6AJ написа:
02 дек 2018, 14:07
- условията да са тези, които да стимулират участниците към по-добро представяне, а не към начини за тяхното заобикаляне.
Досега все съм си мислел, че е логично участникът да анализира условията и да си избере най-добрата тактика, която ще му помогне да спечели състезанието. Според теб обаче това е нещо лошо.
Можеш ли да дадеш пример какво трябва да се напише в условията, така че изборът на тактика да не изглежда като заобикаляне.

73 Боян



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Българските контести - идеи

Мнение от lz2be » 02 дек 2018, 19:07

Здравей Митак,
LZ3NY написа:
01 дек 2018, 15:10
За да не съм голословен, аз виждам нещата така: Подаване на отчети до 4 часа след състезанието, на контест робота. Автоматично класиране и обявяване на победителя и публикуване на всички логове след тези 4 часа - напълно автоматично без човешка намеса. Така ще се върне вярата на хората, че няма машинации при класирането. Има контести, които приемат логовете и до два часа след края на контеста. 21ви век сме.
а може ли да се направи лога на всеки да е онлайн в реално време? Нещо като live contest score?
Има да речем 70 души участници, всичките накичени на един сървър и като вкараш връзката в лога си, то тя отива и в сървъра. Сравнява се с тази на кореспондента ти и ако е ОК получаваш точки. Ако не е ОК - нула точки.
Виждаш временното класиране, а в момента на завършване на състезанието то става и крайното класиране.
Срока за изпращане на отчета става нула :)
Няма кръводарители (IP адрес :) ), няма нагласяне на времена, проверка на номера след състезанието и т.н.
При такъв начин на работа могат да се правят състезания ако щеш и всяка седмица.

73 Боян



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Българските контести - идеи

Мнение от LZ3NY » 02 дек 2018, 19:30

Здравей Бояне
В днешно време всичко може. Само че не знам дали има смисъл някой да открива колелото тепърва пишейки софтуер специално за българските контести, или по-добре всички да се наговорят и да ползват някой от онлайн сървърите като http://cqcontest.net/view/readscore.php примерно. Мисля че е по-добре така, защото иначе изпадаме в един лууп, на едни едно не им харесва, на други не им работи софтуера под любимата ОС, и докато се прецизира всичко, ще се окаже, че вече няма кой да участва :lol:

73! Митко
p.p и още https://qrznow.com/live-contest-scores/


Value has a value only if its value is valued.

LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Българските контести в 21 век - идеи

Мнение от LZ6AJ » 02 дек 2018, 23:07

lz1fy написа:
02 дек 2018, 16:01
... А ти, ако в "колкото се може по-равни" условия ИЗКЛЮЧВАШ сетъпа на всеки индивидуален
участник, все едно нищо не правиш! ...
Павел, здраве желая !
по отношение на сетъпа си прав, но по тази логика е безмислено да има контести изобщо ... даже и присъствен турнир.
точно поради факта, че надпреварата е задочна, регламента трябва да е максимално отворен по отношение на всичко, което не може да бъде контролирано и максимално стриктен към всеки детайл от онова, което може да следи "remote" или "post contest".

и сега контретен пример - можем ли да сме напълно сигурни, че даден участник, писал се в категория "лични радиостанции CW", е работил сам ? ...
какво деление по мощности ще гарантираш за справедливо ? ... не е тайна, че коректността и спазването на регламентите не е силната страна в тази част на Европа. става дума за вътрешен контест, така че разликите в мощностите не са толкова съществен фактор, колкото разстоянията в определен период на деня. ако не чуваш Ямбол или Силистра в 15 ч местно време на 80м, няма да ги чуеш и като QRP и като киловат, тъй като кореспондентите там или нямат антени, или мощности, или кондишъна не е между вас. но затова пък ще се радваш на повиквания от съгражданите си и района, без значение на тяхната мощност ... половината от които ще се чуват като мушици по Черноморието. за сметка на това пък, следва значителна промяна след 2 часа. слава Богу, че контеста не отива до след полунощ, когато ще чуваш по-силно DX-станции, отколкото комшиите от Перник, да речем.
създаването на 4-часов дневен модел едва ли е елементарно занимание, но все от някъде трябва да се започне ...

Боби, здрасти !
какво да ти отговоря, много писано има за опортюнизма.
виж заглавието на темата и кажи три причини, поради които нямам право да правя това, което правя ? не си длъжен, естествено ... както и аз ... никой на никого не е длъжен.
хубаво е да правим разлика, дали някой споделя нещо, или търси опоненти, или иска мнения ... на всички ни е ясно, че последното има най-голям ефект при лична кореспонденция. аз го потвърждавам.
за несподелящите - Сашо вече отвори графа, условно озаглавена "5%" :D

хубава вечер и успешна нова седмица на всички !
73,
Любо


73,
Любо

lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Българските контести - идеи

Мнение от lz1fy » 02 дек 2018, 23:20

Любо,
понеже твърдо отхвърляш категоризиране спрямо сетъпа, за тези 4 часа, то би
било редно от 4 часа да минем на 12, както беше навремето. Тогава всеки ще има "своите"
си часове.....ако му стоиска! Или, май е по добре да го направим на 2 часа....пък както-така!

73"s



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Българските контести в 21 век - идеи

Мнение от LZ6AJ » 02 дек 2018, 23:31

Павел,
за проверяващия софт, продължителността на контеста е без значение. смятам, че при адекватен модел за кредитиране - класацията също няма да претърпи промяна, т.е. само разликите ще се мултиплицират.
и понеже споменаваш "навремето", да те питам - помниш ли по същото онова време, кой беше SSB-щатен първенец в категорията "лични радиостанции 50 W" ? а знаеш ли с каква мощност е работил ? ... явно за съдийската комисия е бил с 50 W ... чудя се, защо ли останалите участници във вътрешните шампионати не мислеха така ? ... а тия, които са му ходили на гости, само се подсмиваха ?
приемам, че и сега не си ме разбрал. а може и да не помниш ... отдавна беше ...
и за да не се губи традицията, има и по-пресни примери - от няколко години насам някои QRP-сти имат подобни внушителни изяви. :D
явно и занапред ще ги има. трябва ли заради некоректността на един или двама, да демотивираме други 10 коректни ?

73,
Любо


73,
Любо

lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Българските контести - идеи

Мнение от lz1fy » 02 дек 2018, 23:57

Любо,
искренно съжалявам, че се включих в темата!
Никога повече няма да отварям този форум!

Енджойвате се както намерите за добре!

От мен,
бъдете живи, здрави, весели, шастливи и късметливи!

Павел, LZ1FY



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Българските контести - идеи

Мнение от lz2rs » 03 дек 2018, 04:02

Здравейте колеги,
темата е сериозна и отговорна!
Подкрепям мнението на Павел,но и съображенията на Любо са също верни.
Какво остава- все пак живеем в динамичен и сложен живот,но ценностите трябва да се развиват,а не да се примиряваме с недостатъците и
лъжите,така че докато не извадим на показ и светлина тези,които мамят с мощности и други мошенгии,нещата ще си вървят по старому.
А ти Любо виждам имаш достатъчно възможности и умения за да предотвратим негативите и тези колеги,които не спазват условията и се
пишат на тарикати,да се засрамят най после и да разберат,че другите редовни състезатели се дистанцират от тях!Все пак някакъв морал
трябва да има и като сме избрали това прекрасно хоби най вече да се радваме и Уважаваме!!
Разбира се,че не може да има обща класация - и 100 Ватови и 1000 ватови заедно.....,а защо не и QRP -това не е реално,а и не всеки има възможност за по голяма мощност,а и не желае такава-тогава?- ами просто за участие,това също е алтернатива,просто удоволствие от контеста,
без очакване за реална класация.
Бъдете здрави и .....да се Уважаваме!
73! Румен LZ2RS



Отговори