Правилно ли работим в състезанията ?

LZ2DB
Мнения: 165
Регистриран на: 05 сеп 2006, 17:47
Местоположение: ПОЛИКРАИЩЕ
Контакти:

Правилно ли работим в състезанията ?

Мнение от LZ2DB » 18 апр 2008, 09:40

Доста време тази тема се обсъжда в лични разговори между почти всички участници във вътрешните състезания.И обикновено всеки път завършваме с израза "Карай да върви ..." или нему подобие.Така е и след CW Държавното първенство проведено на 13.04 2008.
И наследващото състезание берем ядове със същите "гадове" със същите финтове и тарикатски номерца, които представляват нарушения на условията за провеждане на състезанията и на лицензионните задължения на всеки оператор, на етиката в радиолюбителските обхвати, на коректността спрямо останалите участници . . . . За да пиша тези редове е предизвикано от LZ4TX, който ме обвини , че съм писал за него ,че по време на състезанието е предавал съкратени инициали - той и още един бяха които ползваха съкращаване на инициалите на кореспондентите си.
Но не е само това - какво ще кажете за присвояването като частна собственост на определени честоти - Ето и моят частен случай -Беше около 9.20 часа, местейки се по обхвата честота 3529 KHz се оказа свободна,запитах QRL? и като не получих отговор и след 2 CQта започнаха да ме викат,но след петата ми връзка изведнъж LZ2KLR започна да вика CQ и да ми обяснява, че честотата е заета ??!?????Успях да проведа още една радиовръзка с LZ2VU,който през това време ме викаше настоятелно след което естествено не можех да продължа да отстоявам честотата си,спрямо твърде силния сигнал на LZ2KLR.
Такива случаи съм сигурен, че има доста и оставям на Вас коментариите и мненията по този въпрос и за това дали наистина организаторите на състезания си свършват цялостно работата като не провеждат мониторинг за спазване на условията и "правилниците",или просто отбиват номера, че е проведено мероприятието и "Карай да върви ..."
Тошко, ето че изпълних твоето желание,да напиша в публичното пространство за теб че по време на ... и.т.н.т
73 de LZ2DB



LZ4UU
Мнения: 12
Регистриран на: 04 окт 2006, 19:49

Мнение от LZ4UU » 19 апр 2008, 17:53

Za tova koia chestota na kogo e i na kogo ne e e prosto i iasno-ako ima edni uslovia kato na EU SPRINT(sled vsqka qso tozi koito e vikal CQ da e dlyjen da se premesti pone na 2 khz) nqma da ima problem.
Znam che vednaga 6te pochnat edni prikazki kakyv zor 6te e dokato naroda nau4i usloviata i t.n.,no ne mislq che sme neshto po-malko ot rumynskite hamove.Te imat pochti vseki ponedelnik tehni contesti i na nqkoi ot tqh usloviata sa kato goreposo4enite...i moje bi tova e edna ot pri4inite na tehnite contesti da ima po 50-60-daje 100 stancii.I dokato nqmame svesten 6ampionat s razli4ni uslovia ot sega6nite shte predpo4itam YO contestite pred koito i da e LZ contest...aide na CW kak da e,no na vsi4ki ni e iasno 4e 1/3 ot vsi4ki qso tazi nedelq 6te se napravqt na 3764...deto ima edna prikazka "kralya e myrtyv,da jivee kralya".I taka e ot 10 godini prez koito si zadavame glupavi vaprosi za6to mladite nqmali interes kam radioto ...ami nqma da imat:(

73!
LZ4UU



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Мнение от LZ1BB » 19 апр 2008, 20:10

Всичко е в ръцете на организаторите. Ето пример от преди няколко години от едно УКВ състезание, организирано от БФРЛ и с някакви претенции за "държавно" и т.н. първенство. Тогава похвалното беше, че организаторите публикуваха едно предварително класиране по декларирани точки, преди да се проверят отчетите. Лошото бе, че бяха публикувани и заглавните страници на отчетите.

За мое огромна изненада 5, или 6 от станциите бяха декларирали (с подпис от долу) мощности над регламентираните от закона. С две думи декларираха, че нарушават наредбата. Първата ми реакция беше да ми висне долното чейне от почуда. Все бях виждал простотия, ама като тази не бях. Следващата ми реакция бе да напиша контестация, в която предлагах съответните станции за декласация, защото една от точките на общите условия гласеше, че е забранено да се нарушава основния закон, касаещ радио любителската дейност.

Какво последва? Ами първо ми се обадиха от организационния комитет да си изтегля контестацията, защото всички щели да бъдат декласирани, освен LZ1ZX и LZ2FO, които не деклариранли мощност, а само каква лампа използват в крайното стъпало. Обаче и това било нарушение, зашото всички били длъжни да си декларират мощностите. Тоест от десетина участника трябва да се декласират 8.

Ами да се декласират, казах. Дано да им дойде акъла и поне да се научат какво да пишат в отчетите,. Щото такава простотия да се напъхват сами на прокурора, не съм и помислял, че е възможна.

Резултата? Ами преправиха на всички отчетите в WEB сайта и в електронните отчети. За хартиените не знам, но никой не беше декласиран. Нещо повече. Аз даже получих диплома за участие и бях класиран на 45 място на 432 Мхз, въпреки, че не бях направил нито една връзка на този обхват. Няма да коментирам, че въобще няма 45 станции с контест наклонности на УКВ, камо ли на 432Мхз в България. Какво и с каква цел беше тази книжна активност, не разбрах. Щото и никога не получих официално класиране от това състезание.

От тогава аз редовно изпращам отчети на всички други, но не и на организаторите на това състезание. (за незапознатите на УКВ в един и същи ден има много различни състезания и се пращат отделни отчети, макар и със същите връзки на отделните организатори). За мен въпросните хора сами не уважават своето състезание. Защо пък аз трябва да го уважавам?

Същото важи и за КВ. Ако организаторите не следят спазването на написаните от тях условия, то винаги ще има нарушители. Коректните оператори няма защо да си хабят нервите с магарешките изпълнения на индивидите, а да изискват от организаторите. Ако няма кой да чуе, следващата година вместо с държавно първенство да си уплътнят времето с нещо друго. Това е пътя. Относно изпълнения като на споменатата станция LZ2KLR важи същото. В случая е нарушил една точка на наредбата, който се интересува да прочете коя, и съответно веднага е трябвало да бъде декласирана.

Дисциплината в едно състезание е пряко свързана с контрола упражнен от организаторите. Ако няма контрол, няма да има и дисциплина. Организаторите на състезания, които уважават своето състезание и най-вече участниците в него, упражняват квалитетен и компетентен контрол и не оставят място за изява на шмекерите. (Ех има и квалитетни нарушители, борбата с тях е трудна и възможна само, ако организационния комитет е по-квалифициран в това отношение, от самите нарушители).

Впрочем, що ли си хабя клавиатурата, сигурно някой ще ме чуе. И все пак изнесените от LZ2DB факти допринасят до свеждането броя на участниците в държавните първенства до по-малък от броя на една кръгла маса на 3.5 Мхз.



LZ4UU
Мнения: 12
Регистриран на: 04 окт 2006, 19:49

Мнение от LZ4UU » 20 апр 2008, 18:45

>>Така, че моля декларирай, ако е така, че ти си официалната >>мониторинг стамция на организаторите. Ако е така, на базата на >>кой документ и кое решение? Ако не влизаш в тази рамка, не >>стряскай хората. И с твоя, и без твоя запис, ще е все тая!

Po celia normalen svyat(chast ot koito i nie pretendirame da sme)nqma nikakva nujda da deklarirash kakvoto i da bilo-pravish si zapisa s narushenieto koeto si hvanal i go prashtash na organizatorite.
Ako organizatorite sa pichove na mqsto vednaga diskvalificirat kogoto tryabva,osven ako narushitelya ne si pusne loga kato checklog.

I za da sprem da govorim edno i sashto predlagam slednoto-na HOBBYRADIO tezi koito prez poslednite 5 godini sme rabotili po shampionatite da glasuvame dali shampionata ima nujda ot novi uslovia ili ne...spored men ima.

73!
LZ4UU



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Мнение от LZ4ZD » 20 апр 2008, 20:13

Понеже няма къде да опъна дипола за 80м, реших да изляза на Шуменското плато и да работя на контеста от там. Карах само на акумулатор и явно не работя правилно на контеста щом не се усетих навреме да запаля колата и към 11:08 започнаха рапорти за "драскащ сигнал" :o :roll: :shock: :D Усетих се, но бях леко закъснял, двигателя превъртя половин оборот и акумулатора тотално приключи спортната си дейност. Добре, че бях с LZ4LO и бутнахме колата. Общо загубих около 20 минути.

Сега за контеста.
Огромно удоволствие е да се работи далеч от градските смущения. Нямаше станция която да не мога да приема. За отбелязване е работата с LZ2RS/qrp когото приемах през цялото време отлично въпреки малката му мощност. LZ2VU малко ми драскаше, но определено не ми пречеше въпреки, че го чувах на +40дб. Други колеги коментираха, че доста им е пречил. LZ4TX имаше проблеми на моменти с приемането на моя сигнал, а LZ1CLR доста повече. Вероятно въпрос на антени и QRM. Единствено с LZ2DB не можахме да се чуем. Непонятно за мен го чувах на 57-58, на нивото на LZ2RS а мен така и не успя да ме приеме дори и след няколко повторения.

Забелязах проблема, когато някой е бил на честотата, мръдва за минута да "обере" CQ станциите и се връща отново на старата честота. Да обаче в тая една минута аз съм питал 2 пъти дали е свободна честотата, че даже и CQ съм успял да викна ... Незнам дали има начин да се преборим с това.

За моята работа - грижи ми създаде забравения PTT педал. Наложи се да работя известно време на вокс и всичките отрицателни страни - отрязва ми първата сричка, така и не успях да си настроя delay-я за да не ми изключва по средата на рапорта или пък да не ми забавя много след рапорта и да губя част от рапорта на кореспондента.
Повечето време изкарах с PTT бутона на радиото.

Като цяло съм много доволен от контеста и от начина по който го направих. Беше приятен предиобяд. Ето и снимки как си изкарах:

Изображение

Изображение

Изображение



LZ2DB
Мнения: 165
Регистриран на: 05 сеп 2006, 17:47
Местоположение: ПОЛИКРАИЩЕ
Контакти:

Мнение от LZ2DB » 20 апр 2008, 20:57

Златко, Поздравления за полевата работа на състезанието.Това,че не направихме QSO вината е изцяло в мен, ама "след дъжд качулка" HIHI
Едва след състезанието установих,че ANT тунера AT-230 ,който реших да използвам за всеки случай,ми е правил атенюация от около 22 db + 10 db нормално ползвам на trcvr-a.Ще трябва да го прегледам преди следващото ползване.Общо взето на CW ме чуваха и аз чувах FB,сега лошотията бе от CONDX.Иначе те чувах като работиш с други и то не съвсем лошо.
Относно "господарстването на FREQ" - лек сблъсък имах с LZ1ND, но той коректно се премести на настрани - докато той е обикалял аз бях направил 2 CQ и едно QSO.Разбира се не съм имал желание да се карам с никого, но като потърсех някого и него го няма,започвах CQ на "неговата" честота , но като се върне , се прави че не ме чува и почва да си вика, а му е необходима QSO с мен.Такива случаи имах поне 10.
Несъмнено, има нужда от промяна, но като че ли най-важната промяна трябва да направим със самите себе си,да се опитаме да се променим според правилата, според условията, да станем по коректни един спрямо друг и да действаме така, че наистина да сядаме с удоволствие на станцията , с удоволствие да поработваме и в състезанията незвисимо какви са техните условия за участие.



lz3yy
Мнения: 220
Регистриран на: 28 окт 2006, 21:03

Мнение от lz3yy » 20 апр 2008, 21:00

.
Последна промяна от lz3yy на 12 яну 2015, 00:08, променено общо 1 път.



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

за условията на българските състезания

Мнение от lz2be » 07 авг 2008, 00:51

Здравейте,

не съм работил на български състезания поне от 15г. Причината е, че вертикала ми за 80м не е подходящ за близки връзки. Мисля да вдигна едно Inv Vee и евентуално да се пробвам пак.
Като гледам резултатите - участват 10-15 станции, на балчишкото бяха към 30, може би заради наградите.
Условията са си добри, може би само интервала на повторение трябва да се намали на 15-20 мин предвид малкия брой участници. Това със забраната на клъстери, CW-skimmer, задължително местене по честотите и други подобни си е просто непознаване на съвременните начини за работа в състезания.
За клъстера - има полза от него когато спотнат слаба станция, която иска антената ти да е в друга, спрямо "нормалната" за момента посока. Например ZS6 привечер на 14, когато основното темпо върви с EU/USA. Или африканец на състезание, където и континентите са множител. За какво ми е клъстер на БГ състезание, когато всеки викащ CQ така или иначе ще го намеря на банда, ако в момента търся?
За скимера - който го е забранил явно не знае за какво става дума. Това е сканираща програма, която освен компютър иска и SDR радио. Колко такива радиа има в БГ? И как такова радио ще приема докато ти викаш CQ на няколко метра от него?
За два или повече сигнала едновременно - кой и с какво ще разбере колко сигнала излъчва дадена станция? 15 участника за 30 минути спокойно се обират и с едно радио, стига да искат да работят с теб.
За балчишкото състезание - според мен 20 точки за връзка с балчишка стн и това, че не стоят на една честота през цялото време не е нормално. Нали това е целта - да се направят максимум брой връзки с тях и всички останали да сме при равни условия. Откъде да знам дали си е сменил честотата или е отишъл да си направи кафе или до WC и аз ще обикалям като маймуна по банда да го търся? И накрая заради 1 QSO по-малко пропадам с 10 места надолу. Изобщо който ги е измислил тия условия може ли да каже кое друго състезание има такава разлика в точките? Даже в IOTA контеста съотношението е 3:15, а тук 1:20.

73! Боян



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Мнение от LZ4ZD » 07 авг 2008, 09:42

Относно забраната на клъстери - не съм видял практика да се използват клъстери във вътрешните LZ контести. Струва ми се и безсмислено ползването им. В тази си част, на мен ми е все едно дали е разрешен или забранен.

За CW skimmer-а. Когато се ползва с нормално радио е едно удобно помощно средство. Ако обаче се използва с SDR радио се превръща в "танк който излиза срещу туземци с томахавки" :lol: При една нормална лента за CW (ако няма CW филтър радиото), най-много да видя 1-2 други станции, които така или иначе на слух също ще чуя. При SDR с по-широка лента, примерно 96 kHz положението става съвсем друго и на екрана ще видя цялостна картина на това кой къде работи. Комбинацията с CAT интерфейс пък допълнително вдига възможностите. В този си смисъл забраната за ползване на CW-skimmer-а е оправдана и съм против ползването му със SDR радио.

Относно "sprint" условията - това все още е само предложение. Мисля, че точно това условие ще направи състезанието по-интересно. До тук забелязвам следното нещо - киловатните станции които се чуват като броудкасти направо, стоят и викат CQ. Погледни класирането и ще ги видиш всичките най-отгоре. Едно разбъркване по честота ще постави повечето хора в еднакви условия. Аз съм ЗА това условие.

За останалите неща като времето за повторение, точки за балчишките станции и т.н., не мога да коментирам дали трябва да се променя и какъв ще е ефекта от това.



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Мнение от lz2be » 07 авг 2008, 15:20

Злати,
точно това съм и написал - от клъстера полза няма, затова и е безсмислено да се забранява :D Условията на вътрешните състезания още открай време са пълни с какви ли не забрани, просто трябва да се изчистят от тия глупости.
Що се отнася до скимера - пробвал съм го и знам, че му трябват 2-3 минути докато разпознае няколко инициала и още няколко с грешки. Освен това в този период не трябва да му пречиш, за да си свърши работата. На CW contest с достатъчно станции от търсене обикновено правя 2-3 QSO на минута. Какъв е смисъла да спра за 2-3 минути и да чакам скимера да ми ги намери, нали после пак ще ми трябва същото време за да ги направя? Т.е. на практика ще имам двойно по-ниско темпо. Подобна дискусия се води от няколко месеца в ARRL и хората са стигнали до същия извод, че скимера поне засега не може да промени нещо в класациите и затова и не го забраняват. По тази логика не виждам защо в БГ трябва да сме пак първите, които да забраним нещо ей така - за всеки случай :D
Ако Sprint условията са подходящи за КВ състезания щяха да ги приложат навсякъде, а доколкото знам - не ги прилагат. Значи има някаква причина да не го правят, защо в БГ пак трябва да сме първите, които да ги приложим, нищо че не знаем защо?
Състезание само на CQ или само на търсене не се печели. Ако викам само CQ ще изтърва другите CQ-джии, ако само търся как ще направя другите "търсачи"?
Да си представим, че ти си с киловат, а аз с QRP. Какво ще ми помогне принципа на Sprint? Ти викаш, аз те виквам, правим връзка, аз оставам да викам няколко минути докато някой ме чуе. Ти си мръднал 200Хц и от раз правиш следващия, той се маха, ти викваш и веднага ти се обаждат - е в крайна сметка кой ще направи повече връзки?
Представи си същия принцип на балчишкото - чуваме едновременно LZ2KSB, викваме го и ти отговаря на теб. Правиш 20т, той изчезва и аз хуквам да гоня михаля по банда :D Точно това имах предвид в предния си пост, че балчишките станции не трябва да се местят, за да имат всички еднакви шансове. Щото ако ми се случи 2-3 пъти да ми изчезват докато ги викам, ще започна да си мисля нещо друго...

73! Боян



LZ4UU
Мнения: 12
Регистриран на: 04 окт 2006, 19:49

Мнение от LZ4UU » 08 авг 2008, 12:30

:Условията на вътрешните състезания още открай време са пълни с какви ли не забрани, просто трябва да се изчистят от тия глупости.

Напълно съм съгласен,а най-добре ще е да се въведе и правилото на спринта,тогава които иска да ползва и клъстер,и скимер ако мисли 4е няма да му пре4ат:)


:На CW contest с достатъчно станции от търсене обикновено правя 2-3 QSO на минута.

И аз правя,ама има доста оператори дето едвам правят по една...то4но те кле4ат на една 4естота целия контест и тук идва въпроса кой е по добър-дали този дето може да търси и го прави,но остава 3ти,или този които не може да търси и става първи:)


:Състезание само на CQ или само на търсене не се печели.

Вярно е,затова NA Sprint е един от най-та4ените контести отвъд окена,защото там
30 секунди се вика,30 се търси...и ако си маистор прави6 на всеки 30 секунди QSO даже и със 100 вата.


Ако някой се е разпознал в посо4ените по горе "психопортрети" моля да не се обижда,дале4 съм от мисълта да кажа кой колко признавам за оператор...просто искам да посо4а предимствата на спринт-условието:)




А всъщност,ако идеята на Бал4и6кия контест е да имаме един вътре6ен контест на които вси4ки са навити да у4астват и да няма сърдити,май ще е най-добре да има отделни категории само за търсене,само за работа на CQ,за работа и на CQ и на търсене.Отделно да има подкатегории за ниска и висока мощност,да има CW,SSB и RTTY и т.н. Като има 50 категории и 50 у4астника,всеки да се пусне там където най му изнася и му се вързва с представите за операторско майсторство...и ако някой има мал6анса да е втори в категория с 2ма у4астника другия път да си избере категория където ще е сам(съответно победител:)




73!
Илия LZ4UU



LZ2DB
Мнения: 165
Регистриран на: 05 сеп 2006, 17:47
Местоположение: ПОЛИКРАИЩЕ
Контакти:

Мнение от LZ2DB » 08 авг 2008, 13:40

Да,не съмнено спринт-условията са най-реалните ако се търси кой е най добрия оператор, но има и едно НО: и то е че нашего брата не желае да си усложнява живота с постоянно местене и търсене, а колко е по лесно да стоиш и да си викаш ,а накрая да си най-... и това усложняване има опасност да намали броя на участниците, докато организаторите единствено ги интересува масовостта в организираното от тях състезание, и избщо не проявяват интерес от останалото. При спринт условията има реална опасност със 100 вата един отличен оператор да се намеси сериозно в призовите места.Сами виждате че балчишките станции се местеха през 20-30 минути и създадоха доста затруднения,в същото време и направиха състезанието по интересно.Ако те или на друг контест търсените станции стоят закотвени какво се получава - ами братко мой ако си само на трансийвър ще чакаш докато се изредят киловат-булдозерите. Да има категории по мощности ? - та този вариант е проигран и с коефициенти за мощност,но тогава имаше 1KW,250W i 50W - сега разликата е минимална 350 вата и 100 вата.
Може би ще е най добре да има повече състезания,турнири и маратони.



lz3yy
Мнения: 220
Регистриран на: 28 окт 2006, 21:03

CW skimmer

Мнение от lz3yy » 08 авг 2008, 16:12

.
Последна промяна от lz3yy на 12 яну 2015, 00:07, променено общо 1 път.



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Мнение от lz2be » 08 авг 2008, 16:15

Спринт, та Спринт :D

За мен това е начин да си губиш времето с тези фиксирани CQ-та и местения на 2кХц, които щели били да вдигнат темпото и интереса към състезанието.
Има колеги, които работят с армейски станции, дето честотата се сменя с щракане на копчета - естествено ще предпочете да стои на едно място. Накарайте го да се мести и ще го загубите като участник.
Като толкова се плашите от CQ-джиите викайте и вие CQ и ще направите най-много връзки :D Ама някои били с киловат, с високи антени - ами да пишем в условията, че е разрешено само UW3DI с 2хГУ-50 и 40м дълга жица на 10м над земята? Дай да забраним клъстерите и скимера, щото някой може да няма интернет - ами по тази логика да забраним и компютрите, щото сигурно има колеги, които нямат :idea:

Колкото да заблудата, че се изравнявали условията м/у участниците и какъв "огромен" интерес имало ето ви и малко статистика за 2007г:

EUHF Spring CW - 70 участника, първия е със 164 QSO за 4 часа или средно темпо 41 QSO/h.

EUHF Championship само CW класации (има и смесена, които имат и CW QSO)
HP - 99 участника, първия с 1392 QSO за 12 часа или 116 QSO/h
LP - 291 участника, първия с 1152 QSO или 96 QSO/h.

Миналата седмица на същия контест за първите 4 часа имам 480 QSO или 120 Q/h, завърших го с 1246 QSO или 104 Q/h - къде е темпото на спринт контеста с 41 Q/h?

Нали точно това е целта на един контест - да се направят възможно най-много връзки. Тактиката, която си избира всеки един участник кога да вика, кога да търси, с какви антени да работи и т.н. е това нещо, което може да те изкара на първо или 10-то място.

Нямам нищо против да има класации по мощности, но да не са според лиценза в БГ 350/1000 Вт, а до 100Вт и над 100Вт. Щото до 350Вт е доста относително тълкуванието му - едно е да си с голо радио, друго с 4хГУ50.

73! Боян



LZ2DB
Мнения: 165
Регистриран на: 05 сеп 2006, 17:47
Местоположение: ПОЛИКРАИЩЕ
Контакти:

Мнение от LZ2DB » 08 авг 2008, 18:52

Нещо май пак не е на ред.Аз повдигнах тази тема заради некоректната работа във вътрешни състезания и за тяхното усъвършенстване евентуално или ако някой като организира ново състезание да си помисли наистина за по добрата и приятна работа.Не намесвайте международните контести в тази тема.Там нещата са други.
Тук тази полемика може изобщо да не повлияе за изменение на условията на вътрешни състезания и тя няма тази цел,освен ако някой организатор реши ...
Тук си казваме виждането по повдигнатата тема, неволно правим предложение но последната дума си я има организатора заедно със своите спомощесвователи - те имат тежката дума при какви условия ще се провежда тяхното състезание, а всеки участник за себе си решава дали или не.
Колкото до помощните технически средства които облекчават работата на оператора аз съм ЗА, трябва да се ползват и да не се забраняват - нали това е пътя към напредъка и усъвършенстването.Иначе както виждате все още има колеги които пишат на ръка и се сърдят като трябва да спазят точно времето за да може РС да запише връзката в лога.Според тях вероятно трябва да се забрани ползването на РС за управление на трансийвъра.
Работейки в тези контести никога няма да има равни условия за всички и ще има леки недуразомения.Но въпреки това е желателно да има повече такива контести през цялата година.
А най добре ще е присъствено състезание на една поляна, като ония които правеше ЦРК , но сега има фабрични малогабаритни и маломощни( а то мощността се регулира ) фабрични станцийки,има и технически средства за ограничаване до определено ниво.Дано някой ден някой организира такова състезание -



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Мнение от lz2be » 08 авг 2008, 22:14

Стефко,
това някой да ти "кацне" на честотата и да ти обяснява, че била негова според мен не е свързано с условията на състезанието, а по-скоро с възпитанието. Не вярвам някой да запише, че викането на заета честота е забранено :D Това нещо си е аксиома от време оно.
Колкото до сравняването с международните състезания - коментира се предложение за промяна на условията на шампионата както при Sprint, аз ги сравнявам с друг контест и обяснявам защо идеята не ми харесва.
Според мен условията на шампионатите и сега са добри и няма причина да се променят. Ако ги променят и на мен не ми харесват просто няма да участвам.
За турнирите, организирани от група колеги или фирма е ясно, че условията ги определят организаторите и ако не ми харесват няма да участвам. Мога обаче да кажа какво мисля, ако има дискусия.

73! Боян



LZ2DB
Мнения: 165
Регистриран на: 05 сеп 2006, 17:47
Местоположение: ПОЛИКРАИЩЕ
Контакти:

Мнение от LZ2DB » 09 авг 2008, 16:25

Да Бояне, вярно че е до възпитание, но тогава излиза че доста голям процент LZ,s от участващите във вътрешни състезания са хора с липса или поне иключително ниско ниво на възпитание.В такъв случай, нищо не може да се направи - който от тия си заеме честота и даже да я напусне за няколко минути тя пак ще си е негова .... ако си я заел случайно, ще има хайде къш.
Интересното е, че претендиращите да са по така възпитани, се съгласяват с това положение дори искат да го защитават.



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Мнение от lz2be » 10 авг 2008, 12:54

Мисля, че трябва да уточним и какво означава някой да ти "застане на честотата".
Впечатленията ми от международните CW контести са, че разлика в честотите 300Хц и повече е допустима, на RTTY е допустимо да е на поне 50Хц встрани от тоновете ти, т.е. 250Хц. При такава разлика обаче, ако нямаш тесен филтър работата става зле - може да се окаже, че има 2-3 станции на честотата ти :D
Случва се да попаднеш на "свободна" честота, защото някой тъкмо е спрял да вика и решаваш ти да викаш. Ясно е, че след 20-30 сек се усеща какво е положението и ако си умен, ще си потърсиш друго място. Може да имаш тесен филтър, този до когото си застанал също и да не му пречиш много, но губиш кореспондентите с широки филтри, които ще чуват и двама ви и просто ще ви подминат, защото не могат да приемат нито единия, нито другия. В крайна сметка губиш ти, защото докато се бориш с някого другите правят връзки.
Затова и ако някой ми цъфне на честотата отначало не реагирам - ако е печен ще се махне. Ако се прави на улав го предупреждавам, че е много близо, а ако е "бетонна глава" аз се махам :lol:
Същото е и когато се съберем няколко станции да викаме някого. Ако в глутницата са се събрали 3-4 от коравите просто се махам. Докато си мерят ония работи аз правя връзки. Връщам се след 3-4 мин и ако боят продължава пак се махам.
В общи линии принципа ми е да не си губя времето с глупости. В крайния резултат на състезанието пише само кой колко точки има, а не с кого и колко пъти се е разправял. :D

73! Боян



Отговори