Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Sergey LZ1AO
Мнения: 104
Регистриран на: 28 фев 2016, 18:45
Местоположение: София

Re: Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Мнение от Sergey LZ1AO » 27 апр 2018, 19:10

Не ми се струва да съм в грешка. Разгледай логовете на LZ2BE и LZ3BB например те са най-отпред в другата категория, и кажи колко връзки имат общо двамата с цитираните спонсори. Всъщност, не се упражнявай - общо ЕДНА. LZ2KX с LZ2BE, 16:30 GMT. Има и още такива логове на станции в челото, Тони писа по-горе, но кой ли чете. Обещах вече да разкажа повече и ще го направя след като публикуват резултатите от телефонния тур. Колкото до кредитите, не се вълнувам особено от ничии подобни изявления. По-точно - все ми е тая....

73! LZ1AO



lz2fv
Мнения: 174
Регистриран на: 21 мар 2009, 17:21

Re: Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Мнение от lz2fv » 27 апр 2018, 19:31

lz1yq написа:
27 апр 2018, 19:01
Адаш, LZ3FN, би ли ми казал каква е разликата примерно от Балчик до Пловдив или от Враца или Лом до Пловдив, примерно. Съжалявам че географското положение на Балчик е такова, но същото важи и за Лом или Враца, Монтана, или ако има разлики то са несъществени според мен.
Здрасти Крис,
Мисля, че в случая не си прав. Вярно, че Пловдив-Балчик и Пловдив-Видин е все тая, ама болшинството станции са "между Пловдив и Видин". И като се скапе прохождението те се чуват помежду си. Чуват и Пловдив и Видин, но Балчик...

Слушах доста време от този контест и трябва да отбележа обаче, че момчетата от Балчик се чуваха прилично още от самото начало.

73!



lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Мнение от lz2ht » 01 май 2018, 21:25

Sergey LZ1AO написа:
27 апр 2018, 19:10
Не ми се струва да съм в грешка. Разгледай логовете на LZ2BE и LZ3BB например те са най-отпред в другата категория, и кажи колко връзки имат общо двамата с цитираните спонсори. Всъщност, не се упражнявай - общо ЕДНА. LZ2KX с LZ2BE, 16:30 GMT. Има и още такива логове на станции в челото, Тони писа по-горе, но кой ли чете. Обещах вече да разкажа повече и ще го направя след като публикуват резултатите от телефонния тур. Колкото до кредитите, не се вълнувам особено от ничии подобни изявления. По-точно - все ми е тая....

73! LZ1AO
Велики анализаторе, старая се да си трая на провокации, но този път ти и целия екип надминахте себе си. И аз нямам връзка със споменатите от теб донори, но правя ли драма? Най-много да бях не на 33-то, а на 32-ро място. И какво щеше да промени това? Едно голямо НИЩО! Просто аз не съм ги чул или те не са ме чули. Всеки работи с каквото има и НЕ Е ЗАДЪЛЖЕН да чуе LZ1KAA&Co. И понеже не си падам почитател на статистиките ще те помоля да ми кажеш колко връзки са отпаднали на балчишките младежи заради мен. Защото аз може и да съм ги чувал, но може те мен да не са ме чули и да съм ги прецакал. Всъщност чудя се как така не си включил и мен в донорския списък, и аз имам повече връзки с LZ2KLR отколкото с други клубни (и не само) станции. Чувствам се обиден, огорчен и пренебрегнат, да знаеш. Много те моля, поправи се и направи стъкмистиката така, че на всички да стане ясно колко по-надолу трябва да е LZ2KLR без моето донорство. И още една идея - за догодина вкарай в условията на състезанието LZ2KLR да не се допуска до участие, така ще ви е мирна главата на всички мрънкалници


Иван LZFF Coordinator

LZ1BJ
Мнения: 229
Регистриран на: 17 дек 2006, 13:00
Местоположение: Кюстендил

Re: Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Мнение от LZ1BJ » 02 май 2018, 22:07

Готов съм с резултатите от ССБ тура.
СРИ за малкото закъснение, но ми се наложи да пътувам. Ръчната проверка на четирите слушателски лога също ме забави ден-два.

73 LZ1BJ
Прикачени файлове
LZ_CHAMP_SSB_2018.pdf
(460.33 KиБ) Свален 389 пъти
LZ_CHAMP_CW_2018.pdf
(126.16 KиБ) Свален 363 пъти



lz2ao
Мнения: 19
Регистриран на: 30 ное 2010, 14:10
Местоположение: KN33GT

КВ SSB 2018

Мнение от lz2ao » 02 май 2018, 23:09

Поздрави за LZ2PL.
73's
Последна промяна от lz2ao на 03 май 2018, 18:54, променено общо 1 път.



lz1wdx
Мнения: 356
Регистриран на: 25 ное 2010, 10:11
Контакти:

Re: КВ SSB 2018

Мнение от lz1wdx » 03 май 2018, 01:14

Поздравления и от мен отличен резултат понеже аз стоях само на CQ редовно ме наобикаляше за връзка :D


73de LZ1WDX /Стефан Александров/

LZ2PL
Мнения: 109
Регистриран на: 14 яну 2009, 16:18

Re: Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Мнение от LZ2PL » 03 май 2018, 17:17

ЗДР,

Благодаря за поздравленията и на всички участници за QSO's.
Мислех да стоя само на CQ - но и така не става.
В ТЛГ тур можеше да направя 8-10 QSO по-вече, но започнах
по-късно. Чаках на 7 Mhz да започне състезанието, а то било на 3,5.
Кой да чете последните информации.
Прави ми впечатление, че в последните няколко /8-9/ вътрешни състезания
има много по-голяма толерантност. Няма "натискания" и заемане на честоти и QRM в близост както преди
и много от колегите си "държаха" честотите и времената, което от своя страна много улеснява
самото състезание и вместо да се ядосват те явно се наслаждаваха все пак до колкото е възможно.

73 Владо LZ2PL/LZ6K



lz1wdx
Мнения: 356
Регистриран на: 25 ное 2010, 10:11
Контакти:

Re: Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Мнение от lz1wdx » 03 май 2018, 19:29

LZ2PL написа:
03 май 2018, 17:17
те явно се наслаждаваха все пак до колкото е възможно.

73 Владо LZ2PL/LZ6K
Именно аз играх за кеф за да си тестваме един микрофон и за да има още една станция в ефир .
Не съм гонил резултат седях си само на CQ и си правих кефа :D даже около един час преди края на контеста спрях за 20 минути за да си наместя стойката на микрофона че не ми беше удобна :D
Благодаря на всички за връзките .


73de LZ1WDX /Стефан Александров/

lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Мнение от lz1yq » 03 май 2018, 20:47

Честито на първенците, мен ме кефи че преди имаше по 25, 30 участника, сега са цели 50.

73! Крис



lz3bb
Мнения: 77
Регистриран на: 28 окт 2015, 19:57

Re: Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Мнение от lz3bb » 04 май 2018, 20:35

Здравейте на всички,
Благодаря за направените връзки на всички участници, както и на тези, които не бяха особено активни. :)
Такова изживяване не съм имал от повече от двадесет години, когато бях активен.
Поздравления за Владо LZ2PL, постоянно се гонехме, както и за Митко LZ1ZX. Владо показа,че разстоянието не е най-важното, а трябва и друго. Впрочем и други са го доказвали многократно.
Относно активността, може да се желае повече. 10-15 станции повече, още биха направили състезанието
по динамично, защото общо взето темпото не е кой знае какво.
Още веднъж поздрави за всички, които решиха да участват, а не да слушат и после да пишат по форумите.

73 Пламен LZ3BB



lz2uw
Мнения: 32
Регистриран на: 04 ное 2010, 08:08

Re: Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Мнение от lz2uw » 05 май 2018, 07:36

Поздравления за победителите.Отдавна не са участвали толкова станции . Браво на Борката ,
така се прави и печели .И да не забрави да почерпи в Казанлък.



LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Мнение от LZ1ZJ » 05 май 2018, 08:21

Ти па, от габровец почерпка!? :mrgreen:
Поздравления и от мен! :D



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Държавни първенства HF CW/SSB

Мнение от LZ6AJ » 01 сеп 2018, 14:23

здраве желая !
имам питане относно условията на Държавните КВ първенства.

в т.5.1 от Протокол №3 от проведено заседание на УС на БФРЛ 29.09.2017г. фигурира решение :
bfra_meeting_29092017.jpg
има ли някъде публикуван пълния текст на условията, след тази дата ?
има ли други промени, освен обхвата и периода на провеждането ?
в предходната редакция на условията, цитирана от Милчо, в началото на тази тема (втория пост), пише:
LZ1RF написа:
21 мар 2016, 13:57
...
Рапорт:
Обменят се контролни номера, състоящи се от шест цифри. Първите три цифри са поредният номер на радиовръзката, а вторите три цифри са приетият номер на радиовръзката от предходния кореспондент. При първата радиовръзка се дава контролен номер 001000.
...
в сила ли е този текст и в сега действащите правила ?
ако "да" - как трябва да се процедира с връзките, в които предадените номера не отговарят на цитираното условие ?
пример:
case_regex_001.jpg
виждаме, че QSO #012, #010, #015 и #014 нарушават условието за "пореден номер на връзката".
ако пък бъдe пренареден лога така, че предадените номера да следват възходящ ред, получаваме несъответствие с другата част от същото условие "вторите три цифри са приетия номер на радиовръзката от предходния кореспондент.", т.е. :
case_sequence_002.jpg
това е резултат при работа с два прозореца за въвеждане (дали "две радиа", "две VFO", "две или повече работни места"), без да се ползва комбинацията "CRTL+W" за забърсване на даден прозорец, с цел поддържане последователността на предадените номера ...
с други думи причините са изцяло субективни и подобно несъответствие би могло да бъде избегнато от оператора (операторите).

пиша един модул за проверка на получени логове и изчисляване на заявени резултати, та бих искал да чуя коментари по казуса.
предварително благодаря !

73,
Любо


73,
Любо

LZ1BJ
Мнения: 229
Регистриран на: 17 дек 2006, 13:00
Местоположение: Кюстендил

Re: Държавни първенства HF CW/SSB

Мнение от LZ1BJ » 01 сеп 2018, 22:19

LZ6AJ написа:
01 сеп 2018, 14:23
има ли някъде публикуван пълния текст на условията, след тази дата ?
Бяха публикувани на главната страница на bfra.org. Не ги намираш, защото бях поставил крайна дата за виждане на съобщението.
Прилагам файл с актуалните условия.
LZ6AJ написа:
01 сеп 2018, 14:23
има ли други промени, освен обхвата и периода на провеждането ?
Няма други промени.
LZ6AJ написа:
01 сеп 2018, 14:23
...как трябва да се процедира с връзките, в които предадените номера не отговарят на цитираното условие ?
Софтуерът, който се използва за проверка на състезанията, сравнява в двата лога разменените номера. Ако те са еднакви и е спазено 30-минутното правило, то връзката се зачита. Софтуерът не прави проверка дали втората тройка на предадения номер е същата както приетата в предната връзка. Щом в двата лога има съответствие, то връзката се зачита.
usloviya_darzhavni_parvenstva.doc
(35.5 KиБ) Свален 400 пъти



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Мнение от LZ6AJ » 02 сеп 2018, 00:14

мерси за коментара ти, Бойчо !
LZ1BJ написа:
01 сеп 2018, 22:19

Софтуерът, който се използва за проверка на състезанията, сравнява в двата лога разменените номера. Ако те са еднакви и е спазено 30-минутното правило, то връзката се зачита. Софтуерът не прави проверка дали втората тройка на предадения номер е същата както приетата в предната връзка. Щом в двата лога има съответствие, то връзката се зачита.
в случая не е интересно какво прави софтуера. той НЕ е регламент, а инструмент.
въпроса ми бе - как трябва да се подхожда в подобни случаи, при положение че текста на условията еднозначно определя начина за формиране на контролните номера ?
добре ли е да се контролира съставянето на контролните номера и какво да се прави, в случай на несъотвествие ?
ето това търся като мнения и коментари.

73,
Любо


73,
Любо

LZ1BJ
Мнения: 229
Регистриран на: 17 дек 2006, 13:00
Местоположение: Кюстендил

Re: Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Мнение от LZ1BJ » 02 сеп 2018, 00:33

LZ6AJ написа:
02 сеп 2018, 00:14
мерси за коментара ти, Бойчо !
LZ1BJ написа:
01 сеп 2018, 22:19

Софтуерът, който се използва за проверка на състезанията, сравнява в двата лога разменените номера. Ако те са еднакви и е спазено 30-минутното правило, то връзката се зачита. Софтуерът не прави проверка дали втората тройка на предадения номер е същата както приетата в предната връзка. Щом в двата лога има съответствие, то връзката се зачита.
в случая не е интересно какво прави софтуера. той НЕ е регламент, а инструмент.
въпроса ми бе - как трябва да се подхожда в подобни случаи, при положение че текста на условията еднозначно определя начина за формиране на контролните номера ?
добре ли е да се контролира съставянето на контролните номера и какво да се прави, в случай на несъотвествие ?
ето това търся като мнения и коментари.

73,
Любо
Моето мнение е, че състезанията са за демонстриране на операторско майсторство, а не за проверка на направени технически грешки при водене на лога.
Такива връзки, като посочените от LZ6AJ в горните примери в нашите състезания са рядкост. Става въпрос сумарно за няколко връзки във всички логове - точна представа нямам, защото не съм се ровил и за такива подробности.
Все пак в питането на Любо има резон и е добре знаещите да споделят каква е световната практика.
Давам конкретен пример за примерно WPX CW Contest, да кажем че съм писал на листа и после съм въвеждал лога:
По условия се дава пореден номер на връзката, но аз съм направил следните грешки при поредността:
- след номер 128 съм предал 139 и съм продължил със 140, 141 ...
- предал съм три пъти пореден номер 177
- след номер 299 пак съм сбъркал и съм продължил с 200, 201, 202...
Ще ми зачетат ли връзките или не?
И други неясноти възникват - предал съм номер 009, но в отсрещния лог е записано само 9. Ще зачетат ли тази връзка?

73 LZ1BJ



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Мнение от LZ1FW » 02 сеп 2018, 09:53

"Такивата" връзки за телеграфния тур през 2018-та година са концентрирани в отчетите на две колективни радиостанции. В отчета на едната в зависимост от начина на сортиране са съответно 7,4% и 17,6%. В отчета на втората са съответно 26,3% и 32,7%. Една трета от връзките са малко повече от "няколко".

Процентите за всички "такива" връзки общо за цялото състезание са съответно 1,4% и 1,9%.

Инициали и аз няма да посоча,тъй като спъпвам на неофициалните данни, публикувани от LZ1KAA.
LZ1BJ написа:
02 сеп 2018, 00:33
Моето мнение е, че състезанията са за демонстриране на операторско майсторство, а не за проверка на направени технически грешки при водене на лога.
Такива връзки, като посочените от LZ6AJ в горните примери в нашите състезания са рядкост. Става въпрос сумарно за няколко връзки във всички логове - точна представа нямам, защото не съм се ровил и за такива подробности.
Все пак в питането на Любо има резон и е добре знаещите да споделят каква е световната практика.



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Мнение от LZ6AJ » 02 сеп 2018, 12:12

Сашо, здравей!
и аз ползвам същите неофициално публикувани логове, от същото издание ... засега няма друго.
само, че филтъра ми показва други числа и отношения :
1. участници, в чиито логове се среща подобно несъответствие = 3
2. брой несъответствия, независимо от подхода на установяване (първа или втора част от предадения номер) = общо 183 QSO
(съответно 112, 61 и 10)
3. процент такива QSO, спрямо общия брой QSO = 2,07%
4. процент логове, в които се срещат такива несъответствия, спрямо общия брой публикувани логове = 6,25%
5. процент участници, в чиито логове се срещат подобни несъответствия, заемащи призови места в отделните категории = 100%
6. процент участници от т.5, чието класиране би се променило, в случай че въпросните QSO се приемат за невалидни = 100%
7. процент участници от т.5, които биха отпаднали от челната тройка, в случай че въпросните QSO се приемат за невалидни = 66,7%
...
дотук със статистиката,
не ми е цел да ревизирам стари класации, мачовете са свирени.
но спомените остават, а бъдещите контести предстоят.
по повод на отзивите и догадките от последните издания, само ще цитирам :
lz3nn написа:
26 апр 2018, 19:25
Колеги,

Не е ли по-добре вместо тези безумни дебати да се помисли как да се променят правилата, така че манипулациите да бъдат сведени до минимум. Правилата на КВ шампионатите не са променяни десетилетия. Няма ясни дефиниции на на много неща и от тук всеки си интерпретира правилата както му изнанся.....

Виктор - LZ3NN
по този повод се заех да разработвам нещо, за мен полезно. и алгоритъма ми следва текста на регламента. а в него пише нещо, на което за сега не се обръща внимание. ето това ми е случая. иначе нямаше да ви занимавам с моите измислици.
LZ1BJ написа:
02 сеп 2018, 00:33
...
Такива връзки, като посочените от LZ6AJ в горните примери в нашите състезания са рядкост. Става въпрос сумарно за няколко връзки във всички логове - точна представа нямам, защото не съм се ровил и за такива подробности.
всичко се движи и се развива. няма как да се съглася с Бойчо, че софтуера не проверявал тази част от условията и затова така е правилно.
щом е така, премахнете тази част от условията ... да видим, как ще го формулирате като текст :lol:
...
по конкретния повод, въпросите са ясни, стига да има смелост да бъдат поставени :
1. има ли други контести, ползващи LZ-патента "001000" ?
отговор - няма !
(CQWPX изобщо не може да бъде сочен за аналог)
2. могат ли да бъдат избегнати подобни несъответствия, в случай че правилата на контеста бъдат запазени в този вид ?
отговор - ДА !
2.1. за случаите на SINGLE-OP и MULTI-OP, работещи в един шак - решението съществува и сега, и то зависи единствено от уменията на операторите да работят с лоджер програмите. (споменах вече за комбинацията "wipe entry") мисля, че това също е част от операторското майсторство.
2.2. за случаите на SINGLE-OP и MULTI-OP с разнесени работни места - трудно, почти невъзможно ... особено ако се работи с повече от един сигнал на банд.
което ще рече, че подобна проверка и санкция би била полезна по отношение на изпълнение на условията.
...
ако съм прав, редно е участниците да решат кое как да става и кое да се следи за валидност.
каквото бъде решено, с това трябва да се съобразяват писачите на проверяващ софтуер, а не обратно.

за това приканвам - всеки коментар е добре дошъл !

73,
Любо
Последна промяна от LZ6AJ на 02 сеп 2018, 12:37, променено общо 2 пъти.


73,
Любо

lz2fv
Мнения: 174
Регистриран на: 21 мар 2009, 17:21

Re: Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Мнение от lz2fv » 02 сеп 2018, 12:30

Любо, сигурен ли си, че при работа с две операторски места може да се избегнат тези проблеми?



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Мнение от LZ6AJ » 02 сеп 2018, 12:38

да, Цецо,
при желание и следене - не би било проблем.
същото се отнася и за повече от две работни места.

здраве желая !


73,
Любо

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Мнение от LZ1FW » 02 сеп 2018, 12:54

"Пътят към ада е покрит с добри намерения". Казал го е друг, но аз вече поне веднъж съм го цитирал при предишно обсъждане на анализ на отчети от състезания. Същевременно няма как да продължим по същество без да стъпим на някакви конкретни данни, било то неофициални и обработени допълнително.

Още веднъж, данните които съм използвал са неофициални и е възможно да съдържат допълнителни грешки внесени от мен. С тази уговорка - отчетите в един файл:
http://www.lz1fw.com/contest/unofficial_2018-04-14.xlsx

За някои от отбелязаните в жълто редове видимо не се вижда причина за оцветяването. Причината е, че в отчета такъв, какъвто е достигнал до мен, в последователни редове в отчета номерацията на връзките не е била последователна. След сортиране "непоследователността" е отпаднала.

Още веднъж - данните са неофициални и има известна вероятност да не са коректни.
LZ6AJ написа:
02 сеп 2018, 12:12
Сашо, здравей!
и аз ползвам същите неофициално публикувани логове, от същото издание ... засега няма друго.
само, че филтъра ми показва други числа и отношения :



lz1qz
Мнения: 134
Регистриран на: 29 апр 2008, 00:19

Re: Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Мнение от lz1qz » 02 сеп 2018, 17:38

Здравейте,
ето и моите 5 стотинки по случая.Разказвам две случки за два различни контеста и има предложение.
1.В състезание 1 случая бе следния много близко до честотата на коята викам CQ чувам и друг викащ CQ на 559 след определен период от
време на моето CQ дойде и ме повика на 599 плюс същия инициал и аз едновремено чувах CQто на инициала на когото отговарях.Попитах хората работили с този инициал и отговора който получих не ме удовлетвори защото в условията беше записано че във всеки един момент всеки кореспондент може да излъчва само с един сигнал.
2. В друго състезание слушам и си чакам реда да изработя викащ CQ чувам номера който предава на кореспондента преди мен и вече съм записал в сектор приет номер това което очаквам да ми предаде да ама не получавам негов номер който е доста по голям от поредния който очаквам да получа предавам си моя номер и му отправям забележка че нещо не е наред с номерата.Получих съответен отговор че това е моя номер и толкова.След състезанието приятеля ми се обади и ми се извини че наистина е сбъркал с поредноста на номерата.За мен не беше проблем но си мисля че както се казва в една българска поговорка Кьорав карти не играе, така и трябва да бъде при нас.Ако в условията изрично е записано че трябва да се спазва поредноста на номерата от низходящ към възходящ ред то QSO със сбъркан номер да отпада.
Любо има и други страни които работят със предаване на номерация като нашата на състезания даже имаха и представители на едно от присъствените състезания в Пловдив, даже когато ги провеждат изпращат покани по email и до LZ станции при следваща покана ще те уведомя.
Бъдете здрави и участваите във малкото вътрешни състезания на КВ.
Кольо lz1qz 73!!!



lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Мнение от lz1yq » 02 сеп 2018, 20:16

Здравейте, 5 ст. за темата, по първия въпрос:
хората работещи с Н1ММ с две радиa, единия когато натисне ентер, запазва номера , другия вече прави две връзки ама ония номер се пази докато операторa не направи контакт. За WPX тези прескачания не са проблем.
Относно КВ шампионати........ ще има изненади, като му дойде времето.

73! LZ1YQ



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Мнение от lz2be » 03 сеп 2018, 05:27

Здравейте,

при конфигурация SO2V и SO2R не само, че може да се промени последователността на номерата в лога, но може и номер да липсва.
Например:
в левия прозорец на S&P вкарвашЛЗ1А, викаш го и съответно блокираш номер 1, но не ти отговаря.
В десния прозорец на CQ те вика ЛЗ1Б, отговаряш му с номер 2 и го вкарваш в лога.
Ако в левия изтриеш ЛЗ1А и вкараш друг инициал, то номера за него вече ще е 3, а номер 1 няма да се появи в лога ти. Ако работиш с ЛЗ1А номер 1 ще влезе след номер 2.

Какъв е проблема, че номерата влизат в различна последователност в лога? На кой контест някой някога е правил проблеми с този казус? WPX, RDXC, WAG, на вътрешни състезания? Навсякъде в условията пише, че се предават поредни номера, но никой от организаторите не е тръгнал да се вживява чак толкова.

73 Боян



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Мнение от LZ6AJ » 03 сеп 2018, 10:51

да, Боби,
това, което обясняваш с примера си, е така.
хайде сега, пример за същата последователност, при която всички QSO бъдат записани с поредни номера.
Например:
в левия прозорец на S&P вкарваш ЛЗ1А, викаш го и съответно блокираш номер 1, но не ти отговаря.
"CTRL+W"
(левия прозорец се изчиства, номера се връща на 0 в сиво)
прескачаш в десния прозорец, тъй като там те вика ЛЗ1Б, отговаряш му с номер 1 и го вкарваш в лога.
продължаваш да викаш CQ и да въртиш копчето на S&P.
никой не те вика.
чуваш някой да вика CQ.
прескачаш в прозорец S&P и му въвеждаш инициала. попълваш само клетката за инициала. не прескачаш в клетката за номер.
ако можеш да го работиш ще е син, ако ли не - сив. номер още не се запазва. тръгнеш да го викаш. запазва се номер 2.
не ти отговаря.
пордължаваш да викаш CQ и да въртиш. ти си още в левия прозорец.
някой те вика и трябва да му отговориш.
първо "CTRL+W" и тогава скачаш в десния прозорец.
пишеш му инициала, виждаш че можеш да го работиш, даваш му номер 2.
и т.н.
това, с пропускането на номер е възможно единствено, ако и в двата прозореца си имал запазени номера едновременно.
оттам нататък, каквото и да правиш, можеш да ползваш само по-големия. по-малкия се губи, без значение в кой прозорец е бил запазен.
според мен това прекъсване на номерацията не е недостатък на лога, а операторска грешка.
подобно следене и дисциплина може да бъде осъществявана и в MULTI-OP режим, но много по-трудно, особено ако операторите не са един до друг, т.е. в един QTH ...

няма проблем, ако се възприеме, че пропуснат номер не е грешка.
въпрос на дефиниция от страна на организатора, след което въпрос на подход при съставяне на алгоритъма и кода.
вариант 1 - всеки следващ номер да е по-голям от предходния, в противен случай даденото QSO да е невалидно;
вариант 2 - всеки следващ номер да е с едно по-голям от предходния, във всеки друг случай даденото QSO да е невалидно;
вариант 3 сегашен - всеки следващ номер да е валиден, без значение каква е разликата му с предходния ... +1 или -1 или +10 или -5 ;
lz2be написа:
03 сеп 2018, 05:27
...
Какъв е проблема, че номерата влизат в различна последователност в лога? На кой контест някой някога е правил проблеми с този казус? WPX, RDXC, WAG, на вътрешни състезания? Навсякъде в условията пише, че се предават поредни номера, но никой от организаторите не е тръгнал да се вживява чак толкова.
...
проблемът е там, че не отговарят на записаните в момента условия на КВ-първенствата !

правиш аналогия с контести, в които ако се пренаредят редовете в лога, предадените номера ще бъдат според регламента.
пример - било е :
59 141
59 143
59 144
59 142

след пренареждане ще изглежда :
59 141
59 142
59 143
59 144
логът става анахроничен, но няма проблем, щом това не е посочено като условие.
в нашия случай, ако пренаредим редовете на лога така, че първите три цифри да вървят във възходящ ред, тогава втората тройка от предадения номер не отговаря на условието за формиране.

така че контестите, които даваш като пример, не са аналогични.

Кольо LZ1QZ спомена, че имало други федерации, чиито контести били подобни. може да се провери как е при тях.
най-важното е, как участниците ще се решат да бъде.

ти самия пишеш в един предишен пост :
lz2be написа:
26 апр 2018, 12:25
Здрасти Любо,
ето ти и запис с 2 сигнала, но според условията това не е забранено.
независимо, че няма контест, който да позволява два сигнала на един банд, ако участниците се разберат да има - нека има !
така поне ще се спести ресурс за надлъгване, как две е равно на едно :lol:

успешна седмица !

73,
Любо


73,
Любо

lz2fv
Мнения: 174
Регистриран на: 21 мар 2009, 17:21

Re: Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Мнение от lz2fv » 03 сеп 2018, 12:30

LZ6AJ написа:
02 сеп 2018, 12:38
да, Цецо,
при желание и следене - не би било проблем.
същото се отнася и за повече от две работни места.
Любо, дадох ти възможност да помислиш, но явно този, дето беше написал:
lz2uw написа:
25 апр 2018, 23:13
За lz6aj -
1. Когато започне да участвува на състезания тогава да дава акъл .
в случая е бил прав, без да осъзнава защо...
Това, което казваш може да стане само и единствено ако връзките се правят от двете работни места последователно и ине се започва нова връзка преди да е завършена предната. Ако това е така О.К., но идеята на две работни места е да правят връзки едновременно, а не позледователно (разбира се без да излъчват едновременно). Типичен пример: точно в началото на контеста радио 1(Р1) вика CQ, a Р2 се е настроил в/у LZ6AJ. В момента, в който Р1 мине на приемане, него го вика LZ2FV, а Р2 си предава инициала на честотата на LZ6AJ...До тук е добре. Р1 започва да предава номер 001000 на LZ2FV, a Р2 приема номера от LZ6AJ (например 003002). Р1 минава на приемане, Р2 е приел номера на LZ6AJ и трябва да му отговори....КАКВО ТОЧНО ЩЕ ПРЕДАДЕ??? В лога няма нищо логнато, защото Р1 все още не е логнал връзката си, но е предал първия номер...Логично е да предаде 002000 и при това е възможно да логне връзката преди тази от Р1, която е с номер 1...
Та те така.
Проблемът не е в софтуера, дори на хартия да пишеш - все тая.

Моето предложение:

Текстът в условията се редактира така:

"Рапорт:
Обменят се контролни номера, състоящи се от шест цифри. Първите три цифри са поредният номер на следващата ЗАПОЧНАТА радиовръзката, а вторите три цифри са приетият номер на ПОСЛЕДНАТА УСТАНОВЕНА радиовръзкат. При първата радиовръзка се дава контролен номер 001000."
И да се уточни, че се работи само с един сигнал...

73!



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Мнение от LZ6AJ » 03 сеп 2018, 13:17

хе хеееее, брилянтно изказване Цецо !
откога не си работил истински М/S инбанд ?
по повод на репликата на Краси LZ2UW и тогава нямах намерение да отговарям, и сега също ... надявам се, че ще дойде време да мога и да участвам. единственото, което мога да кажа към този момент е, че M/2 в LZ-състезания не съм участвал. каквото и да означава това ...
та така ...
какво чува въпросното от твоята реплика Р1, по времето, в което P2 предава ?
:lol: :lol: :lol:

приятен обяд !

73,
Любо


73,
Любо

lz2fv
Мнения: 174
Регистриран на: 21 мар 2009, 17:21

Re: Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Мнение от lz2fv » 03 сеп 2018, 14:34

LZ6AJ написа:
03 сеп 2018, 13:17
...единственото, което мога да кажа към този момент е, че M/2 в LZ-състезания не съм участвал. каквото и да означава това ...
Съмнявам се дали въобще си участвал в LZ състезания, след като ти се губят елементарни неща...
LZ6AJ написа:
03 сеп 2018, 13:17
какво чува въпросното от твоята реплика Р1, по времето, в което P2 предава ?
При правилно подбрани антени, добре настроена техника и dF>5-7kHz чува всичко на ниво над S5. Като двете радия са едно до друго, а разстоянието м/у антените е около 20-30м. Това, разбира се, при разумни мощности от порядъка на киловат...Само не казвай, че регламентът забранява и втора антена...



LZ1RF
Мнения: 385
Регистриран на: 13 май 2009, 17:47
Контакти:

Re: Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Мнение от LZ1RF » 03 сеп 2018, 14:55

...така поне ще се спести ресурс за надлъгване, как две е равно на едно...
...какво чува въпросното от твоята реплика Р1, по времето, в което P2 предава ?
Любо, много си толерантен! Аз лично с такива увъртания ми е трудно да обяснявам. Само да ти подскажа, че Р1 може би е SDR и се намира доста на страни от киловата Р2. А да синхронизираш SDR-a с второто радио не е никакъв проблем.
Но явно някои момчета още не са пораснали и продължава да им е хубаво когато си ги мерят. Да са живи и здрави. Щом пък им е хубаво, нека!
Бъди здрав!



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Мнение от lz2be » 03 сеп 2018, 20:56

LZ6AJ написа:
03 сеп 2018, 10:51
lz2be wrote: ↑
Mon Sep 03, 2018 5:27 am
...
Какъв е проблема, че номерата влизат в различна последователност в лога? На кой контест някой някога е правил проблеми с този казус? WPX, RDXC, WAG, на вътрешни състезания? Навсякъде в условията пише, че се предават поредни номера, но никой от организаторите не е тръгнал да се вживява чак толкова.
...

проблемът е там, че не отговарят на записаните в момента условия на КВ-първенствата !
Eто условията на RDXC:
6.1. Зарубежные радиолюбители передают RS(T) + порядковый номер связи, начиная с 001.

Eто условията и на WPX:
IV. EXCHANGE:
RS(T) report plus a progressive contact serial number starting with 001 for the first contact.

Ето и на шампионатите:
3. Рапорт:
Обменят се контролни номера, състоящи се от шест цифри. Първите три цифри са поредният номер на радиовръзката, а вторите три цифри са приетият номер на радиовръзката от предходния кореспондент. При първата радиовръзка се дава контролен номер 001000.

Каква е разликата в значението на словосъчетанията "порядковый номер связи", "progressive contact serial number" и "поредният номер на радиовръзката"?
Как пък никой от световната контест общественост не се сети толкова години да сигнализира на организаторите за тези нарушения?

Ако целия зор е заради два сигнала ами вкарайте един ред в условията и всички ще са хепи. Сега не е забранено и хората правят.
За перфекционистите пък могат да се конкретизират условията, както ги е предложил Цецо.
LZ1RF написа:
03 сеп 2018, 14:55
...какво чува въпросното от твоята реплика Р1, по времето, в което P2 предава ?

Любо, много си толерантен! Аз лично с такива увъртания ми е трудно да обяснявам. Само да ти подскажа, че Р1 може би е SDR и се намира доста на страни от киловата Р2. А да синхронизираш SDR-a с второто радио не е никакъв проблем.
Милчо, ами пробвайте и ще видиш какво чува. Това с SDR в съседния квартал, което си описал е стара технология. Сега е модерно inband и remote :)

73 Боян



LZ1PM
Мнения: 104
Регистриран на: 01 юли 2015, 16:56

Re: Държавни първенства HF CW/SSB

Мнение от LZ1PM » 03 сеп 2018, 23:07

От написаното по-горе по темата ми става ясно, че ако отида на ресторант и поръчам -1.шопска салата с ракия,2.пържола и 3. паста за десерт.
Ще е нормално ако сервитъора ми донесе първо пастата, после пържолата и накрая салатата, защото сервираното отговаря на поръчката.......... :D

.
Любо, дадох ти възможност да помислиш, но явно този, дето беше написал:

lz2uw написа: ↑
25 апр 2018, 23:13
За lz6aj -
1. Когато започне да участвува на състезания тогава да дава акъл .

в случая е бил прав, без да осъзнава защо..
Цецо-LZ2FV, не знам кой колко е прав от горния цитат, ама Любо е един от двамата българи изработили си участието във WRTC 2018.
Явно разбира от контести .Контест програми съответно.

Правилата са за да се спазват.



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Мнение от LZ6AJ » 03 сеп 2018, 23:59

здраве желая !

Милчо,
толерантността трябва да е навсякъде, даже и да бие на очи, даже и да няма значение ... изникна казус - обсъждаме го.

поиграх си малко с логовете, с които разполагам.
това, което Цецо предлага, няма как да се определи еднозначно, разполагайки само с кабрилото.
пояснявам защо :
1. след като завърши QSO #181, естествено че ще започне #182.
това има ли смисъл да се дъвчи повече ? достатъчно добре и ясно е написано в момента и всички лоджери го следват.

това, че си повикал даден кореспондент и той не е отговорил на теб, а на друг ... това все още не е начало на QSO.
щом като той осъществява в момента QSO с друг кореспондент, няма как твоето QSO с него да е започнало. :lol:

2. проблемът идва основно в случаите, в които се започва нова връзка, преди да е приключила старата ... със сигурност на друга честота и с друго радио/VFO ... може би от друг оператор ... и когато новата завърши по-рано от старата, или поне бъде въведена по-рано в лога като приключила.

3. в съществуващите логове се вижда случай, в който един номер е пропуснат и поредицата продължава без да се наруши цели 7 минути, през които са направени 6 или 7 QSO. след това въпросния номер изниква.
доста бавна връзка, нали ... много смущения, много повторения, майна !
...
ще приканя всички да помислите - лоджера ли е първичен, проверяващата програма, или условията и операторите в контеста ?
как стоят нещата, ако се пише на хартия ? гледам, че все още съществува такава опция, според сегашните условия.
говоря за станциите с много оператори. ще има ли случай, в който да се започне QSO #19, преди да е завършило QSO #18 ? без значение 2, 3 или 5 радиа.
...
по други поводи съм споделял - най-добре е когато има ясен и еднозначен регламент. оставят ли се нарочно "петна за тълкуване" без значение дали са разградски, балчишки или плевенски ... рано или късно, всичко се превръща в пародия.
и в живота е така, за съжаление !
...
след поста на Милчо изникват и още поне две липси на дефиниции в регламента.
явно първо условията трябва да се прегледат, дано се подобрят !
...
още две несъответствия :
1 . в "Правилника за годишен КВ-шампион пише" : "Категория Много Оператори M/S".
защо тогава, тези станции, които са били M/2, получават точки за годишната титла ?

2. в условията на КВ-шампионатите пише : "Клубни станции".
в двете издания от 2018 има клубни станции, заявили само по един оператор и записали "SINGLE-OP".
те защо ще се класират в категория "Много оператори" в годишната класация ?

работата пак стана "ПГК", според култовия виц за Чапаев-студент ...
http://www.vicove.biz/7da204bad49150ab708dce5c57cae44e

73,
Любо


73,
Любо

lz3yy
Мнения: 220
Регистриран на: 28 окт 2006, 21:03

Re: Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Мнение от lz3yy » 04 сеп 2018, 00:26

LZ6AJ написа:
03 сеп 2018, 23:59
1 . в "Правилника за годишен КВ-шампион пише" : "Категория Много Оператори M/S".
защо тогава, тези станции, които са били M/2, получават точки за годишната титла ?

73,
Любо
Добър вечер.
Любо, споделям моето разбиране за категориите.
М/2 по дефиниция работят с два сигнала на различни обхвати.Казвам сигнала, защото предавателите могат да са повече - не би трябвало да е изненада за никой, че големите контест станции освен ръна имат и по един два подбора в същия банд.

M/S Би трябвало да са на един обхват,
в случая 80м със един сигнал, но нищо не им пречи да работят както писа Цецо, със два предавателя, стига да излъчват
само един сигнал във времето и да имат нужните антени и автоматики.
В този смисъл М/2 в шампионата няма как да има.
Теоретично си прав относно номерацията, но на практика не е баш така, особено в контести с дълги номера, за целия контест все ще се
случи нещо в порядъка да се обърка.
Ти си предал номер, аз съм го приел и обратно - връзката се зачита, това е моята логика относно номерата.
Ако няма да се допускат двама оператори да бачкат едновременно в M/S ще настане скука. Този дето си чака реда да поработи освен да чопли семки няма какво да прави.:)

73, Наско



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Мнение от LZ6AJ » 04 сеп 2018, 10:06

lz3yy написа:
04 сеп 2018, 00:26
...
М/2 по дефиниция работят с два сигнала на различни обхвати.Казвам сигнала, защото предавателите могат да са повече - не би трябвало да е изненада за никой, че големите контест станции освен ръна имат и по един два подбора в същия банд.

M/S Би трябвало да са на един обхват,
в случая 80м със един сигнал, но нищо не им пречи да работят както писа Цецо, със два предавателя, стига да излъчват
само един сигнал във времето и да имат нужните антени и автоматики.
В този смисъл М/2 в шампионата няма как да има.
Теоретично си прав относно номерацията, но на практика не е баш така, особено в контести с дълги номера, за целия контест все ще се
случи нещо в порядъка да се обърка.
Ти си предал номер, аз съм го приел и обратно - връзката се зачита, това е моята логика относно номерата.
Ако няма да се допускат двама оператори да бачкат едновременно в M/S ще настане скука. Този дето си чака реда да поработи освен да чопли семки няма какво да прави.:)
...
Наско, здравей !
съгласен съм с теб за M/2 и М/S ... в случая за какъв M/S да говорим, като чуваме откровени два сигнала по едно и също време.
а както казваш, теоретично може и да са повече от два.
какво съкращение да им сложа ?
"М/>1" ? :lol:
в кой контест има подобна категория ?
...
за втората част от поста ти - никой не говори за обмена.

въпросите ми бяха :
1. "да подлежи ли на проверка предадения номер ?"
2. "да има ли санкции, ако НЕ е формиран съгласно условията на контеста ?"
...
и хайде пак ...
текстът днес е :
------------------------------------------------
Рапорт:
Обменят се контролни номера, състоящи се от шест цифри. Първите три цифри са поредният номер на радиовръзката, а вторите три цифри са приетият номер на радиовръзката от предходния кореспондент. При първата радиовръзка се дава контролен номер 001000. "

---------------------------------------------------
Разделям второто изречение на две части :
"Първите три цифри са поредния номер на радиовръзката," - аналогично на посочените други контести WPX, RDXC, WAG и т.н.;
но добавяйки втората част :
"а вторите три цифри са приетия номер на радиовръзката от предходния кореспондент." - прави нещата съвсем различни !
добавянето на второто условие задължава участника да е приел номера на предходния си кореспондент, за да може да формира предавания номер в следващата връзка. с други думи, спазвайки условията, всеки участник знае номера, който ще предава, само за следващата връзка.
така поставени нещата, независимо от категорията, всеки участник няма как да започне две или повече QSO едновременно, тъй като теоретично не знае номерата които ще предава в тях.
иначе казано:
"започваш следващо QSO, след като свършиш предходното !"
...
този "патент" в условията е български и върви от поне 35 години. едва ли е измислен случайно. направен е за всички категории участници, без да се интересува кой оператор колко щял да скучае. има пайл-ъп на основната честота, където работи Наско, колкото и да му е скучно на Любо - ще трябва да почака и да се надява, че викащия CQ няма да избяга.

по отзивите, които до момента се получиха - мненията са и "за", и "против" ... имаше и предложение за допълнителни санкции, по повод на това, че някой нарочно прескача номера с цел психологическо въздействие.
надявам се, че организаторът ще помисли за промяна на дефинициите в условията : категории участници, брой допустими сигнали, изнесено приемане, грешки при формирането на предаваните номера и т.н.

продължавам с това, с което съм се захванал. в случай на предаден номер НЕ по регламента - връзката е невалидна за този кореспондент ... без други санкции, освен цената на 1 QSO ... а за другия кореспондент - валидна и зависи от крос-чека.

73,
Любо


73,
Любо

LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Мнение от LZ3NY » 04 сеп 2018, 10:21

Здравейте
Да дам и аз 5 стотинки, макар отдавна да не играя на вътрешни състезания.
Колкото по-завъртяни условията, толкова по-малко участниците. Според мен трябва да е описано кратко и ясно - Само един сигнал (макар и никой да не е защитен от зложелатели), само поредни номера, само в правилното време и точка. Подаване на отчети - в подходящ електронен вид до ДВА часа след състезанието, на робот.
Технологиите напреднаха до толкова, че организатора може много лесно да запише цялото състезание без да влага почти никакви допълнителни средства. Там си личи всичко.

Това са моите разбирания и не ги налагам на никого.
73! LZ3NY


Value has a value only if its value is valued.

lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Мнение от lz2be » 04 сеп 2018, 13:57

Здравейте,
Аз пак не мога да разбера какъв е проблема, че в лога връзка 142 е влязла след връзка 143? Или че втората тройка не била точно от 141-ва връзка, а от 140-та?

Как протичат връзките, когато се работи с 2 радиа или VFO:
1. Радио-1 (Р1) вика CQ, Р2 е на честотата на ЛЗ1А. Въвел съм ЛЗ1А в прозореца.
2. Р1 спира и слушам на 2-те честоти. Никой не ме е викнал на Р1 и аз викам ЛЗ1А на Р2. Ангажирам номер например 142. Не ми отговаря.
а/ Според желанието на Любо трия ЛЗ1А, за да си освободя номера и викам CQ на Р1.
б/ ЛЗ1А си стои в прозореца и викам CQ на Р1.
3. Р1 спира, вика ме ЛЗ2А, давам му номер а/142 или б/143 и въвеждам връзката. Никой друг не ме вика и решавам аз да повикам ЛЗ1А.
а/ Според желанието на Любо пиша отново инициала ЛЗ1А в прозореца, правим връзка и логвам 143.
б/ правя връзката и логвам 142.
и т.н.
Вариант а/ - Любо е хепи, а аз се упражнявам в триене и въвеждане на текстове от клавиатурата и си губя моето и на кореспондента ми време.
Вариант б/ - продължаваме както е било винаги досега и не изпадаме в излишни тревоги.
LZ6AJ написа:
04 сеп 2018, 10:06
"а вторите три цифри са приетия номер на радиовръзката от предходния кореспондент." - прави нещата съвсем различни !
добавянето на второто условие задължава участника да е приел номера на предходния си кореспондент, за да може да формира предавания номер в следващата връзка. с други думи, спазвайки условията, всеки участник знае номера, който ще предава, само за следващата връзка.
Любо, в момента в който натиснеш спейса на клавиатурата логера ти съставя 6-цифрения номер към този момент. Той се състои от твоя пореден номер + първата тройка от предишния ти кореспондент. Кое не отговаря на условията? Случвало ли ти се е логера да ти състави номер само от 3 цифри или да ти каже, че "няма такъв номер" :)
Ако не вкараш тази връзка в лога, а я оставиш за после какво се случва?
На другото радио пишеш инициал и компютъра ти съставя следващия 6-цифрен номер към настоящия момент. Състои се от следващия твой валиден пореден номер + 3-те цифри на последния ти кореспондент. Кое не е отговаря на условията?

73 Боян



LZ1RF
Мнения: 385
Регистриран на: 13 май 2009, 17:47
Контакти:

Re: Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Мнение от LZ1RF » 04 сеп 2018, 15:40

Бояне, нелогично е да се работи SO2R на един банд, особено в наши вътрешни състезания. По принцип този вид работа е за два банда. На един банд, когато едното радио предава другото е глухо, така че се губи смисъла от него. Освен разбира се при сериозните контести, когато най-вероятно се използва SDR, като второ радио и поставен настрани с въпрос дали е в зоната на 500-те метра. При два банда да. Когато си оборудван с филтри и разни други кутийки. SO2R на един банд означава ВИНАГИ две работни места разделени или като позиции на антените на достатъчно разстояние или с използването на SDR, който трябва също да е настрани от основното работно място.
Ако си спомняш ви дадох пример как с „SO2R” се правят и по 5 и по 6, а и по 7 и повече връзки. Но някои се направихте на ударени и скочихте веднага, защото друг направи това което само вие правехте до определен момент. Даже за назидание бях и декласиран. Защо смятате другите за балъци не ми е ясно? Тези правила са направени именно предвид характера на „нашего брата”. Винаги да се стреми да да се покаже тарикат. Като „Ами Гошо” например с „кръводарителите”, който бе и една от причините за тази тема.
Мене ако ме питаш аз съм съгласен с Митко. Даже ще отида още по-далеч. Само поредни номера без никакви други ограничения. Нито по мощност, нито по брой работни места, нито по брой оператори, нито какви и да било други ограничения в технологиите. Пък тогава наистина да се види кой е по по-най.



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Мнение от lz2be » 04 сеп 2018, 20:33

LZ1RF написа:
04 сеп 2018, 15:40
Бояне, нелогично е да се работи SO2R на един банд, особено в наши вътрешни състезания.
Милчо, не знам, но на вътрешни състезания аз така работя и не се оплаквам. СДР не ползвам за "отдалечено" приемане, имам блокировка м/у радиата, т.е. един сигнал по всяко време.
LZ1RF написа:
04 сеп 2018, 15:40
Ако си спомняш ви дадох пример как с „SO2R” се правят и по 5 и по 6, а и по 7 и повече връзки. Но някои се направихте на ударени и скочихте веднага, защото друг направи това което само вие правехте до определен момент.
Тази тема сме я коментирали и не мисля да влизам пак в подробности. В България има поне 20-30 души, които с нищо не сте ги заинтригували с тази демонстрация на стари технологии и шикалкавене на тема SO2R. Въпреки "огромното" темпо заявения ти резултат е 80% от моя. За какво ти беше всичко това?
73 Боян



lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Мнение от lz1yq » 04 сеп 2018, 20:42

:lol: :lol: , няма да коментирам предходния пост. Бояне, ако се върнеш малко нагоре, ще видиш какво съм написал. Общо взето е въпрос на стратегия между операторите, във всички положения софтуера не е виновен. Но нека големите стратези да се изприказват.

73! LZ1YQ



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Мнение от LZ6AJ » 04 сеп 2018, 23:06

LZ1RF написа:
04 сеп 2018, 15:40
...
нелогично е да се работи SO2R на един банд, особено в наши вътрешни състезания. По принцип този вид работа е за два банда. На един банд, когато едното радио предава другото е глухо, така че се губи смисъла от него. Освен разбира се при сериозните контести, когато най-вероятно се използва SDR, като второ радио и поставен настрани с въпрос дали е в зоната на 500-те метра. При два банда да. Когато си оборудван с филтри и разни други кутийки. SO2R на един банд означава ВИНАГИ две работни места разделени или като позиции на антените на достатъчно разстояние или с използването на SDR, който трябва също да е настрани от основното работно място.
...
Милчо,
далеч си от истината ... вместо да се изживяваш, вземи та прочети, питай, иди някъде, пипни, чуй, помоли да ти кажат какво има из въпросните кутийки ... човек има две уши, така че ако и двете му работят, винаги две ще е повече от едно. даже и с една антена, както е на присъственото ... даже и със затихвател.
:D
LZ1RF написа:
04 сеп 2018, 15:40
...
Ако си спомняш ви дадох пример как с „SO2R” се правят и по 5 и по 6, а и по 7 и повече връзки. Но някои се направихте на ударени и скочихте веднага, защото друг направи това което само вие правехте до определен момент. Даже за назидание бях и декласиран. Защо смятате другите за балъци не ми е ясно?
...
по този въпрос, на няколко пъти облъчваш публиката, представяйки се за "жертва".
няколко пъти ти загатвам, че не е в твой интерес да ровиш ... забрави, че си се изложил и се надявай и другите да забравят !
...
ако пък много държиш да проверим твоя начин "SO2R", помоли колегите от колектива на LZ1KAA, които са участвали в LZDXC 2015, да си публикуват някъде логовете. например на вашия сайт, където са логовете от вътрешния тур на КВ.
нищо лично към никого от момчетата. едва ли някой от тях ще откаже.

73,
Любо


73,
Любо

LZ1RF
Мнения: 385
Регистриран на: 13 май 2009, 17:47
Контакти:

Re: Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Мнение от LZ1RF » 05 сеп 2018, 10:24

Въпреки "огромното" темпо заявения ти резултат е 80% от моя. За какво ти беше всичко това?
Бояне, нека погледнем фактите:
http://3830scores.com/editionscores.php ... vm7z9gccmx
SO CW HP LZ1RF - 1951 QSO при 320 множител
SO MIX HP LZ8E - 1969 QSO при 375 множител /участие и на CW и на SSB/ Няма да обяснявам какво е преимуществото ти в този случай.
Разликата във връзките е САМО 18. Като аз нито съм с твоето оборудване, нито претендирам за класата ти.
Просто показахме как стават нещата в LZ DX.
Показахме как стават нещата и във вътрешните състезания с примера на LZ2KLR.
Показваме кое е това, което ни пречи да бъдем истински радиоЛЮБИТЕЛИ.
И пак ви казвам щом ви е кеф да си "мерите антените" мерете си ги. За нас удоволствието в хобито идва от друго.
далеч си от истината ... вместо да се изживяваш, вземи та прочети, питай, иди някъде, пипни,...
по този въпрос няколко пъти облъчваш публиката и го играеш "жертва".
няколко пъти ти загатвам, че не е в твой интерес да ровиш ... забрави, че си се изложил и се надявай и другите да забравят !
Любо ние всички знаем класата ти. Не можем да се сравняваме с теб. Да, ние в двора на Павката "хапваме доматите с колците". Любо, а иначе напротив, надяваме се именно никой да не забравя подобни случки. Защото някой друг се страхува да публикува отчетите от това състезание. Не ние. И не само от това състезание. Що не видиш реакциите от публикуваните отчети от вътрешното състезание. Плач, плач... LZ1KAA виновни, че LZ2KLR, а и не само те са използвали "кръводарители".
А сега запомни! Никога, никога тези отчети няма да бъдат публикувани от "нашите" организатори. Няма да ти обяснявам защо. Ти много разбираш можеш и сам да си отговориш на тази въпрос.
Така че веднъж го писах. Докато има балъци ще има и тарикати. Може би доброто е, че балъците стават все по-малко, защото след нас идват младите момчета, а те "пазят куката", искате или не искате. Смяната е необратима, ако някой не го е разбрал. И ние се надяваме, че нещата ще бъдат към по-добро.
И най-накрая искам да ви кажа и на теб и на Боян. Ако не сте го разбрали, ние никому не сме врагове! Просто се опитваме да подскажем деликатно, че колективът ни не е от балъци. Кой разбрал, разбрал, а вие, ако искате продължавайте да си ги мерите, щом това ви доставя удоволствие... Ние и така знаем, че сте по-добрите!



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Мнение от LZ6AJ » 05 сеп 2018, 10:47

LZ1RF написа:
05 сеп 2018, 10:24
---
А сега запомни! Никога, никога тези отчети няма да бъдат публикувани от "нашите" организатори. Няма да ти обяснявам защо. Ти много разбираш можеш и сам да си отговориш на тази въпрос.
---
за кои отчети говориш, Милчо ?
аз имах предвид отчетите на всички от колектива на LZ1KAA, участвали в LZDXC2015 ... не беше ли ясно написано ?
:lol:
ако нямат какво да крият, сигурно ще ги публикуват ...
ако пък не ги пазят - Бойчо да ги оповести.
LZ1RF написа:
04 сеп 2018, 15:40
...
Ако си спомняш ви дадох пример как с „SO2R” се правят и по 5 и по 6, а и по 7 и повече връзки. Но някои се направихте на ударени и скочихте веднага, защото друг направи това което само вие правехте до определен момент. Даже за назидание бях и декласиран. Защо смятате другите за балъци не ми е ясно?
...
интересно ми е да видя, как по вашия край "се правят и по 5 и по 6, а и по 7 и повече връзки".
хайде, помогни ни да се убедим, че ти сам си ги правил !

73,
Любо


73,
Любо

LZ1RF
Мнения: 385
Регистриран на: 13 май 2009, 17:47
Контакти:

Re: Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Мнение от LZ1RF » 05 сеп 2018, 13:39

аз имах предвид отчетите на всички от колектива на LZ1KAA, участвали в LZDXC2015 ... не беше ли ясно написано ?
Любо, а аз имах предвид, както много добре се разбира от поста ми, отчетите на всички участници в LZDX контеста, което все ни се обещава от толкова време. Някъде да ми посочиш такъв отчет?
И пак ти го повтарям! Никога Бойчо няма да публикува тези отчети. НИ-КО-ГА! И ти много добре знаеш защо.
интересно ми е да видя, как по вашия край "се правят и по 5 и по 6, а и по 7 и повече връзки".
По нашия край демонстрираме, че можем да ги правиме тези връзки по същия начин, по който ги правят и в Делиормана, по който ги правят и в Северозападна България.
Те са ти приятели, питай ги ще ти обяснят.
Бъди жив и здрав. Както и онази тема, която дискутирахме по мейла, така считам и тази за приключена.
Кой разбрал, разбрал... Който се прави на ударен, сигурно наистина е такъв и трудно може да му се помогне!



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Мнение от LZ1FW » 05 сеп 2018, 14:58

Малко изместихте темата към LZ DX Contest. За това състезание няма никакъв проблем да се публикуват всички отчети. Няма да има проблем и при държавните първенства след като се впишат в условията им текстове, подобни на тези в LZ DX Contest.
LZ1RF написа:
05 сеп 2018, 13:39
аз имах предвид, както много добре се разбира от поста ми, отчетите на всички участници в LZDX контеста, което все ни се обещава от толкова време. Някъде да ми посочиш такъв отчет?
И пак ти го повтарям! Никога Бойчо няма да публикува тези отчети. НИ-КО-ГА! И ти много добре знаеш защо.
LZ DX Contest General Rules написа: Общи Правила
С предаването на отчета си на съдийската комисия, участниците декларират, че напълно разбират условията на състезанието и се съгласяват да ги спазват. Всички предадени отчети се считат за притежание на БФРЛ и не подлежат на връщане. БФРЛ има правата да разкрие съдържанието на отчетите и/или съответстващите отчети от проверката им публично и/или на трети лица. БФРЛ гарантира, че всички данни от отчетите, с изключение на опознавателен знак, име на участника и връзки ще бъдат заличени при разкриване на съдържанието. Подаването на отчети в CABRILLO формат е силно препоръчително за всички участници. Участници, които претендират за призови места в категориите си на участие, са задължени да подадат отчетите си в електронен CABRILLO формат с точни честоти (до 1KHz прецизност съгласно дефиницията на CABRILLO формат) за всяка връзка в отчета.
http://lzdx.bfra.bg/rulesbg.html



LZ1BJ
Мнения: 229
Регистриран на: 17 дек 2006, 13:00
Местоположение: Кюстендил

Re: Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Мнение от LZ1BJ » 05 сеп 2018, 20:08

LZ1FW написа:
05 сеп 2018, 14:58
Малко изместихте темата към LZ DX Contest. За това състезание няма никакъв проблем да се публикуват всички отчети.
Има проблем. Някой трябва да изтрие личните данни от главите на логовете.
Трябваха ми около 40 мин. да преработя главите на 135-те български лога. Има още над хиляда на чуждестранните участници от 2015 г.
Ако има желаещ да ги преработи, ще му пратя логовете и от LZ DX 2017 (над 1200). А ако иска и всичките логове от последните години.
Понеже забелязвам силен интерес относно участието на LZ1RF & Co в LZ DX C 2015, прикрепвам файла с българските логове.
Всеки може да си направи изводите как "се правят и по 5 и по 6, а и по 7 и повече връзки" в минута.
Прикачени файлове
LZDX_LZ_2015.zip
(556.25 KиБ) Свален 211 пъти



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Мнение от LZ1FW » 05 сеп 2018, 20:19

Прати всичко (2015 + 2017) на LZ1FW в YAHOO точка COM. Ще се опитам да намеря мързелив начин за бърза пакетна обработка-премахване на първите редове в които са личните данни от отчетите. Мисля, че за един ден ще се справя.
LZ1BJ написа:
05 сеп 2018, 20:08
[Има проблем. Някой трябва да изтрие личните данни от главите на логовете.
Трябваха ми около 40 мин. да преработя главите на 135-те български лога. Има още над хиляда на чуждестранните участници от 2015 г.
Ако има желаещ да ги преработи, ще му пратя логовете и от LZ DX 2017 (над 1200). А ако иска и всичките логове от последните години.



LZ1BJ
Мнения: 229
Регистриран на: 17 дек 2006, 13:00
Местоположение: Кюстендил

Re: Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Мнение от LZ1BJ » 05 сеп 2018, 21:36

LZ1FW написа:
05 сеп 2018, 20:19
Прати всичко (2015 + 2017) на LZ1FW в YAHOO точка COM. Ще се опитам да намеря мързелив начин за бърза пакетна обработка-премахване на първите редове в които са личните данни от отчетите. Мисля, че за един ден ще се справя.
LZ1BJ написа:
05 сеп 2018, 20:08
[Има проблем. Някой трябва да изтрие личните данни от главите на логовете.
Трябваха ми около 40 мин. да преработя главите на 135-те български лога. Има още над хиляда на чуждестранните участници от 2015 г.
Ако има желаещ да ги преработи, ще му пратя логовете и от LZ DX 2017 (над 1200). А ако иска и всичките логове от последните години.
Пратих ти 2015, 2016, 2017. Имам всички логове от 2007 насам. Вероятно имам и по-стари, но трябва да ровя стари архивни CD и DVD.
От вътрешните състезания също ги имам от последните няколко години. Ако имаш интерес, мога да ги предоставя и тях.



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Мнение от LZ6AJ » 05 сеп 2018, 23:42

LZ1RF написа:
05 сеп 2018, 13:39
аз имах предвид отчетите на всички от колектива на LZ1KAA, участвали в LZDXC2015 ... не беше ли ясно написано ?
Любо, а аз имах предвид, както много добре се разбира от поста ми, отчетите на всички участници в LZDX контеста, което все ни се обещава от толкова време. Някъде да ми посочиш такъв отчет?
И пак ти го повтарям! Никога Бойчо няма да публикува тези отчети. НИ-КО-ГА! И ти много добре знаеш защо.
...
не зная защо, Милчо ... а и няма как да зная.
а гледам, че логовете на всички LZ-участници са тук ... и то от Бойчо.
и каква стана тя с твоите заклинания ?
LZ1RF написа:
05 сеп 2018, 13:39
...
интересно ми е да видя, как по вашия край "се правят и по 5 и по 6, а и по 7 и повече връзки".
По нашия край демонстрираме, че можем да ги правиме тези връзки по същия начин, по който ги правят и в Делиормана, по който ги правят и в Северозападна България.
Те са ти приятели, питай ги ще ти обяснят.
...
усети, че отиваш към ъгъла и обърна палачинката :lol:
Евалла, г-н Миланов !
борец за справедливост в КВ-контестинга !
само забрави да споменеш, че ако не ви беше изловил Веско LZ5VK, щеше да върнеш плаката, нали ?!
вярвам ти и без да го кажеш, остава и ти да си повярваш.
LZ1RF написа:
05 сеп 2018, 13:39
...
Бъди жив и здрав. Както и онази тема, която дискутирахме по мейла, така считам и тази за приключена.
Кой разбрал, разбрал... Който се прави на ударен, сигурно наистина е такъв и трудно може да му се помогне!
Милчо,
аз нямам проблем с вашите контест-щуротии, нито по Делиорманско, нито по Ломско ...
така че не беше проблем тази тема да приключи отдавна.
но има няма вече две-три години, ти така и не спря да ровиш, да сипеш хули и обиди към когото ти падне.
не бива така, хоби е ... колкото и да значи това за теб, то е само хоби.
жив и здрав !

73,
Любо

п.п. - прав е Сашо, тук стана мазало.
ако някой иска да коментира участия и резултати от минали LZDXC, нека го направи в съществуващите вече теми.


73,
Любо

LZ2HR
Мнения: 289
Регистриран на: 29 май 2007, 12:32

Re: Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Мнение от LZ2HR » 06 сеп 2018, 15:16

lZ6AJ :
Започваш следващо QSO, след като свършиш предходното !"
някой нарочно прескача номера с цел психологическо въздействие.


А имаше и такива които започваха състезанието с номер от рода на 010 001.
Дали е психологическо въздействие или донорско съдействие си отговорете сами. :lol: :lol: :lol: Ефекта е еднакъв .....

На всички ЧЕСТИТ ПРАЗНИК!



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Държавни първенства HF CW/SSB 2016

Мнение от lz2be » 07 сеп 2018, 13:56

Това съм го пропуснал
LZ1RF написа:
05 сеп 2018, 10:24
Бояне, нека погледнем фактите:
http://3830scores.com/editionscores.php ... vm7z9gccmx
SO CW HP LZ1RF - 1951 QSO при 320 множител
SO MIX HP LZ8E - 1969 QSO при 375 множител /участие и на CW и на SSB/ Няма да обяснявам какво е преимуществото ти в този случай.
Разликата във връзките е САМО 18. Като аз нито съм с твоето оборудване, нито претендирам за класата ти.
Просто показахме как стават нещата в LZ DX.
А докато гледаше фактите не ти ли направи впечатление, че аз съм работил 20 часа, а вие 23 часа? А 55 множителя в повече? Що не се пусна в MIX като има толкова много предимства или реши, че на CW номера ще мине по-лесно? Пуснахте едно афедри с 20м жица в съседния квартал и си помислихте, че сте уцелили 6-цата, ама се оказа, че сте ударили греда :)
Какво стана с хвалбите за 5, 6, 7 и повече връзки в минута? Като гледам лога имате веднъж 6 и 15 пъти по 5. Аз нямам по 6, а по 5 имам 14 пъти.
Показахте как си МИСЛИТЕ, че стават нещата в LZ DX. Е сега убедихте ли се, че само с мошенгии не става, а трябва и акъл?
LZ6AJ написа:
05 сеп 2018, 23:42
Евалла, г-н Миланов !
борец за справедливост в КВ-контестинга !
само забрави да споменеш, че ако не ви беше изловил Веско LZ5VK, щеше да върнеш плаката, нали ?!
вярвам ти и без да го кажеш, остава и ти да си повярваш.
:lol: :lol: :lol:



Отговори