Държавни първенства CW / SSB 2015

LZ1RF
Мнения: 385
Регистриран на: 13 май 2009, 17:47
Контакти:

Държавни първенства CW / SSB 2015

Мнение от LZ1RF » 16 мар 2015, 21:12

Предвиждат ли се тази година тези първенства и ако да, на кои дати?
И между другото предлагам на сайта bfra.org ЧНГ 2015 да се замени с ЧНГ 2016, май ще е по актуално вече...

ЛЗ1РФ



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Държавни първенства CW / SSB 2015

Мнение от LZ1CY » 17 мар 2015, 00:01

Някой трябва да ги побутва. Мисля,че има спортен календар но така и не можах да
го намеря в публичното пространство.В раздел News & Articles на главната страница
на сайта на БФРЛ има подраздел Contests. Там има поместени условията но ..........
за миналогодишните първенства. Най интересното е ,че въпросните условия са
поместени там на 11 април 2014 г. късно след обед а първото състезание е след
няколко часа ,на следващия ден ,12 април.Дано тази година да са по пъргави.
Както казват хамериканците "някой задник/или на някой задника/ трябва да бъде
наритан". Успех в контестите.
73


LZ1CY

LZ1RF
Мнения: 385
Регистриран на: 13 май 2009, 17:47
Контакти:

Re: Държавни първенства CW / SSB 2015

Мнение от LZ1RF » 02 апр 2015, 12:47

Това е информацията за 2014 год., актуализирана с календара от 2015 год.

Организираните от БФРЛ държавни първенства на къси вълни се провеждат, както следва:
1. Време на провеждане:
2-ра събота на м. април (11.04.2015г.) 1500-1900 LZT Държавно първенство CW
3-та събота на м. април (18.04.2015г.) 1500-1900 LZT Държавно първенство SSB

2. Обхвати:
Разрешава се работата само на 3.5 MHz съгласно плана за честотните ленти на IARU 1 регион.
3. Рапорт:
Обменят се контролни номера, състоящи се от шест цифри. Първите три цифри са поредният номер на радиовръзката, а вторите три цифри са приетият номер на радиовръзката от предходния кореспондент. При първата радиовръзка се дава контролен номер 001000.
4. Категории:
o А. Лични радиостанции с един оператор
o В. Клубни радиостанции
o С. Слушатели
5. Интервал на установяване на QSO с една и съща радиостанция:
Повторна връзка с една радиостанция може да се направи след изтичането на интервал от тридесет минути. Допуска се разлика във времената, записани в двата отчета до три минути.
6. Точки:
Начисляват се по две точки за всяка радиовръзка.
7. VІІ.Точки за слушатели:
Начисляват се две точки за приети двата инициала и двата номера, една точка за приети двата инициала и единия от номерата. Един и същи инициал може да се повтаря най-много три пъти за период от 30 минути.
8. Клубните радиостанции трябва да работят с трибуквените си суфикси, а личните - с двубуквените или трибуквените си суфикси.
Работилите с еднобуквен суфикс няма да бъдат класирани.
9. Награди:
На първите трима в категория А, B, С ще бъдат дадени медали.
10. Отчети:
Препоръчва се изпращането на отчети в електронен вид.
Срок за изпращане на отчетите:
До 7 дни след провеждането на състезанието до lz1bj@yahoo.com
В краен случай по пощата до БФРЛ, П.К. 830, 1000 София

Забележка: Времето в отчетите трябва да е в GMT.



lz2ps
Мнения: 2
Регистриран на: 14 сеп 2009, 10:32

Re: Държавни първенства CW / SSB 2015

Мнение от lz2ps » 06 апр 2015, 19:59

За съжаление двете първенства съвпадат със великденските празници и не мога да участвам.
Успех на всички,LZ2PS



lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Държавни първенства CW / SSB 2015

Мнение от lz1yq » 07 апр 2015, 09:22

Здравейте, и аз да кажа няколко думи за първенствата. Смятам че датите не са добри и на следващото заседание мисля да предложа да се сменят така че да не съвпадат с такива големи празници като Великден.Освен това вече няколко човека предложиха да се провеждат вместо на 80м на 40м и малко по късно като час. Моля за мнения по този въпрос.

73! LZ1YQ / LZ4A



LZ1RF
Мнения: 385
Регистриран на: 13 май 2009, 17:47
Контакти:

Re: Държавни първенства CW / SSB 2015

Мнение от LZ1RF » 07 апр 2015, 09:45

Тези първенства са традиция. Още повече, Великден като дати се мени през годините. Повече информация по този въпрос може да даде LZ2PS. Според мен не е добре традициите да се променят за щяло и нещяло. По-важният въпрос е можем ли и как да масовизираме участието в тези състезания. Как да привлечем новите радиолюбители. Усещането ми обаче е, че май се прави опит за изместване акцента от неприсъствените шампионати към присъственото КВ състезание. Според мен това ще е грешка.
Традициите трябва да се съхраняват и развиват. Самоцелните промени само заради промените според мен не са нужни. Става въпрос за двете съботи 11 и 18 април от 15 до 19 ч. Не виждам това с какво би попречило на празника. /Изключвам двамата радиолюбители, които имат професионални задължения на тези дати./ Бих отишъл даже по-далеч. Именно предвид празника, двете състезания да са под егидата на БФРЛ, съвместно с LZ2PS - отец Стефан и LZ1ASP - архимандрит Сава.

LZ1RF
Последна промяна от LZ1RF на 07 апр 2015, 10:53, променено общо 1 път.



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 853
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Държавни първенства CW / SSB 2015

Мнение от LZ3NY » 07 апр 2015, 10:50

LZ1RF написа:Как да привлечем новите радиолюбители.
Като направим два-три тура на УКВ-FM през годината. Повечето от тях имат техническа възможност само за това.

73!


Value has a value only if its value is valued.

LZ2DB
Мнения: 165
Регистриран на: 05 сеп 2006, 17:47
Местоположение: ПОЛИКРАИЩЕ
Контакти:

Re: Държавни първенства CW / SSB 2015

Мнение от LZ2DB » 07 апр 2015, 11:45

Идеята за турнирите е добра. Навремето укв-истите си имаха един турнир-маратон - всеки петък от 1900 до (2300) ЛЗТ от пролетта до есента,като правеха междинни отчитания за всеки месец , без награди, за кеф. Не съм сигурен - отчиташе се от Търновския клуб. Тогава това беше само на CW - сега би трябвало да е на cw,ssb,fm,digi +mix - .
Това май е проиритет на УКВ - секцията.
73!



LZ6AJ
Мнения: 1401
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Държавни първенства CW / SSB 2015

Мнение от LZ6AJ » 07 апр 2015, 14:16

здравейте !

с петте пари и от мен ...
състезателният дух няма нужда от ухажване - "давайте да им измислим това, или онова, само и само да вдигнем участието ...".
така според мен не става !
колко от тези млади радиолюбители са участвали в сега съществуващите контести, че да им се мислят нови ?

друг е въпросът колко нови радиолюбители са обучавани и обгрижвани в клубовете по места. там е ключът, според мен.

а това, което подсказа Отец Стефан Поликраищенски - спокойно може да се пипне календара.
Примерно :
КВ шампионат CW - съботата, предхождаща Лазаровден.
КВ шампионат SSB - съботата, следваща Великден.

По отношение на бандовете :
(независимо, че в близките няколко години едва ли ще участвам)

Крис,
нито телеграфният участък на 40м е толкова широк, нито SSB частта му.
така че, ако няма други чуждестранни станции по банда (което е химера по това време на деня или да речем оптимистичната прогноза) ... то шампионатът ще се превърне в няколко викащи станции и няколко обикалящи ги, за които няма място по банда. усетих го в последното SSB WPX, където всички радиа са до гуша пълни с филтри, започващи от 1.8 КХц и 2.0 КХц, но подредбата на станциите по всички бандове вървеше точно през 3.0 КХц ... и всеки иска да бъде на кръгъл КХц, никакви десети. и така - 20 викащи на 160м, 60 на 80м, 45 на 40м, 60 на 20м, 75-80 на 15м и място за LP желаещи на 10м. да, но ако няма кондишън, нещата стават "благодаря, не пуша !" :D

както и да се промени регламента, все няма да има угода, затова съм "ЗА" традициите ! (това, което защитава и Милчо ... а и не само той, надявам се)

апропо - някой правил ли е сметка колко редовни участници през годините вече не участват, само заради преместването на шампионатите в събота след обяд ?
изобщо КВ-секцията прави ли някакви допитвания или което е тук във форума - това е ?
какво сложно има да се формулират 3-5 коректни въпроса и да се изпратят на 100 е-мейла едновременно ?

73,
Любо


73,
Любо

lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Държавни първенства CW / SSB 2015

Мнение от lz1yq » 07 апр 2015, 14:58

Здравейте, както Ви е известно КВ секция няма /има КВ мениджър /, точно затова драпам на всяко заседание , да се възстанови, а това може да стане на събирането в Казанлък. А ето това исках да направя с моя пост, да се обадят тези които редовно участват в шампионатите но все още ги няма........ Освен това Милчо, никой няма намерение да измества акцента от шампионатите към нещо друго независимо какво е то. Идеята беше да се измести датата така че да не съвпада с Празника, все пак има доста народ който ще предпочете празника сред семейството или да отиде на почивка някъде отколкото да работи в шампионата. Незнам къде видя уловка за някакви акценти и тем подобни глупости. Просто ми прави впечатление че много народ се е настройл за веселба покрай Велик ден а не за контест, мисля че и миналата година пак беше подобен сценария. Нямам самоцел Милчо, единствено ми се ще да има повече участници във всяко едно състезание организирано от БФРЛ.

73! LZ1YQ/LZ4A



LZ1RF
Мнения: 385
Регистриран на: 13 май 2009, 17:47
Контакти:

Re: Държавни първенства CW / SSB 2015

Мнение от LZ1RF » 07 апр 2015, 15:18

Eй Крис по-полека... Направи ми впечатление, че рекламата за присъственото е започнала от доста преди самото състезание, което ще е през септември, а за шампионатите отпреди няколко дена има информация и то само защото май на някои хора им стана неудобно от напомнянията. Затова ти казвам, че усещането ми е такова. Виж щеше да бъде друго, ако КВ секцията /мениджъра/ беше предложил най-добре представилия се в например четирите състезания по КВ организирани от БФРЛ се обяви за първенец по КВ за годината. Не ти говоря за стимулиране с материални награди. Говоря за усещането за организация. Но едва ли ще ме разбереш. За някои организацията е да се намерят пари и да се раздадат награди, без значение под каква форма, тогава се намират и участници. Не мисли че умишлено търся противопоставяне. Напротив за колегите от Пловдив например имам прекрасно мнение. Бих споменал ЕА RTTY контеста от тази събота и неделя, където има само 3 /три/ български радиостанции и начело /в LZ/ е LZ1KSP. Крис, мога да ти кажа само едно: Не се прави нищо, ако няма цел и не се прави нищо значимо, ако целта е нищожна. И щях да забравя, целите ги избират ръководителите...

73
LZ1RF



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 853
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Държавни първенства CW / SSB 2015

Мнение от LZ3NY » 07 апр 2015, 15:59

Какво ще стане ако състезанието е в неработния понеделник след Великден, след обед? Вчера имаха подобно състезание германците.

73!


Value has a value only if its value is valued.

LZ6AJ
Мнения: 1401
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Държавни първенства CW / SSB 2015

Мнение от LZ6AJ » 07 апр 2015, 17:05

Митаци,

доста може да се спори кой е точно Великият ден, дали не е понеделникът ?
През Великият уикенд не бива да има контести, според мен разбира се.

73


73,
Любо

LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Държавни първенства CW / SSB 2015

Мнение от LZ1CY » 07 апр 2015, 17:53

lz1yq написа: както Ви е известно КВ секция няма /има КВ мениджър /, точно затова драпам на всяко заседание , да се възстанови, а това може да стане на събирането в Казанлък.
На зам.председателя на УС на БФРЛ предполагам,че трябва да му е известно,че съгласно Устава на БФРЛ в
структурата на УС на БФРЛ понятие "КВ секция" няма, има " КВ направление". Това е същото като КВ секция.
КВ направление си има отговорник.Това предложение и отговора към него се дъвче вече на няколко заседания безмислено.
Е, вече в КВ направление може да се направи списък на зам.отговорници,
секретари,чистачки и каквото още Ви дойде на ум. Няма какво да се възстановява и няма за какво да се
драпа. Просто трябва да се работи и активно да се помага на отговорника на направлението.
LZ1RF написа: щеше да бъде друго, ако КВ секцията /мениджъра/ беше предложил най-добре представилия се в например четирите състезания по КВ организирани от БФРЛ се обяви за първенец по КВ за годината.
УКВ направлението към УС на БФРЛ, след закриване на сезона за миналата година, съобразно изработените критерии,
избраха "Шампион по УКВ за 2014 година". Това с успех може да се направи и на КВ. Просто трябва да се направи.
73


LZ1CY

lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Държавни първенства CW / SSB 2015

Мнение от lz1yq » 07 апр 2015, 19:22

до сега само празни приказки виждам и нищо друго за съжаление.

lz1yq



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Държавни първенства CW / SSB 2015

Мнение от lz2be » 07 апр 2015, 19:32

Здравейте,
LZ2LDS написа:апропо - някой правил ли е сметка колко редовни участници през годините вече не участват, само заради преместването на шампионатите в събота след обяд ?
изобщо КВ-секцията прави ли някакви допитвания или което е тук във форума - това е ?
какво сложно има да се формулират 3-5 коректни въпроса и да се изпратят на 100 е-мейла едновременно ?
Любо, отговорите на тези въпроси ги има в темата за шампионатите от миналата година.
На 1-вия ти въпрос - от 35 са станали 50 участниците, заради преместването в събота следобед :)
На 2-рия - "КВ-секцията" може да прочете миналогодишната тема. Там мненията се обединиха, че е добре да се премести състезанието с 1-2 часа по-късно.
Шампионатите винаги са били в тези две съботи, а Великден всяка година е в различен уикенд - всеки път ли ще сменяме датите? През делничните дни едва ли е подходящо за контести - повечето хора са на работа.
73! Боян



lz2rm
Мнения: 16
Регистриран на: 17 фев 2013, 22:14

Re: Държавни първенства CW / SSB 2015

Мнение от lz2rm » 08 апр 2015, 21:03

Здравейте колеги,
нещо не ми е ясно в регламента относно категориите:
4. Категории:
o А. Лични радиостанции с един оператор
o В. Клубни радиостанции
o С. Слушатели
Напр: искаме да участваме 2-3 колеги от шека на един. Нямаме си "клубна" станция или инициал в нашия град.
Ползваме личен инициал и се пишем в категория В. Как ще ни погледне организатора или там, който прави класирането?

Успех на всички участници и добър CONDX!



Отговори