Впечатления от LZ DX Contest 2014

LZ1BJ
Мнения: 229
Регистриран на: 17 дек 2006, 13:00
Местоположение: Кюстендил

Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ1BJ » 23 ное 2014, 14:47

Впечатлението ми е, че имаше много участници и сравнително добро прохождение.
Работих около 17 часа и направих 1980 QSO без повторените.
Ето статистиката на връзките:
SSB CW band
------------------------------
80m 72 238 310
40m 34 449 483
20m 123 382 505
15m 75 371 446
10m 25 229 254
------------------------------
mode 329 1669 1998
Имам връзки с 1203 различни станции.

73 LZ1BJ



lz2cj
Мнения: 174
Регистриран на: 14 сеп 2010, 23:13

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от lz2cj » 23 ное 2014, 15:54

Не знам колко са били участниците на ССБ тази година, но въпреки че направих 500 връзки на телеграф без да си давам зор с един елемент Делта Луп за 14 мгх и 100 вата / - главно на 20м и известно к-во контакти на 40,15 и 10м / останах с впечатлението, че 2014 като, че ли имаше по-малко участници ?

Контестът, със и без други контести през уикенда, си остава "руски" и "източно-европейски" . Много малка активност от САЩ и Северна Америка. Като, че ли има известно раздвижване от страна на Западна Европа ?

Така, че бих казал, че по мое мнение LZDXC е достигнал апогея си като състезание.

В тази ситуация и с толкова малко БГ участници бих предложил точките за връзка с българи да се намалят на 5, за да се стимулира правенето на връзки с други чужди участници, а не те да си губят времето в търсене на БГ станции дето ги няма по бандовете. Т.е. целта е състезанието да стане максимално добра тренировка за CQWW CW с възможно повече контакти между участниците.

Това е само мое мнение разбира се.

73 Док LZ2CJ



lz2cj
Мнения: 174
Регистриран на: 14 сеп 2010, 23:13

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от lz2cj » 23 ное 2014, 16:48

Поне трябва да направим така, че да има поне по 1 станция в контеста от всяка област

Call: OM5NA
Operator(s): OM5NA
Station: OM5NA

Class: SO CW LP
QTH: JN88PG
Operating Time (hrs): 5:46

Summary:
Band CW Qs Ph Qs Mults
---------------------------
80: 29 0 15
40: 22 0 11
20: 33 0 16
15:
10:
---------------------------
Total: 84 0 42 Total Score = 35,819

Club:

Comments:

My goal was to work as much LZ district as possible.
I worked 60 unique LZ callsigns
but no one from BL, SL, SO, TA or YA districts :-( ...

Worked LZ districts:
3 band : BU, KD, PD, PK, SF, VN
2 band 20/80: MN, RZ, SZ, VT
2 band 20/40: SS
2 band 40/80: PA, SM
only 80: LV, RS, VD
only 40: GA, HA
only 20: DO, KA, PL, SN, VR

TNX for all QSO, VY 73! and GL!
Dezider, OM5NA.



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от lz2be » 23 ное 2014, 17:29

Здравейте,

при мен са 3090 връзки за 24ч без дублираните. 1735 различни инициала, от тях 108 ЛЗ станции, като гледам публикациите във ФБ ми се губят поне 4-5 :)
Работил съм с всички окръзи, като с RZ, SL и SO имам по 1 връзка.

По континенти
EU 2369 76%
NA 377 12%
SA 14
AF 17
AS 339 11%
OC 9

По обхвати:
SSB CW band
------------------------------
80m 84 509 593
40m 115 703 818
20m 173 448 621
15m 96 551 647
10m 24 387 411
------------------------------
общо 492 2598 3090

Имаше по-добро прохождение тази година и повече хора от Западна Европа. С изключение на UA9 от Азия нямаше почти нищо, за OC, SA и AF да не говорим.
Контеста си е европейски, с 10 процентно разнообразие от NA/AS :)

73 Боян



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ1FW » 23 ное 2014, 17:31

lz2cj написа:Поне трябва да направим така, че да има поне по 1 станция в контеста от всяка област
Контеста свърши, настана време за даване на идеи. За осъществяване на горното може би начина е примерно месец преди контеста всеки да казва от кой окръг ще работи. Така може да се видят белите петна и евентуално който има възможност и желание да ги покрие. Пък и да се види от къде ще има по-малко участници и евентуално тези окръзи да се подсилят.

Аз в контеста работих с 100W FT-450D и дълга около 54 метра жица , опната от 6-тия етаж надолу към едно дърво. Направих 195 връзки. Не съм си давал зор. Работих основно на CW, направих и малко връзко и на SSB. Прослушвах обхватите от начало до край и отговарях на всеки когото чуя да вика. Крайния резултат е 10045 точки, 41 общ множител по 245 точки според UA9QCQ. Не съм работил на 28 MHz - там антената не ми се държи добре.
Работих само на търсене. Съзнателно съм викал български станции единствено ако никой друг не ги вика.

73, Сашо



lz1wf
Мнения: 21
Регистриран на: 28 яну 2011, 09:31

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от lz1wf » 23 ное 2014, 19:13

В контеста работих с 5W FT-817 G5RV и HEXBEAM Направих 445 връзки за около 10 часа . Работих основно на CW, 2 ,щсо на SSB. Интересно похождение в събота на 28mhz qso с lz8e . Поне от Пловдив имаше доста станции на телегаф.
Като цяло добре ,че са руснаците да има кой да отоговаря на CQ LZ TEST.

Дабъдем оптимисти за 2015 и да отпадне 10 т qso lz-lz.

73!
Васил



lz2cj
Мнения: 174
Регистриран на: 14 сеп 2010, 23:13

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от lz2cj » 23 ное 2014, 19:16

Гледам, че има станции от САЩ обявяващи и над 1000 връзки.
т.е. липсата на друг контест все пак е имала известно влияние, но определено контеста си е европейски и трябва да се търсят възможности за повишаване на европейската активност.

Направените над 2000 европейски станции от Боян означават добра активност, а над 3000 връзки за 24 часа в нашия контест са си постижение от всяка гледна точка !

Може би активността все пак не е била по-малка както ми се стори на мен - имах скучни моменти на 20м с мойте 100 вата и един елемент Делта Луп, макар и скимерите да си ме листваха без проблем.

Да видим какви резултати ще се постнат в следващите дни и може да се обсъди какво още може да се подобри за вдигане на активността в Западна Европа.

73 Док



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от lz2be » 23 ное 2014, 19:43

Док,
към 12:30/13:00ч идвах поне 5 пъти да те викам на 21МХц без резултат. Тая рамка, дето я имаш да знаеш, че не става за близки разстояния :)
Последния час имам 208 връзки на 21 SSB и 14 CW и това е ми е най-скоростния час. Естествено бяха 90% EU и 10% UA9 :)
Обхвата на контеста обаче определено си беше 7МХц - половината ми NA са там (180бр), но пък имам май само 5-6 JA.
Прохождението си беше също малко странно. W6/7 на 80м при мен излизат обикновено след 05:00лзт, докато снощи ме викаха още в 03:00.
73 Боян



lz2cj
Мнения: 174
Регистриран на: 14 сеп 2010, 23:13

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от lz2cj » 23 ное 2014, 20:04

Бояне ти и на 20м беше слабичък, пък с рамка за 20м да те чуя и на 15м щеше да ти е голям бонус :D

Интересно беше, че с тоя луп чувах на шорт скип на 20м без особени проблеми и българи,и сърби,и румънци и македонци. Прохождението беше интересно. Най- добрата ми връзка е с W7SW и то на CQ. Най-интересно беше че скимъра във VK4 ме чу на 10м с единичен луп за 20м !
Дано прохождението да остане такова и за CQWW ама надали с тези прогнози за сняг в петък. Ще има да се мъча с пращилките на 160м :(



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ6AJ » 23 ное 2014, 20:51

здравейте !
с уговорката, че със щирка на терасата, слушането ми изобщо не е критерий - според мен тази година контестът беше по-шарен. поне на 20м, там където работих. и на ССБ-участъка не цареше тишина, както минали години. надявам се такива да са и крайните статистики на Бойчо след срока за логовете.
тъкмо споделих с Крис, че за мен е голям кеф да слушам повече от час как примерно K6AEA вика CQ LZ TEST ! независимо, че повече янки го викаха, че мен така и не ме чу, това не е важно. важното е, че човекът викаше CQ LZ.
само на двама трима "туристи" се наложи да обяснявам, че трябва ITU зона да предават, т.е. всичко е в реда на нещата.
благодаря на всички LZ станции, които имах честта да поздравя !

дочуване, до следващата събота, когато ще съм с истински антени на всички банди :D
73
Последна промяна от LZ6AJ на 23 ное 2014, 22:42, променено общо 3 пъти.


73,
Любо

lz2cj
Мнения: 174
Регистриран на: 14 сеп 2010, 23:13

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от lz2cj » 23 ное 2014, 21:55

Любо,

за щирка на терасата направо ми счупи радиото :D

Сега да видим как ще ги излъжем западно-европейците да правят повече връзки в контеста.

До събота на 160м :wink:



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ6AJ » 23 ное 2014, 23:40

lz2cj написа:...Сега да видим как ще ги излъжем западно-европейците да правят повече връзки в контеста...
усещам, че е на шега, но не мисля че някой някого трябва да лъже.
просто въпрос на цели, измерения и възможности за постигане.
четем условията и гледаме раздел множители: ITU-зони и LZ-области
статистика от последните 5 контеста показва - активират се не повече от 35 ITU зони. LZ-областите са лимитирани на 26.
от тях - Европа е в 5 зони и половина, Щатите и Канада - ефективно и те в толкова, азиатска Русия - поне 8 ... най-източните не ги броя.
извод - станции от 45-50 страни с най-висока контест активност заемат 11 множител-зони, а само 1 друга страна (по DXCC), от която я се активират общо 50 станции, я не - в други 8 зони. да оставим настрана, че условията облагодетелстват тези зони и откъм QSO-точки.
как да стане стимул при такъв дисбаланс ? clear out of sense !
от предишни мои аритметики, беше кристализирало едно число - около 1,6. като относителна разлика в производителността. сиреч - или ако някой германец трябва да измине 100 км, руснакът от Челябинск трябва да мине 160 км, или да му се забрани да кара със скоростта на немеца, или за него състезанието трябва да е 60% по-кратко. нито едно от трите не е възможно.

активирането на отделни зони или групи DXCC може да става с целеви плаки, пробвах - не се възприе предложението ми, тъй то включваше и условие - "ако резултатът на заслужилия плаката представлява поне 50-60% от резултата на първия в съответната категория", т.е. "... сори, но за 200 контакта плаки не пращаме."

елементарна природна аналогия ... всяка от 400-те станции от Европа се борят за по 400 точки ... и за по 6 зони. появява се 7-ма зона, която е "апетитна храна" за тях, тъй като им увеличава дажбата с още 3 т. и им носи по още една ITU-зона за десерт. и е нормално никой от тях да не се замисли, че точно те пък са планктона за азиатския кит. даже в много от случаите му идват и в повече, та не може да ги обработи. а и не му е нужно - заради ония 60% по-горе. после още един, и още един ... и така до 8 отделни възможности. и това е само за азиатските зони на Русия. същата работа е за зони 36, 39. сори за аналогията, но в природата - управлението на храната е основен инструмент за управлява на поведението. даже и популацията. подобна е картината и на контестинга в днешно време. вече няма недостижими територии, нито физически, нито електромагнитно. всеки гледа да отиде някъде, където ще е сам - и ще има много "храна" за него. а той самият ще го играе примамка, един вид че храни планктона, докато се гуши.

контестът е познат, ITU-зоните го правят разпознаваем и уникален. има софтуер. като цяло не бива да се пипа тази част от условията. за мен нещата се въртят в обособяване на още категории, които биха повишили интереса на всички тези станции, които на практика създават навалицата в контеста, но накрая остават ощетени, без значение на техните умения. помня, че Бойчо прави сметки за броя на плаките, ако Европейците се отделят като категории...
другият вариант е въвеждане на теглови коефициенти "уникална локация", като функция на общия резултат от групата на този множител. подробно ги описах в рефлектора на WRTC-2018.
http://lists.wrtc2018.de/pipermail/wrtc ... 00031.html

по правило европеец се класира тогава, когато няма азиатец. и най-вероятно европеецът ще е руснак. тъй като е най-близо до въпросните рядко населени на станции и гъсто населени на мултиплайъри територии. за сингъл банд категориите може да има изключения, ако се е активирал някой от Кипър, Канарите или пък е имало добър кондишън към Канада на високите банди. и като цяло - Западна Европа не фигурира никъде.

контестът мина, както казва Сашо - предложенията почнаха.
като стане време отново за тишина- казвайте :lol:

73


73,
Любо

lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от lz1yq » 24 ное 2014, 10:30

Какво ще се случи ако се въведат като множител освен зoните а и страните по DXCC?

Kris



LZ5PL
Мнения: 73
Регистриран на: 03 сеп 2006, 14:54
Местоположение: София

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ5PL » 24 ное 2014, 11:28

Явно вариантът "щирка на терасата" не е бил уникален. :( Аз бях с трибандовата Duna на парапета на първи етаж, добре поне че терасата е широка 5 метра и антената беше изнесена от стената на блока. Работа около 7 часа, малко над 150 връзки, заявени около 11 хил. точки. Използвах N1MM Logger+ и ми направи впечатление че програмата начислява по 10 т. за връзки LZ-LZ. В условията от сайта на БФРА пък пише че се начислява 1 точка. Не съм участвал отдавна (бях 5-6 години QRT) и не помня дали това са били по-рано условията или е просто грешка в програмата.
Разбира се сериозните участници пишат тук за направени стотици и хиляди връзки, поздравявам ги за усилията и постиженията. Моето скромно участие е в подкрепа на становището ми че радиолюбителските състезания са последният спорт в който важи олимпийския принцип просто да се участва за удоволствие и нека да победи най-добрият.


Истинското радио свети в тъмното

LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ3NY » 24 ное 2014, 12:02

Неведнъж съм го казвал. Ако се търси активност на LZDX, условията трябва да станат (МНОГО!) подобни на CQWW който е следващата седмица. Така ще има много хора, които ако не за друго, поне ще потренират на българското състезание.
Колкото по-познати са им условията, толкова по-комфортно биха се чуствали в състезанието. Това с многото точки за LZ е само да си начешаме крастата на пайлъп.

73 LZ3NY


Value has a value only if its value is valued.

lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от lz1fy » 24 ное 2014, 12:33

LZ3NY написа:Неведнъж съм го казвал. Ако се търси активност на LZDX, условията трябва да станат (МНОГО!) подобни на CQWW който е следващата седмица. Така ще има много хора, които ако не за друго, поне ще потренират на българското състезание.
Колкото по-познати са им условията, толкова по-комфортно биха се чуствали в състезанието. Това с многото точки за LZ е само да си начешаме крастата на пайлъп.

73 LZ3NY
Митак,
искаш да кажеш, че трябва да станем нещо като спаринг на другите преди CQWW-то, та да си понастроят сетъпа?
Нека помислим и за обикновения БГ оператор, който я има я няма 50-60 W в антената! На кой друг контест ще бъде
уважен с такова внимание ако не на LZDX-а, където и с малка мощност ще му се случи някой пайлъп, а това е важно за
по-младите да трупат опит!!!!
Аз например едвам докарах 50-тина вата до делта лупа на седмака от TS130S-а, ама се искефих страхотно!

Поздрави!
LZ1FY



lz2cj
Мнения: 174
Регистриран на: 14 сеп 2010, 23:13

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от lz2cj » 24 ное 2014, 13:05

Интересът към БГ станциите трябва да го има - все пак контестът е български. Но мисля,че 5 или 6 точки за връзка с БГ станция са достатъчни.
Трябва да се помисли за даване на плаки за първите в Европа поне в категориите "един оператор много обхвати".
Няма смисъл по мое скромно мнение да се дават плаки за Северна Америка и Азия при толкова малък брой на участниците от тези континенти.
За множителите - ще стане мазало, ако се смесят страните по DXCC и ITU зоните. Множителят вече се е наложил, а и той е това което отличава контеста от другите подобни. (9A Contest има за множител страните по DXCC и WAE листа например )



lz2cj
Мнения: 174
Регистриран на: 14 сеп 2010, 23:13

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от lz2cj » 24 ное 2014, 13:18

активирането на отделни зони може да става с целеви плаки, пробвах - не се възприе предложението ми, тъй то включваше и условие - "ако резултатът на заслужилия плаката представлява поне 50-60% от резултата на първия в съответната категория", т.е. "... сори, но за 200 контакта плаки не пращаме."

Приветствам такъв подход специално за зоните в Европа - за най-добър резултат във всяка зона на Европа например



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ6AJ » 24 ное 2014, 13:57

Док,

преди 2-3 години си мислих, че има резерви в активността на скандинавците и на джапонците. та такива целеви плаки мислих да дотирам по онова време.

против съм да се намаляват точки за връзка с LZ, тъй като интересът на станциите от "уникалните ITU-зони" съвсем ще намалее и няма да мърдат от честотата си. те и сега не ходят да ровят за българи заради 10-те точки, тъй като това им се равнява на трима от европейската глутница, която не спира да ги вика. това, което в момента ги кара да се размърдат са LZ-областите. може и да не са точно колкото ITU-зоните, но във всяко издание са напълно съизмерими. мисля, че там се крие интереса. добавянето на страните по DXCC ще направи множителите три, което ще роди инфлация - имам предвид 100-DXCC срещу 20 LZ-области си е чист дисбаланс. смятайте каква гонка по бразилци ще е ... а и не само !

мое мнение - да не бутаме множителите. имам предвид в условията за чуждестранните участници.
за промяна в кредитирането на зоните заобикалящи Европа, вече съм споделял конкретно решение.

73


73,
Любо

LZ2DB
Мнения: 165
Регистриран на: 05 сеп 2006, 17:47
Местоположение: ПОЛИКРАИЩЕ
Контакти:

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ2DB » 24 ное 2014, 14:13

Непосредствено след контеста идеите са най-полезни.
Мисля, че добавянето на 2 категории за чужденците ще е полезно за повишаване броя на участниците по специално от Западна Европа - а именно :
SOAB LP - CW и SSB - НА ВСИЧКИ КОНТЕСТИ ТОВА Е НАЙ МАСОВАТА КАТЕГОРИЯ. - пренебрегната и игнорирана от нашия контест. В руски форум даже се майтапят със "100" ватовите - "На позивната ще ти лепнат една звездица,радвай се".
Друго което смятам, че ще е полезно, то е създаването на една диплома-безплатна , за работил областите на България , в електронен вид , която може и се препоръчва да се изпълнява по време на LZDXC.
За LZ станциите - + 2 категории за време за участие 12 часа в SOAB - CW и SSB. По отношение на мощности за LZ станциите - дали ще си със 100 или с 350 вата е все едно , ама звездичката е безсмислена. Връзки и точки LZ-LZ QSО да не с е правят - той затова е LZDX = LZ-тите правят DX-и.
Е умувайте и решавайте - промяната да е положителна и да е за поне следващи 10 години.
Успех на орг. комитета.



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от lz2be » 24 ное 2014, 16:19

Здравейте,

според мен условията за чужденците трябва да си останат същите, каквито са сега. След като половината множител идва от окръзите ни, то винаги победителите ще са от страните около БГ.
Дали множител ще са зоните по ITU или WAZ няма значение - все ще са по 30-35. Който е отишъл на екзотично място да печели WW CW едва ли ще играе сериозно на LZDX, а ще гледа да си тества нещата. Който е излязъл за 5-10 часа да се начеше крастата ще го направи при всякакви условия.

Условията за нас обаче могат да се подобрят/променят. Нека си останат връзките помежду ни по 1т както е сега. Мнозинството са съгласни да отпаднат окръзите като множител, но само с едни зони множителя става много малък. Гледайки лога си виждам 84 различни страни. Ако само страните са ни множител бих имал около 285 множителя, вместо сегашните 243 зони+окр.

Предлагам да отпаднат окръзите и зоните като множител за нас, а вместо тях да станат страните по DXCC. Всичко останало в условията да се запази, както е в момента.

73 Боян



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ6AJ » 24 ное 2014, 18:33

lz2be написа: според мен условията за чужденците трябва да си останат същите, каквито са сега. След като половината множител идва от окръзите ни, то винаги победителите ще са от страните около БГ.
Дали множител ще са зоните по ITU или WAZ няма значение - все ще са по 30-35.
здрасти, Боби,
поздравления за резултата !

не помня румънец или сърбин да е печелил нещо :D
в последното изречение от цитата мисля, че си прекален оптимист. достигне ли се ниво на активност 30-35 зони по WAZ, значи нещата са "цъфнали, даже вързали".

без да ровя в минали години (поне от 10 години нещата се повтарят), всеки бърз поглед на заявените резултати ще види, че станциите от Азиатска Русия печелят в отделните категории с много по-малък брой контакти и много по-малък брой множители.
та в кое направление са се изявили по-добре от европейците, че да заслужават по-предно място в класацията ?
и не става дума за това, че има ясен отговор на този въпрос (дъвчим го отдавна). става дума, че такъв дисбаланс в условията действа демотивиращо.

73
Последна промяна от LZ6AJ на 24 ное 2014, 20:08, променено общо 1 път.


73,
Любо

lz2cj
Мнения: 174
Регистриран на: 14 сеп 2010, 23:13

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от lz2cj » 24 ное 2014, 19:53

Най-лесно е без да се променят условията да има в крайните резултати отделна класация за Европа по зони и отделна такава обща /не по зони / за станциите извън Европа (DX). Ще е много хубаво ако може да се намери начин да се дава плака за най-висок резултат във всяка зона от Европа - така е най- справедливо за всички европейски участници. Плаките обаче само при поне 200 направени връзки ! Като гледам това са зони 27,28,18,37, 29и 19/ европейска част на Русия/
Азорите са 36та, но плаката може да бъде една обща за зони 19 /29 и още една обща за 36 / 37 например. Не вярвам някой да се засили специално на Азорите за нашия контест.

Не съм навътре в нещата, но може би не е толкова трудно да се въведат "електронни сертификати", които победителите да могат да си разпечатват он-лайн. Реално да се изпращат само плаките.



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от lz1fy » 25 ное 2014, 15:57

Засега в категорията "SINGLE-OP ALL MIXED LZ", колегите със звездичка,
са след QRP-истите по точки !!!!
Да живей българското QRP !
ПОЗДРАВЛЕНИЯ!!!!!



lz1aq
Мнения: 50
Регистриран на: 19 фев 2008, 16:31
Местоположение: София
Контакти:

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от lz1aq » 26 ное 2014, 23:04

Направих 1233 връзки за 16 часа само CW. 30 вт на 80/15/10м и 300 вт на 40/20м антена нисък дипол 2х40м с въздушен фидер и тунер. RX антена 3 сфазирани малки магнитни рамки (диам. 1.26м)превключвани в 4 посоки.
Множителят ми е малък защото не съм търсил LZ множители. 5 часа имам над 100 QSO/h като най-добрият час са 120 QSO. 10 минутния пик достигаше до 200. 75% от времето е работа на CQ. Съветвам маломощните LZ да работят повече на CQ - първите 5 - 10 мин може да не са много успешни, но в момента когато ви забележат в клъстер или скимер ще ви нападнат. Така че новите технологии имат и добри страни.

Изводи и предложения:
LZ да остане 10 точки - иначе нямаше да си направя това удоволствие
Подържам Боян: само за българи множителят да е зони и страни. Това ще направи контеста за нас много по-интересен. Стимулира LZ да работят с различни страни, което е добре и за чужденците.
Връзки LZ-LZ да не са множител. Условията са неравностойни - на горните бандове, маломощните LZ просто не се чуват помежду си и така даваме незаслужена бонификация на мощните. Освен това идеята е светът да работи с българи - а през това време българите се преследват един друг ;-)

Тези промени не касаят чуждите участници и е безпроблемно да се направят.
Чавдар LZ1AQ



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ6AJ » 27 ное 2014, 14:43

здравей, Чав !

поздравления за резултата ти, добре се чуваше ... вечерта в навалицата ми се стори, че не се разбрахме напълно, затова сутринта проверих дали наистина сме "документирано изработени" :D
lz1aq написа:... Изводи и предложения:
LZ да остане 10 точки - иначе нямаше да си направя това удоволствие ...
аз също съм на мнение да се запазят 10-те точки за връзка с LZ-станция. но според мен, основната причината за това не е удоволствието на българските оператори.
lz1aq написа:... Подържам Боян: само за българи множителят да е зони и страни. Това ще направи контеста за нас много по-интересен. Стимулира LZ да работят с различни страни, което е добре и за чужденците...
добре би било да се обсъди предварително, най-малкото да се проиграе при сегашните постижения - колко възможни множителя ще има за чуждестранните участници и колко за българските ? и как ще се отрази подобен дисбаланс в интереса на чуждестранните участници ? а как ще изглежда втурването на всички български участници, ползващи интернет, към новопоявил се участник от Югоизточна Азия, да речем - борба за множител, нали ? също както и сега се пренебрегват понякога чуждестранните участници затова, че се е появил някой от Благоевград, например - и натам се втурват всички. а ако този от Югоизточна Азия е новоизникнала ITU зона - панаирът ще е същия, както и по повод на Благоевград (в предходното изречение). само къде при отчитането, резултатите на българските станции ще бъдат поне с един порядък по-високи от чуждестранните.
lz1aq написа:... Тези промени не касаят чуждите участници и е безпроблемно да се направят...
това е напълно вярно, колкото и да се опитва някой да изтъква като причина факта, че изчислението на резултатите ще става по различни критерии (множители) за чуждестранните и българските участници. подходът е идентичен - обръщението е винаги към една и съща текстова база, носеща в себе си и DXCC и ITU.

личното ми мнение остава без промяна:
1. отпадане на LZ-областите като множител за LZ-участниците;
2. разцепване на мултибанд категориите за чуждестранните участници на HP- и LP-, с изключение на M/S;
3. преразглеждане на кредитирането за зоните, граничещи с Европа;
4. емитиране на целеви плаки за най-добър резултат от дадена зона - година за година, по преценка на Комитета.

73 и до скоро !
Любо, OR2F


73,
Любо

LZ2DB
Мнения: 165
Регистриран на: 05 сеп 2006, 17:47
Местоположение: ПОЛИКРАИЩЕ
Контакти:

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ2DB » 28 ное 2014, 11:15

100% подкрепа на предложените 4 точки от Любчо + още една - точките за LZ да се събират само от направените QSO - никъкви множители.



lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от lz2oq » 28 ное 2014, 15:18

При мен нещата бяха зле с QRP при миналогодишните условия -тогава на 14мхз на CQ стигнах 3 щсо на минута ,а тази на 2 минути щсо!!!???...



lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от lz1yq » 02 дек 2014, 16:12

Нещо замряха коментариите по нашия си контест, затова ще се опитам да повдигна въпроса със промяната на условията със следните предложения :
категории:
SOAB MIX HP
SOAB CW HP
SOAB SSB HP
SOAB MIX LP
SOAB CW LP
SOAB SSB LP
SOSB 10M CW/SSB MIX HP/LP
SOSB 15M CW/SSB MIX HP/LP
SOSB 20M CW/SSB MIX HP/LP
SOSB 40M CW/SSB MIX HP/LP
SOSB 80M CW/SSB MIX HP/LP
M/M HP MIX HP
M/2 HP MIX
M/2 LP MIX
M/S HP MIX
M/S LP MIX
SWL
BG станциите всички в категорията SOSB MIX
РАПОРТ:
LZ - RS/RST + OBLAST
НЕ LZ - RS/RST + ITU ZONE / може ако се приеме и WAZ зоната/
ТОЧКИ :
За всяка връзка се LZ 10т.
за връзки с същия континент 1т.
за връзки с друг континент 3т.
Връзки межди LZ станции 1т. като отпада областа като множител.
МНОЖИТЕЛ:
сумата от зоните + страните по DXCC X общия брой на връзките.
Идеята е максимално да се приближим към условията на другите големи контести и да привлечем все повече участници извън Eвропа. Сигурен съм че ще има хора на друго мнение но,това е все пак предложение .Що се отнася за наградите.
Плаки само на първите места в дадената категория. На останалите диплома в електронен вариант. И отделна класация за Европа, Азия, Северна Америка , Южна Америка и Океания. Моля за други предложения и ако обичате БЕЗ ЗАСТРАШИТЕЛНИ ФРАЗИ ОТ ТИПА АКО НЕ Е ТАКА АЗ НЯМА ДА ЕДИКАКВО СИ. Все пак се касае за развитието на това състезание .... Извинявайте ако съм пропуснал нещо, надявам се с общи усилия да помогнем за развитието на LZ DX CONTEST

73! LZ1YQ / LZ4A



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ3NY » 02 дек 2014, 16:58

Крис,

Не е ли най-добре ако се променя нещо, да се ползват много подобни условия от вече съществуващо състезание, за да може бързо да се адаптират хилядите контест софтуери използвани в днешно време. Иначе ще настане мазало. Има хора, които не си ъпдейтват контест софтуера откакто са си купили компютъра. Няма да го направят и догодина.
Само категориите може да са различни, защото всеки си пише накрая в кабрилото в коя категория е играл.

Според мен, трябва да се тръгне първо от възможностите робота, който би трябвало да проверява и класира бързо един съвременен контест.

Поне така мисля, на пръв прочит. Не държа да се взема под внимание.
73! LZ3NY


Value has a value only if its value is valued.

LZ2DB
Мнения: 165
Регистриран на: 05 сеп 2006, 17:47
Местоположение: ПОЛИКРАИЩЕ
Контакти:

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ2DB » 02 дек 2014, 17:07

Христо LZ1YQ, Преди около 6-7 години аз предлагах почти същото което предлагаш сега ти. Изсмяха ми се - "Това да не ти е ЗЛАТНИЯ ОРФЕЙ " и другото бе, че не може да копираме CQWW. Сега и аз леко се усмихвам ... . Преди 30 години трябвашв да се намери начин ограничения брой УКВ трансийвъри, заедно с операторите да ги докараме в гр.Троян за да обслужат сигурността на "РАЛИ ЕЛПРОМ ТРОЯН" - Затова се наложи организирането на едно FM състезание със много категории - и успяхме - всички участваха в състезанието и на отчитането и на обслужване на ралито.
Затова подкрепям многото категории специално за чужденците. За LZ според мен е по добре по подобие на UBA контеста /за ON / да има категории с ограничение в часовете работа 24,12 и 6 часа но в една категория за мощност (350 вата!!!).
73!Стефан LZ2DB



LZ1GL
Мнения: 33
Регистриран на: 08 фев 2014, 11:48

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ1GL » 02 дек 2014, 18:10

Четох какво са писали в Руския форум за нашия контаст. За съжаление хората са прави - малко са Българските станции взели участие в контеста. При положение , че има и ССБ , стотината Български инициала, които пряко сили сме успели да пуснем са крайно недостатъчни. Не виждам какво може да се направи по въпроса. Май ще ставаме все по-малко.
Митко LZ3NY има право, а също и Стефан LZ2DB. Ако се копират едно към едно условията на CW WW DX Contest по отношение на множителите, като се прибавят и Българските области, аз започвам да се убеждавам, че ще стане много по-добре. Няма да се усеща толкова силно малкото количество Български станции. Хората ще могат да компенсират липсата им с търсене на друг множител - страни по DXCC. И за разработчиците на софтуер ще бъде лесно - просто към готовия модул на CQ WW ще добавят нов код. Остава въпроса за софтуера за проверка на контеста. Има една година до следващия контест. Смятам, че ако се действа отсега, не е проблем да се реши и този въпрос. Унгареца, щом се наема да го напише, нека се обсъдят и приемат новите условия, за да знае какво да прави и да започва да работи още отсега. Ако ще се променя нещо, нека да бъде направено както трябва и огледано от всички страни.

73, LZ1GL Красимир Латинов



lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от lz1yq » 02 дек 2014, 18:55

Здравей Митаци, напълнпо съм съгласен с теб, и колкото по рано се възприеме идеята толкова по добре.Софтуера не е проблем , човека ще направи каквото му кажем.

73! Крис



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ3NY » 02 дек 2014, 19:20

Софтуера за проверка на отчетите може да не е проблем, но едва ли някой ще се нагърби да се свърже с писачите на всичките контест софтуери за да променят условията в тях. А колко от тези софтуери имат аутоъпдейт, за да стигне навреме до крайните потребители, това не знам. Потребителите ще направят контеста :lol:

73!


Value has a value only if its value is valued.

LZ1GL
Мнения: 33
Регистриран на: 08 фев 2014, 11:48

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ1GL » 02 дек 2014, 20:13

Абе то в N1MM като го направят и другите ще влязат в час. Какво има толкова да го мислим. 99% от контестмените работят с тази програма.



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от lz2be » 02 дек 2014, 20:17

Здравейте,

мисля, че се отива в другата крайност с предложените промени, както ги е обобщил Крис. Проблема на LZ DX е, че окръзите са множител за LZ стн и не се чуваме по високите обхвати.
Не се заблуждавайте, че може да се увеличи броя на чужденците дори да играем по условията на CQWW и да си прекръстим контеста на "тренировка за CQWW CW". Тези, които ще ходят по разни екзотични места пак няма да се появят, защото няма да са стигнали. Тези, които ще се борят за места в CQWW пак ще работят по 5-6 часа, защото ще си тестват нещата.
В LZDX контеста 24ч ще играят 10-15 стн, които и сега го правят и се борят за места, всички други са от категорията "да чукна някое QSO".

За LZ стн да няма изобщо множители и да се прави класиране само по общ брой връзки ми звучи малко екзотично. Обръщам антените към Европа, CQ на банда с най-много европейци и който изкара късмет. Само CW, защото върви по-голямо темпо, а SSB евентуално 15 мин преди да се запуши банда и то ако много е паднало темпото. То и сега полза от ССБ няма, правя по малко връзки, колкото да е Mixed участието ми :)

Ако се вкарат всички LZ в SOAB Mix мисля, че ще има отлив на участници. Не ми харесва и варианта чужденците да имат толкова много класации за мултиопите. Една MS Mix HP им стига. Който иска да се тества ММ или М2 да си праща check log. За сингълопите има логика да са разделени по мощности.

За множителите:
- за чужденците - ако не ви харесва варианта ITU+LZ, нека да е WAZ+LZ или DXCC+LZ, но не и DXCC+ITU(WAZ)+LZ. Стават прекалено много и ефекта от окръзите изчезва съвсем. Аз бих предпочел DXCC+LZ.
- за нас - DXCC+WAZ(ITU) или само DXCC.

73 Боян



lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от lz1yq » 02 дек 2014, 21:33

Здрасти Боби, идеята за DXCC+ LZ ми допада .

Крис



LZ2DB
Мнения: 165
Регистриран на: 05 сеп 2006, 17:47
Местоположение: ПОЛИКРАИЩЕ
Контакти:

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ2DB » 02 дек 2014, 21:50

В никакъв случай не променяйте ITU+LZ множителите заради софтуера - не всички ползват N1MM - а голямото количество различни програми поддържат IARU HF - 100% се ползва и за LZDXC.
Да , наистина в състезанието само 10-15 станции участват в разпределението на класациите, за останалите НЕМА класации . Ами дайте им , дайте храна на рибките ... Колкото до работата с Европа - ами нормално - тук във форума нееднократно бе споменавано, че контеста си е типично Европейски и то повече Източно Е. Като изходите от обурудването на станциите /повечето са 100 W + "dipol"/ - това е и за LZ и за чужденците - с кого ще прави връзки повече? Нали с Европа.
Увеличаването на категориите ще касае само отчитането и няма да нарани въаможностите за участие на никого.
Почвам да се замислям дали наистина се вълнувате да се увеличи броя на участиците в контеста и най-вече от страна на LZ , или се гонят други цели за съвсем нов софтуер за съвсем нов контест ??!!??
Дано последното да е само моя параноя ....
73!



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ1FW » 02 дек 2014, 22:24

LZ2DB написа:дали наистина се вълнувате да се увеличи броя на участиците в контеста и най-вече от страна на LZ , или се гонят други цели
Допитайте се до участниците с молба за препоръки и техните отговори ще ни покажат правилната посока. Всъщност, има ли някаква организация за промяна на условията на LZ DX Contest или всичко е само в областта на мнения и пред(по)ложения?

Малко суха статистика: според UA9QCQ.COM дотук са получени отчети от 1574 участника, от които 120 български инициала.
Цифрите за мен са изключително добри и си мисля, че не трябва да се бута нещо, което работи прекрасно.

73, Сашо



lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от lz1yq » 02 дек 2014, 22:51

Стефане винаги съм уважавал твоето мнение, но тук няма да се съглася. Искам да те попитам ти работи ли в контеста? А знаеш ли че имаше хора които само за да се чуват повече БГ станции пускаха по четири пет инициала и зарязаха и семейства и личните си желания за победа само и само да има повече LZ. Освен това състезанието не е предназначено за Европа а за всички континенти, това че присъствието на Европейци е по голямо не означава че другите са по малки риби. Все пак е LZ DX CONTEST ,респективно че и дехиксите са рибки и те трябва да плуват в нашето езерце , а за да дойдат при нас трябва да им предложим правилната захранка /на чист риболовен език/.Това че сега са 1574 участника не трябва да ни успокоява а напротив, защо пък да не се удвоят. 120 БГ станции от които само 20 са от един район , а трябва да са 1200. не забравяйте че извън БГ на станциите им става след 18тия час скучно. Друг е въпроса не пипайте това , не пипайте онова , защото някой нямал подходящия софтуер, друг нямал антена, трети нямал компютър , на четвъртия пък жена му не му давала ........... е айде стига с тези извинения. Ако не иска някой да свърши нещо то той ще намери най правилното извинение. "Почвам да се замислям дали наистина се вълнувате да се увеличи броя на участиците в контеста и най-вече от страна на LZ " Е това е несериозно мнение.А други цели няма. А за това че нама присъствие от БГ не значи че трябва да се калесваме , да се молиме на мъртвите душички да си пуснат /или да ги пуснат до / радиото. Това е мое лично мое мнение и не искам да ангажирвам никого със него.

73! LZ1YQ/LZ4A



LZ2DB
Мнения: 165
Регистриран на: 05 сеп 2006, 17:47
Местоположение: ПОЛИКРАИЩЕ
Контакти:

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ2DB » 03 дек 2014, 00:13

Хей Крис ,много си готин като вдигнеш леко адреналина. На въпроса, който задаваш , ще ти кажа че наистина тази година пропуснах контеста по технически причини а имах намерение да похлопам с двата си инициала. Но реалността в България е такава, че не всички имат .... каквото им се иска.
Участниците от LZ варират от 100-тина до към 150 за последните 12-13 години . Хубаво ще е наистина да станат 300-500 - реално работещите в ефир на КВ са около 1000-1200. Но много не желаят да работят в контеста - всеки си има свое виждане или начин на ползване на радиото си. Тук си приказваме как да ги агитираме да се появят в LZDXC, с различни стимули и улеснения . Да накараме онези които не участват до сега в контеста - да дойдат , да похлопат или да повикат на SSB. Правим предложения, а "контест комитетът" ще има последната дума. Желая успех!
73!



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ6AJ » 03 дек 2014, 01:02

здравейте !

Крис,
не става да те цитирам, тъй като препипах дубълите - на един и същи ред пишеш CW/SSB MIX. надявам се, че не е от специално отношение към RTTY.
въпросът ми към теб е - наистина ли мислиш, че K3LR (например) ще запали танка с 12 работни места ?
разцепването на чуждестранните категории го споделям, но нека бъдем реалисти!
...категории:
SOAB MIX HP
SOAB MIX LP
SOAB MIX QRP
SOAB CW HP
SOAB CW LP
SOAB SSB HP
SOAB SSB LP
SOSB 10M MIX AP (any power)
SOSB 15M MIX AP
SOSB 20M MIX AP
SOSB 40M MIX AP
SOSB 80M MIX AP
M/2 MIX AP
M/S MIX AP
SWL...

и ако се възприеме, нека да видим, колко ще се напълнят така обособените категории. това също не променя условията за чуждестранните участници, а само добавя стимул, т.е. въздейства пряко върху мотивацията.
да не забравяме, че и М/2 изисква съществен ресурс, организация и хора - не е само да натиснеш копчето ... но е модерна категория, така че следва да я има. това с M/S LP и M/2 LP го приемам като несериозно, по-скоро инерционна грешка от типа "copy -> paste", считам го за безмислено.

по отношение на БГ станциите - не виждам смисъл да споря. но ако контролните номера съдържат ITU-зоната, как ще се анализира WAZ ? може би Боян има идея ?
отдавна приканвам нещата да се проиграят пробно. добре е двата вида участващи множители да са от един порядък. да не окастряме нещата на 26 LZ + 15 WAZ. ефектът ще е отрицателен. а и най-малкото - промяната на традициите ще доведе до "тих ужас" поне в първите няколко издания. кой предавал ITU, пък кой го коригирал с WAZ, пък кой прочел условията, пък кой как си знаел от време оно.
вкарат ли се и страните в манджата - твърдо съм за правилото на LZ-open, а именно : "има отчет, може и да има кредит, ако контактът е верен. липсва отчет - няма кредит". не за друго, а просто за да се спести генерирането на дъми отчети с по 5 интересни DXCC.

73
Последна промяна от LZ6AJ на 03 дек 2014, 14:54, променено общо 1 път.


73,
Любо

lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от lz1yq » 03 дек 2014, 11:36

Здравей Стефане, съжалявам че си имал тех. проблем , надявам се че е решен или ще го решиш. Ако мога с нещо да помогна ще ми е драго да го направя. Що се касае до повишаване активноста на БГ станции нямам идея как да се случи ако самите хора не им трепва сърцето че предстои такова мероприятие значи нямат желание.
По отношение на категориите въпросда стои отворен , и не трябва да гледаме на всяко ново предложение като неизпълнима задача. Който има желание ще се пусне в категорията която си избере ако има такъв избор, а ако няма може да презкочи този контест . Във връзка с множителите все си мисля че DXCC+LZ е МНОГО добър вариант. Но нека повече хора да вземат участие в дискусията с конкректни предложения и в близките две седмици да вземем окончателно решение за да предложим на Унгареца или Руснака който до сега се е занимавал с нашия контест конкректните решения от наша страна.Що се касае за М/М може и да се пусне някой , поне ще има избор в коя категория да си пусне машините.

73! Крис



LZ5EE
Мнения: 223
Регистриран на: 09 фев 2012, 14:24
Местоположение: София
Контакти:

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ5EE » 03 дек 2014, 12:34

Да се изпрати запитване във вид на анкета на всички участвали /и неучаствали, има начин да се посъберат мейли на контестмени/ с обсъжданите тук промени, например:

Благодарим Ви за участието, с цел подобряване бля, бля
ДА/НЕ
1. DXCC+LZ
2. Класация по континенти
3. ....
В коя категория бихте участвали?
1, 2, 3 и т.н.

След обобщаване, ще имаме представително мнение, а не мнението на 20-ина човека във форума.
За увеличаване броя на българските станции, също мейли, напомняне месец, седмица преди контеста, защо не и някакви свързани с хобито малки наградки, които да се връчат на Новогодишния БФРЛ купон, където също могат да се оповестят резултатите.

И срока за отчетите да се направи 5 дни, ще покаже че се равняваме с най-големите и че сме загърбили епохата на конските впрягове, ще има положителен ефект, друго си да си видиш класирането до 2 седмици, друго - до 2 месеца.



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ6AJ » 03 дек 2014, 15:20

здравей,Тони !
всичко е дъвкано, дъвкано ... не година, не пет :lol:
единият казва - "дайте да уточним нещата, за да отидем при тези, които пишат софта !"
другият репликира - "докато не се намери софт, условията няма да се пипат !"
третият подглася - "1500 лога значи, че всичко е на макс. Ура, кусури няма !"
за допитване (анкета) говорим поне от 3 години, че не ми се търси първата ми реплика (дано не е пострадала при миграцията на сайта). не само аз и ти можем да "посъберем" малко адреси, но допитването трябва да е представително, сиреч - осъществено от организатора.
...
Крис,
не ми се ядосвай, че имам различно мнение. това не води до напредък !
вместо да се емитират плаки за М/S LP, M/2 LP и M/M, по добре разбълникай зони 6, 7 и 8.
и ако го възприемеш, дано твоето предложение не бъде затапено, тъй както затапиха моето преди 2 години за зони 18 и 45.
...
като цяло е добре да се знае, че развитие и подобрение на такова събитие може да се осъществи само ако бъде положен доброволен труд преди и след събитието. а не само да се плямпа във форума и да се казва как няма да стане. естествено обаче, някой трябва да оглави една такава група, най-малкото за синхронизиране на силите в една посока. и този някой е добре да има връзка с федерацията, която се пише Домакин на събитието ... поне връзка ! че там, в ръководството, всички са много заети и хич не им е до новости и развитие. кой знае чия нова конференция се организира в момента, или чий космически шампионат ... ?

73,
Любо


73,
Любо

LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ1CY » 03 дек 2014, 16:38

LZ2LDS написа:като цяло е добре да се знае, че развитие и подобрение на такова събитие може да се осъществи само ако бъде положен доброволен труд преди и след събитието. а не само да се плямпа във форума и да се казва как няма да стане. естествено обаче, някой трябва да оглави една такава група, най-малкото за синхронизиране на силите в една посока. и този някой е добре да има връзка с федерацията, която се пише Домакин на събитието ... поне връзка ! че там, в ръководството, всички са много заети и хич не им е до новости и развитие.
Като гледам в тези дебати вземат участие едва ли не най важните в това направление хора от Управителния съвет на БФРЛ-
отговорника по направление КВ и главен съдия на въпросното състезание LZ1BJ и зам.председателя на УС на БФРЛ LZ1YQ.
LZ2LDS написа:всичко е дъвкано, дъвкано ... не година, не пет
Както казва Любо всичко е дъвкано,дъвкано но....само с дъвчене не става,трябва и да се глътне /въпреки,че някой казват,
че гълтането не е задължително/. По време на много от заседанията на УС на БФРЛ много време се отделя на това
състезание и за съжаление до сега без някакъв видим успех. Направете една работна група от участниците в тези дебати,отсейте
полезните за контеста предложения,направете условия за български контест /не руски и не американски/ като прецените
всички дребни и едри подробности,най вече финансови /а те са много/.Предложете вече готовите условия на приемане
/или отказване/ но не и на дебатиране на УС на БФРЛ и там ще се види какво иска федерацията - голяма организация на
българско КВ състезание на високо ниво или отчитане на някакви действия /както в повечето случаи до сега/.
Трябва да се предложи за приемане нещо готово защото при всички дебати има хиляди мнения и предложения
и накрая нищо не става. Както им казах на последното заседание "трябва комисия,която да работи по въпроса"
/не се отнасяше за контеста но беше по друг,също много важен въпрос/. Направете "комисия",контактувайте по
електронен път и дано стане нещо.Само с приказки във форума,който почти никой от УС на БФРЛ не чете, нищо няма да стане.
Успех.
73


LZ1CY

LZ3FN
Мнения: 89
Регистриран на: 31 авг 2006, 11:38
Контакти:

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ3FN » 03 дек 2014, 16:57

Добър ден момчета. Гледам ,че пак захващате темата .Сега ще ви дам малко информация , за която вие не се сещате да питате . Контеста върви във възходяща посока от 10-ина година . Тази година по своему правим рекорд с около 2000 лога .За сравенение ще ви кажа че на wpx cw събират 4500 ( около ). Много контести могат само да мечтаят за нашата популярност.Ето ви справка http://qrz.ru/contest/rating-contest.phtml .Където и да четете по форумите хората харесват контеста .Защото може да се играе и със 100 вата. Защото Българите сме малко и няма проблем да ни изработят или да ни изпуснат.Защото, никога няма проблем да си намериш cq честота.
Май само на някой от нас все нещо не им харесва а?Всичко се върти около това, че аз ще ти звънна да ме напишеш в лога на 28 . Хайде стига бе.:))) Не преминахме ли тази възраст с фокусите .
Коментираме смяна на условията само касаеща бълргаските участици.Да отпаднат мултовете LZ-LZ. Добре. Това редуцира повече от половината мулт ,който може да съберем за цяло състезание.Остават само зоните.Обикновенно ако попиташ някой от редовните LZ участници, кои зони ще направиш , той по обхвати ще ти ги изброй и най-много да сбърка с една , две.Това напракика означава , че мулта е ясен преди да си почнал контеста и какво остава да се борим за само брой връзки.Аджеба дойдохме ли си на думата и кой ще направи повече връзки. Ами този с голямата мощност , антени и неспирното CQ. Нещата почват да намирисват ....Ами я да ги извадим и да си ги премерим ( тя работата е ясна ).После питам аз този и онзи .Защо не играеш на всички обхвати да даваш множител ?...Ами няма как да играе само с един дипол. Разбира се че ще си седи на един банд и ще си чака питомното. Предлагам( се ) да се премахнат зоните и да се вкара dxcc . Ами щяло да фаворизира редките dxcc.( 4O,T7,Z3,GJ,C3, и т.н.) вярно е но и настоящите условия фаворизират някой станции който са от по интересни зони ,като EA от 37; ЕА8 от 36, 39,21,22,23,24 и т.н. Идеално честни условия няма. Така че трябва да избираме по малката злина .Без промяна, ITU или DXCC. Мен по ми харесва решението с DXCC .Повтарям, че последния абзац касае промяна само за LZ станциите.
Такива промени в условията изискват нов софт за отчитане т.е. пари . Също така се иска и съгласието на КВ менажера, който на практика само отчита състезанието.Желателно е тези който "напират" за промените да се ангажират трайно и с някои от плаките . Както се казва у нас :" акъл не ми давай, пари ми дай"

73 де ЛЗ3ФН



LZ2PL
Мнения: 109
Регистриран на: 14 яну 2009, 16:18

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ2PL » 03 дек 2014, 21:26

Здравйте,
Нямах възможност този път да участвам през цялото време на контеста.
Исках отпуск но не стана."хлопнах някоя връзка" колкото можах през нощта и по
време на работа.
Според ме контеста си е добър и единственната промяна,която би могла де се направи е да
отпаднат мулт за нас.Да се гоним по обхвата и да не се чуваме е живо нещастие.
Друго-федерацията да се Вземе в ръце и да поущрява участниците в ЛЗ контеста.
Раздаването на контест инициали да става с нейно разрешение - на база на активността на
колегата в многото състезания от всякакъв вид.
Всяко състезание е различно и в това е Чара му.

73 Владо LZ2PL/LZ6K



LZ5VV
Мнения: 56
Регистриран на: 04 фев 2014, 21:14

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ5VV » 03 дек 2014, 22:04

Здравейте,
Дори и нищо друго да не се промени догодина,задължително трябва да отпаднe LZ-LZ множителя.Смешно е да се гониме по обхватите,вместо да правим QSO с чужденците.Имам само едно предложение/ако някой го е предложил преди мен,моля за извинение/.
LZ станцийте да имат право да работят на всички обхвати/CW и SSB, но при изпращане на отчета да посочи на кой банд/вид работа да бъде класиран.
Доводите ми затова са:
2010г.-SOSB -35 участника общо
2011г.-SOSB -32 участника общо
2012г.-SOSB- 37 участника общо
2013г.-SOSB- 44 участника общо,
средно 37 човека на година в SOSB. Тези хора могат да направят някое и друго QSO на другите обхвати. На 10м. нощта не се работи, на 80м. обратно.По 50 QSO да направят-достатъчно.Това ще повиши малко динамиката на контеста.Каквито и промени да се направят много нови БГ станций няма да излязат.Както писа Крис "ако на самите хора не им трепва сърцето ,че предстои такова мероприятие значи нямат желание".
Предполагам, че това може да се направи и с изпращането на два лога.Един за класация, друг за проверка.

73 Иво



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ6AJ » 03 дек 2014, 22:58

по молба на Ицо, LZ2HR
припомням кое как е било през 2008 ... не е било по-различно и преди това.
и участниците като че ли не са се много сменили. всеки си държи на неговото, а промяна - никаква !

http://forum.bfra.org/viewtopic.php?f=108&t=317

73


73,
Любо

Отговори