Впечатления от LZ DX Contest 2014

lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от lz1yq » 04 дек 2014, 11:11

С една дума въртим сучим но никой не дава конкректни предложения за развитието на контеста.

Крис



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ1FW » 04 дек 2014, 11:50

lz1yq написа:С една дума въртим сучим но никой не дава конкректни предложения за развитието на контеста.
Крис
Като се пише тук е добре да се изполва "АЗ", а не "никой" или "някой".

Аз дадох предложение да се допитат всички участници в контеста и евентуалните промени в условията да са в посока на оптимално задоволяване на всички пожелания.

Аз мога да помагам при статистическата обработка на резултатите. Давате отчети и казвате какво искате - получавате статистика. Пари или други стимуланти не искам - за мен ще е удоволствие. Само не ме притискайте със срокове... ще го направя когато мога. Предполагам за не повече от два месеца. Два месеца може да са страшно много време за някои, ама аз мога толкова.

Аз не искам (мога, но не искам) да участвам при изготвяне на реалното отчитане на LZ DX Contest и в изработване на крайното класиране. Причините: UA9QCQ е достигнал непостижимо за мен ниво за събиране на отчетите в Интернет, а чешката програма за обработка на резултатите (предполагам, че) е използва много по-съвремеменни методи. Мое участие в която и да било стъпка при изготвяне на класацията би била много голяма стъпка назад.

Толкова от мен. Ако има други нескромни могат и те да кажат какво ТЕ могат и какво ТЕ предлагат.

Поздрави

Сашо, LZ1FW



LZ6AJ
Мнения: 1401
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ6AJ » 04 дек 2014, 12:26

здравейте !
ако ще се тръгва по правилния път :

1. аз много се радвам;
2. аз приканвам всички тук участващи, да приключим с дърдоренето по темата;
3. аз предлагам да се направят две успоредни допитвания - едно към чуждестранните и едно към българските участници, съответно относно условията касаещи всяка от двете групи;
4. аз предлагам въпросите да са отворени, демонстриращи позитивизъм (желание за проучване с цел подобрение) и да не съдържат манипулативно двусмислие;
5. аз мисля, че въпросникът трябва да бъде обсъден и приет на редовно заседание на УС;
6. аз твърдя, че отговорите от едно такова допитване трябва да са равнопоставени - т.е. няма значение дали са получени от първия или последния в класацията на кое да е издание на контеста - всеки глас е глас, ни повече, ни по-малко;
7. аз мога да съдействам за съставянето на списък с е-адреси, до които да се изпратят въпросите;
8. аз смятам, че успоредно с това, е задължително да се контактува по въпроса и на ниво федерации;
9. взависимост от получените резултати и при необходимост, аз бих участвал във формулирането на евентуални изменения в условията и превеждането им на английски език;
...
10. независимо от това, дали всичко изредено по-горе ще се случи, аз правя всичко възможно за популяризиране на LZDX контеста, не само в България и Белгия и не само с редовното си лично участие;
11. донирам и ще продължавам да донирам федерацията и определени нейни изяви, които приветствам и щом съм убеден, че парите ми не отиват в грешна посока;
12. аз написах всичко това, започвайки с малка буква, тъй като не се мисля за повече от никой друг радиолюбител в тази федерация, независимо колко съм дал и независимо колко мога.

73,
Любо


73,
Любо

LZ1BJ
Мнения: 229
Регистриран на: 17 дек 2006, 13:00
Местоположение: Кюстендил

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ1BJ » 06 дек 2014, 15:04

LZ5VV написа: Дори и нищо друго да не се промени догодина,задължително трябва да отпаднe LZ-LZ множителя.Смешно е да се гоним по обхватите,вместо да правим QSO с чужденците.
Който иска да се класира на челно място, ще трябва да се бори за множители. Такава е логиката на всяко състезание.
Аз никога в LZ DX Contest не работя за класиране, а се старая да направя повече връзки.
LZ5VV написа: Имам само едно предложение/ако някой го е предложил преди мен,моля за извинение/.
LZ станциите да имат право да работят на всички обхвати/CW и SSB, но при изпращане на отчета да посочи на кой банд/вид работа да бъде класиран.
В момента това е точно така - няма значение колко връзки и къде са направени, а какво е заявено като категория. Примерно, ако някой е направил 1000 връзки и само 20 от тях са на 3,5 и ако е заявил категория SINGLE-OP 80M, ще бъде класиран в тази категория според резултата от 20-те връзки. Останалите 980 се ползват от проверяващата програма само за чеклог.

73 Бойчо LZ1BJ



LZ1GL
Мнения: 33
Регистриран на: 08 фев 2014, 11:48

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ1GL » 07 дек 2014, 18:35

Бойчо извини ме, но ако "това е точно така" нека бъде изришно упоменато в условията , за да го знаят хоарта, а не да чакат тълкуване от Главния Съдия. Същото се отнася и до правилото за преминаване от един обхват на друг и от един вид работа на друг. Виждам в Руския форум, че не им е било съвсем ясно за какво става въпрос , та са се допитвали до теб да им разтълкуваш какво сме искали да кажем в условията. Трябва да призная, че и на мен не ми е съвсем ясно. Така е омотано, че дори на Български не се разбира, камо ли на Английски. Условията трябва да се пренапишат, така че да бъде ясно и точно и да няма никакво двусмислие.
Освен това, не мога да разбера защо продължаваш да говориш за множители за Българските станции. Въпросът беше решен на едно заседание, на което протоколът така и не видя бял свят. Там беше решено от тази година за Българските участници да отпаднат областите като множител. Хубаво си вижте документите и стига сте се правили на ощипани. Много съм разочарован от начина, по който се опитваш да елеминираш, вече взето решение на Управителния съвет. Все повече се убеждавам, че са нужни радикални промени, не само в условията на контеста, но и в ръководството на Федерацията като цяло.

73, LZ1GL Красимир Латинов



LZ1BJ
Мнения: 229
Регистриран на: 17 дек 2006, 13:00
Местоположение: Кюстендил

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ1BJ » 07 дек 2014, 21:28

Краси, преди да ми задаваш въпроси със заядлив тон, можеше да направиш съответните справки.
LZ1GL написа:Бойчо извини ме, но ако "това е точно така" нека бъде изрично упоменато в условията , за да го знаят хората, а не да чакат тълкуване от Главния Съдия.
http://lzdx.bfra.bg/faqbg.html
Прочети точка 1.
LZ1GL написа: Същото се отнася и до правилото за преминаване от един обхват на друг и от един вид работа на друг. Виждам в Руския форум, че не им е било съвсем ясно за какво става въпрос , та са се допитвали до теб да им разтълкуваш какво сме искали да кажем в условията. Трябва да призная, че и на мен не ми е съвсем ясно. Така е омотано, че дори на Български не се разбира, камо ли на Английски. Условията трябва да се пренапишат, така че да бъде ясно и точно и да няма никакво двусмислие.
Спомням си, че това правило бе по предложение на Валери, LZ2CJ. Аз не бях много съгласен, защото наистина не е много ясно от еднократно четене. Но така се прие и вече около 12 години го има в условията. Описано е и в "често задавани въпроси".
http://lzdx.bfra.bg/faqbg.html
Прочети т.7
LZ1GL написа:Освен това, не мога да разбера защо продължаваш да говориш за множители за Българските станции. Въпросът беше решен на едно заседание, на което протоколът така и не видя бял свят. Там беше решено от тази година за Българските участници да отпаднат областите като множител. Хубаво си вижте документите и стига сте се правили на ощипани.
Не зная кого визираш с това "правили на ощипани". Вероятно се отнася за някой друг, а не за мен.
Казваш, че въпросът бил решен на едно заседание....
Наистина е бил решен, аз не присъствах. Минаха много месеци, но никой от предлагалите и гласувалите това решение не си мръдна пръста да го направи осъществимо - промяна в проверяващия софтуер.
Затова на последния УС предложих това решение да бъде отменено по технически причини - трудно бих отчел контеста, защото трябваше ръчно да преизчислявам резултатите на всички български участници, а това освен загуба на време може да доведе и до грешки и ощетяване на някои участници.
Протоколът от този УС (в груб вид) ми бе пратен от Здравка още на следващия ден, за да го препратя на отговорния от УС за редактирането и публикуването му. Препратих го същия ден. Датата бе 6 ноември. Протоколът още не е публикуван поради липса на време от страна на отговорния за публикуването му. Междувременно публикувах нередактираното копие в темата "Мнение относно LZ DX Contest" на 10 ноември, 11:15pm. Пропуснал си да го прочетеш. Прикрепвам файла и тук.
LZ1GL написа:Много съм разочарован от начина, по който се опитваш да елеминираш, вече взето решение на Управителния съвет. Все повече се убеждавам, че са нужни радикални промени, не само в условията на контеста, но и в ръководството на Федерацията като цяло.
Ха сега ти прецени дали си бил прав, когато си написал горното.
Ако това ще подобри контеста и работата на УС на БФРЛ, съм готов да си подам оставката незабавно - и като LZ DX Contest manager, и като член на УС на БФРЛ.
Прикачени файлове
Protokol_US_05-11-2014.docx
(45.87 KиБ) Свален 294 пъти



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 853
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ3NY » 07 дек 2014, 22:17

Признавам си, до ден днешен не съм прочел веднъж условията на което и да е състезание. След състезанието търся в условията само имейл адреса на който да пратя отчета си. Това го правят поне 80% от участниците в едно такова мероприятие. Камо ли да четат и FAQ. Колкото по-засукани условия им измислите - толкова по-малко играчи ще има и ще се чудим къде са.

Мнението ми е, че трябва първо да се изясни целта на едно такова състезание. Дали да популяризираме нашето движение доказвайки, че можем да направим добър контест и пълен с участници от България, или сме си буукнали 24 часа годишно, за да може няколко български станции да се накефим на пайлап. Участието на LZ според мен трябва да е кауза и без състезателен елемент, а само донорство и чеклог накрая. Това състезание трябва да е РЕКЛАМА на България. Ако все пак има LZ класиране да е само за брой връзки и нищо друго. Все пак виждането си е мое и не държа да го вземате предвид, но е хубаво да си избистри първо целта на всичко. Оставям настрана и факта, че от много години след всеки такъв контест, потича една дискусия за известно време и после изпада в небитието. От противопоставянето не печели никой.

73! Митко


Value has a value only if its value is valued.

LZ1GL
Мнения: 33
Регистриран на: 08 фев 2014, 11:48

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ1GL » 07 дек 2014, 22:28

Ти се правиш на ощипан Бойчо, а не някой друг !
На въпросното заседание бях опълномощен от теб да гласувам с твоя глас, защото не съм член на Управителния съвет, не помниш ли ? Записано е в протокола ! Гласувах точно така, както ме беше упълномощил ти, а сега се отмяташ ! Ти каза, че си готов да приемеш промяна на множителя за Българските станции. Това не можеш да отречеш !
Нима още не си разбрал, че 99% от участниците са против това Българските станции да се гонят по обхватите за множител ? Прочети какво си отговорил на Ивo - LZ5VV и се засрами !
Какво общо има тук софтуера ? Голям проблем ли е да се извади от общия множител на дадена Българска станция броя на работените области и после да се умножи с обикновен калкулатор ? Ако това ти представлява проблем, май наистина е дошло времето да бъдеш заменен като Мениджър на LZ DX Contest.
Това, че Валери бил предложил нещо преди 12 години и то се било приело, изобщо не означава че е написано ясно и разбираемо. Освен това, мястото му не е в често задавани въпроси, а в самите условия. Кой чете често задавани въпроси ? Само този, на който нещо не му е ясно ! Затова повтарям : Условията на LZ DX Contest в този си вид са непълни и неясни. Необходимо е да се огледат детаилно и да се пренапишат.

73, LZ1GL Красимир Латинов



LZ6AJ
Мнения: 1401
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ6AJ » 07 дек 2014, 22:36

добра вечер !

и моите 5 пари по темата ...
LZ1BJ написа: ...
LZ1GL написа: Същото се отнася и до правилото за преминаване от един обхват на друг и от един вид работа на друг. Виждам в Руския форум, че не им е било съвсем ясно за какво става въпрос , та са се допитвали до теб да им разтълкуваш какво сме искали да кажем в условията. Трябва да призная, че и на мен не ми е съвсем ясно. Така е омотано, че дори на Български не се разбира, камо ли на Английски. Условията трябва да се пренапишат, така че да бъде ясно и точно и да няма никакво двусмислие.
Спомням си, че това правило бе по предложение на Валери, LZ2CJ. Аз не бях много съгласен, защото наистина не е много ясно от еднократно четене. Но така се прие и вече около 12 години го има в условията. Описано е и в "често задавани въпроси"...
да, имаше такова предложение от страна на Уоли, но не точно в тази му форма. то касаеше 10-минутно правило за смяна на банда и/или вида работа за всички категории, с изключение на слушателите. което точно след 2-3 години се оказа анахронизъм по отношение на SO2R новаторството.
днес, за този контест, при тези възможности и инструменти за контрол по време на контеста, с които федерацията ни разполага, нещата са много добре фиксирани и разбираеми, поне за мен. и в английската, и в българската версия. (ако има нужда, ще помолим Гошото да ги разясни за братушките в техния форум). не става дума да вземам страна в спора между Краси и Бойчо, става дума, че Мулти-Оп станциите са длъжни да работят поне 10 минути на избран от тях обхват и вид работа и връзки на друг банд (вид работа) през този задължителен период са разрешени, само ако представляват нов множител за съответния участник.
представете си обратното !
и как, след това (пост-контест), по лога може да определи дали участникът е бил наистина M/S или M/2. да не кажем, че и сега не се спазва, и някой ръга с по няколко сигнала, тъй като никой не го следи. но с такова правило в условията, нещата са поне видни и лесно проследими. (тук е мястото да питам Бойчо - търси ли ги проверяващият софт, слага ли марка накрая на реда "нова зона" или "нова LZ-област", от което да се вижда че връзката на друг банд е била за нов мулт ? или го има само на книга ?
...
като потвърждение на написаното от Краси (и не само) ще споделя, че всеки контест който уважава себе си, има условия. и е редно всички уточнения и промени по текстовете да се правят в тях, навреме. а не чрез тълкувания в рубрики като "често задавани въпроси". и е крайно време, преди всяко издание поне да се прозвъняват и актуализират донорите на плаки. моя милост е писан там от 2 години, но нали се сещате, че само по себе си това не е причина да донирам плака докато го пише. а участниците и това гледат - за коя категория каква награда ще има. ами ако донорът през миналата година не желае, или няма възможност да дарява през тази ? не върви някак да слушаме, че безплатната поддръжка на сайта на LZDX от страна на децата на Бойчо, не била осъществена, независимо по какви причини. има КВ-секция, има контест, има сайт, има отговорник, има рефреш. толкова ли е сложно ?
...
по отношение на протоколите - отдавна става ясно, че има проблем. имена - естествено не се споменават ... повечето ги знаем ... или поне повечето
момчета, не е ли време ръководството на нашата федерация да разпише правила за работата на УС - кой какво прави и за какво отговаря ? и ако не го върши, какво следва ?
и колко ли време трябва още да мине, за да се разбере, че докато нещата са концентрирани в ръцете на 4-5 човека и всичко е на доброволни начала, нищо няма да е "както е по белия свят".

73,
Любо
Последна промяна от LZ6AJ на 08 дек 2014, 07:45, променено общо 1 път.


73,
Любо

LZ1BJ
Мнения: 229
Регистриран на: 17 дек 2006, 13:00
Местоположение: Кюстендил

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ1BJ » 07 дек 2014, 22:42

LZ1GL написа:Ти се правиш на ощипан Бойчо, а не някой друг !
На въпросното заседание бях опълномощен от теб да гласувам с твоя глас, защото не съм член на Управителния съвет, не помниш ли ? Записано е в протокола ! Гласувах точно така, както ме беше упълномощил ти, а сега се отмяташ ! Ти каза, че си готов да приемеш промяна на множителя за Българските станции. Това не можеш да отречеш !
Нима още не си разбрал, че 99% от участниците са против това Българските станции да се гонят по обхватите за множител ? Прочети какво си отговорил на Ивo - LZ5VV и се засрами !
Какво общо има тук софтуера ? Голям проблем ли е да се извади от общия множител на дадена Българска станция броя на работените области и после да се умножи с обикновен калкулатор ? Ако това ти представлява проблем, май наистина е дошло времето да бъдеш заменен като Мениджър на LZ DX Contest.
Това, че Валери бил предложил нещо преди 12 години и то се било приело, изобщо не означава че е написано ясно и разбираемо. Освен това, мястото му не е в често задавани въпроси, а в самите условия. Кой чете често задавани въпроси ? Само този, на който нещо не му е ясно ! Затова повтарям : Условията на LZ DX Contest в този си вид са непълни и неясни. Необходимо е да се огледат детаилно и да се пренапишат.

73, LZ1GL Красимир Латинов
Много се засрамвам и обявявам позицията за LZ DX Contest Manager за свободна.
Аз от 2-3 години пиша, че търся на кого да предам щафетата. Засега никой не се е обадил.
Понеже виждам, че си наясно какви промени в условията трябва да се направят а и имаш опит в отчитането на LZ Open, ти предлагам ти да го поемеш.
Тазгодишния аз ще го отчета, защото работата по пристигащите логове съм я свършил поне на 80%.
Но ако имаш желание и него ще ти го преотстъпя.

73 LZ1BJ



lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от lz1yq » 10 дек 2014, 10:45

Отново пускам предложенията за промяна в условията за LZ DX CONTEST с малки изменения като mix означава CW + SSB без RTTY. :D

SOAB MIX HP
SOAB CW HP
SOAB SSB HP
SOAB MIX LP
SOAB CW LP
SOAB SSB LP
SOSB 10M CW/SSB MIX HP/LP
SOSB 15M CW/SSB MIX HP/LP
SOSB 20M CW/SSB MIX HP/LP
SOSB 40M CW/SSB MIX HP/LP
SOSB 80M CW/SSB MIX HP/LP
M/M HP MIX HP
M/2 HP MIX
M/2 LP MIX
M/S HP MIX
M/S LP MIX
SWL
BG станциите:
РАПОРТ:
LZ - RS/RST + OBLAST
НЕ LZ - RS/RST + ITU ZONE / може ако се приеме и WAZ зоната/
ТОЧКИ :
За всяка връзка се LZ 10т.
за връзки с същия континент 1т.
за връзки с друг континент 3т.
Връзки межди LZ станции 1т. като отпада областа като множител.
МНОЖИТЕЛ: За LZ станции:
брой на връзки .
МНОЖИТЕЛ за НЕ LZ станции :
Брой на връзки + брой зони + страните по DXCC.
НАГРАДИ:
Плаки на първите във всяка категория.
На останалите -второ и трето място Грамоти/ може и в електронен вид /
На всички останали Сертификат за участието си в Електронен вид.


Имаме още малко време за размисъл и конкректни предложения. Предлагам БФРЛ да се ангажира с определянето на работна група по изчистване на условията за LZ DX CONTEST и на следващото заседание да се определят хората, предложението беше направено от LZ1CY и според мен така трябва да стане.
Още веднъж апелирам хората които са задължени да пускат решенията на Събрания на УС във сайта да спазват сроковете( отново се закъснява драстично ).


73! LZ1YQ



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ1FW » 10 дек 2014, 11:47

Ако крайния резултат е пропорционален на квадрата на направените радиовръзки, то
1. въвеждането на допълнителни множители направо се обезсмисля
2. десетте точки за българи се обезценяват.
lz1yq написа: МНОЖИТЕЛ: За LZ станции:
брой на връзки .
МНОЖИТЕЛ за НЕ LZ станции :
Брой на връзки + брой зони + страните по DXCC.



LZ6AJ
Мнения: 1401
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ6AJ » 10 дек 2014, 13:46

:D
така, така Сашо ... но се опасявам, че някои не го разбират, представено по този начин.
най-добре е, ако можеш нагледно да покажеш с даден пакет резултати, независимо от кое издание на LZ - какво и защо е било, и какво и как ще се промени.
(въпреки, че всичко е строго индивидуално - колко са множителите LZ и колко ITU в демонстрационния прозорец)

73


73,
Любо

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ1FW » 10 дек 2014, 14:39

Мога да го кажа по-просто: когато резултата зависи от квадрата на радиовръзките няма смисъл да гониш множители. Печели човека с най-много връзки. При претендентите една нова връзка сама по себе си ще носи ДВА пъти повече точки в сравнение с точките от един нов множител.
В този си вид предложението ще обезличи състезанието и ще го превърне в надпревара кой ще направи най-много радиовръзки, независимо с кого.
LZ2LDS написа::D
така, така Сашо ... но се опасявам, че някои не го разбират, представено по този начин.
най-добре е, ако можеш нагледно да покажеш с даден пакет резултати, независимо от кое издание на LZ - какво и защо е било, и какво и как ще се промени.
(въпреки, че всичко е строго индивидуално - колко са множителите LZ и колко ITU в демонстрационния прозорец)

73



LZ3FN
Мнения: 89
Регистриран на: 31 авг 2006, 11:38
Контакти:

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ3FN » 10 дек 2014, 15:35

Понеже усещам , как някой се кани да затрие контеста ( за справка вж. нагоре) Аз тази година играх от другата страна на "оградата".

Повече няма да пиша ..каквото имах да кажа го писах в предния пост ...Но май не са го чели тук пишещитите.

LZ3FN

П.С. Крис , забравил си М/М :)))) и М/М LP и М/М qrp
Последна промяна от LZ3FN на 10 дек 2014, 15:53, променено общо 1 път.



lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от lz1yq » 10 дек 2014, 15:52

"Добър ден момчета. Гледам ,че пак захващате темата .Сега ще ви дам малко информация , за която вие не се сещате да питате . Контеста върви във възходяща посока от 10-ина година . Тази година по своему правим рекорд с около 2000 лога .За сравенение ще ви кажа че на wpx cw събират 4500 ( около ). Много контести могат само да мечтаят за нашата популярност.Ето ви справка http://qrz.ru/contest/rating-contest.phtml .Където и да четете по форумите хората харесват контеста .Защото може да се играе и със 100 вата. Защото Българите сме малко и няма проблем да ни изработят или да ни изпуснат.Защото, никога няма проблем да си намериш cq честота.
Май само на някой от нас все нещо не им харесва а?Всичко се върти около това, че аз ще ти звънна да ме напишеш в лога на 28 . Хайде стига бе.:))) Не преминахме ли тази възраст с фокусите .
Коментираме смяна на условията само касаеща бълргаските участици.Да отпаднат мултовете LZ-LZ. Добре. Това редуцира повече от половината мулт ,който може да съберем за цяло състезание.Остават само зоните.Обикновенно ако попиташ някой от редовните LZ участници, кои зони ще направиш , той по обхвати ще ти ги изброй и най-много да сбърка с една , две.Това напракика означава , че мулта е ясен преди да си почнал контеста и какво остава да се борим за само брой връзки.Аджеба дойдохме ли си на думата и кой ще направи повече връзки. Ами този с голямата мощност , антени и неспирното CQ. Нещата почват да намирисват ....Ами я да ги извадим и да си ги премерим ( тя работата е ясна ).После питам аз този и онзи .Защо не играеш на всички обхвати да даваш множител ?...Ами няма как да играе само с един дипол. Разбира се че ще си седи на един банд и ще си чака питомното. Предлагам( се ) да се премахнат зоните и да се вкара dxcc . Ами щяло да фаворизира редките dxcc.( 4O,T7,Z3,GJ,C3, и т.н.) вярно е но и настоящите условия фаворизират някой станции който са от по интересни зони ,като EA от 37; ЕА8 от 36, 39,21,22,23,24 и т.н. Идеално честни условия няма. Така че трябва да избираме по малката злина .Без промяна, ITU или DXCC. Мен по ми харесва решението с DXCC .Повтарям, че последния абзац касае промяна само за LZ станциите.
Такива промени в условията изискват нов софт за отчитане т.е. пари . Също така се иска и съгласието на КВ менажера, който на практика само отчита състезанието.Желателно е тези който "напират" за промените да се ангажират трайно и с някои от плаките . Както се казва у нас :" акъл не ми давай, пари ми дай"

73 де ЛЗ3ФН"

Хайде сега дай пояснения или най вече конкректно предложение. Тук никой не НАПИРА или иска да затрие контеста а напротив , да извлечем най доброто от другите контести и да го приложим в нашия.

73! Крис



LZ3FN
Мнения: 89
Регистриран на: 31 авг 2006, 11:38
Контакти:

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ3FN » 10 дек 2014, 15:58

Това с червения текст не е ли ясно ?!
Аз не подкрепям добавянето на безброй категорий.

От друга страна не подкрепям смяна на условията за чуждите участници по никакъв начин.

За лз/лз вече съм писал .

Това за мулта за чужденци дето си го писал да е itu+ dxcc е пълно самоубииство на контеста и пряко на българиските участници . Само ти си знаеш какво си имал в предвид.

лз3фн



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от lz2be » 10 дек 2014, 17:05

Здравейте,

мнението ми относно промените почти на 100% се покрива с казаното от LZ3FN.
1. За българските стн множител да са страните по DXCC вместо сегашните ИТУ+окръзи. Никаква друга промяна, всичко си остава както е сега.
2. За чужденците условията да си останат такива, каквито са сега. Склонен съм евентуално да се разделят в отделни класации HP и LP SOAB.

73! Боян



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от lz2rs » 10 дек 2014, 21:21

Подкрепям напълно Христо LZ3FN и Боян LZ2BE !
Предложението на LZ1YQ - /за 2-ри път/ да няма QRP категория ме учудва.С много малко
изключение,в повечето добри и мн.добри контести има QRP категория!Аз също мисля,че LZ DX Contest е
утвърден с достатъчно престиж.Усещам,че заради нечие СИЛНО субективно мнение,може да се развали контеста!!
Дано не го допуснем!
73! Румен LZ2RS



LZ6AJ
Мнения: 1401
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ6AJ » 10 дек 2014, 21:23

lz1yq написа:Отново пускам предложенията за промяна в условията за LZ DX CONTEST с малки изменения ...
Крис,
чии са тези предложения ?
лично твои ли ?
или на някой клуб ? (нали федерацията беше сдружение на клубове)

не за друго, а защото очаквам да ги видим в този им вид като точки от дневния ред на някой от следващите УС.
затова ти предлагам (за пореден път), да не се излагаш с тия M/2 LP и подобни ...

а относно :
lz1yq написа: МНОЖИТЕЛ за НЕ LZ станции :
Брой на връзки + брой зони + страните по DXCC.
меко казано - не е разумно да се бяга от български множители.

според мен, по-добре би било да се търси баланс на българските множители дотолкова, че те да са приблизително равни на втория вид, в случая - ITU.
иначе какъв е проблемът ? има начин те да бъдат изкуствено увеличавани ... поне до 676.
на теория най-доброто е баланса.
иначе казано ориентировъчното равенство между единия и другия вид множители. елементарно е :
n * n = n²
(n+1) * (n-1)= (n² - 1)
(n+2) * (n-2)= (n² - 4)
........
квадратът винаги печели и колкото повече расте девиацията, толкова повече намалява и крайния резултат.
иначе - колко му е да се направи предварителен списък на двубуквени комбинации AA-ZZ, да се раздаде от организатора на контеста на всички желаещи участници и всеки ще бъде единствен множител на всички банди. и ще се кефи, и няма да съжалява що от Стара Загора били 20 участника, а от Сливен само един и той бягал от пайл-ъп, завалията (нищо лично към никого, в коя да е област на LZ) ...
но това ли е целта ? казах, че няма да коментирам условията за LZ-участниците. от есента на 2002 насам - почти едно и също.

хубава вечер,
73 !


73,
Любо

LZ2HR
Мнения: 289
Регистриран на: 29 май 2007, 12:32

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ2HR » 10 дек 2014, 22:30

Здравейте момчета !!!
Моето мнение е следното....(посочвал съм го и в стари писания)
При възможност да отпадне ЛЗ-ЛЗ мулт , но не и точка за връзка.
( ако може да се промени програмата за проверка)
Всички до сега съществуващи категории да са разбити по мощност. (много хора се възмущават че са в един "кюп")
Смятам че това е лека козметична промяна .
Навярно има и друго за "дялане " .......(но радикална промяна да не ни навреди)

73 и весели празници !!



LZ1BJ
Мнения: 229
Регистриран на: 17 дек 2006, 13:00
Местоположение: Кюстендил

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ1BJ » 10 дек 2014, 22:44

Прочитайки поредната дискусия за промяна на условията на LZ DX Contest имам чувството, че има опасност контестът да бъде съсипан в такава степен, че после години да не може да бъде възстановена популярността му, каквато е към днешна дата.
Аз съм категоричен, че си подавам оставката като менажер на контеста.
Тазгодишния ще го отчета, защото е твърде късно някой друг да поеме нещата около отчитането.
Ето какво съм писал преди време и всичко написано е актуално и в момента.
lz1bj написа: Re: LZ DX Contest 2010
by LZ1BJ » Sun Oct 23, 2011 12:37 am
…………………………………………….
Ако се наложи мнението да се променят условията, предлагам да се процедира по следния сценарий:
1. Намиране на нов Contest Manager, който ще има желанието (а и ще поеме задължението) да отчита контеста при новите условия
2. Намиране на програмист, който би се наел да напише софтуер за проверка при новите условия. Може да се ползва и руската програма с написването на нов модул.
3. Тестване на програмата с наличните логове от стари години
4. Обявяване на новите условия и написване на писма до поддържащите логинг програмите от рода на N1MM, SuperDuper и т.н. за нанасяне на съответните корекции.
Аз се занимавам с отчитането на LZ DX Contest някъде от 1992 г. и вече ми идва в повече. С удоволствие бих предал щафетата на някой друг.
Т.е. преди каквито и да било обсъждания на промени в условията ТРЯБВА ДА СЕ НАМЕРИ КОЙ ЩЕ ГО ОТЧИТА.
Горното съм го писал на 23 октомври 2011 г. Досега никой не е изявил желание да поеме нещата с отчитането.
Освен ако предлагащите промените в условията имат предвид някого, но не ни го казват...
Мога подробно да опиша в какво се състои работата по отчитането.
И така: Кой ще се наеме с отчитането на LZ DX Contest 2015, 2016, 2017 и т.н. ?
Нека да изберем най-напред менажер на контеста и после да се предприемат стъпки с промяна на условията, софтуера, сайта и т.н.

73 de LZ1BJ
LZ DX Contest Manager (в оставка)



LZ5VV
Мнения: 56
Регистриран на: 04 фев 2014, 21:14

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ5VV » 10 дек 2014, 23:13

Здравейте,
добре,че сме малка държава.Ако бяхме като Русия, да са изписани по 5-10 страници във форума на ден. Забравяш за какво иде реч.
1. НИКАКВА промяна за чужденците, ако отпаднат LZ областите, какъв LZ DX Contest е.
2. LZ-LZ mult. - ОТПАДА - Ciao bambino
3. Оправяне на категорийте.
4. LZ mult. - зони + DXCC /на мен ми е все едно,не се боря за класиране.Плаки не ми трябват/.
5. Всички важни условия да са написани където трябва, а не във FAQ,MAC,BAC...Защото питах 5-6 човека и никой не знаеше ,че може да работи където си иска ,и да го класират SB. А това ми се струва важно. Непознаването на правилата не е оправдание, ама все пак да напишем нещата по-разбираемо.

73 , Иво
Последна промяна от LZ5VV на 10 дек 2014, 23:50, променено общо 2 пъти.



LZ6AJ
Мнения: 1401
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ6AJ » 10 дек 2014, 23:30

Бойчо, здравей !
четох за твоето решение преди няколко дни, дошло най-вероятно вследствие на разменените ви реплики с Краси Латинов.
тогава се въздържах, но сега бързам да ти напомня, че тук темата е "Впечатления от LZDX Contest 2014".
поне на мен ми е скучно някой да ме плаши с лични решения, каквито и да са те. отвори си подходяща тема във форума и трупай мнения и коментари. а най-вероятно като му дойде времето, може и друг да я отвори, ако не си успял първи.
така и не можах да си обясня, що за позиция отстояваш вече години наред: "докато аз отчитам този контест, аз ще казвам какви ще са му условията". това помага ли ти да се чувстваш по-добре ?
преди малко, чета списък от предложения на Крис - подобно поведение. като станете членове на УС на БФРЛ - ваша собственост ли става контестът ? по-полека пипайте бре, хора ! става дума за съществуващо и известно мероприятие. не го изтърбушвайте с хастара навън. но и не го оставяйте да става отживелица, дайте възможност на тези, които имат уместни идеи и могат по някакъв начин да помогнат за неговото актуализиране, подобрение и усъвършенстване ... естествено след дебат и доказване на необходимост.
...
съберете 51% отзиви от чуждестранните радиолюбители, участвали в контеста поне веднъж през последните 10 години "КОНТЕСТЪТ НЯМА НУЖДА ОТ ПРОМЯНА НА УСЛОВИЯТА" и нещата ще са ясни и демократични. съберете 51% отзиви от чуждестранни радиолюбители, които не са участвали през последните 10 години в контеста, но са редовни седмица по-късно "ПРИ НИКАКВИ УСЛОВИЯ НЕ БИХ УЧАСТВАЛ В LZ DX CONTEST" и никой няма да говори за това, че условията са основното, което отблъсква чуждестранните участници.
(подобни може би трябва да са критериите и по отношение на условията за LZ-участниците)
...
вместо да изкажете мнение относно предложението за широко допитване, анкета или както там се измисли заглавието му - току излезе някой, направи се на ощипан, след него друг - той пък обиден, още малко публиката вкупом ще заридае. кой кого упълномощил да го представлява на УС, пък как да гласува, пък той как гласувал, пък текста в точката бил внезапно променен, пък интерпретации безброй !
сякаш не сте интересни, хора с бели коси ...

73


73,
Любо

LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ1CY » 10 дек 2014, 23:36

LZ1BJ написа:Нека да изберем най-напред менажер на контеста и после да се предприемат стъпки с промяна
От 2 години се боря с УС на БФРЛ да изберат дипломен менаджер.
След нечувано досаждане от моя страна на последното заседание на
УС беше набеден един човек.Дано да се получи нещо. Блажени са вярващите.
С риск да стана досаден отново казвам,че само с "дъвчене" не става,
трябва и да се "преглътне".
73


LZ1CY

LZ6AJ
Мнения: 1401
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ6AJ » 11 дек 2014, 08:51

добро утро !
LZ5VV написа:...добре,че сме малка държава.Ако бяхме като Русия, да са изписани по 5-10 страници във форума на ден. Забравяш за какво иде реч...
да не ти пука, колега !
и пет години да пропуснеш от сериала, все едно до вчера си го гледал редовно - промените са толкова динамични, колкото са в колумбийска сапунка. :lol:

73


73,
Любо

LZ3NY
Site Admin
Мнения: 853
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ3NY » 11 дек 2014, 09:15

Здравейте

Преди година говорих с HA1AH за контест робот и човека изяви готовност да го продаде на БФРЛ срещу еднократна сума от 400 евро, в които се включва и настройката според специфичните условия на контеста. От тогава не зная как са се развили разговорите му с БФРЛ.
Личното ми мнение е, че този софтуер би помогнал изключително много на Бойчо в обработката на логовете и би намалил времето до изкарването на резултатите в пъти. От там нататък всичко зависи от УС на БФРЛ. Този контест робот бележи все по-голяма популярност по света и хората го познават.

http://ha-dx.com/contestevaluator/

73! LZ3NY


Value has a value only if its value is valued.

lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от lz1yq » 11 дек 2014, 09:21

Здравей Любак, това че съм член на УС не ми дава право да налагам мнение /това са само мой предложения/а напротив, всички мнения които са предлагат се гласуват след дебат. В същия момент не съм съгласен всички да са в един кюп по мощности, не съм съгласен някой с 5вт да се опитва да прави пайлап и да изнервя 80% от викащите го , не съм съгласен да се търсим по телефоните или скайп за да осъществим контакт на високите банди, не съм съгласен БГ станциите даже да участват в класацията . Адашче, миналата година коментирахме с теб същите тези неща и беше стигнал до моето мнение че трябват промени, освен това не ми хвърляй прах в очите с това М/М LP ,M/M qrp :lol: .
Ако някой е останал с впечатлението че искам да се правя на интересен с тези мой предложения искам най отговорно да заявя че нямам никакви такива амбиции. Най лесно и безболезнено е да се откажа от всички мой "НАПЪНИ " за промяна и да си гледам кефа, и може би това е най разумния ход. Всички мой предложения ще бъдат предложени на следващия УС и повече няма да повдигам този въпрос. Явно че много хора се страхуват да приемат някой чужди мнения.Състезанието не е мое или на някой от УС на БФРЛ а на всички нас и всички ние сме заинтересувани да се развива в правилна посока.

73! LZ1YQ



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от lz1fy » 11 дек 2014, 13:00

Ужаас....!
Как може член на УС, отговарящ за КВ дейността, да обижда по
такъв жесток начин БГ радиолюбители, работещи с малка мощност!!!!
"... не съм съгласен някой с 5вт да се опитва да прави пайлап и да изнервя 80% от викащите го...",
написал LZ1YQ....!
Алоооо! За какво става дума бре? Ако някой с 5 вт е направил пайлъп и изнервя 80% от викащите го, значи че
не чува, а не че е с 5 вт.!!!!
По-голяма е трагедията при тези, които изнервят 80% от викащите ги, излъчвайки с 3кW.....!
Май доста хора се хвърлиха по мощности и забравиха да ходят редовно на ушен лекар....!!!
Ужаааас....!



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от lz2rs » 11 дек 2014, 19:23

Павка,
няма случайни неща-има случайни хора на неслучайни места!
Така е в политиката,икономиката,всъщност навсякъде вече в нашата Родина!
LZ1YQ написа: не съм съгласен някой с 5вт да се опитва да прави пайлап и да изнервя 80% от викащите го.
Моля за уточнение-като член на УС на БФРЛ ли го казваш и помисли ли,преди да го напишеш?
Десетки хиляди QRP-сти в цял свят намират смисъл в удоволствието да работят с малка мощност,по време
на контести това е просто едно допълнително предизвикателство за най добрите контестмени,които успяват да чуят
и направят QSO с тях.Да,и с 5 вата при подходяща антена и QTH се прави пайлап и въобще не се чувства някакво изнервяне.
А пък ако искаш не се обаждай,продължавай си CQ HP и толкова.
Спомням си на последните 3 големи контеста WPX,IARU,WWDXCW-особено на IARU contest около 95% от връзките ми / QRP / с USA
бяха сполучливи още от първото викане,същото се повтори -около 80% на WWDXCW ,така че всичко зависи от умението на
всеки от нас.Когато има CONDX даже и с жични антени QRP сигнала се чува добре-апаратурите вече са с достатъчно добри параметри!
Всеки радиолюбител си има собствено виждане, QRP-стите намират удоволствие като работят с малка мощност-това лошо ли е?
Надявам се,че Крис ще преосмисли написаното от него?.
73! Румен LZ2RS



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от lz1fy » 11 дек 2014, 20:02

Румба,
Ще добавя само още един факт, който винаги ме е впечатлявал и
ме е правил горд, че се занимавам с това прекрасно хоби!
Често ми се е случвало , по време на пайлъп, независимо дали е
контест или DX, да чуя "...ONLY QRP.."!!!! Тогава настъпва "истинската"
тишина на честотата и всички дават път на н.в. QRP-то...КРАСОТАААА....!
Поздравявам също така QRP-истите от Казанлък !!!

73's
Павел



LZ1UK
Мнения: 63
Регистриран на: 12 яну 2014, 14:37

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ1UK » 12 дек 2014, 17:07

Здравейте,
доста off topic...и няколко пъти се канех да пиша и се отказвах...но ето и моите пет ст'инки.

1.Не променяйте условията/множители и точки/.
Това няма да повиши активността и участието на чуждестранните участници.
Напротив - ефекта може да е отрицателен.

2.Разделете участниците само по мощност, като категориите за чуждестранни участници да са:
SOAB Mixed HP
SOAB CW HP
SOAB SSB HP
SOAB Mixed LP
SOAB CW LP
SOAB SSB LP
SOAB Mixed QRP
SWL
SOSB Mixed/80,40,20,15,10/
MOST AB Mixed

3.Всеки член на УС и КС на БФРЛ и представителя на БФРЛ в IARU R1 да направят поне по 500 QSO.

4.Не работете само на CQ/F1/.
Потърсете по обхватите и повикайте всяка станция, която вика CQ LZ.

5.Правете QSO на всички обхвати, CW и SSB, а после заявете резултат за класиране в категорията в която искате да се класирате.

6.След толкова години доброволен труд по отчитането на състезанието, благодарете на LZ1BJ.

7.Потърсете нов Contest Manager.

8.Всеки, който има приемо-предавател и някаква жица за антена, и може да отдели време от задълженията си през уикенда - да направи по максимално възможния брой връзки и да прати отчет.

9.За LZ-LZ връзки и множители - въпрос на избор на всеки.

73 de LZ1UK



lz3yy
Мнения: 220
Регистриран на: 28 окт 2006, 21:03

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от lz3yy » 12 дек 2014, 17:54

премахнато
Последна промяна от lz3yy на 11 яну 2015, 21:21, променено общо 1 път.



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Впечатления от LZ DX Contest 2014

Мнение от LZ1CY » 12 дек 2014, 19:29

lz1yq написа:не съм съгласен някой с 5вт да се опитва да прави пайлап и да изнервя 80% от викащите го
LZ1UK написа: 3.Всеки член на УС и КС на БФРЛ и представителя на БФРЛ в IARU R1 да направят поне по 500 QSO.
Да вземем да отворим една тема "бисери". Започнаха да се събират. Мислех,че само в
раздел "пазар" на форума ще има Пловдивски бисери но ето че и тук се събират.
Само не ми е ясно тези всички предложения към кого са? Кой е координатор,кой събира предложенията?
Няколко пъти ви казах как се правят предложения.Ако продължавате да "дъвчите" ще се събере много и
няма да може да се преглътне. Ако искате да направите нещо-направете го както се прави,ако искате да
си чешете езиците- това е друга работа. Не става само с по 5 стотинки, трябва по сериозни вноски.
73


LZ1CY

Отговори