Репитрите в страната колко и къде са?

Комуникации над 30 MHz
LZ1MDK
Мнения: 92
Регистриран на: 24 апр 2011, 08:34

Re: Репитрите в страната колко и къде са?

Мнение от LZ1MDK » 11 яну 2014, 18:20

Здравейте, от известно време в таблицата с репитрите не работи показването на картата, доколкото имам информация: от Гугъл са сменяли нещо по софтуера, и френската точка за обработка не работи. Има нов адрес : http://no.nonsense.ee/qth/map.html , за връзка на географска карта и QTH локатор, работи добре и бързо, може да се пренасочи софтуера за показване местоположението на репитрите. Допълнение: току що открих че френската точка отново е активна : http://f6fvy.free.fr/qthLocator/fullScreen.php, но нашата таблица не тръгва.
73' Кирил



LZ2CM
Мнения: 159
Регистриран на: 30 ное 2009, 07:28

Re: Репитрите в страната колко и къде са?

Мнение от LZ2CM » 03 юли 2014, 12:16

Здравейте! В северозапада започна изместване от ТВ канал S06!Досега канала на R-6 беше "пълен" с QRM но вече няма и следа в Монтана и някой села .Може да е напълно изоставен но несъм имал време да обходя региона.73!



LZ3FN
Мнения: 89
Регистриран на: 31 авг 2006, 11:38
Контакти:

Re: Репитрите в страната колко и къде са?

Мнение от LZ3FN » 13 дек 2014, 13:50

Момчета може ли някой да ми даде честотите на репитъра над Слънчев бряг на 430мхз?

73 де лз3фн



LZ2AB
Мнения: 175
Регистриран на: 04 май 2009, 16:21

Re: Репитрите в страната колко и къде са?

Мнение от LZ2AB » 13 дек 2014, 21:43

http://repeaters.lz1ny.net/cgi-bin/repeaters.py
Докторе погледни тук.
под № 29 LZ0SEA на Еделвайс



LZ1MDK
Мнения: 92
Регистриран на: 24 апр 2011, 08:34

Re: Репитрите в страната колко и къде са?

Мнение от LZ1MDK » 28 фев 2015, 08:59

Здравейте,
при разговор с колеги от Пловдив ме информираха за нов репитер който се е появил на 430 мхц и се действа с около 10в от някои части на града и не знаят къде се намира, честоти RU758 номер 46, в таблицата такъв има в записан в района на Русе и ми стана интересно, развъртях антената и ми излезе от юг. Оказа се че в Димитровград от около година е монтиран на най-високото място в града с антена от LZ1DJ и работи много добре. Действам го с 5в и насочена антена без проблем от Стара Загора. Моля да се допълни иформацията в таблицата.
73 Кирил



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Репитрите в страната колко и къде са?

Мнение от LZ1FW » 28 фев 2015, 09:32

Добра е идеята таблицата да се освежи с актуална информация за действащите репитри. За това обаче освен честота са необходими и координати, ако има и данни за мощността и антената ще е идеално. Пък и за модулация, че C4FM не виждам в таблицата...

После през месец май аз ще взема данните от таблицата и на базата на Radio Mobile ( http://www.cplus.org/rmw/english1.html ) ще се опитам да направя карта на покритието на българските репитри. С програмата се боря отново от няколко месеца... с променлив успех :) Ако някой вече си е играл с тази програма и с данните за българските репитри нека сподели конфигурационните файлове, да не почвам аз отначало.
LZ1MDK написа:Здравейте,
при разговор с колеги от Пловдив ме информираха за нов репитер който се е появил на 430 мхц и се действа с около 10в от някои части на града и не знаят къде се намира, честоти RU758 номер 46, в таблицата такъв има в записан в района на Русе и ми стана интересно, развъртях антената и ми излезе от юг. Оказа се че в Димитровград от около година е монтиран на най-високото място в града с антена от LZ1DJ и работи много добре. Действам го с 5в и насочена антена без проблем от Стара Загора. Моля да се допълни иформацията в таблицата.
73 Кирил



LZ1PUB
Мнения: 27
Регистриран на: 22 мар 2015, 19:56

Re: Репитрите в страната колко и къде са?

Мнение от LZ1PUB » 26 апр 2015, 09:54

LZ1FW написа:Пък и за модулация, че C4FM не виждам в таблицата...
Колеги,

скоро се сдобих с ft-1de и претърсих където можах в Интернет с надеждата да намеря информация дали и къде има цифрови репитри на Yaesu, които да поддържат C4FM.

За мое най-голямо съжаление успях да попадна единствено на съобщение на сайта на Интегра, което кратко уведомява, че СУАТ са монтирали нов цифров ретранслатор на Yaesu на Черни връх - LZ0DOE 439.000.

По нищо не изглежда да мога да се справя и да се свържа с въпросния репитер в цифров режим. Разбира се не изключвам проблема да е в задклавиатурното устройство - т.е. в мен и затова искам да попитам - има ли в момента в България (в идеалния случай - около София) ретранслатор, който да е с активиран "истински" цифров режим и C4FM. Доколкото знам тези ретранслатори са цяло чудо на техниката и е възможно да работят както в цифров, така и в аналогов или пък смесен режим, но така или иначе не можах да намеря нищо конкретно за България. Моля който има допълнителна информация по въпроса да я сподели тук - предполагам, че ще е полезно за всички, които поглеждат към цифровите технологии. За D-STAR има изписано доста, а C4FM сякаш остава на заден план в България...

73,
Митко



LZ1MDK
Мнения: 92
Регистриран на: 24 апр 2011, 08:34

Re: Репитрите в страната колко и къде са?

Мнение от LZ1MDK » 26 апр 2015, 22:27

Здравейте,
чета редовно форума, събирам информация и не мога все още да си отговоря на въпросите кога и дали да си сменя аналоговото FM токи с цифрово?
Защо?
- 1-во най-важно : има огромно количество инсталирани аналогови репитри и на двата банда, радиа на цени вече от по 30-тина долара двубандови.
- за цифровите има различни несъвместими стандарти. В началото се появи D-star (GMSK модулация)- но такива радиа няма на достъпни цени.
На прилични цени са радиа с модулация 4FSK-dPMR - TYT, Kirisun, Tytera, по тоя стандарт има и радиа и на големите производители. Цени около 138 долара за двубандово радио с GPS- аналогово-цифрово(китайско) Има и радиа с C4FM модулация.
- появяват се репитри с изброените модулации.
И сега накъде, кой стандарт ще приемем за да можем да се чуваме едни други?

73'Кирил



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Репитрите в страната колко и къде са?

Мнение от LZ3NY » 26 апр 2015, 22:46

LZ1MDK написа: И сега накъде, кой стандарт ще приемем за да можем да се чуваме едни други?

73'Кирил
С настъпването на летния сезон мястото на срещата обикновено е 144.300 SSB :lol: Без помощта на каквито и да е спомагателни радиосредства.
Скоро изрових на сайта си една позабравена директория със записи на 2m, които съм правил за демо през 2009-2010. http://www.lz3ny.info/sounds/ Има интересни неща.

73! Митко
LZ3NY


Value has a value only if its value is valued.

LZ1PUB
Мнения: 27
Регистриран на: 22 мар 2015, 19:56

Re: Репитрите в страната колко и къде са?

Мнение от LZ1PUB » 27 апр 2015, 08:19

LZ1MDK написа:И сега накъде, кой стандарт ще приемем за да можем да се чуваме едни други?
Според много хора бъдещето е в DMR. Icom се опитаха да наложат D-STAR, но по всичко изглежда, че максимума вече е достигнат, хората са ядосани от цените, останали твърде дълго на атрономически нива. Yaesu се забавиха твърде, твърде много с техния Fusion - макар и по-модерен като технология и качество от D-STAR. Пък и вече сякаш няма кой да се довери на една фирма да контролира любителска технология.

DMR е отворен стандарт, изключително модерна и бързо набираща популярност технология. Уморени от игричките на двата "гиганта" по всичко изглежда, че радиолюбителите в света са склонни да изпратят D_Star и Fusion леко-полеко в историята и да "върнат" любителското цифрово радио там, където би трябвало да бъде - при свободните и отворени технологии и стандарти, достъпни свободно за всички производители и любители конструктори. Но Icom и Yaesu са силни, продължават да се опитват да се наложат и едва ли някой може да предвиди колко време ще отнеме да се наложи нещо, приемливо за всички.



LZ1PAZ
Мнения: 7
Регистриран на: 09 мар 2015, 10:51

Re: Репитрите в страната колко и къде са?

Мнение от LZ1PAZ » 23 окт 2016, 22:47

Здравейте, понеже от известно време сайта с репитрите не работи.
http://repeaters.lz1ny.net/cgi-bin/repeaters.py

Има ли някакъв друг сайт от където може да се видят тези данни ?



lz1wdx
Мнения: 356
Регистриран на: 25 ное 2010, 10:11
Контакти:

Re: Репитрите в страната колко и къде са?

Мнение от lz1wdx » 24 окт 2016, 08:19



73de LZ1WDX /Стефан Александров/

lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Репитрите в страната колко и къде са?

Мнение от lz1kz » 06 фев 2017, 16:21

http://repeaters.lz1ny.net/cgi-bin/repeaters.py
В страницата има възможност да се въвеждат данни за репитри само от регистрирани български радиолюбители, но записът става видим едва след одобрение от администратор, за да няма изненади. В момента се наброяват около 75 реално работещи ретранслатори на 2м и 70см.


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

LZ3YG
Мнения: 10
Регистриран на: 17 май 2015, 17:43

Re: Репитрите в страната колко и къде са?

Мнение от LZ3YG » 30 юли 2018, 15:34

Да събудя малко "позадрямалата" тема ..... от миналата седмица от Шуменското плато вече работи новият R-14 LZ0SMM с отговорник LZ4ZD - Злати, благодарение на неговите и общи усилия на шуменската група радиолюбители новата придобивка е факт.... !!!! Да си я ползваме дълги години без технически проблеми! Хубаво, е че в североизточна България заработи и покрива доста голямо разстояние! Дано всички колеги в тази част на страната и преминаващите през региона да го оценят!



LZ1BOR
Мнения: 5
Регистриран на: 27 юли 2017, 16:58

Re: Репитрите в страната колко и къде са?

Мнение от LZ1BOR » 01 авг 2018, 23:17

Аз искам да поздравя Шуменската "радиоактивна" група, най-вече за това, че са достоен пример за радиолюбителство. Аз освен дълги години безаварийна работа на ретранслатора, пожелавам да има повече такъв градивен радиолюбителски дух, който е особено необходим против смутните, размирни и разединяващи страсти в радиолюбителството из България.

Браво момчета!!!

73 de LZ1BOR!


Американски форум: питаш нещо и ти отговарят;
Руски форум: питаш нещо - получаваш нови въпроси;
Български форум: питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп.

Отговори