DK7ZB 7el.2m.yagi.

Комуникации над 30 MHz
lz3rx
Мнения: 12
Регистриран на: 18 сеп 2009, 00:51

DK7ZB 7el.2m.yagi.

Мнение от lz3rx » 05 ное 2010, 00:55

Качил съм всички известни антени на MMANA-GAL и се оказва че програмата ги разбира без грешка.Тази програма дори се справя с по сложни антени като на G0KSC които са с вибратор хоризонтален тип тромбон.Единствено има проблем на DK7ZB с по малките ягита.По дългите ги възприема по добре но според мен пак неми харесва КСВ.Като променя размера на вибратора от 967мм на 976мм вече излиза и резонанса и ксв.Може би става въпрос за печатна грешка на DK7ZB.
http://www.qsl.net/dk7zb/start1.htm
На снимката се вижда какво се получава след промяна на този размер.
dk7zb 967 976.jpg
(179.13 KиБ) Свален 833 пъти



lz3rx
Мнения: 12
Регистриран на: 18 сеп 2009, 00:51

Re: DK7ZB 7el.2m.yagi.

Мнение от lz3rx » 05 ное 2010, 01:44

От по късите ягита най ми допата системата на DG0OPK.
http://www.qslnet.de/member/dg0opk/8el_ ... _2007.html
На снимките са показани диаграмите на 7el DK7ZB и DG0OPK 8el.
dk7zb + dg0opk.jpg
(203.67 KиБ) Свален 833 пъти



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: DK7ZB 7el.2m.yagi.

Мнение от LZ1NY » 20 фев 2011, 21:45

Пламене,

Не можах да открия в сайта на DК7ZB за коя антена точно пишеш
7елементна, 28 ома и за която са направени разчети за 4 мм елементи срещнах само на този адрес
http://www.mydarc.de/DK7ZB/2m-short/7El-yagi.htm но там размерът е 978

Аз лично имам интерес към Version 1: 144-146MHz broadband със елементи 8мм. Вярвам, че там са наред нещата...


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

lz3rx
Мнения: 12
Регистриран на: 18 сеп 2009, 00:51

Re: DK7ZB 7el.2m.yagi.

Мнение от lz3rx » 22 фев 2011, 22:33

Викторе,размерите се намират в (stacked 7el.2m-yagis).С тръбички 8мм програмата показва даже малко по зле.Ако можеш да работиш с MMANAGAL мога да ти дам готови файлове за която и да е антена на 2м.



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: DK7ZB 7el.2m.yagi.

Мнение от LZ1NY » 25 фев 2011, 16:36

Нещо друго си мисля...
В страницата на DK7ZB се споменава, че елементите са монтирани въху полиамидни носачи.
Това означава на около 2 мм от носещата т.е. дължината на всеки елемент трябва да бъде малко по-дълга от изчислената за свободно пространство. Това прави около 1.5 мм повече, при диаметър на бума наример 24 мм.

Предполагаме, че дължините на елементите в таблицата са дадени с отчитане на boom correction.
Така ли е според вас ? Но пък в сайта не се казва върху какъв бум са монтирани?

А може би просто няма практическо значение дали КСВ е 1.2 или 1.23 ...
Смятам, че най-важното при избработката е да се придържаме максимално точно към указанията на авторите -и тогава резултатите ще са добри...


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

lz3rx
Мнения: 12
Регистриран на: 18 сеп 2009, 00:51

Re: DK7ZB 7el.2m.yagi.

Мнение от lz3rx » 26 фев 2011, 03:19

Размерите са му за FREE SPACE и няма нужда от корекция.Елементите са поставят над бума и това е всичко.Антената му винаги можеш да я излъжеш като базикаш вибратора.Предимството на 4x7el.DK7ZB е че няма да имаш нужда от ротатор защото диаграмата е почти кръгова.Желая ти успех!



Assen-LZ2HQ
Мнения: 60
Регистриран на: 13 юли 2008, 09:56
Местоположение: София

Re: DK7ZB 7el.2m.yagi.

Мнение от Assen-LZ2HQ » 26 фев 2011, 09:25

Здравейте! УКВ антените на германеца се правят върху бум 20Х20мм. Елементите се монтират върху изолационни втулки и се заземяват с болтче 4 - 5мм през бума. Размерите не са за свободното пространство! В размерите е отчетено влиянието на бума. Така че Викторе ще трябва да ги удължиш леко, но мисля, че за Ф24 ако си затвориш очите няма да е кой знае колко голямо изменение на параметрите.



lz3rx
Мнения: 12
Регистриран на: 18 сеп 2009, 00:51

Re: DK7ZB 7el.2m.yagi.

Мнение от lz3rx » 27 фев 2011, 01:52

Дообре



LZ2STO
Мнения: 123
Регистриран на: 29 юли 2007, 16:02
Контакти:

Re: DK7ZB 7el.2m.yagi.

Мнение от LZ2STO » 27 фев 2011, 02:27

Драги LZ3RX, аз с теб не искам да споря за антени или софтуери за симулация, нито да влизам в конфликт по какъвто и да е било начин, нито съм на радиовръзките ти, нито на годините ти, но просто искам да ти покажа резултатите на същата антена (DK7ZB 7el stacked 4mm), но симулирани с програмата 4NEC2x с ядро NEC2, което е безплатно. Всеки уважаващ себе си яги дизайнер за по-точни резултати, използва NEC4 или софтуер базиран на него, като само лицензът за NEC4 e 500$ към момента - https://ipo.llnl.gov/?q=technologies-so ... -app&s=NEC. MMANA има интерфейс към NEC2, но по подразбиране използва MININEC3 code. Един цитат от Wikipedia:
"MININEC suffers from some known flaws compared to NEC, the best known being that resonant frequencies may be slightly in error. However, MININEC handles different wire diameters better than NEC2 and probably NEC4[1]; this includes different diameter parallel wires, different diameter wires joined at an angle, and tapered diameter antenna elements. Placing sources at an intersection of two wires is a problem for NEC2 but not MININEC[2]. MININEC converges more slowly (requires more segments) when wires join at an angle, when wire segments of significantly different length are adjacent, and has a weaker ground model[3]."
В превод: "MININEC страда от известни недостатъци в сравнение с NEC, най-известният от които е, че резонансната честота може да бъде малко погрешна. Обаче MININEC борави с различните диаметри на проводниците по-добре от NEC2, вероятно и от NEC4. Това включва различни диаметри на паралелните и свързаните под ъгъл проводници, а също и на елементите със редуциран диаметър(заб. когато елементът е изграден от няколко тръби, вложени една в друга). Поставянето на източници в точките на пресичане на два проводника е проблем за NEC2, но не и за MININEC. MININEC изисква повече сегменти когато проводниците са свързани под ъгъл и когато проводници със значителна разлика в дължината са близо един до друг, също моделът на земята е слаб."

Вижда се, че MININEC има и предимства, но аз от много скромната си практика имам по-голямо доверие на симулациите базирани на NEC2 code(независимо от софтуерът). Това са мои лични убеждения, но аз не притежавам знанията за да направя доказателство кое е по-доброто, най-елементарно: съдейки по цената, вероятно е NEC4 :). Нека не започваме и спорът MININEC3 vs NEC2, защото аз не съм достоен конкурент, както казах вече. YU1AW може и да не обдухва правилно някое стъпало, но поне за едно е прав: съвременните софтуери за симулация на антени не са променили нищо значително в теорията за Yagi-Uda антените, напротив, сега всеки истисква вируално всичко на максимум в симулациите, било то усилване, диаграма или качествен фактор и после една такава антена при малко дъжд вече не е това което е пресметната, че трябва да бъде. Ето резултатите за които споменах:
DK7ZB.png
(1006.8 KиБ) Свален 500 пъти
DK7ZB 1.png
(97.09 KиБ) Свален 500 пъти
DK7ZB 2.png
(92.84 KиБ) Свален 500 пъти
Вижда се, че SWR=1.06 при 28 Oм >>> Z=26.9 -j 1.04 на 144.300 , така че едва ли е печатна грешка на DK7ZB, грешката е във софтуерът, друг е въпросът в чии софтуер, MMANA-GAL, ползваният от DK7ZB или на 4NEC2x. Статията в страницата на DK7ZB за въпросната антена започва с: "checked with EZNEC from W7EL". Симулацията е с вибратор 967мм (хм, дано не го четат жени това :) ). NEC геометрията е в приложеният архив.
73!

П.П. ОФТОПИК: на скрийншотът случайно е попаднал и филмът HOME2009, (има го на колибка.ком), мисля че е много по-важен, отколкото спор за разлика от НЯКОЛКО ОМА активно или реактивно съпротивление, И ТО ВИРТУАЛНИ !
Прикачени файлове
DK7ZB 7 4mm.NEC.rar
(362 Байтове) Свален 324 пъти



Отговори