Време е ....

Комуникации над 30 MHz
LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Време е ....

Мнение от LZ1NY » 31 юли 2010, 21:43

Време е за .... метеори!
METEORSCATTER (MS) ... one of the propagation-games which radio amateurs are able to play ...

След по-малко от две седмици е максимума на метеорния поток Персеиди, един от най-хубавите потоци - както за визуално наблюдение, така и за радиовръзки чрез отражения от метеорните следи - MS.

В България има не малко MS ентусиасти, но ако ВИЕ още не сте опитали и тази "закачка" на радио-хобито - сега е един от най-подходящите моменти.
В следващите дни активността ще бъде доста по-голяма.
За да чуете и декодирате първия сигнал, отразен от йонизираната следа, оставена от метеора при преминаването през атмосферата си е необходимо малка подготовка, но е по силите на много-много радиолюбители.
Най-необходимите неща:
- 145 МХЦ радиостанция, която да работи на SSB
- компютър (щом четете това съобщение, навярно имате РС :D )
- подходящ софтуер за декодиране
- насочена антена
Трудно се дават съвети, коя е минималната конфигурация...
Само за пример - моята екипировка включва - FT-897, PA Mirage 100Watts, 6 el DK7ZB с 30 метра RG-213 до антената. имам и предусилвател, но той стои долу до приемника ... и не върши такава добра работа, каквато би свършил ако е монтиран в близост до антената.

Ако имате желание да пробвате, ще имате въпроси - форумът ги очаква!

П.С. Забравих нещо много важно от необходимите неща - ТЪРПЕНИЕ, ама много ТЪРПЕНИЕ....
Дори и с трансивър за 5000 $ няма да се получи нищо, ако се надявате, това да стане на няколко минути :D

Всъщност METEORSCATTER (MS) може би е най-трудния и най-скъпия начин да изпратиш и да приемеш например 50 байта за 1 час ?!?! Но защо пък не - на някои ни е интересно!


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: Време е ....

Мнение от LZ1BB » 01 авг 2010, 10:04

Ако някой го интересува, може да прочете този разказ:
ПЕРСЕИДИ 2006г
/или още: Възможни ли са MS радиовръзки на 144 Mhz с QRP/

сваля се от тук:
http://lz1bb.bfra.org/Perseids2006.pdf

Описал съм един мой експеримент за работа чрез метеорни отражения с мощност между 20 и 50 вата и 4 елемента яги от един, меко казано, лош QTH. Между другото точно тогава от същото място и със същата апаратура установихме с RN6BN световния рекорд за QRP QSO via EME. Рекорда все още не е подобрен. На една от снимките се вижда как правех елевацията подпирайки бума на ягито с една чамова летва. :)

Успех на всички желая по време на Персеидите!



LZ2CM
Мнения: 159
Регистриран на: 30 ное 2009, 07:28

Re: Време е ....

Мнение от LZ2CM » 02 авг 2010, 08:10

Здравейте!
Браво Хари!Вече се чудех няма ли някой да сподели опит от персеидите?!Толкова интересни неща съм чувал,че е жалко да не се споделят.Имам чувството, че с тия неща "правилно-неправилно" колегите несмеят да пишат, за да не получат порицание от "съвестта" на гилдията.Пишете по темите, за да ни радвате с постиженитата си, случките, ситуацийте и всичко направено от колеги .Мен всичко това ме радва и не изпитвам злоба!!!Хари, благодаря за информацията.Супер е!Да престанем с това притеснение, някой да не ни порицае.Колкото и теми да се пуснат трябва хамове да ги четат.Даскалите да си пуснат теми и да учат тези , които ги четат.Виждам, колко хора четат но несмеят да напишат нещо, което е признак за притеснения от нещо.Затова ,които имат опит пишете за най-"масовия" метеорен поток , така колегите ще усетят тръпката на събитието!Другото е суета, която ще бъде забравена.
73!



LZ2STO
Мнения: 123
Регистриран на: 29 юли 2007, 16:02
Контакти:

Re: Време е ....

Мнение от LZ2STO » 02 авг 2010, 15:50

А какъв софтуер ползвате за определяне на поската към потока, аз засега ползвам HOME PLANET, но не съм сигурен, че няма и по-удобни. HOME PLANET има каталог за всичките значими потоци, като за зададена позиция, може да покаже небесна карта в екваториална ситема или поглед към хоризонта с Азимут/Елевация. http://www.fourmilab.ch/homeplanet/



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: Време е ....

Мнение от LZ1NY » 02 авг 2010, 17:44

Здравей!

Ако въпросът ти е: накъде да завъртя антената, за да направя връзка - антената се насочва към кореспондента.

Ако въпросът ти е: как се определят координатите на радианта на метеорния поток - не мога да ти отговоря веднага :D

"Радиант на даден метеорен поток е точка или малка област на небосклона, от която привидно „произлизат“ метеорите за наблюдаващия ги от Земята"


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

Assen-LZ2HQ
Мнения: 60
Регистриран на: 13 юли 2008, 09:56
Местоположение: София

Re: Време е ....

Мнение от Assen-LZ2HQ » 02 авг 2010, 19:55

Аз искам да попитам за IC 746 какъв интерфейс между компютъра и радиостанцията трябва да се сложи? Отзад мисля, че има линеен вход и изход. Нужно ли е разделяне с трнсформатори?



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: Време е ....

Мнение от LZ1BB » 03 авг 2010, 09:05

LZ2STO написа:А какъв софтуер ползвате за определяне на поската към потока
Аз ползвам софтуера на OH5IY. Доколкото ми е известно всички сериозни метеораджии го използват също. Досовска програма с доста дървен според сегашните виждания интерфейс, но предикцията е невероятно точна.
http://www.kolumbus.fi/oh5iy/radio52.zip
Разархивираш и стартираш MS.EXE. Преди това, обаче, стартирай PAR51.EXE. От там ще си вкараш личните данни, като инициал и QRA локатор. Малко трябва да я рзцъкаш, че няма документация как се ползва, но бързо се разучава. Програмата прави много точни изчисления и се е доказала през годините. Не знам какво работи автора и, но от метеори определено разбира и то много! Ето и линк към най-новата MS Data необходима на програмата, за да смята точно. Автора обикновено обновява и базата в самата програма, но провери за всеки случай, ако не, си я свали и копирай сам.
http://www.kolumbus.fi/oh5iy/Msdata.zip

На страницата на OH5IY може да се прочетат доста неща за самите метеорни потоци. Като например, че максимума за Персеидите тази година се очаква да е на 13. Август в 03:00 UT плюс, минус 3 часа.
http://www.kolumbus.fi/oh5iy/

Искам да споделя и нещо, което малко хора знаят. За по-успешна работа чрез отражение от метеорни следи е хубаво антената да има голям вертикален ъгъл. Така "вижда" повече следи защото метеорите летят на различна височина. Та ако някой сфазира две антени, трябва да ги разположи в хоризонтална равнина. Това е точно обратно на две антени сфазирани и подготвени за тропосферни връзки, където се гони нисък вертикален ъгъл на излъчване. Излишно е да уточнявам, че стандартната поляризация за метеорни връзки е хоризонталната.

/edit
Не забравяй да зададеш точния си локатор чрез PAR51.EXE и да го сменяш всеки път, когато се изнесеш някъде. Както, мощността и антената! Иначе програмата не смята точно. Грешка, която съм правил няколко пъти от разсеяност. :)
Последна промяна от LZ1BB на 03 авг 2010, 09:49, променено общо 3 пъти.



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: Време е ....

Мнение от LZ1BB » 03 авг 2010, 09:13

Assen-LZ2HQ написа:Аз искам да попитам за IC 746 какъв интерфейс между компютъра и радиостанцията трябва да се сложи? Отзад мисля, че има линеен вход и изход. Нужно ли е разделяне с трнсформатори?
Прочети в тази тема моето мнение и това на LZ2BE. Всичко написано важи и за Icom IC 746.
http://forum.bfra.org:81/viewtopic.php? ... lz5xp#p935



LZ2STO
Мнения: 123
Регистриран на: 29 юли 2007, 16:02
Контакти:

Re: Време е ....

Мнение от LZ2STO » 11 авг 2010, 00:37

THX LZ1BB!
За съжаление тази година не се наблюдава много активност на 50MHz MS, няколко станции засега само, според активните в ON4KST чата на 10GHz активноста била по-голяма :) ... с отражения от самолети, това в UK обаче ;). Предните години имало повече ентусиасти. Тази вечер май само PA5JS чух, ето един негов бърст на JT6m, но с него имаме QSO вече.
PA5JS.png
PA5JS.png (290.27 KиБ) Видяна 9048 пъти
Последните дни по-активно работят EME хората на 6М, главно с W7GJ - добре екипиран : http://www.bigskyspaces.com/w7gj/
Поне на 144 MS връзките са повече според наблюденията ми от клъстера, който е решил да пробва на 144, да не чака максимума, че тогава в голямата навалица става по-трудно ако си слаб, аз така по време на Персеиди 2007 правих опити с LZ1BB на backscatter, чувах много яки бърстове от него, той беше някъде на изток от мен и със стъпало, защото с антена на изток го чувах едва доловимо, но 50W и 6ел. не стигнаха от моя страна ... но не бях и достатъчно настоятелен, какво да го занимавам, като повече от половината Европа го търсеше, както и да е ... Успех на всички !

За интерфейсите: и моя първи интерфейс към FT-817 не беше галванично развързан, но веднъж на хижа Без Бог работех QRP на КВ, антената от прозореца до едни клекове, нямаше буря а само ниски облаци и както си работех PTT се натисна постоянно, тръгнах да отвивам антената и взе да ме пляска статично, доближих конектора до парното и почнаха да прескачат искри по 2-3см. А тъкмо имаше DX-и, на другия ден сутринта - айде до Банско за поялник, тинол, уред, малко диоди и транзистори, намерих един TВ сервиз и магазин, спасиха ме :), смених транзистора за комутация на PTTто и бях в ефир отново, но повече никога не искам да работя без галванично развързан интерфейс. А и разни бозици по водопада изчезнаха откакто масата на радиото не е накъсо с масата на лаптопа.
71 ... 73!



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: Време е ....

Мнение от LZ1NY » 12 авг 2010, 11:26

Митко - LZ1ZX и Краси Lz1KQ тези дни работят /1 от интересния квадрат KN42aa.

Изображение


Активни са на на 144 МХц и правят MS FSK 441 връзки "на килограм" :D


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ2CM
Мнения: 159
Регистриран на: 30 ное 2009, 07:28

Re: Време е ....

Мнение от LZ2CM » 01 сеп 2010, 07:12

Здравейте,
Паоло IK7UXW ,Ранко 4O5A,ще работят от Тунис TS7TI след двe седмици 15-20 септември JM57,JM56 -TROPO - MS.



Отговори