УКВ състезание "Ден на радиото" 1-2 май 2010

Комуникации над 30 MHz
LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

УКВ състезание "Ден на радиото" 1-2 май 2010

Мнение от LZ1NY » 10 май 2010, 00:05

Измина една седмица след първото за годината УКВ състезание организирано от БФРЛ - "Ден на радиото" ,
До момента са въведени 40 отчета , получени от 27 станции:
9A1CEQ , 9A1I , 9A1N , LZ1DJ , LZ1FH , LZ1GG , LZ1MC , LZ1NY , LZ1PRO , LZ1VPV , LZ2AB , LZ2CH , LZ2FO , LZ2FQ , LZ2PT , LZ2STO , LZ3NY , LZ5QD, LZ5UU , LZ9W , LZ9X , YO2LAM , YO3DDZ , YT2C , YT7G , YU1MI , LZ1DJ

В отчетите до сега има описани 2374 връзки със 724 различини станции от 632 QTH локатора (6 знака)

Пристигнали са още отчетите на : LZ3DJ, LZ2CM,LZ2JR,LZ1IA,LZ1KJ.

С предимство се въвеждат отчетите подготвени в EDI формат (Electronic Data Interchange - формат препоръчван от IARU за отчети на състезания над 50 МХц)....защото е мнооого по-лесно от колкото да се въвеждат данни от сканиран лист с отчета.
Отчетите изпратени в посочения формат значително улесняват работата на комисията по проверката.

Извън програмата на контеста се подготвя и фото-галерия на участниците: http://picasaweb.google.bg/lzvhfuhf


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: УКВ състезание "Ден на радиото" 1-2 май 2010

Мнение от LZ1NY » 12 май 2010, 22:56

Вече броят на обработените отчети е 77 от 51 станции.
От български радиолюбители са получени 58 отчета от 39 станции

Междинни резултати от проверката може да се видят на следния адрес
http://lz1ny.net/cgi-bin/LOGS/logcheck.py

Страницата е процес на разработка и не са изключени прекъсвания или други временни проблеми.


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

Assen-LZ2HQ
Мнения: 60
Регистриран на: 13 юли 2008, 09:56
Местоположение: София

Re: УКВ състезание "Ден на радиото" 1-2 май 2010

Мнение от Assen-LZ2HQ » 13 май 2010, 07:37

Викторе, едно голямо БРАВО за страницата!



LZ2CM
Мнения: 159
Регистриран на: 30 ное 2009, 07:28

Re: УКВ състезание "Ден на радиото" 1-2 май 2010

Мнение от LZ2CM » 21 май 2010, 07:36

Колеги, какви програми използвате за изчисление на разтоянието между кореспондентите, най-вече извън логовите програми.Аз опитах да пусна VQLOG на моя КОМП. но не се получи и се принудих да ползвам следната програма: http://www.oz5n.dk/locator.htm

Та ми изкара страшни разтояния,хи.....След като изпратих отчета и видях, че има грешки влязох в нея и ми даде съвсем различни разтояния,хи!
Ако някой има отделна изпитана програма за изчисления ако обича да драсне някой ред.
73!



lz2fo
Мнения: 109
Регистриран на: 25 юни 2007, 10:38
Местоположение: VIDIN

Re: УКВ състезание "Ден на радиото" 1-2 май 2010

Мнение от lz2fo » 21 май 2010, 08:00

Пламене дай адрес ,електронен ,да ти пратя нещо просто и лесно за ползване????



LZ2CM
Мнения: 159
Регистриран на: 30 ное 2009, 07:28

Re: УКВ състезание "Ден на радиото" 1-2 май 2010

Мнение от LZ2CM » 21 май 2010, 08:03

lz2cmplamen@gmail.com skype :lz2cmplamen



lz2fo
Мнения: 109
Регистриран на: 25 юни 2007, 10:38
Местоположение: VIDIN

Re: УКВ състезание "Ден на радиото" 1-2 май 2010

Мнение от lz2fo » 21 май 2010, 08:10

Готово, Пламене, отвори си пощата 73!!!! успех



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: УКВ състезание "Ден на радиото" 1-2 май 2010

Мнение от LZ1NY » 21 май 2010, 21:02

Ето ти и един роден, български калкулатор за разстояния и точки...

http://lz1ny.net/cgi-bin/LOGS/qra.py


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: УКВ състезание "Ден на радиото" 1-2 май 2010

Мнение от LZ1NY » 25 май 2010, 23:53

Около седмица преди крайния срок за отчетите положението е следното:

Получени са 84 отчете от 56 български станции ( при 86 участника от България).
Общо са получени и обработени 124 отчета от 81 станции...

Отчетите изпратени в EDI формат лесно се "вкарват" в системата за отчитане...а останалите ...по трудно.
Досега през ръчна обработка са преминали около 570 QSO's

Очакваме отчетите на следните 31 български станции:
1.LZ1BF 2.LZ1CLK 3.LZ1ES 4.LZ1FG 5.LZ1JS 6.LZ1KAM 7.LZ1KF 8.LZ1KSQ 9.LZ1LL 10.LZ1MG 11.LZ1QI 12.LZ1YG 13.LZ1ZXY 14.LZ2CEC 15.LZ2CW 16.LZ2FJ 17.LZ2GG 18.LZ2HN 19.LZ2JD 20.LZ2LH 21.LZ2PI 22.LZ2TC 23.LZ2VN 24.LZ2VPV 25.LZ2VR 26.LZ3KV 27.LZ3NJ 28.LZ4JD 29.LZ4KK 30.LZ7S 31.LZ9S


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: УКВ състезание "Ден на радиото" 1-2 май 2010

Мнение от LZ1NY » 27 май 2010, 00:27

По-нагледно : местоположението на участниците в състезанието, изпратили отчети до сега (посочете с мишката червените маркерчета и ще видите в този локатор кои станиции са работили)

http://lz1ny.net/cgi-bin/LOGS/contest_map.py


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: УКВ състезание "Ден на радиото" 1-2 май 2010

Мнение от LZ1NY » 02 юни 2010, 23:27

Срокът за приемане на отчетите приключи.
Получих общо 136 отчета от 89 различни станции, от тях - 61 български станции са изпратили 90 отчета.

Благодаря на всички, които изпратиха отчет за направените връзки!

Зъ съжаление част от връзките ще останат непотвърдени ...145 връзки
До този момент на са пристигнали отчетите от
LZ1CLK (2 QSO's), LZ1FG (17 QSO's), LZ1LL (8 QSO's), LZ1QI (12 QSO's), LZ1YG (6 QSO's), LZ2CW (15 QSO's), LZ2GG (4 QSO's), LZ2HN (2 QSO's), LZ2JD (3 QSO's), LZ2LH (6 QSO's), LZ2PI (9 QSO's), LZ2TC (8 QSO's), LZ2VR (2 QSO's), LZ4KK (15 QSO's), LZ7S (20 QSO's)
В скоби е посочено колко кореспондента очакват потвърждение от този инициал.
Има и още 16 инициала с по една връзка, но напълно е възможно това да са допуснати грешки от приемащия.

Всички отчети, които пристигнат в следващите дни ще бъдат приети, обработени , но ще имат статут на "отчет за контрол" и няма да бъдат включени в класацията.
Текущите резултати се отразяват на http://vhfcontest.bfra.org/cgi-bin/LOGS/logcheck.py
С най-добри пожелания към всички участници в състезанието!
Скоро ще бъде открита нова тема - след 3 дни е следващото УКВ състезание!


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: УКВ състезание "Ден на радиото" 1-2 май 2010

Мнение от LZ1BB » 03 юни 2010, 17:40

61 участвали LZ станции!!! Браво, Викторе! Добра работа, при това само след няколко дни в тази длъжност.

Имам, обаче, една забележка. Не е коректно да се публикува този списък с неизпратилите отчети и колко станции чакат потвърждение на своите връзки. Не е коректно, защото по време на Българското се провеждат и няколко други УКВ състезания. Все пак ако аз работя в кръга на IARU шампионата това не означава, че съм участвал и в деня на радиото. Бърз поглед на списъка с неизпратилите отчети и направили по една връзка показва, че повечето са сгрешени инициали от пишман оператори участвали и изпратили отчети. С какво са виновни истинските собственици на тези инициали, че някой не може да приема? Предполагам на LZ1NY никак няма да му е приятно ако се види някой ден изтипосан в подобен списък на некоректни участници в дадено състезание без той изобщо да е имал дори намерение да участва. С този списък се злепоставят станции и се настройват останалите срещу тях, а самите те може и хабер да нямат, че от "Ден на радиото" организирано от БФРЛ чакат отчети защото просто не са работили в това или каквото и да е състезание.

Този проблем е стар и е решен с директива на IARU към членуващите в организацията федерации. В нея се препоръчва организаторите да не отнемат точки за неизпратени отчети, а да приемат и зачитат декларираните радиовръзки. То затова се попълва декларация!

Във всички кръгове на IARU шампионата тази директива стриктно се спазва, както и от останалите федерации, членуващи там. До сега изключение беше само БФРЛ, която проверява отчетите насрещно и всички непотвърдени с отчети радиовръзки отпадат. Което почти винаги водеше, а ако не се спре ще продължава да води, до комични ситуации. Мисля, че това до сега беше правено по две причини. Първата, че никой от БФРЛ не чете директивите на шефа, в случая IARU и защото досегашните отговорници на УКВ секцията излишно се притесняваха от неща, които самите те често правеха. Сещайте се какви.

Надявам се това ми мнение да е от полза и повече да не виждаме списък с "некоректни" участници, защото може и да няма такива. :) Все пак състезанията организирани от БФРЛ не са центъра на планетата и скоро Виктор ще се убеди колко много Европейски и особено Балкански инициала ще фигурират в LZ отчетите, но няма да изпратят отчети. Просто защото не участват в "Ден на радиото", а в кръга на IARU шампионат или някое регионално УКВ състезание. Всички те се провеждат по едно и също време с едни и същи условия. Точно изпращането на отчет е декларация за участие в дадено състезание, когато се провеждат няколко паралелно. Искрено се надявам новото ръководство на БФРЛ да уважи директивата на шефа си и да започне да отчита състезанията по нова методика с което най-малко ще спрат смехориите от предишни години където станция с над 100 QSO, но непотвърдени, защото са все с чужбинци, се класира на опашката, а друга станция с няколко връзки, но потвърдени защото са с LZ, заема призово място.

Не се страхувайте от мошеници. Мошениците, ако са добри, никой от вас няма да залови както и да проверявате и каквито и отчети да искате. Ако са пишман мошенници и без отчети пак се виждат. Пък е и крайно време да се надрастнат тези неща.

Успех и искрени пожелания за успешни УКВ състезания!



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: УКВ състезание "Ден на радиото" 1-2 май 2010

Мнение от LZ1NY » 03 юни 2010, 22:55

Хари, дай един линк към тази методика, класирането тепърва предстои...

Е, разбира се идеална методика няма...
В някой случай е по-добре да няма отчети от кореспондентите...така няма да отпадат точки и ще се зачита всичко, което се декларира.
Например - направи ми впечатление, че фигурира инициал LZ2NY в подадените отчети от една YO станция.
Това се оказаха връзки с мене (LZ1NY), но човекът е объркал инициала - няма точки нито за него, нито за мен.
Програмата, която сте виждали тълкува "сгрешен инициал" , ако има разлика дали станцията е била мобилна, портативна или в друга зона на България, а кореспондента е объркал.

А някои въпроси са и свързани с координация между организаторите на тези суб-регионални контести.


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: УКВ състезание "Ден на радиото" 1-2 май 2010

Мнение от LZ1NY » 03 юни 2010, 23:19

По време на събирането на отчетите написах около 125 електронни пощи с цел да бъда максимално точен при събирането на информацията.
615 връзки въведох на ръка от отчети, предадени във форма различна от EDI.
Колко пощи изпратих "автомат"...да не ти разправям....над 600 броя.

Надявам се, че никой не е приел за обида това, че съм се обърнал с покана към него да участва в състезанието, както и молбите ми да изпратят отчети.

Постарал съм се да се обърна към всекиго лично - на доста хора намерих електронните пощи.
Към няколко души се обърнах с молба да преработят отчетите, с други уточнявахме пропуските и т.н.
Всеки който ми се е обадил, че не е участвал в контеста или е попаднал погрешка ( има и такива ) - взето е под внимание.
Най-голяма кореспонденция с мене направи Слав - LZ1MC. Човекът, който помогна на най-много участници от неговия район да подготвят своите отчети в електронна форма!

Защо го пиша всичко това ?!?
За да кажа:
Изключително ми е приятно да наблюдавам начина, по който реагират хората - подчертано добронамерено и приятелски, приятно ми е да върша това!

Благодаря на всички!
Идва ново състезание LZ DX VHF Contest - "Да ги накараме да обърнат антените си към България!"


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: УКВ състезание "Ден на радиото" 1-2 май 2010

Мнение от LZ1BB » 04 юни 2010, 12:56

LZ1NY написа:Хари, дай един линк към тази методика, класирането тепърва предстои...

Е, разбира се идеална методика няма...
Хвърлих много труд, но не можах да я намеря пак тази директива на IARU. Със сигурност я има в архивите на http://www.iaru.org лошото е, че в миналото документите нямаха заглавие, а работен номер вместо заглавие и сега трябва всичко да се прочете докато се намери. Но синтезирано в едно изречение същото е казано (без пространните обеснения в директивата) в този документ:
http://www.iaru-r1.org/index.php?option ... nfo&id=178

Това е VHF Managers Handbook V5.40 (последна версия засега). Там в края на страница 64 е написано:
H) All QSOs including unique QSOs shall count for points even if they only appear in the log of one
contest entrant.

Както виждаш дори и да фигурира дадено QSO в един отчет трябва да се зачита. Забележи, не в два, а в един! Тоест аз и ти правим връзка. За мен е единствена в контеста и не пращам отчет. Ти изпращаш и аз фигурирам само в един, а именно твоя отчет. Връзката се брои за теб. Всичко това беше подробно обяснено в оня другия документ, който съжелявам, че не успях да намеря сега.

Според инструкцията на IARU дори връзката с LZ2NY на румънеца трябва да остане. Може би е правилно, защото някои са приемали грешно, но пък други наистина са правили QSO с автентични, но неизвестни на широката публика инициали. Връзка румънеца все пак е направил, макар и да е записал грешно инициала. Което може да е чисто техническа, така наречената typo, грешка.

Трудно ще е да се отсеят тези неща. Сам знаеш, че дори на сайта на КРС няма актуален списък с всички лицензирани инициали. Но такива връзки по принцип са малко и едва ли ще влияят на класирането, освен ако не се правят умишлено, което определено си личи като се прегледат внимателно отчетите.

Това дава врата за мошениците, но ще се повторя. Кадърните мошеници няма да ги хванете. Некадърните мошеници и без отчети се виждат!

Но прочети целия хандбук. Има неща по които нашите условия трябва да се хармонизират с тези на ИАРУ. Трябва да има мониторинг на състезанията. Пише и как става координацията между VHF менажерите на федерациите и т.н. Пък и нали е хандбук за VHF менажерите, книга за теб. Писана от шефа. Hi. (закачка :) )

Хандбука със сигурност ще е полезен за всички УКВисти, особено в частта за бандплана на УКВ диапазоните в региона на IARU region I.
Изключително ми е приятно да наблюдавам начина, по който реагират хората - подчертано добронамерено и приятелски, приятно ми е да върша това!
Не знам на другите как е, но на мен пък ми е приятно да видя деятелен УКВ менажер за пръв път от много години насам. Точно поради това и написах предишния си постинг. С желание да помогна, а не да критикувам.

Бъди все така деятелен. Успех!



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: УКВ състезание "Ден на радиото" 1-2 май 2010

Мнение от LZ1NY » 14 юли 2010, 20:20

Здравейте!

Класирането за състезанието Ден на радиото - 2010 г е готово.
Предстои оформянето на протокола и обявяване на резултатите.

Всички участвали ще получат диплома.
Първи ще получат своята диплома тези, с които се видим на срещата в Рожен на 17 юли 2010

До скоро!


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: УКВ състезание "Ден на радиото" 1-2 май 2010

Мнение от LZ1NY » 05 авг 2010, 17:56

Класирането на състезанието може да се свали във PDF формат
на български език -http://vhfcontest.bfra.org/files/results_2010may.pdf
на английски език - http://vhfcontest.bfra.org/files/result ... ay_eng.pdf

БФРЛ благодари на всички участници в състезанието !

За победителите - нашите специални поздравления и уважения! Честито!


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

Отговори